A ■v .r i l::: De Schelmstukken der [\iliilisleu. 11 Zondag 13 Malirt 1881. i&oüsötfiist, - ÜcVöctlaiti), - Urtjljeii», Geuzerijen. liecljterlijke Ivrouijk. Bureel Achterstraat. Uevoono AnnouceD 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladrijde, 50 oentieroer den regel, Berichten onder 't Nieuwe. 1 (raak den kleinen regel HET LAND T vree-en-Twintigste Jaargang 5 fr. *s jaars, voora bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST LOOPENDE NIEUWS. In een Land, door twee groote partijen verdeeld, mag er geen Staatson derwijs zijn. Is 't Staatsonderwijs Katholiek, de Geu zen hebben rede van klagen; is 't Staatsonderwijs te geusachtig, uc Kalholiekenzullen natuurlijk misnoegd zijn. Het geld der algemeene kas gebruiken voor de Geuzezcholen, is zekerlijk een onrechtveerdigheid; doch ingezien de partijdigueid en de slechte inzich ten der Ministers, ingezien dat de ziel en 'l geweten der Geuzemeesters toch moet betaald worden, is het te verslaan dat d'officiéele Meesters, met veel min scholieren, meer betaald worden, dan vroeger; maar 't geld der algemeene kas gebruiken om uit stomme dweersdrijverij, om Geuzenmeesters t'onderhouden in ledige schoollokalen, dat is een tergende, een on gehoorde, een onmensehelijke en barbaarschc han delwijze... Weihoe! met honderde Burgers, Landbou wers en Ambachtsmans klagen dat zij de lasten niet meer kunnen opbrengen; weihoe! met honderde weduwen en weezen van Staatsbedienden trekken te veel om te sterven en te weinig om te leven; weihoe! zoo menige kleine bediende heeft moeite om de twee enden der maand aan een te knoopen; en ge zult dat geld noodeloos wegwerpen! ge sielt nietsdoende In- spekteurs aan! ge geeft aan Schoolmeesters die niets doen als rusie op de dorpen brengen, ge geeft er meer aan,als aan deftige Statieoversten,die van den morgend tol den avond moeten op de been zijn, als aan be kwame Post-oversten, en andere nuttige employés Zeg, Lezer, wie ge zijt ol niet, is zulke handelwijze niet walgelijk en wraakroepend? Van deneenen kant schrijven de liberale gazetten, dat de katholieken captation doen van honderde duizendc franken: en van den anderen kant, lachen zij met de Schoolpen ningen, dienaar middelen moet uitzien, om de scho len te onderhouden, Uat is precies gelijk zee- roovers en baanstroo pers die al stelende hun zakken vullen, en die zouden lachen met eerlijke lieden, die al werkende in hun bestaan trachten te voorzien...Lest lachen, zal best zijn.De Nationale Bank schrijlt dat ze geen politiek doet; maar ze geelt toch de vetste plaatsen aan liberalen.... En ze zeggen dat de katholieken daar in meerderheid zijn! Op Karnaval t'Aalstzijn verscheide boeren-geuzemeesters achter maskers verschenen; doch ze werden aanstonds erkend aan hunne plompe pretentie. Dank aan de verfransching van Belgenland, indien Frankrijk hier meester geraakte, er zou zeer weinig moeten veran derd worden. Veel Aalstenaars zien met pijn, dat t'Aalst op verseheide groote Katholieke leesten, men niets hoort dan fransche klanken; juist alsof Aalst een fransche stad ware! vernederd worden door vreemde lingen is pijnlijk: maar zijn eigen zeiven zoo diep vernederen, dat is dobbele schande! Elk volk houdt aan zijn taal: in België alleer wordt de M—derra„": verstcote- .raderd.J» 7' er geen Vlaamsché zangstukken zijn! Degene alleen O die niet weten dat er een Vlaamsché School van Mu ziek bestaat, kunnen deze armzalige rede voorbren gen... Wij zeggen opentlijk dat een ware Aalstenaar beschaamd is, als hij zich op menige Muziekleest bevindt. Te BRUSSEL, zondag laatst, verweet een vastenavondzot aan den Schepene Wauthier dat hij 'ne wijnpot van 100,000 fr. getrokken had. Zijn masker afgedaan zijnde, herhaalde hij zij» beschul diging; er volgt proces op. De MAAS is weêr bui ten hare oevers getreden; Vcnloo is met overstrooming bedreigd. Te PARUS zijn de groote magazijnen van den Printemps afgebrand; i pompier is als slacht offer gevallen, 5 andere ?ijn gewond, de brand is 's morgens begonnen en nam zoo schielijk toe dat verscheide klerken in hun hemd moesten vluchten, om 't leven te redden. Te TlLBURGzijn 2 jongens in 'nen brand omgekomen; Ge zult verder lezen, achtbare Lieden, hoe t'Antwerpen maandag een monster van 'ne vent zijn moeder heelt willen ver moorden.... omdat hij 's avonds geen schoon hemde gereed had, en d'arme moeder at zonder 'ne eens» ja, dat komt van de plezieren achterna te loopen; en de werkende Volkeren, volgens degeuschemanier, opgebracht, zullen roepen gelijk d'herdenen: Eten en plezieren, al moesten wij 't geld in menschenbloed halen! Bij een enkele agent te Berlijn zijn 2000 Duitschers ingeschreven, voor de landverhuizing naar Amerika Cicero schreef reeds in zijnen tijd: Vermaan altoos met zoetigheid, berisp met geene bitterheid. Te Brussel is M. Beernaert onderpre sident genoemd der Bewarende Katholieke Associatie. De Logie van Brussel is zeer te vrede over de liberalen van Aalst,omdat hetOpperhoofd Inspekteur, door den Grooten Oosten naar Aalst gezonden, er grooten eerbied en volkomene onderdanigheid ont moet Nogtans was dit opperhoofd in zijn vroegere bedieningen, van al zijn Collegas slecht gezien, ja zelfs veracht... De liberalen van Aalst zijn altijd met vreemdelingen gediend geweest, en naar.... deneder- laag geleid. Over 20 jaar waren te Brussel op t Stadhuis 60 employés, nu zijn er 3oo; allen maken deel var. de liberale Associatie; als er gekozen wordt, zijn er meerendeels 5oo leden; zoodat de klerken van 't Stad huis den bottik recht houden. In Frankrijk, 't is verklaard in 't Senaat, in Fran- krijkdiad een ontaarde moeder d'eer harer dochter verkocht; de Justicie wist het en moest het straffen; doch hooggeplaatste personen verdoofden de zaak, en de Rechter die zijn plicht wilde doen, IS AFGE STELD. Het is bestatigd, schrijft het RECHT van Antwer pen, dat, sedert de opkomst der Geuzerij in onze stad, de zedelijkheid bij het volk meer en meer den dieperik ingaat: de Vastenavond heeft het eens te meer bewezen. We zijn precies van geen klein ge rucht verveerd en denken dat de maskeraden op den toer niet juist kerstliékens moeten zingen, maar wat we dees jaar doot aankomende jeugd en meer gevor derden ouderdom hoorden uitgeven, ging de palen menschelijkheid te buiten en was, in éen woord gezegd, heel eenvoudig infaam. De zaak van Heule is voor 't Hof van Beroep ge- pleten: d'uitspraak zal den i6'» zijn; van een der voornaamste getuigen tegen de Geestelijkheid en de Parochianen, is gezegd en getuigd HgTji; DE l nrv^+yzien vCaim 'nv U100I Inkwisitie? welke mannen en vrouwen zijn tegen het Vrij Onderwijs komen getuigen? Bazen, gelijk t'Aalst, die getuigdenAl wie naar ons scholen niet wilt gaan, wij sturen ze weg!».. Menschen, die van de Parochie moesten door hun schuld en die het op de Geestelijkheid durlden steken, wiens goeden raad zij versmaad hadden... Wij zullen de bijzonderheden van dit En kwest moeten herinnereu. -- O Valsehe Lafheid en Liberale Gazetten. De liberale gazetten nemen met groote zorg op,al de veroordeelingen welke katholieken ondergaan. Als een Staatsmeester scheef bezien wordt, '11e neus gezet,en als vrouwen of kinders tot eenige franks boet worden veroordeeld, de nauien der veroordeelden komen met groote letters in de liberale schriften. Als er in Spanje of Frankrijk een katholieke iets misdoet, of van iels beschuldigd wordt, al is hij zelfs vrijge sproken, zijn naam komt herhaalde malen in de libe rale gazetten. MAAR, die schriften blijven gesioten als eim slijk mossel voor de talrijke veroordeelingen onder welke het officiéél onderwijs in Belgie gebukt -gaat, alhoe wel dat de zakea erg moeten ziju om een officieele onderwijzer te doen straffen, lie katholieken zijn geen spions of verklikkers; en bij 't officiéél, de mis daad moet klaarblijkende en openuaar zijn. De liberale schriften zwijgen dus, van een Staats meester te Veurue die 111 1830 veroordeeld werd tot m maal 9 maanden gevang. Ze zwijgen van den Staatsmeester te Kortrijk in .ili 1880 veroordeeld voor aanslagen tegen de zeden. V Ze zwijgen van den Staatsmeester tegen St Niko- laas. d office benoemd, on in September 1880 door de Rechtbank van Dendermonde veroordeeld voor schelmstukken tegen de zeden. Ze zwijgen van een kind uit de gemeenteschool van Üharieroi in october 1880 veroordeeld voor onzede lijkheden. Ze zwijgen van den Staatsmesster te Lessen, die in october 188o, als schelm «u dief de vlucht nam. Ze zwijgen van den 14 jarigen zoon van den officiée- len onderwijzer van Lendelede, die in november 188U voor 4 jaren naar t Verhetenugshuis werd ge zonden voor aanslagen op de zeden in de school. Ze zwijgen van oen Staatsmeester rond Brussel die in december eensklaps verdwenen was. Ze zwijgen nu ook van den ofücieele Meester van Denderhautem, die tot 3 jaar gevang en 10 jaren berooving zijner rechten is veroordeeld. Ze zwijgen van de talrijke misdaden dm 111 Frankrijk ten laste van officieele ouderwijzers uitkomen. Welnu, dit ruchtbaarmakeu van kleine veroordee lingen tegen brave Parochianen, die niets anders mis dreven als 'nen opeler derProciiie belachenen bespotten; dit ruchtbaarmaken en herhalen van oude en vreemde vonnissen, en dit verzwijgen van feiten in 1880, in Vlaanderen, iu België gepleegd, dat is een ongehoorde lafheid, En we zyn verzekerd dat elke liberaal, die nog een greintje eergevoel heeft, dat hij met ons dit walgelijk gedrag aer iioerale drukpers zal braudmer- FiiANüCHE PLANS. Onze liberale bladen zijn zeer ingenomen met Gam- betta, onder wiérs regeering zij al wat Kerk ie, met zoo veel hardnekkigheid zien vervolgen. Onspmnistene zelfheeft alle inegelijk ontzag voor den eeuoogigen fou furieux. Wat,lieukeu van-lie bladen, neen, van heel het libe ralism, als men overtuigd is dat zij weten wat de Figora schrijft - Lk *ou kunnen be vestn dat de ontwerpen mn den difïlalor, vont vergroonng van grondgebied langs den hu, Eclgiè en Ztcilsctiand, in het oog hebben, I 1 nieuws, want mpaliaiug van België, dat men ««ut rim L'isguunt-J'uui aanziet ais deel ma kende van Frankrijk,omdut eenige leliaards volhouden hier ecu seort van iransch te doen boven drijven,dit oud nieuws is zoo oud als de staat. Het is de oude fransche droom,, die door alle gouver nementen in Fraukrijk, nu eens meer dan eens minder gekoesterd werd. Yolgens het parijzer blad zou dit plan reeds in zoo verre rijp zijn, dat men de drie generaals kent, die ge roepen zijn om de drie legerkorpsen "te kommandeeren. De rol die het liberalism speelt in dees geval, verwon dert ons niet: fransch tot in de ziel, zal het liever het nationaal bestaan van België zien verdwijnen, danzijneu ouden droom, den dood vuu het vlaamsch leven, te moe ten opgeven. Handelsblad Zulke Overheden zulke Onderdanen. Men hoort overal spreken van bedrog, van bank roeten, van slecnte betaalders, van loochenen der schulden, enz. Dat staat op geen beteren; men moet daarover niet verwonderd zijn; want het spreekwoord zegt en d'on- vinding leert:; Zulke ouders, zulke kinders, zulke overheden, zulke onderdanen. Hunne voorbeelden hetzij goede of slechte, worden meest altijd gevolgd. Om niet wijdloopig te zijn, zullen wij maar over drij punten spreken. 1' Punt. Al de geuen die bedriegen, stelen en roo- ven moeten restitutie doen; hiertoe zijn rijke lieeren, Koningen, Keizers en Goeveruemeuten zoowel als arme lieden en onderdanen verplicht. Deze verplich ting bestaat krachtens de wet van God en van de natuur; niemand kan er in dispenseren; die wet kan door geene wereldlijke of geestelijke overlieden afge schaft of veranderd worden. Nu, verscheide Goever- nementen hebben de goederen der geestelijken, der kerken, kloosters en andere gestichten geroofd; meest al die Goevernementen hebben hunne onreentveer- digheden bekend en zich verplicht tot restitutie, het is te zeggen tot schuldbekentenis; zij hebben door publieke contracten of concordaten met de bevoegde overheden overeenkomst gemaakt; hiervan komt de schadeloosstelling dewelke aan de Priesters moet gegeven worden tot een eerlijk bestaan. Die over eenkomsten, contracten ot concordaten zijn verplich tend zoo wel en nog meer als de overeenkomsten en contracten aangegaan tusschen bijzondere personen. En wat gebeurt er hedendaags? Wetgevers en Ministers willen die overeenkomsten breken en de schulden loochenen; Koningen laten dit gebeuren; en 't gevolg hiervan is: Dat verscheide lieden, die van de goede soort niet zijn, beginnen te zeggen: heigeen de Wetgevers, Ministers en Koningen doen, mogen wij ook doen, wij gaan hunne voor beelden navolgen. 2' Punt: Eerlijke lieden volbrengen geern en stip- telijk den uilersten wil 'van de overledenen door woorden of schriften uitgedrukt. Het gebeurt maar al te dikwijls dat Wetgevers enMinisters van Koniugeu. den uitersten en heiligen wu der overledenen, zelfs dien wil deuwelaen door hunne voorzateu goedge keurd en bekrachtigd is, niet meer willen aanueiueu en uitvoeren; ja! wat erger is, die de weldaden en giften der overledenen gebruiken om hunne goede inzichten te verijdelen en te bestrijden. Zulke schan delijke voorbeelden zijn gevaarlijk voor de samenle ving; zij worden helaaslmaar al tedikwij is nagevolgd, zelfs door personen die, gelijk de rechters, de waar heid en rechtveerdigheid moeten voorslaan en verde digen. 3* Punt. Elkeen beeft krachtens de wet van God, de macht, het recht en gezag om meester te zijn in zijn buis; de ouders hebbeu een bijzondere macht eu een bijzonder gezag over huune kinders; de kinders zijn meer den eigendom L er ouders als de landen en huizen den eigendom zijn van hunne propriotarisseu. Er zijn nogtans Wetgevers, Ministers, fabrikanten, rijke en machtige mannen die tegen den dank en wil der ouders,zich met dwang en geweld willen meester maken yan de kinders. zijd dat geene verachtelijke en hatelijke Volksbeulen? Zij zijn de oorzaak dat som mige werkhedeu beginnen tè zeggen, datzi.i mat stond en gelegenheid zicu ook zullen meester stellen, niet over de kinders vau huune bazen en dwingelanden, maai over hunne goederen en eigendommen. Ten slotte. Geene Volkeren kunnen iu vredo en eendracht leven zonder rcchtveerdidheid; geen land zal gelukkig blijven zijn waar de rijken en liooge overheden openbare verergernissen geven van on rechtveerdigheid, goddeloosheid en zedebederf. Goede voorbeelden doen meergoedals goedewetten; slechte voorheelden doen meer kwaad als slechte wet ten. Het heeft zonder nood enredepmaar op verzoek en bevel van eenige liberalen,dijnsdag laatst te Schoo- risse kiezing geweest voor een lid van den Gemeente raad. De kiezers van Schoorisse hebben gelijk de kiezers van Nederbrakel.doen zien dat zij van geene liberale Rombauts willen bestierd worden. Eer en lof aan de kiezers, geluk en zegen aan de inwoners van Schoorisse. Te Nederbrakel is den nieuwen heer Pastoor hertelijk en zeer plechtiglijk ontvangen; 't was leest cu vreugd in de kerk, op straat en in alle huizen,uit genomen hij eenige liberale beslagmakers. Er wordt veel gesproken van 'nen vergulden ezel en van 'nen peerdemeester. (15de Vervolg.) XVI. - GAAT UITGELEVERD WORDEN. Terwijl de Doctor-Nihilist te Berlijn in de gevangenis zit en alle minuten den cipier verwacht, om hem voor den Procureur te bren gen, laat ons terugkeeren naar St Petersburg. u Eerste GERUCHTENEen der Gencesheeren van t Hot is schielijk vertrokken. Tweede GERUCHTEN: Hij is gevlucht als een dief Derde GERUCHTEN 't Was een Nihilist, een afschuwelijke valschaard, die zijn ambt gebruikte om den Keizer te verraden cn tot dezes vermoording mede te helpen. Gravinne Tatiana kende een der eerste deze geruchten nopens haren geneesheer en vriend, en verhaastte zich ze telkens aan de Syberiaansche mede te deelen. Eenige uren na de aanhouding van den doctor, werd haar kennis gegeven van dezen telegraf. Aanstonds de Syberiaansche doen roe pen, die bijna zoo bleek werd als den sneeuw die de straten bedekte. Liefkind, sprak de gravinne, we zijn ongelukkig in onze vertrouwelingen. Inderdaad, inderdaad! zuchtte de Nihiliste. Eerst baron Gunterwald, rechter Tarakanof, die arme Fe dora, nu Doctoor Edward Ja, dat is nog de grootste slag! Hoe kan iemand op zulke wijzeden valschaard spelen?.. Och, Edele Vrouw, is dit alles geen droom!.... En gaat generaal Gourko zijn mistrouwen naar ons niet richten Ho! ho Ja, ziet eens! al die ons omringden, zijn als samenzweerders aangehouden geweest... 't Is inderdaad een noodlot geweest?... Maar zou de Doctor inderdaad plichtig zijn? Dan ware hij t groot ste monster dat er kan beslaan. Kind, sprak de Gravinne, waarom zou hij anders vluchten? En zoo wijd? Hij meinde de trein naar Strasbourg te nemen. (De dwaze prij, dacht de Syberiaansche; de kans zoo schoon hebben en niet vluchten;en nu zal hij mij beschuldigen! maar neen!) Mij dunkt, zegde zij, dat die Doctoor moet zinneloos zijn. 't Ware te verhopen! Uw belang, gravinne, eischt dat hijzinneloos worde verklaard. Maar wie zal dit bestatigen! Ik. Gij? Ja, wanneer wordt hij verwacht De toelating van uitlevering is gevraagd; misschien overmor gen reeds, zit hij in de forteres. Welnu, tracht dat ik bij hem gerake; om u van alle vermoeden te bevrijden, wil ik dat doen. Maar't is moeielijk hedendaags! Door generaal Pankratief kunt gij alles bekomen; hij ook, is immers in de zaak gemengd: op hem zoowel als op u,kunnen ver moedens vallen en ge weet dat Gourko gezworen heeft het Nihilis- mus te dooden, al moest hij onder dezes leden, zelis de naaste Familie van den Keizer aantreffen. Ja, ja, zuchtte de Gravinne, uw gedacht is goed; och, een engelinne zijt gij; gezegend de dag dat gij mijn huis binnengetreden zijl. Doe de slede inspannen; ik begeet mij aanstonds bij den Gene- raal. Toen zij weg was: Ja, riep de Syberiaansche, haar wreed wezen hernemende; ja, ga, oude sukkeles, ga onze plannen doen gelukken.... Ha, de Doctor laat zich aanhouden! ha, hij zal mij verraden!... wel, ik zou dit ook misschien, in zijn toestand doen; hij zal de plannen onzer samenzweering uitbrengen... Maar, ik zal hem dit beletten;., de dood is het beste mondslot... ik zal in zijn gevang geraken, ik zal hem afschaffen... ha, hij meende dat ik eenige vriendscnap voor hem had; bestaat er vriendschap onder ons?.. Onze vriendschap vergaat, als er eeniggevaar bestaat voor onze partij of voor onze personen... hi hi, geen slechtgedacht; de Doctor zal zich in zijn gevang gezelfmoord hebben en alles blijlt, stil, als in een grat. ....Ondertusschen gingen de zaken der Nihilisten maarheel slecht; Baranof triomfeerde op g'heel de linie; al was den ingenieur Saski hem ontsnapt, hij had toch eenige andere studenten, die hem de lijst van verscheide atdeelingen Nihilisten hadden geleverd. Ten gevolge van deze lijsten werden te Moscou alleen ,400 studen ten der Universiteit aangehouden. Daarbij Dr Edward zat vast te Berlijn; de Pruisische Regeering had geen groote moeielijkheden gemaakt voor zijne uitlevering, die groote visch ging dus in 't net komen en ongetwijfeld zou hij er een menigte andere inbrengen. Zoo ging Baranof triomfantelijk bij den Generaal-Gouverneur Gourko en werd door de schildwachten bijnaaanzien, als een groote Staats-overheid. Excellencie! Baranol! Uwe Excellencie heeft mij ontboden; waarschiinlijk om tot xle ondervraging van den Doctoi-Nihilist over te gaan! Voor alle antwoord nam generaal Gourko een telegram van de tafel cn toonde dit papier aan den vermaarden Policieman. Een doodstrijding zou niet meer indruk op Baranof gemaakt heb ben, als het telegraphische bericht. Wat stond er op? De Policie van Berlijn aan de Policie van St Petersburg. DE DOCTOR, DEZEN NACHT ONTSNAPT. De doctor ontsnapt! uit de gevangenis van Berlijn! riep Bara nof; hooge Excellentie, hoe is dat gebeurd? Onze Lezers zullen waarschijnlijk dezelfde vraag doen; laat ons dus van St Petersburg naar Berlijn overvliegen. De Doctor-Nihilist had niets verwaarloosd om zijne uitlevering te beletten; maar Bismarck kon er niet uit; zekerlijk, was hij ver heugd over de moeielijkheden waarin Rusland zich bevond, zeker lijk vroeg hij niet beters, als de groote Nihilisten een schuilplaats te geven of te laten ontsnappen; maar hij hield ook om met Rusland in geen openbare vijandschap te komen, en de uitlevering van den' Doctor-Nihilist was door de Russische Ambassade met de grootste dringendheid gevraagd. Ze werd dus geteekend en een cipier ging rond den avond, den gevangene het geschreven bericht dragen, waarin zijne uitlevering hem kenbaar werd gemaakt. 't Is dus stellig, vroeg de Doctor. Gelijk ge ziet, beslisten geteekend. Ik ben gezonden om er u kennis van te geven. Ha, en dat is 't Vrije Pruisen? De cipier trok zijn schouders op, willende zeggen: lk gehoor zaam; en daarmee, alles!.. En wanneer word ik hier uitgehaald? Morgen. Ten? - Ten n ure voornoen. 't Is wel. 'k zal gereed zijn. Mag ik schrijven? Zooveel gij wilt. Geef mij dan pen, papier en inkt. Terwijl de cipier deze voorwerpen ging halen, maakte de Nihilist zijn plan op. Twee minuten nadien was de gardien terug, legde 't schrijfgerief op tafel, als de Russische samenzweerder hem sterk in d'oogen ziende, zegde: 't Is dus morgen dat men mij komt halen? Gelijk u aangekondigd is. Wacht, ik moet u spreken; ge zijt nu arm; wilt gij rijk zijn? De Cipier zweeg. Rijk, zonder u in gevaarte stellen. Schatrijk; 20,000 marken kunt gij winnen. Geene antwoord. En ze zullen u aanstonds afgeteld worden. Door wie? Door mij. De cipier bezag hem als wilde hij zeggen: Waar zoudt gij dit geld hebben? Ja, door mij; en de Doctor deed zijn frak uit, deed de kraag open springen, haalde een menigte bankbrieven uit, er. spreidde ze open op de tafel: Ziedaar een som die gij heden kunt winnen, zonder 't minste gevaar. De cipier bleef staan. Zonder eenig gevaar; niemand zal zelfs eenig vermoeden op u hebben; meint gij dat de opperste van 't gevang mijn voorstel zou weigeren!.. Zonder eenig gevaar, ik zweer het u; ge kunt uw plaats behouden of verveelt dien droeven post u, naar Frankrijk of Engeland trekken, w'aar een gelijke som u zal behandigd worden. De cipier bezag de bankbriefkes. Zijt gij getrouwd Ja, en met 4 kinderen. Welnu, man; in uw plaats20U ik die fortuin meêpakken; mis schien hebt gij nooit zulke gelegenheid. En hoe zoudt gij het aan boord leggen? vroeg de bediende van de forteres. (Wordt voortgezet).

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 1