GEMENGD NIEUWS. Inbraak en Diefte. Men schrijttons uit Borght Lombeeck M., wilt ae goedheid hebben dees volgende artiüel eene plaats leenen: het is de diefstal gepleegd bij Joseph Meyts; op wc 8 december, tusscheu (jen 7 uren 's avonds, zijn er dieven langs lie ster binnen gedrongen in zijne woning, en hebben hem beroofd va zijne kieederen.beddegoed,lijnwaad en zelfs van zijnen koffer,inhoud, al zijne titel» van eigendom, eene groote som geld, eene schoone zaklu logie, hemden en andere toébehoorten; de stoutmoedigheid die zij aa den dag hebben gelegd, is buitengewoon; dit huis aan de breode straai palende, aan eenen vijfhoek staande, waar, op zulk uur in don avond, gedurig volk passeert, on den eigenaar, een jongman, gansch alleen wonende, was in liet huis daarneven, zijnde eeno herberg, bezig mot de kaart te spelen; maar men is toch al op het spoor der dieven2 dagen vroeger waren er 2 m annon bij hem gekomen met een excusie van eenen niet, om eens te kunnen binnen geraken; dan zijn bij hem de godaccten opgekomen bij deze eene huiszoeking met hetRechttedoenjbij den eenen, in de gemeente Borgt-Lombeek, vindt men zijne slechte kledingstukken en bij den anderen, onder de gemeente Wambeeck, zijne vogelkooi die hem insgelijks was ontnomen met den vogel ei in; verders doet de policie neerstige opsporingen en die zullen natuurlijk den loon van hun werk ontvangen binnen Kort, waarvan wiju in'tvervolg't vouniszullenzenden Men schrijft uit St Pauwels Woensdag 8 December, rond 6 ure 's avonds, is alhier een smartelijk ougeluk voorgevallenDe genaamde Antonia Nys, echtgenote van Ka rei Dullaert, oarreehvachtster aan het halte St Paul, gelnicht de Trek muts te St Pauwels, was bezig met het avondgebed na de maaltijd te doen, gezameutlijk met hare kleindochter welke bij haar inwoont; eens klaps zegt het kind tot zijne grootmoe der wiens gehoor niet al te helder meer was: Meetje, de trein komtInderdaad, een koopwarentrein kwam van Terneuzen afgestoomd: in allerhaastloopt zij de baan over om hare balie toe te schuiven; plotselings werd zij door het mnchien getrof fen dat baar lichaam vermorzelde; het kind ging dit ongeluk in de na buurschap aankondigen: de man, die later te huis kwam, was bijna zinneloos van droefheid; Antonia Nys was eene brave werkzame vrouw en wierd alhier door elkeen geacht en bemind. Dit ongeluk heeft in onzè f;emeente eene diepe ontroering te weeg gebracht. Zaturdag morgend iftd de treurige begrafenis plaats. Men schrijlt ons uit EREMBODEGEM Land van Aalst, weeral brand geweest in ons gemeente, 't is den 16 den keer op 4 jaar; nu was het op T dorp, maandag laatst bij de Wc De Clercq; een groote schrikkelijke brand, ingekomen men weet niet waar, maar die zich zoo rap als de wind meedeelde aan t naburig huis van Jud. Brys. Onze hooggeachte burgemeester was een der eersten op de plaats der ramp en vroeg aanstonds de hulp der Pc: t »ers van Aalst; dan begon men onder zijn bestuur, te blus- schen en te redden wat nog kon gered worden, want wat kan er al veel gered worden aan een boerenhuis dat vol brandbare stoffen steekt? Nogtans, men heeft gedaan wat men kon en veel wijze dapperheid getoond; '1 vrouwvolk mag met eere vermeld worden met raad en daad stonden zij 't volk bij; er is nog al veel gered maar van de W* De Clercq zijn era dagwand oogst in gebleven, veel vlas, patatten, meubels, kleêrcn en talrijke andere dingen die gee- nen naam hebben; de verliezen bij Brys zijn ook gevoelig; de koffer der W' De Clercq is verbrand; men liep om hem te redden, maar 't zou menschenlevens gekost hebben, en bij een brandramp,dwazen iever is al zoo slecht als laffe werkeloosheid. Het huis van den bar bier staat er nevens de muren waren al rood gebrand en niettemin dit huis is gered; ik mag een bijzondere melding maken van Frans Ghysens, verwer op ons parochie; drij maal stonden zijne kleeders in brand, en hij moest gebluscht worden, maar bleef voortwerken. De brand is begonnen ten halver elf; reeds voor den noen kwa men de Pompiers van Aalst ons bijstaan en hebben met hun uit muntend bluschmatericel de laatste smachtingen van 't vuur over wonnen, verders alles bevrijd, den tas gekuischt en zorgvuldig de plaats bewaakt. Een der Pompiers van Aalst is gekwetst door 't val len eener zware ladder zonder zijn zwaren schako, vermorzeld, dood was de man 't scheen dat hij nog al erg gewond was, rond zijn schouderblad onze Burgemeester-Doctor heeft hem vermaakt hoe is 't met dien gekwetsten Pompier? Verder heb ik u te melden dat alles verzekerd was er zijn er verscheide van ons gemeente op geschreven voor een Kruis van Eer, maar 't beste Kruis van Eer is ^och altijd de getuigenis van zijn geweten; dat men zijnen evennaas ten in den bitteren nood eener brandramp heeft bijgestaan. Ik mag ook niet vergeten dat onze eerweerde Geestelijkheid en 't Bestuur der Paroehie van d'eerste oogenblikken op de rampplaats waren, en door woorden en voorbeelden d ander Parochianen opwekten. Een uwer standvastige T,rrrrc van Ere*aboêeg*r>i De gekwetste Pompier is de schrijnwerker Louis Gortenzijn kw a tsuren zijn zonder gevaar. Na de Kerkhofschending te Vlier iele. Stuk in 3 bedrijven. lste bedrijf, Slim, Staalmeester Figmanten, j e,^; m mn'lSchodkomileit. Slim, bij Grof op 't hof. Awé, man, wat zegde nu? GROF. Wat zou ik zeggen? SLIM. Welken triomf voor ons! GROF. 'k Weet ik juist niet SLIM. Den Gelazen weet met zijn blijdschap geenen weg, hij heeftper eed gezworen van alle jaren den dag te vieren der ontgra ving van den kleérmaker GROF. Zwijgt van den Gelazen; 'k zou hem wel duizend uren van ons komiteit wenschen Slim. Alla, 't is toch glorieus geweest! de papen hebben moeten zwichtenen geen eenen die zich durfde toonen! maar de gendarms waren erbij;??! en ze zouden gestoken of geschoten hebben. Grof zucht. SLIM. Maar,pachter Grof, zij de nié wel? Ge zucht waarom? GROF. Ik peis op de schrikkelijkheid van herbegraven te worden door gendarms I SLIM. Ge ziet wel dat onze wil gebeurd isde kleermaker ligt op gewijdde aarde. GROF. Ja, maar ge zoudt exprés op uw sterfbedde biechten, om uw lijk niet opgelicht te zien worden door gendarms. SLIM. Waar zijn uw gedachten De kleermaker had recht van op den gewijdden grond te liggen GROF.Wie moet daarover beslissen? De Geestelijke Over heid of de Vrijmassons? Elk in zijn vak, man. SLIM. Maar, pachter! GROF. Laat mij spreken, ik ben kwaad! die kerkhofschending kwelt mijik kan niet meer gerust over een kerkhof passeeren 't schijnt dat al mijn overledene Bloedverwanten mij toeroepen KERKHOFSCHENDER SLIM. Spel der inbeelding Grof. We moesten den kleermaker gelaten hebben waar hij was 't is al zijn leven zoo geweestdie zijne Paschen niet kan ol niet wilt houden, wordt beroofd van de kerkelijke begrafenis. En, nondestrooi ook binst zijn leven d'H. Kerk verstooten en na zijn dood een christelijke begraving willen, dat is gedurig leêg loo- pen, dat is d'akkers gaan bestelen en als de maand uit is, om geld lurven komen SLIM. Confrater, ik zie dat ge niet genoeg ons gazetten leest; ge steekt nog vol scrupulen.... Maar nu is er een ander zaak. GROF. Te weten SLiM. In de jaren 93 was er t'Antwerpen 'ne generaal der Ja- cobijnen, 'nen bult; dan waren 't ander Geuzen als nu; dc Jacobijn bult stierf, als echte geus en Vrijdenker; (Vervolgt). Herziening der Kiezerslijsten; belangrijk bericht. Dc Katholieke Kiezers der stad Aalst, welke eenen aanbevolen brief, (letlre rccommandcedoor de Post zonden ontvangen,zijn verzocht dezen briefte aanvaarden en hem geenszins weigeren te ontvangen. JDeze brief moet op het Hoekje dat den briefdrager bij de aflever ing zal verloottenafgelcckend worden. Mm is verzocht deze brief onmiddellijk binnen te brengen ten bnreelc van den Denderbode, voor wat de Kiezers van de Stad en van Schaar- leke betreftVoot wat de Kiezers van Aalst-Mijlbeke aangaat, deze zijn verzocht hunnen hief ie behandigen aan M. Achillc Eeman, op den Molendries. Dc Minister van Finanticn heeft in de Kamer gezegd dat de nieuwe belasting op den Tabak, door de Bevolking zeerwel is onlfangenüt Als ge dat eenspeisizeer wel ontfangen! kust uw hand, Belgen, en betaalt'. Er zijn 247 miïlioen voorloopigc Kredieten gevraagd voor de verscheidene Minisleriën. Dc Burgemeester van Brussel heeft defini tief zijn demissie gegeven. Er is te Brussel, Krot, Wanorde en Groot Zcdcbederf. liet Handelsblad schrijft dat er in Antwerpen ook monsters rondloopcn die onnoozel meiskes meelokken om hen in 't verderf te storten. Dirk. 'Jjg ,elnng stel- v dat er in eidsedcit itenaars in W t h ïueeutei,. ter overal. Dirk. Eilaas,ja.-o» £elziju, de rust en den voorspoed van 't algeüny.-. verdeeld heid wordt ingericht en aangestookt J vreemde gezanten der rijmetselnrij. die door hu. gazetten, scholen en sociëteiten, den ouden gOa jlienstigen Yaderlaudschen geest bevechten en zou-.u willen vernietigen. Maar laat ons daar heden va:: zwijgen; laat ons verheugd zijn dat d'Aalstenaars zich heden vereenigeu en verbroederen over de zaak Vi.:i 't Gast huis. In welken zin, Meester? In den zin van een nieuw Gasthuis U ragen op eeu beter geschikte eu gezonde plaats. V an op de groote Markt hoor en zie ik veel: eu ik mag uitroepen dat de vurigste wensch van geheel Aalst 1 ,1. ver plaatsing. vergrooting eu verbetering vtn :t Gast huis. In 't begin waren er die verwondt «dienen over die verandering; maar als ze zagen de voordee- len eraan vasthangende.de gevaren er door -verwij derd dan hebben zij ook uitgeroepen; Goc geve dat aan dit grootsch werk spoedig worde d'hand geslagen! :t Zal 't beste werk zijn dat in Aalst sedert «onderde jaren is uitgevoerd.... Den dag dat 't nieuw Gasthuis zul ingehuldigd worden, zal een Feestdag ij), voor geheel de Stad; zoo groot een Feestdag, als 'l'iuhuldi- ging eener Statie of de wijding eener Kerk.... [fc ueem die zaak ter herte; ik zou willen dat Let tegenwoor dig Stadsbestuur dezen perelnan zijne krcii. hechtte; ten eeuwigen dagen zal er met dankbaarheid gezegd worden: lu 1881 hebben, onder't Bestuur faD Bur gemeester Van Wambeke, van Schepeuen i')e Wolf, Gheeraards, Monfils en Borreman, ten »';jde dat Bestuurleden der Hospitiën waren d'hèeren 'ielhune De Bièvre, De Coen, D'Hondt en Verlynde.idat is in Aalst vastgesteld en gestemd het groot v ^kswerk der verandering, verbetering eu vergroe jg van 't Gasthuis, alsmede van d'oprichting èën^j nieuwe wijk in de Stad.... Ik herhaal net: mij bekon mert die zaak; al mijn aandacht is er aan vast; hetWeen ik nimmer deed, zal nu geschieden: wekelijks zal u van mijnentwege eeu perkement toekomen. .,yer den toestand der zaak en mijn bemerkingen desaau- gaande.... van Aalst en Hofstads, (Vervolg.) 't Was reeds 7 ure, als het woord verleen*i werd aan de Verdedigers der beschuldigden, met verzoek door den lieer Voorzitter van zeer kort te zij- en met bericht dat er voor verscheide niet moest gepleten worden. Nogtans nam de verdediging een zekere uitgebreidheid en moeten wij ons bepalen bij d hoofd- Meester Callewaert, den oorsprong van 5 /.aak aanhalende, zegde dat zij begonnen is met et kleiue nietige twist van 3 koksjongens der soldaatje school van Aalst. En voor deze onnoozelheid mengt de schoolmeester zich tr.sschen policiezaken en jraat bij gendarms rekwireeren, de gendarms komen gewa pend en met grooten toestel; zij nemen die herl arg in, en drijven er n.et veel hevigheid't volk uit: .atuur- lijlc bracht die uitdrijving een opschudding t, weeg, ruen zou geen bloed in d'aders moeten heb*.en om hieraan ongevoelig te zijn. Kieckens gaat f" >ri>«rg uit, in alle gerustheid; zijn hoed wordt v*»* -njfd gesmeten door eau beweging met uc geweo...ij vraagt zijnen h ed terug; de gendarms,in graanschip, grijpen hem vast, gelijk zij met een moord.a tr zoo den doen, Kieckens wordt binnengebracht en op 'ne stoel vastgebonden. 't Openlaar Ministerie zeel dal dit feit in 't onder zoek met staat, maar M. Callewaert houdt zijn ge zegde staan en zegt dat de gendarms het Diet zullen loochenen. Inderdaad, de gendarms /.wijgen en bekennen deze handelwijze. En 't is aldus, roept de Vordediger, dat men Belgi sche Burgers behandelt! En durft iemand hier \er- wonderd zijn van de verontweerdiging der menigte. Kieckens wordt beschuldigd van de trèfle eens een- darms afgetrokken to hebben; maar Kieckens, meege sleept zijnde, heeft zich vastgeklest, gelijk iedereen zou doen. Wat Van den Eynde aangaat, hij heeft gevraagd waarom men dien rnensch meedoet; en daarom wordt do bajonnet op hem gericht! Van den Eynde heeft niet willen slaan; hij was zonder stok; hij was daar gevailiglijk in geraakt; hij had zijn kind aan d'hand, en zal 'ne rnensch in dezen toestand, tegen 7 gendarms gaan opstaan? in de groote verwarring zal het aan de gendarms moeielijk geweest zijn iemand te herken nen. Van Pamel komt toe op 't einde der tunulteen gendarm steekt de bajonnet naar hem; uit natuurlijke z-lfsverdediging, hij trekt dé bajonnet weg en ver trekt. In dit proces botst men overal tegen onwaarschijn lijkheden; vele beschuldigingen z'yn zeer lichtzinnig aangegeven; men ziet beschuldigden tegen welke geen enkel getuigen opkomt, en die nogtans van 3 grove feiten waren beticht. Over Clinckaert bewijst alles dat hij een onverschillige houding heeft gehad. Over Van den Eynde is het bewezen dat hij geenen stok had; misschien zal men zeggen: hij is er éenen gaan halen! Maar is dat begrijpelijk, onmogelijk van ne man die zijn kind van lljaar aan d'hand heeft? Leleu is zoo min plichtig als voor de zaken van dezen voornoenDe Keghel? éen getuige beschuldigt hem van fourt geroepen te hebben; éen getuige en dan nog een jongen met zulken haat bezield dat de President hem heelt moeten berispen Ten slotte ztgt de Verdediger,isin dozezaakcen on gebruikelijke) en geweldige tusschenkomst der Gen darms geweost, door de schuld vau den Schoolmees ter zonder d'aankomst der gendarms, zou er niets gebeurd zijn. Een herborg stormenderhand ingeno men. dit moest protestatiën verwekken, we loyen toch in Turkije niet! Meester Eeman sluit zich aan bij de woorden van zijn kolléga, over do oorzaak van den twist; hadde de Onderwijzer zich tot den champetter gewend, in plaats van de gendarms te gaan roepen, deze herige twisterij zou geen plaats bobben gehad. Verscheide der klienten van M. Eeman waren reeds vrij, omdat hun niets te laste werd gelegd, of- dat de tegengetuigen hun volle onschuld hadden be wezen; hij moest dus enkel pleiten voor d'heeron Van Gysegem dio, hij bekende het, door de gendarms met eenparigheid zijn beschuldigd geweest. Het eerste feit van de bajonnet der gendarms, zelfs gewelddadig af te keeron, is een natuurlijken akt; en wat do beleediging aangaat, zekerlijk do gntu..-«n bevestigen het, doch er moet ook bemerkt worden dat de Van Gyseghems in de gunst der gendarms niet staan; zells vinden wij in den dossier der zaak Van den Mende dat de gendarms blijken geven van verbit tering en van vijandelijke gevoelens ten opzichte dei- Van Gyseghems. Do Procureur onderbreekt, zeggonde dat deze zaak hier niet te pas komt, doch M. Eeman antwoordt dat men er toch eon bewijs in vindt der gevoelens van de gendarms en dat zij, met zulke inzichten bezield, in de verwarring zeer gemakkelijk zonder slechte inzich ten, eerst op d'heeren Van Gyseghems kunnen ge- peisd hebben. Meester De Vidts, Hendrickx verdedigende, zeg dat hij van geen enkele sociëteit deel maakt, des zon dags zijn pint drinkt en zijne nog al gowonelijke v ari- deling naar Hofstade bad gedaan. Verders is geen en kel getuige tegem hem iets nomen aanbrengen, der halve is hetonnoodig hem verder te vordedigeD. Het Openbaar Ministerie zegt dat al de betichten tegenstand 1.ebben gedaan en nog 300 en meer andere; dat de tusschenkomst der gendarmen wettig was en noodzakelijk; er was opstand, gesamentlijke opstand, d'eigendommon waren bedreigd, en in plaats van de gendarmerie aan te vallen zou men deszelfs kalmte moeten bewonderen. Hij rekwireert bijzonderlijk te gen de Van Gbyseghems, die de gendarms wilden ontwapenen, tegen Van den Eynde, Van Pamel, en, voegt hij er bij, d'heeren Rechters die met zooveel aandacht dees lang onderzoek volgden, zullen waar schijnlijk nota's genomen hebben en den graad van plichtighetd der beschuldigden kennen. (Onze lezers zijn reeds mot de veroordeelingen be kend; verscheide dier zaker. zijn in appel). f OVERLIJDENS. De gemeente Lede is in den rouw gedompeld door het bijna schielijk over lijden van den heer Doktor MASEN. Zaterdag laatst in den namiddag, ging hij eenige zieken be zoeken. In het laatste huis gekomen,waar menzij- ne zorgen verwachtte, gevoelde hij zich eenigsioB ontsteld, werd weldra door eeneberoertegeslagen, en stierf dijnsdag morgend, slechts 59 jaren oud. Onzegbaar verlies voor zijne kinderen. Overgroot verlies voor de gemeente Lede, voor de zieken, voor al zijne vrienden, voor armen en rijken.— Masen, immers, was een ervaren en beste genees heer Met een buitengewoon begrijp begaafd, schrander van geest, en uit ter harte aan zijne zieken verkleefd, was hij een bekwame leidsman in de ziekten, een kundige heeler der smarten. Meer nog, hij was als een vader voor zijne zieken: nooit was hem iets te moeielijk, bij nacht en dag door alle weder, nooit vermoeid, stond hij de Jijl denden ten dienste. En dagelijks, wanneer reeds lang elkeen te rust lag, zat M ise n diep in studie verzonken, steeds zoekende om zijnen evenmensch beter en krachtdadiger te kunnen helpen zijne geleerdheid, zijne lieftalligheid, zijne talrijke ga ven, plaatsten hem hoog in de achting der konfra ters; meermaals werd hij Voorzitter gekozen van 't geneeskundig genootschap te Aalst, en onlangs nog trad hij te Brussel op als Voorzitter des Bond- genootschaps vau alle geneesheeren in België. Masen was in zijne betrekkingen een gouden hart. Beleefd zonder gemaaktheid, het hart op de lippen, gedienstig en rechtvaardig, won hij zooéven het betrouwen en de vriendschap van allen die hem naderden.DeLedenaren kendendie kostbare gaven van hunnen waren menschenvriend lan ge jaren maakte hij deel van T Bestuur, en bekleedde reeds lang het ambt van Schepene in die belangrijke Gemeente. Nu heeft hij reeds den loon zijner verdiensten ontfangen. Zijne gedachtenis zal ge zegend zijn. KAMPEN,MISDADEN EN 'üNGEL UKKEN. Groote Ramp te Gent. SCHOOL INGESTORT. Zaturdag achternoen ten 4 ure is d'officiëele school die men aan d'Heuvelpoort bezig is met bouwen, dit batiment is ingestort, met al 't volk dat er op werkte; de muren waren sterk genoeg, maar de gewelfsels te flau w. De gevolgen zijn schrikkelijk geweest: De metserskunap De Wageneere van St-Denijs, heeft maar/yï"ice nr»n wijn wouden overleefd; Schrijnwerker Oostenuiyer heeft een gebroken been; metser Cuppens, eengebrokene ribbe; de met serdiender, Pootje genaamd, 'ne gebroken arm; met ser Hoste, heeft gevaarlijke wonden aan 't hoofd; eeu ander metser Nevejans, van Zwijnaarde, is per vigi lant naar zijn huis gevoerd. De 5 zwaar gekwetsten waren vol bloeden kermden datlietijselijk omhooren wasna d'eerste zorgen ter plaats ontfangen te heb ben, werden zij naar de Bijloke vertransporteerd. Een schoenmaker, wonende in de Hu idevetters- straat te Brussel, wilde in den nacht van zaturdag tot zondag, langs het dak van zijn huis, in eene man sarde-kamer dringen, toen hij een misstap deed, eu van eene hoogte van 15 meters op de straat viel. De ongelukkige bevond zich in dronken toestand bij is overleden terwijl men hem naar 't gasthuis bracht. Op 8 dezer is te Eygenbilsen een stoutmoedige diefstal gepleegd, 's morgends rond 7 ure, bij den landbouwer Leo Vosseu. Toen al de huisgeuooten zich ter kerke begaven, sloot de dochter, welke gedu rende de vroegmis thuis bleef, zorgvuldig de poort. Eenige oogenblikken later hoorde zij van in de keu ken, waar zij het huiselijk werk verrichtte, een ge- ru.htineene kamer langs de straat. Met eene lamp in de hand begaf zij zich naar die plaats en ont moette eenen dief, die den linkerarm vol vrouwen- kleeren droeg, gestolen uit gemelde kamer. Hij sprong op haar toe, sloeg de pëtroollamp uit hare handen en nam iilings de vlucht; eeu schoone sjal is den dief in den hof ontvallenDe dief liep op zijn kousen om geengerucht temaken.'Waarschijnlijkheeft hij zich des avonds laten insluiten: hij had eene achterdeur epeugezet alvorens den diefstal te plegen. Het meisje heeft den dief niet herkend. De gendarme rie, per telegram verwittigd, is denzelfden morgend ter plaatse geweest, doch tot nu toe is de dief niet gekend. De ramp vau Herstal is nog in elks geheugen. Men weet dat de machinist erg gekwetst was; hij is thans genezen en onmiddelijkaangehouden. —Zon der te be- ofte ontschuldigen, moeten wij toch bemer ken dat de machinisten en nog ander bedienden op de couvois te lange corvées van werk hebben.... Doch daar peizen de ministers niet op; alles is voor 't Offi cieel Ouderwijs. Te Grand-Leers tegen Gembloers,is de voerman van den lijkwagen subiet gestorven, terwijl hij op zijn wagen zittende, van eeu begrafenis kwam gere den. De dooden wegvoeren en dood thuis komen T'Antwerpen is een natiebaas is 't water der dokken gevallen, maar er levendig uitgehaald. lu Duitsch- land ligt een groot boech tnsschen Allenstein eu Dil- lenberg. Oulaugs vond men daar eeu vrouw aau 'neu boom geboudeu. 't Was een vrouw die lijnwaad ging verkoopeudoor dit bosch gaande, was zij door 5 mannen aangerand, bestolen en vast aan 'nen boom gebonden. In dezen toestand had zij reeds twee da gen overgebracht, als voorbijgangers haar vonden. d'Ander week is liet te Londed zulken dikken smoor geweest, dat de passanten fakkels moesten dra gen, om zich niet stokkendood te loopende tramwa gens, met al hun licht, waren onzichtbaar. T'Etterbeek is een kind vergiftigd door geverfde suikernij en gestorven. Aniuerpen. Op een buitengoed, in den Luitlia- gen, zijn dieven ingebroken en hebben g'lieel 'thuis doorzocht, zelfs in een bed geslapen, gedronken enz. De metser Jaak De Cock, van Hulst, is in de Noord straat van een hoog batiment gevallen eu met gebro ken been eu ruggegraat naar 't gasthuis gebracht. Pruisische Landloopers. Wij lezen iu de Gazette van Diest: Verleden woéusdag avoud liebbeu de gendarmen van Scherpenheuvel vier pruisische landzwervers, eeu schoenmakereu drie fabriekwerkers, van 21 tot 23 jaren oud, aangehouden. Allen zijn herkomstig uit de RliijnprovinciesGeen hunner droeg eenen enkelen centiem op zich. De kerels waren gewapend met eenen revolver, een ponjaard en andere wapens. Men had ze rond den kruisweg achter de kerk zien zwerven Misschien waren zij voornemens de poging tot in braak te vernieuwen, welke er in 't begin van novem ber gepleegd werd Zij moesten niet weten dat er te Scherpenheuvel eene brigade gendarmen is en nog minder waar de gendarmerie zich bevindt, want het was juist daar aan eenen gendarm in burgerkleeding dat zij gingen vragen om er te kunnen vernachten. In den amigo gebracht, werden zij onderzocht. De ponjaard had een hunner reeds op eene behendige wijze verborgen onder dm sirooizak der legerstede; de drager van den revolver had een zakje met kogels achter op eeu zijner beenen. Eergisteren werden zij verzonden voor deu prokureur des kon in gs van Leuven. liet is ongelooflijk hoeveel pruisische landzwervers er tegenwoordig rondloopen. Deze omstandigheid is wellicht niet vreemd aau de talrijke dieistullen in kerken, kapellen, enz., gelijk te Boeyenhoveu, Bol- derberg en elders, waarvan dezer dagen gewaagd werd. De gendarmen hebben, schijnt het, strenge bevelen ontvangen om jacht te maken op die meestal gewapende en gevaarlijke kerels. Naur gewoonte kwij ten zij zich ieverig van hunne laak maar dikwijls ronder groot nut. De landzwervers, nauwelijks over de greuzeu ge bracht, komeu dadelijk terug naar België. Men ver haalt ons uit stellige bron, dat gendarmen, op nauwe lijks eenige weken tijds, dezelfde kerels driemaal over de greuzeu hebben gezet. Zou het aan de greu zeu zijn dat de waakzaamheid te wenschen laat. Wij roepen hierop de aandacht in van wie het behoort, want de klachten worden algemeen. D'Hertogin de Chevreuse van Parijs, is tot 200 fr. boet ver oordeeld om, als de Paters uit gedreven werden, hare groote verontweerdiging getoond te p I' hebben. Zulk voorbeeld verheft den eêldoin. T'Antwerpen wilde de kandidaat-brievendra- ger T. den slimmerik spelen; hij ontfing geld voor een gazet, maar stak dit geld in zijnen zak eu gaf wekelijks een nr af, dat hij smokkelde, 't Is uitgeko men, zooals men wel peizen kan, hij is buiten in de post en heeft 1 maand te zitten. Te Nantes zijn al de vervolgden voor opstand tijdens de uitdrijving der Paters vrijgesproken.Er zijn ruwe kerels die peizeu dat de vrouwen slaaubaar goed zijude Recht bank van Brussel beeft er anders over geoordeeld: er compareerde 'ue rabauw, eeu soort van stekelvar- keu. die met een llescb naar ziju vrouw bad gewor pen eu haar gekwetst; de Jugeu bebbeu hem tot 1 jaar gevang veroordeeld; hij zal daar tijd hebben om bedaard te worden; ondertusschen ge ziet hier weêral de droeve gevolgen van gramschap en twist. Met recht zegt het boek der wijsheid: Hij doet wèl, die zich mijden kan, van 't kijven met den grammen man T'Antwerpen had een schrijver in de Gaz over de 7000 fr. ontvreemd met rekeningen te ontfan gen en te vervalschen; hij heeft 5 jaar gevang gekre gen en 1000 fr. boet. De twee majoors der gendar merie Englebert eu Oriane, waren in tweegevecht gegaan, met den sabel; 't gevolg was dat Englebert zijn gezicht werd opengekapt en dat beide voor den tribunaal verschenen: Oriank, die liet gevecht ge vraagd had, is tot 2 maand gevang veroordeeld Englebert tot 200 fr. boet; aide getuigen-militairen tot 50 fr. boet en majoor Delaunoy tot 15 dagen ge vang. Oriane staat te Gent, Englebert te Brussel. Brussel, Brussel, wat wordt het een slechte stadHet komt voor de tribunaals uit, dat onder andere 12 Geu zen en Geuzinnen handel dreven in menschen, dat er te Londen en elders meisjes werden opgelicht en met list en geweld te Brussel in slechte huizen gehou den... Och, wat is Brussel, sedert zijn eenige liberale jaren, iu diep bederf gekomen! Te Gent zijn 3 herbergiers veroordeeld om hun herbergen te sluiten en tot boet en gevang; ze waren plichtig van zede- bederve rij. Zaak-Van Dyck VEBOOJR-OEKLING De notaris Van Dyck. voortvluchtig, is woensdag namiddag door ons hoi' van assisen veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid, 2000 fr. boete, de kosten van proces en de berooving van zijne burgerrechten. De Handel in Blanken. De rechtbank van Brussel heeft dijnsdag als volgt uitspraak gedaan iu de zaak, betreffende den handel iu blanken 1' Het meisje PARENT is veroordeeld: iu dc zaak- Roger: tot 4 maanden gevangenis cn 2G fr. boete, voor medeplichtigheid aan schriftvervalschiug; tot 3 maanden gevangenis, 50 fr. boeteen 5 jaar berooving van hare burgerrechten, voor aandrijving tot losban digheid. In de zaak Geaux: tol 3 maanden gevan genis en 26 fr. boete voor schriftvervalschiug; tot 3 maanden gevangenis, 50 fr. boete en vijfjaren beroo ving van alle burgerlijke rechten, voor aandrijving tot losbandigheid. 2" ROGER tot 2 jaren gevangenis en 300 fr. boete, voor aandrijving tot losbandigheid. Vrouw LANDE, bij verstek, tot 18 maanden ge vangenis en 200 fr. boete, voor aandrijving tot los bandigheid. en 15 dagen gevangenis voor slagen. VAN ESLAND, tot 8 dagen gevangenis voor sla gen. MAYER, tot 6 maanden gevangenis en 500 fr. boete voor schriftvervalschiug tot 4 maanden gevangenis en 300 fr. boete, voor aandrijving tot losbandigheid, en tot 5 jaren berooving zijner burgerrtv-teu. Vrouw BASTIDE tot 4 maanden gevangeuis en 200 tr. boete voor aandrijving tot losbandigheid tot 25 fr. boete voor mishandeling en tot vijfjaren beroo ving van alle burgerrechten. Josephine TUILLIER en Maria Joanna PIRON, elk tot 25 fr. boete voor mishandeling. PERl'EET, tot 18 maanden gevangenis eu 5 jaar interdiktie, voor tusschenkomst iu openbare ambten. REGNIER, bij verstek, tot 3 jaar gevangenis en 500 fr. boet voor twee Bchriftvervalschingen. GEAUX, tot 1 jaar gevangenis 600 tr. boet en 5 jaar berooving van zijne burgerlijke rechten, voor aandrijving tot losbandigheid. VEETENTOONSTELLING TE LONDEN. De groote veetentoonstelling is op het oogen- blik in Londen het onderwerp van den dag. De prins van Wallis heeft haar met een bezoek ver eerd, de namen van hen die medailles gekregen hebben staan in de engelsche niewsbladen vermeld en een groot gedeelte van de prachtige ossen en koeien is reeds verkocht. Veetentoonstellingen hebben altijd ceneeigcnaar- dige bekoorlijkheid voor de Londenaars en het is twijfelachtig of een Engelschman zich zooveel rundvlcesch kan voorstellen, zonder dat hem een trilling van genot door deleden gaat. Zoolang En geland zich zelf gelijk blijft, zal het de veetentoon stelling in eere houden. In den vrocgeren tijd waren er in Engeland wel enkele vetweiers, die hun leven aan de veefokkerij wijdden, maar het is eerst in deze eeuw dat de veehouder een soort van schepper is geworden, een architekt, die plannen beraamt en ten uitvoer brengt, ten einde het groote gebouw dat hij voor oogen heeft, te hunnen samenstellen. De stier is voor hem een groot vraagstuk, dat opgelost moet worden cn de fokkerij van het rundvee word voor hem eene soort van beeldende kunst. Hij let op de hoedanigheden van den os dien hij in zijn stal heeft, en bouwt daarop zijnen bere keningen van den os der toekomst. De beroemde os van Durham was de zoon van eene gewone koei en men zegt dat de eerste prach tige kortgehoornde stieren heel alledaagsche bee sten tot ouders hadden. Dat Engeland veel over heeft voor het bezit van een schoon stuk vee, blijkt uit de geschiedenis van

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2