tlampcn,iïtisüaöen cn (Ongelukken. ©euolgcn uan Cibmtlismus ANTWERPEN. Op DE MEiR is een vrouw van een ladder gevallen, juist in een mande flesschen. AAN DE DOKKEN wordt veel ijzer gestolen; een der aangehoudenen voor dit ieil is maar 16 jaar oud. Menschreef zondag uit Antwerpen: Veel ijs op de Schelde, bijna geen schepen kunnen uitvaren; de voorzorgen zijn genomen tegen langdurigen vorst; op de Sweedsche stoomboot Svan Ronstróm is de matroos Mads, terwijl hij op uitkijk stond, dood gevrozen; het schip was juist ter hoogte van Hoorn-Reet; op dezelfde stoomboot zijn de stuurman zijn twee handen vervrozen. Zelfs de geuzengazetten beginnen te klagen over de slechte exempels die gegeven worden door meisjes van i5 tot 17 jaren uit de verwe reldlijke pensionnaten; die dochtersgaan dikwijls floreeren in t I ark in gezelschap van jonge heerkens, voor wien de eer dei familiën slecht een kluchtspel is... Ouders, past op; al wat geus is, slecht is! ANTWERPEN. De genaamde Hiroux, 44 jaar oud. markeer der aan de dokken en wonende op de St. Aldegondiskaai, leefde sedert eenigen tijd in oneenigheid met zijne vrouw, die niet meer bij hem inwoonde. Die vrouw, M. T De Ceuster genaamd.houdt een ellegoedwinkel in de Oranjestraat. Hiroux verlangde terug bij zijne vrouw te wonen, doch deze laatste toonde zich daartoe niet genegen. Zondagavond kocht Hiroux een degenstok en begaf zich woensdag avond tussehen 6 en 7 ure, met dat wapen naarde wo ning zijner vrouw, wachte deze at en bracht haar twee steken toe, een in de richting van het hart, doch die op een rib afstuitte en de andere in den rechterbil.De aanrander nam de vlucht tot in ecne herberg, waar hij door eenen douanier, Hainaux werd ontwapend en binnengehouden tot men de policie had verwittigd, die hem aan hield en naar de gevangenis bracht. De douanier Hainaux die zich reeds meermaals bij gevallen van van brand onderscheiden heelt, bezit reeds twee medalies voor daden van moed. Een groot ongeluk heeft in dc Vooruitgangstraat te Brussel plaatsgehad. Een vreemdeling die aldaar woonde, had van een zij ner vrienden een prachtigen revolver als nieuwjaarsgift gekregen. Dezer dagen legde hij uit gekscheerderij aan op een meisje dat met hare familie in hetzelfde huis woont. De revolver was. ongelukkig lijk geladen en het schol ging af; het meisje werd door een kogel in den schouder getroffen. Een geneesheer, onmiddelijk geroepen is s er in gelukt den kogel uit de wonde te halen: men hoopt het meisje te redden. Te HAEREN, bij Vilvorde, is onlangs zekeren Jel Mayer komen herberg houden. Man zonder geld en toch schoone meu bels willende hebben, had hij er te Brussel op den plak gekocht; op den vastgestelden termijn kon hij niet betalen, en de meubelvcr- kooper van Brussel, vreezende alles te verliezen, kwam met man nen van corvee om zijn meubels weêr te nemen. Groote gramschap van den baas; maar toch,-de meubels gingen gehaald worden men was reeds in huis, als er eensklaps een stem klinktJef. schiet er op! Jef neemt een geweer, schiet en treft eenen metser, die uit nieuwsgierigheid in d'herberg was gekomen. De man die geroepen had: Jet, schiet! was de vader van Jef Mayer; 't parket is ter plaats geweest, en vader en zoon zijn naar Brussel vertransporteerd. GENT. Een baldadig studentenfeest heeft plaats gehad de nachtslemperij duurde tot 's morgends ten 7 ure. Men onder zoekt het feit van den slotmaker De Meulenare, die in t gevang zoo wreed aan zijn dood is geraakt. Een zatte schipper heeft vrijdag van op zijn schip, aan 't gesticht Lousberg,op eenen nacht waker geschoten; hij was er gelukkiglijk neven, doch is 's ander daags morgends door de Justicie van zijn schip gehaald. In LIMBURG te Munsterbilsen, heeft een razende hond, acht ander honden gebeten. Alle acht zijn afgemaakt: en in dezelfde gemeente zijn dieven in de kerk gebroken en hebben er voor 12 a i3oofr. ornamenten gestolen. Er resideeren langs die kanten veel Pruisische landloopers. maar Belgenland heeft tegenwoordig ook schavuiten, die kerken durven bestelen. BERGEN, 19 januari. Een. verschrikkelijk ongeluk heeft eergisteren avond te Marcinelle op het gehucht Charniére, plaats gehad. Een brave mijnwerker, Fr. Wuys woonde aldaar met zijne zes kinderen. Wuys werkte met zijne oudste dochters.twee meisjes van 13 a i5 jaar in de koolmijn van Marcinelle. Eergisteren avond omtrent 7 1 '2 uren wilden zij zich naar het werk begeven de va der i.ad in eenc blikken doos de dynamiet geborgen, die moest die- nenom de mijnen te doen springen. Hij wilde de dynamiet, die nat geworden was, aan het vuur droogert, toen eensklaps eene ver schrikkelijke ontploffing plaats had. De vader en de twee dochters werden afgrijselijk verminkt en gedood;tweeandere5,kinderen werden zoo erg gekwetst dat men voor hun leven vreest; de twee laatste, die op eene bovenkamer sliepen, werden gespaard. Het huis was bijna totaal vernield: deuren en vensters waren afgerukt, een scheidsmuur stortte gedeeltelijk in.en al de meubelen werden verbrij zeld, behalve eene oude horlogie, die nog ongeschonden aan den muur hangt, doch op het uur der ramp is blijven stilstaan. Men meldt uit Reims dat de fabriek Holden, welke 1200 werklieden gebruikt, het werk heeft moeten staken, bij gebrek aan grondstof. Te LYONS heeft men een vrouwenlijk ontdekt, dat op on- menschelijke wijze in stukken gesneden was. Tot hiertoe weet men niet wie die vrouw is. HEUSDEN, (HOLLAND). De toestand is schrikkelijk.Ongeveer3o dorpenzijn overstroomd; Rond de plaats der doorbraak is t een onafzienbare puinhoop. En nu, die strenge vorst; In het dorp VEEN zijn 3oo arme huisjes van dak beroofd en de muren brokkelen af; al deze lieden zijn tijdelijk in de kerk en in de school gehuisvest. Andere dorpen lijden evenveel. Duizende menschen wonen nog op zolders of staan bloot aan felle koude en lijden gebrek aan alles. De goede zielen geven veel, maar de schade is ontelbaar en het lijden onbeschrijfelijk. INSTORTING. Vrijdagavond, op het oogenblik dat verscheidene personen in den molen van Ponney, te Mouzon, (Ardennen), bezig waren het avondmaal te nemen, zijn de zolders eensklaps onder het gewicht van het graan ingestort. Men legde onmiddellijk de hand aan de reddingswerken, en na vele vruchtelooze pogingen, bereikte men eindelijk de keuken, waar die personen onder de puinhoopen begraven waren: viei hun ner waren dood: een kleine knaap, een zestienjarig meisje, de mo lenaar en een dienstknecht. Drie andere personen hebben erge wonden bekomen. In Hamburg heeft de policie een voddenhandelaar gevat, die zijnen hond geleerd had, in de keukens der groote huizen te loo- pen endaar het zilverwerk te stelen. De man werd door de Policie verrast, toen hij uil den muil van den hond twee lepels overnam, welke het dier uireene keuken meegebracht had. De Vrijmetsers op hun ronde, komen aardige zaken tegen: te Bruqqe vonden zij'Vlamingen die manhaftig hun tanden toouen !o Aalst en op veel ander plaatsen, naar katholieken dwang zoekende, liepen zij zich builen tegen stommen wreeden geuzendwnng en moesten hooren, gelijk uit Schoonaarde, dat hun eigen kopstukken en niemand anders, afgrijselijk gedwongen hadden,dat kopstukken der geuzen met den hiel op de borst van katholieke Ouders staan, 0111 dezes heilig ste vrijheden te ontrukken; te Duffel ontmoetteden de drij lukwisi- tcurs den E. H. Pastor-Deken Abbeloos, die hen verschelde maal bot aette en beschaamd: en te Lier, hoort wat daar gebeurd is: Jantje Van Lier zal daarvoor wel afkomenze zaten in een splinternieuwe zaal van boven zijn drij windveusters, en eensklaps uit een dier vensters valt er gesmolten sneeuw, juist op 't hoofd van den Inkwisiteur-Presi dent Devigne, denzelfsteu die te Aalst den vis-a-vi van sieur Lip pens was. Devigne drupte van de nattigheid, de rug van zijnen stoel was gansch doorweekt en zijn stoel zag er uit ajsof er een klem kind had opgezeten. D'Inkwisiteurs werden blauw en bleek van koleire, komen klagen -o - klaarde in den biechtstoel gezegd te hebben dat de 1 aus ue valschaard is. Ik zal, voegde zij er bij. ik zal direkt met God afrekenen... Uirekt met Ons Heer!!!.... 't Isiameus; laat al de dieven en moordenaren spreken, ze zullen zeggen: Ik trek mij de Geudarms of de Rechters niet aan; ik zal direkt met de Rechtveerdigheid rekenen... Dat is t ge makkelijkstvoor die niet recht in zijn schoenen loopt.— Ie Lier en te Duffel is met waarheid verklaard dat al de werkende Ouders die vrijgelaten worden, hun hinders naar de katholieke school zenden Overzicht. OOST LX. Gansch Europa duel d "uiterste po gingen om Griekenland stil te leggen, .en met zonder reden; want gelijk liet de Frausctie Minis ter zegt, de vrede van Europa staat hur op spel. Berst de oorlog uittusschenTurk en Gr.ek, weidia zal hij zich uitbreiden in de europischo provinciën van Turkije, in 't schiereiland dc-r Bal knus, en van daar zal hij welhaast gansch Europa in brand zetten. Wat is nu de.toestand? Griekenland ei.-eht twee provinciën: Epirus en Thessalië, en Turkije wil ze volstrekt niet afstaan De Griek steunt zich ten onrechte op artikel 24 van 't berlijsch kongres, dat alleenlijk de medehulp van Europa beloofde om eene nieuwe grensbepaling te vergemakkelij ken. Zal koning Jooris eindigen met to luisteren naar den raad van Europa? Inlusschen wordt de zieke man kwbad. Drie nachten vervolgens heeft de Sultan met zijne mi- ui.-b-i s raai geschoren; en zonder de tussehen komst dei ambassadeurs, ware op staaudenvoetde griek- sche gezant naar buis gestuurd en al de Grieken uil '1 urkijo weggejaagd. Maar de Turk blijft toch op don 'juivi en 14 bataljons zijn van Sentari naar Jam na gezonden. - De kwestie van bemiddeling of scheidstribunaal heeft deze week geenen slap vooruit gedaan. ZWITSERLAND. Hevige strijd voorde kie zing van 'nenpresident inde plaats van Anderwcrth die zich voor den kop heeft geschoten. Dit land lelt nu eene bevolking van 2 miüioen S00 duizend in woners,waarvan 800 duizend die fransen spreken. Deze hebben maar een lid in den Bondraad, en eisschen er 2. De duitsch sprekende Zwitsers schijnen niet van zin dit toe te staan. IERLAND. De Iersche partij verdeelt zich. Darnell, de radikaal en revolutionair, blijft bijna alleenjdeandere iersche afgeyeertfigdengaan eene nieuwe partij vormen onder uen naam van Ierlandsche Whigs. Ze zijn bij Gladstone geweest; men denkt datde aanstaande bill ot welaan hunne eisschen zal voldoen. Nocataus de toestand wordt erger. Onlangs vergezelden 30» politieman nen eenen deurwaarder die 'nen pachter uit zijn hof moest zetten. Maar 3 duizend mannen, met zeissens gewapend, hebben het pachthof omringd enden deurwaarder tegengehouden. Uit vreeze van groote bloedstorting heeft de policie zich ver wijderd. De millioenen Ierianders die in de vereemgde Staten van Amerika zijn, staan met geestdrift voor hunne ongelukkige broeders van Europa op. Het amerikaansche volk vereenigt zich onder den naam van Nationale Akkerbond; veel geld wordt naar Ierland opgestuurd. ENGELAND begint toe te geven aan de Boers van Zuid-Afrika. Petitiën zijninomloop 111 Holland en te Antwerpen voor hunne onafhankelijkheid Gladstone zal nog kontent zijn dit toe te staan, want hij heeft liet al druk genoeg. In de zitting van vrijdag nacht hebben de Lords der Hooge Kamer gesproken over den brief van Leo XIII aan den aartsbisschop van Dubiyn. Een iersche lord heeftgezegd dat Engeland een afgezant zou moeten hebben in 't Vatikaan, en dat alsdan de grootste onheilen in Ierlandzouden vermeden zijn. Daarop heeft minister Granville geantwoord dat de raad van den Paus vol van wijsheid is, en het grootste belang betuigt voor 't geluk an Ierland. ITALIË. Italiaansche en fransche gazetten staan vol van d'affaire van Tunis. Italië is vernacht van op den Bey van Tunis een protectoraat ot be- schermheerschappij willen uit te oefenen; en van den anderen kant de veiligheid van Algerië eisclit dat Frankrijk op Tunis moge staat maken. De italiaansche gazetten zijn niet t akkoord in hunne veedediging. - t In Algerië gaat de broer van president Grevy afgesteld worden als gnevemeur-, hij is gansch onbekwaam. Een verzoende vriend van Gambetta, de oud-minister Freycinet, zai hem vervangen. PRUISEN. De anlijudaische meetingen groeien aan. Deze week. te Frankü t, waren er 3000 christene Duitschers vergaderd om legen de Joden en hunne verdedigers in den Landdag met verontweerdiging te-protesteeren. Het wetsontwerp van Windhorst moetdeze weelt op het tapijt komen; hij vraagtde vrijheid in de be diening der h. Sakramenten. Dit voorstel zal de toetssteen zijn waardoor men de verschillende partijen zal kunnen rangschikken. FRANKRIJK. - 't Is strijd geweest gansch Frankrijk door, voor de Gemeenteraden. Gambetta blijft meester van het slagveld. Zijne ergste vijan den zijn de Communards uit Noumea teruggekeerd en aan hun vaandel getrouw. Zezijngeklopt overal, zelfs te Parijs. Nu is d'herkiezing van Gambetta als voorzitter der Kamer verzekerd; wat meer is, hij schijnt aan Europa als de redder, de groote man van Frankrijk. Gaat er nu een weinig rustkomen? Er is niet veel hoop; maar met al de sluwheid van nen Gambetta bestuurt men toch Frankrijk niet. Schipbreuk. Eene verschrikkelijke ramp heeft zondag avond plaats gehad in de kleine haven van Whitby (Enge land) Omtrent 10 ure had men in dezee noodsei nen bemerkt en de reddingsbooten werden uitge zonden. Nabij Upgang, ol korte afstand van Whitbij, be merkten «Ie redders een vaartuig op de klippen ge strand. Ongelukkig was de zee zoo onstuimig, dat ondanks de heldhaftige pogingen der matrozen, de reddmgsbooten niet dichter dan tot 200 meters bij het verongelukte schip konden geraken. Na twee uren vruchtelooze pogingen te hebben aangewend, moesten de booten naar de haven terugkeeren. Eene enkele gelukte er in, het gestrande vaar tuig te naderen, doch de bemanning bemerkte toen de lictiten van dit schip niet meer, terwijl men daarentegen een vuur op het strand zag. De ekwipagie dacht dat de redding gedaan was en keerde onverrichter zaken naar de haven terug, 's Anderdags 's morgends zag niendat het vaartuig, dat aan een reeder van Soutli Shields toehoorde, op de rotsen verbrijzeld was: gansch de ekwipa gie bestaande uit 12 man, is vergaan, Tot nu toe heeft men slechts een lijk teruggevonden. De Dank van den Banneling. De rijnlandsche bladen maken den brief van dank betuiging van den aartsbisschop van Keulen, Mgr Dr Paulus Melchers, openbaar. Na de geloovigeu bedankt tc hebben voor al de bewijzen van liefde met den Nieuwjaarsdag, zegt de bisschop Dc tegenwoordige toestand der katholieke Kerk In Pruisen, is alleszins geheel en al onhoudbaar en eischt dringend spoedige verbetering. Vooral is ten gevolge van het groote gelal sterfgevallen onder de geestelijkheid en van de onmogelijkheid, om de va cante posten wéér te bezetten, in de meeste plaatsen reeds een zeer pijnlijk drukkend gebrek aan geeste lijken ontstaan, ln het diocees Keulen zijn, volgens een vertrouwbare berekening der vacatures in Prui sen van den laatsteu tijd, 199 parochiën zonder pastoors en van welke ongeveer het derde gedeelte inliet geheel geen priester meer heeft. In de geza- mentlijfce pruisische diocesen bedraagt hel getal ver weesde parochiën reeds meer dan 1000, en die der gezamentlijke plaatsen meer dan 1500. r Er zijn reeds streken, waar 4 a 5 naast elkander liggende parochiën in het geheel geen priesters meer hebben; bovendien is er een groot getal priesters door ziekte en zwakte ten gevolge van ouderdom ge heel onbruikbaar voor deu dienst geworden: een onvermijdelijk gevolg van den bovenmatigen arbeid en de ongehoorde inspanning, waaraan, bij een zoo aanmerkelijke vermindering der geestelijke werk- kiachten, tegenwoordig bijna geen enkel priester zich onttrekken kan. r Een vreemdeling kwam onlangs te Parijs, wist in eene voorname lamilie toegang te krijgen, knoopte kennis aan met de oudste dochter en vroeg en bekwam deze ten huwelijk Alles gmg naar wènsch, toen de vreemdeling, zekere M. de Aspliet bezoek ontving zijner wettige vrouw, die hem van uit de Verepuigde-Staten Columbië was achterna gereisd. M.Asp. huur de te Meudon eene kleine villa en sloot er zijne vrouw in op, zonder iemand, zelfs geen meid bij haar le laten. Eens ontsnapte echter de vrouw, de familie der verloofde vernamalles en de vreem deling vloog de straatop, inetal degewoone plicht plegingen in zulke omstandigheid. Wat er den avond daarop in de villa le Meudon voorviel weet men niet: men hoorde revolverschoten en toen men 'sanderdags binnen drong, vond mende deur open. in den gang een plas bloed, op een tafel stond een open valies,waaruit, o. a voorwerpen, visietkaart«nstaken,die met bloed waren bespreekt en met den raam.Jose Maria de Asp.... Van de bewoners vond men geen spoor. Watis er van hen geworden? Geheim. BrusselBrusselBrussel!!! Die liberale stad is opgeroerd; En de stank die er uit opkomt, verspreidt zich over g'hcel Beigenland; ja zelfs in'vreemde landen wordt Brussel met den vinger gewezen; Al dat eeuwige slecht in Brussel, is er opgeko men, ten gevolge van Liberalismus en Geuzerij. En ge zult dat overal zien en bemerken. Voltaire heeft dat bekend als hij schreef dat men beter een stad in de lucht zou bouwen, alseen volk deftig houden, zonder Religie. Waar zijn ze nu, de zoogezegde wrekers der openbare zedigheid, de liberale gazetten, die in vreemde landen naar rampzalige ofnaar valschelijk beschuldigde katholiekengingen zoeken?..i Als een katholiek valt, hij kwetst zijn princiepen; maar als een liberaal schandaalt, 't is volgens en uit oorzake van zijn liberalismus. Niemand zal het liberalismus aankleven, zonder er de slechte gevolgen van te dragen. De schandalen te Brussel konden niet verborgen blijven. En nu dat de bedorvenheid van die liberale stad uitkomt, staan de Brusselaars zeiven beschaamd en verstomd; zij wisten niet dat hun stad zoo diep verrot en verkankerd was. M. Henri BOLAND, een onaf hankelijke gazet tier, geeft de authentieke akt waarbij de Burge meester van Brussel het huis zijns vaders tegen hoogen prijs laat verkoopen, om er een slecht huis van te laten maken; in 10 jaren moest dat huis af betaald zijn; dus 10 jaar lang ging het hoofd der Policie van 't geld genieten, in een geschandvlekte commercie gewonnen. Niet alleen bestaat te Brussel de handel in blan ken, maar minderjarige dochterswordenopgelicht, men noemt er 12, en ten prooi geworpen aan de geuzenjongens van de rijke wereld uit Brussel; er zijn daar expres huizen voor gemaakt; donker en geheim gelijk de Vrijmetselaars-Logiën, ware ver- geetkuilen. waar 't gekerm der slachtoffers van d'Ontucht-in den niet vergaat. Alia, 't is ongehoord, t is schandaleus, zelfs voor Brussel. En dit liberalismus, dat tot zulke gruweldaden brengt, dit libèralismus wilt de Christene kinderen opbrengen! Dit liberalismus. die Geuzerij wilt nu de katho lieke Scholen, wilt de Religieuse gestichten onder zoeken!!! Dat komt naar de Provincie, naar de dorpen, als bet te Brussel nevens den troon zulke walgelijkheden vertoont. Hetgeen te Brussel uitkomt, is een vermaning voor liberaal en katholiek; voor liberaal, om einde lijk toch de oogen te openen en te zien hetgeen zoo klaar is, dat Geuzerij niets dan bederverij mee brengt; voor de katholieken, om die kankers van bederf te schuwen,en op te letten, over 't volksbe- derf dat de geuzenpartij in de kleine steden ver spreidt, en waarvoor de Policie maar al te dikwijls d'oogen sluit of met een goudplaastcr laat bedek ken. M. HENRI BOLAND "heeft grove zaken over de Policie van Brussel geschreven; de opper-commis- saris betrekt hem; maar advokaat Sphngard, heeft zijn ontslag gezonden aan de Liberale Associatie, niet willende, zegt hij, deel maken van een Asso ciatie die onder hare leden, officiëele personen telt, betrokken in de kwestie der zeden-policie. Er bestaat te Brussel een Sociëteit tegen de slechte huizen die het merk der Wet ontvluchten en door liberale gazetten worden verdedigd en on dersteund. Rechterlijke Kronijk. Zaak van Heule. Het tribunaal van Kortrijk heeft deze week, over dit geding van opstand legen de wet, met eene zaak van oneerbiedigheid verwikkeld, uitspraak gedaan. Zij is allergunstigst aan de beschul- digüen. Wij moeten ons bier vergenoegen, beknopt de menigvuldige drijfredens, waarmeè het tribunaal zijne uitspraak bekrachtigde, te doen kennen. De pastoor van Heule, zegt het arrest, had het wettelijk bezit van T locaal, dus had de Commissaire Spécial liet recht Diet gewapenderhand ïu T lokaal leunugen; zijne handeling is onwettig: de Gendarms waren inde oefening hunner functie niet, en dit alles inziende, sluit liet bof zich aan de besluiten der verdeuigeis aan, spreekt 7 beschuldigden vrij, waaronder de on derpastoor Yzerbyt, rn veroordeelt alleenlijk Joye, Maes en Lagae, de twee eerste tot aclit, de derde tot veertien dagen gevang en 26 tr. boete; deze twee laatste zijn veroordeeld van wegens smaadwoorden de instruktie rechters toegeworpen. Zaak Dumout en de Union de Charleroi. Dit dagblad 1 omt veroordeeld te worden tot 't betalen van eene vergoeding voor sé.hade aan de gewezen bisschop van Doornijk toegebracht. Zaak Schroeder en Lenaerts tegen den National. Op die scliandige zaak, die men La traite des blanches noemt, enten er zich processen, gelijk paddestoelen op eene moeras. MM. Lonaert en Schroeder, de eene commissaris van policie. de andere adjuiiktkoumns- saris, betrekken de National, uit oorzaak van een ai li*el door dit blad neergeschreven, waaruit blijkt dat die twee bedienden, met liet opzicht der Zeden belast, in de zaak der Traite des blanches aan hunne plichten te kort zijn gebleven. Een Brusselsche rechtbank heelt over eene andere walgelijke zaak uitspraak gedaan. Ziehier eenige om standigheden. Eenigen tijd geleden gelukten twee vrouwen er in bij middel van een valsch bandteeken een juffer van 15 jaar uit teen pensionnaat te halen. Men leidde haar naar den Cafériche, alwaar haar weidia oen lieer vergezelde, in de wereld gekend rooi-zijn baldadig leven. Met raadt het overige Een proces is tegen do twee vrouwen ingespannen en neiiie zijn vei ooi cieelti tot 7 maand kot en de kosten. De juffer is niet te vinden. De Geus is op de vlucht. DESNEEUW. Januari 1880 was 'neu ijskegelJanuari 1881 zal een reputatie van water eu sneeuw heb beu. Wat is er water gevallen en water gestroomdEn wie heeft er ooit eentOrkaau van Sneeuw gezien, gelyk dijnsdag gepasseerd? Banen eu wegen wa ren ontoeganghaar of zeer gevaarlijk men zag niets dan sneeuw, door den rukwind omhoog ge dreven en gejaagd naar diepten en valleien, of tot heuvelen gevormd; ja, t was een oprecht Siberië, een weer dat iedereen in zijn huishield of joeg, en Handel en Nijverheid stil legde; Bijna geen een Convoi dat kon aankomen; vele reizende lieden moesten blijven waar ze waren. In d'omstreken van Aalst bleef't convoi uit Gent naar Brussel te Schellebelle steken; er waren reizigers die 's na middags ten 3 ure vertrokken en maar thuis 's an derdaags 's morgends. In de Kamer waren maar 37 Députés; men is onverrichterzake moeten uit eengaan. De Volksvertegenwoordigers van Ant werpen zijn met een voituur naar d eerste stad de beste moeten rijden, of ze bleven in de sneeuwvel den gecaserneerdtreinen die 's noeceus moes ten komen, arriveerden ten 11 ure 's avonds of bleven g'heel en gansch weg; de reizigers op den trein van Antwerpen naar Brussel vertrok ken op gewone uur ten half elf; te Mechelen kon den zij voort tot aan Weerde, doch dan moest men terug om langs Vilvoorde in Brussel te geraken maarteHaecbt ï.ep de :-neeuw weèral: On ue passé pas! Al't volk moest eruit eu in de natte wachtzalen. Ondeitussehen werd het avond et- was ferm aan de route gearbeid en ten 7 ure 's a- vonds kon men Brussel bereiken.Door den sneeuw is te Cuesmes een trein gederailleerd; men zal dit in't. bijzonder nieuws lezen. Langs Namen en Luxemburg was 't ordewoord Geen koepons voor nergens Te Parijs was de sneeuw zondag en maandag zoo overvloedig, dat men vijfpeerden moest span nen aan de zeldzame omnibussen die nog re den. Overal in Frankrijk is de dienst der spoorwe gen onderbroken; op de linie van Havre naar Reuzeville, heeft men de reizigers bij middel van een bijzonderen liein naar de vertrekplaats moe ten terug halen, daar de gewone trein niet meer achteruit noch vooruit kon. Te Rouaan lag de sneeuw meer dan 3o centi meters hoog. Tussehen Yvetot en den Havre was de spoorbaan totaal onder de sneeuw verdwenen; de militaire overheid heelt 200 soldaten gezonden om de gemeenschap te herstellen. In Spanje heeft de sneeeuwstorm, die aldaar se dert vijl dagen woedt, groote schade veroorzaakt aan de spoorbanen, de telegraaflijnen en zelfs aan desteenwegen in het noorden en in Andaluzië. Er hebben overstroomingen plaats gehad in de valleien van den Erber en den Guadalquevir, als ook in de provincies Castillië, Leon, Asturiën, Murcia, Valencia en Cordua. Talrijke schepen zijn op zee vergaan. Te Rijsel heerschte 's nachts een wezenlijke sneeuwstorm; bijna al de treinen zijn gestaakt ol komen met vertraging aan. Verdere berichten ontbreken ons, aangezien de post van Frankrijk slechts gedeeltelijk is aange komen. SPOORWEGRAMP TE CUESMES. Dinsdag, omtrent 1U 1/2 's morgends, was een trein met ballast geladen,op bet grondgebied te Cues mes in den sneeuw blijven steken. Talrijke werklieden zetten zich aanstonds aan 't werk om tie baan te ont- ruimen. Ongelukkig vergat men naar liet sclujnt de rioodige voorzorgen te nemen, en do reizigerstrein uit Quiévrain, die cenige oogenblikkon later aankwam, liep met vollen stoom op den ballasttrein. De schok was zoo lievig, dat de kei tingen van dezen laatsteu in stukken braken de Iokmotief werd vooruit ge worpen en ontnggelde op meer dan duizend meters van de plaats waar de botsing gebeurd was. Twee wagons met assche geladen, werden totaal verbrijzeld.de lokomotief van den ïeizigerstrein werd erg beschadigd. De reizigers® .dervon Jen eenen hevigen schok,doch gelukkig Werd geen hunner erg gekwetst. Een vijf tiental personen, die zich 111 de eerste rijtuigen bevon den bekwamen min of moor erge kneuzingen. De stoffelijke schade is zoor aanzienlijk men heelt dinsdag den gunschen dag gowerktomdo baan te her stellen. WATER EN IJS Op de rivier, van Rotterdam aan de zee, is veel sneeuwijs, dat ue buitenlondsche scheepvaart weinig bemoeilijkt Eenige stoomschepen en twee zeilsche pen zijn (sleepende) vertrokken. Er is niets aangeko men. Krimpen a/d Lek, 18 jan. De Lek en de Maas zijn lieden nacbt dicht gevrozen. Venloo, 18 jan, Do Maasblyft voorjdnrend vnllen. Het ijs begint zich hier en daar vast te zei ten. Maastricht, 17 jan. De rivier is'voor twee derden met drijfijs bezet WindZ W., zacht weder. Zwolle. 18 jan Wegens de groote sneeuwophoo- piug is lieden de spoorwegdienst op Almelo en Meppol gestaakt. Een trein uit Utrecht, zit te Eiburg in den sneeuw vast een sneltrein staat te Nunspeet. De trein uit Kampen is nietaangekomen. Er heersckt oen aanhoudenden sneeuwstorm. ANTWERPEN Donderdag. Het ijs iu de Bciielde vermeerdert dagelijks daar de vorst aanhoud. Heden morgend is er slechts één vaartuig vertrokken,naiuelijkdeeugelscliestoom- boot Tees, naar Engeland. Nog dno stoombooten lig gen aan de Rbynkaaido andere kanten der rivier zijn onbezet. Later Nieuws. BlSMARK houdt zoodanig aan zijn nieuw belas tingstelsel dat hij zelt voor de pinne komt en zijne hervormingen inden Landdag zal verdedigen. De liberale Secessionisten zijn voor 't wetsont werp van WlNDTHORST in dezen zin dat zij be- weeren dat de Meiwetten niet toepasselijk zijn aan het offeren der H. Misse of aan de bediening der Sakramenten buiten de Kerk. GARIBALDI toont zich waarlijk dankbaar jegens het gouvernement. Men weet dat die groote pa triot jaarlijks 100 duizend franken voor diensten bewezen aan't Vaderland. Welnu, die vent gaat nu te Rome een meeting voorzitten van d'ltalia irredante, om het algemeen stemrecht, 't is te zeggen de republiek te verkrijgen, en ten tweede om in oorlog te geraken met Oostenrijk. Twee vliegen in écnen slag, In OOSTENRIJK heeft minister Taaffe zijne partij versterkt met 12 nieuwe leden te noemen voor de hoogc Kamers. Allen zijn katholieken of ten minste van de bewarende partij. GLADSTONE heelt ncvig gesproken tegen het verstoppingsysteem dat de beraadslagingen zonder einde maakt. Hij zegt dat het gouvernement zijn heiligen plicht zal kwijten en krachtdadig te werk gaan om de orde in Ierland te herstellen. PARN ELL antwoordt dat indien er dwangmiddelen in 't spel worden gebracht, de boeren geene duit meer zullen betalen van hunne pachten, en dat zij door de geestelijkheid zullen ondersteund worden. De Ierianders zijn op Gladstone verbitterd om zijne redevoering en beweren dat de Voorzitter geenszins het recht heelt van eenen redenaar te doen zwijgen. Uit het OOSTEN komt de tijding dat Turkije zijne militaire toebereidselen verhaast. Overal

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2