Hampen, Jïtisöaöm en (Dngelukkeu Burgerlijken Stand. AALST. Overzicht. Heeft er niemand den bakker R.... van de Statieplaats, Lier, gezien? De man is weg van zondag over acht dagen... Mis schien aan een malheur geraakt. EEN KIND VERLOREN. T'Antwerpen, een kind van 9 jaar en half, Bertje Mulders door een Italiaansche knaap meêgedaan, naar Brussel, tot in Son ënbosch, en aldaar in eenen gracht geworpen. Een boer trok hem uit 't slijk; de Italiaan stemde dan toe van naar Antwerpen weer te keeren; ze kwamen zondag te Berchem toe,beslijkt en halfdood van honger; daar ontliep Bertje zijnen geleider, werd gelukkiglijk door een politieagent erkend en bij zijne ouders teruggebracht;deze zaten in doodangst; want hun kind was weg,van den donderdag morgend Van een Kat gebeten, die volgens al'~apprentie razend was of dicht daar omtrent: dat. is gebeurd t'Ant werpen zondag lest, in de Peerdestraat; zekere Domien Tack is door een kat zijn linkerhand gebeten; d'hand zwol op, zoo erg, dat hij naar het Gasthuis moest, en er dijnsdag van zijn H. Reispenningen is voor zien. In dito Gasthuis komt te overlijden den adjunkt-kommis- saris Bacot, die overjaar door een zijner mannen werd gekwetst. Men peisde dat hij genezen was, maar eensklaps verergerden zijn wonden, en brachten hem ten grave; de Dood ziende, vroeg hij zijn Heilige Rechten. WETTEREN. Droevig nieuws weeral. Zaterdag rond 10 ure s voormiddags, is de genaamde Hip. K. het slachtoffer geweest van een schrikkelijk ongeluk. Als werkman in de statie alhier, was hij zaterdag bezig met de wagens van een goederentrein aan en af te haken, maarhij werd tusschen de buffels gegrepen die hem de borst haast pletterden. Hij werd opgenomen en naar het hospitaal ge bracht, waar hij gisteren avond in de ijselijkste pijnen overleden is. Hij laat eene weduwe achter met tien kinderen. De harmonie St Cecilia dezer gemeente heelt zondag namiddag de straten des dorp. doorkruist, de burgers het ongeluk doen kennen, door den mond van den achtbarenPresident van den Schoolpenning, waarna deze, ver gezeld van drie andereschoolpenmngers heeft eene omhaling gedaan, die de ruime som van omtrent 140 frank opbracht. De som is sel- fensaan het ongelukkig huisgezin des slachtoffers ter hand gesteld. Niet waar, de Katholieken zijn verachtelijke dweepers?!? Zondag avond te Brussel, op den Kleinen Zavel in een Cafe- Concert, schoot een Commisvoyageur op eene zangeres, dienie mand anders was zijne vrouw. Zij had hem te Luik laten zitten met vier kleine kinderen, en had zich te Brussel in een estamine', als zangster verhuurd. Een kogel is nevenst 't oor door haar hoofd gevlogen. De wonde is niet gevaarlijk... Ge ziet wat er omgaat in die steden van plezier; en zondag ten 11 ure, hebben op de plaats t' Elsene twee groepen vastenavondzotten gevochten;'t ging er dap per toe, men sloeg op malkanders kop met bussen, als een der om- staanders riep: opgepast de policie is daar en op 'ne moment was 't slagveld ontruimd door de twee vechtende partijen. Er was nog- tans geen politie te zien. Vrijdag is te PEPINSTER in de fabriek van M. Luitenant, een meisje van 18 jaar oud, in den reservoir met kokend water gevallen. Zij werd er onmiddelijk uitgehaald, doch zij had o ver het gansch li chaam afgrijselijke wonden bekomen. Zij is nog denzelfden dag overleden. In zekere gemeenten rond GENT worden sporen van besmet telijke ziekten waargenomen, bijzonder de typhus.Ook zijn er plaat sen waar de pokken heerschen. Het ontstaan van deze ziekten wordt meest toegeschreven aan de ongezonde uitwasemingen, teweeg ge bracht door het staande water, een gevolg van de laatste over strooming. Er zijn armbesturen die, om het ontstaan en den voort gang dier ziekten te bestrijden, voorgenomen hebben, gratis kalk ter beschikking te stellen van de werklieden en de behoeftigen, om hen toe te laten hunne huizen te witten. NIJVEL, 9 meert. Sedert twee of drie jaar reeds, leefde de genaamde Vacher, van franschen oorsprong, met eene vrouw te Bousval, op het gehucht Basse-Laloud. Beiden oefenden het be drijf van mandenmakers uit. Maandag onstond er een twist tus schen beiden; Vacher wierp de vrouw op den grond en bracht haar verscheidene stampen op het hoofd toe,waarvan éen, haar aan d« slapen trof. Daarna ging Vacher in eene naburige herberg jenever drinken toen hij naar huis terugkeerde, was de vrouw dood. Hij nam het lijk en verborg het op den zolder, onder een hoop riet. Het is daar dat het teruggevonden werd door de gendarmerie van Genappe. Vacher werd onmiddellijk aangehouden en naar de ge- - vangenis te Nijvel gebrachtgisteren is hij met het lijk gekonfron- teerd. Het hoof der ongelukkige vrouw was gansch met wonden overdekt, en met een zakdoek omwonden, die den mond he-_ d«fkte. w - r— - Men zegt dat zondag avond, in een gevecht te Ledeberg, een werkman een zoo ongelukkigen stamp op den onderbuik bekomen heeft, dat hij 's nachts in de ijselijkste pijnen zou bezweken zijn. Het slachtoffer was gehuwd en vader des huisgezins. ARLON, 9 meert. De treinwachter A. Pirotte, van Namen, deed gisteren dienst in den bagagiewagen van den trein n. 1394, die ten 12 ure 35 m. uit Marloie naar Luik vertrekt. Onderweg twsschen de staties Marche en Melreux, wilde hij de groeven der portel insmeeren en ging daarvoor op de loopbank staan; onge lukkig stortte deze in, de treinwachter viel op de baan en werd op den slag gedood. LEUVEN, 10 meert. Woensdag heeft in de Mechelsche- straat een erg ongeluk plaats gehad. Verscheidene jongens waren langs achter op een artillerie-fourgon geklommeji, welke door die straat reed de onder-officier te peerd,die den lourgon vergezelde, had hen reeds verscheidene malen te vergeefs weggejaagd. Einde lijk reed hij op hen toe en deed zijn peerd steigeren. De knapen lieten zich op den grond vallen en twee hunner geraakten onge lukkig onder de hoeven van het peerd zij werden erg gekwetst opgenomen en een hunner is gisteren overleden. Men hoopt den anderen te redden. Een gerechtelijk onderzoek is geopend. BERGEN, 10 meert.Een schrikkelijk gevecht heeft dezer dagen plaats gehad in de menagerie-Bidel, die zich thans te Bergen bevindt. Het hok van den panter was niet goed gesloten, en gedu rende de vertooning gelukten de tiegers er in,in dit hok te dringen; een afgrijselijk gevecht begon onmiddellijk tusschen de vier tiegers en de panter ;deze, te zwak om zich te verdedigen, werd afgrijse lijk mishandeld. Gelukkig kon M. Bidel, met de hulp van eenige 'wachters, de tiegers spoedig in hun hok terug drijven. Ondertus- tusschen hadden de meeste toeschouwer verschrikt de vlucht geno men. De panter schijnt veelgeleden te hebben. NAMEN, 10 meert. Eene vreemdeling, zekere G..., had eene weduwe van Namen, vrouw A. wonende in de rue Notre Dame, ten huwelijk gevraagd. De weduwe had geweigerd. Giste ren kwam G... haar op nieuw in haar huis lastig vallen en daar zij nogmaals weigerde, haalde hij een revolver te voorschijn en wilde er zich van bedienen. De weduwe wilde hem het wapen ontruk ken, doch beiden vielen den trap af vrouw A... is erg aan de rechterhand gekwetst. G... is onmiddelijk aangehouden. 1 «lof Zaturdag voornoen: Men spreekt van een ver- xm-dJISl# ongelukking aandeSt-Josef'skerk; een plekkers- gast zou van de stelling gevallen zijn en met doodelijke wonden opgenomen. Het ongeluk is gebeurd dezen morgend ten halveracht; de plekkersdiender Vitaal Schelk ging ander werkvolk helpen, een plank der stelling brak en hij viel naar beneden; ligt zonder spraak in 't Hospitaal; het slachtoffer is een oppassende en brave huisvader, die gisteren zijn derde kind ten doop had gebracht,hij komt van Mijlbeke en is nu woonachtig in de Langeridderstraat. GEBOORTEN: Mannelijk 9 ,Q Vrouwelijk 10 HUWELIJKEN. J. Meganck, stokersg.met S. Baeyens dagl. L. De Backer, katoentwijnd. met M. Van Muy- sewinkel, twijnderseast. OVERLIJBENS. P. Schelk man Fiansaert, werkman 56 j. Mijlb. J. Boone vr: Van der Speeten z. h. 68 j. Espla nadestraat. M. Causiau, bcz; 79 j. [Esplanade. R. Beckers, wed. De Noose z: b. 76 j.gendichstr. G. Amant, wed. Spaens, naaister 64 j. Nazaretli- str. C. Cardon, wever 23 j. schaarbeke. De Ministers durven nog d'Onderpastorijen niet afschaffen; immers 't is te naaste jaar kiezing; doch Bara heeft aan d'ongeduldige liberalen verklaard dat de Bisschoppen in 't hart zullen getroffen, dat dc Clergê moet en zal bevochten worden; én om te beginnen, heeft de liberale Meerderheid de Seminariën merkelijk te kort gedaan en d'Aalmoeseniers van 't Leger afgeschaft. We laten hier volgen de merk- weerdige redevoering van M. NOTHOMB; de lin kerzij heeft geene andere tegenredens voorgebracht dan eene plompe stemming. KAMER VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Voorzitterschap van M. GU1LLERY. Zitting van 8 Meert. M. f\OTHOMB Ik ben van zin een kort begrip te maken van de diskussie en onze houding te rechtveer gen ten opzichte „van het budjet van justicie. M. Bma wil de aalraceseniers in het leger afschaf fen en de soldaten gelijk stellen met de andere geloo- vigen. fiij zal slechts a.xlmoeseniers behouden te Brus sel, te Antwerpen en in eenige andere plaatsen doch er zal geenen specialen dienst meer zijn voor het le ger. Do rechterzij ziet terecht in dien maatregel het verlangen om hot godsdienstig gevoelen in het leger te verminderen en er de politiek in te brengen. Nooit had het gouvernement in dien maatregel mogen toe stemmen Er is geen goed leger mogelijk zonder gods dienstig gevoel. Voor de oversten, de officiers.bestaat de roem voor den nederigen soldaat is liet de roem niet die hem in hot vervuilen zijner plichten onder steunt, het is godsdiènstig gevoel. {Zeer welrechts.) Is de afschaffing der aalmoeseniers het gevolg van misbruiken Heeft men het advies gevraagi der mi litaire oversten Neen, de korpsoversten nebben de grootste achting voor de aalmoeseniersen beschouwen ïunne meewerking als modig voor de tucht en de ze (lelijkheid inhetleger. Van de32 militaire aalmoeseniers zullen er slechts twee of drie behouden worden. Men heeft shhoon te zeggen dat de parochiale geestelijkheid in den dienst zal voorzien. De aalmoesenier moet bijzondere hoeda nigheden bezitten. {Onderbreking van M. Bouvier.) Hij moet de vriend zijn van den soldaat. De paro chiale geestelijkheid heeft reeds bezigheid genoeg.De soldaat zal verplicht zijn den priester te gaan opzoe ken, terwijl thans de aalmoesenier den soldaat op zoekt. Daarenboven, do soldaat zal in de kazerne te ruggehouden worden door de reglementen. Men wil eigentlijk aan de.i katholieken soldaat de uitoefening van zijnen godsdienst onmogelijk maken. Dit is een aanslag op de vrijheid van geweten van den soldaat. Zeer wel, rechts). De linkerzij spreekt altijd van vrijheid en zij geeft de ergste voorbeelden van onverdraagzaamheid. Gij slachtoffert de vrijheid van geweten van de over- groote meerderheid der katholieke soldaten. {Zeer wél rechts.) Wat gebeurt er in de andere groote militaire lan den In Engeland heeft het parlement 90ü.00u fr. gestemd om den dienst der katholieke aalmoeseniers in Let engelsch leger te verzekeren. In Pruisen heeft de Landdag 160,000 fr. meer gestemd voor de ka tholieke aalinoeseniers, het gouvernement is van zin een katholieke aalmoesenier generaal voor hot duitsch leger te benoemen. Zoo men Pruisen moet navolgen,moet men het navolgen in zijne goede voor beelden. De kulterkampf gaat in Pruisen eindigen en hier gaat hij verergeren. Ik vraag niet dat men het regiment naar de mis leidt, zooals in Engeland en Duitschland, doch ik vraag dat men die protestantsche laeden navolge in hunnen eerbied voorde vrijaeid van geweten der ka tholieke soldaten. Wat zult gij doen in tijd van oorlog P Men ant woordt ons wij zullen zien. Welnu, men moet het ongeluk voorzien.. M. COOMANS. Het is daarom dat er e§n budjet van oorlog- is. M. NOTHOMB. Gij kunt in tijd van eorlog geen militaire aalmoesoniors iDproviseeron, na ze fn'tijd van vrede te hebben afgeschaft. Gij stelt d» qe ka- fhoUekejoldaten aan het gevaar bloei, óF-o_«. aiag- "veld van alle godsdienstige hulp beroofd te zijn. In de militaire gasthuizen vervangtde aalmoesenier de familie voor den zieke, voor den stervenden soldaat dien gij van den ouderlijken heerd hebt afgerukt om de belangen van het vaderland te^jverdedigen. En gij ontrukt hem den aalmoesenier Dat is barbaarfleh {Zeer wél, rechts) Denkt gij dat de families zullen genegen zijn den persoonlijken verplichtenden dienst aan te nemen, wanneer gij het godsdienstig gevoel uit het leger zult gerukt hebben (1)? Welke zftl de wanhoopder katho lieke bevolking zijn, wanneer gij haar het verwe reldlijkt leger zult"opdringen {Zeer wel, rechts) Het tweede amendement van M. Bara betreft de jaarwedden van de professors der seminaries. De vo rige redenaars der rechterzij hebben getoond dat dit amendement ongrondwettelijk was. M. Bara zegt dat de jaarwedden der geestelijkheid geene schadeloos stelling zijn. Zijne redevoering is een sophism. De constituante, die de goederen der geestelijkheid in beslaggenomen heeft, om aan de bankroet te ont snappen, heeft een kontrakt gesloten met de geeste lijkheid zij heeft bekend dat de jaarwedde dergees- lijkheid eene schadeloosstelling en eene teruggave was. Waar is de schuldeischer vroeg M. Bara. M. COOMANS. Waar is de dief P M. NOTHOMB. Roederer, een der Constituanten, heeft verklaard, dat de geestelijkheid de schuldei scher was de schuldenaar is de staat. De konstitu- tie van 1791 aanziet de schuld der geestelijkheid als eene nationale schuld men durfde zelfs do jaarwed den niet ontnomen aan do priesters die in 1792 wei gerden een grundwettelijken eed af te leggen. M. Bara heeft gespioken van feodale rechten die zonder vergoeding zijn afgeschaft maar de grondwet hoeft lieel kiaar en duidelijk eene vergoeding toege staan aan de Kerk, die van hare goederen was be roofd. Zoolang er een katholieke godsdienst zal bestaan, zullen zijne bedienaars recht hebben op een behoor lijke jaarwedde. Dat recht verplicht elk eerlijk gouvernement. Het is waar dat, om een einde te stellen aan de Kerk, de revolutie en de frausche konventie de gees telijkheid hebben afgeschaft door haar te guillotinee ren, te berooven enz. Dat is de handelwijze van een gonvernement dat men ondergaat, doch dat niet duren blijft. Het hollandsch gouvernement waarborgde do schuld der kerk en van de geestelijkheid het kon gres zette dien waarborg enkel voort. Het de reet van 1789 waarborgt een minimum van 1200 fr. aan de pastoors. Dit bewijst dat men hetbud- jet van den eeredienst beschouwdo als oeno schuld, die door het openbaar gezag gewaarborgd was. De redenaar leest een gedeelte der laatste redevoe ring van M. Bara, waarin gezegd wordt dat de gees telykheid te veel ledea bevat, die door hunne ouders aan den geestelijken staat verkocht zijn; die bewee ring is valsch. M, OLIN. Zij is waar in het Walenland. M, VAN WAMBEKE. Zy is niet waar. M. NOTHOMB. *De voornaamste families hebben leden in do geestelijkheid ik spreek van het land dat ik ken. De geestelijkheid is hedendaags in de hoogste zede lijkheid, zelfopofferend en vooral vaderlandschiievend. {Langdurige onderbreking links. Geschreeuw. Bravo rechts.) Ja, de geestelijkheid is vaderlandslievend de bes te vaderlanders vindt men onder de geestelijkheid. Koning Leopold I heeft haar eene treffende hulde ge bracht. Diezelfde geestelijkheid heeft missionarissen gevormd, die het Evangelie tot aan het uiterste der wereld gaan verkondigen. Overal waar men het E- vangeiie leert, sticht moa de vrijheid {Zeerwélrechts) Overal s\ aar de katholieke priester komt. brengt hij lichten troiseert hij liet martelaarschap. Bravos rechts.) Zooals de geestelykhoid is .zoo is het volk, heeft, een beroemd man gezegd. Indien de geestelijkheid bedorven, onvaderlandslievend is, dan is liet volk zulks ook.Indien do geestelijkheid ons hierheen zendt, ons, vertegenwoordigers van het.volk, dan zijn wij haar ook onderworpen LINKS Ja! Ja! M. NOTHOMB. Maar als wij dan schepsels zij der geestelijkheid, moeten wij ook bedorven, anti vaderlandsch en België onweerdig zijn, evenals zij Durft gij dat staande houden? {Men zwijgt links.) Sedert 1789 heeft men altijd erkend dat er behoor lijk moest voorzien worden in de jaarwedde der gees telijkheid en in de noodwendigheden van den katho lieken eeredienst. Welnu, de professors der semina ries zijn bedienaars van den godsdienstdat wordt door niemand betwist. Bewijst het tegendeel. De afschaffing van het hulpgeld aan de seminaries is dus eene onrechtveerdigheid. De redenaar bestrijdt verder de aanmatiging van M. Bara, de vreemde priesters te treffen. Indien men eene jaarwedde weigert aan de pries ters die onderwijzen of een ander patent betalen, maakt den fiskus meester over de jaarwedden der geestelijkheid. Het patent is eene belasting op het werk, maar enkel op het winstgevend werk, dat protijt oplevert. Welnu, dit is hier het geval niet, daar de priest-.r in de lagere scholen gratisonderwijs geeft. De priester die gratis arme kinderen onderwijs geeft, doe t eene prijsbar daad, en gij straft er hem voor!. Gij zoudt St. Vincentius a Paula een patent doen nemen. Ja, M. Bara, zoo verre zoudt gij gaan. Dat is eene bestuurlijke bestraffing gij wilt don priester zijn bestaan betwisten. Inderdaad, ik dacht dat M. Bara verdraagzamer was Hij neemt het program van M. Jausouaan M. BARA Dat is geen budjet van eeiediensten meer, waarover gij spreektdat is over de politiek van het gouvernement. M. NOTHOMB. Ik bewijs dat de amendementen van M. Bara uit een program voortkomen. LINKS. Blijf in de kwestie. M. NOTHOMB. ik. heb het recht, de politiek van het gouvernement te hekelen. M. DE VOORZITTER Ik verzoek u, kortte zijn. M.NOTHOMB. ik ben heel beknopt geweest. {Ho! hol links.) De oorlogskreet van M. Janson is de geestelijk heid is de vijand. UlNKS. Dat is waar. M FRERE. Dat is van over veertig jaar gezegd. M. NOTHOMB. En om niot beueden dat voorbeeld te blijven gaat gij verder.... LINKS. Da sluiting! M: NOTHOMB. M Bara heeft zich bediend van do uitdrukkingen van M. Janson. Hij zegde tot het ministerie, nieuwe wapens te nemen. LINKS. Zeker. M. NOTHOMB. Den dag waarop wij aan het velk de wet van den godsdienst zullen ontnomen hebben, zal het ook bereid zijn om de wet der menschen te verscheuren. M. FRERE (spottend). O, gij ongeluksprofeet M. NOTHOMB. Men zal tot het einde toe gaan op den orangistiscuen en revolutionnairen weg, uoch wij zullen voortdurend de denkwijze vau 183U volgen en tot bat einde toe strijden met' wettelijke wapens. De herstelling zal komen en betere dagen zullen aan breken voor het vaderland. (Bravo's rechts). M. GRAUX logt het budjet voor 1882 en de rege ling der budjeiten van 1877 neêr Na een antwoord van M. Bara wordt het amende ment van M. Gublet, tot vermindering 'van het getal iioogere geestelijken, Lei' stemming gelegd on ver worpen met 95 stemmen tegen 26. Stemden voor MM. Vanderkindere, Washer, Wincqz, Berge, Bockstael, Bouvier, üansaert, De- isseaux, Domeur, de Vriiits, Féron, Gobiet, Hullet, *"7 Stemden tegen MM. Tack, Tesch, Thibaut, Tito nissen, Tournay, T'Serstovens, Vau Brabandt, Varidam, Vandenpoereboom, Van den Steent Vari Hoorde, Van Humbeeck; Van Wambeke, Verbrug- ghen, Verhaeghe, Verwilghen, A. Visart, L. Visart, Jos. Warnant, Jul. Warnant, Wasseige, Wiiiequet, Woeste, Bara, Beeckman, Beeruaert, Berten, Bie- buyck, Coomans, Coremans, Oornesse, Ctombez d'Andrimont, de Ban let, de Backer, de Bieeckore' do Borchgravo, De Bruyn, de Chimay, de Decker' de Haerne, de iieuiptmue, de Joughe, de Kepper, de Kerchöve. E. de Kerckhove, De Laet, De Lants- heere, Delcour, de Liedekerke, de Macar, de Mont- pellier, de Moreau, dePiiteurs.de Rossius,Descamps, Dethuin, De Vigno, de Zerezo, Dupont, Durieu,' Frère, Giliieaux, Uuyot, Jacobs, A. Jamar, E.Jamar! Janssens, Kervyn, Lambert, Lefebvre, L# Hardy! Lescarts. Lippens, Mascart, Meeus, Mineur, Muilo, Noteiteirs, Nothomb, Ortmans, Osy, Paternoster, Feesteen, Peitzer, Pety, Pirmez, Puissant, Reynaert! Rogier, Rolin, Sabatier, Saincteiette, Smolders en Struys De oorspronkelijke tekst Van het budjet wordt vervolgens verworpen bij zitten en reentstaan. Het amendement van M. Bara. tot atschaffing van art. 27 der jaarwedden vau de professors der semi naries wordt ter stemming gelegd en aangenomen met 68 stemmen tegen 53. (Linkerzij togen de rech ter.) Aan het amendement van M. Bara, betreffende art 29 (lagere geestelijkheid) en tot vermindering van het cijfer, aan de aaltuooseniers toegekend, stelt M. Jottraud voor, het krediet met 580,000 fr. te ver minderen, dat de enderpastoors betreft. Dit amendement van M. Jottrand wordt bij recht staan en zitten verworpen. &.llet amendement van M. Bara aanSO art.(subsidies aan de provincies, de gemeenten, kerkfabrieken cn en godsdienstkosten te Beverloo) wordt op dozelfie wijze aangenomen. (1) M. Nothomb, hoort!al vermeerderdemea nog 't getal Aalmoeseniers, nooit zullen de families genegen zijn den persoonlijk verpliohtenden dienst aan te nemen. Zelfs de Militaire dienst gelijk hij nu is. walgt en wordt algemeen verworpen, omdat hij ouweerdig is van een vrij volk, verdrukkend voor Burger, Boer en Ambachtsman en gausch nutteloos... Wijdurvenhierverklaren, datd'heeren Representanten, zelfs diegene welke te vrede zijri met liet tegenwoordig stelsel, dat zij persoonlijk dit gevoelen mogen nebben, maar hetzelve mei kunnen uiten als Volksvertegenwoordiger, zonder hun Kiezers en hun Volk te verraden. (Nota van de Redaktie.) De Bergemeerschen staan onder, tot groote schade van eigenaars en gebruikers... Wat gaat er om, aan de Vaart? Is 't waar, wordt Aalst ge slachtofferd in 't belang van ander plaatsen Sedert 20 jaren heeft 't Verbond, talrijke personen die zich met politiek bemoeien, het geuzenblad heeft die Personen straatkapoenachtig aangerand en achterna geroepen. Aan wie heeft 't Verbond eenige achting ontnomen en hinder toegebracht Aan niemand dan aan zijn eigen zelve, want 't is reedsverscheidemalengebeurd.dat de laster te klaarblijkende was en wettiglijk werd afgestraft. Uitdrukkelijk heeft 't Verbond verklaard dat al de Staatsmeesters 't Verbond MOEIEN lezen, ondersteunen en verspreiden... Hoe zal de veroordeelde Meester van Denderhautem deze plicht nu vervullen?... Van de nieuwe Statie- marchandise, tc weeg, liggen 2 plans op 't Stad huis. De liberalen lamenteeren over den toe stand der Stad, en terzelvertijde ze vragen en ze petitionneeren om hier een tweede Collegie te hebben,een wereldlijk collegie,gelijk er een geweest is in Aalst van 't jaar 1826 tot i83o en waartegen de Gemeenteraad toen ter tijde zoo krachtdadig en zoo eenparig protesteerde, als wezende dit Collegie eenen kanker voor de Stad... Liberalen, gaat naar 't Sekretariaat, vraagt de boeken en resolutiën van 1826" tot i83o, en ge zult vinden, bjjna op elke bladzijde een klachten een gejammer tegen dit wereldlijk Collegie,.. Er waren geen studenten tn de kosten beliepen jaarlijks tot dui- zende en duizende guldens! En 't GASTHUIS? zal men vragen. Ja, 't Gasthuis, dit groot en gewichtig punt; sedert ioojaar heeft de Stedelijke Raad zulke zaak niet voor handen gehad...Zeker lijk, 't zou onbedacht handelen zijnvan aanstonds te decreteeren: Wij houwen een nieuw Gasthuis! Maar eveneens zou het een on vergefelijke dwaling zijn, van te beslissen: Er wordt herbouwd op de zelfde plaats! zonder de volle gerustheid te hebben dat er na eenige jaren niet zal moeten afgebroken worden... In dees punt valt er veel te onderzoe ken, den raad te hooren der Geneeskunde; te zien hoeveel een nieuw Gasthuis zou kosten; of men aan een goedgelegen grond zou geraken; wat de oude grond zou opbrengen, enzoovoorts... Aalst heeft 't betrouwen dat zijn Gemeenteraad, dat de Godshuizen op d'hoogte zullen blijven van deze zaak, die voor de Stad, een hoofdzaak is. GEERAARDSBERGEN. De burgers cn de regende van Geeraards- bergen zijn door Sire en zijne Ministers hunne vrijheid en meesterschap afgenomen. Sire en zijn Ministers doen daar tegen den dank en wil van de inwoners en van de regentie, eene geuzen school bouwen die verscheide honderde duizen den franken zal kosten. Sire, die meer pré trekt als al de pastors, onderpastors, Burgemeesters en schepenen voor geheel hei land. gevoelt niet wat al ontberingen, bekommernissen, moeite en arbeid zijne onderdanen uitstaan voor die geuzen scholen, hij ziet de tranen niet die de werklieden en de ouders storten voor die geuzenscholen, hij hoort de zuchten, verwenschingen en vermale- dijdingen niet welke de geuzenscholen veroor zaken. Wilde Sire met zijne Ministers en hofman nen eens naar Geeraardsbergen gaan, hij zon daar waarschijnlijk zien, hooren en ondervinden, gelijk Willem i in 1828, wat er te Geeraardsber gen omgaat en hoe hoogzijne Ministers en hof mannen daar in achting staan. KORTRIJK, 4 meert. Verleden zondag, zegt do Gazetten de Courtai, heeft op hel stad huis alhier eene uitdeeling van meer dan drie duizend brooden aan den armen van Kortrijk plaats gehad. Deze brooddeeling was bevolen door den burgemeester Nolf en de schepenen Tack en Ghesquière. Men weet dat die personen beschuldigd geweest zijn doorde geuzen, verleden winter aan de behoeftigen de hulp te hebben ontzegd, welke zij noodig hadden de geuzen ja ven zelfs te kennen dat het geld wel van zijrie bestemming kon vervreemd zijn. Daaruit volgde een proces en de lasteraars werden tot schade loosstelling verooideeld. Het is het bedrag dier schadeloosstelling welke zondag aan de ongeluk kigen der stad uitgedeeld is. CHARLEROI, 4 meert. Hetschijnt dat het onderzoek over de zaak van Mad. Lignan, de kaartzienster van Charleroi, nog ver is van afge- loopen te zijn. Mad. Lignan heeft beweerd dat ij aan den redakteur van hel gestorven chan- ^age-bleid 1'JEclai.rJ-»elge, geld heeft gegeven om, LU, \aarten te Die radikale redakteur woont thans is Canada, te Montrea of te Quabec er is kwestie hem te cloen ondervragen door eene onderzoekskommis- sie. Zoo dit waar is, zal het onderzoek nog lang duren. In alle geval.de zaak wordt hoe langer hoe ingewikkelder en het schijnt daarenboven dat er talrijke personen in betrokken zijn. Zooals men weet, is Mad. Lignan aangehouden krachtens een mandaat uitgeveerdigd door den pr okureur-gene- raapvan Brussel. MOORDPOGING TE ANTWERPEN. Maandag avond is er in de Lange Winkelstraat, eene brutale moordpoging gepleegd. De genaamde Adriaan Krik, oud 23 jaar, heeft zijne moeder zeven messteken toegebracht, vier in den hals en drie in den linker arm. Ziehier hoe de zaak zich heeft toegedaan Krik was een kerel van slecht gedrag hij werd reeds tweemaal door de rechtbank veroordeeld voor vechten en beleediging tegen de policie. Maandag morgend, ten half zeven, had hij 'zijne woning verlaten. Vooraleer weg te gaan, zegde hij aan zijne moeder, dat zij zorgen moest dat zijn hemd tegen 's middags gewasschen was. De vrouw antwoordde dat zij geen geld had om zeep tekoopen maar dat zij zou getracht hebben iets te verdienen, om aan zijn verlangen te vol doen. Hare pogingen echter bleven vruchteloos. Maandag tegen den avond kwam Krik in dron ken toestand thuis. Rij zijn binnentreden nam de moeder, die den woesten aard haars zoons moest kennen, de vlucht, doch Krik was haar te gauw, sprong op haar toe, vragende Waar is mijn hemd Is het gewasschen n Up het ontkennend antwoord der arme vrouw, greep Krik een mes, roepende Nu gaat gij ster ven 1 en de daad bij de bedreiging voegende,bracht hij zijne ongelukkige moeder de zeven messteken toe, waarvan wij hooger spreken. De vrouw viel ten gronde en bleef daar, badend in haar bloed, liggen, tot dat de geburen op bet ge rucht en het gejammer kwamen binnen geloo- pen. De dader werd nu aanstonds aangehouden, ter- wijl andere persoonen de gewonde de eerste zox-gen toedienden. Het slachtoffer is vervolgens naar net gasthuis gebracht, en de zoon in de gevangenis op gesloten. Uit nader genomen inlichtingen blijkt, dat vrouw Krik met haren zoon een klein huisken in eene achter buurt der JLaugf Winkelstraat bewoonde. Toen Krik door den policie-kommissaris onder vraagd yerd over zijne misdaad en de kommissaris zijne verontweerdiging daar over toonde, viel de woestaard op een brutale wijze tegen zijne moeder uit, alle ongehoorde dingen over haar zeggende. Het slachtoffer heet Theresia Bogaerdt, is 56 jaar oud en geboren te Breda. Eeu der wonden aan den hals is zeer erg en brengt haar leven in gevaar. PRUISEN. Bismarck wordt oud, vies en knorrig, c Men praat te veel en te lang in mijn Parlement, zegt hij, en men werkt er te wéinig! Daarom stelt hij voor van den BUDJET te stemmen niet jaarlijks, maar voor 2 jaren. Er is in de Kamer tot hier toe maar eene partij die ten volle met den Kanselier in dit punt overeenkomt, te wetende Konservateurs. De center of Katholieken zou iets toegeven voor wat het buitengewoon 6udj;et betreft; maar de liberaal-Nationalen met hunnen leider Benningsan verklaren er zich open lijk tegen. Volgens dezen, ware't de schending

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2