Zondag ai Octo 1S80. Een-en-Twintigste Jaargang ©oüsömtsi, - Öaöcrfanb, - llrtfljctö. Groote Gebeurtenissen Open Brief aan M. Willequet, Bureel Achterstraat. Gewoon» Annoncen: 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde, 50 centiemen den regel, Berichten- onder 't Nieuw», 1 frank den kleinen regel HET LAND 5 fr. !s jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks Lij ons cf deer post of briefdragers. VAN AELST LOOPENDE NIEUWS. - Onder de godde- looze mannen vond men ten allen tijde d'afgrijselijk- ste schurkenZoo gebeurde het, den 25 October 1793 te Nantes, dat de Jacobijn en Geus Chaux al zijn schuldeisschers deed guiljotinéren. Den 25 De cember van 't zelfde jaar werden 1200 kinders van Vendeërs in 't water geworpen en allen verdronken. Een kleine veroordeeling van achtbare Medebur gers, voor onbeduidende feiten, wordt in 't VERBOND als verblijdend nieuws aangekondigd. Veroordeeld worden, om op de vrijheidsmoorders geroepen te hebben AHOUdat is hoegenaamd geen schande! Maar schande is het van den spion en overdrager te spelen, schande is het van mannen in te halen, die de heiligste vrijheden komen schendenschande is het van gedurig te liegen en te lasteren gelijk't VERBOND doet. In de tweede Parochiekerk van Aalst is "maar maandag St. Ursula gevierd, voor de Parochi- anen-Garentwijnderseen plechtige Mis werd gece lebreerd en terwijl al de Meesters en Werklieden daar aanwezig waren, werd de gelegenheid waarge nomen, om de Christelijke Waarheden aangaande Overheid en Werkvolk, te verkondigen. De E. H. COLLIN heelt dit punt met groote welsprekendheid behandeld, en de gemoederen diep getroffen. Op veel plaatsen worden werkende ouders ten halze gele gen, opdat zij hunne meisjes of jongens naar de Nor maalschool van den Staat zouden laten gaan.... Men- schen, ziet wel uit uw oogenten eersten, uit de Normaalscholen van den Staat is alle Religie gesloten; ten tweeden, ze beginnen al te spreken van al de Staatsmeesters lid te doen worden der logie ten der den, het Staatsonderwijs is een positie, gelijk ijs een fondement is om ie bouwen 't Staatsonderwijs en 't vrije eerlijk België zijn water en vuurD'Octrois zijn afgeschaft, de patenten zullen verdwijnen en 't Staatsonderwijs zal ook afgeschaft worden of op den zelfden voet gesteld van t Vrij Onderwijs. En ware er iets natuurlijker? 't Staatsonderwijs is het Onder wijs der Geuzenen waarom moeten de Geuzen hunne scholen op den rugge van d'Algemeene Kas leggen? 't Is zelfs te verwonderen dat zij dit willen! ziet eens, hoeveel rijke liberalen er zijn, t'Aalst en el ders; de Koning is liberaal, zeggen ze wel, dat hi) dan eens afschiete voor 't onderwijs van zijn sekte; de Burgemeester van Gent heeft een oneindig inko men hij alleen is rijker dan al de Kerken en Kloos ters van Belgenland; en hij doet zijn pachters wèl betalenwaarom kan hij dan geen sacrificie doen voor 't Onderwijs zijner partij Ge ziet dus wel.men- schen, dat het Staatsonderwijs moet verdwijnen of dat Belgenland zal ten gronde geruïneerd worden en zoo slecht gemaakt als Frankrijk. Er zijn er tegen woordig in de Geuzenpartij, die zich verhuren om 'nen valschen eed te gaan doen; te Brussel wordt het moeielijk eerbare dienstboden te krijgen; t'Antwerpen is d'openbare zedelijkheid 5o °/0 ten achteren gegaan, sedert dat de Geuzen aan 't hoofd zijn; de publieke huizen vermenigvuldigen, mogen openstaan, worden gelijk bazars, en 't is 'ne kanker, gelijk er geheime huizen van zedeloosheid bestaan. Deze week is t'Ant werpen eene dienstmeid opgelicht, in een koets ge bracht en weggevoerd. De dochter zag bijtijds in welke handen zij gevallen was, schreeuwde en sprong uit de koets die voortreed. De plegers van dit schelm stuk zijn nog niet ontdekt. Prins de Ligne heelt gezegd en verzekerd dat het onzijdig onderwijs de misdaden zal doen vermenigvuldigen. Hoe meer mis daden in een land, hoe meer Rechters, greffiers, cipiers, gendarms, enz. er moeten betaald, hoe meer Rechtbanken er moeten gebouwd worden. Dus, Vrije Katholieke Scholen bouwen en onderhouden, is Belgenland van groote onkosten bevrijden. T'Antwerpen zijn er na de vacantie 3ooo leerlingen meer in de Parochiale Katholieke Scholen. De katholieke school van Strypen, zal den 3 November door Z. Hoogw. den Bisschop zeer plechtig gewijd worden. Deze groote en kostelijke school en de woonst van den onderwijzer zijn gebouwd met de penningen van den heer Pastoor Van Imschoot en zijne achtbare familie. Dien eerbiedweerdigen herder die hier veel eer en lof verdient, is een man van rond de 70 jaren, doch nog vol n.oed en jong van hert. Te St Go rix-Audcnhove hebben woeste boschgeuzen in den nacht de ruiten der katholieke school uitgeworpen dit heeft ook op verscheide andere gemeenten plaats gehad. -- Te Parike is groot misnoegen en geknor omdat het gemeentebestuur niet meer wilt betalen voor een tweede mis op de zondagen. Te Schen delbeke heeft de nieuwe koster al eens de klok mogen luiden; men peist dat hij in 't kort- op het oxaal zal mogen zingen en op een harmonium spelenwaar men kloeken moed en standvastigheid vindt, daar komt recht, waarheid en orde boven. Sprekende van Schendelbeke en Parike,moeten wij hier zeggen, dat deze twee parochiën elk eene vrije en katholieke school hebben. Niemand heeft zich daar ooit aan verwacht; er wierd overal gezegd Parike en Schen delbeke zullen nooit een katholieke school kunnen bouwen bij gebrek van geldmiddels en ter oorzaak van de vijandschap, de kwaadwilligheid en boosaar digheid die daar heerschen maar met iever, goeden wil, kloeken moed en de hulp van God kan men wonderheden te weeg brengen, en dat hebben de eer- weerde heeren pastoors van deze twee parochiën ge daan hierdoor hebben zij, gelijk den herder van Strijpen, eer en lof verdiend bij de menschen, dank baarheid bij hunne Parochianen, loon en zegen bij God. Hetgeen de herders van Parike en Schendelbeke gedaan hebben,waarom zou den herder van Lembeke en nog andere Herders welke bijlang zonder geene geldmiddels zijn, dat niet kunnen doen? - "t Kindt is kassier in zijn gevang te Leuven; hij riskeert nog Minister van Finantiën te worden. Al de Lippen sen van 't Enkwest komen den 9 november te Brussel bijeen. De Kamer zal met een Troonrede geo pend worden als de Koning in de waarheid blijft,zal hij weinig goeds weten te vertellen. Bara gaat voort den laatsten wil der stervende te verbreken.Met levende lijf geven is tegenwoordig best. Maar, dat is wonder: Bara vernietigd de legaten niet, aan Framas- sons gegeven. In 1879 zijn in Antwerpen langs zee aangekomen 4248 schepen. Menige officieele onderwijzers bcweeren dat zij goede en katholieke onderwijzers blijven zijn, niette genstaande zij geuzenonderwijzers geworden zijn.Die onderwijzers hebben het mis op want men kan geene twee heeren dienen dewelke tegenstrijdige bevelen geven immers men kan God en den duivel niet die nen, men kan geenen geus en terzelvertijd katholiek zijn maar men kan katholiek en zelfs rechtzinnige katholiek geweest zijn en nogtansgeus geworden zijn. Als er eenen bisschop, pastor of priester afvalt, dan is hij niet meer eenen braven en eerbiedweerdigen geestelijken, maar eenen ongelukkigen mensch die gelijk Judas, Luther of Calvyn van iedereen yerlaten en veracht wordtzoo staat het ook met de afgeval lene onderwijzers. Men moet hier indachtig wezen dat miljoenen engelen, duivels geworden zijn. Achtbare Lezers, zegt overal en aan iedereen i° dat het geuzenonderwijs en den slavendienst jaarlijks over de 100 millioenen kosten. i° Dat de Koning alléén meer trekt als al de pastoors, onderpastoors, burgemeesters en schepenen van geheel het Land. 3° Dat er in de groote steden en bijzonderlijk te Brussel veel te veel bedienden en leeggangers loopen. 40 L)at de groote bedienden te veel en de kleine bedienden te weinig trekken. 5° Dat de belastingen noodzakelijk moeten verminderen. 6° Dat volgens menige politie ke en verstandige mannen, de tegenwoordige toe stand van zaken niet kan blijven duren. Het zal uit komen op republiek ol algemeen stemrecht. DER WEEK. In Frankrijk holt d'uitzinnigste geuzenwoede •*oort tegen d'achtbaarste Burgers van 't Vaderland, liegen de Leden der Religieuse Gestichten. Het ware prize Lezers een schande aandoen, met niet te den- en dat zij het onredelijke, vrijheidsmoordende dier rutale akten ten vollen beseffen. Eene zaak willen wij doen opmerken, namelijk dat AL de liberale ga petten van Belgenland de dwingelandij goedkeuren der valsche Republiek van Frankrijk. Een ware Republiek zou de volle vrijheid moeten uitroepen, en de Fransche Republiek begint met de kostelijkste vrijheden af te nemen... De eenparigheid der Belgische liberale gazetten om de tirannie in Frankrijk goed te keuren, toont duidelijk wat wij hier te verwachten hebben, als het juk der geuzen niet wordt afgeschudHoe is't'mogelijk dat een vrije liberaal bij die geuzerij kan blijven?... De aarts bisschop van Parijs heeft een krachtige brief geschre ven tegen de uitdrijving der Religieusen en gevraagd wat de radikalen zullen doen met al die Hospitalen, Weezenhuizen, Toevluchtshuizen, scholen, met die duizende vreemdelingen die te Parijs, te Ryssel en elders, de geestelijke hulp der Paters van noode heb ben. Er zijn te Parijs misschien 5o,ooo Duitschers, die 3 of 4 Paters hebben van hun Land, en deze zielzorgers worden onmeêdoogend van hunne land genoten afgerukt.... Joodsche en Protestantsche vreemdelingen mogen hun Dominés en Rabbijnen van hun land hebben; de katholieken alleen zijn van dit menschenrecht uitgesloten... Is er iets afschuwe lijker, menschen? wij vragen het u? En die liberale gazetten toonen Frankrijk, als om te zeggen DAAR GAAT HET GOED In BELGENLAND zien wij de geldverkwisting 'voortgaan. Gebeurde er ooit grooter schandaal Men geeft 3ooo fr. 's jaars, daarbij huis en hot, vuur en 'Jicht, aan Meesters, die geen of maar eenigegedwon- gene scholierkes hebben. Men doet de gemeenten betalen voor scholen, die verfoeid en gevlucht wor den.... En de winter nadertEr zal weer afgezien worden, bij gebrek van geld De Ambachtsman lijdt, er is geen werk, omdat er te veel op te brengen is de neerstige statiebedienden krijgen een onnoozel drink gelag voor al het overwerk tijdens d'Expositie zeer menige weduwe en wees van statiebedienden hebben te veel om te sterven en te weinig om televen; en men doet scholen bouwen voor ratten en muizen! men laat 3, 4 staatsmeesters voor 20, 3o kinders; men betaalt Inspekteurs van leêge scholen, ja Hoofd onderwijzers zonder leerlingen, men betaalt ze meer /.ah de Postmeesters, als de Statieoversten, als de chef-de-treins; ze trekken, voor niets tc doen, meer als de hoogste bedienden des Lands.... Ha.de geuzen spotten met't volk, maar die noólooze verkwisting der Staatspenningen zal hun schande gesproken wor den, zoo lang er menschen op de wereld leven.. Men zou er consciencie moeten van maken, om éen cen tiem te verkwisten, omdat't geld van den Staat, het geld is van rijken en armen,van weduwen en weezeo, geld dat bij menigeen uit den mond wordt gespaard, en hier worden miljoenen en miljoenen verkwist't Roept wraak, bij God en bij de menschen De moordenares van Leuven, Charlotte Crabbé, maar 18 jaren oud, reeds bedorven tot in den grond en bederfster geworden, dit wanschepsel die te Leu- f ven de brave vrouw Wantje Van Leeuw vermoordde, is tot levenslang gevang veroordeeld, en EEN SCHRIKKELIJKE RAMP op der. ijzerenweg werd donderdag morgend per tele graaf gemeld. Ze zou gebeurd zijn te Herstal,tusschen Luik en Visé. Men spreekt van talrijke dooden. 't Is een botsing van 2 treinen ach. in zulke droeve gc- gevallen, we zullen ons wachten iemand te beschul digen maar die aan 't Bestuur is, zou toch moeten op den goeden dienst passen, en de chefs, in plaats van 't onderzoeken of de kinderen der kleine bedien den naar katholieke of naar geuzescholen gaan, ze zouden al hun waakzaamheid moeten gebruiken voor den goeden stipten dienst, aan welken dagelijks tal rijke menschenlevens zijn toevertrouwd. Ondertus- schen, ziehier een officieele telegram over die ramp. (Donderdag morgendl. cc Gisteren avond heeft bij Herstal een zware botsing plaats gehadtusschen een koop- wagentrein en een reizigerstrein. Er zijn 7 dooden, acht of tien gekwetsten, v De ramp is gebeurd ten 8 ure4o minuten's avonds. De trein van 8,34 was uit de statie van Herstal als men er een depeche ontving van den trein in te hou den, want een vitesse op dezelfde linie afkwam. De depêche kwam 'ne minuut te laat; er was niets aan te doenmen bleef in onbeschrijfelijken angst, terwijl de twee treinen op malkaar botsten. De schok was ijselijk; g'heel den trein gebroken. Vier bedienden, dood op den slag; vier reizigers, ook botsdood. Talrijke gekwetsten, o. a. eene juffer, de twee ar men a fgerukt. De gedoodde bedienden zijn Chauffart, treinoverste. Mertot, treinwachter. Pot, garde. Quad vlieg, machinist, vader van 7 kinderen. De stoker, Franz, is 'ne voet af. De chef van den marchandise-trein, die op een verkeerde linie was. sliep en heelt geen zware blessu ren. Al de gazetten schrijven het: die wreede ramp toont het gevaar der ijzeren wegen met éen linie. Onder de gedoodde reizigers is M. Charlier, graan koopman van Liers. LATERE berichten. Ze schrijven nu dat de koopwarentrein stil stond in de statie van Liers en de helling is afgeloopen. De schok was schrikkelijk; men zou gezegd heb ben, een batterij kanons. Er zijn 6 reizigers dood, zoodat 't getal slachtoffers op tien beloopt. Aanstonds waren Priesters en Doctoors ter plaats; verscheide erg gekwetsten ontvingen de H. Sacramenten; er was een gekwetste Vlaming die niet biechten kon,vermits er geen vlaamsche Priester inde nabijheid was. De Geneesheeren hebben, volgens gewoonte, met iever en zelfsopoffering gewerkt. Tusschen de dooden bevindt zich eene moeder met haar kind. De Luik-Limburgsche ijzcrenweg heeft slechts een linie. Men begrijpt niet, hoe men den reizigerstrein heeft laten vertrekken, wanneer de koopwarentrein zich nog op de baan bevond. De botsing heeft plaats gehad op 2 minuten van Herstal, op de kromte welke de spoorweg vormt tusschen de staties Milmorl en Herstal. Er zal een gansche dag noodig zijn om de baan te ontruimen. De dochter van Mr Hiel, de liedjesmaker der Staatsscholen is getrouwd, voor de wet alleen; z'is daar vrij van; 't VERBOND noemt 't Burgerlijk Huwelijk het eenige RECHTE; 't Verbond is daar ook vrij van; maar we zijn danook vrij van te zeggen, dat die loochening van 't KERKELIJK HUWELIJK eene godslastering is, en dat 't Verbond de val schaard speelt, met in sommige artikelsden schijn aan te nemen van eerbied voor de Religie, om de men schen te bedriegen. Wij zien honderdmaal liever de geuzen van Brussel en Gent, die publiek zeggen: Wij willen 't Christene Geloof te niet: als gazetten gelijk 't Verbond die op kiezing of als zij aan werkende ouders schrijven, gedurig den Judaskus hernieuwen. President der zoogezegde Commissie van Onderzoek. Eindelijk en gelukkiglijk is Aalst van u verlostwant 't is geen kleine schande voor een Gemeente van op haar eigen Stadhuis te moeten plaats geven aan Vijanden en Vervolgers van 't Vrij On derwijs. Voorzitter, wij komen u zeggen dat uw Onderzoek PARTIJDIG is geweest en dat de Proces-verbalen die gij meedraagt, nog zelfs de getrouwe weerspiegeling niet zijn van uw PARTIJDIG onderzoek. n Vooraleer hier aan te landen, was uw plan gemaakt; gekwaamt met een pak geschriften u door dc Schooloverheden geleverd; om die geschriften op te stellen, had men de getuigen van den Geuzen- kant gevraagd; geen éenen van den katholieken kant; die geschrif ten waren gericht, tegen wie? tegen degene die als getuigen, onver wachts voor u moesten verschijnenHa, 't is niet zonder rede dat gij u kwaad maaktet, als de Geestelijken u vroegen: Komen wij als beschuldigden of als getuigen? Erzijn gevoelens in 't menschelijk hert welke men niet stoppen kan. Voorzitter, wat hebt gij gedaan met Wichelen? De3grootste geuzen dier Gemeente aanhoord, arm volk van hunnen aanhang, den Staatsmeesteral hunne beschuldigingen opgenomen; daarna den heer Pastoor, ondervraagd als een betichte de 2 katholieke Arm- meesters, die zich kwamen verdedigen, om-zoo te zeggen den mond gestopt en de 7 vrijwillige getuigen UITGESTELD, ja laten aan de deur staan en verscheide weken uitgesteld. Ge vroegt vrije getuigen en als er katholieken opkwamen, dan werden zij verwijderdin de volgende zittingen werden geen vrije getuigen meer gevraagd doch er verschenen, zonder oproep, libe rale vrije getuigen! Wat hebt gij gedaan met LEDE? Als de getuigen u niets konden aanbrengen van katholieken dwang, waarom durfdet gij niet vragen: Is er geen dwang geweest voor 't officieel onderwijs? Waarom durf det gij niet vragenHoeveel kost het Staatsonderwijs en voor hoe veel leerlingen? Neen, als er geen katholieken te beschuldigen zijn, de boeken worden toegeslagen. De twee Staatsmeesters van Vleckem, den Meester van Oorde- gem laat gij declameren, zoolang zij willen; ALLES teekent gij aan, tot zelfs de grootste onnoozelheden de Staatsheer en de Staatsdam van Erembodegem mogen u uren lang bezig houden, met het plaat sen eener stoof; daar hebt gij uw welbehagen in maar als de Bur gemeesters zich komen verdedigen, er worden stokken tusschen hun woorden gesteken; ge laat M. Lippens zijn theorie van slavernij afgeven; gij laat diet achtbare Burgemeesters beschuldigen en verne deren; hunne woorden worden aangeteekend met haken en oogen. Ottergem en Erondegem worden door hunne meesters aange klaagd en zwart gemaakten roept gij den beschuldigden M.Schok- kaert? roept gij éen Vrije Onderwijzer? Neen, ge teekent alles op wat de geuzenklok luidt, en ge noemt dat onderzoek!!! Van den meester van Hoistade en van zijn Hulponderwijzers teekent gij de lange biecht op; ge weent met die hulponderwijzers, gelijk gij weendet met de weduwe van Wichelen en haar 4 kinder- kes (waarvan een 25 jaar oud); gelijk gij weendet met die andere arme vrouw, wiens man 4 lr. a 4,5o daags wintmaar als er licht komt over die zaak als de twee geneesheeren aan u schrijven en aan de dagbladen, hebt gij de Proces-verbalen doen veranderen? hebt gij aan de Hulponderwijzers gezegd: Tiens! gij verklaardet hier dat de 2 geneesheeren u gezegd hebben dat uwe moeder van verdriet ge storven is; de 2 geneesheeren logenstraffen ditwat hebt gij daarop te antwoorden? Neen, de getuigenis der Hulponderwijzers staat aangeteekend ze worden gerust gelaten Over Aalst hoort gij alleenelijk de Staatsmeestersge doet hun zeggen en zweeren dat er niets veranderd isge put de Staatsmees ters uit om eenigen dwang tegen 't officieel onderwijs te vinden gij belegert en neemt een magazijn van patatten en ajuinen in, en ge zwijgt van de brieven, die u gezonden waren over dwang, over ijse- lijken geuzendwang; ge teekent aan dat M. Van Langendonck de jonge Wed. De Mol in zijn huis heelt genomen, dat hare installatie hem wel 1000 fr. heeft gekost, dat enz. enz. Dit wordt met ap- en dependentiën aangeteekend en van 't gene M. Blommaert u komt getuigen, van dwang op hem gepleegd, door de Familie van 'ne Staatsonderwijzer, van al hetgeen die moeder van 9 kinderen heelt moeten afzien voor hare getrouwheid aan 't Vrij Onderwijs, daarvan teekent gij weinig of niets aan; nogtans, er was hier dwang en dwang met bezwarende omstandigheden, M. de Voorzitter d'huisvrouw Blommaert was in belangwckkenden toestand't waren hier bur- gersmenschen met 9 kinderen hier zouden uwe tranen beter te pas gekomen zijn, als bij de schijn-armoede van Wichelen; maar hier bleeft gij zoo koud, als d'ijsrotsen van den Noordpool, en zietj het ▼erslag, menschen, het officieel verslag; M. Blommaert heeft wel ro minuten gesproken; er zullen 8 of 10 regels instaan Is dat de waar heid zoeken, M. de Voorzitter? maar ge waart gekomen om de waarheid te zoeken en op te tcekenen als 't u meegingde Waarheid is u anders verschenen, als gij meendet, en g'hebt hier Pilatus na- gevolgd. n Neen, neen! er is in Aalst of rond Aalst geen dwang gepleegd om 't Volk naar de Katholieke Scholen te krijgen 't Volk, ja zelfs 't half liberaal Volk weet dat de christene ziel en 't H. Doopsel der kinders moeten geëerbiedigd worden en dat scholen die onder een wet staan van Vrijmetselaars en Vrijdenkers, slechte, allergevaarlijk ste scholen zijnMaar, dwang is er gepleegd en ijselijkcn dwang, voor d'officieële scholen; dwang is er gepleegd in den winter van 1879-80; dan is eraan menigen Ouder gezegd: Sterven van honger of uw kinders in de Staatsscholen Uw kinders leveren ol uw boeks- ken krijgen!Ach wat is er dan afgezien! Afgezien door degenen die kloekmoedig weigerden en de bitterste armoede beproefden afgezien door degenen die het hoofd buigden en hun kinders lever den! Dwang is er geweest t'Aalst en rond Aalst, voor 't Geuzenon derwijs! Elke straat van Aalst,elke omliggende Parochie zal het ge tuigen, hoe er jachthonden naar kinderzielen afkwamen en met een stalen zielloosheid hun vervloekt werk ten uitvoer brachtenJa, er is veel geledenmocht het de gruweldaad uitboeten der rampza lige Volksbeulen! Doch, Voorzitter, laat ons voortgaan met uw Enkwest. 't Is van uw eigen volk bekend, dat gij vele uren gesleten hebt met bela chelijke klachten te aanhooren, klachten die aanstonds geakteerd werdenen de getuigenis van MBlommaert werd opgeschreven met den vliegenden schietsspoel, zonder eenige aandacht, ten be wijze het volgende M. Blommaert had gezegdIk ben in 'thuis gaan wonen, waar M. den Inspekteur Van Hauwermeire uitging; en gij doet opschrijven Ik ben in 't huis gaan wonen van den In spekteur Van Hauwermeiren. Komen wij nu tot de getuigenis van M. den Onderpastoor van Wichelen: Die heerwas 3 maal gekomen, door goed en slecht weer, eindelijk, gij gaat hem hooren; zijn beschuldigster, door u met zoo veel eerbied behandeld, Mme De Mol is daar, onder d'oogen van ha ren huismeester. In plaats van't proces-verbaal te doen lezen, ge laat Mmc De Mol nog eens hare litanie afgeven, verbeterd en ver meerderd. De Onderpastoor heeft 't woord; ge moet bekennen dat hij, met rede en kalmte, g'heel 't beschuldigingskraam heeft omver geworpen. Ja, meer! hij toont u dwang, wezentlijken dwanghij noemt namen van verdrukkers en namen van verdrukten; en gij on derbreekt hem, ge '.\ilt hem doen teekenen en zvVijgen!!! Is dat de waarheid zoeken??? Op al de dagen die gij t'Aalst hebt overgebracht, waren u geen ergere feiten aangeklaagd! Wat is 't geval der stool, wat zijn de zaken van Wichelen, van Vleckem, Erondegem, Hofstade en Aalst, tegen den dwang te Schoonaarde gepleegd, door d'agenten van den Staat, door d'agenten van den Burgemeester van Gent?... Aide Pachters die bedreigd wordeneen Man, 3o jaren op zijn boerderij, er afgezet, omdat zijn zoon geen Geuzemeester wilt wor den 't Zelfste is hier gebeurd in Aalst: een weduwenaar met 2 kinders, is zijn werk ontnomen, omdat hij zijn dochter naar de Nor maalschool van den Staat niet wilde zenden! En als de Onderpas toor van Schoonaarde u dit droef verhaal deed, van 'ne Landbouwer die met zijn vrouw gaat smeeken en bidden, te Wichelen, te Den- dermonde, te Gent, te Beirvelde, en dat hij overal hoortNeen! van uw hoi af! of uw zoon naar den oven der Geuzenmeesters! ach, ge vindt dat de Onderpastoor te lang spreekt, ge verwijt, ge bedreigt hem met nieuwen uitstel;en om het niette moeten akteeren, ge vindt een advokatenrede uitge zegtM., de Pachter zal ons dit beter zeggen dan gijwij zullen hem ontbieden en ZIJNE getuigenis op- teekenen En dan laat gij Van Langendonck vooruittreden, gij laat HEM den Onderpastoor leugenaar noemen hij mocht onderbreken, maar als M. D'Hondt tusschen de rede van Hofman iets zegde, dan was het: Zwijgen, M., aan ons spreken Partijdigheid! partijdigheidEn kon het anders! Zijt gij lieden geen partijmannen, geen stemmers der wet van 1879; geen stemmers van 't Enkwest of gelijk 't Volk zegt, van d'Inkwisitie! Het

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1