I (leiuengdiieden. De kamer. De Schelmstukken der Nihilisten. 16 Zondag 17 April 1881 Twee -en-Twintigste Jaargang ©oösötrnst, - Öabctlanö, - UrijljcüL Bureel Achterstraat. Gewoone Annonoen: 20 csntieraen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde, 50 oentiemeo den regel, Berichten onder't Nieuwa, 1 frank den kleinen regel HET LAND 5 ft*. jaars, voora i bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST ALLELUIA! tisPaschen! dag van Triomf voor den Zaligmaker, dag van vreugd voor al de Geloovi- genDe dagen van rouw en versterving zijn voorbij; de Heer is verrezen gelijk Hij gezegd had; zijn beulen zijn in schande en schaamte gevlucht dergelijk lot staat al de vijanden en vervolgers der Kerke Chrisli te verwachten; 't kan duister worden, 't kan bang en droef zijn voor de Christenen de donders en bliksems kunnen in de lucht ratelen, het geschreeuw der vijanden kan aan de vier hoeken der wereld weergalmen; doch Paschen volgt altijd op Goeden Vrijdag, na lijden komt verblijden en de strijdende Kerk brengt tot de triomfeerende. 't Is bijzonderlijk met PASCHEN, dat men de verwoes tingen ziet welke t Liberalismus in 't Christendom heeft gebracht; in de groote steden zijn er met dui zenden en duizenden, welke zelfs dien jaarlijkschen plicht niet vervullen; en de gevolgen zijn, dat erin de groote steden een menigte is, die wanordelijk leeft; men heeft er de spiegels van gezien te Brussel, als er een deelke der schandaaldenjen aan den dag kwamen; brrr'i is walgelijk! 't is heidensch! 't is niets dan zwijnerij en bunensporigen gelddorst Van Paschen sprekende, zullen de liberale gazetten antwoorden: ziet ge wel, wat de Geestelijkheid ge wonnen heeft, met hare bevechting der Schoolwet!.. Ja, de liberale gazetten trillen van vreugd, omdat .er in de steden een menigte is die volkomentlijk zijn Doopsel en zijn Geloof vergeet.... De Jood viert den Paaschtijd; de Schismatiek, de Lutheraan, den Cal vinist vereert met deze dagen den God-Mensch- Zaligmaker; de Geus blijlt zoo koud en onverschillig als een lomp stuk arduinEn wat de schoolwet aangaat.de kerkelijke wetten moeten toch uitgevoerd worden, en van over duizende jaren is 't een stalen wet: De kinderen moeten in de Christelijke Leering onderwezen worden, door personen die de Christe lijke Leering eerbiedigen en beminnen. Ten anderen, men ziet wel dat het altemaal die zestien-en-halven niet zijn; van overlang zijn er liberale gazetten die geschreven hebben: Gaat naar de mis niet,menschen, gaat niet te biechten; want dat is't echte liberalis mus! en al wat wij in d ander liberale gazetten le zen, is spot met het verhevenste dat er in de Religie bestaat. Te Brussel is aan de Dames de miséri- corde, die jaarlijks 5o,ooo fr. aan den Armen uitdee- len, aan die edele Vrouwspersonen is voor eenige uren het Park geweigerd, vooreen Concert ten pro- fijte der Armen. .Walgelijkheden worden ondersteund, de ware liefdadigheid werkt men tegen. 't Is nu definitief den io mei dat prinses Stephanie trouwt; den 24Sten april zal prins Rudolf te Brussel zijn te Weenen worden er veel kosten gedaan 't zijn de bloemisten van Gent die de bloemtuilen zullen leve ren; de Dames van Brussel bieden aan de prinses, eenen prachtigen huwelijksboek aan, expres voor haar gedrukt en met allergrootste pracht verguld en gekleurd. Te Weenen wordt een Triomfboog opge recht en daarnevens, estraden, voor 5ooo man.. De Koning geeft aan zijn dochter 5 miljoen en wat den Keizer van Oostenrijk geeft, is nog niet geweten, maar't zal ook met millioentjes tellen.... Geld zal hun niet ontbreken; maar met geld koopt men geen geluk! en tegenwoordig zijn de keizers- en konings- kroonen, waarachtige doornenkroonen... Er is een talrijke sekte die roept: Noch God, noch Keizer, noch Koning, noch overheid, noch eigendom En alles wel ingezien, de liberale gazetten leeren dat 't Volk hierna noch loon noch straf te verwachten heeft; en wat blijft er dan te doen? Vechten naar de vetste brokken, om zooveel mogelijk de plezieren te genieten... Dat zijn de natuurlijke gevolgen van Liberalismus en Geuzerij. Rijke liberalen van Brussel zijn van zin geweest, hunne middelbare scholen met hun eigen geld te betalen-... 't Ware maar plicht van eerlijkheid. - Waar mag donder wijzeres van Borstbeke zitten? Het gedrag van som mige mammezellekes begint op de tong te rijden, Luiheid en hooveerdigheid zijn bron van alle kwaad. Er loopt een nieuwe Fontainas in 't geuzen- onderwijs. Schoon papieren!.,. Men zwijgt, men verdooft, men stuurt weg. Twee liberale Raads- heeren van Brussel hebben in de Zitting, opgespeeld tegen de aangroeiende en buitensporige schoollasten. Men denke er wel op: Met die nieuwe Middelbare Scholen en Athénées, zullen de hooge studiën onder de voeten geraken: men zal de straten kunnen kal- seiden met d'advokaten, docteurs, notarissen, enzoo- voorts... 't Is dus in 't belang van al de goede Fami- liën, dat elk op zijn plaats van geleerdheid blijve; d uitstekende talenten komen van zelfs tot onderschei ding. Er is te Brussel veel jaloesie, voor die mag meegaan naar Weenen. üen liberale gazet had ge sproken vand everheid dergarde-civik; maar in 't Hof wilde daar niemand van hooren. Frère gaat meê; hij zal te Weenen, aan 't hoofd der diplomatie, den Pauzelijken Nuntius vinden,welken hij hier zoo on redelijk en onbeschoft heeft doen weggaan. Uit Kieldrechtgaat weêr een karavaan van 40 man, de wijk nemen naar AmerikaEn ondertusschen zit ten de Ministers de bankbriefkes in snipperkes te snijden en in den wind' der veroordeelde en verlatene scholen te werpen. De wet op 't middelbaar onderwijs is gestemd, door de kleine liberale meerderheid van 't Senaat Zoodat eriüOnieuwe middelbare nuttelooze scholen zullen bijkomen; Zoodat de liberale meisjesscholen op den rug van den Staat zullen geworpen worden. Belgeulaud, M Coremans Leeft het zeer wel in de Kamer gezegd, Belgenland „wordt door zijn liberale Meerderheid op denzelfdeu weg gestooten van het goddeloos Frankrijk D'Aalmoeseniers van 't leger zijn afgeschaft De Semmariëuzijn erg beuadeeligd De vreemde Geestelijken zijn onweerdig verklaard van een ambt te bekleedeu 't Staatsonderwijs wordt uitgebreid; 't Vrij Onderwijs wordt vervoigd Oude londatiën worden ingepaimd en Religieuse Zusters uit gestichten gejaagd, 111 welke zij 60, 70 ja ren, tot troost en vreugd der Ouders, kosteloos school hielden. 'tVrij kiezerskorps wordt iBgekrompen; 't Ministerie vermeerdert dagelijks het getal zijner sleepdragers, broodzielen, die, een nuttelooze vet be taalde positie hebben,dus intrest om voor 't Ministerie te werken. Zoover is 't vrij België in 1881 ger.aakt. kll Een der laatste dagen dat de Kamer zetelde, kwa men ter spraak, de Petitiën voor' de Rechten dei- Moedertaal. Onder de katholieke Ministeriën zijn goede maatregels "genomen, welke nu maar half wor den uitgevoerd, want in al de Statiën, 't is niets dan Fransch, dat de klok slaat. M. Coremans, van Antwerpen, vroeg nogmaals Recht voor 't Vlaamsch Volk, en dan heelt men ge zien dat de Vlamingeu Devigne en Rollin, de zaak van hun volk hebben verlaten en 't hoofd in den schoot der Walen gelegd. M. Coremans heelt de ver- Iranschers zoo duchtig afgezweept, dat zij danstten van koleire op hun zetels. Eere aan u, moedigen Antwerpenaar, M. Core mans!... Doch vergeet niet dat het officiéél Onderwijs door de katholieken verworpen is en nimmer kan op gerecht worden; vergeet ook niet dat de Vlaamsche Jeugd van beide geslachten, in de vrije Gestichten, weinig aangemoedigd wordt om de Moedertaal te lee ren, ja zelfs er van afgetrokken, en in een l'ransche ploenje gewikkeld... Zoo steelt men België uit Bel gië, zoo verbastert men 't volk, bijzooverre dat er menigen niets dan afkeer hebben voor al wat Vlaamsch is. 1 'Burgers van alle standen,m openbaremee- ting te Antwerpen vergaderd den posten Meert 1881, hebben besloten aan de Ka mers van Volksvertegenwoordigers voor te dragen dat: De noodlottige ontwerpen,verkondigd door den oorlogsminister aangaande den nieuwen voorraad van 3o,ooo manschappen in Kamerzitting van 10 dezer, heeft algemeen misnoegen en verbazing ten ganschen lande doen ontstaan; maar nog groo- ter misnoegen en grooter verbazing is er onder de bevolking verwekt bij het bestatigen der aige- meere gevoelloosheid der Kamer, wiens plicht het was deze volkstergende pogingen onder verplet terende afkeuring te versmachten. Eindelooze en soms onnuttige woordentwisten, hebben zoodanig de aandacht der Kamer opge slurpt dat de duurbaarste belangen der natie dik werf roekeloos worden afgedaan ol over het hoofd gezien. Heeren stemmers voor de verzwaring, Heeren stemmers voor de inkrimping van den soldaten dienstplicht,maar beide handhavers van den dwang, geeft aan uwe landgenoten uw eerste voorbeeld van zelfopoffering, stelt op den voet der bestaande wetten een algemeen volksbesluit daar, door allen uw mandaat neer tc leggen, verschijnt voor het oordeel uwer kiezers. Het ware eenter eene trouweloosheid uwe vol macht te gebruiken, ten nadeele of tegen den wil uwer lastgevers. In twee groote afdeelingen kan men rangschik ken de regeringen van alle stelsels, namentiijk de eene die bekleed met de vaderlijke macht, alles en zich zeiven voor het heil zijnerkinderen tenbesten geelt. De andere, de overheersching van den mees ter, die zijne slaven na willekeur aan eigen baat en grillen slachtoffert. Dat de HeerenVolksvertegenwoordigerskiezen, geen midden is er tusschen beiden. De zoogenoemde onafhankelijkheid van België, wiens vijftigjarig bestaan men zoo luidruchtig vierde, alhoewel geverfd in het bloed onzer noor derbroeders, schuldelooze slachtoffers van den gedwongen soldatendienst, heeft onze Staalrege ring te danken, niet aan gedwongene soldaten, maar aan Vrijwillige Strijders. De aanhangers van het tegenwoordig stelsel verloochenen hunnen oorsprong en dit zoo ge roemd verleden. Gedwonge dienst en gedwonge vaderlandsliefde jrijvcn eene oppervlakkige heerschappij op een le ger \an sla .en, I:£ Lei h.-.-; xx1., -a;- v, U zaaien zij haat en verbittering. Gedwongene zelfopoffering is de bloedigste hoon voor alle eergevoel, en een land dat ten dage van gevaar geene vrijwillige verdedigers kan vinden, is niet meer weerdig te bestaan en rijp voor vreemde overheersching. De afschaffing van allen dienstplicht en de in richting van een vrijwilligers leger is het eenige stelsel,een vrije volk weerdig. Jansenisten, Casuisten en Geuzenscholen. Wat zijn Jansenisten Dat zijn geleerde mannen die in alles, zelfs in deugden, en in katholieke scholen en ia andere goede werken kwaad vinden Wat zijn Casuisten V Dat zijn ook geleerde mannen die in niets, zelfs niet in eudeugden en in geuzenonder- wijs en andere slechte inrichtingen kwaad vinden. Welke van de twee soorten zijn de be»te Er is geene kwestie van do beste te zijn want noeh d eene noch d'andere zijn goed, omdat zij de goede re den en de leering der Kerk niet willen volgen. De Jansenisten Lebben door hunne strengheid veel kwaad gedaan in Frankrijk de Casuisten zullen door hunne toegevendheid veel kwaad doen in Belgeulaud; die willen leven eu sterven als Katholieken, moeten de leeeing en voorschriften volgen en onderhouden, niet van de Jansenisten of van de Casuisten, maar vanhunne Wettige Bisschoppen. En wat leeren de Bisschoppen nopens de scliooliii- riciiting van den Staat? ^>j zeggen in hunnen herdelijken brief dat dieschool- inrichting gevaarlijk en nadeelig is van aard, dat zij de voortplanting van het ongeloof en van de onverschillig heid bevoordeeiigt en eenen aanslag is op uetgeloöi, de godsvrucht en degodsdieustige rechten vun het Belgisch Volk; eudat zij oui die redens de schoolüirichUngatkeu- reu en doemen. Bijgevolg zeggen de Bisschoppen: geéuen huisvader, geene huismoeder mogen volgens consciëntie hunne kinderen plaatsen op eene openbare school die aan het beheer der schoounrichting onderworpen is, indien er ter plaats of in de nabijheid eene katholieke school bestaat, oi indien er op eene andere wijze in het onderwijs huuner kinderen kun voorzien worden. Dit verbod is toepasselijk aan de voogden en andere lieden aan wie eens anders kinders zijn toevertrouwd. Lleze voorschriften en bevelen zijn maar al te klaar en verstaanbaar nogtaus er zijn Casuisten die ze in eenen verkeerden zin uitleggen en in het geuzeuouderwijs geen kwaad van aard vindon. Die Casuisten moeten ui termate verblind en koppig zijn, nu, dat zij de iuzicli- ten der vrijmetsers kennen en dagelijks lagen, listen en dwangmiddels zien gebruiken om Let geuzen-onderwijs tot stand te brengen en liet vrij onderwijs te vernieti gen. Welgemanierdheid der wetgevers. Onbeschofte koewachters schieten aan de tafel met kers8teenen naar malkanders de wetgever Bouvier snapten bijt in de kaaiers zijn confratersuietonbeschof- te interruptiëuin de groote steden zijn veel kavie- ten en kroegen waar ondeugende en booze lieden vloe ken en tieren tegen God en zijne dienaren doch er zijn geene kavieten of kroegen waar met meer boosheid en opgezetten wil tegen de paters en nonnen, tegen pastoors en priesters, tegen de Kerken haar bestier uitgevallen, gevloekt en getierd wordt als in do KamersIn een woord er zijn zeer weinig huizen en familiën waur min de weigemanierdheid en beleefdheid onderhouden wordt als in de Kamers. Iedereen hoort en ondervindt dat de Keizers en Ko ningen sedert eenigen tijd, van het volk weinig of niet meer geacht, geëerd en bemind worden. De achting, do eerbied eu de liefde van bet volk voor de Keizers en Ko- ningon is begonnen te verminderen van den oogenblik dat meeat al die gekroonde mannen op d'eeno of op d'an dere wijze meegewerkt hebben om den h. Vader Pius IX te berooveu van zijne rechten. De machtige keizer Napoleon II was den eersten om naar italien eene de- peeho te zenden de welke spruk als voJgt verhaast u, maakt kort spelemei den Paus, zet hem builen bet is zoo geschied: ••••uil- «Mik ^nj)u;.eou ii «ion eeist'-w l.e Sedan oc zijn" If ii"ën ui- ten vniie», vrg eu zich aan dc Pruisen ..p genade en ongenade overge ven andère Keizers en Koningen, hebben sedert dien tijd noch rust aoch vrede, integendeel zij zijn vol augst en vrees, en zij oudervinden clat liet kwaad zich zelve straft. Veel landbouwers gaan achteruit en te niet i° om dat de belastingen te groot zijnjde onroerende goede ren moeten jaarlijks rond de 70 millioen opbrengen. 20 omdat sommige eigenaars hunne landen te duur verpachten 3° omdat verscheidene landbouwers niet gespaarzaam zijn in volgens staat en conditie te weeldig willen leven 40 omdat sommige te weinig werkzaam en zorgdragend zijn. OP GOEDEN VRIJ DAG is er te Brussel een groote Feest geweest, ten profijte der liberale scholen.. Zin gen, klingen, dansen en springen op Goëden Vrijdag 1 is 't ooit gehoord (20 Vervolg). XVII. VEROPENBARINGEN. Terwijl de Policieagent Baranof zich in allerhaaat gereed maakte voor de reis naar 't Pruisland, keerde de Syberiaansche met hare gravinne terug naar St Petersburg. Meer dan ooit was zij de liefelinge van gravinne Tatiana, die aan al wie het maar hooren wilde, verklaarde dat zij dagelijks meer goede hoedanigheden in hare Sekretarinne ontdekte en nooit gepeisd had. dat er zulke gedevoueerde personen konden bestaan. Den eersten dag na hunne aankomst,gingen zij volgens gewoonte naarhunneschismatieke kerk; buitenkomende,werden zij aangespro ken om een aalmoes door eenen bedelaar; de Syberiaansche gaf een stuk geld, doch zag aan een teeken dat de bedelaar een Nihilist was en haar iets had mede te deelen Juist het lid der geheime Policie, door Baranof gekozen om de Syberiaansche te bewaken, was een Nihilist. De slimme vrouw liet haren kerkboek vallen; verscheide bladjes vliegen er uit; de bedelaar verhaastte zich dezelve op te rapen en voegde er een ander papierken bij. De weg naar de griekche kerk scheen een eeuwigheid, ïvoor de Syberiaansche. Nauwelijks neêrgezeten, opende zij den kerkboek en vond erin een smal papierken,met dezewoorden erop geschreven: Baranof doet u bespieden Bewaakt door de Policie is in Rusland bijna zooveel als aange houden en gekerkerd; Baranof doet u bespieden Die vierwoor- den danstten gedurig voor d'oogen der Syberiaansche, als vier gen darmen, als vier muren van 't gevang, als vier stijlen eener galg, als vier planken harer doodkist. Baranof doet u bespieden! Wie mag, peisdezij, wie mag mij verraden hebben?... Zou het misschien de Doctor zijn, wie weet of hij niet aangehouden is, niet naar Rus land wordt overgebracht? En klappen, zal hij; en bij hem gebracht, zal mijne plichtigheid niet kannen verdoken worden.... Wat gedaan? gevlucht?... in zee gesteken naar Engeland? de oevers der zee zijn meer dan ooit bewaakt!... Neen, vluchten niet! mijn wraak moet voldaan zijn; ik zal strijden tot het uiterste... Baranof bespiedt mij, Baranof vermoedt mij;., hij zal sterven, en dan de Keizer en g'heel zijn Familie.... Zoo was zij g'heel den tijd van den Dienst, bezig met haar wraak zuchtig hert op te hitsen; zij kende noch uur noch tijd; en de oude gravinne Tatiana moest, met een soort van eerbied, haar komen op de schouders tikken, om huiswaarts tekeeren. Aan de deur stond denzelfsten bedelaar; zijne oogen spraken tot de Syberiaansche, en de hare tot hem; zij deed hem begrijpen dat zij zijne waarschouwing had gevat, en hij verstond dat hij dagelijks aan de poort van 't Grafelijk Paleis moest komen, iets dat overeen kwam met de bevelen van Baranof. Volgens 't Russisch gebruik bracht eene rijke slede de dames naar hunne woning. Maar kind, sprak de Gravinne, wat zijt ge bleek! Och, al die aanslagen, al die ondankbaarheid! 't Is waar! al de goede Russische herten zijn bedroeld; maar laat ons, zonder neêrslachtigheid, des te liefdelijker het Vorstelijk Stamhuis omringen! Ja, dat zullen wij doen! En ge weet dat er machtig gewerkt wordt, om de ongelukkige Fedora uit haar gevang te verlossen.... Ze was ook toch maar een slachtoffer der Nihilisten... En er bestaat de grootste hoop dat de genadige vader Gzar het vonnis zal veranderen. Mochte het zoo wezen, sprak de Syberiaansche, alhoewel zij in haar hert den Gzar en de beide gravinnen naar al de duivels ver- wenschtte. Thuisgekomen: het besluit der Samenzweerdster was van aanstonds naar haar appartementen te trekken, en in kalmte op den toestand na te denken: onzeggelijk was hare angst en zonder groote verwondering zou zij uit den mond des portiers gehoord hebben: Juffer Nadia, men verzoekt u in de spreekplaats. Doch er was niemand, in de zaal, dan generaal Houtenbeen de oude Gravinne was begeerig naar politiek nieuws en als de ge neraal het keizerlijk Paleis verliet, dan was zijn eerste werk van aan zijne tante het merkweerdigste te komen meêdeelen. Gewonelijk vertelde hij in de salon waar de Gravinne en deSybe- riaansche zaten, maar nu deed hij teeken dat hij de oude Gravinne alleen wilde spreken. Dit verwekte de achterdocht der Syberiaansche, en hoe gejaagd zij ook was om op haar kamer te gaan overwegen en alles in orde te brengen, toch wilde en moest zij hooren wat de.oude generaal aan zijn nicht ging meêdeelen. Ze gebaarde van naar hare kamer te gaan, doch keerde op de teenen terug, sloot de deuren die op het salon uitkwamen en legde zich op den grond voor de deur. Gewichtige tijdingen, sprak de Generaal. Over onze nicht Fedora? Volstrekt niet; maar over uw en ons huis; 't schijnt dat wij door verraders omringd zijn. Ziet eens dien Doctor, wat vuige valsche schelm het niet was Ja, 'ne schelm en verrader was 't En weet ge,tante,wat de directeur derpolicie mij toevertrouwde? Hij vertrouwde u toe, zegde zij. Dat wij moeten oppassen voor uw sekretarinne. Weihoe Wie weet of zij, Neef neef Of zij.'k zal rechtuit spreken,ofzij ook geen samenzweerster is! De Syberiaansche lag tegen den grond gedrukt; dikke zweetdrup pels rolden op het tapijt, terwijl zij op haar tanden beet en binnens monds prevelde Oude schurk! ik weet niet of ik u ter plaats niet wil straffen! Neef! neef! riep de oude gravinne; ge kunt mij dan ook ver denken! wat, die brave, heilige, schuldelooze ziel! hoe zijt ge toch aan zulke gedachten geraakt Nicht, ik zeg u wat mij door de policie is medegedeeld En de bewijzen is er een bewijs Ze zoeken bewijzen, nicht Hoort, tot zoolang er geen stellige bewijzen zijn, verklaar ik uw gezegde, de allersnoodste lastertaal. Wat mij aangaat, zegde de oude generaal, ik begeer niets be ters als dat haar niets kan te laste gelegd worden. Spijtig dat de Doctor Nihilist; Nu dat de Syberiaansche hoorde dat men van den Doctor ging spreken, durfde zij zelfs haren adem niet ophalen. Is hij aangehouden Neen Ontsnapt Ook niet. (Dommerik, peisde de Syberiaansche, spreek toch duidelijk). Ook niet; ge weet dat hij in den Tyrol ontdekt werd, verkleed als een engelsche dame? Ja, en verder? Dat hij uit zijn rijtuig ontsnapte en in de bergen vluchtte, al waar gendarms en jagers hem achtervolgden. Alle opzoekingen waren vruchteloos. Hij is dus ontsnapt? Ge gaat hooren, edele nicht, 's anderdaags ontdekten de gen darms hem, drij kwartieren van Italië. En z'hielden hem dan aan Spijtig, dat zij hem niet konden aanhouden, want 't ware een groot geluk geweest, voor de samenleving; zulke schurken moeten door d'handen van den beul sterven ten anderen, men zou zijn medeplichtige gekend hebben, terwijl dat men.... Hij is dus ontsnapt (De Syberiaansche lag in doodangst naar die samenspraak te luisteren). Ontsnapt ook niet, vertelt de oude generaal, vier en twintig uren werd hij achtervolgd, trachtte op alle wijze in Italië te geraken, doch overal zag hij de grens afgesloten... Er moest daar een einde aan komen; t geval wilde nu dat hij op een hooge rots verscheen, met ver van een gendarm, die't geweer naar hem richtte en riep dat hij zich moest in d'handen leveren of dadelijk sterven. De doc tor-nihilist, geen uitvlucht ziende, want de rots kon hij niet afda len, hij begon den Keizer te vervloeken, God te verwenschen, hij blasfemeerde als een duivelsche ziel, schoot zijn tweeloop naar' een gendarm, zonder hem te kunnen treffen; dan riep hij uit al zijn krachten: Weg de Keizer! weg alle Overheid weg Godleve Nihilik sterf! en hij sprong in den diepen afgrond, alwaar men eenige oogenblikken nadien zijn vermorzeld lijk zag liggen. «Bravo sprak de Syberiaansche in haar eigen; we zijn van den schurk verlost... Gzar Alexander,aan ons nu! uwe policie verdenkt mijik veroordeel u; gij beul mijner Familie binnen dit en een maand zult gij sterven 1 (Wordt voortgezet).

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 1