SeuaaL cn kamer. Kwakzalvers. Be Schelmstukken der Nihilisten. ld Zondag 10 April 1881. Twee-en-Twintigste Jaargang ®>oi>Bötntst, - ilaö'érlanö, - Vrienden en Vijanden, Beloften en Opeterij. i*£4V*£sm urn* Bureel Achterstraat. Gewoons Annonce»: 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede BUdfijde. 5# ceatlemea den regel, Berichten onder 't Nieuw», 1 frank den kleinen regel HET LAND 5 fr. 's jaars, voora i bet. Inschrijviiigen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELS' (Geburenpraatje in vier kapittels). Awé, mijn liberalen gebuur, hoe staan de boe ken Hoe zouden ze staan? 'ne remplacant moeten koopen. En dat 'ne mensch nog wist met welk hij er al is... 't Is waar; ze moeten eerst in 't Ministerie van Oorlog loten Waarom moesten ze dat veranderen Gebuur, 't zijn uw liberale vrienden die dat veranderd hebben. (De liberaal zwijgt). En ge weet 't nieuws Wat is-er nog Dat er achterna een tweede loting zal plaats hebben, voor een leger van reserve. Voor ten leger van reserve. Ja,de Minister van Oorlog vraagt 3o,ooo man van degeen die uit de loting gevallen zijn. Telt dus op uw vingers Eerst loten, dan loten voor 'ne rem placant, en daarna loten voor 't reserve leger.. Maar ge zegt dat altemaal uit haat tegen de Ministers Gebuur, ge kent mij, voor die ministers bak ik geen wafels, maar waarheid is waarheid, en de waarheid is Ja, wat is ze Als dat ge meer geeft als 600 fr. 't Zal nog al 'nen item meer zijn. Voor elk stuk van vijf frank moogt ge zeggen Dat hebben de liberale ministers mij gelapt: in 1853 in 1868, in 1859, 111 1870, in 1878, in 1880 waren er libeiale Ministeriën, en iedermaal is de Bloedwet verzwaard. Maar ons liberale gazetten schrijven dat alzoo niet !!1 't Is nogtans zwart op wit; datums kunnen niet liegen, en nu,over 14 dagen heeft de Minister aan gekondigd dat hij een reserve-leger vraagt 1 Non-de-non de bliksem Maar, zegt de liberale gebuur, de katholieke Ministeriën hebben toch alles gelaten gelijk het was! Ja, door de schuld der kiezers Allo ze waren toch meester I Door de schuld der kiezers Legt dat kapittel eens uit. Subiet! ge weet, dat ongelukkiglijk, de konin- gtn van Belgenland, tegen 't gedacht van hun volk, een groot leger en een versterkt land willen. Ja, da schijnt. Welnu, ten eersten, 't Hof werkt voor 't Mili- tarismus, en 't Hof is een groote macht. Da's zeker! Welnu, nog'ne keer, als de katholieke Minis ters en Repretemanten geenen sterken steun viüden in de Kiezers, ja,als zë niet kunnen zeggen: Sire, wij kunnen niet achteruit, want 't Volk en de Kiezers staan daarwij moeten de krijgslasten verminderen!.. Als z'alzoo niet kunnen spreken, dan zal er nooit verzachting komen. Wat zouden de Kiezers dan moeten doen! Op dat punt, zoo stijl staan, als den O. L. Vr. Toren van Antwerpeti.Ons begeerte,onze wil is: de Bloedwet verzacht, den weg ingeslagen naar 't Vrij- willigers-Lcger Ja, maar dit groot volk Als ik u zeg, dat er ondtr de Representanten veelzijn, genegen voor't Vrijwilligers-LegerNu, gebuur, wie zijn ons vrienden? degeen die de Bloed wet verzwaarden cn nog zullen verzwaren Perbliksem, neen 01 degeen die beloven en vast van'zin zijn, de Bloedwet te verzachten? En 't Vrijwilügers-Leger In welke partij is dat woord uitgeroepen? Is het in de katholieke niet? Doch men vraagt de medehulp van alle weldenkende liberalen. Ja, ja, dat zijn toch maar woorden. Woorden zijn 't, ja, mijn liberalen gebuur, maar indien de tegenwoordige .Ministers ons niets gaven dan woorden, we zouden ons twee handen mogen kussen; mrar't is een ander pataat Liberaal of katholiek, 't is altijd van te betalen! Zekerlijk, koken kost, maar hoort, gebuur; ge weet toch nog wel dat, volgens de liberale beloften van voor de kiezing, dat ten liberaal bestuur ieder een ging rijk maken. Ja, die kiezingsbeloften wat heeft Malou te St Nikolaas niet beloofd Ge kunt later Malou zoo zwart maken als inkt, nu zijn wij op de Ministers, en 'k vraag u, wat heb ben zij al gedaan, dat deugt Mij dunkt, 't zijn kapabel mannen Hunne werken, gebuur? we zullen de wetten tegen de Religie daar laten Laat mij eons optellen, 'k zal zeer traag spreken,en als ik mis ben, ge moogt mij onderbreken en mijn woorden doen intrekken. Alla, komt voor de pinne Ik zeg dus, de liberale Ministers hebben T 'op Paschen te biechten en te communiceeren. En J, wat de kloosters aangaat, T' Ha, op dat punt moest g ons gazetten eens I lezen. 'JBrengt hun argumenten meê; wij zullen 't on ilerzoeken; maar ik vraag u 't dees Van al de Reli- 'igieuse gestichten, die t'Aaist zijn, is er e'en dat u al 'ne stuiver gekost heelt? Dat zou er nog aan ontbreken. Gebuur, rekent daarneven eens uit,wat de libe rale en vrijmaconsche inrichtingen u kosten en wat jvoordeel zij aan de stad doen... Alla, tot later (Gebuur, heb ik gelijk De zegelrechten verhoogd. Den tabak belast; de telegrams opgeslagen. De kaartjes op den ïjzerenweg opgeslagen. Gebuur, volgt gij wel op? Zeg ik de waarheid Z'hebben iets afgeslagen ook. Raadt Ja, dat is al moeielijk Z'hebben den intrest der Staatsleeningen afge slagen. A vous nu, gebuur Hoort, ge zijt veel te geweldig Zijn die kapittelkes echt of niet Een klerikaal bestuur heeft ook zijn miseriën. Geen huiske zonder kruiske. En België mag niet geklerikaliseerd worden. Gebuur, liberalen gebuur,explikeert dat woord, asteblieft. Ja, dat de Geestelijkheid alles wilt domineerenl Maar, gebuur I Dat al die kloosters Belgenland verarmen Gebuur, mag ik u iets zeggen Waarom niet Ge zult u niet kwaad maken. Zeg maar op Welnu, ge bewijst mij ook dat degeen dic^'ftc?- libenUegazetten lezer,, op korten tijd do J.l, Kwart van hun gezond oordeel verliezen. Och, elk klapt voor zijn kapel Maar gij zult toch langs de Diepe Lochting en de Vier Eemers naar Brussel niet gaan 1 'k Versta dat latijn niet Dat alles wat ge zegt onzin is en op geen rede steunt. Ja, klappen is gemakkelijk Bewijzen,zal ik u; spijtig dat er nu geen tijd is. Inderdaad, 'k moet gaan Awé, als ge wilt, we zullen dat eens uitpluizen, tusschen pot en glas, op een vriendelijke wijze. Ja, 'k zal mij dan ook gereed maken. C'est ca; takkoord ondertusschen, bemerkt twee punten: dat de Geestelijkheid is wat zij altijd was; niets is in de Kerk veranderd; er zijn nog 10 geboden Gods, 5 geboden der H. Kerk, 7 Sacra menten, er is nog altijd de verplichting voorden Paus, zoowel als voor den geriugsten Christen, van - In 'x Senaat hebben d'heeren Van Ockcrhout,Van Vreckem, Janssens-Smits en andere katholieken, met veel overieg, de belangen van den Landbouw en van Je Nijverheid, de belangen van katholiek en liberaal, verdedigd; daarentegen hebben d'heeren Bara en J Janson op eene uitzinnige wijze d'achtbare Geeste lijkheid aangerand en beleedigd; Bara, een Minister, piiie schande doet aan zijn ambt, Bara heeft uitgeroe- I pen dat de Geestelijkheid een ramp is voor Belgen- I land; en Janson, 'ne vent zonder eenspierke Religie, 1 heelt onder de goedkeuring der linkerzijde, bij heeft !;'rachten af te breken, hetgeen de Samenleving aan- cenhoudt, 't Geloof in God, in de ziel en in een toe- I komende leven; Bara en Janson,met bet godsdienstig j gevoel te bevechten, mengen een doodelijk vergif in j t hertebloed van België. ji Verschelde katholieke Senateurs hebben de afschaf- !fing der aalmoeseniers bij 't Leger betreurd en bestre- j.'den, en het budjet van oorlog i* verworpen door 21 katholieken, terwijl er 6 zich onthielden; met 28 stemmen ging het door. De afschaffing der Aalmoeseniers is een rede te meer, om de Bloedwet te bestrijden; als men ziet hoe de liberale Ministeriën door de soldaterij, van België i een ongeloovige Natie willen maken, wordt het geen Plicht van Geweten, dit verderlelijk Budjet zoovee mogelijk in te korten en tot het vrij, tot het be- ichaafd stelsel van Vrijwilligers-Leger te komen In de Kamer heeft Van de Kindere, den misgeleer- den artist, omdat hij de Religie niet verstaat, tegen strijdigheden gezocht tusschen de Religie en de "Wetenschap..,. O gi snul! hoeveel zaken in de na tuur kunt gij uitleggen en die toch bestaan hoe ziet gijhoe hoort gij? legt dit firmament eens uit; die millioenen sterren; dit op-en afgaan der zee! .Alles is geheim voor de Wetenschap, gelijk voor den eenvoudigsten landbouwer; we dolen rond in aller hande geheimen, en die Principaal der Universiteit an Brussel zou d'Almacht van God willen door- ienl en omdat hij er bot voor staat, hij roept Ik géldölïn'nietsl uommen noogmoed, welken ge- strait wordt, gelijk men ziet, vermits die misgeleerde arusien; uitkomen op te zeggen: We zijn misschien I gelijk aan de dieren, van den wereldbol 1 Dan is er i in de Kamer gesproken over de verandering der wet op de Middelbare Scholen, en hier geraakte het mi nisterie tusschen twee vuren, gelijk ge goed gaat hooren; Janson keurde met armen en beenen, met kop en lijf, goed, dat er 5o nieuwe Middelbare Scho len komen voor jongens en 5o voor mademoisellen; ja, menschen, de liberalen willen nu hun meisjes scholen ook door den Staat doenonderhouden;maar Janson eischtte een ergere wet voor hetgeen de Re ligie aangaat en hij protesteerde dat de brusselsche wijven op de Groenselmarkt het hoorden, Janson speelde op, omdar in Aalst de leerlingen der Ecole Moyenne moeten naar de kerk gaan, 'szondags, om dat ze de Processie moeten bijwonen...Dat is dwang, riep hij... Van den anderen kant bestreed M.Woeste 't wetsontwerp, als zijnde een bloedlating op 't reeds uitgeput België; en M. Woeste vroeg klaar en dui delijk of de Ministers ook 't üeestelijK uit de Middel bare Scholen gingen drijven... Peer Van Humbeeck heeft daarop een antwoord gegeven, dat uit zijnen koker niet kwam; Frère en ander Dekens der Vrij metselarij zullen daarover kapittel gehouden hebben Peer Van Humbeeck zegde dat '1 Ministerie niets vraagt dan 100 nieuwe middelbare scholen, en dat er geen kwestie is van politiek... Eerst den pot cn de schijven, en dan gekookt... Eerst 1,800,000 fr. uit geven voor nieuwe middelbare scholen, en als z'er staan, dan publiekelijk den geus vertoond; alhoewel, zelfs in dezen toestand, de Staats-MiddelbareScholen geen spelle te betrouwen zijn. 't Is al Geus en liberaal dat er enseigneert en professeert. Dijnsdag is er gestemd dat de prinses Stephanie een huwelijks-kadeau zal krijgen van 25o,ooo fr,.. 4 stemden ertegen, 3 liberalen en M. Coremans, van Antwerpen. In de plaats van den Koning, 'k zou dat weigeren; hij is rijk, en België wordt zoo arm, dat veel van zijn Inwoners naar Amerika uitzien. Er is nog gesproken in de Kamer over de Schoolsta- tistieken; M. Van WAMBEKE heeft degetallcn, door hem aangehaald, staande gehouden en er bijgevoegd, dat van de 100c scholieren die Van Humbeeck t'Aaist heeft, er 700 zijn die van den Armen trekken; wilde 't Katholiek Bestuur van Aalst doen gelijk zoo menig liberaal Bestuur, d'officiéele scholen zouden t'Aaist ledig staan. Wel gezegd! M. Van Wambeke kon er bijgevoegd hebben, dat zij item zouden ledig staan, indien de liberale Fabrikanten d'Oudec,:,'ke Vrijheid eerbiedigden. Datis t'Aaist gekend geffis.-.. 'eg naar de Groote Markt. Langs Oudenaarde geven de mannen van t gou vernement, protestantsche leerstelselsels af; ze zouden daar de liberalen willen onder de valsche leering van Luther en Calvyn brengen. Uit Holland schrijft men dat het Protestantendom er inzakt gelijk '.ne mol hoop; op prochiën van 6000 zielen ziet men nauwe lijks 3 personen in de kerk; op al d'ander plaatsen is 't kerkgaan der protestanten een wereldsche ceremo nie... En tot zulke Religie, tot de Religie van Lu ther, van Calvyn, van den vuigen vrouwenbeul Henricus VIII, tot zulke Religie wilt 't Liberal is mus zijn volk trekken! De Ministers, Wetgevers, Keizers en Koningen hebben krachtens de wet van God en de leering der H. Kerk maar recht om hunne onderdanen te belas ten voor zooveel de belastingen noodzakelijk oi voordeelig zijn tot het gemeenebest. Niemand kan in consciëntie verplicht worden tot onrechtveerdige of nuttelooze belastingen. Scholen! scholen! al tijdschoten! roept Van Humbeeck van Brussel. Scholen! Scholen! roept Bara, die er hij voegt; De Geestelijkheid is de plaag der Natie! Scholen! scholen! roept Janson, diebotsweg de ziel en d'onsterlëlijkheid loochent. Maar.... t is altijd scholen dat ze houwen uit d'alge- meene kas; geenen eens geven ze van t hunne; inte gendeel, ze trekkennogjvan de Scholen; en dieliberale Representanten hadden geen Vaderlandsliefde genoeg om hun Inkwisitie gratis te doen; 't moest zijnffioter bij den viscid O gi faineuse kwakzalvers! Wat smeerlapperij dat de Belgen moeten hoo- ren I Te Ronsse was 'ne vent als Vrijdenker over deden en op ongewijden grond gelegd; En zijn er nu geen 21 Gendarms gekomen, om dit üjk. t'ontgraven en op den gewijdden grond te leggen Zou dat in Turkije gebeuren (19 Vervolg). XVIII. -- DE SYBERIAANSCHE, OOK IN GEVAAR! Wij bevinden ons terug te St Petersburg. Wat! zullen er van de lezers vragen, wat! ge brengt ons terug naar Rusland zonder dat wij weten, indien de Doctor-Nihilist ont snapt ol gevangen is, in de bergen van den Tyrol, nadat hij uit zijn rijtuig was ontvlucht. De geachte Lezer weet, gelijk wij, dat die vermaarde samen- zwéeruer door gendarmen en bergbewoners wordt achtervolgd; doch wii moeten hem voor een oogenblik verlaten, om op de vleu gels der gedachten, die sneller vliegen dan de wind, om terug te keeren naar St Petersburg, alwaar een ander kopstuk van 't NihF lismus in opspraak en gebaar komt. Tot hiertoe had de Syberiaansche geen enkel woord geschreven of uitgesproken, dat baarbij de Policie in slechte verdenking kon brengen. Doch er was een persoon, een eenvoudige ongeleerde dienstmeid, een Russische boerinne, Paulowna, die haar op den boord van 't gevang bracht. Jn t begin van dees verhaal heeft men gezien dat de Gravinne Fedora een getrouwe dienstmeid had; dat zij, na de vermoording van haren broeder, en ziek te bed liggende, buiten wete der Syberiaansche, door de dienstmeid brieven had doen dragen, om den Keizer te verwittigen van den aanslag op zijn leven; men weet dat de Policie deze brieven inhielden dat diezelfde dienstmeid de hand des moordenaars tegenhield enden Czar van een gewisse dood redde. Veel was er van haar gesproken, doch er zit dikwijls in een ge ringe dienstmeid meer overleg dan men peist, en zij had zich zorg vuldig van kant gehouden, en alle eerbewijs geweigerd, om later met des te meer recht de vrijspraak van de Gravinne Fedora te kon- nen vragen. De Keizer, zoo redeneerde zij, kan nu niet vrijspreken; er moet een tijd verloopen zijn; want mijn ongelukkige meesteresse staat bekend en geboekt als Lid van 't Komiteit der Nihilisten; ik moet de brieven hebben die zij op haar ziekbed geschreven heeft en dan kan er gewerkt worden. Wie had die brieven? Zij had het reeds gevraagd aan de gravinne Tatiana.aan generaal Houtenbeen, aan prins Jean, die met de gevangene gradn moest trouwen; maar niemand wist van die brieven; en 't was een harer laatste voetstappen welke zij nu gaat doen bij den gevreesden en vermaarden politie-overste Baranof. Al bevende trad zij het Policiebureel binnen. Baranof lag op zijnen lessenaar, diepzinnig in geschriften ver zonken. Chto, riep hij, iemand hoorende inkomen, Chto? wie is daar? 't Is,antwoordde de vrouw, de deur toesluitende, 'tis Pau- lowna.de dienstmeid van gravinne Fedora. Die's Keizersleven gered heelt! Braafvan u,vrouw; en waarom zijt ge naar't Hof uw belooning niet gaan ontvangen? De Keizer verwacht u. Hooge Edelheid, ik zal tot zijne Vaderlijke goedheid maar naderen, als ik in staat zal zijn hem d onschuld der gravinne te be wijzen. Ho, ho, vrouwke, ge weet toch wel dat zij in samenzweering was tegen Keizer en Keizerrijk. Maar, hooge Edelheid! Ge weet toch wel, dat zij het doodsvonnis geteekend heeft van den Keizer; schudt uw hoofdniet; ik heb haarhandteeken gezien gelijk ik u daar zie; en zij heeft het niet afgestreden... Kom, kom, 't is al een groote gunst van den Keizer dat hij haar in 't gevang van Moscou laat; anderen zouden reeds in 't diepste van Syberië zitten. Maar, Edelheid, de brieven.... En 't geld dat zij aan de Nihilisten gegeven had!... ik zeg u dat zij jong, edel, rijk, maar zeer boos en bedorven was. Ach, edele Hoogheid, gij kent het kind niet; ik verzeker u, en al d'ander dienstboden zullen het bevestigen, ik verzeker u dat zij Rusland en den Czar beminde; ach, waarom had zij geen goede raadgeefster bij haar! Wacht, peisde Baranof, nu ga ik de groote slag slaan; daarom voegde hij erbij: Een raadgeefster en een ware vriendinne had zij bij haar,gedurig in haar huis. Wie? riep de dienstmeid; is 't van de Syberiaansche dat gij wilt spreken? Ja, van mejuffer Nadia, die godvruchtige dochter en zoo ge hecht aan Keizer en Vaderland. Wat zij waarlijk is, weet ik niet, sprak de vrouw met over tuiging, maar voor 't geluk van de Gravinne, mocht zij nooit in ons huis geweest zijn, Gij lastert! gij liegt! Ha, ik laster, ha, ik lieg! En als ik u zeg dat onze duurbare Fedora in haar ziekte schrik had van die. Syberiaansche; dat zij mij zelf eens zegde: Laat mij niet alleen met haar, want zij stoot mij naar 't kwaad. Gij peist dus dat die Syberiaansche? Ik peis er niets van; lk kom alleenelijk omdat ge mij zoudet helpen die brieven terug vinden... Meer kon Baranof er niet uit krijgen. In Rusland is iedereen wantrouwig met de Policie, omdat éen woord, slecht verslaan, genoeg is om betichte en aanklager naai Syberië te zenden. De dienstmeid begreep de fout welke zij gedaan had, met de Syberiaanschetebeschuldigen, Baranof beloofde haar voorde brieven te zorgen en ging dan zitten in zijnen leunstoel al peizende en overwegende: H Een kostelijke dag voor mij; hetgeen die dienstmeid komt te verklaren, is mij meer waard dan al de papieren, welke in deze kamer liggen... Zoo, zoo, die godvruchtige Gouvernante!... Inder daad, 't ziet er een geslepene deugeniete uit; maar 't is voorzichtig te zijn met haar; wie weet ofzij de spil niet is waar g'heel 't Nihilis- mus op draait!.. Laat ons zien: baron Gunterwald, ging bij haar ten huizeen was een verrader; dito, in betrekking met haar, den verrader rechter Tarakanoi; dito doctor Edward; dito, twee officiers der kozakken; maar, 't is duidelijk; gravinne Tatiana en generaal Houtenbeen babbelen alles uit, wat zij van de Staatsgeheimen te weten krijgen; en zoo, ja zoo, door de Gouvernante geraakt het Nihihsmus er achter.,.. Maar, ze zijn gewichtig, de woorden üie gravinne Fedora op haar ziekebed uitsprak: Ik ben verveeid van die vrouw! Indien wij dadelijk de Syberiaansche deden aanhou den; maar, neenl er moeien stelliger bewijzen zijn; ze mag ons niet ontsnappen, op geenerlei wijze;., er moet een groote aigemeene vangst zijn; en daarom, morgen reis ik naar Moscou; ik wil de gevangene gravinne in haren kei ker ondervragen; desnoods doe ik er de dienstmeid bijkomen; ik zal d'ander dienstboden van 't grale- lijk paleis ondervragen; en 't moet gaan... O.idertusschen, sprak Baranof in zijn eigen, doen bewaXen zal ik de Syberiaansche; geen stap mag zij verzetten of 'k zal het weten,.. Hola, Policie! Een officier van Policie stak zijn hoofd binnen Doe eens N- 10 der geheime Policie komen en achterna n. 13 en 17. i) De persoon die n- 10 verbeeldde,kreeg order van zich als bedelaar te verkleeden en faktion te maken aan '1 huis der gravinne Tatiana. N° i3 moest de Syberiaansche volgen, telkens dat zij uitging stap voor stap, en al d'huizen en plaatsen aanduiden. N° 17 moest waken op de voornoemde agenten van Policie. Twee keeren daags bevool Baranof, zult ge mij laten weten wat er voorgevallen is... 't Is alles gewichtigst; dus opgepast! En nu dacht Baranof: zou ik nu generaal Gourko gaan verwitti gen? of wat gedaan! Laat ons overwegen! Maar als hij mij bewijzen vraagt? De Syberiaansche beschuldigen, is de gravinne Tatiana in vei denking brengen! En deze is bloedverwante met den Czar... En tot heden heb ik geen andere bewijzen, dan het bloot gezegdeeener eenvoudige dienstmeid... Sterkere bewijzen vinden,ismet moeielijk; ik zal dus wachten, ik zal. Men klopte op de deur van 't policiebureel. Chto? riep hij, 't geen in Russisch bediedt: Wie daar? Edelheid, een boodschap van Z. E. Gouverneur-generaal Gourko. Baranof brak den zegel open en las het bevel van dadelijk naar Pruisen te vertrekken, alwaar de Nihilist-Doctor, tusschen de bergen van den Tyrol ingesloten, ging binnengebracht worden. Gourko drong aan, dat Baranof geen minuut zou vertoeven; en hij inoest den vermaarden Nihilist geen oogenblik alleen laten, maar onder de strengste bewaking in Rusland brengen. Het voorgevallene te Ber lijn was eene les in dat stuk. Wordt voortgezet.)

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 1