PROCESSEN Rampen, fttis&aötn en (Ongelukken. van Aalst en Hofstade. MILITIE. d'Inschrijvingen beginnen van lcn December; tot 31 derzelfde maand, ten 4 ure wordende lijsten gesloten. Elke Belg iu 't jaar dat hij 19 jaren bereikt, is gehouden zich te laten inschrij ven om deel te nemen aan de loting die, eilaas! nog altijd bestaat. De stortingen van 200 fr. worden ontfangen van 2 Januari 1881, tot 22 derzelfde maandna den 22'"" is het te laat. De vergelding van 10 Ir. per maand, aan d'ouders der soldaten gezonden, is gestemd in 1875. ondereen katholiek Ministerie. AL de liberale Ministeriën hebben verzwaringen achtergelaten. Dat is een stalen waarheid. Te GENT is een meisje tot 16 fr. boet veroordeeld, om een postzegel gebruikt te hebben,die reeds gediend had. Te GENT, in de kasern der kanonniers, kregen 2 kanonniers lusie over de grootte van hun half broodeen van de twee werd kwaad en bracht zijn kameraad een messteek toe in den buik; de gewondde, Bertrand genaamd, is dadelijk naar 't gasthuis overge bracht en den anderen naar 't prison... Kleine twisten hebben dik wijls groote gevolgen. En te St Amandsberg, nauwelijks is de moor denares Naudts ter dood veroordeeld, of een ander schelmstuk is daar gepleegd, donderdag van d'anderweek, op een mensch van Oostacker, Prudencia Boussaer, oud 36 jaar, sedert 2 jaar getrouwd met zekeren De Vuyst, koopman in kruidenierswaren, boter en eieren, en herbergier, In het Gouden Hand; de man was juist naar Destelbergen geredenin den achternoen had vrouw De Vuyst 't be zoek gehad van hare tante die op 't beggijnhof woont; en rond half vijf, als er menschen in 't huis kwamen, zagen zij bloed en sporen van 't sleuren eens lichaams langs den grond. Men ging in de keu ken en vond er '1 'slachtoffer, levenloos en met een breede wonde aan de wang. Diefstal is de oorzaak der misdaad geweest. Daags nadien is als vermoedelijke dader aangehouden, zekeren Nat us, die te Gent aan de St Annakerk woont; die man ging veel in de Gouden Hand; zijn broek en vest waren met bloed bedekt; men zegt dat hij een oud-veroordeelde is, gescheiden leeft van zijn vrouw, en doodsbleek werd, bij 't zien van het slachtoffer. In den zomer is hij schilder en 's winters leurt hij met lijnwaad. Een ontel bare menigte volks stond zaturdag op den Antwerpschen steenweg toen de marchessés den beschuldigden naar 't huis der misdaad leid den. Wij verwachten nadere inlichtingen. De vermoedelijke dader der moord op St-Araands, is zekere zekere Donalus Van Impe, gebortigvan Erondegem, maar sedert larg wonende Gent; er zijn zware vermoedens tegen hem; in het huis der moord is een kwitancie gevonden, aan hem toebehooren de nog andere zaken ven aden hem zaturdag voornoen is hij bij 't lijk gebracht, dat nog lag, gelijk men het donderdag had gevonden: schrikkelijk verminkt aan 't wezen en 3 ribben gebro ken Toen hij de plaats binnentrad en de ongelukkige vrouw De Vuyst zag liggen, sloeg hij d'oogen neer. De Procureur du Roi bevool hem het slachtoffer te ontdekken en sprak hem de volgende woorden toe: Wat dunkt u daarvan waarop Van Impe antwoordde: Ik beu onplichtig aan deze mis daad Op het zien van 't lijk, is hij doodsbleek geworden De verdachte is nog soldaat geweest; zijn gedrag liet veel te wenschen gedurende zijnen dienst werd hij veroordeeld lot 6 maand gevangenis, om zijne kleederen verkocht te hebben, la- er tot 2 jaar tuchtstraf en werd eindelijuil den dienst verzon den voor diefstal. Over 3 maand is hij uit 't gevang gekomen, ge- gracieerd door den Koning; hij blijft alles loochenen. GENT, 30 nov. Een verschrikkelijk ongeluk is gisteren aan den Dok voorgevallen. Een werkman, die meteenen kame raad aan hej spreken was, bemerkte niet, dal de waggons, die hij geleidde, hem gingen raken. Hij werd op de rails geworpen en verpletterd. Het eerste wiel verpletterde een zijner beenen de ongelukkige, niet wetende wat hij deed, keerde zich 0111 en kwam aldus in zijne gansche lengte op de rail liggen; hij werd letterlijk vermorzeld. BERGEN, 30 november. - Dezer dagen omtrent '10 ure 's a- vonds zijn twee gemaskerde mannen in de hoeve gedrongen van M. Dupont, te Audregnies; de een was gewapend meteen sabel, de andere met een degenstok. Zonder een wo,ovdJj^nrelayi ipo- 3,000 frank of de dood! M. Dupont,verschrikt en zond&r wapens, haastte zich eene som van 3,000 fr. aan zijne zonderlinge bezoe kers te geven deze namen aanstonds in allerijl de vlucht, zonder het overige te eischen; de knecht van M. Dupont had zich onder- lusschen in een kofter verborgen. Tol nu toe, weet men niet hoe de misdadigers, die nog onbekend zijn, in de hoeve zijn gedron gen De gendarmerie heeft den knecht aangehouden, om dezen, uitleggingen te vragen. ANTWERPEN. Een loodgietersgast, maar 17 jaar oud, is in de Provinciestraat van het weezenhuis gevallen, en was dood op den slag. Een diefegge, die er opuit was,om de zakken der vrou wen te rooven, is gesnapt, z'heelt reeds 11 chevrons van veroordee lingen en stond onder surveillance. In de Schrijnwerkersslraat, is zekere J. Best, van zijn trappen gevallen en in 't gasthuis overle den. 'ne Koopman, wonende in een hotel aan de Werf,ging naar Amerika varen, als de Policie kwam en d'hand op hem legde, als hebbende te Ka-nigsberg schrokkcrie gepleegdenschriftvervalsching, Nabij HASSELT is ingebroken en gestolen in de kerk van Bol- derberg.De kerkschendende dieven hebben 't beeld van O.L.Vr.van alles ontroofd, zijn daarna met een ploegijzer inde sakristij geraakt, hebben alles doorwroeten; maar het kostbaarste was in sterke kas sen verborgen... Men veriioopt de dieven in handen te krijgen. De walinne die te LUIK vitriool had gegoten op 't wezen van een herbergierster, is veroordeeld tot 1 jaar gevang en 4000 fr. scha deloosstelling; t is haar een dure worp geweest. De twee be tichten van ÈAALEGEM zijn vrijgesproken; z'hebben veel angsten verdriet afgezien en veel schade geleden. Dit zijn de gevolgen van zulke^zaken. '•>-» Te PUTTE-CAPELLEN is zondag morgendeen vrouw aange sproken en met slagen bedreigd, als zij al haar geld niet afgaf; de vrouw had 14 fr. die zij aanstonds gaf. waarna de aanrander Hol- landswaarts vluchtte. Er is ook een aanpakkinggeweest tusschen Schendelbeke en Ophasselt; men zegt dat een hond er zijn meester goed heelt verdedigd en dat de grond bedekt was van dievenbloed; ze spreken ook van een ander aanranding tusschen Ophasselt en Nmove; en in Frankrijk zijn de schelmstukken zonder getal dat verwondert u toch zeker niet; simpele snollen zouden daarover verwonderd staan, maar menschen van rede en oordeel zeggen als- volgt 't Goevernement, in de kloosters en kapellen brekende, ver zwakt bij velen, vernietigt bij sommigen, den eerbied voor een an dermans eigendom; ha, ge breekt inde kloosters; ha, ge breekt oude testamenien; ge zendt uw gendarms naar Zondagscholen uw eigen slecht volk zal op uwe rust en op uwen eigendom vallen. BRUSSEL. De bestuurder der Mestpacht is afgesteld, en dc Brusselaars spreken daarover met volle monden, alsook over de nieuwe belastingen ze gaan verhoogen d'opcentiemcn, belasten dc koopmans, de klerken, de pianos en ook de onroerende goederen, die men erft. t Heeft gebrand, t was er ingesteken door een ge- mein vrouwspersoon, in d Handelspassage te Brussel. 't Is vast en zeker dat er te Brussel handel gedreven wordt in slecht vrouwvolk juist gelijk in 't barbaarsch Afrika. Welke schande voor ons Land! zoover heeft die Geuzerij, België gebracht. In Frankrijk, tusschen Nimes en Alais, zijn twee treins opeenge- loopen, aan een helling juist gelijk t'Herstal is gebeurd 4c wagons, geladen met vee, kolen en wijn, zijn verbrijzeld. Een excentriek wachter en een veehoeder bleven dood op den slag; een statiebe- diende is erg gewond en twee andere zijn niét te vindenmen denkt dat ze dood en verminkt onder de puinhoopen zullen liggen BOTSING VAN 2 SCHEPEN, 200 SLACHTOFFERS. Die schrikkelijke ramp is gebeurd in Italië, tusschen Genua en Livorno, ten 3 ure 's morgends het weder was helder, de zee stilhet vaar tuig Ortigno heeft dc stoomboot Oncle Joseph in den grond geloopener waren 3oo passagiers op; de ooggetuigen kunnen niet zeggen-hoede ramp gebeurd is, doch verhalen hartverscheurende tooneelen men zegt dat er van de 3oo passagiers maar 5o zijn ge red 200 zijn er verdronken, van de 5o andere weet men nietsde kapitein was onder 't getal der slachtoffers. De bevelhebber der Ortigno heelt zich aan 't gerecht overgeleverd. Niemand kan zeggen hoe de ramp is gebeurd. Eene nieuwe bende Nihilisten, ten getalle van i3o, gaat voor de Rechtbank verschijnen. i'^lg;r«y '- Pt *-wllWI1 litfi l vaU gezoatl verstand zou op die konditien willen ViCI/iltil 94 uren czar van Rusland zijn? Men vertelt dat ROME. Men denkt dat het aanstaande kon- Cromwell, de protestantsehe engelsche bloedhond, sistorie zal plaats hebben den C of 7 ccember. In j die zoo onmenschelijk de katholieke lerlanders heeft die vergadering zal de Paus deeerlo-jze kerkver- 1 afgebeuld, in zijn paleis 100 slaapkamers had, en volging in Frankrijk schandvlekken, alsook de f*'»—oo.t wist m welk. kamer d. afsclmwe- .9.9 lijke nran vernachtte. Waarlijk, de Koningskroon is dikwijls eene doornen kroon. politieke regelslijn van den H. Stoel alschetsen. In 't Italiaansch Parlement wordt het ministerie van alle kanten bestormd en aangerand om zijne uitlandsche politiek, en ook omdat de revolution- naire sekten zoodanig in Italië woekeren en 't hoofd opheffen. De ministers hebben geantwoord, i° dat Italië moest deel nemen aan de algemeene europeesche betooging voor Dulcignomaar dat zij nogtans niets beoogen als den vrede met iedereen. 20 Dat de opschudding der revolutionnaire sekten zal be daren met het kiesrecht uittebreiden, en alzoo de demokraten eenigzins te voldoen. Het Koning dom alleen, zeide nog minister DEPRETIS, kan de eenheid in Italië handhaven. Daarom ben ik altijd koningsgezind geweest. Daarna is men ter stem ming gegaan over de gewichtige hervormingen welke het land begeert, voornamentlijk in pu blieke werken en ekonomische kwestiën en dit is eenpariglijk aangenomen. Alzoo is 't ministerie voor eenigen tijd gered. FRANKRIJK. De minister van buitenland- sche zaken verklaart dat niemand van de toekomst kan verantwoorden voor wat de grieksche kwestie betreft, maar dat Frankrijk toch niets als vredelie vende gedachten koestert. Zijn algezant te Athene heeft ook vreedzamen raad gegeven aan de griek sche ministers, maar COUMOUNDOUROS heeft geantwoord 't is te laat! Het door Gambetta weg gejaagde en opgeslotene kamerlid, BAUDRY d'AS- SON heeft per deurwaarder aan den president Gambetta laten weten dat hij hem voor 't tribu naal betrekt alsook de questors der Kamer, uit hooide van willekeurige opsluiting, krachtens art 314 van 'l strafwetboek. OOSTEN. De eerste en kleinste kwestie is eindelijk na langen arbeid opgelost, de haven Dulcigno is, volgens het berlijnsch traktaat, aan den prins van Montenegro Nikita, overgeleverd. De europeesche vloot mag dus naar huis keeren, en iedereen is daarvan kontent. N1K1TA moet nu zien dat zijnen hutsepet aan d'Albaneesche bevol king van Dulcigno doet smaken moeielijke taak, want d'Albaneeschen voelen zich vernederd en zijn verwoed op de Montenegrijnen die hunne haven hebben ingepalmd. Nikita heeft begonnen met de Muzulmannen voor politieke feiten veroordeeld in vrijheid te stillen, en seffens de Dulcignoten te ontwapenen. Doch er blijven twee grove en netel achtige kwestiën; de grensbepaling tusschen Tur kije en Griekenland waarover de fransche minis ter verklaart dat niemand kan zeggen waar ze zal uitkomen. En de tweede kwestie: de regeling van den Donau-stroom. Bismarck heeft koning Georgius I laten weten dat hij nog geduld moet hebben, en de vervulling zijner eisschen afwachten van de goede overeen komst in Europa en den goeden wil van den Turk. Daarop heelt de Grieksche vorst vlakaf geant woord dat zijne zaak te rechtveerdig en te heilig is om langer te dubben, dat hij liever de kans waagt van eenen ongehjken oorlog dan zijn land te zien kwijnen en vergaan door inwendige scheu ringen. De oorlog zal dus gaan losbersten, en 't arm. en zwak Griekenland, door dwaze groote droomers verleid, zal eene duchtige eff bloedige les krijgen; want op Gladstone, op G! ">116113 en consnorten moet het geen s'aat nv ,."1 iJitl fcZlg eene Kommissie te vormen om die ie te be pleiten; zij is voorgezeten door Oostenrijk en telt als leden een afgezant der verschillende Staten die aan deszelfs oever liggen. Het proces van den oud-minister generaal de CtSSEY, die de Communards in 't jaar 71 zoo hevig bevocht, is af»eloopen tot schande zijner vuige lasteraars. ROCHF.FORT en de radikale re presentant LaiSANT hebben publiek moeten be kennen dat al hunne eerlooze aantijgingen op niets waren gesteund als op ecnige straatgeruchten. En de laffe Rochefort durfde er bijvoegen dat dit stelsel van laster goed en voordeel ig is't was op die wijze, zeide hij, dat wij het keizerrijk hebben overrompeld. Ha! die eerlijke en vlekkelooze republikeinen! IERLAND. Gewichtige redevoering van minister lord Granville. De toestand in Ierland kun niet blijven duren, hij is te vernederend voor Engeland. De eigenaar is nier meer meester van zijn land het is hem niet meer toegelaten aan eenen huurder zijne pacht op te zeggen. Van den anderen kant, eigenaars en pachters worden in interdictie gesteld, als zij niet gehoorzamen aan de bevelen van den ierschen Landbond. Die toestand,zeide hij, moet ten spoe digste een einde nemen. Met de opening van t Parlement (6 januari) zal men de maatregels van 't goevernement vernemen. Een kopstuk der engelsche oppositie, lord Salisbury, oud-minis ter, heeft het goevernement streng gelaakt om zijne werkeloosheid in de Iersche kwestie. Die luiheid, zeide hij, zal Engeland dwingen op nieuw Ierland te veroveren of er zich voor goed van af te scheiden. 800 engelsche soldaten zijn woensdag naar Ier land vertrokken. Men heeft het oog op een schip Emma genoemd dat met wapens en krijgsvoor raad onlangs vertrokken is uit eene italiaansche haven. Maar 't schijnt dat dit schip dubbele papie ren heeft en onder weg van naam zal veranderen. Dit zal de handoplegging moeielijk maken. RUSLAND. De Nihilisten blijven geen oogenblik stil. Van Charkoff komt de tijding dat het bestuur eene geheime drukkerij heeft ont dekt. Verscheidene drukpersen, veel ponjards, revolvers, afdruksels van Lomgavolga, valsche paspoorten en zegels zijn in beslag genomen. Twee personen aan de revolutionnaire partij belioorende zijn in gevang gezet. BUSLANB. Plezierreisje van Czar Alexander. Hij zit nu te koekeloeren in 't zuiden van Rusland, te Livadia, hoofdstad van de Krim, en zou geerue eens naar huis rijden, naar St-Petersburg. Voor 'nen simpelen burger, die wat geld in zak heeft, ware dit zeer eenvoudig; hij zou een billetje nemen, en den ijzeren weg zou hem voeren van Livadia tot in St-Petersburg. Maar voor den almachtigen Keizer van al de Russen, is dat eene zeer grove en netel achtige zaak. Honderde brieven zijn aan hem of aan zijne vrienden toegestuurd om hem te verwittigen dat hij dezen keer aan de Nihilisten niet zal out snappen. Ook zijn er ontelbare en ongelooflijke maat regels en voorzorgen genomen ten einde zijne reis een weinig te verzekeren. Op gansch de lengte van dien ijzerenweg, van 't Zuiden tot aan 't Noorden, op alle punten zijn boeren, soldaten, knechten opeen gestapeld. Nevens den keizerlijken trein zal een andere trein rijden, met het gevolg van den Cznr, hofbedienden, kamerheeren, generalen enz. Zelfs het opperhoofd der russische policie, graaf Mclikoff, is expres van St-Peter6burg gekomen om zijneu soe verein op reis te vergezellen, en met hem levend of dood te St-Petersburg toe te komen. Welke mensch NEW-YORK, 26 nov. In Albany (Missouri) is dezer dagen een telegrafist per telegraaf ge trouwd. Hi) meldde op den bepaalden trouwdag, dat hij onmogelijk naar Portland, waar zijne aan staande echtgenoote woonde, kon komen. Des namiddags werd er door het ongeduldig meisje gevraagd of hij niet per telegraal wilde trouwen daar de dominé j hiertoe bereid was Op bevesti gend antwoord begon de .plechtigheid. Toen deze afgeloopen was en de jongelieden in het huwelijk vereenigd waren, werden door verschillende inge schakelde kantoren gelukwenschen tot hen gericht. Er was zells een beambte die op Je gezondheid van de jonggetrouwden wilde drinken en daartoe eenige flesschen wijn vroeg. Of deze ook per tele graaf konden gezonden worden, is te twijlelen. BERLIJN, 26 nov. Te Berlijn werden se dert eenigen tijd valsche markstukken uffgegeven, zonder dat men de daders kon ontdekken. Dins dag bemerkte een gendarm in Schöneberg twee personen, waarvan de een enkel winkel inging, voor een klein bedrag iets kocht en dan steeds een mark gaf. Daar hij van de valsche markstukken ge hoord had, bracht hij de mannen naar het policie- burecl en bemerkte weldra, dat hij niet verkeerd gezien had. Het waren twee oude bekenden, die kort geleden uit de gevangenis waren ontslagen en nu het beroep van reizende valschmunters uit oefenden. NEDERLAND Zekere V. uit Oosterhout zag zi|ne vrijster op den weg aankomen en sprong daarop uit den trein die in volle vaart was. Hij viel en kwam met de voeten op de rails terecht; twee wagons gingen daarover heen, waardoor de eene voet gedeeltelijk verbrijzeld en de andere deerlijk gekwetst werd, zoodat eene afzetting heelt plaats gehad. Een nieuw nihilisten-proces zal binnen kort te St-Petersburg beginnen. De aangeklaagden, on geveer honderd dertig in getal, worden beschul digd een nihilistisch blad, genaamd Tschorni Peredel, te hebben uitgegeven. Te Creully, (Frankrijk) inde nabijheid van Havre, heeft een woestaard zijne toekomende bruid, in een koolzaadveld, waar zij samen werk ten, drie doodelijke messteken toegebracht. Zes sterke mannen, welke bij dit looneel tegenwoordig waren, begingen de lalheid de jonge vrouw te la ten vermoorden zonder haar te helpen, verschrikt als zii waren voor de bedreigingen van den moor denaar. De fransche policie is er eindelijk in gelukt de hand te leggen op een dezer medeplichtigen van Contesenne, den dader van den diefstal van 700,000 fr. eenigen tijd geleden bij generaal Schramm te Courneuve gepleegd. De personen die voor dit teil aangehouden waren, zijn dus vier in getal de twee bovengenoemden, de minnares van Contesenne en Marie Thierlet. Te Parijs is een komiteit ingerieht, gelast rnet het inzamelen van den Penning der Uitge drevenen aan '1 hoofd van het komiteit staat M. Lucien Brun, Senatcur. Uit Mont-de-Marsan wordt gemeld, dat een voerman op den weg naar Gasten, dezerdagen een adder zap; ïn plaats vanzimen wee+?"o1potl, t.rwtfiman ue onvoürzicTitigiieia hetgevaar- Jijke dier met de hand te vatten; doch nauwelijks had hij het aangeraakt ofhijgevoeldezichgesteken; Hij zette echter in den beginne ongestoord zijnen weg voort,doch het kwaad giDgzoogeweldig voor uit, dat het lichaam van den gekwetste, zichtbaar ojjzwoI en nauwelijks washijop de plaatszijner be stemming gekomen, of hij stierf in de hevigste pij nen. (Vervolg.) Verhoor der getuigen;pleitreden..) De eerste getuige ten laste is Hambursin, briga dier der gendarms van Aalst. We waren, zegt hij, wij waren naar Hofstade ge roepen en aldaar in 't gemeentehuis, als de School meester ons is komen roepen, om naar 't champet ters huis te gaan, dat men er alles in stukken sloeg we zijn er gegaan en zagen er een groot rumoelte en twist tusschen 3 soldaten en volk met stokken wij hebben die mannen doen buitengaan, 0. a. Kieckens, die revolteerdeen 'ne gendarm beeft aangepaktdan hebben wij ons voor de deur gesteld, ze 'wilden bin nen; de 2 gebroeders Van Gyseghem waren daar de kopstukken; hewel, zegden zij, we gaan niet achter uit; g'hebt ons niets te zeggensteekt maar go zijt lachen; groote lachen; en al 't volk riep ahou op ons. Mr de President, er zijn er 15; doch er mankeeren er nog 300 die ook plichtig zijn d'aflronten, dio wij daar afgezien hebben, zijn onzeggalijk; ze gingen ver der en haalden hoppepfrehen dan'heb ik de wapens doen laden; en hadden ze geslagen, wij zouden vuur gegeven hebben. Heeft Olinckaert uw wapen willen afnemen Ja, M. de President. Heeft Van Pamel 11 'ne slag gegeven Dat is mij gezoid. Fan Pamal heeft staken doen brongen. En Limpens Limpens heeft geroepen: Sloebers! Was Van de Maele daar met geen wapenstok P Volgens de declaratie van zekeren De Geyter is hij in den Kalfskop gekomen met 'ne ponjaardstok en heeft gezegd: Zij, dat heb ik in Hofstade kapot ge slagen. (En op een herberggeklap gaat men voort Was Van der Borgt daar P Bouquet V. en zoon hebben gezien dat bij 't Volk ophitste en riep: hou! hou! Leleu Ik bob hem niet gezien; maar Buyle zegt het. Wat er van Hendrickx Buyle beschuldigt hem ook. Van Sergeant P Oek Buyio die hem beschuldigt. Al die mar.nen moeten daar geweest zijn. Van den Eynde P 2 gendarms zullen getuigen dat hij met zijn stok opgehei'tstond om ons te slaan. Van Hauwermeire (van Hofstade)? Volgens't zeggen van zekeren Van Eecke heeft hij tegen ons geioepen. Van Bleyenbergli Vun Biye'uberg was er ook bij en heeft geroe pen: Ik heb ook iels te zeggen; wij zuilen u wel vin den. Do Keghel? Ik heb hem niet gezien volgens een getuige heeft hij ook van achter geschiejuwd. 2d" getuige, gendarm Arcourt, (ne Waal die in Vlaanderen die.ist doet!!!) Hij getuigt in 't Frai.sdi en een der deurwaarders zweert dat hij alies zal getrouw overbrengen. De Schoolmeester, zegt hij, is ons komen roepen, zeggende dat er troebels waren; de 2 Van Gyseghems waren aan 't hoofd; men heeft ons beleedigd en vet weten. Hij heelt bijzonderlijk Van Pamel zien roepan van stokken t'halen. maar g'heel de wereld rn al de monden waren geopend tegen ons Olinckaert heelt hem willen ontwapenen; hij heeft Kieckens ga- zien en Sergeant en Van den Eynde. Sergeant. En ik die geen fransch ken! M. Callewaert.— De gendarm kent geen Vlaarasch, heeft hij verstaan wat Van Pamel riep Gendarm. Oui. Zou hij willen zeggen hoe hij riep? Lupt akker de stoque Pr. Hebt gij Leleu gezien Neen. Van den Eynde P Ja, met 'ne stok in d'hard. Hebt gij gezien dat hij zijn kind bij d'hand had P Neen. (De gezworen vertaler zet de getuigenis over De getuige verklaart, zegt hij, dat gij allen geroepen hebt, dat Sergeant met zijn schildeken zwaaide. M. Adv. Eeman doet aan den President bemei keu dat deze vertaling niet juist is, en dat Vrancken, die achter de betichten staat, gedurig teekens doet). Nu komt een derde gendarm, het voorgaande be- vëstigen; Kiekens heeft zijne trèlle afgetrokken hij heeft 2 stampen op zijn been gekregen; hij heel t ge zien dat Van den Eynde met 'ne stok naar den Wachtmeester wilde slaan. Van de Maele heeft hij niet gezien, Leleu ook niet, maar wel Limpens 't was hij die stampte; van Van der Borght kan hij het niet juist zeggen. Van Heck J. B., van Aalst, was te Hofstade, als - 't grootste rumoer er ontstond, en een massa volk kort achter de gendarms ging Van Hauwermeire riep ahou! hij heeft Kieckens zien opleiden. Be Craecker J18 iaar, heeft gezien dat Do Ke ghel ahou riep 011 oj> zijn vuisten sloeg hadde mijne moeder mij iiiuUe»engehouden, zegt hij, ik had hem een fleseli op zijnen uop gesmeten. (De President g-eeit getuige een berisping). Pauwels en Nathalie Van Gyseghem komen ge tuigen over 't Volk die op 't'hof van Pauwels liep, om hoppeperchen te halen Buyl Cornelis, van Aalst„ w .s t.e Hofstade van Leleu weet hij niets, als dat hij hom op straat heeft gezien. Hebt gij Van de Maele gezien Ja, maar hem niets zien misdoen. Had hij 'ne stok Neen. -Heyndrickx Ik neb hem niets zien doen. Sergeant 'k Weet niets op hein, Van der Borght Gendarm Hambursin roept dat de twee getuigen die hem beschuldigen, daar niet zijn Buyle, zegt hij, heeft daar nog rusie gehad met den Pastoor, er wa ren er wel 30 b M. de President. Zijn er getuige ten ontlaste P M. Callewaert. Ia heb er 7. 2 voor Kieckens die zullen betoonen dat zijn hoed door een der gendarms op den grond gesmeten was; 2 over 't gedrag van Kieckens na dit feit. 2 voor Van don Eynde, dat hij geen stok heeft gehad, 1 voorVan Pamel, dat hij niot geroepen heeft fourt. M. Eeman. Ik heb 2 getuigen voor d'heerc-a Van Gyseghem. M. Scheldekens. Vermits Van de Maele nieis te zijnen laste heeft, moet hij niet verdedigd worden. M.Be Vidts. Tegen Hendrickx is niets ge tuigd er zijn dus geen getuigen ter ontlasting noodig. M. de Voorzitter verzoekt van zoo kort mogelijk te zijn eu zegt dat er niet moet gepleten worden voor Lel6u, Van de Maele, Sergeant en Van der Borght. Eerst komt do Champetter van Hofstade; 'in 't Ge meentehuis is de schoolmeester hem komen zoggen dat men zijn huis kapot sloeg hij is naar zijn huis gegaan, heeft veel lawijt geboord, zag dat Limpens en Kieckens g'arrêteerd Waren door de gendar ms en JV.0*z.iï ?o«J.iü. - - Hebt gij zien roepen P Niet gezien, maar gehoord, Hebt gij stokken opgeheven gezien Neen. Sadcleer, meester-steenkapper te Aalst, was t Hofstade en in 't champettershuis, niet vor van de Van Gyseghem s, hij heeft ze niot hooren roepen, ze stonden nogtans tusschen ons, zegt hij, hij is met de Van Gyseghems weggegaan. WillenIS Th., schrijver ts Aalst, was t'Hofstade op Processie; hij heett bijsonderlijk. L. Van Gyseghem gezien, zonder iets tegen de gendarms te doen en is dan met Leleu en andere weggegaan. Fr, Cornelis heett gezien dat Kiekens al rookendo uit d herberg kwam; dan kwam er een gebroelte Kiekens zijnen hoed werd afgesmetenhij heeft gee- nen tegenstand gezien. J. B. Torfs, koopman te Aalst, heeft Kiekens in de deur zien staan, zeer kalm en gerust; op eens zijn do gendarms daar tusschen gekomen; getuige heeft niet gezien dat Kiekens eenigen tegenstand deed. Lm. Vermmmen, drukker te Aalst, bevestigt het voorgaande. c Hyp. Van Mieghemschrijnwerker en meubelma ker te Aalst, heeft Van den Eynde gezien met zijnen kleinen aan d hand, maar zonder stok of parapluie hij heett hem een halfuur in d'hevigste tumult gezien' En hem altijd in doog gehad Toch gezien, M., dat hij geen stok had. 2 g 'ndarmen verklaren dat hij een stok had Ik heb hem toch zonder stok gezien, M. Hambursin. M. de President, er waren er weinig andere zonder stok. Zoudt gij kunnen zeggen dat hij geen stok is gaan halen JVL, zoolang ik hom gezien hem, en 't was juist binst het attroupement, had hij toch geen stok in dhand. Getuige Van Mieghem wordt gevraagd en her- vraagd, ja halvelings bedreigd, doch hij houdt staande dat Van den Eynde geenen stok had. Josef Beloose, schilder te Aalst, heeft 's avonds Van den Eynde gezien, te Clinckaerts, zonder stok. BlondcelSixtus heett De Keghel bij hem zien staan zonder iets te doen, dan aan 't volk zeggen Laat ons m ae katholieke herbergen een glas bier gaan drinkeD. 2, 3 getuigen zijn zonder belang. Be Swaef JB., van Hofstade, getuigt dat Van Pa- mel ne slag van 't geweer kroeg en daarop (lebajon- net heeft vastgegrepen. Be Voorzitter. Het verhoor der getuigenis ten einde. Ik verzoek de heeren advokaten van niet te lang te spreien. (In 't volgend Nr zullen wij de pleitreden der advo katen geven; ze werpen een heider licht over de ge beurtenissen van Hofstade en verdienen door 't Pu bliek gelezen en bewaard te worden; men heeft reeds gezien op welke geringe getuigenissen dat er Burgers voor de Rechtbank worden gebracht, voor het klappen ineen herbergen werd dit herberggeklap juist over gebracht?.. Verders zien wij den gendarm verklaren dat Buylo dezen, genen, een derde en vierde beschul digt; en deze getuige weet er niet van!!!... Beken met ons, gij zeil, liberale Lezor, dat wij zulke handelwijze van de Belgische Justicie niet te verwachten zijn Ongelukken en bankroeten. Dagelijks hoort men spreken van ongelukken op d'ijzerwegeu en van banJu'oeten in steden, dorpen en genieenten. Bankroet spelen is bij velen geene schande meer; sommigen maken er zich eene eer van; hebben is hebben, en krijgen is een kunst, zeggen die scherre- wegs. Voor wat aangaat de ongelukken en het leven der menschen, deze zijn bij yeleu maar van kleinen tel meeriemands dood is iemands brood, zeggen die ontaarde lieden. De Wetgevers en de Ministers moeten middels zoeken en gebruiken tegen de menigvuldige kankroc- ten en ongelukken.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2