Nog' al éeiitn. De schuld der Boeren. Dc ramp van ftizza. r 5 Uampen,iHtsöaöcn enCDngduklmi. Kronijk van Aalst. STATIËN, '1 Concert van Xondag, BüSlilllll. Overzicht. Men spreekt van de MUiLPLAAG in eenigesiallen uitgeborsten te Baelem, Ghcel, Mollen Olmen.... Wij herinneren de kenteekens in een onzer vorige Nrs gegeven, en de voorzorgen, o. a. twee of driefnaal daags den mond der dieren uitwasschcn met een mengsel van azijn, honing en zout, totdat de rauwe plaatsen genezen zijn. 'ne Kerel te VERVIERS, zekere Dardenne, leefde van zijn vrouw gescheiden; immers, de Vrijdenkers leeren dat het huwelijk maar een wereldlijk contract is,dat gelijkalle andere overeenkomsten kan gebroken worden; ne schoone wereld, hé! een oprechte hon denwereld! en redelijke schepsels zinken zoo diep! De kerel te Ver- viers leefde met een ander vrouw, ze stak hem ook tegen en hij heeft haar en haar kind doodgeschoten... Als 'ne wolf of lieger uil een menagerie is geraakt, iedereen vlucht, iedereen sluit deuren en vensters.. 'ne Geus en Vrijdenker i» gevaarlijker in de samenleving als't wildste dier der dikste bosschen. En dat wordt alle dagen gepiouveerd. Al de moorden en schelmstukken zijn de gevolgen, omdat 't Geloof zoo zwak is, en 't hertovermeesterd doorde slechte driften... En 'k beroep al de Geuzen advokaten en al de geuzen ga zetten om dat eens te komen wederleggen in ons gazet., als ze proper en deltig spreken; anders, geenen buebt, onder ons. In 't Limburgs resideeren nog kerkdieven, en de moordenaar der weduwe Breuls, te Smeermaes, is te Luik gesnapt, 't is zeke ren Huibrecht Alofs, van 39 jaren; hi) had veel geld op zich, een mes waaraan nog bloed was, en den gouden trouwring van't slacht offer... De marchesse' van Maastricht wordt geprezen, omdat zij zoo rapied dien moordenaar in d'oog had en onder d'ijzers bracht. T'ANTWERPEN woonde in St Janstraat 'nen duitschen pla- fonneur; hi) is 't opgesteken met i5o fr. in geld en voor 35o fr. kleederen, van can andere logistgast... Pruisen zendt hier veel ramenant; en nu schrijven z'uit Berlijn dat er daar berenvleesc'n verkocht en geëeten wordt-.. Die Pruisische waren nog te zacht! Maandag morgend 4 1/2 ure, voerde zekere Jos. Commeren, 18 jaar oud, wonende bij zijne ouders te Esschen, met eene hon denkar een kalf naar eenen beenhouwer te Gappelen. Toen hij naar Essched terugkeerde, ward hij aan den doorrij van den bareel n. 28, door een koopwarentrein verrast en wel honderd meters verre meegesleept. De man werd op den slag gedood en het verminktlijk wc ra door de zorgen van het gemeentebestuur ter aarde besteld. Ook de handen wsrden overreden en het karke was verbrijzeld. Er is gemeld dat een veertienjarig meisje van St Gillis in de Senne gesprongen was. Dit meisje was 's avonds te voren zeer laat van het hal thuis gekomen hare ouders hadden haar opmerkin gen gemaakt over haar gedrag en werd een tweede maal door nare moeder berispt, j-jet meisje was doorop uitgegaan e» rechtstreoks naar de senne geloopen. YPEREN, 29 meert. Het Journal d Ypres meldt een erg feit dat in eene oftkieele school heeft plaats gehad. Eene onderwijzeres heelt een kind van 3 jaar en half tot straf in eene kas opgesloten toen de klas geëindigd was, is de meesteres vertrokken en het kind heeft den nacht in dc kas doorgebracht. Eerst 's anderdags 's morgends, omtrent 9 ure, werd het kind ontdekt en vrij gelaten De heer S. van Aalst is in beroep tegen zijne veroordeeling. Indien hij ten onrechte veroordeeld is, wij hopen dat het eerste vonnis zal verbroken I stukken in Symphonie. worden; de katholieke Partij zoekt noch winst noch 1 luister in't gevangen zetten van liberalen; doch men zal nu tochde stomme dwaasheid derliberale gazetten zien: indien M.S. een Xaveriaan ware, een lid van een der Kringen, van 'tLandvan Riem, van de Koninklijke Harmonie, ha, hoe zouden de liberale gazetten afgeven, met zijnen naam te koop loopen.hem en zijne Familie, wekelijks gedurende jaren en jaren op de pijnbank leggen! Verre van ons, deze barbaarsche handelwijze! wij zouden zelfs dezen naam, met d'eersle letter niet aange duid hebben, ware het niet geweest om de walge lijke handelwijze der liberale gazetten te doen uitschijnen,..Geachte Lezer, in i88ozijn9 Staats- meesters veroordeeld:d'ander weck nog kwam een officiceie Meester uit Brabant, onder een zware schandige beschuldiging; op 3, 4 plaatsen zijn oflicieele onderwijzeressen stillekens verdwenen... Dc liberale gazetten reppen daar geen woord van; maarzegaan in Frankrijk of Spanje veroordeelingen tegen katholieken opzoeken; misdaden in België, over 2, 3, 4 jaren gepleegd, halen zij op en herin neren zij wekelijks, in hunne gazet... Is er een woord in eene taal, om de verachting uit te spre ken, welke zulke handelwijze verdient? Liberalen, die eergevoel hebt, zulken zijn er nog. Goddank, we moeten de liberale partij niet slechter maken als zij is: liberalen, hoelang zult gij deel nemen in zulke hyënasche handelwijze? Hoelang zult gij blijven werken en strijden,onder't bevelvan zulke gazetten, die waarlijk de vlaggedragers der tegen woordige liberale partij zijn?... Laat ons nu spre ken over de van d'Harmoni# sprekende, 't ware onheusch en ondankbaar hier niet te melden, dat hecren Leden dier Maatschappij, hunne welwillende en kostelijke medewerking hebben verleend voor verscheide het had 18 uren zonder eten of drinken, 111 zijne enge gevangenis doorgebracht. De ouders hadden te vergeefs huu kind overal in de stad opgezocht, en verkeerden zooals men kan denken, in de groot ste onrust Het kind is ziek. Het feit heeft plaats gehad vier dagen geledenen tot nu toe heeft de gendarmerie geen onderzoek geo pend. KORTRIJK, 28 meert. Men schrijft uit Heule Op 16 de zer, dat is t« zeggen deu dag van de uitspraak, door het beroepshof van Gent in de zaak van Heule, zijn er gendarmen te Heule aange komen om de wacht te houden rond het huis van den burgemees ter Lagae. Het schijnt, dat tot nu toe die wacht nog alle nachten gehouden werd, op de aanvraag van den burgemeester. GENT, 29 meert. Een sergeant fourrier ven het 3° liniereri- ment, is zaterdag namiddag in de Gijmnasezaal der kazerne der van een trapéze gevallen hij stuikte met het hoofd op den grond en was eemge oogenblikken nadien een lijk. GENT, 31 meert. Eene poging tot brandstichtingheeft op25 dezer teSc belle belle plaats gehad.De schoondochter van den pachter Bracke heelt inde schuur eene brandende wiek gevonden, op een hoop afval van vlas geworpen. Twee minuten later en de schuur stond in brand. Dc üauei van dit misdrijf is nog niet ondekt. CHARLEROI, 3o meert. Een ongeval dat erge gevolgen ha ,1 kunnen hebben, heelt zaterdag alhier "plaats gehad, op het 00- genblik dat het personeel der cirk-Sanger zijnen uittocht in de stad wilde doen. De peerden in de leeuwenkooi gespannen, zijn op hol gegaan en op den trottoir der markt gereden. De leeuwenkooi werd tegen een kandelaber geslagen, die omgeworpen en gebroken werd. De koetsier werd van zijnen bok geworpen en, zoo eemge moedige toeschouwers de peerden niet hadden tegengehouden, zoo hij over reden geweest zijn. Zonder den kandelaber, zou de leeuwenkooi omgestort zijn, en wie weet wat er dan had voorgevallen. Te DUDZEELE zag men overtijd dat de halsketing van den Koning der St Sebastiaansgilde verdwenen was; 't was een oud stuk van groote weerde. Alle opzoekingen bleven vruchteloos- maar ziet nu eens. Dudzeelsche gaan te Brussel naar d Expositie zien en ze vinden daar hunne halsketing onder de Beroemde Oud heden; aanstonds onderzocht: het was gekocht bij 'ne Goudsmid te Brugge die op zijne beurt,'t stuk had gekocht van zekeren Maen houdt van Ludzeele; Maenhoudt moest dus de dief zijn en als dusdanig is hij tot 6 maanden gevang veroordeeld. ARLON, 3i meert. Men schrijft uit Jamoigne: Sedert zondag hebben in den omtrek onzer gemeente, niet minder dan drie bran- rampen plaats gehad. Op 27 meert, zijn te Muno drie landbou werswoningen afgebrand. 's Anderdags is er te Neui'chateau brand ontstaan in eene labriek van meubelen: het magazijn.de woningen de schuren en de stallen der geburen zijn totaal door het vuur ver nield. Het verlies beloopt 27,000 fr. Dinsdag is de hoeve Poncel, nabij Tintigny, toehoorende aan baron d' Huart, met een groot gedeelte van den inhoud vernield. Twee boschbranden hadden de vorige weke» plaats gehad, te Florenville en te Orval: te Floren- villen zijn twee hektaren bosch en struiken door het vuur vernield. BERGEN, 3o meert. Dezer dagen, bij de afbraak eener schouw, in de brouwerij van M. Gandibleu, te Jurbisc, hebben de metsers een lijk ontdekt Het moest er reeds sedert lange jaren verborgen zijn, want toen men het aanraakte, viel het ;in stol. De schouw waar die ontdekking gedaan is, diende vroeger voor het forneis van den ketel. In den schouwburg van Lyoii, werd zondag, men weet niet hoe, het gerucht verspreid, dat het gebouw in brand stond. De schrik was algemeen en elkeen spoedde zich naar de deuren. Het gedrang was zoo groot, dat verscheide personen gewond werden. Toen de toeschouwers bemerkten dat de schrik ongegrond was! keerden zij terug in de zaal: maar de dieven hadden van de omstan digheid gebruikt gemaakt, om zich een groot getal kleederen en andere voorwerpen toe te eigenen. NIZZA, 1 april. Wij onilecnen de volgende regelen aan een dag blad; doch deelen ze slechts onder alle voorbehouding mee. De municipale raad weigert inlichtingen te geven over het getal lijken, welke nog gevonden worden. Het schijnt, dai men in de bureelen van den telegraaf de depechen weigert te verzenden, die zeggen dat ermeer dan óo dooden zijn. En nogtans zijn er 227 aanvragen op 't Stadhuis gekomen. j> Zoo wordt er algemeen te Nizza verteld. Men voegt erbij dat er alle nachten lijken of stukken van lijken uit de puincn worden ge haald en begraven. Want een stad waar dc groote openbare werken niet besproken, niet gediscuteerd wprden, is een verlorene stad... De reizigers-statie van Aalst gaat vergroot, de statie der koopwaren verplaatst wor den, gelijk het een allerdringendste behoefte is; op 't Stadhuis liggen de plans der twee nieuwe Statiën van marchandise; het eerste plan, dat vroe ger eene zekerheidscheen, dat bijna ald'Ingenieurs toelachte, het eerste plan dat nu gevaar loopt, was de plek grond tusschcn den nieuwen Dam en de Pontstraatpoort; plan voordeelig aan den Dam, aan het grootste deel der Stad en bijzonderlijk aan pontstraat, houtmarkt, aanpalende straten, aan zaat, vischmarkt en al 't omliggende. Het 2de plan is aan de Kattestraatpoort, op de volgenie wijze, waarop wij de publieke aandacht roepen. Volgens dit plan begint de statie aan d'hophan- gers en van den anderen kant, voorbij den hol van den chef derStatie;deDenderstraat,die bestemd was om Schaarbeke aan Mijlbeke te verbinden, de langste straat der Stad. wordt vernietigd, voor eeuwig vernietigd; de Tragel wordt afgesloten, let daar wel op, als 'l u blieft; de Tragel wordt een eiland, en 't volk der 4 fabrieken zal moeten gaan langs den Jager of wel langsheen de Vaart tot aan d ijzeren brug... 1s t van zijnleveng'hoordl Gaat t plan zien, Aalstenaars, en ge zul; stom slaan! Dan gaat de Siatie voort, neemt g'heel den Eigendom van M. Blondiau, een deel van 't kerk hof, den steenweg, een deel der hoven van M. Moens, van M. Sekretaris Verleysen end hofsteden daaromtrent; en wat wordt er met den Steenweg gedaan? zal men vragen; de Steenweg wordt ver legd, en dierwijze verhoogd dat 't convoi onder zal rijden; demenschen van de kanten van 'stade of die van Aalst naar die streken moeten rijden, kunnen maar een peerd of twee meer op stal hou den; en als ge wilt weten, wat massakkers die over de route verhoogde Steenwegen zijn, gaat naar Antwerpen, langs ,Stuivenberg zal men het u bedieden... Al wie naar de plans gaat zien, komt uit t Landhuis, versteld en beschaamd, overal de verwoestingen, die erin begrepen zijn. Men zegt dat d heeren Fabrikanten langs achter, een directe gemeenschapsvveg met de Statie zullen mogen ma ken, OP EIGENE KOSTEN enmits daar 'nenhangar te bouwen en denzelven te doen bewaken; en de Fabrikanten die aan de Statie niet palen, zullen zeker met hun marchandise over d ander akkers kunnen vliegen!... En 1 werkvolk!... Dat men antwoorde, indien in het bovenstaande iets ver keerd of overdreven is. Die statie zou 3 a 4 miljoen kosten; dat is niets, beter dat de Staat zijn geld besteedt aan nuuige werken,dan aan dit rusiebren- gend Staatsonderwijs... Maar 3 a 4 miljoenen be steden, om een open# stad in een positie te zetten gelijk een versterkte citadel, om straten te vernielen en 4 fabreken af te sluiten, is dat geen rede om een gansche bevolking in opschudding te brengen? Die plans der Statiën zijn niet genoeg gekend; ze liggen wel als z'er nog liggen, bij den Sekretaris op zijnen bureau, maar hoeveel perso nen weten dat? plakschriften zouden dit belangrijk werk moeten aankondigen, en dan zoudt gezien g'heel de Stad, liberaal en katholiek, tegen zulke barbaarschheden opkomen... Het projekt van Statie is goed voor M. Blondiau en C'e, maar allerslechts voor de Stad, allerslechts voor al de bewoners en eigenaars aan Zwarten Hoek en Tra ge!. allerslechts voor de communicatie met Hol- stade en verdere Gemeenten... Hebben d Aalster- sche liberalen niets te zeggen bij hun Ministerie? Van stil te rijden. Komt liever zien, gebood de gendarm-brigadier; ja, wat mag or gebeurd zijn? De koetsier stak zijn hoofd in 't rijtuig, hij zag er een kleed lig gen, 'ne chal, een perruk, maar geen Engelsche dame. Maar, dat is looverij. riep hij uit; tooverij. zeg ik u; daar te Mainzveld is zij in de diligencie gedragen, en nu z':s weg! Wie zal mij dat uitleggen? Ik, riep dl-brigadier, ik! uw Engelsche dame was een ver momde moordenaar; mannen, rap! twee vooruit op de baan en er fakuon gehouden, en d'ander van de peerden en in de zijwegskes; wij zullen den schelm de frontieren afsnijden (Wordt Voortgezet)! ten prolijte van den Katholieken Schoolpenning, is zeer wel gelukt; alhoewel t saisoen der Avond feesten ver gevorderd is, nogtans de ruime za*l was gansch ingenomen; een nieuw bewijs van den immer aangroeienden bijval, welken de Katholieke Schoolpenning geniet; ha ze meinen 't Katholiek uit te hongeren, maar de Logie heeft geen kennis van 't leven en van den moed der katholieken, als men de Religie durft getaken. 't Verschil, 't groot verschil tusschen liberaal en katholiek, is dat de Katholiek betaalt voor zijn princiepen, en dat de liberaal of geus betaald wordt voor zijn valsche leerstelsels Van al de Staatsmeesters die er zijn, zou er éenen jaarlijks iets willen opleggen voor zijn overtuiging?.. Ja, 5 of 6 fr. geven voor't Vf.R BOND ol een ander geuzenblad, als men dobbel en dik voldaan wordt, maar iets sacrifiëeren? Neen, nooit of nooit!.... Van d'Avondfeest zelve dient er veel lof gezegd, veel lof en dank nan t Komiteit en aan al d heeren Medewerkers in 't bijzonder, en aan al-de Vrienden en Voorstaanders van 't Katholiek Onderw i s. Elk brengt zijn kennis, zijn talent en zijn penningsken in; engelijk'i Handels- blad zeer wel zegde: elke eens gegeven aan den Schoolpenning, zal later diamant zijn voer de samenleving.. Van den anderen kant zien wij hier dc liberale poletic meer en meer uitvallen: Aalst wordt een beggijnhof en heeft nu, behalve de winterfeesten der Harmonie, der Kringen en ander Sociëteiten, 't heeft nu nog een Feest te meer, het Concert van den Katholieken Schoolpenning. En Een oflicieele Meester eener gemeente uit Bra bant, wordt beschuldigd van erge feiten. Een groot getal kinders, vergezeid van hunne ouders, zijn te Brussel voor den Juge van Instructie verschenen. En ge zoudt zeggen dat een der liberale gazetten daarvan iets weet! Maar kunnen ze dat weten? Ze liggen met hun ooren over de Pyreneën, om de lasterende geruchten van hunne weerdige confra ters dier streek over te nemen Over eenigp maanden werd in Duitschland een Priester veroordeeld, die algevallen was en zich aan Bismarck had verkocht.. In Duitschland moes ten de liberale gazetten daarvan zwijgen, maar ze gaven aan hun Confraters van Belgenland op, dat de veroordeelde een Katholieke Priester was en zoo stond het in d« liberale gazetten van Belgen- land beschreven Wat eerlijk volk Ja, ja, de 9 veroordeelde oflicieele Meesters van België zullen in Pruisen en Frankrijk, katholieke vrije Meesters zijn, wie weet, misschien Broeders van de Christelijke Scholen. Eeu nieuwe profeet is in 't Pratershuis van Brussel opgestaan; en wel voornamelijk M.Van derKiudere, Principaal der Universiteit van Brussel. Volgens dien diepziunigen maar goddeloozen geleerde,moeten de scholen en bijzonderlijk d'athénéesde wereld redden; en al de groote schelmstukken worden bedreven dei r half-geleerden, die veel droomen en niet weten ran wat hout pijlen maken! M. Van der Kindore klaagt over d'athouées van Brussel en daar is hij op zijnen grond, maar van den Buiten sprekende, begint hij den Dender in Palestina te zoeken. Volgens dien liberalen Principaal, is 't de schuld van de Vlaamsche Boeren, dat alles slecht gaat, de Boeren hebben geen kennis van huu land te bebouwen; ze zijn achteruit, omdat zij-Religie hebben, enzoovoorts, altemaalden praat van zooveel liberale steêmans, maar die toch op marktdagen, de ceuske» der Boereu opstrijken Maar in de Kamer werd dit op 'nen doctoralen toon afgege ven... 0 gi onbeschoften Artist! Is 't misschien ook de 6ckuld van de Boereu dat uw Univeisitairkes zoo properkos leven? de schuld der Boeren, dat uwltaads- huis te Brussel 'ne stal is van wanorde? de schuld der Boeren, dat Brussel 'ue kanker wordt en eeu schande voor Belgenland? de schuld der Boereu dat al die slechte wetten komen, die België verarmen en ver scheuren? Gij. met al uw boekenmet al uw dwaze geleerdheid, gij, principaal, op de beste plek grond, zoudet van armoede verhongeren; e» integendeel, de lompste polderboeren zouden zich schamen wetten te maken, gelijk degene welke vrij zien uitvoeren... Ga Vlaanderen rond; nauwelijks is de winter verdwenen en ge zult geeuplekske grond vinden dat niet bewerkt is en opbrengt, zooveel het kan opbrengen!En terwijl wij deu Principaal hi er hebben, den Principaal die durft zeggen dat alios beter zou gaan, indiende Boeren blasfemeerden en leefden gelijk hij, zeg eens, man; is 't ook de schuld der Boeren, dat uw élèvekes zulkeschoone dingen op hun pepiters snijden? gaeens zien, dom men artist, in de zaal op de rechter hand van deu rijdenker Verhaegeu, die uw Universiteit bewaakt en beschermt... Tegenover dien dommen praat, stellen wij de treffelijke rede, in 't Senaat uitgesproken door M. DEN SENATEUR VAN VRECKEM. Die achtbare Senateur van Aalst kent de behoeften van den Landbouw en hij heeft krachtdadig aange drongen op het maken van buurtwegen en daarbij verklaard,als de katholieken aan 't hoofd komen, dat zij den landbouw zullen helpeu door 't verminderen der lasten en ondersteunen met een d#el van 't geld dat nu nutteloos naar 't Staatsonderwijs gaat. De verongelukte aau de St Josefskerk t'Aalst betert voor goed; zijn toestand is nogtans zeerbeden- kelijk geweest; men vreesde voor d'inwendigc kneu zingen. Men schrijft ons uit Moerbeke-Kocuacht: Op maandag 28"'", was het binueu ouze naburige Gemeente van Stekene de gewooue Jaarlijksche paarden- jaar en veemarkt; nog nooit heeft er van s menschen geheugen zoo eenen toeloop van volk ge weest, en ook van \ee, want van dit jaar werden er door het Gemeentebestuur prachtige diplooms en zilveren eeremetalen geschonken, en die ook niet on verdiend zijn'geschoukeu, want nog nooit heeft men zulke schoone en vetie beesten gezien. Eere dus aan het Gemeeutebestuur eu ook aan diegene die de markt zoo met hun vee opluisterden. Op dijnsdag 29""1, des morgends om vijf uren, heeft men het lijk gevonden van Petrus Gys'el, bak kersknecht bij d'heer Eduard Smet, bakker en winke lier te Stekene dorp; die men denkt, aau de eene of andere behoefte zal willen voldoen hebben, of naar het een of andere willen hooren, met zijn hoofd dooi de meer dan zes meters hooge zoldervenstergevallen en zekerlijk oogenblikkelijk dood geweest; doordien dat er hem niemand meer hooren kermen heeft, en doordien dat hetjaarmarkt geweest was, en nog altijd veel volk op den weg was. Zoo ietis verschrikkelijk. Nabij de statie van Cortbeek-Loo is een vrouw doodgereden; over de route geloopen, deu trein niet gezien en verongelukt. OVEilLIJDENS. Graaf Pecci, deoudste broeder van Z. H. Paus Leo, is op zijn heerlijkheid van Carpiuetto overleden. Een Aulstersche Missiou- naris Pate.v Jesuiet, de E. H. Dj Boeck, die sedert verscheide jaren in Calcutta wasen voor zijn gezond heid naar Europa moest terugkeeren, die achtbare Aalstenaar, is onderwege overleden, nabij 't eiland Malta... Nog verscheide andere Aulstersche Priesters zijn werkzaam in Iudië en iu Amerika...De Vader van deu overleden Missionnaris leeft nog en woont op de Groote Markt, schuins over het standbeeld van Dirk Martens. Dikfel, de groote gemeente tegen Antwerpen, waar d'inkwisitio geweest is, eu waar zij mets vinden kou dan de warme verknochtheid van al de In wou e: s aan 't Vrij katholiek Onderwijs, Duffel heeft zijnen Burgemeester verloren, den heer F. J. Temmerman, doctor in de medecijuen, geboren té Aalst in 1818. en treliilr cr'hoal c..f««..l- l..a i te beklagen gehad dan te beloven van Koningen en Keizere. Men mag ook niet vergeten dat de Volke ren niet gemaakt zijn voor de Koningen,maar de Ko ningen voor de Volkeren. Eerst voor de Religie stx-ijden en de maatschappij, en daarna voor dees of geen vorstengeslacht. AFRIKA. De vrede is geteekeud tusschen de Boeren en den Engelschman. Daags te voren hadden d'engelsche troepen eeu nieuwe nederlaag oudergaan: de Boeren hadden Potchefstroom ingenomen, 18 soldaten van 't garnizoen gedood, 90 gewond 3000 kardoezen veroverd en 2 kanons. De Boersche soldaten zi|n vrij willigers. OOSTEN. Wat doet denTurk te Konstantinopel? Hij lacht in zijne vuist. Zie, roept hij 'k ben zeer voor den vrede en gereed om opofferingen te doen. Hij komt dus af met eene landkaart, legt die voor d'oogen van den Griek eu d'andere ambassadeursen teekent op die landkaart 2 lijnen af. D'eene geeit liet eiland Kreta, maar bijna - grond aau 't Noorden, iu Tkessalië de tweede geeft wat meer van deze pro vincie maar Kreta m l Daarop springt de Griek uit zijn vel en schreeuwt dat men hem bedriegt. D'am- bassadeurs zwijgen, want teu 1"' ze zijn met t' ak koord .- Engeland bescherm! deu Griek, Duitschland verdedigt den Turk. l'en 2d' ze weten toch dat geen gouvernement zijn poeier zal verschieten uit liefde voor Koning Jooris. Daze laatste man,iu zijne kolere eu verlegenheid, trommelt dagelyk zijne soldaten bijeen, hij maakt revues, geeft splinternieuwe vaan dels aan zijne regimenten, koopt overal kanonnen, en kogels en stoombooten met torjiillen, licht 2 dui zend versche matroozen, en dit alles omzijn land te ruineeren.... en geklopt te worden. Aalst in 1813, en gelijk g'heel de streek het getuigt 'ne wure Vader voor zijn Volk, die met iever en zelfs- opoffering zijn Christelijke en borgerlijke plichten kweet, euin deze jongste tijden met kloeken moed de lijheid van zijn volken hunne Christelijke Rechten verdedigde, 't Is spijtig dat zulke menschen moeten sterven, maar voor hun moet het stervensuur zacht zijn, vermits hunne dood deu ingang is naar een beter leven. FRANKRIJK. UIs het land r:0g niet ongelukk.g genoeg En moe- ten de katholieken zich daar nog verdeeleu Een vurige aauklever van Hendrik maakt prop ieanda en byweert dat de eenige Redding share voor «ie ka tholieke ^Religie in Frankrijk het koningdom der Bourbons is eu graaf Cham bord schrijft ook Ik den afbond m,J guat Fraukl''jk naar Dat ié overdreven Christus 'Kerk kan in vrede leven met alle soort van gouvernementen, als deze Begraven is de vermoordde Czaar, ook de Lijk dienst heeft plaatsgehad, volgens den griekschen ritus; er was veel groot volk ud Rusland en bui tengewone gezanten van aide Mogendheden het deksel der kist was behangen met roozen.. IJdel heid der ijdelheden! alles ijdelheid, behalve God te dienen en goed te zijn voor den evenrnensch Er is een tweede mijn ontdekt in 't Sadowastraatje, reeds 10 meters lang, ze moest, op 2den Paasci.dag springen. De russisdie gazetten beginnen nu te erkennen dat het land onreehtveerdig en wreed is geweest, jegens;de katholieken, en ze zeggen dat er twee groote Russen op weg zijn naar Ruomen, om over den Godsdiensi-vrede te handelen. MOORDENAARS YAN DEN CZAAR. Alle mogelijke voorzorgen zijn genomen om Rus sakoff'te beletten zich om het leven te brengen. Hij is derwijze geketend, dat alle gevaarlijke beweging hem onmogelijk is. Zijn eten wordt hem in een hou ten schotel gebracht en zijn drinken in een blikken kroes. Het schijnt, dat men hem eersteen glas gaf, maar dat hij gepoogd had te breken, ten einde ereen wapen van te maken, waarmee hij zich van het leven zoj kunnen herooveu Russakoff is zeer ter neergedrukt en betreurt dat hij zijn eigen niet door vergif heeft kunnen ombren gen. Hij doet de volledigste bekentenissen. JeliabolF, de andere beschuldigde, houdt zich sterker. Het is moeilijit om uit zijueu mond de minste bekentenis sen te vernemen. Uit het onderzoek blijkt, dat hij een der hooiden is van de nihilistische partij en een - der invloedrijksteleden van het uitvoerend komiteit. De andere betichten zijn van minder gewicht. De vrouw, die iu de Teleshauaja-Oulitra werd aange houden is eene jonge, schoone en voortkomende jo din. J Het is waarschijnlijk, dat zij niet ter dood zal veroordeeld worden, maar slechts om naar Siberiën gezonden te worden. ST-PETERSBURG, 3o meert. De kölnis- sche Zeitung heelt een schrijven uit St Petesburg ontvangen, waaruit blijkt, dar, indiende koetsier van den czaar na bet werpen der eerste bom ware voortgereden, zijn vorstelijke meester ongetwijlefd ware gered geweest, aangezien de onploffing het rijtuig slechts weinig beschadigd had. Verhoor van Russakoff. De Osservaiore Romano deelt als volgt denver- korten inhoud meê van het eerste gerechtelijke ver hoor, hetwelk demoordenaar van keizer Alexan der II ondergaan heeft. Rechter van Instruktie. Wanneer hebt gij het besluit genomen een aanslag te doen op het leven des keizers? Rusakoff. Een week geleden ontving ik van een mijner medeleerlingen de lastgeving,op den be paalden dag den aanslag op den keizer te doen. (De beschuldigde weigert den naam en de be trekkingen van den medescholier en van andere medeplichtigen bekend te maken). Rechter van Instruktie. Waart gij de eenige, die met de uitvoering van den aanslag belast werd? Russakoff. Neen;ik wist dat andere mij zou den behulpzaam zijn. Rechter van Instruktie— Kent gij hen? Russakoff. Neen. Rechter van Instruktie. Wie maakte u be kend op welk uur en langs welken weg de keizer zou voorbijkomen? RussakoffOmstreeks den gestelden tijd ging ik wandelen langs het Katharina-kanaal, en uit de maatregels der policie, maakte ik op, welken-weg de keizer zou nemen. Rechier van Instruktie. Hoe zijt gij aan het projectiel gekomen, waarvan gij u bediend hebt? Russakoff. Kort te voren had ik een meisje ontmoet, dat mij een pakje overhandigde, hetwelk in een linnen doek was gewikkeld, Rechter van Instruktie. Wist gij wathet pakje bevatte? Russakoff. Ja; maarik wist niet uit welkebe- standdeelen het projectiel bestond. Rechter van Instruktie. Heelt het meisje u toegesproken? Russakoff Ja; zii gat mij het bevel hetpakje onder het rijtuig des keizers te werpen. De bestuurders eu opstellers vau dagbladeren, heb ben de toelating gekregen, om de puinhoopen van den schouwburg te bezoeken. Iu de half vernielde gangen, viudl men vele bloed sporen eu, bijzonderlijk op de hoogste verdieping, teekeus van het worstelen der slachtoffers tegen den dood. Het koffiehuis,dat zich op de eerste slagie bevindt en de trappen, die er naar toe geleiden,zijn gespaard gebleven. Zoo even heeft men in de puinen een kin derlijkje gevonden, waarvan het hoofd ten gevolge van deu lievigen brand, uitermate klein geworden was, alsook de romp van een volwassen persoon, waarschijnlijk vun M. Seschi, alto van den schouw burg. M. 8e8chi had gemakkelijk den brand kunnen ontvluchten; maar hij ducht dat zijne moeder op het tooueel was en wilde haar eerst redden. Die daad van kinderlijke liefde koste hem het leven. Zijne moeder gelukte er in te ontsnappen, maar hij kwam in de vlammen om. De romp is het tweede lijk, dat vandaag in do pui- nen gevonden tverd. Men is het niet e. ns over het getal lijken, welke zich nog iu deu gruishoop bevinden. De kommisie van onderzeek, onder voorzitter- 18 honderdjarige geschiedenis heeft zij zich meer j sohap van M. Daly, architekt, bevindt zich aanhou-

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2