t Hampen, jHisöatretten ©ngetukken. Overzicht. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK. Een verschrikkelijk ongeluk heeft woensdag morgend in de Noor derstatie le Brusssl plaats.gflüad: Twee vrouwen, die in den trein van Brussel naar Antwerpen, welke ten 5 ure 27 vertrekt, wilden stappen, zijn onder de wielen gevallen en gepletterd. Het zijn twee vrouwen van Schaarbeek, moeder en dochter; zij moesten zich naar de markt te Mechelen begeven. Zij waren in de statie aangekomen, elk met eenen grooten korf vol eieren aan den arm. Zij hadden echter den tijd niet meer om hunne koepons aan het guichet te nemen, en liepen door de zaal der reispakken tot aan den trein. Deze stelde zich juist in beweging. Ondanks de kretender bedien den, wilden de beide vrouwen kost wat kost op den trein springen. Aan den bagagiefourgon gekomen, zette de dochter haren korf neer, wilde in den fourgon springen, doch werd omgeworpen en viel op den grond. De moeder wilde hare dochter vastgrijpen, doch viel op hare beurt. Toen de trein voorbij was, snelden de bedienden toe: de dochter was nog slechts een afgrijselijk verminkt lijk. De moeder leefde nog,doch zij verkeert in een verschrikkelijken toestand; een harer armen en de twee beenen zijn verpletterd. Men heeft de arme vrouw onmiddellijk naar het gasthuis gebracht, alwaar men ook het lijk harer dochter gevoerd heelt. Een bestuur lijk onderzoek is over het ongeluk geopend. (Nadere bijzonderheden). Ziehier eenige nadere bijzonderheden over het verschrikkelijk onge luk, dat woensdag morgend in de Noorderstatie te Brussel heeft plaats gehad. De twee slachtoffers zijn: vrouw Rosalia Willems, oud 43 jaar, en hare dochter Maria, oud 18 jaar, beiden koopvrouwen in boteren eieren, wonende te St Joost-ten-Noode, rue du Marcfié100. Zij hadden ten 5 ure en minuten 's morgends, hunne woning verlaten, om met den trein van 5 ure 27 m. uit de Noorderstatie naar Mechelen te vertrekken. Zij waren op den hoek der Zerezo- en Vooruitgangstraten gekomen, toen Maria zegde Moeder, de trein fluit. - Inderdaad het sein van het vertrek werd juist gegeven. De twee vrouwen lie pe nmet hunne korven door de bagagiezaal, en kwamen op den perron, op het oogenblik dat de trein zich juist in beweging stelde. De trein was samengesteld uit rijtuigen met doorgang in het midden, en waarin men langs voor of langs achter moet stappendie rijtuigen zijn niet voorzien van loopbanken. Al de portels waren reeds gesloten, en de beide vrouwen snelden in allerijl naar den fourgon, waarvan, zooals het de gewoonte is, de schuifdeur nog open was. Zij gelukten erin hunne korven met eieren in den fourgon te zetten en de moeder was zelf reeds op de loopbank geklommen; zij reikte de hand uit om hare dochter te helpen, doch deze deed een misstap. Zij greep hare moeder bij de kleeren vast, en beiden vielen van den trein en rol den onder de wielen. De dochter werd meer dan tien meters ver meêgesleept, en zij was reeds een afgrijselijk verminkt lijk, toen men haar opnam. De genees heer, in allerijl toegesteld, kon slechts den dood bevestigen. De moeder ontving in de statie zelfde eerste zorgen haar rechterarm en been, waren om zoo te zeggen, letterlijk verplet. Zij werd vervol gens naar het St Jansgasthuis gevoerd, alwaar men reeds het lijk barer dochter gebracht had. De dienstdoende geneesheer is onmiddellijk tot de afzetting der geplette ledematen moeten overgaan. De ongelukkige vrouw heeft hare wonden niet overleefd zij is om trent 9 1/2 ure 's morgends overleden. Haar man, M. Willems, smedersgast, is zooals men kan denken aan de hevigste wanhoop ten prooi. Zoodra hij het afgrijselijk ongeluk ver nomen had, dat zijn huisgezin trof, is hij half zinneloos van droefheid, naar het gasthuis gegaan, waar hij nog zijne stervende vrouw heeft kunnen omhelzen van zijne dochter vond hij nog slechts een afzichte lijke vleeschklomp. Vrouw Willems was moeder van 6 kinderen: van de vijf overlevende is het oudste slechts 12 en het jongste 2 jaren oud. Op het ogenblik dat zij onder de wielen viel heeft de getuige van dit verschrikkelijk schouw spel haar hooren roepen Mijne kinderen mijne kinderen Het onderzoek, onmiddellijk door de statieoverste ingesteld, heeft be wezen dat het ongeluk slechts te wijten is aan de onvoorzichtigheid der slachtoffers. BLANKENBERGHE, 14 sept. Een hevig onweer is dijnsdag namiddag op de kust van Blankenberghe-Heyst losgebersten. De bliksem is gevallen op eene hoeve, nabij de kerk te Heyst: de gebou wen met gansch den inhoud en het veezijndoor den brand vernield. CHARLEROI, 14 sept.Driekinderen waren zondag namiddag te Gilly aan 't spelen, toen zij ongelukkig een oud geweer vonden; een hunner die eenige papieren ammorcen bezat, bestemd voor kleine kinderpistolcn, plaatste cr een onder den haan vanhet geweer, en zegde totzijnkameraadje: Leon, ik ga u doodschieten,Leon een kind van 12 jaar, nam het geweer op en zette zijn oog voor den loop, terwijl hij zegde: Wacht, ik zal zien hoe het gaat, wanneer men schiet. De andere trok den haan over, het schot ging af, en de ongelukkige Leon viel achterover op den grond, het geweer was geladen. De toestand van het slachtoffer is tot nu toe zeer gevaar lijk. DINANT, 14 sept. Maandag heeft men te Walcourt twee kinderen begraven, het eene 8 en het andere i5 jaar oud, die ten ge volge eener vergiftiging door kampernoelies gestorven waren. Een hunner, de jongste, had slechts een stuk brood in de saus gedopt; hij is nogtans even als zijn oudste broeder bezweken. De vader, die een kampernoelie geéten had, is erg ziek geweest, doch gelukkig door den geneesheer kunnen gered worden. De vergiftigde kamper noelies waren in een bosch geplukt. ENGH1EN, i5 sept. De Tribunede Mons meldt dat de gemeente-ontvanger van Enghien, verleden woensdag met den in houd van de kas der gemeente, over de grenzen gevlucht is. Het deficit is zeer aanzienlijkvolgens de eenen beloopt het 60,000, volgens anderen, meer dan 100,000 fr. De vluchteling is echter reeds ontdekt en te Parijs aangehouden; het belgisch gouvernement zal zijne uitlevering vragen. VERVIERS, i5 sept. Eene misdadige poging is gisteren morgend op den Rhijnschen spoorweg ontdektmen heeft op die linie, aan den doortocht van het Justiciepaleis, zes stakken hout ge vonden van ongeveer 2 meters lengte, die waarschijnlijk aldaar gelegd waren, hetzij om een trein te doen ontriggelen, hetzij om de voorbijgangers te doen strunkelen. De policie heeft de stukken hout in beslag genomen. De Verbeteringshuizen van den Staat leveren fameuse sujekten g'hebt daar de moorderij van Deurne, bijna allen uit de verwereldlijkte verbeteringshuizen, en zaturdag gepasseerd, in de Miniemenstraat, te Brussel, wat gebeurde daar? Een kerel, pas uit 't Verbeteringshuis gekomen,randde een meisje aan dat een kind op den arm droeg, kwetste haar en 't kind, alsook een jongeling die er tusschen kwam. De MOSSELEN. Te Gent is een vrouw uit de Muntstraat overleden van ongekookte mosselen t'eten. 't Was voor den noen, z'at er 20 op, werd kwalijk te pas, de docteur kwam en ordonneerde tegenvergif, maar t was te laat. Indien 't mensch, zoohaast zij d'on- passelijkheid gewaar werd, tegenvergif genomen had, ze zou waar schijnlijk niet vergiftigd zijn. In de meeste dergelijke gevallen is 't een goede spouwdrank of. tegenvergif: lauw water, eiwit, melk, lauw water met olie, en als 't vergif uit de maag is, azijn of anderen zuren drank. - T'ANTWERPEN was er maandag venditie van meubels in de Diepestraat: een dame kocht voor 800 fr. meubels, maar als ze ging betalen, haar geldbeugel met een bankbriefke van 1000 fr. was ge stolen. Moorden en Moordenaars. De 4 beschuldigden der moord te Deurne zullen voor 't assisenhof verschijnen. Er is nog altijd een groote schirk in 't omliggende, wegens die wreede moord en de bende die er resideerde en nu aangehouden is. Te Rijsel, zooals wij reeds gemeld hebben, is een dame en hare dochter vermoord den 15 augusti, en maar 20 dagen later zijn de lijken ontdekt.De dochter was getrouwd,van haren man gescheiden; de man die te Brussel woont, is door de Justicie ondervraagd en kon zijnen alibi bewijzen, datbediedt kon bewijzen dat hij den 15 augusti te Rijsel niet is geweest. Op 15 augusti' en latere dagen heeft de fakteur brieven in de bus van 't huis gestoken en erzijnmaar eenige brieven der laatste dagen gevonden, zoodat de moordenaars in dit huis verkeerd hebben, als de eigenaars reeds in lijken lagen. Zekere Lany, van Vannes, in Frankrijk, 'ne kerel die een fortuin bezat van 50,000 fr. heeft zijn bruid doodgeschoten, uit j"a- loerschheid en is tot 7 jaren opsluiting veroordeeld. 'ne Man die te Parijs geusachtig leefde met een vrouw in een hotel, heeft de vrouw uit de venster geworpen eener liooge statie en daarna twee kogels in zijn voorhoofd geschoten. Gelukkig dat de vrouw op een afdak te recht kwam, of ze was morsdood. Te Firma, in Saksen, heeft 'ne kerel zijn vrouw vermoord, zijn 5 kinderen gewond en daarna zijn eigen kapot gemaakt, omdat zijn affairens slecht gingen. K RON IJK VAN AALST. Mr de Burgemeester laat weêr alle zonda; - nach ten de dansorgels ronken, 'tls plezierig »or de geburen;'tis stichtend voor't jong gcslaè l;'t is een uitnoodiging voorde werkende klas hun duurgewonnen geld te komen verteeren ei 1 den winter op de kosten van den Armen te leven.... Laat ons maar rechtuit zeggen: Als te GentBrus sel, Luik, in die liberale citadels.als daar stemmen in 't Bestuur opgaan, die alarm roepen c ;er de bederf-verspreiding der wekelijksche vólks-ballen en de volksarmoede erdoor veroorzaakt, dan moet een katholieke Burgemeester geen menschel ijk opzicht hebben, om over de dansorgels een strenge bewaking te houden. Vóór de jongste gemeer.'ekie- zingen beloofden de liberalen perafflche.van d'her- bergen g'heel den nacht open te laten en van alle zondagen de speelmans te laten spelen... Zelfs libe ralen waren verergerd en beschaamd over deze walgelijke beloften. Ze zijn op Mijlbeke zeer wel te vrede van de katholieke Scholen; 'tis maar later dat d'Ouders zich zullen mogen verheugen van voor een ware Christelijke opvoeding gezorgd te hebben; rond de jaren,50 eenige verwoeste Geuzen begonnen t- spre ken vande scholen aan het toezicht der Geesto ijken te onttrekken, dan was er een kopstuk der "bera- len, M. Lebeau, die uitriep: Ik verzeker u, n p hij, dat een anti-godsdienstige Meester een pest zm zijn voor elke Gemeente!... En zijn de Staatsmeeslers anti-godsdienstig? staan zij op tegen de kerkelijke Overiieid? Ja, zekerlijk! We zeggen dus dat Mijlbeke tevreden is, over éenzaak wordt geklaagd, over de schooluren; de klassen zijn 's morgends van 9 tot 11 ure; 's namid dags van 2 tot 4 ure; dat is een dikke uur daags te weinig. Is 't waar of niet? Och, wat heeft de E. H. COLLIN zondag een schoon sermoon gedaan in St Josefskerk, over den H, Nicolaüs van Tolentijn! een krachtig en geleerd Sermoen, aangenaam om hooren, en diepe indruk ken achter latende. En de Kapel van 't Coilegie, hoe wordt ze schoon gerestaureerd! 't Wordt, waar lijk een prachtige Bidplaats en die g'heel de week en g'heel den dag door, veel bezocht wordt. 'tEn moet ons niet verwonderen dat de slechte partij in Frankrijk die Bidplaatsen doet sluiten en, ware zij bij machte, hetzelfde zou doen in België; mei ziet het aan d'onredelijke en aanhoudende lasteringen die de liberale gazetten tegen deKapellen en Kloos ters valschelijk uitstroeien 't Volk aan de Zaat vraagt eenpariglijk de spoe dige afwerking der brug.... De metsers zijn er nu al 8 dagen weg; t is spijtigveel menschen zitten er meê in grooten intrest! ZE KOMMEN AF! De Geuzenraad van Inkwisitiezal t'AALST zetelen, den 22 en 23 7er, ten 9 ure voor middag, in de zaal van 't Vredegerecht; de zittin gen van d'Inkwisitie zijn openbaar; Die Geuzenraad wil bestatigen dat er dwang geweest is tegen de Staatsscholen; Zou wij vernemen, zal men beginnen met Hof- stade, waarschijnlijk zal de eerbiedweerdige Herder dier Gemeente moeten compareeren, om rekening te geven aan Geuzen en Vrijmetsers, over zijn werkingen in 't stichten der Vrije Scholen. Heeren van den Geuzenraad, en gij allen, aan klagers der Geestelijken en der goede Katholijken, onthoudt het maar welHoemeer gij de Geeste lijkheid vervolgt en pijnigt en wilt vernederen, hoe meer gij zult zien en ondervinden, dat hel Volk van alle standen zich rond zijn Herders zal scha ren. - In deze hevige geuzelijden zal men ook zien hetgene gezien is inde jaren 1600, inde jaren i;q3, dat d'aanklagers en vervolgers der Geestelii'- allen aan een slecht einde En ge zult mij komen te vragen Geachte Lezers, wat die Inkwisitiemannen komen doen? En'kzalu antwoorden: ze komen onderzoeken hoe het mag gekomen zijn dat de Staatsscholen al hun kinderen verloren hebben. Maar, 't kleinste kind weetdat: De Staatsscho len zijn afgevallen, omdat zij ondereen wet liggen, die maar goed is voor onredelijke schepsels, en niet voor menschen, met ziel en lichaam begaafd. Er moet een ander rede zijn! Ja, er is een ander rede: Ze komen zich wre ken op de katholijken en bijzonderlijk op de Gees telijken, over 't verval hunner scholen,- ze komen zoeken en snuffelen, om later inde kamers te kun nen zeggen: 't Is door dwang en geweld, dat onze scholen dood en te niet zijn! God uit den hoogen Hemel! zezouden dat dur ven!!! Maar g'heel de wereld weet dat den dwang enkelijk van de Geuzen is gekomen; bij voorbeeld t'Aalst? wie heeft er gedwongen? En heeft de katho lieken Armen tegengedwongen,gelijk in de groote steden? NEEN. Ach, hoe wreed ware 'tniet geweest indien het Armbureel tot de garentwijnders had gezegd: Uw liberale Meester dwingt u voor de Geuzescholen! welnu,van ons zult gij niets krijgen, geen bonsken, en blijft gij koppig, uw ziekekaart af!... Geuzen zouden dat doen! Katholieken, nooit! En wie maakt er deel van dien Geuzenraad! D'ergste Framassons der Kamer, onder ander Bergé, Janson; Dit zijn Walen? Ja, er zijn ook eenige Vlamingen bij. In geval, ik moest compareeren, welke raad zoudt ge mij geven? Ten eersten, van Vlaamschte spreken en niets dan Vlaamsch, van zelfs 't Fransch niet te ver staan. Juist; in Vlaanderen, Vlaamsch! Ten tweeden, van kalm en bedaard te blijven, u in geen koleire zetten, of u niet laten omhalen door beleefden praat van sommige Framassons; ten derden, van te peizen op uw antwoord en te blijven peizen, en als gij eens wel geantwoord hebt,van te zeggen op al de volgende vragen ik houde mij aan mijn eerste antwoord. Maar, als ze van dwang spreken, mag ik daarop niet antwoorden: Ja er is gedwongen, maar princiepalijk en uitsluitelijk door Liberalen en Geuzen. Zekerlijk ge moogt dat zeggen? En als ze mij vragen: Waarom werkt ge tegen de Staatsscholen? Ge moogt vlakaf zeggen: Omdat mijn geweten mij dit gebiedt, omdat de Staatsscholen veroordeeld zijn door de kerkelijke Overheid; omdat ik in't Christene Geloof wil leven en sterven. Als ze vragen: hoeveel hebt gij voor de School Ge zegt: Volgens mijn goei intentie: dat gaat mij aan! Als ze vragen: Hebt gij dit of dat gegeven? Mr ge gaat uw recht te buiten. Als ze mij naar derde personen vragen? Zegt: Elk moet weten wat hij doet. Als ze dreigen en opschieten? Blijft kalm en voorzichtig! spreekt krachtig van de Vrijheden der Grondwet en als het te ver gaat, vraagt: Mr ben ik wel in Belgenland? ben ik in Rusland of in Afrika niet? Wat moet ik nog doen? Wel zien of uw woorden goed in 't proces-ver baal staan, bijzonderlijk 't geen gij van den libera len dwang hebt gezegd. Is 't alles? Ja, wel peizen, weinig zeggen, kalm blijven en onbevreesd. Wat moeten wij nu besluiten? Dat de liberale dwingelandij over zijn hout begint te gaan; Dat er gauw een einde zal aan komen; immers de Belgen verdragen geen slavernij; Dat elkendeen nu ziet de droeve gevolgen van dit ongelukkig Staatsonderwijs; hadden de Belgen in 't jaar 1842, in plaats van die wet, 't Vrij Onderwijs uitgeroepen, er zouden scholen genoeg geweest zijn en wij zouden nu niet gezien hebben, Die wreede tweedracht in België; Al die miljoenen verkwist; Die Staatsmeesters in oorlog met hun geweten en met g'heel de wereld. Bijgevolg: 't groot kapittel moet zijn: Vrijheid van Onderwijs! Vrije Scholen! Verschelde artikels moeten blijven tot een volgend N'0. a een merkweerdig kunstartikel Uit EREMBODEGEM is ons een schoon verslag gezonden over de Inhuldiging van den Franciscus Standaard;'t is er treffend en hertroerond geweest, zooals te verwachten was,van dio achtbare gemeente: Denderhautem, Hofstade, Hekelgem, Esschone en Herdersem waren daar met koormaatschappij of muziek; men rekent op 1500 man; de Standaard werd afgehaald, aan de fraaie kapel ter eere vau O. L. Vr. opgerecht door de kinderen Van der Eist en te dezer gelegenheid met veel smaak versierdde E. H. La- corapte heeft een krachtige en geleerde aanspraak gedaan en er werd een omstandigheidskantate uitge voerd, met begeleiding van koperen instrumenten, onder het kundig bestuur van den ieverigen en be kwamen Xaveriaan uit Nieuwerkerken, M. P. Ver hulst; kortom, 't is een heerlijke dag geweest; lof en dank aan allen die er aan meegeholpen hebben. Inspekteur Van Hauwermeiren, ge gaat toch niet doen gelijk in 't Verbond; wij roepen al do liberalen tot getuigen: 'tis nu éen jaar dat wij 't Verbond re kening vragen over zijn leugens en vervalschingen.en niet éénmaal heeft die' gazet zijn artikels durven ver dedigen Niets dan scheldwoorden en onware per soonlijke aanvallen zijn er gekomen. 1. - Inspekteur, g'hebt durven uitroepen dat de vrije Meesters slaven zijn; g'hebt de katholieke scho len uiTTEERENDE scholen genoemd; laat ons met rede spreken, zonder drift; hebt ge daar niet gelogen, we tens en willens? Gij, InspeLteur.gij weetdat, in uwen omkring, al de vrije scholen d'overgroote meerder heid hebben. Slaven, de vrije Meesters Zij, sla ven Ja slaven van hun geweten, terwijl gij en uws gelijken slaven waart van 't geld? Wat heeft er een groot getal meesters tegengehouden? Wel, ze zeggen 't rechtuitDen intrestSlaven waar schijnlijk heeft M. Reyniers geaarzeld om over te komen zou iiij dan ook een slaaf' geweest zijn Ver scheide van dio nu onder uw bevel staan, zijn in on derhandeling geweest met 't Vrij Onderwijs en 't eenigste beletsel is geweest het geld We laten 't Publiek nu oordeelen. Te Smetlede is de Plechtige Prijsdeeling der Vrije Katholieke School, Zondag 26 September, ten 3 ure 's namiddags. Men schrijft ons uit WIJNHUIJSE Verleden maandag is hisr den Jubilé van_ 50 jaren huwelijk van Donat Van Laetkem, met Amelia De Vrie/.e, luisterlijk gevierd; van 's morgens vroeg liet het gedommel van 't kanon zich hooren en de beste koets van den heer Burgemeester MERTENskwam het Jubilarig paar thuis halen, om het ter kerke van Es- sche te geleiden; op gansch den doortocht wareD al de huizen met het nationaal vaandel versierd het muziek kwam hen te gemoed, en in de kerk, waar zich eene groote menigte had gewend, wierd er eene solemnele mis gevierd, na dewelke de heere pastoor Remes, (een tachtigjarige eerbiedweerdige grijsaard, die ook, hopen wij, binnen twee jaren, zijnen Jubilé zal vieren van 50 jaren pastoor onzer gemeente,) een gelegenheids8ermoan is komen doen, hetwelk op de onnwA/ie-en eenen dienen indruk maakte. Ja, het was inderdaad zeer aandoénlijk,wanneer men dien Ouder ling met witte hairen en met eene ontroerde stem,die twee andere ouderlingen,die voor hemgekuield zaten, op het einde van zijne aanspraak den eeuwigen, den onvergankelijken Jubilé, hier boven, hoorde wen- schon. Bij hunne terugkomst te Wijnhuyze, zijn de Jubi larissen met veel gratie den wijn van eer aangeboden, door jufvrouw Julia De P. na, in naam van de wijk, zeer wel begroet geweest te zijn door jvfvrouw Leocadie T Uwen gewonen Lezer. Ziehier een Gedicht dat de achtbare Lieden voor gelezen werd achtbare Jubilarissen D. en a. Menigeen biedt u zijn hulde aan En zyn heil- en zegegroet Want uw jubelfeest maaktallen Die u kennen, blij gemoed. O mij dunkt ik voel 't genoegen Dat gij heden smaken moogt, Eu ik zie in mijn verbeelding Al wat uw geluk verhoogt. Op die baan van een" halve oeuwo, Die gij doortrokt hand in hand, Gaart gij thans met uw geheugen Nog een' iiefde-bloemenband. Wel geen roozen zonder doornen, Want zoo zijn er slechts in schijn Maar uw hert vol goeden wille Scheen ncoit erg gewond te zijn. Hoe het lot u ooit beproefde Schoon bedroefd, gij waart tevreê En uw moed deed nooit bemerken Wat u tegenging of meê. Toen de priester dezen morgen In Gods tempel u verscheen, O dan gingt gij toch met 't herto Vijftig jaren in 't verleen. En gij werd nog de vervoering Van dien plecht'gen stond gewaar, Die voor God u daar vereenigde Als een jong en jeugdig paar. Scheen 't u niet dat beider trouweed Aan malkaar daar noggeschiedd'?.. Maar dat mengelslach van lieden Die men u omringen ziet, Zijn, g'lijk toen, geen enk'le vrienden Dio ge als feestgenoten koost. O thans zijn 't uw eigen telgen 'tZijn uw kind'ren en hun kroost En ter sluiting van uw' echtband Strekt niet hun' getuigenis Maar tot staving uwer eere, Die er door bevestigd is. Want hun' stoffelijke welvaart Is de vrucht van uwen vlijt En het schoon' van bun'gedrachtlijn Dient uw zorgen toegewijd. v Ja wanneer bij vlijt en zorgen Deugd naar staat ge vonden wordt, Dan wordt ook des Heeren zegen Op dat poogen neergestort. E11 van daar ook die voldoening Die uw vreedzaam herte streelt, Die ook al uw vrienden smaken E11 heel Essche mededeelt. Dat de Heer U nog veel jaren Heilzaam' levenstijd verleen'! Is de bede van uw kind'ren En de wensch van iedereen, St. Lievens-Essche, 13 Sept. 1880. J. B. D. K. Te W...., bij Aalst, is dees jaar eenrareteit geweest: de officiéele Schoolmeester heeft er een Prijsdeeling kunnen houden; den 8eu September juist na d'Hoogmis; 't publiek bestond uit den Bur gemeester, nog 5 of 6 personen en eenige menschen der Familie van den Meester. De Meester was zoo danig vermoeid van prijzen af te roepen en prijzen te geven, dat hij dadelijk achter de Prijsdeeling naar een naburige Prochie ging kermissen, 's A- vonds, omtrent kwart na den tienen, keerde de discipel van Peer Van Ilumbeeck huiswaarts, zoo recht mogelijk, ja al te recht, want hij kwam 111 'ne grooten diepen mestpoel te recht, alwaar hij door een voorbijgaande katholiek werd gehoord en uit gehaald; 's anderdags 's morgends is men zijnen hoed gaan opvisschen.... Als Peer Van Humbeeek maar geen proces aan die gemeente doet, \oor d'affronten die zijnen hertlap heelt geleden; ze zijn kapabel in Brussel, van te zeggen dat de mestpoel er expresselijk uitgegraven was. om den Heer- Meester te snappen en te verongelukken; want 't gaat er wreed, den dag van vandaag; ge moogt geenen Staatsmeester scheef bezien, of'tis er op: proces-verbaal! Men spreekt veel in de Fransche pers van den ministerraad die in 't kort gehouden moet worden. De uitvoering der dekreten zal >=r waarschijnlijk wor den vastgesteld, niet dat gelijk Fransche offlciëolo bladeren het beweereri, de ministers het over die kwestie eens zijn, maar allen zullen ongetwijfeld liet hoofd buigen voorden wil van M. Gambetta. Hetzelfde zal gebeuren, betrekkelijk eene andere moeielijkheid die de Republikeinen verdeelt: de bepaling der grond beginselen van de wet over 't recht van vereeniging: wij denken dat de oplossing zal in den radikalen zin worden gegeven, 't is te zeggen dat, .olgens het woord van een Republikeinsch Afgeveerdigde er vrijheid moet zijn voor ons, maar niet voor de moni- ken Eindelijk zal er in den ministerraad volgens de algemeene gissingen, de houding van Frankrijk in de Oostersche zaken besproken worden. De Fransche vreezen zeer,"oen oorlog van dien kant en nog meer van den kant van Italië. Er wordt veel gesproken van de Oostenrijksche-Duitsche samenspanning, die volgens een gerucht dat van dag tot dag stand neemt, tegen Frankrijk zoude gericht zijn. Wat er ook van zij, dit is zeker dat de heimelijke vijandelijkheid van Duitschland tegen Frankrijk zich druk laat voelen in de onderhandelingen der duitsche gazetten over de moeielijkheden van de Republiek met Italië.. Volgens eenige gazetten, zoude er in Italië eene samenzwee ring ontdekt zijn vande Internationnale, togen't leven van de Koning, net schijnt zeker te zijn dat er reeds 't veertig Internationalisten aangehouden zijn, maar van 't komplot zelve weten wij niet dan dat het te Florencië gesmeed zoude zijn. En inderdaad, Florencië die weleer den zetel was van weelde, rijkdom en schoone kunsten, heeft veel geleden van de annexa tie aan de Piémont. Het getal inwoners zoowel als het cijfer hunner fortuin is in groote mate gezakt. Het rijk volk is cr zelden, het arm sterft van honger. Men verstaat dat in die omstandigheden de Interna tionale het schoon heeft om er zich aanhangers te werven. De ministerieele krisis, die Frankrijk nog te wach ten staat, is te Konstantinopel reeds een voltrokken feit. De ministers van buitenlandsche zaken, van open bare werken van onderwijs, zijn reeds vervangen. De oorzaak dier veranderingen is juist de moeielijkheden die 't jongste ministerie tegenkwam en de verliezen die het te onderstaan had in zijne onderhandelingen met Griekenland en Montenegro, en zoo met al de mogendheden, onderteekenaars van de conferentie van Berlijn. Over die kwestie kunnen wij lieden wei nig nieuws geven. De Montenegrijnen staan gereed Dulcigno gewapenderhand in te nemen, do gezament- lijke betoging der mogendheden is officiéél aangekon digd, de Albaniers hebben veel bijstand van den turk- schen kant verloren met de laatste ministerieele crisis; maar het ware vermetel van in die feiten het voorspel eener nabijzijnde overeenkomst te zien. De oplossing der Oostersche kwestie hangt van te veel verschillende belangen af', om zoogemakkel'yk gevon den te zijn. Dezer dagen werd in de omstreken van Mdn- chen, in Beieren, een echt gevecht geleverd, togen een troep Bonomerb Due-benden dezer zwervelin gen, ten getalle van ongeveer 40 personen, mannen, vrouwen en kindoren, hadden zich achter het dorp Referlohe neergeslagen, waar 's anderdaags een groote peerdenmarkt moest plaats hebben. Eene wor steling ontstond tusschen T/.iganen, die met staken de omstaande hagen omrukten. Op het gerucht kwam een gendarm toegesneld en wilde tusschen de vech tenden treden, doch een hunner loste zijn gerolver tweemaal op den gendarm. Dezo verweerde zich en schoot zijn aanrander voor zijne voeten neêr. Nu wilde do gansche troep op den gendarm vallen, doch de hooren kwamen hem tijdig ter hulp en dreven de Bohemers op de vlucht, 's Anderdaags werden zij in gehaald en allen naar de gevangenis gebracht. Pruisische heldendaad. Aan de Germania wordt het volgende gemeld, over de gevangenneming van een katholieken priester. Bij de katholieke parochie te Wilatowo, in de prui- sische provincie Posen, die sedert 15 november geen pastoor heeft, liepen verleden zaterdag geruchten, welke zegden dat de eerw. heer Kussnor, die aldaar, ondanks de meiwetten, sedert eenigoii tijd zijn gees telijk ambt verrichtte, don volgenden dag zou wor den gevangengenomen. Den volgenden avond ten 10 ure werd de priester, in het huis waar hij verbleef, aangehouden door een gendarm, bijgestaan door een detachement soldaten van het2i° regiment infanterie. Terwijl dit plaats had, werd het huis omringd door eene groote volksmenigte, die van den priester afscheid wilde nemen. De soldaten wilden het volk. dit beletten zeils werd er door een schildwacht een schot gelost, waardoor gelukkig niemand werd ge troffen. Tegelijkertijd werd er met de kolf van het geweer geslagen, met het gevolg dat eenige personen zwaar gewond werden, onder andere1° een per soon, die zijn rijtuig aanbood, om den gevangen pries ter naar Tremeszno te brengen, ten einde hij den lan gen weg niet te voet zou moeten afleggen 2° een die den priester, toen deze door zijne vervolgers op den grond was geworpen, had willen oprichten; 3° een zeventigjarige grijsaard, en 4e een wagenmaker. Ook vrouwen en kinderen bekwamen wonden van de soldaten. De priester, die erg mishandeld werd en daarenboven ziek was, werd onmiddellijk door een wacht van 6 man met geladen geweeren.en door een gendarm naar de gevangenis te Tremeszno ge bracht. De Kuryer Peznanski zegt dat eene vrouw gewond is, en verklaart dat eenige personen, waaronder ook de bovengenoemde grijsaard, door sabelkappen ge troffen, te bed liggen. De Germania noemt het gebeurde de laatste hel dendaad in den kullurkamp/' onder den minister des vredes von Puttkamer. In afwachting van inlichtin gen die tot nadere beoordeeling van hot feit noodig zijn, denkt het blad dat ook da minister van oorlog het grootste belang erbij heeft, een streng onderzoek over die zaak te bevelen. Missie in Centraal-Afrika, De dood moge in de rangen onzer missionnarissen woeden, dit belet niet dat er gedurig nieuwe kloeke mannen opstaan, om de open gevallen plaatsen weêr te gaan aanvullen. Het besluit is genomen dat Cen traal Afrika het licht des Evangelies zien zal, en van dat oogenblik zal er Diets achtergelaten worden, om dat besluit waarheid te doen worden. Den 9 september zijn er andermaal een aantal kloeke mannen naar Afrika vertrokken, om zich in het klooster te Algiers, voor de groote missie te be reiden Ziehier do opgaaf van de vertrekkenden Als missionnaris-priesterDe eerw. heer B. Raemdonck, van Elversele (bisdom van Gent), pro fessor in het seminarie van St-Nikolaas. Als leerlingen in godgeleerdheidMM. C. Nauwe- laerts, van Hulshout (Mechelen)A, Engels, van

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2