Waterrampen t'Aalsl. IUSLAAI). Rampen, itttsüaöcu cnOngclnkkeu- De vijver van St Joost-ten-Noode wordt gevuld. Dat 's no® 'l beste. Ze zullen er dan niet opgaan, als t ijs te zwak is T'Antwerpen, in de statie van Stuivenberg, is zaturdag ze kere Peer Jan Pieters, 25 jaar oud, dooreen lokomotiet omgewor pen en den arm verpletterd dit lichaamsdeel is moeten algezet worden, en de Duitsche vagebonden,t Antwerpen garréteerd, heb ben bekend dat zij de kerken van St Laurentius, Kiel, Deurne. Hoboken, enz. bestolen hebben... De Duitschers komen meer en meer, op een slechte reputatie; er residecren er ook in t Limburgs, en stout dat ze zijn, preciesalsof't altemaal commissaires spécials waren. T'Antwerpen is er rusie en tumult geweest, aan de Dmtsche herbergen der statie, tusschen Duitschers en Antwerpenaars. Een leerling van St Ignatius-Gesticht is aangerand en mishandeld door eenige knapen uit de Gemeenteschool. Rond het park ro deeren slechte walgelijke kerela, zoodat de gazetten zich verplicht achten d'Ouders te verwittigen Zaterdag avond heeft men op ongeveer 100 meters afstand van de statie van Binche, het verminkt lijk gevonden van den genaamde E. Gaillard, werkman bij den Staatsspoorweg. Het hoold was bijna letterlijk wan de romp gescheiden Men veronderstelt dat Gaillard met den koopwarentrein van Ressaix.waar hi) werkte, weergekeerd, door een manceuvreerenden trein verrast is, toen hij nabij de statie te Binche afstapte. Zaterdag morgend waren de genaamden M. Weyert en A. Ries, te Hachy. in Luxemberg. bezig een put te graven van 11 me ters diepte. Terwijl Weyert eenig gereedschap ging halen, had eene instorting plaats van 15o vierkante meiers aarde, waaronderzijn ka meraad begraven werd. Niettegenstaande de spoedige hulp, kon men eerst omtrent 7 ure s avonds het lijk van Ries ophalen. LUIK 22 meert. Eenige maanden geleden werd een aanzien lijke diefstal van kleergoed en lijnwaad te Grandville gepleegd. Alle pogingen om den dader te ontdekken waren vruchteloos gebleven. Verleden week wilde zekere vrouw O..., dier gemeente, hare val- sche haarvlechten vernieuwen en daar zij geen geld genoeg had, verkocht zij haren trouwring. Toen de man dit vernam, greep hij hoed en de beste kleêren van zijne vrouw bijeen, wierp het alles op de straat en stak er het vuur aan, na vooreerst zijne vrouw eens duchtig afgerammeld te hebben. De vrouw, verwoed, liep aanstonds naar de gendermerie van Oreye en klaagde haren man aan als den dader van den diefstal te Grandville gepleegd. De oploopende echt genoot bevindt zich thans in de gevangenis. CHARLEROI, 22 meert. Zondag is te Montigny-sur-Sambre het magazijn van ellegoederen toebehoorende aan M. Chillain, door een brand vernield. Niets is kunnen gered worden de schade beloopt 80,000 fr. De brand is veroorzaakt door de ontploffing ee- ner petroollamp. LEUVEN. 23 meert. Heden morgend was de trein, die ten 5 ure uit Herbestal naar Brussel (Noord) vertrekt, tusschen de sia- ties Vertrijck en Cordcek Loo gekomen, toen twee vrouwen over de baan gingen de machinist deed het alarmsein hooren, een der vrouwen kon nog vluchten, doch de andere werd getroffen en op den slag gedood. OOSTENDE, 23 meert. - 's Maandags van vastenavond, heeft alhier elk jaar een prijskamp voor het dansen plaats. Een 24- jarig meisje, jufv. L. Callewyn, die drie kwartuurs lang gedanst had, won dit jaar den eersten prijs. Na den dans viel zij echter builen kennis en moest naar huis gebracht worden. Sedert dan is zij niet meer tot het bewustzijn teruggekeerd en zij is dezer dagen overleden. VIRTON, 23 meert. Men meldt uit St-Rémy Verleden donderdag was de weduwe Martin, die sedert verscheidene jaren reeds aan de vallende ziekte lijdt, bezig met Eet eten van haren zoon gereed te maken. Zij had het vuur ontsteken, toen zij eens klaps dooreen aanval getroffen werd zij viel op het vuur, zoodat hare kleeren in brand schoten. Eenige geburen „die de vlammen bemerkt hadden, snelden toe en gelukten er in het vuur uit te doo- ven. De ongelukkige vrouw had verschrikkelijke brandwonden be komen, waaraan zij reeds 's anderdags overleed. GENT 22 meert. In den nacht van zondag tot maandag is Meerendi J. wijk.Durme, een schip gezonken, met mest geladen en toebehoorende aan de gebroeders Éveracrt van Gent. Volgens olie waf"cliiinliikEfidjs de schipper jn zijnensl#ap verrast en ver dronken 'want tot hiertoe heelt men hem niet terug gezien. GENT, 24 meert. Een erg feit heelt in de universiteit plaats gehad. Een russisch student had een kahier van een zijner mede leerlingen genomen deze was het boek op de kamer van den Rus gedurende dezes afwezigheid, gaan terughalen. Toen de russische student in den kursus verscheen werd hem den gestolen kahier voorgelegd, terwijl men Ucm het woord diet naar het hoofd wierp. De Rus haalde een revolver te voorschijn, mikte op fijnen tegenstrever en sloeg den haan neer. Gelukkig had hij vergeten den veiligheidsstok uit zijnen revolver te nemen zonder dit bad men misschien een menschenleven te betreuren. HASSELT, 24'meert. De genaamde C. B., van fransche al komst, en die van zijne vrouw gescheiden is, leefde sedert ecnigen lijd in onze stad met zekere vrouw C., insgelijks gescheiden van haren man. In cenen twist heeft C. B. vrouw C. eene pan bran dende olie in het aangezicht geworpen, zoodat zij erge wonden heeft bekomen. De politie is ter plaatse geweest en heeft proces verbaal opgemaakt. EEN IJSELIJKE RAMP. DE SCHOUW BURG VAN NIZZA AFGEBRAND. REEDS 59 LIJKEN GEVONDEN. Dio groote ramp is aldaar gebeurd, den 23 Meert Ten gevolge eenor gaz-ontplofling Men peist dater wol 100 slachtoffers zullen zijn Meest van de derde plaats Want de brand is ontstaan, toen 't publiek der eer ste plaats n nog niet aanwezig was Woensdag waren reeds 59 lijken uit de puinen op gehaald; de baszanger Cottoin is dood; een voorname zangeres is tusschen de vlammen kunnen ontvluch ten. Onder de slachtoffers zijn 2 huisgezinnen van acht personen. De tooneelbestuurder M. Strakesch, is gewoid. G'heel Nizza is in rouwvolle bsweging. Toeu de gaz ontplofte, werden eensklaps al de lichten in den schouwburg uitgedoofd; de schrik was onbeschrijfelijk. Nizza, 24 meert. Men moest Lncie de Lammcrmoor opvoeren, in gala, met Bianca Donadio. een jonge italiaansche zangeres, zeer beroemd te Rome en te Venetië. Ten 8 ure en 10 minuten, terwijl het publiek plaats nam, deelde een gasbek liet vuur meè aan liet lijstwerk van het tooneel. I11 een oogwenk stond gauscli het tooneel ia vuur; de artisten be- vonden zich in hunne vertrekken. Vijf minuten daarna ontplofte de gaz, en de zaal en de koelissen werden in de diepste duisternis gedompeld. De schrik was ontzaggelijk; veel personen werden letterlijk in het gedrang versmaoht. Veel kinderen bevinden zich tusschen de verbranden en verstikten. Het waseen verschrikkelijke tooneel! Wanhopige en betreurensweerdige feiten grepen plaats; eene vrouw, wier man in den brand is gebleven, is van het hoogste der Promenade des Anglais in zeegesprongen. De haryton-en de baszanger zijn levend verbrand, even als de kooristen, mannen en vrouwen in groot getal. Nizza, 21 meert, De zaal van den schouwburg was bijna vol, toen de brand uit berstte. Heden morgend waren reeds 60 lijken gevonden; men denkt, dat er nog wel ongeveer 200 slachtoffers onder de puinen liggen De zangers Trie en Coltoni zijn levend verbrand. De neerslagtiiieid in Nizza is'zeer groot. Op de plakkaart, die de vertoouing aankondigde, waarin de ramp is gebeurd, las nnm Woensdag 23 meert, gala-avondfeest, verlichting giorno. Bianca Donadio was gekleed om op te treden toen zij de vlucht nemen moest; zij vluchtte uit hare logie, die eensklapsin hetdonker gehuld was. M. Strakosch is aan bet been gewond. M. Bus en zijne lamilie, ten getalle van vijf, zijn in dezefde logie Terstikt; Bus was president der maatschappij van handelsklerken te Avignon. Aalst. Correspondent uit Brussel,gij beweert wel te weten, dat op een vergadering van Inspekteurs der Scholen, er 'ue lijst is gegeven van al de gazetten welke de Meesters niet mogen nemen en van ander gazetten, in welke zij uilgeuoodigd zijn" zich te abonnecren... Correspondent uit Brussel, gij zegt dat diestenge- volg e, een deftig g'illustreerd blad talrijke Inschrij vers heeft verloren, terwijl een vodde dje daarenbo ven nog van den Staat subsidie trekt, terwijl een vodde van een g'illustreerd blad,talrijke Staatsmees- tert als abonnementen beeft mogen opschrijven. Correspondent uit Brnssel, wij verzekeren n 't vol gende: In Aalst is een allergemeinste Genzenblad: die gazet heeft verscluide malen, met groote letters aan "t hoofd zijner kolommen gedrukt «at De Stunts- meesters 'i Verbond moeten lezen en verspreiden. Zoodat die gazet nu toch op elke gemeente 'ue lezer zal hebben; anders is bare ruchtbaarheid op den Buiten onder O, en zijn haar annoncen er g«eu cen tiem weerd... Correspondent uit Brussel, die woorden van 't Verbond bemerkende, daarbij overwegende wie 't Verbond schrijft en het MOET schrijven, ge ziet dus zonder oogeu, welke dwang er op d'oiHciéele Meesters ligt... Ze worden vet betaald, maar'tis van: Allaeen deel alhier, voor de liberale drukpers! zoo is de Geuzeukoek langs tweekamen geboterd... Maar duren is een 6choone- stad en blijven duren nog een schooner... Correspondent uit Brussel, wij weten nu dat 't officiéél Onderwijs van 't hoofd tot de voeten, DOORTROKKEN IS VAN GEUZERIJ... Nevens de St Annnbrug zou absoluut een vast liggend brugs ken voor voetgangers moeten zijn. 't Publiek wacht nog altijd, wat er met de Zaat gaat verricht worden. Heeft de Stad geld te veel, dat die grond daar wanorderlijk en nutteloos blijft liggen? Er wordtin 't Publiek gevraagd, of de Zaat niet kan dienen, als plein voor 't verkoopen van hoppesta- ken en ander diergelijke zaken; dan zou de weg naar de 6tatie, langs M. Jelie's, toch geen halsbrekerij of geen steeple-chase van sparrestaken blijven. Verders mag men niet vergeten dat er tusschen den ouden Dender en de Vaart 4 hectaren grond ligt, die zich allerbest presenteert als bouwgrond. Liggen de plans der nieuwe Statie t'elks Inzage? Is er een Re gister bij voor d'opmerkingen? Mag dit groot werk incognito passeeren? Mag de Stad zijn Denderstraat laten schenden? Is 't waar ja ofneen, dat die steenwe gen over d'ijzeren baan, een oprechte galg is voor al d'aanpalende en voor de passanten? Heden, zatur dag, ten 2 ure, openbare zitting van den Gemeente raad. Morgen zondag, halfvaste, SST Groot Avondfeest Op de Schouwburgzaal, door Leden vandenSchool- penning: l' plaats 2 fr.. 2dr 1 fr., begin ten half zes ure; er zal zijn Symphonie, vlaamsch en fransch ge zang, duo voor clarinette en cornet piston, door MM. Corael en Dekeghel, beide gunstig gekende artisten; Trio van doctor Crispyn, Le Capitaine Fillasse, van Molière; 't Vlaamsch blijspel 24 aren Fabrikant enz. Talrijke knarten zijn reeds genomen, doch me* kan er nog bekomen, zondag avond, bij d'intrede derFeestzaal, Veemarkt, oudeKarmelieten. Men zendt ons 't volgende 't Is nooit gehoord! Voor den 20sten keer staan de kelders in de nabijheid van den Dender onder water, en dat is nog de kleinste der rampen, maar de zaai- en weilanden die van Wieze tot Denderleeuw beschadigd en bedorven zijn des-, kundige personen verklaren dat het een algemeene ramp is voor den rond den Dender gelegene. Algemeenlijk wordt gevraagd dat d bieren Se- nateursen Representanten van ons Arrondissement, 'dezen akeligcn toestand aan de Kamera zouden doen kennen, dat er Deputation naar ïnisterie^ zouUeu gaan; de zaken zijn dringend eri drei gend; worden de landen in den zomer bij het minste hoog water overstroomd, de schade zal onberekenbaar zijn voor Eigenaars en Landbou wers. Men spreekt van petitiën naar Kamer an Ministers; en waarlijk er is rede om in algemeene Beweging tegen dezed toestand van zaken op te komen. EEN OUDE AALSTENAAR. Zondag, verleden, te Mechelen, was er groote feest van den Katholieken Nijverheids- en Koophun- delskring. Met 12 sociëteiten en veel muziekeu zijn ze pront de straten doorgetrokken, vaandels en kar tels aan 't hoofd.' Daarna was 't vergadering in hun eigen lokaal, een schoon nieuw gebouw met twee groote zalen; en Senator Caunart, met Volksverte genwoordiger De Kercbhove, zaten in de vergade ring nevens M Dessain, den vermaarden drukker, die eeievoorzitter is. Daar wierd gesproken door M. Ansiau, den Mechelschen, en door MM. De Corte en Walgrave, do Gentsche voorzitter en secretaris. Bijzonderlijk wenschten die Heeren, en iedereen daar met hen, dat iedere onzer steden zijne verceni- ging van katholieke Nijveraars hadde, en er dan on derling eeneu Bond wierde van gesticht om de nij verheid, den handel en de kunst nu weder op te beu ren en op de echte grondbeginselen van reehtveer- digheid en waarheid terug te brengen. A. W. EEN GOEDEN-DAG. In het liberaal, dat is in liet franschgezind l;amp, is m an kwaad, helsch kwaad togen M. Roynaert, lid der kamer. M. Reynaert sprak over de vrije scholen, on na tuurlijs in het fransch, want zóó ver heeft men het gebracht in het vrije België, dat de taal der meer derheid in het Parlement niet meer kan gebruikt w orden. De achtbare afgeveerdigde maakte oen zin snee, die de franskiljons niet heel precies von den. In de prijskampen, zegde hij, dedendevrije scholen, de gemeente-scholen rood worden. Heel de linkerkantlachte, wanthij immers beweert fransch te zijn, parisien, boulevarilier, en M. Oiiu harder dan alle anderen, riep schokkend och, och! Doch M Olin kreeg hierop den slag van een vlaam- sclien gi eden-dag op zijn hoofd, die hem draaien deed en die zijne verfranschte vrienden nog doet opspringen van kwaadheid. Ik maak, zegt M Reynaert, zoo'n schoon phra- sen niet als gij, Mijnheer Olin. Ik hen ikgeenFransch man Dj verslaggever over de wet op het onderwijs, sprak geen woord meer; maar de Etoile brengt nu uit dat M. Olin inderdaad 'nen Franschraan van af- kc...st is dat zijn vader, op verslag van M. Jacobs, genaturaliseerd werd, en liet blad ziet in de woorden van M. Reynaard, eene ijseiijke mcchanceté. Meer dan dai, het blaü wii dat de bladzij, in de Annates, waarop die goeden-dag gedrukt staat, zou vernietigd worden. Wij integendeel, wij vragen dat het antwoord zou blijven, omdat het een goed aandenken is voor allen, hoedanig M. Reynaert het dan ook verstaan hebbe dat is, al zou hij met gedoeld hebben op de nationa liteit zelve. maar wel op liet verschil, dat de Walen meer in liet fransch thuis zijn dan eenigen van ons. In dit laatste geval zal het hun leeren, dat wij wel goed zijn eene taal te spreken en ons zelf daarin le laten regceren, die de enze niet is, die de taal niet is der meerderheid; maar dat het hun da&r- om des te slechter staat, om ons overdie welwillend heid nog te bespotten. Wij danken M.Reynaert voor dienvlaamsclien goe- dei.-dag dien hij M. Olin toedionde. (Handelsblad.) Overzicht. RUSLAND. Na de verwarring en den schrik der eerste (lagenbegint, er een weinig kalmte te komen. Welke zal_dc- inwendige en uitwendige politiek van Alexander ill wezen? Wntjiet uitwendige aangaat, de russische politiek zal niet veranderen zij is voor den vrede op de traktaten gesteund,zonder nochtans hare rol van Mogendheid teverzaken. Nu bijzonder lijk is 't te peinzen dat Rusland geeuebu tenlandsche avonturen zal zoekener is werk genoeg in 't bin nenland, erge wonden te heelen en rampen te voorkomen. Zal de nieuwe C'zar meer vrijheid verleeuen? zal hij een grondwet toestaan en van het persoonlijk bestuur afzien? zal hij op zijn volk steu nen? twee Russische gazetten die dezen raad geven, hebben eene uaarschouumg van 't gouvernement ontvangen. In alle geval, wordtin het eerste oogen- blik de vrijheid met uitgebreid, men zal toch geen sisteem van despotieke beteugeling, aauvangeu; dat toch zou nutteloos zijn en geen eene ramp voorko men, gelijk de russische drnkpers eenparig verze kert. Rusland stelt voor ten boud te maken tus schen al de beschaafde mogendheden om de koning- moorders in alle landen te vervolgen. PARIJS. Niettegenstaande de protestatiën der grootste geneesheeren, waaronder er Yele republi keinen zijn, heeft de gemeenteraud van Parijs ge- dreketeerd dat de gasthuizen door wereldsche perso nen moeten bediend worden. Eene gemeenteschool van wereldlijke ziekeudieners uiott op staanden voet geopend worden. Droomen dan die irauscke vrijden kers en gelooven zij dat de zellsopoüering geleerd wordt gelijk lezen en cijferen? i'usschen Grevy en Gumbetta gaat de strijd voort op 't kiezingstelsel. Met wie zal 't ministerie zijn? Op die vraag heeft de president der ministers geantwoord dat zij daar van geene kwestie van kabinet Hinken zullen, muar dut elke minister vrij blijft zijn gedacht te volgen. Niettegenstaande die verzekering staat de ministeri- ëele knsis voor de deur; en gelijk een ministervroeg: zijn wij dan ministers van Grevy ol wel van Gambet- ta? aldus zal die strijd geleverd worden om te weten wie in Frankrijk heerscht; de president Grevy of wel Gambetta? TRANS VA-AL. De wapenstilstand is verlengd tot 21 Maart. Boers en Engelschen hebben lange sa menkomsten gehad. Ue bijzonderheden der ouder handelingen zijn nog niet bekend gemaakt. 'T geen zeker schijnt, is dat de Boeren zich versterken, en dat d'Engelschen met versche troepen aankomen. Engeland eischt eene militaire bezetting in den Transvaal, en daar willen de Boeren niet van hooren. ENGELAND. Zou '1 wederom 'ne slag zijn der Nihilisten? Gansch Londen was donderdag laatst in eene onzeggelijke opschudding. De tijding liep dat het Parlement ondermijnd was geweest, en zonder een gelukkige toeval 6prong 't Paleis der Natie in de lucht. Het feit is echtde minister van 't inwendige heeft het bevestigd. Under't paleis heeft men eene mijn ontdekt, bevattende 25 pond poeier, de lont brandde reeds, muur een gelukkige kuns wilde dut een policieagent,aaueen begin van brand geloovende, de lont tegen zijne borst heeft uitgedoofd. Nu, wie zijnde daders dezer samenzwering? uit Rusland? Londen bevat er velen,zijn 't Nihilisten, o.a. den ia- meuzen Hartmauu, en de Nihilisten houden talrijke vergaderingen. Zijn 't de femians of ierlandsche re- volutionnairs De gemoederen zijn in Ierland zeer verbitterd, en gelijk het de russische gazet van Brus sel zeide: met geweld en dwang kan men niets meer uitzetten, de vermelingsmiddelen zijn te gemeen en te schrikkelijk. Eene zaak alleen kan keizers en ko ningen redden: Rechtveerdigheid en Religie. OOSTENRIJK. De kamer heelt tegen de moord van den Uzar niet willen protestereu. De ondervoor zitter Smolka, die een Pool is, en de andere Polen verklaarden dat zij liever op staanden voet vertrok ken, dan spijt te betoouen over de dood van den ver drukker van Polen. Het gouvernement is met die handelwijze zeer bekommerd, en men zegt dat het ministerie zal moeten veranderd worden nochtans de "--it verantwoordelijk vour die handel' wijze der kamer.De Keizer is zeer misnoegd, en de gazetten verwijten aan de Poolsche kamerleden dat zij de belangen van 't keizerrijk slachtofferen aan hunne betrachtingen. OOSTEN. De schrikkelijke gebeurtenis in 't N001 den heeft Turkije en Griekenland doen vergelen. Maar daar is toch mets uitgewerkt. De oostersche kwestie heeft geen eenen stap vooruitgedaan. De ge- slepene turksche diplomaten zoeken duizende uit vluchtsels om tijd te winnen men rekent op eene be roerte in Europa, en dan zal eensklaps de Turk de tanden toonen aan den Griek. Nu zijn ze bezig met te harrewarren over de grensbepaling; men valt niet t' akkoord, Turkije staat niet genoeg af, en Grieken land toont te veel appetijt. ONTPLOFFING TE MADRID. De Agencie Havas deelt de volgende jdepechemeê. Madrid, zondag 20 meert. Gisteren avond rond 10 ure, en opnieuw tc mid dernacht, op het oogenblik, dat het hof van Madrid den schouwburg verlieten de lcofÜhuizen opvulde, ontploften verscheidene springbusseu in eene dei- meest bezochte straten van Madrid. Het volk liep naar de Puerta del Solwaar de ont- ploHing had plaats gehad. Er lieerschte eene zeer groote opschudding en het volk school in menigte te saam, rond het gouverne mentsgebouw en de residentie van den gouverneur van Madrid. Men veronderstelt, dat die aanslag gericht was tegen den ambtenaar, die de sluiting bevolen beeft der speelhuizen en het rouge et noir verboden, zelfs in de meest aristokratisclie kringen. De aanslag had plaats terwijl 130 castiliaansche communards aan een banket vereeuigd waren, om een verjaardag te feesten der panjzer Commune van 18 meert 1871. De Kreuzzeitung zegt dat het gouvernement van Pruisen, zoowel als de H. Stoel, verlangend uitziet naar het einde van denkulturkampf. Indien de vrede hersteld wordt, gaat gemeld blad voort, zal dit herstel grootendeelsaan de pogingen van den Paus te danken zijn. De brandramp in de akademiezaal te Mun- chen, heeft, behalve de verbrande personen, nog een nieuw offer geëischt. Bij het zien der verkool de lijken, ontstelde de prokureur des koningszoo danig, dat hij zich te bed moest begeven en 's an- derdagskrankzinnig was. De verschrikkelijke ziekte weerstaat aan alle geneeskundige hulp. De zieke is moeten naar een krankzinnigengesticht gevoerd worden. Zaterdag morgend heeft eene verschrikke- keliike ontploffing eene gansche verdieping weg genomen van het fabriek van den vuurwerkmaker Pacelet, te Saint-Etienne. Toen de rook en het stof, door de ontploffing veroorzaakt, verdwenen waren, bestatigde men dat vier mannen onder de puinhoopen begraven lagen; doch vooraleer men eraan denken kon hen ter hulp te komen, moest de beginnende brand gebluscht worden. Eindelijk was men met de redding klaar twee der slach toffers hadden zulke verschrikkelijke wonden ont vangen, dat men wanhoopt hen te redden; wat de twee anderen betreft, zij hadden slechts lichte kneuzingen bekomen. Het gebalsemd lijk van den overleden Keizer is met veel plechtigheid overgebracht naar de Citadel; op den doortocht waren al de vensters geslo ten, uit ordonnancie der Policie; van den eenen kant was de toegevrozene Newa.waar geen levende ziel mocht opkomen; aide Staatskorp" sen en Staatsmannen waren in den Stoet he* lijk lag op'nen grooten vergulden praalwagen, getrokken door 8 paarden, en bestierd door den zelfden koetsier, van den dag der moord;achter 't lijk volgden De nieuwe Keizer, te voet, De Ministers van oorlog. Generaal Loris Melikoff, De vijl Groothertogen. De Grenadiers van 't Paleis. Dan kwamen de rijtuigen en eerst vooral 't rij tuig van de nieuwe keizerin. Het Lijk blijft daar tot den dag der groote Uit vaart; alsdan zullen in Rusland vertegenwoordigers van al de Mogendheden van Europa aangekomen zijn. De plaats, waar Alexander II gedood werd, is door een ijzeren grilje afgesloten: men gaat er een kapel bouwen want Alexander II, alhoewel slechte echtgenoot en '-"kker van zijn volk, leefde devotelijk in zijn Schismatieke Religie; het geen te verstaan is; een valsche Religie verschoont en streelt de slechte drillen, terwijl de Roomsch- Katholieke Religie, de Biecht, de Restitutie, het zedig en treffelijk leven voorschrijft en daarom door vele grooten verlaten, ja zelfs vervolgd wordt. Men zegt dat Alexander III, Ten eersten, afziet van zijn Franschgezindheid, uit oorzake der Commune. Ten tweeden, vast besloten is van op geweldige wijze de Nihilisten te bevechten... Generaal Loris Melikoff heeft een goede vangst gedaan, en wel namelijk ontdekt en aange houden, talrijke Nihilisten die deel maakten van de Geheime Policie, en aldus de booswichten en de verraders speelden. Zelfde generaal Loris Melikoff wilt zijn ontslag geven; 't is reeds twee maal geweigerd. In Amerika. De Daily Telegraph bevat een uitvoerig telegra- phisch verslag van een socialistische meeting,te NewYork gehouden en waaraan omtrent 3ooper sonen hebben deel genomen. De voornaamste redevoeringen werden door den russischen nihilist Klemenke en door den duitschen sociaal demokraat Hasselmann, vroe ger lid van den duitschen Riiksdag, gehouden. Klemenke zegde, onder andere, dat de overle den czaar de wreedste tyran was en zijne vrij making der lijfeigenen slechts een bedrog op groote schaal. Hasselmann zegde, dat de ontploffing van zondag een schok door de geheele wereld had ve roorzaakt, en die alle tyrannen had doen beven. De overleden Alxander was niet de eenige bloed dorstige geweldenaar in Europa. Duitschlands keizer, Wilhem, was even slecht. De geheele ty- rannen-lamilie moest worden uitgeroeid. De meeting nameen adres aan, gericht tot de russische vrienden,wier zaak daarin heilig wordt genoemd, en dat als volgt eindigde: Broeders wij keuren uwe daden en uwe methode goed. Geen ..wapenstilstand tusschen-u en uwe verdruk kers Doodt, vernietigt, vermoordt en vernield hen, met wortel en tak Wilhelm 1, aan Alexander III. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft een zeer hartelijken telegram aan den nieuwen czaargezon- den, en waarin hij onder ander zegt Welke verschrikkelijke gebeurtenis welke toekomst gaan wij te gemoetGij hebt trouwe na buren, dat is u niet onbekend. Loris Melikoff bedreigd. Het gerucht is te St-Petersburg in omloop dat Loris Melikoff bedreigende brieven van de nihilis ten heeft ontvangen, waarin hem zijne ter dood veroordeeling wordt gemeld. Men vreest voor nieuwe aanslagen. St-Petersburg, 21 meert. Aanhoudingen. De dagbladen melden, dat er dezer dagen talrij ke aanhoudingen hebben plaats gehad. Bij een der aangehoudepersonen zou men groote sommen hebben gevonden namelijk 700,000 roebels in twee kisten. Verleden nacht heeft men in een publick. huis een persoon in hechtenis genomen, bij wien men twee revolvers gevonden heelt, benevens eendolk, vergiftigde pillen en 20,000 roebels. De Heroldt dat men twee depots van dynamiet heeft ondekt. St-Petersburg, 21 meert. Men zegt dat in het paleis van den hertog van Leuchtenberg een laboratorium is ontdekt, waar de revolutionairen hun dynamiet verveerdigden. Dit paleis is gelegen nabij de Blauwe Brug, te gen ver de Isaac kathedraal het behoorde aan de grootvorstin Maria Nicolajewna, zuster van Alex ander II, die getrouwd was met den hertog van Leuchtenberg. Het werd weinig bewoond door wijlen den hertog, die een groot liefhebber v/as van scheikundige proeven en in het paleis een laboratorium voor zijn bijzonder gebruik liet in richten. Dit laboratorium, hetwelk in den laatsten tijd niet werd gebruikt, werd bewaakt door een oud bediende der garde. Eenige studenten kregen er kennis van en verzochten den ouden man hun het laboratorium af te staan, om er hunne scheikun dige studiën voort te zetten. De man gaf zijne toestemming en liet, zonder toezicht te houden, de studenten dynamiet verveerdigen. De oude man bevond zich gedurende den laatsten tijd in Finland. Men zegt dat generaal Morwinski, die het be kende huis in de Sadowajastraat zoo slechts heefd onderzocht, en wiens handelwijze dienstengevol- ge aan een gerechtelijk onderzoek is onderwor pen, vergif heeft ingenomen. De France bevat de volgende bijzonderheden over de wonden, die de czaar bij den aanslag be komen heeft. Het laken zijner kleeren en het leder zijner leerzen, die door de ontploffing waren van een gehakt, waren met zijn vlecsch gemengd. De lin kervoet, die nog enkel met eenige lappen vel aan het been hing, was omgedraaid met den hiel naar voren. De buik was open en men moest den kei zer d'handschoenen van de handen snijden om het vleesch niet meê af te trekken, als men ze uit deed. Men kan zich niet verbeelden hoeveel bloed de keizer verloren heelt; men zou de slede op het bloedig spoor over den sneeuw hebben kunnen volgen. Toen de keizer na de eerste ontploffing, uit het rijtuig stapte, maakte hij het kruisteeken, vóór de lijken van de tcherkessen, die door den slag wa ren gedood. Dan zag hij Russakoff aanhouden door een kleinen dvornik, en richtte hem eenige woorden toe, die niet werden verstaan. Het was op dat oogenblik dat de tweede bom ontplolte.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2