Kiezing van Antwerpen. Kunst- en Letternieuws. Binnenlandsch. Overzicht De Meetimg triomfeert en haar Kandidaat, de Katholieke M. Cogels-d'Osy is als Senateur gekozen. Met 150 stemmen meerderheid. Ingezien de Volksbeulderij der Geuzen van Antwerpen; Ingezien het klaar is, dat zij een groot zedebederf verspreiden; Ingezien hun onbekwaamheid; Ingezien de Vrijheidsmoorderij en geldverkwisting der Minis ters; Men was eene groeitere meerderheid te verwachten. Doch, er dient bemerkt te worden, Dat men moeielijk een stem voor de Kamer verplaatst; Dat er een groote dwang ligt op 't personneel van al de be sturen; Dal de kandidaat der Geuzen een suikerzoete liberaal was, 'ne mensch die nog goed noch kwaad doet, zoo stil als zijn partij schreeuwende is; maar die toch zou meêgestemd hebben, met de grofste Geuzen, met de roekelooste Volksplagers. En in aandacht nemende dat er 100 katholieke brielkes zijn vernietigd, waarschijnlijk vernietigd op bevel van Eigenaars of bazen, met die 100 reikt de katholieke meerderheid toch tot 250 stemmen. Eere, hulde en dsnk aan d'Antwerpenaars; Eere, hulde en dank aan al de Kiezers van dit Arrondissement, die medegeholpen hebben om die lage Geuzerij naar onder te drijven! De geuzenbladjes van Brussel laten hun lip hangen. Immers, 't Keersken brandt voor't hatelijk Ministerievan Frère, van Bara, van den mapon Van Humbeeck, den lijkdclver van 't Chrislcne Geloof. 't Kf.ersken brandt voor al die wraakroepende dwingelandij, voor al die volkslergende geldverkwisting, voor die schandige scboollasten welke men zonder nood of nut, op vrije Gemeenten durft leggen. 't Keersken brandt voor al de schuimers die lui envaddig leven, op de kosten van 't algemeen; die van den Staat betaald worden, om God en zijn Dienaars te belasteren en te bespotten. *t Keersken brandt en Recht zal er dezen keer gedaan worden; veranderen zullen dezen keer de vermaleiijdde Geuzenwetten. In 't Senaat hebben de Miuisters nog arme 4 slemmekes meer derheid; 2 in de keering. D'Anlwerpenaars zijn vooruitgekomen en op hun vlag stond in groote letters: De krijgslasten verminderd Leve 't Vrij willigers-Leger De Nieuw-Gekozene heeft zijn woord gepasseerd van de Bloed wet te bestrijden. Zoo zien de Kiezers langs welken kant zij verzachting en ver mindering van lasten zullen bekomen. DUFFEL heeft mia goed voor ons gestemd als vroeger; M. Ge vers heeft daar een groote fabriek en veel invloed. In de Kamer heerschte donderdag middag eene levendige bewe ging. Op de bank der ministers was men blijkbaar ongerust; alleen M. Frère behield zijn superbe dédain, zijn trotsche minachting. Toen de tijding aankwam, dat de neerlaag van 't liberalism stellig was, verdween M. Frère; hij ging uit, erg overspannen en blijkbaar las- stig. M. Van Humbeeck trachtte hem te doen bedaren. MM. Bara, Rolin en Graux spraken druk met elkander, 't Was blijkbaar een feilen tegenslag bij de ministers. Wij lezen in 't Handelsblad van heden I> kiezing van donderdag was een Triomf voor de Meeting; de uitslag is.uiterlijk genomen,minder geweest dan wij gedacht hadden, doch dB Meeting is niet achteruit gegaan. Wat al schandalige middelen heelt de geuzerij gebruikt, om tot een beter resultaat te koniun! Wij hebben er in den loop van den kiezingsstrijd, eenige opgenoemd doch zoo gevarieerd van kleuren alszekore slangen zijn, zoo gevarieerd in het oneindige zijn de delo yale middelen, aangewend door de geuzerij om boven te geraken. Vooreest heelt zij gedrukt op al wat van gouvernement en stad af hing; die amteaaars welke zij niet vertrouwde,-deed zij thuis blijven en ontnam hun alzoo hun recht van burger. s£_JcJkXstrA CONVOI-RAMPEN. D'ander week in de provincie Namen, tegen Gembloers reed 'ne voerman over den spoorweg, toen juist een manoeuvreerende trein aankwam; de barreelwachter, het gevaar ziende, liep zooveel hij loopen kon, en greep hetpeerdbij den toom vast; doch het was te laat: hij werd door de lokomotiel getroffen en de twee beenen afgereden In eene herberg gebracht zijnde, overleed hij er na eenige oogenblikken; het peerd werd licht gekwetst en de wagen erg beschadigd; doch het ongelukkigste is dien armen bar reelwachter. T'Antwerpen is maandag noen ten i ure, bij het aanzetten eener marchandise, in de statie van den Ouden-God, een treinwachter van de loopbank op de baan geworpen, en welzoo heviglijk dat hij dood ter plaats bleef, den schedel verbrijzeld. NOG RAMPEN MALHEUREN. Zondag avond, tusschen Gijseghem en Audegem, 'ne mensch verongelukt; zekeren Aloysius Matthvs van Gijseghem, ging met een lanteern langsheen de route, is meegesleept tot aan de statie van Audegem en aldaar levenloos opgenomen, 't Was 'ne man van rond de 40 jaren; laat 5 kinders achter. En t'ANTWERPEN meinden de geuzen veel valschen gloriapatri te maken met dokken, waarvan 't gedacht en d'eerste plans aan de Meeting toekomen. De muzieken waren gevraagd, de lawijërs be sproken,maar ongelukkiglijk binst den nacht is een dijk weggespoeld: honderde duizende franken schade en veel affront voor de Geuzen, die zoo slecht hun werken beridderen. GENT, 14 febr. Verleden nacht heeft er langs den Staat- spoorweg, op den Zwijnaardschen Dries, eene moordpoging plaats gehad.De genaamde Dèsirè Adam, barreelwachter, werd, terwijl hij op zijnen post stond, aangevallen door zekeren J.V die hem zoo schrikkelijk mishandelde, dat Adam in zeer bedenkelijken toestand te bed ligt. Vrouw Adam, die haren man had willen ter hulp snel len, heeft ook eenen zwaren slag op het hoofd bekomen. Te TURNHOUT is er op 12 dezer, ten half vijf namiddag een smartelijk ongeluk gebeurd. Eenige knapen speelden in een in- opbouw zijnde huis, toen eensklaps een hunner, de genaamde A, Luyckewiers, in den kelder viel, waar twee meters water instond. In plaats van hunnen makker ter hulp te snellen, namen de andere knapen de vlucht; doch een hunner ging de moeder verwittigen. Toen deze echter ter plaatse kwam, was haar kind reeds een lijk. KERKELIJK f NIEUWS. De Eerw. Heer Puissant, pastoor van Amougies, is pastoor van Nederbraakel benoemd. De Eerw. Heer Van Poucke, onderp. van Nokere, vervangt hem. Te Meerdonk is pastoor benoemd de Eerw. Heer Bogaert, onderp. te Temsche. De volgende Eerw. Heeren zijn onderpastoor benoemd Van Pa- mei te Oudenaarde, M. Burrick; te S. Amandsbcrg, M. Van Cau- wenberghe. professor te Geeraardsbergen; te Balegem, M. Ver- meersch, onderp. van Winkel; te Winkel, M.De Kezel, onderp. van Lovendegem; te Klinge, M. Glerebout, onderp. te Zeevergem; te Boel, M, De Scheper, onderp. te Doel. De Heer De Maere, uit liet Seminarie, is professor benoemd in het college van Geeraardsber gen OVER DE SOLDATERIJ. Een woord tot het volk, doorPhilo- meen. Dit ferm geschreven boekje is verschenen te Gent bij Stepman, op de Oudburg, N. 30. In AALST komt te verschijnen en wordt aanbevolen: DE NIJVERHEID van de stad Aalst in de Nationale Tentoonstel ling van 1880. Met de uitvoerige beschrijving van de opkomst, uit breiding, bloei en huidigen toestand barer verschillige vakken, Door Frans De Cuyper. Prijs. 0,50 c. Moord te Bassf.velde. Napkke bijzonder - heden. De Gazette van Eecloo bevat een aan tal bijzonderheden over den wreeden moord te BassE- velde, waaruit blijkt dat eenige der inlichtingen wel ke wij reeds over de misdaad gegeven hebben, on juist zijn. Zoo heeft men ons doen zeggen dat-Do Boaver zich van slachtoffor had vergist en gemeend had de dienstmeid te treffen. Dat was eene dwaling De Boever had het wel op de dochter Jnlie Saey go- munten de jaloer8chheid is de drijfveer dor misdaad geweest. De moord is begaan op do wijk Hoogevorst, om trent een half uur van het dorp van Bassovelde, op de hofstede bewoend door Petrus Saey oud 39 en zijne zuster Julie, 34 jaren. Zij hadden in hunner dienst eene meid en twee Knechten. De handknecht is de ge naamde Lacaeyse en de paardenknecht niemand an ders dan de moordenaar, Charles Louis De Boever. Deze was sedert 2 1/2 jaren indienstbij de kinde ren Saoy en zocht met Julie to trouwen, doch het meisje deel Ie niet in zijne inzichten en was op het punt te trouwen met eenen landbouwerszoon, zeke ren De Paepe, van Bassevelde. MaanJag laatst was Julie Saey, met haren broe der Petnis, op den koopdag van Pieter Hamorlynck, in de kiokotraat en daar ontmoetten zij haren verloot- do, He Paepe die hun des avonds naar huis vergezel- do. Op de Hoogevorst gingen zij samen een glas bier drinken in de herberg van Leo Saej, Julie's tweeden broeder. Des anderendaags, rond 5 ure, was Lacaeyse op de hofstede aan het keernen. De meid, ziekelijk zijnde deed hel morgondeten gereed en Julic ging naar den stal om te molken. Petrus Saey lag nog te bed en De Boever ging naar den stal om de paarden te verzor gen. Lacaeyse, die aan do keern door Jelie moest afge lost worden, vro g aan De Boever, toen deze terug 111 huis Kwam, waar Julie zoolang bleef. Waarop De Boever stuur antwoordde Wat trek ik my Julie aan! Da moord was reeds gepleegd, Toen Petrus Saey opstond, drukte Lucaayse hem zijne verwondering uit over liet lang wegblijven van Julie. Daarop begaf Petrus zich naar den koestal en ontdekte aldaar don moord in de omstandigheden welke wij hebben me degedeeld. Julie Saey was, van heteeneoor tot het andere de keel afgesneden. Dat zij op wanhopige wijze tegen den moordenaar had geworsteld, bleek uit do won don wolke zij aan de banden had. De rechterhand was in vier verschillige richtingen doorkerfd do de kleine vinger was de helft algesneden en de twee volgende vingeren hingen af. Charles Louis De Boever, de moordenaar was verdwenen. Inderdaad, na zijn schrikkelijk schelmstuk begaan te hebbeo, had de wreedaard de lantaarn in den koe stal uitgedoefd en het bebloede broodmes, bet moord tuig, afgespoeld en terug gebracht in do keuken dan was hij in huis gekomen, had zijne zondagkleede- ren, het geld uit zijnen koffer genomen en was naar de statie gegaan. Mot den trein van G ure vertrok de moordenaar naaa Gent. Zekere Veire, die met hem opreed, bemerktodaar- bij dat De Boe ver met eens sprak, van Basse velde tot Gent toe, en ook dat hij met de hand voor het ge laat in eonen hoek van den waggon als verborgen zat Het gerucht van den gepleegden moord vloog rond en iedereen liep naar de Hoogevorstom de vermoordde te bezichtigen en de bijzonderheden te vernemen. In afwachting van het parket, lag do vermoorde •laar op het strooi in den koestal. De vest van den moordenaar lag nevens het slachtoffer in liet bloed, als eene stomme, doch ijsolijk welsprekende getuige nis, Het parket liet zich nietwachteD: des namiddags reeds was het daar om het iijk te aanschouwen en de plaats op te nemen. K Denzelfden dag was een bakker .an Bt^.slde te Gent.Zijne zaken aLedaan hebbende, kwam bij in de kleine statie om met den trein van 5 1/2 terug te kee- ren, In de statie zag bij eeBige policiemannen welke iederen persoon schenen te bekijken. De Bassevelde- naar kwam in de estaminet van de kleine statie, toen hier zijne oogon eensklaps op De Boever vielen. Eene lichtstraal ging voor hem op hij had reeds van de moord hoeren spreken De Boever was geschart in het gelaatdat was misschien wel de moordenaar van Julie Saey. Mij dunkt. zegde hij aan De Boever, dien hij niet bij name kende dat ik u nog vroeger gezien heb te Bassevelde. - Ja, daar heb ik nog gewoond. Van wanneer zijl gij to Bassovelde weg Van dezen morgeud. Weet gij van do moord die daar dezen morgend is gebeurd? Ik weet van niets. Wilt gij een glas drinken, 'k zal u traktecren Hij zocht het gespreu met don verdachten persoon voorttezetten, en ging een glas bier bestellen maar toen hij zicli omkeerde was De Boever verdwenen. Daarop ging de hakker de policie waarschuwen. Na het signalemeut van De Boever aan de policie opge geven te hebben, trok hij met eenen policiekommis- saris naar de groote static; doch ook hier werd geen De Boe ver gezien Korts daarna echter werd de moordenaar te Gent in eene herberg aangehouden. De Boever heeft demisdaad bekend. Woensdag is het parket, met eenen wetsdoktor, nogmaals te Bnssevelde geweest om den staat van het lijk yastte stellen. Heel de gemeente snelde naar de statie in het gedacht den moordenaar tezien. Doch dewijl hij volle bekentenissen had gedaan, was het pareet met door den moordenaar vergezeld. Donder dag heeft de begrafenis van Julie Saey plaats gehad. SERAING, 16 febr. Maandag avond heeft de genaamde J. B. C..., oud 61 jaar, daglooner te Seraing, eene weduwe, met welke hij vroeger betrekkingen had onderhouden, gepoogd te ver moorden hij heeft vier revolverschoten door het venster van hare kamer gelost en een door het sleutelgat. De weduwe, die zich op hare kamer bevond, werd gelukkig niet getroffen. Die misdaad wordt toegeschreven aan jalocrscheid. Het parket heeft zich ter plaatse begeven. C..., is maandag avond aangehouden en naar de gevangenis te Luik gebracht. VERVIERS, j6 febr. Gisteren omtrent 6 ure 's avonds, kwam een net gekleed heer plaats nemen aan de deur van het policieburefil, op de Gemeenteplaats te Verviers, nevens de kommissa- ris Legros, die op den dorpel stond. Vooraleer M. Legros iets verdachts bemerkt had, haalde de on bekende een revolver te voorschijn en loste een schot onder zijne kin; hij viel achterover in't bureel dat gansch met bloed bevlekt werd. De ongeluk kige is in zeer bedenkelijken toestand naar he gaslhuis gebracht volgens de papieren in zijn bef zit gevonden, is het zekere L..., oud 62 jaar, ren tenier. Zijne misdadige poging moet toegeschre ven worden aan huiselijk verdriet. In den nacht van 14 tot i5 november laatst leden werd een diefstal van 6000 fr. gcgleegd in de Leuvenschest. te Brussel,ten nadecle der echt- genootenDewolfs. Alle opzoekingen om den dief te ontdekken, bleven vruchteloos. Zekere G. kol- fiehuisbediende, van franschen oorsprong, en die bij de echtgenooten Dewolfs inwoonde, hield ee- nigen tijd daarna op met werken en vertrok naar Frankrijk, onder voorwendsel van een bezoek te brengen aan zijne ouders. Zijne alwezigheid duur de eene maand. Toen hij terug kwam. was G... gansch in 't nieuw gekleed, en alhoewel hij veel geld verteerde, werkte hij niet meer. Men vatte aaustonds vermoedens op en de politie deed eene huiszoeking men vond in zijn bezit voor 600 lr. kwittencies van kleergoed en juweelen in de maand december gekocht. De kerel loochende eerst alles, doch bekende weldra dat hij den dader was van den diefstal van 6000 fr. Hij is ter be schikking gesteld van het parket. Een reizigerstrein is dijnsdag morgend tusschen de staties 's Gravenbrakel en Hennuycres ont- riggeld. Tengevolge van dit ongeval heeft de rei zigerstrein n. 860, die ten 10 ure i3 minuten uit Bergen vertrekt, en ten 12 ure 9 minuten te Brus sel moet aankomen, eene vertraging ondergaan van meer dan een halfuur. De dienst tusschen Brussel en 's Gravenbrakel is een tijd langs langs het verkeerd spoor moeten gedaan worden, Sedert 20 dagen zijn twee kinderen uit de gemeente Baaigem verdwenen Frans Verbeke, oud 14 jaar en Remi Verbeken, ond 11 jaar. Die kinderen hebben het ouderlijk huis verla ten en men weet niet waar zij zich bevinden. LUIK, 14 feb. Een meisje van 22 jaar, Hor- tense Quatrecceur, bevond zich zaterdag in eene herberg van Borgworm, toen zekere F. Bouvain, oud 63 jaar, binnenkwam en haar verzocht bij hem te komen zitten. Hortense weigerde Bou vain ging uit, doch kwam weldra terug, met een scheermes gewapend en bracht het meisje eenen slag in den hals toe gelukkig drong het mes niet diepin het vleesch. Bouvain bracht daarna zich zeiven eenen steek in de keel toe, bij middel van een bijtel, en liep de straat op, waar hij weldra tengronde viel. Hij is in zeer bedenkelijken toe stand naar het gasthuis gebracht. De toestand van Hortense Quatrecceur is zeer voldoende. Die mis daad wordt toegeschreven aan jaloerschheid. HASSELT. i3 feb. De katholieke boeren van H.. bij het kamp, mogen zich gelukkig ach ten. P. Van humbeeck heelt een kostbaar nieuw jaarsgeschenk afgezonden: een allerliefst walinne- ke, van 't officieele geslacht, dat met haar fijn- mondje mee het budjetader gemeente zal helpen klein-makcn; de juffer geeft lessen van handwer ken, borduren, crocheteeren,.mazen en breiden. De school is iedermaal gevuld met veel ban ken en de twee meisjes van den briefdrager. Overstroomingen, 14 Februari Uit alle streken van het land worden ons weêr overstroomingen gemeld. Boven en beneden Brussel van Vilvorde tot Hal, staan al de weiden onder water. Te Forest is de herberg Au Jardin de Versailles zoodanig door het water omringd, dat men een aantal tafels achtereen heelt moeten plaatsen, om den weg nevens de spoorbaan te kunnen bereiken. De spoorweg staat totaal onder water. Rond Audenaarde heeft het water de hoogte be reikt der hoogste overstroomingen van december laatstleden, en nog is er geen daling te bemerken. In Henegauw zijn bijna al de rivieren weer buiten hun oevers geloopen voor de vijfde maal reeds, sedert drie maanden, zijn de oeverbewoo- wooners der Espierre genoodzaakt, uit hooide der overstrooming, nit hunne huizen moeten vluchten. Alle gemeenschap met West Vlaande ren is afgebroken te Leers Noord, te Estaimpuis, te Saint Leger, enz.,en nog wast het water altijd. De Maas is insgelijks sterk aan 't wassen, even als de Ourthe. Verscheidene gedeelten der pro vincie Luik staan reeds volop onder water. Te Maastricht zijn de lage gedeelten der stad over stroomd. In de provincie Namen vreest men ook voor erge overstroomingen reeds van donderdag a- vond zijn de rivieren aan t' wassen. De Eure is boven en beneden Walcourt uit hare oevers ge loopen tot aan de Marchienne staan al de weiden langsheen de rivier onder water. De Picton is van Gosselies tot Charleroi over stroomd. Gelukkig heeft de regen opgehouden, anders zou men erge rampen te betreuren hebben. Men schrijft ons van rond NINOVE: Geachte Heer «Sc Vriend, In de onmogelijkheid zijnde zelf te komen, denk ik mijn best te doen met u een gedacht te zenden van de voordracht welke Dichter Claeys, zondag laatst, te Ninovo heeft gehouden. Gij Kunt er meè doen wat ge wilt, peist gij dat het de moeite weerd is om op te nemen in-het land van Aalst* libera&nu, peist ge zoo niet, dan moet bet den bak in. Twee puntenmaakten het plan van zijn onderwerp «de Werkman,* uit. 1 Wat was de werkman in vroegere tijden, in dien goên ouden tijd, in de midden eeuwen, voor de franscbe revolutie? 2' Wie is er vriend van den werkman? Is't het socialismus of in ternationale of liberalismus? of wel is het de Kerk? In zijn 1* punt heeft dö spreker de wellusten van het huiselijk leven herinnerd, waar liefde en vrede heerschten. De geest van den mensch was dan nog niet bedwelmd door de ronkênde machien, daar inte gendeel alles nu is machien geworden. Doch, op zeke ren dag sprak de zingende, de ruischende moor aan eenen franschman met name Papin. En die moor zei dat in hem eenen reus zat en dat hij de Wereld onder tot boven zou gekeerd hebben. En Papin probeerde en nahem nog vele andere inFrankelijk, in Engeland in Amerika toe, en ziet na veel sukkelen, lukte men toch op deijzere riggels te kunnen rijden en den stom boot het water te doen doorklieven. Maar,niettegenstaande al dat progres, is de werk man daarom niet te gelukkiger. Hoe verschillend is zijnen toestand van dien van over een paar honderd jaren en verder. De werkman werkte vrij, hem dwin gen mochte men niet, hij had immers zijne proeven gestaan, want aangenomen als leerjongen klom hij op door zijne bekwaamheid tot den werkmanswinkel en door zijn vernuft en scherp verstand bekwam hij den naam en verrichte het werk van meester. Dit had de gilde hem bezorgd en op de gilde mocht hij zich beroepen. Dwingelandij kende men niet en daarom was de werkman gelukkig, hij werkte met vlijt, met voldoening. De franscbe revolutie kwam op, wetten wierdon uitgegeven togen de vrijheid van den werkman en van dan af bezwaarde zijn toe stand. 2- Verscheidene sokten kwamen voor don dag, allen kinderen van het protestantism us, maar 'tis gelijk welken naam zij dragen, Sodalis., Intern., Lib. of de Commune, alle verdrukken denwerkman. Zij slaan allen samen eene mislukte bakte; want den koek dien zij aan 't werk volk willen gevon, is gebakken op eene pan die te Parijs met don petrol verwarmd is. De Cristeno Kerk alleen is de boschermater van den werkman. Zij moet 't werk verrichten op aarde van haren stichter, van Christus die haar opgelegd heeft het goed nieuws te verkondigen aan do arme. De Kerke ook zegt aan den meester van ten opzichte van den werkman liefdadig en menschel ijk te zijn;aan den werkman zegt zij ten opzichte van den meester behulpzaam en onderdanig te zijn Meester en werkman, rijken arm moeten maikandereu verstaan. En om dit gezegde beter te doen uitkomen, bediende zich de felle Spreker van de volgende woorden, die u zekerlijk moeten vereeren en deze verheugen die uwen - werkman», ter herte nomen. Tot Aalst, zegde hij, verschijnt er een blad dat voor naam draagt «De werkman». Van boven op dit blad staan er 2 handen die gesamentlijk het kruis omvatten. Het eene hand komt uit neu blouweu kiel 't is hot hand van den ar men maar noerstigen en kristelijken werkman, hel j ander hand komt uit eene machotte met 2 beperelde I knoppen: 't het hand van den rijke, van'den geachten en ook minzame Christen. Zij geven malkanderen de hand om to verbroederen onder de schaduwe van het kruis. Zoo moet het gaan in de wereld werkman en moester móeten voor elkaar genegen zijn en die genegenheid moeten zij zoeken in don godsdient, waar hot kruis het toppunt van is. IEllLAND. De Bisschoppen zijn daar waarlijk de vaders van. hun. volk. In 't schrikkelijk tem peest dat over dit katholiek land sedert vele maan den woedt, geven zij de heilzaamste raden en zij werken ook om de 'tirannieke wetten der prote stanten te verbrijzelen. De Paus had aan de Bis schoppen eenen brief geschreven waarin hij hen verzocht hunnen invloed te gebruiken tot het herstellen van den vrede. Al de Bisschoppen in 't groot nationaal K-ollegie van Maynooth vergaderd, hebben aan zijne Heiligheid het volgend antwoord opgestuurd. Eerst en vooral bedanken zij vuriglijk den Paus om de vaderlijke bezorgdheid en liefde welke Hij voorde verdrukte maai uiligl getrouwe Ierlan- ders toont. Zij betuigen ook de onverbreekbare verkleefdheid der Ieren aan den Aposteliken Stoel, voor welken zij eeuwen lang vervolging en ver drukking hebben geleden. Daarna verklaren zij den toestand van Ierland in de volgende woorden; Onrechlveerdige en noodlottige wetten, die sedert verscheidene eeu wen ons Ierland verpletteren, hebben de katholie ken tot de uiterste ellende gebracht. De hongers nood verwoest dikwijls onze streken, natuurlijkzoo vruchtbaar; meer dan eens is ons Vaderland ver plicht geweest de hand uil te steken als een bede laar en de menschlievendheid var. andere "oike- ren in te roepen En nochtnans ons volk is niet lui noch onachtzaam. De bron van die eilende bevindt zich m die hcillooee wetten ie hun alle hoop en alle kracht ontnemen Op dees oogenbfik, bet iersehe volk, uit de slui mering opstaande waarin het gedompeld was, vraagt met krachtdadigheid de afschaffing dier wreede wetten waaronder het bezwijkt; en wij bidden God vuriglijk hunne billijke pogingen te doen gelukken. Zekerlijk zij er akten en woorden geweest die eene vlek zijn voor de schoone zaak welke wij verdedigen maar men mag toen niet vergeten dat lange eeuwen van onrecht en ver drukking ons volk bijna tot wanhope hebben ge bracht. Overigens, sommige engelsche dagbladen heb ben die onwettige akten buitenmate vergroot, en den laster geworpen op het katholiek volk van Ierland en op deszeifs priesters. Wij zullen dan ons beste doen opdat de pogingen der lerlanders de pa len der wettelijkheid en rechtveerdigheid niet zouden te buiten gaan. - Men hoopt in Ierland dat de divangwet van For- sler niet zal in voege komen, voor dat de her vormingswetten over den eigendom zullen ge stemd zijn. Op die wijze zullen d'Ierlanders mis schien de oogen sluiten over de buitengewone strengheid der beleugelingswet an Forster. PRUISEN. Bismark uersteltdeauibachtsgilden. In't vervolg, om leerjongens te mogen aauveerden zal 't noodig zijn in de gilde van zijn ambacht in geschreven te zijn. Elke ambachtsman, 't zij hij deel make van een gilde of niet, zal zich moeten onderwerpen aan de beslissingen door het am bachtstribunaal uitgesproken in de verschillen tus schen meester en werkman. De Rijksdag of Kamer van 't duitsch Keizerrijk komt biiineu eenige dagen bijeen. Hare groote be zigheid zal zijn van Geld te smeden voor den ijze ren Kanselier, en van alle macht te leveren in de handen van den staat. ENGELAND is niet gelukkig in den strijd welken de Boereman Transvaal voor hunne on afhankelijkheid uitstaan. Den 8 dezer maand is ge neraal Collay door hen hevig gekloptde batalje duurde van 11 ure tot 9 ure s avonds. Alsdan vluchtten de engeischen naar hun versterkt kamp, en van daar naar hunne stad Newcastle die de Boers weldra zullen belegeren. Engeland zendt versche soldaten naar Zuid-Afrika, maar eer zij daar toekomen, kan het overig leger van Gene raal Collay reeds lang vernietigd zijn. De Engelschmanheeit het minste betrouwen niet in den Rus. De briefwisseling van dezen laatste, met den Emir van Afghanistan is in 't licht gege ven. Ziellier een staalken van de schoon conseils welke de Czar geeft aan den Emir maak vrede metden engelschman, maarhoudu gereed om tegen hem te vechten. De gazelten van Londen roe pen dat na die veropenhanng de engelschetroepen moeten stand houden te Kabonl, hoofdstad van Af ghan isten. In Spanje is't ministerie omzeep. Een hofkliksken heeft minister Canovas doen vallen op 't oogenblik dat hij in de kamer eene schoone zegenpraal had behaald. Canovas had "t ongelukvan koning Alfons niet genoeg te vleien, en deze misnoegd, heelt an dere minsters gezocht. Hij heeft nu een gematigd liberaal ministerie met Sagasta aan 't hoofd, en als minister van oorlog den maarschalk Campos. De Kamers zijn ontbonden.en algemeenekiezingen, zullen plaats hebben nadat de ambtenaars zullen veranderd en gezuiverd zijn. OVERSTOOMINGEN, NEW-YORK, f3 februari. Depechen uit Phila delphia in datum van gisteren spreken van groote overstroomingen.die verschillige punten van de Ver- eenigde-Staten teisteren. Te Washington, op eene uitgestrektheid van verscheidene vierkante kilome ters, gelijkt de stad aan een ander Venetië. De inwo ners moeten door de straten varen. De statiën van den ijzeren weg staan onder water. Te Port-Deposit in Maryland, zijn verscheidene gebouwen door den stroom'meegesleept. De ïjsschollen beukten de hui/.en om en drukten ze omver, als waren zij nietige noot- schelpen ge werst Te Toledo, iu Ohio, brak de ri vier door den dijn vernielde een deel van den ijzeren weg van Ponsylvanio on verzwolg zes schepen met al wat zij bevatten. In andere streken zijn de ijzeren wegen onder eene laag sneeuw van dertig voet dikte verdwenen. Wij ontvangen neg de volgende tijdingen, onder datum 14 dezer Uit WASHINGTON. De schade hier door do oversU'bOiuH'guu aangericht, wordt op 2uü,000 dol lars geschal. De spoorwegbrug over de Potomac tusschen Washington en Alexandria (Virginia is over een lengte van tweehonderd voet vernield ST-PETERSBURG 11 leb. Dc groote stoomboot Livadia, waarvan wij verleden jaar de beschrijving gaven, schijnt onbekwaam om langer zee te houden, daar zij te monsterachtig groot is. Dc machine, welke zij noodig heelt om in bewe ging gebracht te worden, doet de boot te veel schudden en dreunen, hetgeen het reizen zeer onaangenaam maakt. Te Uckermunde heeft zich een pasgehuwde vrouw dood gedanst. Voor ongeveer veertien da gen was zij gehuwden opjde bruiloft werd gedanst. Ieder wilde natuurlijk met haar dansen en daar het aantal heeren nog al aanzienlijk was, en zij niet weigeren wilde, had zij bijna geen oogenblik om uitte rusten. Na afloop der bruiloft was zij zoo vermoeid, dat zij naar bed moest gebracht worden om er niet weder uit te komen. Zij was den volgenden dag ernstig ongesteld en niets kon meer baten. Na eenige dagen overleed zij; de dok ter verklaarde dat zij zich op de bruiloft dood had had gedanst. Te Leeds,(Engeland)staat eene gifmengster te recht,zekere Marie Anne Wilmot, een jonge vrouw van zeven twintig jaren, welke dienstdeed als ziekenverpleegster en aan verschillende zieken, aan hare zorgen toevertrouwd, vergif heelt toege-

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2