I Rampen,itttsüaüen en (Diigdultken. Belangrijk Bericht. tenK=: Overzicht. DIEFTENS TE DENDERLEEUW. In den nacht tusschen donderdag en vrijdag laatst, hebben stoute en behendige dieven, vier huizen van deze gemeente bezocht. Voor eerst zijn zij gegaan naar het huis van den heer Van der Zanden, algemeenen toeziender van het ministerie van Openbare Werken, daar verblijvende.Alleenlijk zijn zij in het waschhuis kunnen binnen dringen, niets anders roovende dan eenen hamer en eenen metsers beitel, waarschijnlijk om bij middel van die stukken, hun stielken nog beter uit te oefenen. Maar, luistert eens naar 't volgende; men moet waarlijk bekennen dat 'nen mensch zonder consciëntie niemand meer en vreest. Dank aan eene ladder, zijn zij al over den hofmuur van voorgemelde huis gekomen in den hof van de weduwe Van Santen. Zoo men moet peizen, zullen zij mislukt zijn in hunne po gingen om beneden in te breken, want zij hebben zich de moeite niet ontzien op het dak te kruipen, eenige pannen af te nemen, de noodige latten af te zagen en zoo binnen te geraken. Gelukkiglijk waren al de deuren gesloten, en zonder sleutel. 't Is toch slechte vangst, moesten zij aan eikanderen zeggen en alzoo mochten zij niet ophouden. Daarom trokken zij bij den schrijnwerker Francois Couck, op de plaats. Eene ruit wierd uitgenomen, men kwam in huis, de voordeur werd opengezet, de kas doorsnuffeld, het schol van den toog opengebroken, waar ten hoogsten konden 3 franken insteken, en met de brandende lamp durlde een hunner naar boven klimmen, zeil de slaapkamer binnengegaan, van waar hij een zilver uurwerk dat aan den muur hing, medenam. Op dit zien, sprong Couck op, achtervolgde den onbeschaamdendiel, maar vruchteloos. Nu, durlden zij in het hert der gemeente niet meer ihstrumente- ren. Zij begaven zich naar het uiteinde, naar Huisegem, endaar stelden zij zich meester in het huis van den heer Philemon Heire- mans. Zonder gerucht sloten zij de slaapkamers, om alzoo de inwo ners te beletten hen te onderbreken in hun onderzoek. Maar hier waren zij nochtans mis, want een hunner, gaande in eene kamer waar hij zich zonder twijfel alleen meende, wierd er betrapt door den schoonbroeder van den heer Heiremans, die alzoo de dieven op vlucht zette. Deze sloegen met allerhaast den weg in naar Brabant. Tot hier toe kent men geen eenen dader. 3 Slachtoffers. Te Soignies, in de gaz-l'abriek, moest in den put van den gazometer iets hersteld worden Derot, vader, daalde erin en viel neer; de direkteur der fabiek zag dit, ging ook on- middelijk in den put, en viel neèr, verstiktzoon Derot, de ODge- lukkigen willende helpen, onderging Hetzelfde lot; een uur nadien wer den de drij lijken er uitgehaald. Algemeenen regel, vergeet het niet, menschen: in geen putten dalen, voordat de lucht behoorlijk is gezuiverd. Ge ziet welke droeve gevallen er plaats kunnen hebben. Te Gent is d'ander week in de iabriek van M° We De Moor, een stoommolon gesprongen, zekere Demuytter werd door een der stukken 't hoofd verpletterd. Dobbelaro zit nog altijd gevangen, is dezer dagen weör voorde Raadkamer verschenen en zal in Januari voor d'Assisen staan. Is bij de moordenaar der damen Wattine, van Ryssel? geene volstrekte zekerheid is desaangaande gekend. Dobbelare is te Mariakerkegetakseerd als 'ne vent die wilde rijk leven en mijn heer spelen zonder werken. Zijn advokaten zijn d'h. Begerem en De Baets. TONGEREN, 26 oct. Het parket van Tongeren heelt zich vrijdag naar Rixingen begeven en is overgegaan tot de aanhouding van eenen inwoner dier gemeente, die een kind, waarover hij stiel- vader was, bij middel van eenen dorschvlegel eenen slag zou toege bracht hebben, die de dood voor gevolg gehad heeft. De beschuldigde is naar de gevangenis te Tongeren gebracht. Verleden dinsdag heeft te Bilsen eene afschuwelijke misdaad plaats gehad. Een kleine knaap was nabij de statie aan het spelen, toen iemand bij hem kwam. en hem het gansche hoold met vitriool inwreef. Toen de kleine thuis kwam, liep de moeder onmiddellijk met hem naar den geneesheer. Het hoofdje was slechts ée'ue blaar. Een druppel van het brandend vocht was juist boven het oog blijven steken, en had in het voorhoofd eene diepe lijn gegroefd. Het kind loopt geen levensgevaar; in hoever het nogtans de likteekens van dien aanslag zal behouden, kan men nu nog niet zeggen. Het arm kind heeft den kwaaddoener niet erkend. Het gerecht heelt de zaak in handen. Een onderzoek is bevolen. (Onafhankelijke). Er is d'ander week, vrijdag morgend, een botsing van treinen geweest nabij Pepinster; de treinoverstc, zijn arm was gebroken en ziin wezen erg gekwetst; een dame, haar kaaksbeen was verbrijzeld; de Ireinwachter werd 10 meters ver geworpen, zonder eenig kwet suur; de twee lokomotieven zijn kapot. GENEVER. Te Antwerpen is'ne vent doodgevonden op ijn kamer; hij was gestorven door 't geneverdrinkenwant in zijn een hand hield hij nog een flesch van dien duivelsdrank't is algrijse- lijk! 'ne Metser die aan de celgevangenis werkte,is vaneen stel ling gevallen, zaturdag achternoen, en zondag overleden.... De mal heuren slapen niet. Te Brussel is gestolen tusschen vrijdag en zaturdag, gestolen in d'Expositie, in't Pavilion Leopold; cigaren, chocolade en ander lekkernijen. De Policie zit er achter, maar heelt nog niets ontdekt. Zaterdag heelt men in eene gracht, nabij de statie te Groenen- daal, het lijk gevonden van zekeren M. A. landbouwer te La Hulpe. Deze had vrijdag naar Groenendaal en Elsene gevoerd, 's Avonds kwam het peeid met den wagen alleen t'huis de familie van den landbouwer deed opzoekingen, doch te vergeefs. Eerst 's an- derdags 's morgends werd het lijk ontdekt; men denkt dat A..., ter wijl hij naar huis terugkeerde, aan een aanval van beroerte gestor ven is. Een ongelukkig voorval heeft verleden week plaats gehad op het policie-burcel te Mechelen. Een wildstrooper was aangehouden en werd door den kommissaris in dezes kabinet, onderhoordon- dertusschen had een agent het geweer van den wildstrooper geno men, dat in drie deelen kon gescheiden worden. Ongelukkig was dit nog geladen, en terwiji de agent bezig was het mecanism te onder zoeken, ging het schot eensklaps af en een andere policie-agent werd door de lading schrot aan de beenen en den onderbuik getroffen. Het slachtoffer is erg gekwetst en naar het gasthuis gebracht, doch zijn toestand is niet zeer gevaarlijk. In den avond van 23 October is op i5o meters van de statie van Erwetegem, Sottegem-waarts, 'ne mensch van rond de 5o jaar doodgereden hij ging langsheên de baan en is alzoo aan zijn dood geraakt.Ze zeggen dat hij vanGodveerdegem wasenDecroo genaamd. Zaturdag avond, rond half negen, was g'heel Audenaarde in rep en roer, door 't gerucht dat het kasteel van Baron Liedts in brand stond inderdaad, de lucht langs Eyndries was vol vlam en vuur; aanstonds werd er alarm geblazen, gelijk t'Aalst op Verloren- Maandag; g'heel't garnizoen was te been; een zee van volk slikte naar de plaats der ramp, toen zij op een menigte liepen die reeds terug kwam. De zoogezegde brand was anders niets als de maan die op de vensters van 't kasteel een brand had nagebootst. Men meldt uit Soumagne, nabij Stavelot; de echtgenoote B... had verleden week, gedurende eene afwezigheid, haar driejarig kind toevertrouwd aan eene buurvrouw. Deze beging de .onvoorzichtig heid, een ketel met kokend water op den grond te plaatsen. Eenige oogenblikken later hoorde zij verschrikkelijke noodkreten het kind was in den ketel gevallen. Een uur later is het wicht aan de gevol ge zijner brandwonden overleden. ware den oogst vragen in de maand December, President, onder ons, wil ik u iets zeggen? 't Zou een mirakel van Ons Heer zijn, indien gijlieden uwe partijdigheid kondet afstaan. Wil ik u nog iets zeggen? Een geuzengetuige opnemen was voor u 'nen kramik-boterham snijden, een katholieken getuigen, was arduin zagen! en wilt gij nu weten wat g'heel de wereld zegt? dat er uit uw Enkwest zonneklaar is gebleken, niettegenstaande de geuzengordijn die er over hangt: Ten eersten, er is uit gebleken dai het officiéél Onderwijs algemeenelijk gehaat en veracht wordt; dat bijna al de Staaismeesters spions en overdragers geworden zijn; datveel Staats- meesters de pachters hunner Parochie bij ,hun Eigenaars zijn gaan aanklagen, beschuldigen, en aldus dwang hebben uitgelokt; g'heel de wereld zegt, dat het Staatsonderwijs d'eenige schuld is van al de onkosten en moeielijkheden; en daarmee, Vaarwel. EEN AALSTENAAR. sche Redenaar M. Marlet, zal op Zondag 7 November om 3 ure namiddag, ten Stadbuize »an Aalst, eene publieke Voordracht geven, over den legenuoordigen toestand van den landbouw, middelen om denzelven Ie ver beteren. De landbouwers worden bijzonderlijk verzocht deze belangrijke Conferentie te komen bijwonen, voorge dragen door den talentvollen on ervarensten Land- f' bouw-kundige uit Nederland. AALST. Nu moeten aide knechten m Meestor Van Langendonck, uit de Lange Zo.itstra; Voorzit ter der liberjle Federatie, zo moeien a> en naar do goad's Avondschool, om den hoop te vullen. Is 't Hospitaal van Aalst te klein JA. Te klein, zelfs voor gewone tijden P JA. Kan het vergroot worden, ter plaatse wc, :et nu.is? NEEN. Wat valt er dan te doen Plaats zoeken voor een nieuw Hosrr aal Het Hospitaal herbouwen op een plaa^ !ia te klein is en langs de vier kanten afgesloten do.4 «traten en woningen, zou dit een werk van vooruit?, ht en van goede bestuurkunde zijn NEEN, honderdmaal NEEN. >o Potitio voor de verplaatsing van 't Gasthui: komt dus op haren tijd; iedereen spreekt ervan iedereen is er mee bekommerd iedereen, langsdaar wandelende, en in zijn gedachten daar breede schoone strr ten ziende, palende aan de Kork en die groote plek gro id aan den Dender in een nieuw kwartier erscheppend'1, iedereen zegt met diepe overtuiging 't Is het nut igste, het schoonste werk dat kan verrigt worden. Men wachte zich wel, daar eenige partijschap in te brengen; er is hier geen spraak van katholiek of van liberaal, maar van een hoog Aalsters, Belang, van medelijden voor de zieke onbemiddelde Stads, genoten, van vooruitzicht tegen dreigend-gevaar. Bijna al de gronden op den Dam zijn verkocht. Do brugge op do Zaat is nog niet voltrokken Men mag niet zeggen deze of gene persoon is nood zakelijk aan de Partij neen, alie personen kunnen gemist worden; maar hetgeen niet kan gemist worden, is een rechtveerdig en deftig Bestuur. Wij ver nemen om de lieer Fr. Dk Cuypek, een werkje be reidt over de tegenwoordige toestand uer Aalster- sche Nijverheden, volgens de Tentoonstelling van Brussel en andere inlichtingen, t'Aalst genomen. Zulk werk verdient zeker eene aanmoediging, en indien het aan de verwachting beantwoordt, dan zou de Ge meenteraad een openbare dienst aan g'heel Aalst be wijzen, met de drukking en de verspreiding van dit schriftje te ondersteunen. Wij schrijvenTentoon stelling en andere inlichtingen, omdat verscheide N ij veraars van eersten rang voorde producten die ze leveren, te Brussel niet g'exposeerd hebben. Davidsfonds van Ninove, geeft een feest den 14 No vember De Beucker zal er spreken over beschaving en karakter. Moord te Melsbroeck. Iiene moord is in den nacht van maandag tot dinsdag op het grondgebied der gemeente Melsbroeck, nabij Vilvoorde, gepleegd. De jachtwachter van graaf de Ribeaucourt,Malaise, wonende te Perck, was maandag namiddag naar Melsbroeck gegaan, alwaar hij eenige hazen moest bestellen, 's Avonds laat, toen zijne vrouw hem niet zag weêrkeeren, zond zij een werkman uit om hem te zoeken, doch te vergeefs. De nacht ging vooibij en Malaise was nog niet thuis. De werkman liep dinsdag morgend in allerijl naar Melsbroeck, en vernam aldaar dat men den wachter omtrent den avond naar het bosch had zien gaan. Men deed opzoekingen langs dien kant, en eenige uren later vond men het lijk van Malaise, in een veld nabij het bosch, tusschen eene hoeve van M. de Ribeaucourt en den gewezen eigendom van Mad. S.... van Brussel. De wachter had in de borst, in de richting van 't hart, de volle lading van een geweerschot bekomen. Nabij het lijk vond men hot geladen geweer van Malaise, alsook eene klak. Eene worsteling moet plaats gehad hebben tusschen het slachtoffer en de moordenaars, want men bemerkte rond het lijk het spoor van verschillende voetstappen. Men denkt dat Malaise vermoord is door wildstroo- pers, die hij op zijne ronde zal betrapt hebben, Het parket van Brussel is ter plaatse geweest en heeft zekeren Jan Peeters doen aanhouden, bijgenaamd - de Peck, - een gekend wildstrooper, op wieri hevige vermoedens wegen. Dossier Sainctelette. De waalsehe klep per zit nog altijd aan 't ministerieel schotelken, dus ook zijn de ongelukken op de ijzeren wegen, nog alle dagen talrijker. De retards in de aankomst der treinen zijn niet meer te tellen zoo heeft Z. M. de koning, die dijnsdag avond den aartshertog Rudolf aan de Noorderstatio ging ontvangen,daar wel twintig minu ten mogen staan schilderen, daar de trein zoo veel te laat aankwam. Men kan nu anders tellen men telt namelijk de treinen die op tijd aankomen en dat is zoo moeielijk niet, want het getal is bitter klein. Men meldt nu weer dat minister Saincteboulette het ministerie verlaat;'t wordt hoog tijd ook, want hij heelt er niet veel goeds verrient. 4.' Men weet wat lawijt meester Sainctebouletlte in de Kamer maakte toen er onder 't katholiek ministerie, een ongeluk op don ijzeren weg voorviel;eenige goede zielen dachten zeker dat het veel beter gaan zou, als die groote schreeuwer eens aan 't schotelken zat't ziet er nu schoon uit; hoor maar eens: in lö78 werden erop den ijzerenwegin 't geheel'J personen gekwetst; er was niet een enkele doode in 187Ü, u liberale vooruitgang toch! telde men 4 dooden en 37 gekwet sten Men deelt ons feit mede, die alhoewel juist zijnde ongeioofhaar is. Alle morgenden vertrekt eenen werkmanstrein van Braine-le-Comte en komt te Hal aan ten 5 3/4 ure, zooais het boekje aanwijst. De werklieden, dia naar Brussel gaan zouden het kwaartna ure op hun w erk kunnen zijn, indien hij op zijn uur aankwam. Maar deze trein komt schier alle dagen ten 6 1/4 aan, dus een half uur later. Zoo dat de ijzeren weg de oorzaak is dat de werklieden te laat op hun werk zijn zou M. Sainctelette daar niet eens willen voor ioigen? ITALIË. Romen.1 Den 24slen dezer heeft zijne Heiligheid Leo XIII, 'eene gewichtige redevoering uitgesproken voor de 600 oud-bedienden die wei geren den eed van gehoorzaamheid aan Koning Humbert, te doen, en een jaargeld van 't Vatikaan krijgen. Na de zeldzame standvastigheid dier mannen hoog le hehben geprezen, heelt de Paus zijn be klag gemaakt over den droeven toestand waartoe de Revolutie het Pausdom heelt gebracht. Men zegt, riep de Paus uit, dat \yij vrij en on- afhankelijk zijn, maar dat is onwaar. Wij spreken vrijmoedig in 't Vatikaan, maar hoevele onzer Voorzaten hebben niet vrijmoe- dig gesproken in "t diepste der Katakomben, oj> np 't stroo der gevangenissen, zelfs voor afgrij- selijke dwingelanden, en in 't midden der folte- ringen en der dreigende dood! Zij beweren ook dat obs Apostoliek gezag te Rome wordt geëerbiedigd Men moet maar eenige oogenblikken bet oor lee- nen aan de smaadvolle beschimpen welke men hier te Rome zeil aan den Pauslijken Stoel toe werpt, om de valscbheid van die bewering te zien. Neen, wij zijn niet vrij; wij worden verhinderd in het benoemen van Bisschoppen, gedwarsboomd in onze pogingen om de valsche sekten bier te be strijden, om aan de jeugd eene godsdienstige op voeding te vei schaften. Neen, nog eens: wij heh ben de noodzakelijke vrijheid niet, en daarom zul len Wij nooit in den huidigen toestand insterammi, altijd zullen wij terugeisschen wat bedrog en ge weld aan den Pauzelijken Stoel hebben ontrukt,en Wij betrouwen in God dat bij welhaast aan Kerk hare rechten zal teruggeven. Ziehier de samenstelling van den Pruisisch •Landdag 137 vereenigde Konservateurs. 55 liberale konservateurs. 101 katholieken of center. 87 nationaal-liberalen. 37 progressisten. 15 pooische. 30 vlottende of wilde leden, waaronder 4 ministers. Gelijk men ziel, is 'l eene vlottende meerder heid, en op eene wip zal zij overslaan. FRANKRIJK. De naaste week gaan daar de Kamers open, en president Grevy heelt dijnsdag zijn ministers bijeoiigetrommeld om te weten wat nien zou zeggen met d'opening der Kamers. Er is besloten dat men zal gesloten blijven, en alleen lezing geven van eenige wetsontwerpen. Het mi nisterie zal dus zwijgen, waDt moest het sjireken, het warekajiot, en Gambetta's wil is dat het nog leve. Intusscheu worden de aanslagen op de vrijheid van onderwijs dagelijks schandelijker. Te Tolosië is een gesticht gesloten, omdat er onder de profes sors eenige Jesuieten waren. Dezen hebben noch tans het recht als bijzondere en vrije burgers het onderwijs te gevenl)e bestuurder van't Collegie van Bc-ziers wordt om 't zelfde feit voorden Akade- inischen raad verdaagd. De verjaging der kloosterlingen wordt ook stillekens voortgezet op eene heimelijke en schandige wijze; en dievrij- heidmoorderij wordt door ellendige vrienden van alle vrijheden gepleegd. Tegen de uitvoering der dekreten is dezer dagen, in de prelektuur der Seine, eene zonderlinge protestatie aangekomen. Een gekend beeldhouwer heeft aan het gouvernement geschreven dat hij niet langer zijne belastingen betalen zal, tenzij hij er toe gedwongen wordt door de rechtbanken «Ik ver koop. zegt hij, standbeelden aan de Broeders en Zusters, welke gij uitdrijft ik verkoop standbeel den aan de kongregatiën, door het gouvernement ontbonden. Bijgevolg moet het bestuur mijn patent afschaffen,aangezien het mijn kliënteel tenietdoet.» De kommissaris van policie van Nantes heeft zijn ontslag gegeven, teneinde de hand niet moeten leenen tot de uitvoering der dekreten, in de aan staande uitdrijving der eerw. paters kapuciencn. Men leest in de Semaine Catholique van Toulouse, dat een der meestgekende protestanten van Toulouse zijn hotel ter beschikking heelt ge steld van de paters dominikanen, in geval zij uit gedreven worden. Dat aanbod is niet geweigerd het was reeds voor Juni met dezelfde welwillend heid aan de Jesuieten gedaan. ENGELAND EN IERLAND. De sterre van mi nister Gladstone is aan 't verbleeken \- In Turkije heeft hij niets gewonnen dan de vijandscl.ajj van den sultan en al de discipels van Mahomet.Den Engelschman wordt daar nu gehaat en verwenscht. gelijk den czaar van Rusland. 2- Verder in het Oosten,slecht nieuws, 't Broeb- belt wederom rond Ivaboul; men spreekt van een oproer in de hoofdstad en de vermoording van den emir, vriend van Engeland. 3- In Ierland verme erdert de gisting. Het gou vernement heeft den sekretaris van den belhamel Parnell in hechtenis doen nemen, en daarna on der waarborg op vrijen voet gesteld. Dit heeft de iersche partijgangers nog meer verbitterd, en de ierlandsche leden van 't Parlement doen zich nu ook opschrijven in 't Landgenootschap. Het ministerie Gladstone is bijgevolg reeds aan 't zakken, en de Torys verheffen het hoofd. Bea- consfield staat op, uit zijn stilzwijgen en randt he vig Gladstone's politiek aan. De toestand in Ierland. Het volgend schrijven, aan den Times, van een pachter uit het graafschap Mayo, is weer oen staaltje van do wijze waarop het er in Ierland toegaat Den 25 september, schrijft hij onder auderen, ver zamelde zich een giooio menigte op mijn landgoed. Eenige honderden dwongen mij naar buiten te komen en bevolen aan mijne bedienden, arbeiders, stalknech ten, enz., onder bedreigingen, mijn dienst te veriaten c:> niet muer voor mij te werken. Ook mijn herder had zich door vrees laten verleiden, zijn betrekking neêp te leggen, doch weigerde hot huis te verlaten dat ik hem als dienstwoning gegeven had. Een andere herder op eene andere hoeve werd eveneons daartoe gedwongen. Mijn smid kreeg een brief dat hij ver moord zou worden, indien hij langer voor mij werkte, eveneens als mijne waschvrouw. Een twaalfjarige knaap, die mijn brieven van en naar de post in oen naburige stad bracht, werd den 27 september onder weg geslagen, en gedwongen eenige inlichtingen te geven, en op 2 October werd hem bevolen zijn dienst te weigeren. De winkeliers hebben bedreigingen ontvangen, mij geene wareri meer te leveren, en zóoeven ontving ik bericht van het telegrafkaritoor, dat do bestellers bedreigd werden, indien zij mij depechos bezorgden, zoodat het niet geraden was depcches ten mijnent te bezorgen. Men hoeve is-tegenwoordig publiek domein, de lieden komen er ongestraft binnen, mijn oogst is verwoest, de sloten van mijne deuren zijn vernield, de muren omvergehaald en het vee is den weg opge dreven. .Niemand wil mij moer diensten verleenen, en het is dus zeker dat de Land League tot mijn onder gang heeft besloten, wanneer ik met, ahes achterla tende, het land verlaat. Ik spreek nog r.iet oens van het gevaar, waarin mijn loven verkeert, hetgeen dui delijk is, voor eenieder die eenigzins met den mesland van het land bekend is. BERLIJN, 24 oct. Men meldt dezer dagen in do nabijheid van Straatsburg in den Riiijn, liet lijk terug gevonden van M. Josl, kassier der groot hertogelijke familie van Baden, en die verdwenen was, een groot te kort in zijn kas latende. Spoorwegramp in Duitschland. Detelogiuaf bracht ons reeds de tijding van het ongeluk luasclien Dortmund en Court op de Köln- Mindener-Eisenbahn Nader vernemen wij daar over het volgende De trein die ten 5 ure 23 min. 's namiddags van Dortmund naar Minden, moat vei trekken, ging op 21 dezer, met eene vertraging van een half uur op weg. Dicht hij Courl bemerkten de passagiers een kor ten schok, daarna een sterk sleepen, een krachtig heên en weer schudden, en toen word de trein tot staan gebracht. De locomotief was van do rails ge worpen en had de overige wagons meegesleept. Ver scheidene wagens, waaronder een der 3e klas, werden geheel verbrijzeld, en onder liet puin kermden de ge wonden. Van Dortmund kwam ongeveer anderhalf uur la ter een Luiptrein met zes geneesheeren. Naar men op geeft, bleven thans vier personen op de plaats dood, waaronder de machinist Carl Dickman, uit Dortmund. Het aantal gewonden bedroeg, volgens de ons ver sterkte opgaaf 26, die 's avonds laat met draagbaren naar Dortmund overgebracht werden. MENGELINGEN. De uur van "WRAAK is geslagen. Woensdag, 20 óctober 188u, was papa van den vroegen morgend uit zijn bed gesprongen; aan alle zijne bewegingen is het te zien, dat er voor hem een gelukkige dag aanbreekt. Inderdaad, hij is gedag vaard om uls beschuldiger op te treden voor do leden van het School-enkwest. Zijn fraksken is geborsteld, zijne schoenen zijn geblonken zijne handen ineen vrijvende, komt hij rond 8 uren zijn hekken uitgehup- peld. Hij is aireede aan het huis van zijne brave gobuur- vrouw Dele, als mama hem terugroept om hem te zeggen Gij kunt wel zien dat gij den Pastor met zij nen aanhang eens wel hekelt, dat gij uw lesken, dat gn mij gisteren avond voorgelezen hebt, wel afgeeft, en iet goed op, dat gij aan die mannen niet gaat zeg gen, dat gij met valsche trokken bij 't Geestelijk hebt geweest, om hem dispensatie af te zeuren. Ja, ja, 't is wel, dees maal moogt gij gerust zijn, jaat mij gaan, ik moot mynen vriend Loddon, aan de statie vinden, ik moet hem nog zeggen dat hij niet mag uitbrengen dat zijn meisken naar de Geuzenschool caat, omdat zijnen broeder Jeppen, koopman in hout le St-Jans-Molenbeek hem gezeid heeft, dat het een strong order van de Vrijmetselaars is, van geen werk te gc-ven als aan geuzeD, cd gij woet 'hct, Loddenzaagt voor Jeppen; 't Is wel, papa, dat Piet Van Hum- beeck u van alle onheilen beware!..Lodden staat aan den barreel te wachten, en biedt papa een druppel aan. Merci! vriend, zegt hij, men zoude mij wederom eene broek kunnen snijden uit hetzelfde laken van d'ander week. Wat zegt gij, telt gij mij voor niets? Ik verzeker u, dat ik u beter zal beschermen als confrater glas van Bambruggo, die u van de gendarms liet huiten tuimelen en van de champetters binnen steken. Die koppel van twee, uit denzelfden deeg gebakken, spiiugen op den trein, en het stoomtuig sleept hen vreugdig naar Aalst. Papa ziet in de Statiestraat eenen champetter ko men, on is zoodanig verschrikt dat hij zegt: laat ons, alhoewel het mij tegensteekt, langs de Bokkenstraat gaan als hij op de markt komt, hoort hij rond hem zeggen Hij is daar wederom met zijn schijnheilig gezicht; hij zal hem vandaag wat heter voegen, of anders, wederom den bak in. Hij verhaast zich die complementen to ontvluchten, en schiet zich het landhuis binnen. In de enk west zaal gekomen, ziet hij de gendarms staan, zijn hoofd begint te draaiën, hij moet zich neer zetten, en zijne getuigenis hangt aaneen gelijk gekapt strooi: Lodden vertelt ook wat rimram, en zij trekken vandaar naar den Grauwen Steen. Ik ben blij, dat wij daaruit zijn, zegt Lodden, ik heb alles afgeluisterd wat gij verteld hebt, en als gij zeidet, dat er geene administrative drukking voor de katholieke scholen geweest was, meende ik, dat Charles De Brauwer, in het midden van 't volk u zou toegeroepen hebben: wat zegt gij daar.Steeuezel, neen, er heeft geene diukking voor de katholieke schelen geweest, de ouders te E... kennen hunne plichten, om le weten dat zij moeten zorg dragen voor do kostelijke ziel van hunne kinderen, maar gij zijt hier, voor heelde waarheid te zoggen, en waarom spreekt gij niet van den adminisiiatieven dwang voor de geuzenscholen? gij weet nochtans g'heel wel, dat mijn manneken, die bedienden was in de statie, weg gezonden is, omdat ik mijn meiskens uit de katholieke school niet wilde trekken. Gij weet wel, wie die zaak bewerkt heeft; gij weet ook g'heel wel, dat gij en uwe dochter, zonder leerlingen zoudt zitten, indion zekeren beambten, langs den ijzeronweg en allo wachthuizekens niet waren gegaan, om te zeggen uwe kinderen naar do geuzenscholen ofwel. en dat de bedienden, het hart toegestampt, hunne weenende kinderen uit do school der Zusters hebben gehaald, om ze over te leveren aan 't Genzenonder- wijs. Lodden, mijn vriend, ik had zoo verre niet gepeisd, maar 't is gepasseerd, 't is te hopen dat het de laat ste zitting zal zijn, en dat niemand die zaken niet meer zal kunnen in het licht brengen. Dit zeggende, keert en wendt papa zich gedurig op zijnen stoel, hij is zichtbaar op zijn gemak niet, en zegt eindelijk zouden wij niet best doen van te ver trekken Ik zie alle oogenblikken champetters over de markt gaan, en de wacht is hier toch zoo tegen Wees zonder schroom, mijn vriend, sprak Lodden, ik zal u doen zien dat een lid van hetSchool- komiteit, zijne mannen kan verdedigen dat 11 iemand aanrake, ik zal hem eens mijn opgerolde vuist onder den neus steken Papa, die wel weet dat de moed van Lodden aan groeit, naarmate dat het gevaar zich verwijdert, kijkt nog altijd angstig de venster uit, en ziet een kennis voorbij gaan Lodden, roept den dienen 'ne keer binnen, dat ik hem vrage op welken dag de Pastoor tegen onze scholen gepreêkt heelt, ik heb liet niet gehoord, en ik zit nogtans alle zondagen onder de Hoogmis, juist voor den preekstoel! 'tZou moeteu zijn dat het zondag laatst geweest heeft, dien dag heb ik naar de vroegmis geweest, en mij wat van kant gehouden, omdat het witsel van de muren der- wacht, nog aan mijn fraksken hing. Laat hem maar loopen, zegde Lodden, hij is al te verre waar of niet waar,'t is gezeid, 't blijft gezeid, en 'tis geboekt. Nu, om u aangenaam te zijn, wij zullen vertrok ken, en ons nog wat ammuseren aan do statie te E... Dank u vriend, wij zullen Stine, die de plaats inge nomen heeft van den kleinen Debrouwer. doen mama verwittigen dat zij, met onze brave gebuurvrouw Dele, een druppel zoude drinken op den goeden uit slag 't mag er af, ik heb dobbelen taks getrokken, en ik leve op hoop van naar Brussel te mogen gaan, om uitleg te geven over mijn getuigenis.aan dewelke M. Willequet noch hoofd noch gat vond, ofschoon hij maar eon half woord van doen heeft. Ik zal bij deze gelegenheid bij Rolin gaan, om den Burgemeester te doen afstellen, hij Bara, om don Pastoor zijne jaarwedde te doen afnijpen, en bij Piet Van Humbeeck zal ik mijne diensten aanbieden, om het katholiekismus te helpen begraven. Dat is wel, zegt Lodden, vraagt hem ot ik het berd mag leveren voor de doodkist, hij betaalt nog wel zijne metserdieners. En een goed lactuurken zou mij zoo wel komen. (Medegedeeld). LATER NIEUWS. D'Inkwisitie of de Geuzerij met haar Bedrijf, heelt woensdag gezeteld te Audenaarde. Zijn ge hoord De ollicieele Meester van St. Denijs-Boekel die gebeten zijnde van 'ne razigen hond, naar Sint Hubert was gegaan, er niet kon biechten, enzoo- voorts; hij is gevallen van 145 leerlingen op lJ2 eu zit er nu met 22. Nooit heeft hij een hulponder wijzer gehad, hij zelf hekent dat de Gemeente arm is, maar d'lieeren zeggen dat hij voor zijn 22 scho lieren een hulponderwijzer zal krijgen. (En waarom geen Staatsmadam daarbij Dan is gekomen de Burgemeester van Leuppgem; bij gaat met, zegt bij, naar den politieken Ctun die kerk genoemd wordt. Hij bekent dat liet Arinbu- reel voor dollicitële school heelt gewerkt, klaagt den Biechtstoel aan, alsmede den Pastuor die zijn barbier opgezegd heeft, omdat zijn kinders op Staatsschool liggen. W" Reynaert is een vrouw met 1 kinders en om dat haar kinders naar de katholieke school gaan, is haar alle hulp geweigerdkreveerl maarheeft men aan die weduwe gezegd Men wilde den helft barer kinders hebben, maar die christelijke moeder heelt geweigerd. Lenaert Henri komt verklaren dat de Staats- meester hem gezegd heeftGe zult nooit hulp van t Bureel hebben, zoolang uw kiuders naar de ka tholieke school gaan. Vrouw Demets is moeten verhuizen omdat haar kind in de katholieke school ging. Aan Vrouw De Cuyper heelt de Staalsmees- ter zeilde bedreiging gedaan ais aan Lenaert. Men bemerkt uat de getuigen die iels tegen 't ka tholiek onderwijs zeggen, welkom zijn, gelijk de lente, terwijl de vrije getuigen uren lang op den slijpsteen worden gelegd: Zoo werd de dienstmeid Elodie Naessetis bedreigd met vervolging, omdat zij niet wilde bekennen dat zij haren dienst moest verlaten ot uit de Congregatie blijven. Maar,zegde 't mensch, ik ben nog geen Congreganiste, M. de Pastoor heeft mij nooit zulke bedreiging gedaan. 't Is niet waar, werd baar toegesnauwd gij moet het anders zeggen of wij zuilen weten wat ons te doen staat. Mijnheeren, sprak die doch ter, ge legt strikken opdat ik mij zeiven zou tegen spreken. ik wil op uwe spitsviunige vragen met antwoorden en houde mij aan mijn eerste verkla ring. Ik zie wel dat gij lijn genoeg zijt om eene eenvoudige boerendochter in bare woorden te van gen Dan riep de President: Ge gaat zwijgen of K doe u buiten zetten.—En de dochter antwoordde: Ik houdt staan al wat ik gezegd heb. Ten tijde der heidenen en der eerste kerkvervolgers legde men de Christenen op de pijnbank, om nun iets te doen bekennen tegen liun Religie of tegen hunne Geestelijke Overheid; en er waren dan Christens

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2