ttampen^Jïtisöaiicn cn (Dngdukkeu. KERKDIEVEN. In den nacht van woensdag tot donderdag der verledene week, zijn er dieven in de kerk van PAMEL binnen gedrongen. Zij hebben eerst de groote deur willen openbreken, maar daarin niet gelukkende, hebben zij eene opening in eene der ven sterramen gemaakt, en zijn langs daar in de Kerk gekomen. Voor aleer hun heiligschendend plan uit tevoeren, hebben zij waarschijnlijk de groote deur langs binnen opengebroken, om desnoods te kunnen vluchten. Daarna hebben zij gansch de kerk doorsnuffeld, en eenen offerblok verbrijzeld en geledigd. Ongetwijfeld is hun gedacht geweest de heilige Vaten uit het Tabernakel te rooven; want de tabellen van het Altaar waren van hun plaats verschoven; inaar omdathet Taber nakel gansch in ijzer is, hebben zij daar geene verdere pogingen aangewend. Tot hiertoe hadden zij nog maar een weinig koperen geld kunnen buit maken; aan de sacristij zijn zij niet beter gelukt. Zij hebben de plint der deur eerst afgerukt, en het slot willen ver breken, maar nogmaals vruchteloos. Eindelijk hebben zij zich aan t werk gesteld om eene openinginden muur te kappen, maar aldaar hebben zij hunne booze taak onderbroken; 'tzij, omdat de nacht reeds te vergevorderd was, 't zij dat 't een of 'tander toeval of ge rucht hen op de vlucht hebbe gedreven. Depolicie heeft over de zaak een nauwkeurig onderzoek begon nen, maar tot nu toe zijn de dieven niet gekend. In den nacht tusschen zondag en maandag hebben heiligschen- dende dieven te Teralphene den offerblok bestolen van't kapelleken ter-nood. Ge weet nog wel Libert, den moordenaar van Mechelen, en die daarna te Quievrain 'ne gendarm van kant hielp? Welnu, hij heeft zich te Bergen in 't gevang opgehangen alhoewel hij dag en nacht bewaakt was. Hij had het aan de rechters voorzegd Ik zal u wel weten t'ontsnappen Dit waren zijn woorden. Een jongeling van St Ghislain, had vrijdag te Bergen een ouden verroesten revolver gekocht. In de statie te St-Ghislain toonde hij het wapen aan een zijner vrienden en verzocht hem den haan over te trekken: zijn vriend deed dit, het schot ging af en de jonge ling werd in de volle borst dooreen kogel getroffen. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk: de geneesheeren hebben tot nu toe den kogel uit de wonde niet kunnen halen. Twee jongelingen, H. Blaimont en E. Hanus, hadden vrijdag in de statie te Gerpinne, een waggon met beeten geladen. Omtrent 6 ure 's avonds, toen zij de statie verlieten, werden 2ij door den reizigerstrein van Givet naar Chatelineau verrast, terwijl zij voor een anderen trein uit den weg gingen. Detwee jongelingen geraakten onder de wielen: Blaimont werd letterlijk te midden van het lijf in twee gesneden. Hanus werd erg gekwetst en den voet afgereden; zijn toestand is zeer gevaarlijk. Ongeluk te Borgerhout. Te Borgerhout had zaterdag namiddag een verschrikkelijk onge luk plaats. De mulder van den zoogezegden Steenen Molen, M. Gommers, was met twee zijner werklieden bezig eenige herstellings werken uit te voeren, aan zijnen windmolen aldaar, toen opeens een stuk der gaanderij, waarop zij stonden, instortte en de drie perso nen van eene hoogte van zeven meters op den steenweg vielen. M. Gommers was op den slag dood en de twee werklieden waren erg gewond. M. Gommers was 55 jaren, geboren te Oordcren en woonde te Borgerhout, in de Schoenstraat. De twee andere werklieden zijn de genaamden Victor Goovaerts, 36 jaar oud, muldersgast, geboren en wonende te Borgerhout Fabriekstraat 28, en Leon Bettens, 79 jaar oud, wonende in de Kapellestraat te Borgerhout. Beide zijn getrouwd, Goovaerts vader van vier kleine kinderen en Bettens van drie. Bettens is zaterdag avond berecht. Wij vernemen dat de geneesheeren hopen Bettens en Goovaerts te redden. Den 3i augusti 1879 is in een militair hospitaal van Frankrijk een sergant gestorven met al de teekens der razernij. Maar na rijp onderzoek heeft men bestatigd dat die soldaat over 4 jaar dooreenen razenden hond gebeten is geweest, terwijl hij eenen zijner makkers tegen het dier verdedigde. DIEST, 10 nov. Men schrijft uit Scherpenheuvel aan de Gazette van Diest: Dinsdag 9 dezer, ten 5 1/2 ure 's avonds, gedu rende den Zielendienst, hebben de gendarmen onzer gemeente twee gevaarlijke vreemdelingen aangehouden, die bezig waren den offer- ul-k aan he.t H Graf..?chter de kerk. apen te breken.» TerwjiLde eerst aangekomen gendarm een der dieven aanhield, lostte de tweede kwaaddoener een pistool- of revolverschot op den anderen gendarm. De beide booswichten werden aangehouden; zij waren voorzien van volledig gereedschap voor inbraak. Een metsersgast, die zich in dronken toestand bevond, wilde op de binnenplaats gaan van eene herberg der Zwarte Lieve Vrouwe straat te Brussel: ongelukkig vergistte hij zich van deur, en viel in den kelder. Hij werd erg gewond opgenomen en is eenige oogen- blikken later in het gasthuis overleden. \In den nacht van 9 tot 10 november heeft men in den amigo te Brussel, niet minder dan io5 personen moeten opsluiten. Het parket van Brussel houdt zich thans ieverig bezig om den zoogezegden handel in blanken te doen ophouden. Vier houders van slecht befaamde huizen worden voor de rechtbank vervolgd voor oplichting van minderjarige meisjes: zij zijn aangehouden en de raadckamer heeft het aanhoudingsmandaat tegen hen uitgebracht, bekrachtigd; een der betichten is een gewezen officierder Commune, die ter dood veroordeeld geweest is en geamnesteerd werd. LUIK, 9 nov. M Beaurieux, eender gekwetsten hij de spoor wegramp te Harstel, is in het hospitaal alhier overledendie dood brengt het getal der slachtoffers op zeven. NAPELS, 8 nov. De uitbersting van den Vesuvius neemt toe; twee breedestroomen lava vloeien tot beneden den berg. TeDijonzijn de preekheeren van Flavigny, 90 in getal, uitgejaagd- De operatie heeft lang geduurd, al de deuren zijn ingestampt. Te Noirétable zijn da paters der vereeniging van net H. Hart Te Bellex zijn de maristen op de straat gezet. Twaalf soldaten van het33o linie-regiment hebben de deur ingestampt. Te Juaye-Mondayo (Calvados) zijn de augustijnen uitgejaagd. Te Bordeaux zijn de Oblaten der rue de Berry uitgezet. Te Augoulême zijn de Maristen uitgejaagd, nadat de deuren van het klooster waren opengebroken. De bisschop bevond zich in het klooster. Twee personen werden aangehouden. Te Solesmes was de abdij stevig gebarrikadeerd. Ten 6 ure begon men te breken en ten tien ure waren acht benediktijnenaan de deur gezet. De pater abt die zich met een dertigtal kloosterlingen en we reldlijke personen in zijn cel gebarrikadeerd had, kon eerst rond één uur worden uitgedreven. Het volk riep: Leven de paters I Weg met de dekreten! Leve de vrijheid! Geen enkele vijandelijke kreet tegen de kloosterlingen werd gehoord. Hetleger wasgekonsigneerd. Te Ligugé, bij Poitiers,zijn de benediktijnen zaterdag uitgejaagd; achttien paters en vijf broeders werden op de straat gezet. Alvorens het dag was, werd de omtrek van het klooster door de troepen bezet; de verrassing was volledig, slechts dertig wereldlijke personen hadden den tijd, in het klooster te komen. Er waren twee brigaden gendar men te peerd en eene brigade te voet, \policieagenten en zes slotbre- kers, waaronder, zoomen zegt, eènige gevangenen. Drie deuren werden opengebroken; men vond de paters in de kapel. Een voor een werden zij uitgedreven; een hunner was gedekoreerd met het kruis van het Eerelegioen, te Mentana bekomen, en de medalie derKrim. De gendarmen presenteerden het geweer. De bevolking toont zich verbittert en ter neergeslagen. I'au, 6 nov. 10 ure. De officieele vandalen hebben hun werk hernomen. Honderd vijftig gendarmen sluiten den omtrek af van het klooster der fran ciscanen. De verontweerdiging was algemeen. Men riep: Leven de paters! Een piket soldaten was gekonsigneerd. De leden van het komiteit bevinden zich binnen het klooster. De uitdrijving heeft vier uren geduurd. Het komiteit weigerde het klooster te verlaten en de policiekommissaris gebood VUUR. De leden van het komiteit legden zich op den grond neer, en DE GENDARMEN WEIGERDEN TE SCHIETEN. De deuren der cellen zijn vervolgens ingestampt en hartscheurende tooneelen grepen plaats Ten 10 ure waren de paters buiten en werden als in trioml bege leid door meer dan drie duizend personen, tot bij een koopman, M. Marianne. Duizende stemmen riepen: Leven de paters! Leve de vrijheid! Weg met de republiek! 't Deftig Volk van Frankrijk is in geweldige verbitteringver- scheide provinciën zijn in oploop en in oproer aan de Vrouwen kloosters durft men voor 't oogenblik niet raken. EEN PEERDERDIEF. Dijnsdag nacht, rond 12 ure, werd bij de vedu- we Verdonck, maalderin te Hamme, in Oost- .'laan deren, een peerd gestolen. De stal was openjebro- ken en zoo had men het dier geroofd. De diti was met het peerd naar Antwerpen gekomen, bood hetzelfde te koop bij M. De Pooter, koopr"*n in peerden, Bredastraat, op den Dam. M. De Pooter kocht het beest voor i5o fr. doch daar hij bevond dat het peerd, aan dien prijs, verre beneden de weerde was, kreeg hij arg.vaan, betaalde den verkooper niet en verwittigde de policie der zevende wijk. De dief zegde aan M. De Pooter, dat bi; enkel knecht was en dat zijn meester te Berchem, in den Moorentoren, op hem wachtte. M. DeVaoter zegde toen, dat hij zijnen meester zou geroepen hebben en dat het peerd aan dezen zou worden betaald. De man ging eenige uren weg, doch ;wam alleen terug. Hij zegde dat zijn meester te Berchem neg,niet was en, op raad der policie, stelde M. De i ooter voor, te samen met een rijtuig naar Berchem ie rijden en daar de betaling te doen. Te Berchem gekomen, bemerkte de dief lat er onraad in't spel was, entoen hij onder de poort was van de afspanning de Moorentooren, mm hij op eens de vlucht, zooveel hij loopen kot, de stadspoort uit in de richting van Wilrijck. Hij trok zelfs al vluchtend schoenen en kousen uit, en liep alzoo blootsvoets door, tot hij oj den steenweg naar Wilrijck door den hond van den onderkommissaris, welke laatste zich daat toe vallig bevond, werd staande gehouden. De on derkommissaris hield den man aan en bracht hem meê terug naar Berchem, waar hij werd opgeslo ten-en voorloopig ondervraagd. Op staanden voet bekende de dief, zijn gepleegd feitjen maakte de eigenares van het peerd ken baar. Hij is vervolgens naar de gevangenis der Beggijnenstraat gebracht, waar hij ter beschikking blijft van het gerecht. Hetpeerdjis woensdag morgend terug naar Hamme gebracht. 3' Een ongeluk dat noodlottige gevolgen had kunnen hebben is te Zwevegem voorgevallen. Rond 1 uur, is het nieuw gebouw der suikerfabriek van MM. Bertouille en Ce fngestort, zeven werk lieden meêsleepende. Gelukkig zijn deze slechts licht gewond. Verleden donderdag heelt men in eene gracht, langsheen den weg van Cheneux naar La Gleize, het lijk gevonden van M. P..., handelsrei ziger te Luik- Zijn reiszak, met zijne papieren, lag eenige stappen verder. M. P had eene wonde tusschen de oogen bekomen. Een enkwest is geo pend. Men weet nog niet of de dood van M. P,.. moet toegeschreven worden aan een ongeluk of aan.eene misdaad. Sedert eenige dagen loopt in Antwerpen een jufvrouw rond, gekleed met voilet, hoed en wa terproef en welke veel te vinden is in drukbezochte winkels en rond de marktkramen. Die juffer is, zoo het schijnt, zeer behendig in het ontfutselen van porte monnaies, foulards, enz. Reeds verschei dene personen zijn door haar bestolen. Opgepast dus voor die diefegge Een aardewerker, die eerst sedert maandag te Charleroi in de statie werkte, geraakte dijnsdag met den voet tusschen eene riggel en den punt eener excentriek, en werd door een manceuvree- renden waggon omvergeworpen; hij werd afgrijse lijk verminkt aan het been en aan den onderbuik. Men heeft onmiddellijk den bil moeten afzetten. De ongelukkige onderstond die operatie. nder uc minSic kTachr te liiwt.' iiöurêfï: Doet wat er noodig is, zegde hij, maar spoed u. Na de ope ratie werd hij naar het gasthuis gebracht, alwaar hij eenige uren later overleed. Den vorigen dag sprak de ongelukkige nog aan een zijner vrienden over zijn werk en zegde hem: Ik ben wel geluk kig, ik heb eindelijk verzekerd werk voor gansch den winter. Het slachtoffer was slechts 27 jaren oud en ongehuwd. DINANT, 10 nov. Zondag 3i October, 'smor- gends ging het elfjarig meisje van M. Maillard,' koopman te Bruly, naar de mis. toen zij onderweg aangerand werd door een man en een knaap, die haar in een koffer staken en met haar de vlucht nemen. Onder weg moest de knaap een weinig rusten, en zijn vader verwijderde zich eenigen 00- genblikken, waarschijnlijk om te zien of zij door de douanen niet konden verrast worden. Het meisje maakte van die gelegendheid gebruik om het deksel van het koffer op te heffen; zij gelukte er in en nam in allerijl de vlucht. Vooraleer de vader terugkeerde, was zij reeds buiten het bereik der twee kwaaddoeners. Eenige personen, welke haar ontmoetten, brachten haar naar de ouderlijke woning terug. De plaats, waar het meisje ont snapte, is gelegen op het fransch grondgebied, op 2 h 3 kilometers van Bruly. Men gelooft dat de twee kinderdieven, koordendansers zijn, die de vorige week in een naburig dorp vertooningen ge geven hadden. Vervolg van 't Overzicht. FRANKRIJK. Na de eerste eitting, ten 6 ure 's avonds komen de ministers bijeen en zenden allen hun ontslag aan president GREVY. Welk een tooverslag' Het kabinet heeft alles gedaan gedu rende de vakantiën om de gunst en het medelijden der Radikalen te verwerven, en nu zou 't aldus sterven, zoo ellendiglijk Wat is er dan gebeurd Ziehier de zaak. Aan 't einde der Troon- of Kabi netrede, zeide Ferry, dat ze zich niet vergenoegden met een schijnvertrouwen of eene halve goedkeu- ri"g- Gij kent ons, zeide hij, en gij weet waar wij naartoe gaan. Dus wij rekenen op uwe medewer king. In dezelfde zitting, tegen de goeste van Ferry, werd de voorrang gestemd over het wetsontwerp op de magistratuur. Eerste oorveeg voor de minis ters daarna kregen zij nog een en de ministers die zoo fier een volle vertrouwen hadden gceischt, begrepen dat zij hun pak moesten maken. Welke slachterij van ministeriën! In min dan 2 jaren heeft de Revolutie 5 ministeriën verzwolgen, van Broglie tot Dufaure, en Waddington en Frey- cinet en nu Ferry! De radikalen en rooden voelen dat hun tijd nadert; ook eisschen zij luidkeels an dere ministers of wel de ontbinding der Kamers. BRISSOT gaat verschijnen,Spuller en dan Clemen- ceau. De communard ROCHEFORT scherpt ook al zijne klauwen, en Gambetta zelf wordt de laatste hoop der fransche Konservateurs. Saturnus ver slond zijne kinderen, de Revolutie verslindt hare ministers. De commune komt met rasse schreiden terug. Blind die dat niet ziet Vereenigde Staten. De demokraten pro testeren tegen de kiezing van president Garfield, omdat er in den Staat van New-York meer stem men zijn dan kiezers. In de Kamer hebben de Republikeinen eene meerderheid van ten minste 15 stemmenmaar in 't SenaatDaar telt men 37 Republikeinen, 37 Demokraten, en 2 Onaihan- kelijken. Bestuurt me daarmee! Ierland. De toestand verbetert niet; de verbittering groeit aan. 4engelsche oorlogschepen elk met eene bemanning van meer dan 700 solda ten, zijn naar de iersche kust vertrokken. Het politiek proces tegen de hooiden van den Land- bond ingespannen, zal de gemoederen niet beda ren. Het kopstuk Parnell, door engelsche agen ten overal bespied,verklaartdat,zoo de «detectiven die hem dag en nacht vervolgen, tot in zijn huis durven komen, hij zijne maatregels zal nemen om ze in 't water te werpen. De oproer met gewa pender hand nadert spoedig. Mannen van Ulster trekken op tegen Mays. Minister Gladstone heeft een gewichtige redevoering uitgesproken Krachtdadige maatregels om de rust in Ierland te herstellen, Vredepolitiek in den Oosten; geza- mentlijke werking met Europa; maar dat is eene lastige en onzekere taak. Griekenland. De versche minister Cou moundouros, speelt daar op zijnen poot. Turkije wil niet afdokken, niettegenstaande net vonnis van EuropaWij zullen dit vonnis uitvoeren, maar ons leger is slecht gewapend, half gekleed, niet geleerd. Wij gaan op al die ellenden een plaaster leggen. D'Inkwisitie heeft gezeteld te BevereN-Waas De Vigne. was president- De Geuzenraad heeft in den Biechtstoel durven dringen en 't Geestelijk ondervragen over 't geheim der iechtWij moeten niet zeggen welke antwoord er gegeven is De E. H. Pastoor van Doel, een grijsaard van 7.? jaar, ondervraagd over de officieele school, heeft gezegd: Ik wil niemand mijner parochianen be schuldigen, omdat ik voor 't geluk van allen werk en moet werken. De E. H. Govaerts, oud-onder pastoor van Doel, heeft krachtig gesproken en ook gezegd dat men eerder moet gehoorzamen aan God dan aan de menschen. M. Gamerman, burge meester van Doel, heeft de gemeente- en persoon lijke vrijheden manhaftiglijk verdedigd de koster, M. Van Damme, vrije getuigen, heeft verscheide zaken van geuzendwang doen opteekenen en al meester Lippens, spelden op den hooizolder wil lende zoeken,als hij vroeg: hoeveel land gebruiken die personen? ik wil het weten tot den lesten vier kanten meter, dan was 's kosters antwoord: Wel nu, als ge dat wilt weten, ga het zien op 't kadas ter!. Wat blieft er u, mosjeu Lippens - De president van 't armbureel is komen getuigen de complementen aan Minister Bara en dat hij fameus gelogen heeft, zeggende dat het Armbureel van Doel gedwongen had. Voor zulke zaken moet op den buiten niemand gedwongen worden. En nu hooren wij dat 't Katholiek ook een enkwest gaat doen, zonder dwang of embras: de katholieke scholen en hunne leerlingen opnemen. Durlt 't Geuzendom dat doen voor zijn scholen? Ge zoudt cijfferkes zien! O 245 6 10scholieren, en dan nog gedwongen! Meesters en Meesteressen van 13, 14, 16 jaar; 3 meesters voor 25 a 3o scholieren, gelijk te Moorsel, bij Aalst. 't Katholiek zal zijn onderzoek doen, in vrijheid en weerdigheid. 'k Heb d'ander week in een groote gazet gelezen, dat er te Loocuristi, kantonplaats, buiten Gent, in de liberale scaoien al te samen 22 kinderen zitten tegen 530 in de katholieke scholen. Weet gij, men schen, hoeveel de boerkens en burgers daar alle ja ren moeten opbrengen voor die 22 liberale schoolgas- en item de som van 5252,00 frank. Ja, allejareu vijfduizend twee honderd en twee en vijftig frank 'tis te scbroomelijk En mensehen, dat en is nog niet genoeg naar de goeste van de liberalen: wiufcu nu nog 'non ondermeester opdringen, om niets te doen, dan't zuur g-jwonnen geld op te slok ken; item dus nog duizend a twaalf honderd francs alle jaren te betalen door 't vo'k van Loochristi; zweet maar, menschen, de geuzen zullen uw zweet wel opdrinken. Rekent dat eens uit met de verhoo ging komt dat alle jaren op 6500,00 fr., vijf' en zestig honderd fr.: daarbij, ik schat dat de twee iiberale scholen te samen dertig duizend fr. gekost hebben (.30100,00 fr is jaarlijks eenen intrest op te brengen van twaalfhonderd fr. (1200,00 fr.) voegt dit nu te sa men, en 't is klaar, gelijk 2 en 2, 4 is, dat de men schenvanLoochristiallejare.il voor die 2'2 liberale kinderen ten minste 7600,00 fr., dat is zeven duizend zes honderd fr., moeten betalen 't is te zeggen in plat vlaamsch, dat zij voor ieder kind van de geuzen scholen alle jaren 345,45c.,drij honderd vijf en veertig fr. en vijf'en veertig centiemen moeten betalen. En zoo is 't overal. Rechtuit gezeid, 't is schandaleus, on zulke afpersing wringt't hert toe. Menschen, men schen, hoelang gaat gij uwe beurs nog laten snijden? Is 't te verwonderen dat 't land de kiezing van 1882 met ongeduld afwacht om den liberalen boel weg te smijten AALST. D'hoogzaal van St Martenskerk, eenigzins lijdende geweest door de ziekte en 't afster ven van den Zang- en Orkestmeester, klimt nu tot hare van ouds gekende hoogte; men ontwaart er eene ervarene direktie; zondag werden in Hoogmis en Lof, prachtige muziekstukken uitgevoerd; niets billijker dan door de Schoone Kunsten den Schepper en Inge- ver van alle Kunst te verheerlijken. Ook de versie ring dor kerk was oogverrukkend, en de toeloop zoo groot als bij kon zijn, voor dat Aalst eon tweede Parochiekerk had; een half uur voor 't Lof' waren do 3000 kerkstoelen uitgegeven; de E. H. Collin heeft bijna een geslagen uur, de herten zijner ontelbare aanhoorders verrukt en verheven, geschokt en bewo gen voor alles wat goed en heilzaam is, en Kerk en Staat kan verheerlijken.... Onbeschrijfelijk was de aandoening, als hij sprak van de jongste gebeurtenis sen in Frankrijk, van de vervolgingen in België en g'heel Europa door, vervolgingen welke hij gevaar lijker noemde als die der 3 eerste eeuwen van 't Christendom, wanneer er mitlioenen martelaars de waarheid van ons Geloof bevestigden. Sermoenen, gelijk hetgeen Aalst zondag in de St Martenskerk hoorde, zulke gewijdde redevoeringen troosten, ver sterken de gemoederen, verheffen het Christendom en zijn een bron van zalige gevoelens en heilzame voor mens Men heeft het zondag t'Aalst gezien al do gazetten getuigen het, van Gent, Brussel, Antwerpen, Luik enzovoorts, do stroom van 't volk naar de kerken blijft voortduren, is niet verminderd ver meerdert de goddeloosheid, d'onverschilligheid ver liest; de Kerken zijn aan God, ten dienste van het Volk; in de Kerken mag de armste mensch zoo frank en zoo vrij komen, als den eêlman, als den koning inde kerken en kapellen wordt't zell'ste woord gericht tot rijk zoo wel als tot arm dezelfde Sacramenten staan ten dienste zoo wel voor arm als voor rijk is de mensch zoo arm, dat hij geen stoei kan betalen, dit geval is voorzien en de reglementen der kerk be velen uitdrukkelijk dat er behoorlijke banken en ge- stoelton moeten zijn.... De kerk is waarachtig het huis van 't Volk; en die aan Kerken of Kapellen iets ontneemt of te kort doet, beleedigt en besteelt het Volk.... 'tlsalzoodat wij in Frankrijk de deftige menigte zien vooruitkomen tegen de inbrekers en sluiters der kapellen en bidplaatsen; 'tis alzoo ook dat men altijd ziet, na tijden van Revolutie en vervol ging, dat er een groote ontlasting en algemeene vrougd heerscht, als de kerken en kapellen terug geopend worden. De zaak van 't Gasthuis ver wekt d'algemeene aandacht; en geen wonder sedert 50 jaren wordt er over 't Gasthuis geklaagd de heeien Docteurs verzwijgen het niet onder 't volk hoort men zeggen; 'ne mensch gaat ziek in 't gast huis en komt er ziek uit. Een Aalstenaar, die de Gasthuizen van Dendermonde, Geeraardsborgen en ander kleiner steden ziet, staat bedroefd en be schaamd, omdat Aalst in dees gewichtig punt, zoo ver ten achteren is gebleven. Dit zoo zijnde, 't Gasthuis op die plaats slecht gelegen zijnde, en daar niet kunnende vergrootworden.dan valt er niet meer te twijfelen; dan mag Aalst met vaste overtuiging zeggen: 't Gasthuis gaat herbouwd worden,op een ander plaats! Zijn er tegenstrevers van dit gedacht.dat de geweldigste achter de kerk kome, dat hij dit oud vernepen gasthuis beschouwe, dat hij in zijn verbeelding een straat trekke, recht over de kerk, nevens 't nieuw pastoreeihuis, tot aan 't Sas, een straat die kan verbonden worden met vijf zos an dere, tusschen den nieuwen en ouden Donder dat hij oordeele zonder te weten of te vragen welke grond eigenaars daar gelegen zijn; en hij zal moeten be kennen Met 't Gasthuis af te breken, bewijst men een oneindige dienst aan de behoeftige zieken, verfraait en verbetert men de oude Stad, op een onbetaalbare wijze, vermeerdert men de waarde van al d'eigen. dommen, gelegen van de Zeeberg- tot aan de St. Anna- brug, van de Vischmart met g'heel den omtrek tot aan de groote Markt. Men zegt dat de gaz reeds met Nieuwjaar zal afslaan, 't Ware in den intrest der Sociëteit. Zekerlijk, veel menschen hebben nog spijt dat de Stad haren Gaz heeft afgestaan; de too- komst zal leeren of die Registen zulk groot ongelijk hadden voor 't oogenblik is de redetwist daarover gesloten, en nu dat een Sociëteit don Gaz heeft, 't is elks belang dat deze goed vooruitkome. Zie verder de annoncen. Does jaar is er een niauwe soort van bloemkoolen geweest, twee dikke maand vroeger als d'ander maar flauw en bijlange den goeden smaak niet hebben der oude Aalstersche bloemkoolen, die teruggevraagd worden. Men zorge toch van onze be faamde hovenierderij in eere en in naam te houden. Kerkelijk Nieuws. Z._ E. Kardinaal De champs is uit Roomen terug. De Paus heeft den achtbaren Grijsaard met teederen eerbied ontfangen en groote vertroostingen en aanmoedigingen gegeven. .Verscheide fransche katholieke gazetten vau Bel gië hadden geschreven dat de E H. Abbeloos, Hulp- Bisschop van Mechelen was genoemd met recht van opvolging.. Plet wordt gelogenstraft.men zegt zelfs dat er geen rede is geweest voor zulke geruchten. Yele groote fransche belgische gazetten liggen in twist; de vlaamsche gazetten handelen wijselijkei ze verdedigen de belangen van Godsdienst en Vrij heid, en laten de spitsvinnige en gevaarlyko kwestkn daar. En nogtans, 't gebeurt dikwijls dat de fransch- schrijvende en fransch-sprekende Katholieken hande len en redeneeren, alsof er in België geen Vlaamsche dagbladpers bestond. En laat het ons maar zeggen Als er nog een adres te zenden is naar Roomen, of elders, waarom zouden de Vlaamsche gazetten zich door een fransch dagblad laten opleiden Is dat weerdig? is dat nationaal Wij stellen voor en vra gen dat liet Handelsblad in dergolijkc zaken, zich aan 't hoofd zou stellen der Vlaamsche Drukpers. Soortbij soort, en de weerdigheid van de Moedertaal, van 't Vlaamsche Vaderland in acht gehouden. Het volgende is ons uit Brabant behandigd Land van Aalst,gij bobt onlangs in uw achtbaar blad gezegd dat den eene helft van het was der lijk diensten toekomt aan de Kerkfabrieken en den ande ren helft aan de Geestelijken; dit is waar; liet is door de Wet vastgesteld en door Rnehtershoven be slist.... Sprekende van het was dor lijkdiensten, gij moest daar nog bijgevoegd hebben, door wie zulk was mag en moet geleverd worden de geloovigen en de kerkfabrieken hebben belang dit te weten. Plewel! Al het was der lijkdiensten moet geleverd worden door de Kerkfabrieken, even gelijk al de an dere voorwerpen voor den Godsdienst volgens de wet door de Kerkfabrieken moeten geleverd worden. De goede rede zegt dat dit niet anders kan zijn. Wij vinden in den Meenenaar bet volgende merk- weèrdig artikel Als men den gang van de wereld beschouwt, ge voelt men zich altemets tot neerslachtigheid gedreven'; 't gaat slecht en stijf slecht, en de toekomst ziet er somb.er uit. Om uit ons land niet te gaan, wat al snoode aansla gen en bedekte vervolgingen geschieden er niet tegen onzen,H. Godsdienst! 't En is niet dat er dagelijks duizende en duizende slechtp gazetten hun venijn en hunne gal uitspuwen tegen-ai wat heilig en godsdienstig is, het staatsbe stuur .pok zoekt op alle manieren het geloof tegen te kantejj en te verdooven. Getpige die slechte wet op het onderwijs, die in't jong hprt opkomende jeugd alle godsdienstig gevoel wil smachten. Getuige die Inquisiteurs die nu het land doorkrui sen enfpp nietanclersuiten zijn tenzij op priesterjacht. Getuige de wederroeping van den Belgisehen afge zant bij Z. H. den Paus enz. enz. Als men dit altemale ziet, vraagt men angstig of het eiriöe van ons landeke niet nakende is en als het niet belig is met zich geheel en gansch te vergeuzen omalzöo rijpe te werden voor veroveringen slavernij. Gelukliiglijk dat er nu en dan nog dagen komen die toogon hoe diepe 't geloove in 't herte van het vdlk geworteld is. In een oogenblik van drift of opgewondenheid kan het volk voor eenige stonden zijne godsdienstige be langen uit het oog verliezen, maar in den grond blijft het toch christelijk en als het gelegenheid geeft uit het zijne christelijke gevoelens met eenen waren en geestdriftigen iever. Dit hebben wij bemerkt op Allerheiligen. Zeggen wat volk er in de kerken en kapellen van Meenen feweest is, ware onmogelijk. De twee kerken en de tapellen waren letterlijk opgeproptzij waren ei vol, 't was schoon en stichtende om zien, de godsdienst alleen kan zulk een schouwspel vertoonen. Hoe schoon zijn toch de Christelijke feestdagen! terwijl de natuur treurt en om zoo te zeggen weg sterft bij 't aanbreken van den winter.komtde Kerke den mensch herinneren dat hij voor het vergankelijke niet geschapen is, maar dat hij opwaarts moet zien waar het eeuwige leven heerscht, waar vele van de afgestorvene broeders en zusters zich reeds boven in onsterfelijke vreugde bevinden. Wat heilzaam en ti'oostelijk gedacht! Eu de stemme van den wind die ruischt in de hoo rnen en do laatste geele bladeren afrukt en wegvoert, vermengt en versmelt wel met de stemme van do klokke die bij levenden om gebeden klaagt voor de afgestorvene christenen, die in 't vagevuur zuchten en naar het vaderland verlangen. O zalig gepeis wonderlijke vereeniging tusschen levenden en afge storvenen De christen verstaat het, en op die dagen is hij ont roerd en getroffen tot in 't binnenste van zijne ziel hij recht liet hoofd op in do fierheid van zijne gods dienstige gevoelens en lnj belooft aan zich zeiven ge- trou wigheid onstandvastigheid in't verdedigen van zijnen godsdienst. Waarom die toeloop in de kerken Voor ons is dit vol hoop; daaruit komt de nederlaag der geuzen en de zegepraal van den godsdienst in ons vaderland. Den 8 November is te Vrasene overleden, na eene langdurige en pijnlijke ziekte, de Eerw. Heer J. A. Van Herzele. pastoor aldaar sedert 15 jaar. Hij was eerst pastoor geweest gedurende 6 jaren te Welden. Overal had de verdienstelijke man veel gewerkt voor Gods glorie en het goed der geloovi gen. Hij was 61 jaren oud. De E. h. P'. De Sutter, (oud-onderpastoor van Aalst), sedert 5 iaren pastoor te Nieuwenhove, is aldaar, na eene korte ziekte, godvruchtig in den Heer ontslapen, den 4 November, in den ouderdom van ruim 52 jaren. Hij was een vurige dienaar van Maria en schreef een werk tot barer eer, welk hij liet drukken te Brussel bij C. Coomans, is 4 hoek* deelkens in 12°.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2