Hoezee He Schelmstukken der Nihilisten. ZioiKlag Februari 1881. Irfoe-en- Twintigste Jaargang ©oöBÖtensl, - Uaöcrlanö, - Urijljeiö, iMaMMMNMSyHSfe* «fiKfl Bureel Achterstraat. Oavroosa Aunouotn: 20 centiemen per regel. Annoncen op da Twaeda Bladsijda, den regel, Berichten onder't Nieuwe. 1 frank den kleinen ragal 5 fr. 's jaar», voora i bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST Ja, Antwerpen De liberale gazetten schreven In Antwerpen moe ten wij boven,of't Ministerie krijgt zijnen krak En de Geuzen van Antwerpen zijn boven, gelijk dooae vissehen Geen valsche kiezers, geen scadrons .van officieren kiezers, geen listen, geen geweld, geen doen thuis blijven van kiezers, niets heeft geholpen Antwerpen heeft M. COGELS-OSY gekozen Ten eersten, als Katholiek, om de vergeuzerij van 't Land te bevechten Ten tvyeeden, als Man van Vrijheid, om de wet ten en projekten van slavernij al te schaffen, en elk in zijn volle vrijheid te laten Ten derden, als strijder van de Bloedwet, als aanklever van VRIJ WILLI GERS-LEGER Bijna op al de vergaderingen der kiezers, in talrijke nanifesten en plakkaten is gesproken ten voordeele van 't Vrijwilligers-Leger. M. COGELS-OSY kent dc wil zijner kiezers, en als m m van eer, zal hij de zaak van 't Vrijwilligers- Leger voorstaan en verdedigen. Die verfoeieiijke en helsche Bloedwet, door de libe rale Ministerién gedurig verzwaard, ze zal vallen door de stemming van al de vrije kiezers. G'heel de wereld zegt het Indien de katholieken, als zij aan 't hoofd komen, niet van zin zijn alles te vernietigen wat tegen de Ka tholieken is gedaan; daarbij, de belastingen te ver minderen, het vrije Onderwijs te beschermen, de Bloedwet te verzachten cn middels te beramen om een Leger van Vrijwilligers te krijgen, indien zij maar aan'i hoofd komen om te leven en plaatsen te geven; dan moet er geen katholiek Ministerie ge vormd worden. En ze spreken altijd van den Koning die dat niet wilt, die zich tegen 't geen verzet;die aan zijn Staats onderwijs en aan zijn groot leger houdt Maar, wat gebeurt er als de liberalen aan 't hoofd zijn? Ze kunnen alles verkrijgen, TEGEN 'T BE LANG VAN BELGENLAND; En als de Katholieken, VOOR 'T BELANG, VOOR'T WELZIJN iets vragen, ze zouden het niet geteekend krijgen Neen! neen! geen hovelingen meer! geen, die zoeken den vriend des Keizers te zijn, maar mannen van Vlaamsche fierheid! mannen die durven en wil len; geen vassalen van Brussel; maar Vrienden en Verlossers van 't Volk Er is onder de katholieken te veel gezwegen,en dat is den ondergang geweest! Recht door zee, gelijk in Antwerpen, en gelijk in Antwerpen zullen de lagen en listen der Geuzerij niets vermogen. ANTWERPEN, jadoch het betaamt dat wij heden 't woord verleenen aan d'Overwinnaars; gelijk 't Recht met veel rede zegtGansch België, zoowel het Waalsch gedeelte als Vlaanderen,hadden het oog op Antwerpen gerichten de tijding van den Triomf is een vreugd geweest voor het treffe- lijkste en talrijkste gedeelte van Belgenland. Dat d'Overwinnaars dus spreken; en ziehier, eerst en vooral, hoe 't Handelsblad, na het slagveld in oogenschouw genomen te hehben, de triomfviering van het eerste oogenblik beschrijft IN DE STRAAT. De kiezing bracht tamelijk veel baweging in de stad. Zoodra de uitslag gekend was, begaf zich eene menigte Meetingisten, ongeveer drieduizend sterk, en die met muziek aan 't hoold het Koninkskeii, Wolstraat, verlieten, naar de woning van den niéuw gekozen Senaieur, M. Cogels-Osy, inde Lange Gast huisstraat. De stoet trok van de Wolstraat, langs de Minder- broedersrui, Keizersstraat, Priucesstraat, Hoboken- straat, Ossenmarkt, St-Annastraat, St-Jacobsmark, Jesusstraat, Meir, Huidevctterstraat.om alzoo in de Lange Gasthuisstraat te komen. De muziek speelde de Vlaamsche Leeuw, welk lied door den stoet weid meêgezongen. Na eene ovatie aan M. Cogels-Osy te hebben ge bracht, keerde de stoet terug langs de Mecheische plein, Lindenstraat, het Vlennnckxveld, de Kammen straat, Steenhouwersvest, Hoogstraat. Suikerrui, Kaasstraat, Burchtpleni, Zakstraat, Veemarkt, Spui straat, St-Paulusiraai, Koepoortstraat, Korte Nieuw- straat, Kathelijnevest, Minderbroederstraat en Kei zerstraat, om m den Burgerkring de aangekondigde vergadering der Meetingisten bij te wonen. Op zijnen doortocht bracht de stoet ovaties aan woningen der gekende MeetingistenNergens had eenige waronde plaats, ten zij in de Korte Nieuw- straat, waar het achterste gedeelte van den stoet aan gevallen werd door eenige geuzen. De Meetingisten verdediguen zich tot de poiicie tusschénkwam, die zooals men weet, in zulk geval altijd onpartijdig naudell, en ook ditmaal de aanvallers viij liet en twee Meetingisten, die slagen hadden bekomen, mee nam naar den amigo. Toen de vergadering in liet Moretuslokaal geëin- digd was, hebben zich nogmaals cei% zeshonderdtal Meetingisten metdc vlagaan het nootd, naar de wo ning van M. Cogels-Osy begaven. Toen die stoet la ter in den avonu leeds zeer verminderd was, heeft in de nabijheid der IJzeren-vV aag, eene bende geu zen gepoogd uie vreedzame Meetingisten te over vallen en hen hunne vlag te ontnemen. Er ontstond eene borsteling die in l geiictl met ernstig was, doch de poiicie kwamtusschen, trok den blanken sa bel en sloeg met de platte lat op de Meetingisten. Toen alles uiteen was, stond de vlagdrager der Mee tingisten daar nog alleen de poiicie trok de vlag van den stok en nam den drager derzeive, tusscheij acht policiemannen, allen met den blanken sabel, meê naar hei bui eel. Eenigcn tijd daarna weid de man losgelaten, doch zijn vlag Llcel bij ue poiicie in bewaring. Op verschelde andere plaatsen onstonden kleine botsingen, waar algezonderde Meetingisten door ue geuzen werden overvallen. Eene bende geuzen van ongeveer vijfhonderd maii doorliep de stad, met een geuzen vaandel aan t hoofd en zingende van t ongediert. Een aantal brusselsche jonkheid was naarAntwerv pen gekomen in de hoop dat zij er den triomf dvj; geuzen zouden vieren. Tusschen 3 en 4 uren :>■- lieten zij echter weer de stad, teleurgesteld dat de champagnestoppen niet vlogen aan den liberalen kant. Ze waren niet tevreden, in 't heel niet tevre den, die millice 1' avenir. Ziehier in welke manhaltige bewoordingen het weekblad 't RECHT, den zegepraal vermeldt Jadriemaal hoezee De Meeting zegeviert. Krachtiger dan ooit klinkt het uit de borst van het Antwerpache volk Leve de Mee ting De Geuzerij is verpletterd. Door den zegepraal van Donderdag heeft Antwerpen haar de huur van het Stad huis opgezegd voor October aanstaande. Met den moed der wanhoop had zij den strijd aange gaan geene middelen, al wat eerleosheid en schaam teloosheid haar in de hand konden geven, niets blsef onbeproefd. Dwang, omkooper.j, schrikaanjaging, broodroof, al de walgelijke wapenen een er geschandvlekte partij wer den gebruikt. Eu de Meeting zegeviert met ruim 150 stemmen meer derheid! Eer aan Autwex-pen, eer aan het Kiezerskorps! liet volk heeft eens te meer de Geuzerij veroordeeld en met haar de hatelijke politiek van verdeeldheid van het Ministerie Duidelijk en verheven is de beteekenis van den schit terende zegeupraal op den erfvijand van Antwerpen ge wonnen. liet volk wil geene verslaving aau vreemden invloed, noch vreemden geesthet wil een eigenzelvig volk blij ven, gehecht aau z.jue taal, verldeelt aan zijnen aard en gbwoomen; verknocht aan zijnen Godsdienst het wil zijne Vlaamsche Zeden niet verruilen voorde bescha ving der rue Sit.-Laurent! Het volk veroordeelt krachtdadig iedere uitbreiding eener nuttelooze, geld-en zielverspillende soldaterij en het antwoordt aan de geuzerij die ons verpruisen wil genoeg, geen dwang meer, geene bloedwet meer: vrij willigers! Verbasterde bestuurders, doordrongen van iransche gedachten, schenden onze oude gemeentevrijheden; het volk bonst in veront weerdiging recht en verklaart aan de doodschieters dat het meester bl.jven wil in zijn ei gen huis. Ja de zegeupraal der Meeting is de zegeupraal van Recht, Vrijheid, v laamsciigeziudiiaid, van ons eigen Gemeenteievt-n over vreeinde Centralisatie, overdwang, verdrukking en zedenver bas tering Antwerpen helt andermaal den kreet der verlossing aan; zijne twee vijanden, Frère en i'écher, de vertegen woordigers eener gedoemde poiiiiek, z.ju verslagen, het ministerie waggelt, de troon der Geuzen zakt in een. Eu daarboven staat de volkslievende Meeting in October zul zij krachtdadig haar begonnen verlossings werk voorzetten en Antwerpen aau Antwerpen terug geven door de overwinning van ons Stadhuis! Mannen van Antwerpen, niet gerust op onze schitte rende lauweren. Yau nu af, rusteloos aau het werk: zoo zal onze hoop eene verwezeutinking worden. LEVE ANTWERPEN LEVE DL MEETING LEVE LUGELS-OSY DE WAARHEID MOET ONS VERLOSSEN. De geuzen hebben te Antwerpen op 11,UUU kiezers met lüU stemmen onder gelegen. Zij moesten wel 101)0 stemmen ondergelegen hebben. Twee zaken blij ken klaar uit deze merkwaardige kiezing 1° dat de kiezers te Antwerpen geene geuzen voor wetgevers - willen hebben 2'1" dat z.j nog gefcue volle trouw heb- ben in de katholieke en onafhankelijke wetgevers. Inderdaad menige kiezers en een groot deel van het volk zeggen dut de katholieke niet veel min als de liberalen, de vrijheden der grondwet gekrenkt hebben. De eene zoowel als de anderen hebben het vrij on derwijs gehinderd en bestreden het is verre en bij bekend, wal dë katholieke schoolopzieners te Ophas- selt te Maria Lierde en elders geuaan hebben om de vrije onderwijzers te doen ophouden. De katholieke zoowel als de liberalen hebben zich tegen den geest der Grondwet langs om meer be moeid met het besturen van kerk, arm, hospicien, gemeenten, dorpen, steden en provinciën Dat kan niet geloochend worden. D'eene en d'anderen hebben den oorlogsbudjet verhoogd, den Slavendienst verzwaard of verzwaard gelaten; het kan oolc'niet geloochend worden. D'eene en d'anderen hebben aau de kiezers de macht en het recht ontnomen van hunne burgemees ters en schepenen te benoemen.. De eene zoowel als de anderen,hebben zonder nood en reden het getal der bedienden en leeggangersver meerderd. In een woord, katholieken en liberalen hebben se dert 1830 ondanks de grondwet, de gouvernementele macht merkelijk vergroot en veel vrijheden gekrenkt eu vernietigd. Dat zal van niet eeueu roudborstigen en rechtschapen man geloochend worden; inkolijk kan men met recht en reden zeggen dal do liberalen veel meer plichtig zijn dan de katholieken. Hieruit volgt dat veel onafhankelijke kiezers geene volle trouw hebben noch in de katholieke noch in do liberale wetgevers. Het is dun volstrekt noodzakelijk dat de katholie ken hunne fauteu eu misslagen rechtzinnig belijden, en stellige beloften doen en ver bin teuissen aangaan vau in 't vervolg al de gekrenkte vrijheden der grondwet te herstellen. Het moet vast staan niemand meer te kiezen voor den Senaat, de Kamers,de Provinciën en Gemeenten: die zich niet willen verplichten van met alle hunuo krachten te werken voor een volkomen vr.j ouderwijs een leger vau vry,\villigtrs, en een onpari.jdig,recht- veerdig, en vaderlijk bestuur. Aau demoeielarVlen,nairklieverijen eu willekeurig heden voor het gouvernement moet er paaien perlc gesteld worden. Alle Belgen, gemeenten, dorpen, steden, moeten gelijk zijn voor de wet om lusten te dragen en voor- dcelen te gemeten. Er zijn hier en daar boosaardige eu verachtelijke lieden die met duivelsclie inzichten werken om lnu - ne gemeenten door het bouwen van geuzenscholen eu het onderhouden van geuzen meesters en geuzomua- daminen in lasten en in schulden te steken. Dat helsch gespuis is zoo stout en schaamteloos nat het zich durft voorstellen als kandidaat om gekozen te worden, met het gedacht van door de geuztu, Burge meester scnepei •beschofte kerels inelueii mi lijke kiezers dom eu dwaas i dut de onafhauke- Niets wordt meer verwenscht en vermaledijd al» de geuzenscholen en de loling. Wit- z.jU de schuld dat die twee hatelijke eu voikstergeudo dingen blij ven bestaan De kiezers eu niemand anders dan de kiezers. De grootsche minister Frère heelt meer daneensge- zegd ik zal nooit naar Lunossa gaan dat is te zeg gen ik zul nooit naar den Pauk luisteren eu mij on derwerpen, eu nochtans moet dieutrotsehen en mach tigen minister Frère zich teu ondergeven en op zijue kniën kruipen voor Jauson en voor een doziju racükale Brusselaars het is erg genoeg om vau spijt en hert zeer te creveren eu ia a'uarde te kruipen. De Belgen worden langs ommeer gepluimd eu ge stroopt eiken Belg moet jaarlijks al over de 20 Irs. betalen voor In t leger eu liet geuzenonderwijs dat Tnaaktper jaar voor .Niuovë 131,10U voor Geeraardsbergen 185,730 voor Aalst *427,988 voor deze drij stedeu 744,800 Fraucosen zijn vieze lieden en zeer veranderlijk eertijds hadden zij op hunne vaandels lelieu, arents, wit colour, dry coleureu en nu willen ze absoluut ecu vet verken op hunne vaandels en geldstukkou hebben. Iedereen mag weten dat onze koning alléén, jaar lijks meer trekt als al de Burgemeesters, schepenen, pastors en onderpastors van geheel het land. n o cTaiTs lelii t e liT De gazetten-liberaal van Brussel wasschen hunnen Burgelneéstèr met inkt Er was gezegd en gesenrevendat hij zijn ouders- huis, roor een slecht huis had verkocht 30,000 fr. boven de weerde. Nu schrijven de gazetten-liberaal 'dat dit huis 120,000 fr. weerd is en maar voor 90,000 fr. is verkocht Eerst werd hun Burgemeester beschuldigd van uit intrest 't kwaad aangemoedigd te hebben. Nu komt hij op d armen der geuzen, zijne vrien den, te voorschijn, als geld ten besta gegeven te hebben, om een slecht kol te stichten en 't volk en de jonkheid te bederven Zoo geraakt de man van den kant in den gracht, maar ondertusschen ziet eikendeen de DRUEVI GEVOLGEN VAN LIBERALISM US. (13d'Vervolg.) Verlaten wij nu den policieagent Baranof en begeven wij ons naar St Petersburg, in het huis aan onze Lezers wel bekend, 't pa leis der gravinne Tatiana. 't Was het uur dat Doctor Edward zijn visiet kwam doen. Met lachende wezen had de Syberiaansche den doctor-samenzweerder binnengebracht; immers, bekend was het haar reeds, dat de inge nieur Saski was ontsnapt en zich op een veilige plaats bevond. Want de inrichting der Sekretarissen-Nihilisten was dusdanig be werkt en bezorgd, dat op weinige uren, al de gewichtige tijdingen Rusland rondvlogen en door de Sekretarissen werden medegedeeld. Maar noch de Syberiaansche noch de Doctor, noch een der Se kretarissen wist hetgene Baranof van zijn 3y Nihilisten had verno men, hetgeen hij met vreugd aan generaal Gourko had overge bracht; namelijk, dat onder de 3y aangehouden van Odessa, er 2 waren ,die talriike geheimen kenden en verscheide kopstukken van 't Nihilismus hadden aangeklaagd. Zij wisten dit met, als zij den salon der gravinne binnentraden, doch eenige oogenblikken te voren was de lichtzinnige oude gene raal Houten-been daar geweest, en had alles in 't grootste geheim meegedeeld: Dat het nu gedaan was met de Nihilisten dat Ba- ranot op 't spoor was van hunnen geheimen Raad; dat Baranof met zijn twee gevangenen, te Moscou ging aankomen; dat men van belangrijke aanhoudingen ging hooren, van mannen die dagelijks in't hof verkeerden. De oude gravinne, volgens hare gewoonte, de Syberiaansche en den Doctor als twee pilaren van 't keizerrijk aanziende, haar eerste werk als zij binnen waren, was van alles uit te babbelen. De doctor werd bleeker als zijn hemdskraag en moest zich op 'ne zetel leunen; hij bezag de Syberiaansche, die sedert eenige oogenblikken niet meer kennelijk was; haar scherp wezen trok ineen, haar lippen trilden, haar oogen verglaasden, ze kon geen andere woorden uit brengen dan: O, de schurken! de schurken! en viel als lood op den grond. Och, kermde de gravinne, doctor! doctor! help het arme kind ziet eens hoe haar vaderlandsch hert getroffen is door 't verraad van degene die den Keizer omringen en naar zijn leven staan! Ik moest haar de zaak langzamerhand uitgelegd hebben. De Syberiaansche werd naar haar kamer gedragen: «Och,smeekte de Gravinne, Doctor, ge zult haar niet verlaten! God, God welke slag voor mij, moest haar iets overkomen De Judas van 'ne Geneesheer vroeg niets beters als met de Sybe riaansche alleen te zijn. Als zij op haar kamer in den soia lag, be vochtigde hij haar voorhoofd en handen, met een geestrijk vocht, deed eenige druppels in haren mondloopen en bracht haar na eenige oogenblikken tot kennis. Wat is er! wat is er?» vroeg zij. Wat er is, rampzalige! Mirski en zijn gezel aangehouden! ons leven in gevaar Ons leven Ja, ze zullen klappen! ge weet toch dat al ons mannen lafaards in 't gevaar zijn. Mirski weet niets van mij Doch mijn laven heeft hij in handen, en ...De Syberiaansche las in d'oogen van den Doctor dat hij haar zou verraden. En ik zou ongewroken blijven kreet zij.... Doctor, hoort Baranof en zijn twee gevangenen moeten sterven 111 't Is rap gezegd Sterven, zeg ik, zullen zij, al moest ik zelf den dolk in hun hert stooten.... Doch, er zijn nog ander middelen. Welke Uur en stond moeten wij weten als de policieager.t uit Mos cou komt; in de statie te Twer moeten zij op 't convoi doodge schoten worden en mislukken wij daar, aan de statie van Wischny zal ik met ons dolkmannen staan... Geen ander uitvlucht! haast u Doctor Edward liep aanstonds zeggen aan de gravinne, dat de Syberiaansche beter was en dat hij bij den Chimist-Professor der Universiteit eenige sterke remediën ging halen; in plaats van reme- diën, scheerde hij daar raad, verzond verschillige depêchen, en ging dan naar zijn kamer om op den toestand na te denken en voor zijne zelfsveiligheid te zorgen. «Geraakt Mirski te St Petersburg, verraden ben ik, zoo dacht hij; twee kansen blijven mij over de kogels te Twer; dc dolken te Wischny. Dat hij geen volle betrouwen had in die twee kansen, werd be wezen door't feit dat hij zyn reiszak nam, er een pak bankbrieven inlegde, veel gouden geld, eenige papieren van belang, twee kleine revolvers en verscheide kleedingstukken. Dan hield hij zich eenigen tijd bezig met papieren te onderzoeken, en er eenige te scheuren.cn ging daarna terug naar 't hotel der gravinne Tatiana. Hij vond er de Syberiaansche bij hare Meesteresse, zoo goed als hersteld. Na eenige woorden over de gezondheid van beide dames, kwam de groote zaak der Nihilisterij weer voor den dag Alhoewel, zegde de gravinne, dat onze geliefdejNadia door al die tijdingen ontroerd is; En geen wonder, sprak de doctor, als men zulk snood ver raad bemerkt. En is 't niet beter dat het gestraft worde het onkruid moet uitgeroeid worden; morgen zullen de plichtigen gekend zijn en ge straft, en Rusland zal vrij ademen. Wij verhopen het allen, Uwe Edelheid, sprak de doctor; juffer Nadia, voorzichtig en vermijd alle ontroering, ik heb u bijzondere geneesmiddels medegebrachteen wandeling zou u goed doen, na den noen of rond den avond. Dit zeggende, bemerkte hij dat de Syberiaanskhe hare rechter hand.op de linke legde, hetgeen beteekende dat Baranof 's avonds ging toekomen; zij tikte eerst met 4 vingers dan met 3 en nog maals met de 2, doende verstaan, ten 9 ure. De doctor neigde zijn hoold,tot teeken dat hij alles begrepen had, en verliet de appartementen, zonder gevolgd te zijn [van de Syberi aansche, die immers te ziekelijk was. Het overige van den dag beleefde hij op een akelige, ja op een helsche wijze. Angst en nijd en spijt beten zijn hert af; zooveel schelmstukken bedreven hebben, en nu nog moeten vreezen, van naar Syberië gezonden te worden! hij, de geneesheer van al 't groot volk uit St Petersburg!! hij, die toegang had in aide paleizen, ja zelfs in 't Hol!!! de twee Nihilisten, door Baranof aangehouden,hadden stuk ken en bewijzen die hem zekerlijk moesten verraden! Indien zij die bewijzen reeds hadden medegedeeld! misschien was de Poiicie nu op weg, om hem te vangen. 't Werd 7 ure, 8 ure, 9 ure. Geene tijding! 10, 11 ure, nog geene tijding Dan kon de doctor het met meer houden; hij kleedde zich aan en ging de straat op; zijn hoold brandde als een forneis, zijn hert klopte als ging het brekende koude nachtlucht bracht hem tot eene kalme redeneering; er mocht niet geaarzeld worden; al wandelende was hij geraakt, op de breede straat langs de Newa, nabij 't paleis van den gouverneur-generaal; daar glansden de ven sters van 't licht, er was avondfeest; daar binnen, moet ik, sprak de doctor in zijn eigen; leven ol dood weten moet ik wat er op han den is... Aan een der Portiers gevraagd, of generaal Houten-bfecn daar was. Ja. Binnengeleid. Gevraagd of men hem wilde roepen. Neen. onnoodig; hij had maar een woord te zeggen, en zou zonder iemand te stooren bij den ouden generaal geraken Geneesbeeren passeeren nog al gemakkelijk, en onze Nihilist ge raakte zonder opzien in de feestzaal en bij den generaal. Ha, doctor doctor! riep de praatzieke krijgsman, als hij hem zag; 't is God die u zendt Ik kwam, hoogedele generaal Iets dringend Wel, om zoo te zeggen I Later dan, die zaak; nu zocht ik juist iemand om een geluk kige tijding te dragen aan de gravinne Tatiana. Ik ben ten dienste uwer Edelheid De laatste poging der Nihilisten is mislukt ze meinden Ba ranof te beletten van met zijn gevangenen tot hier te geraken in de statie te Twer is op 't convoi geschoten; Baranof werd ligtelijk gekwetst, te Wischny moest hij afstappen, maar ingezien t gevaar, is hij doorgereden... Men verwacht hem nu... Doch', waar is de heer Doctor? hé, Doctor!... ha, de goede ziel zal zich gehaast heb ben deze tijding te gaan overbrengen... Ach, waren al de Russen bezield met gevoelens'gelijk hij Waar was de Doctor? Onze Lezers zullen begrijpen dat hij niet was, alwaar de oude generaal meinde. De mislukking der Nihilis ten had zijn hert getroffen, en zonder verder te willen luisteren,was hij naar huis geloopen, om den reiszak, dan naar de statie;er ging juist een trein vertrekken naar Kronstadt, van waar bijna dage lijks stoombooten in zee steken naar Pomeranië. De doctor vroeg een kaartje en ging zich in een der donkerste hoeken van 't convoi plaatsen. Wordt voortgezet.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 1