ïtampen,Misï>at>m enCDngdukken. kronijk van Aalst. Ja, de Statie ANTWERPEN. Een dienstmeid, wonende bij 'ne winke lier in St Gummarusstraat.is op heeterdaad betrapt van diefstal van 1420 fr. in bankbiljetten en juweelen, ten nadeele van haren mees ter... Ja, niet te vrede zijn met den stand; zoo gaat het en som tijds in kennis liggen met slechte kerels... Een eerlijke hand, mag vrijelijk wandelen door 't gansche land, maar oneerlijkheid komt altijd tot schande. Op Stuivenberg is maandag de statiebe- bediende Huybrechts, oud 21 jaren, tasschen de buffels van 2 wag gons gevat en gepletterd. In 't gasthuis gedragen zijnde, is hij daar overleden. De diamantslijper Delaet is op 't Kielkerkhof over een ijzerdraad gevallen en heeft zijn been gebroken en ne schil- dersgast heeft bij Raes, winkelier, op kleinen Kauwenberg, 200 fr. gestolen; hij had valsche sleutels. Ze klagen geweldig in Ant werpen van de talrijke en slimme kerkdieven die alle gewoel waar nemen voor 't plegen hunner schurkerijen. BRUSSEL. Op 't balspel van 't Barasplein, heelt een bal een jonge dochter van 18 jaar in 't wezen getroffen en den neus verplet terd. Te Molenbeek heeft'ne jachthond, in den grond het lijk van 'ne mensch ontdekt, dat er reeds 6 maanden in gedolven was. Men vermoedt een algrijselijk schelmstuk. Op de rails van den ijzerenweg van Brussel naar Mechelen is een pasgeboren kind ge vonden, daar neergelegd om door den eersten trein verpletterd te worden. Onzedige portretten ziin door de Policie aangehouden, en bij een Photograf in de Blaasstraat zijn cliche's in beslag geno men. Woensdag trokken twee dronken schaliedekkers op den toren van 't Stadhuis, en geraakten tot aan den Sinte Michiel; er was volk dat toejuichte en de twee helden daalden heel preusch van hunnen toren en vonden op de markt twee gardevils, die proces verbaal opmaakten. In de statie van Schaarbeek viel 'ne werk man, die een zwaar pak droeg, over de rails; een trein arriveerde en reed hem de twee armen af. ZONDAG AVOND, ten 6 ure, te Brussel, in de Noorderstatie, een reiziger wilde van den trein stappen als hij nog rijdende was, iets dat dikwijls gebeurt, zeer onvoorzichtig is en tegen de regle menten; de reiziger te Brussel viel met zijn been op de rails, men hoorde een sterk gekris, zijn been was verpletterd. Men heeft hem naar St Jans-Hospitaal overgebracht. Zaturdag omtrent hall zes, reeduit MECHELEN een koopwa- rentrein naar Antwerpen; de trein was reeds ingang als de twee freinwachters er wilden opspringen; een hunner had reeds het hand- vatsel van zijn wachthuisje vast; de andere misstapte en wilde zich aan zijnen gezel vasthouden; daardoor vielen zij allebei, geraakten onder de wielen der waggons en werden gansch vermorzeld; het waren de genaamden Gastreman en Van Waterschoodt. Zelfde zaturdag tusschen 2 en 4 uren, is op delinie Mechelen naar St Nikolaas, de barreelwachter De Wit door een voorbijrijdenden trein doodgereden; de man was letterlijk onthoofd... Zou 'ne mensch niet verveerd worden van naar 't convoi om te zien als ge wekelijks die rampen hoort! Te Marteau, bij Spa, is een bazinne aangehouden, onder be tichting van haar huis in brand gestoken te hebben; die vrouw vond een g'heel historie uit, van bandieien die ingebroken waren, die 3 a 4000 fr. gestolen hadden en 't huis in brand gesteken ..Maar d'historie hing aaneen gelijk keien,en de bazinne is g'arrêteerd. Ramp TE MaRCINELLE. Er zijn nog 6 lijken ontdekt, zoo dat 't getal slachtoffers op 18 zal komen. De oorzaak is geweest aan gaz-ontploffing, waarop 't grauwvuur is Iosgeborsten; en gelukkig- lijk dat de put n* 6 in gemeenschap was met put n- 12, olde slacht offers zouden de honderd bereikt en overtroffen hebben. HOEI, 12 april. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat de eerste magistraat van Latinne aangehouden was, onder de verden king als zou hij de dader zijn van den geheimzinnigen moord ee- nige weken geleden op eene vrouw dier gemeente gepleegd. De betichte heeft Gilles Cornet, schepene en dienstdoende burgemees ter. De kamer van in beschuldiging stelling heeft donderdag zijne aanhouding bekrachtigd. De betichte, op wien erge vermoedens wegen, is naar Luik gebracht, om voor het hof van beroep te ver schijnen. ^.BRUGGE, 14 april. Maandag avond hadjin een huis cjer bal- seinboomsiraat een erg tooneel plaats. Dé moeder des huisgezins scheen eenigzins dronken te zijn, en de man kwam ook verwaaid binnen. Scheldwoorden werden onder elkander gewisseld de vrouw wilde niet zwijgen, zoodat de man die kwaad werd, potten en pannen brak, een mes te voorschijn haalde en zijne vrouw er eene wonde meê toebracht aan den voet. De wonde is gelukkig niet gevaarlijk. De vrouw, moeder van zeven kinderen, is des avonds ten 11 ure door de policie naar Sint-Janshospitaal gebracht. AARDBEVING OP CHIO. (Nadere bijzonderheden). Wij ontvangen get volgende telegram uit Chio, dato i3 dezer. Uit de laatste berekeningen blijkt dat het totaal der dooden voor het gansche eiland 8ooo is. en dit der gekwetsten 10,000. Het dorp dat het meest geleden heeftisNevita,waar men 1200 slachtoffers telt. Ten gevolge der hevige schokken van maandag, is de grond een gansche meter gezakt. Een groot getal personen verlaten het land. Tijdingen uit Chio van 12 dezer, spreken van een zonderling feit, gedurende de eerste aardbeving voorgevallen zij zeggen na melijk dat het getal slachtoffers nog veel grooter zou geweest.zijn, hadde de tweede schok voor gevolg niet gehad, een goed deel der puinhoopen te verplaatsen, en aldus aan vele lieden toe te laten hunne gevangenis te verlaten. Dit verschijnsel schijnt in de geschie denis der aardbevingen geen voorgaande, te hebben. Men spreekt nog van een dorp, dat op de-helling des bergs ge bouwd was en in eens in de diepte rolde. Men heelt in alles twee honderd vijftig schokken geteld, waarvan veertig, hadden zij af zonderlijk plaats gehad, groote rampen zouden veroorzaakt hebben Een groot getal honden doorloopen het eiland en verscheuren de in ontbinding zijnde lijken. De schepen, die op de kunst liggen, zijn in hospitalen veranderd waar de gewonden de beste zorgen ontvangen. Eene afschuwelijke misdaad heeft dezer dagen plaats gehad in het dorp Lavilatte, niet ver van Limoges gelegen. Een meisje heeft met behulp van hare moeder haar eigen kind in eenen oven verbrand. In de assche is een stuk van een been terug gevonden. Moeder en dochter zijn aangehouden. De VRIJDENKERS van Parijs hadden eenen oproep gedaan tot mannen en vrouwen, om op Goeden Vrijdag publiekelijk vleesch te eten.. Wat helsche patroelje van volk!.En 't is die soort, menschen, welke overal voor 't officieel onderwijs staat en strijdt; 't is die soort welke meest vreugd getoond heeft bij het geweldig sluiten der Vrije Gestichten van Onderwijs in Frankrijk; 't is die soort, menschen, welke aan de liberalen en Geuzen van Belgenland toeroept: Voorwaarts!hoemeerslechte wetten hoe beter!... Schande over dat Vrijdenkersvolk en over g'heel hunnen aanhang! Zaturdag is te ARRAS de garentwijnderij afgebrand van d'hee- ren Wattine-Bossut; de bureelenen 36 weefgetouwen zi;n afgebrand; de kas en een deel der boeken heelt men kunnen redden. Men be rekent de schade op verscheide millioenen. Te Parijs heeft een citoyen-Geus op een Meeting uitgeroepen dat 't katholiek Geloof 'ne kanker is. SPANJE onderstaat weêr groote waterrampen: Te Malaga zijn 47 huizen door de waters ondermijnd; d'ander week, vrijdag, waren er al 4 ingestort; en 11 soldaten, die de verongelukte wilden ter hulp komen, hadden er 't leven bij verloren. In Zwitserland zijn 100 kilos dynamiet gestolen men weet dat die gevaarlijke stof niet mag verkocht worden, zonder partiku- liere toelating. EEN DRAMA OP ZEE. Men seint uit New-York, dato 11 dezer De Stoomboot Nebo, van Rio-de-Janeironaar New-York varende meldt dat hij den 8 april de bark Niger ontmoet heeft, voor 77 dagen van Liverpool naar Baltimore vertiokken. De ekwipagia had sedert verscheidene dagen niets dan leer ge- ëten, in water geweekt, en waarbij een weinig brandolie gevoegd was. Toen de olie opwas, doodde men den hond van den kapitein. De ekwipagie was op het punt van honger te sterven, wanneer de Nebo den Niger ontmoette, en de ODgelukkigen van levensmid delen liet voorzien. Op Tweeden Paaschdag, in den Kring De Vriendschap, ten 6 ure. Voordracht, door den Antwerpenaar M. Julius Van de Voort. Eindelijk gaat d'Uorlogie met het beiaardspel ver- eeiugd worden. Aalst is er lang vanbeioofd geweest, en men ziet welke wreede gevolgen eemonvcorzich- tigheid kan hebben. - Woensdag is, rond S ure 's morgeuds, aan de IJzerenbrug, een trehi van zijn spoor geloopen; en 's maandag6 te voien.was'ne gen darm insgelijks van zijn spoor geraakt en heeft rond den Turk een schabouwelijk leven gehouden..., Wij weten niet of het een der waalschegendarms is; maar 't mag een schande voor g'heel Aalst genoemd wor den, dat hier verscheide gendarms zijn, die geen woord der Vlaamsche taal kennen! En-die Walen moeten getuigenis afleggen! die Walen moeten in betrekking komen met personen die geen letter frausch verstaan't Isalla.... 't is een publiek schandaal! 't is in 't wezen spuwen van g'heel de Be volking. Donderdag was er groote toeloop voor 't bezoek en d'nanbidding in d'ïïovekes. En meer en meer houdt 't Publiek zich bezig met de Statie, die groote en gevaarlijke zaak, omdat er te veel intrest in gemengd is, omdat de Ministers misschien niet zullen durven recht door zee gaan; 't Land van .Tafefbeeft Lezers en Inschrijvers langs de Statie, zooveel als in 't oosten der Stad; doch een gazet moet, hooger als de bijzondere intrest, het al gemeen belang verdedigen; en wat zegt bier het alge meen belang? Dat de Statie volgens plan B, geeue weldaad, maar een ramp zou zijn voor het grootste getal Eigenaars, en Inwoners, langs de Statie... Dat men toch net plan f;a nazien; de steenweg boven den ijzeren weg ver- egd, 5 meters hoog, is de dood van dien steenweg, is een verwoesting vaualdegeendie aan den steenweg Salen, van den Turk af tot over den Jager. Liever als ien berg op en af te rijden, zullen d'Hofatadenaars, Ledenaars, enz. een grooten alom doen. Men zegt dat een dezer dagen, de heer Minister van Openbare Werken den toestand zal komen be- zichtingeu. Indien 't algemeen belang van Aalst kon spreken, bet zou hem uitdrukkelijk en krachtdadig- lijk zeggen: Heer Minister, Vermits de Statie te Aalst zoo belangrijk wordt, en zooveel geld opbrengt, gij stelt voor, een groote nieuwe statie voor de koopwaren te maken; eere haalt ge daarvan, Excellencie; en acb, indien de 20 millioen voor 't officieel euderwijs besteed worden voor open bare werken, «r zou zooveel woeling, zooveel klacht, zooveel haat en nijd in België niet zijn. M. den Minister, er zijn u twee plans voorgelegd: Het plan A, aan Dam en Pontstraatpoort dat een half millioen zou kosten; Het plan B, aan den eigendom van M. Blondiau, dat op 5 millioen zou komen. Gij gaat dus voor Aalst 5 millioen fr. uitgeven. Excellencie, op 't papier gezien en zonder de Stad in acht te nemen, is 't plan n° B de natuurlijke ver grooting; maar dit plan vermoordt de Denderstraat waarop de Stad zelve zooveel hoop stelde datz'onlangs nog 52,U00 fr. voor een meerschke wilde geven, in 't vooruitzicht dar voltx-ekking dier straat; dit plan B. stelt 'ne muur van 20 rails tusschen Aalsten de Vaart; de Vaart, die groote weldaad veor de Stad wordt dooi de Statie B. afgespannen. Plan B. vermassakreert den breeden Doudermond- scheu steenweg; plan B benadeeligt al de fabrieken op den Tragel, benadeeligt al den grond tot Hofstade toe; plan B. zou ten eeuwigen duge door duizende brave werklieden verwenscht worden; ga liever zien, heei Minister, water gewordt, als de Denderstraat vernietigt is. Gelief nu meê te komen, langs den Dam; ge ziet daar die groote plek onbebouwden grond tusschen don Dam cu den brusselsche steenwei? T ildci-d vw* ccii SiaüeVgo ziet hét oosten va 11 Aalst nu dood6ch en' verlaten; alles zal daar herleven; d'Eigendommen zullen vermeerderen tot v rre over d'Houtmurkt; werpt nu uw oogen op deGroc Kerk; zou liet veel moeite kosten, als 't Gasthuis afgebroken is, om een rechte straat op Groote kerk e» Markt te maken en de nieuwe statie op 5 minuten afstand van 't center der Stad te brengen? i! Heer Minister, de 5 millioen nemen wij aan,met dankbaarheid, doch inplaats van een Statie te maken die niets anders kan zijn als de kemel der kemels, maak ons een statie van 1 millioen en half,en met liet overige der som kan er een werk gemaakt worden, dat niet alleen voor Aalst, maar voor g'heel het Land van Aalst, voor de Dendervallei en een gedeelte der Walen toe, een algemeene weldaad zal wezen. n Heer Minister, gelief u neêr te zetten en het vol gende te aanhooren. Terwijl uwe Excellencie hier is, we gaan een lange bestudeerde Kronijk van Aalst .maken: Wij hebben nu gedurig in de Dendervallei groote overstroomingen die, veel ongelukken en veel millioe nen franken schade bijbrengen,en welke gemakkelijk, zoo niet gansch vermeden, ten minsten kunnen veel verminderd worden. Men weet dat al die waters van uit Frankrijk toe, langs Aalsten Dendermonde moeten verspeeld worden Indien men te Aalst en op 't Sas te Wieze, met geene voorzichtigheid de n Sassen bewerkt, men versmoort Dendermonde met muis en man,het ligt 6 meters onder Aalst;derhalve behoudt men de waters boven, 'en blijven zij hun kwaad doen. Wat middel daartegen Het eenigste middel is: Eenen doorsteek te raa- ken van op bet Sas van Wieae tot op den Briel te Baasrode, daar is 6 meters val et afioop.'t Peil van Wieze is 9, en te Dendermonde 3 meters. De afstand van 't Sas van Wieze en Baasrode is 9000 meters. Nu de kanaal moet 33 m. breed zijn 33 meters, lederen boord, 19 meters, dus 38 meters, 't Zij por loopende meter 7f meters. Vermenigvuldigd door de 9000 ras ters afstand 9000 meters Maakt voor het geheel 63 hectaren 90 aren grond 6390,00 met. KOST: Men neme alles om in't duurste te zijn, en alhoewel er veel sobere Janden en meerschen tus schen liggen, de grond op 37 fr. de Aalstersche roede, of' 12,000 fr. per heet., dus voor de 64 heet. 768,00(1 De te maken werkingen zijn de volgen de: Een Sas te Wieze, 1 te Baasrode en waarschijnlijk een te midden,dus 3 sassen. Bruggen: 1 te Denderbelle, aan de 4 ui terste of aan den Watermolen;een te Leb- beke aan de kalseide naar Brussel; een te St Gillis voor den ijzerenweg, en dan nog een te Baasrode; dus 4 Bruggen en 2 of 3 Sassen; men komt zes maal eene beek te gen, dus 12 aqueducs, men neemt deze op 24, (tusschen Aalst en Teralpheno zijn er slechts 4 a 5. Het groot Sas van Aalst heeft gekost 127,000 fr.voordo 3 381,000 De Br ug van Erem bodegem heeft gekost 32,000 fr.men neme ze op 64,GOJ fr.,voor de 4 bruggen 256,000 Een aqueduc of sluis heeft ge kost 97u fr. maakt dus voor de 12 acqueducs, 12,000 fr. men neme ze ook dubbel op 24,000 Men voege er voor't onvoorziene bij 39,000 Dus te samen 700,000 Aankoop van een hectaar grond voor de 7 huizen van Sasmeester en Bruggeman, het Sashuis van Aalst heeft 5200fr.gekost, men neme voor 7 met een hectaar grond op 52,000 Aldus fr. 1,520,000 Diepte van 't Kanaal, 5 meters te delven (om 6 m. water te houden 5 m. Dolving der aarde Het ka naal zou 33 m. breed zijn 33 m. Schuins of tallus afgaande,blijft hij van onder 15 m. behouden 15 m 48 m. 1/2 24 m. Dus tedelven 24cubieke meters, per loopende meter op 5 meters diepte vermenigvuldigd met 5 Geeft 120 m. En door de 9000 m. vermenig vuldigd 9000 Geeft meters 1,080,"00 Kost voor het wegnemen dezer 1,080,000 meters cub. grond. Men kan alle dagen te Gent aan den Bassin, voor de Vaart van Ternouzen zien manoeuvreeren een extra grooten Drageur die dagelijks uitmaatt en verplaatst waar men het begeert, (al w as 't lOOü meters verre), de hoeveelheid van 10,000, tien duizend cubieke meters grond. Men heeft dan voor, met surveillant en al les, tien man noodig. Dus een machine a vapeur (drageur) en 10 man voor 10,000 meters cub.aarde te verplaatsen, en dat bij alle weders, schoon of slecht weder. Ver onderstelt dat dit werk lOOfr.per dag kost voor houillekolen en de 10 man werkvolk, 't zij 10 cent. per meter cubiq. Men zal dit gedaan krijgen, om duur te zijn, voor 30 c. zelfs wanneer men de boven-grond voor d« plantage der boomen wilt bijeen houden, dus voor 320,000 Te samen 1,820,000 Men voege daarbij, voor faux frais 10 0/0 182,000 En nog voor andere onvoorziene gevallen, nog 10 0/0 182,000 Totaal 2,184,000 Voor de vaart van Aalst tot Wieze die lang is 5500 m. Zij is breed rond de 25 m. Genomen dat men ze, voor grootere schepen, moet 3 m. verdiepen 3 Maakt 75 meters cub. per loopende meter 75 Yermenigv. met de lengte 5300 m. Dus ie verplaatsen 412,500 412,500 Tegen 30 c. per meter 30 123,750 't zij 124,000 Te samen 2,308,000 Dus twee millioen drij honderd duizend franks om de Dendervallei van overstroo mingen te bevrijden, en om van Aalst een kleine zeehaye te geven. III. Moest er eene nieuwe brug over een Dender zijn 42,000 Te samen 2,350,000 IV.—Er blijft nog over fr. 1,150,100 Men veronderstelle dat de Dender boven Aalst 2 meters zou mogen verdiept wor den, om des te gemakkelijker het water te lossen. Den Dender met tallus af, gerekend gelijk hierboven is rond de 15 m. Dus voor 2 meters 2 30 m. Dus 30 meters te dragueren, voor 1 loopende meter. -Makende peruurof voor 5 00 meters 5.00 150,00U 30 of aan 30 cent. 45,000 fr. per uuur 45,000 Met fr. 1150000 45000 dus met 1,150,000 fr. kan men den Dender 33 uren ver verdiepen 1,150,000 Aldus 5 millioen 5,0i 0,000 Heer Minister, wij zien dus de 5 millioen volgens plan B gebruikt, zijn 5 millioen, slechter als 111 't water gesmeten; omdat dit plan B g'heel 't Noorden van Aalst barrikadeert; een Statie, op effen, vrijen grond, aan 1 miliioen en half, en 't ander geld voor den doorsteek op Baasrode ge bruikt, zou eene eeuwige weldaad zijn voor Aalst en voor g'heel de Dendervallei. Ze zetelt te Mechelen, en 't gaat daar gelijk te Aalst: D'officieele Meesters komen...declaméeren, komen den onnoozelsten straatklap vertellen, ko men hunne pretentie verklaren, bijzooverre dat er te Mechelen een buitenschoolmeester was die getuigde: «Ik had gehoord dat de Pastoor inde Biecht over mij gesproken had, en ik ben hem re kening gaan vragen Daarentegen is het door vrije getuigen bewezen, dat er bijna overal dwang is gepleegd door officieel volk, dat officieele Meesters bij groote Eigenaars de macht gingen vragen om de Pachters, hunne Parochianen te dwingen... Zoo, zoo, eerst voor die heerkes betalen en dan door diezelfde heerkes ©"«gedragen worden... Wat dunkt u, geëerde Landbouwers? 't Is zells uitgekomen, dat een officieele meester den naam van 'ne Proprietaris gebruikte, zonder door hem gemachtigd te zijn.... Is er rond Aalst ook met geenen britf rondgeloopen en gezegd Dat is een brief van uwen Proprietaris Een vrije onderwijzer te Mechelen heelt zeer wel gedaan van zelve het proces-verbaal te herle zen. Men kan niet weten wat er gebeurten zie hier de deftige en krachtige declaratie van den E.H. Pastoor van Hombeeck die AANGEKLAAGD was over Sermoenen, biecht, raadgevingen, enz. De eerw. h. DE COSTER, pastoor ta Hombeeck, verklaart dat hij niets anders gepreekt heeft, dan het geen er in demandomentenderbisschoppen stond, zonder iemand persoonlijk aan te randen of te noe men. V. Wat gij in de sermoonen gezegd hebt, viel toch ook op de onderwijzers die ze bijwoonden? Toon gij spraakt van onderwijzer, zonder geloof, viel dit op hen. A. Dia onderwijzers hebben bewezen dat zij geen geloof hadden, want zij hebben niet geluisterd, noch naar hunnen Ipastoor, noch naai de bisschop pen, noch naar den Paus en datis noodig om te geloo- ven. Y, Du» is men zonder gek of, wanneer men onder wijzer eener gemeenteschool blijft? A, Men oefent t-ch zijn geloof niet uit: het is een dood geloof. (Bra vo onder liet publiek). Het geloof zonder de werken is een dood gelo f. V. Hebt gij van de gemeente-ondi.r -ijzeres gezegd dat zij onbekwaam was om den katecoismus te on derwijzen, daar zij hem nooit zelf geleerd had A. Dat zal ik mot gezegd hebben; in. zal gezegd heb ben? dat zij hem niet mocht onderwijzen, omdat zy er geen zending toe had. V. Is die zending eene privilegie! A. Die zen ding wordt gegeven aan degene die er toe bekwaam geacht worden; ik heb ze gegeven aan de katholieke meesteressen. V. Gij hebt ze niet gepeven aan den offlcieelen onderwijzer? A. Ikheb ze hem onttrokken en hem dit zeif gezegd. Y. Waarom? A. Omdat ik datgoedvond. V. Waarom dat? A Daar die man niet meer gehoor zaamde aan de eeestelyke overheid, en bij gevolg niet meer weerdig was de kristelijke leering te on derwijzen, die hij zelf niet volbracht. In den kate- chismus staat: dat mon meet gehoorzaamen aan den pastoor, aan de bisschoppen en aan den Paus, als katholiek. V. Staat er in dat hij aldus moet gehoorzamen als onderwijzer of als geloovige? A. Daar is weinig verschil in men is katholiek of niet. V. Maar als de Staat hem nu iets gebiedt, aan wie moet hy gehoorzamen? A. Eerst aanGod. V. M.DeBruyn is sedert 1845 onderwijzer to Hombeeck, hoe is hij zoo ineens onweerdig gewor den? A. Het was 'zijnen plicht katholiek te blijven en gehoorzaam te zijn aan de kerkelijke overheden. V. Wat moet hij daar voor doen? - A Dat moest hij zeif weten; had hij mij raad gevraagd, ik zou het hem gezegd hebben V. Hij moest het u dus vrageo A Hij is mijn parochiaan. V. Wat zoudtgij hem aangeraden hebben A. Katholiek onderwijzer te blijven. V. Dus moeten alio geloovige katholieken, welk ambtzy ook vervullen, eerst en vooral de bevelen der Kerk nakomen Ja, eerst en vooral de ziel komt bij ons voor alles. Y. Zou dus, bij voorbee'd, een rechter in eene zaak die voor hem gepleitwordt, raad moeten vra gen aan de kerkelijke overheden A. Do rechter moet zijn consciëntie volgen. V. En als zijne konscientie in strijd is met de beve len der Kerk? A. Dat kan ik niet aanemen; doch dit gaat het enk west niet aan. Dit zijn theelogieke kwesties. Ik ben hier geroepen als getuige en niets meer, ik ben gehoorzaam geweest aandegeestelijkeoverheid, dio weet wat zij doet, en ik heb dit geerne gedaaD. V. Niemand twyfelt daaraan; dit is uw eerste plicht. Hebt gij gezegd dat uweparochianende siech- tu onderwijzers en scholen moesten vluchten als de post A. Er staat zoo iets in de mandementen der bisschoppen, en ik zal niets anders gezegd hebben. Hot katholiek schoolkomiteit van Hombeeck be slaat uit twaalf der aanzienlijkste inwoners dier ge meente, waaronder MM. Athanase De Meester en Frank Gilis: voor het officieel schoolkomiteit heeft men in Hombeeck niemand gevonden dan een vreem deling, een Mechelaar, Isidoor Janes. Onze schoolmeesteressen hebben een diploom van eersten graad en ic d'andere scholen heeft ?men d'of- Jice een naaister genoemd, die geen diploom heeft en die zaker niét hokwaam is. Wij hebbon in onze katholieke scholen 204 kinde ren. M. JANES, lid van het officieel schoolcomileit, zegt dat MM. De Meester en Gilis ook vreemdelin gen te Hombeec* zyn. M. DE COSTER, ik heb gezegd dat men te Hom- b teek voor het officieel schoolcumiteit geenen enke len inwoner der gemeente gevonden heeft,iets waar voor ik mijne parochianen bedank. (Langdurige toe juichingen onder het pubhek). M. DEVIGNE (bleek vanwoede). Gendarmen.dojt de zaal ontruimen. De gendarmen doen de zaal ontruimen alleen de officieele onderwijzers mogen blijven. Het publiek vertrekt al zingende De gendarmen houden een officióelen onderwijzer aan, die, naar zij zeggen, zou geschreeuwd hebben. Een kommissaris van poli cie komt net een sjerp om het lijf aangeloopen om niets te doen. Er heerscht een groot rumoer in de zaalM Devigne, die van zijno plaats opgestaan is, belt ge durig en poogt te vergeefs do stilte herstellen. Het is reeds 7 ure door er is geen licht in de zaal en de sekretaris ziet niet meer. MM. Jottrand en Washer zijn afwezig. Te midden der algemeens wanorde brachten de gendarmen hunnen officieelen gevangeae nabij de tafel van den sekretaris en waren reeds bezig pro ces-verbaal tegen hem op te maken, toen Pietje Wij nen enM. Devigne tusschen kwamen en bevolen de zaak zoo to laten, heigeen gebeurde, Had het eens een katholiek geweest die ge-chreeuwd had De zitting werd ten 7 1/4 ure geheven, te midden eener onbeschrijfelijke opschudding Teen de eerw. pastoor De Coster de Rechtbank verliet, werd hem eene ovatie gebracht door de in we ners van Hombeeck en van de stad Mechelen, die het verhoor hadden bijgewoond. Het Handelsblad schrijttover 't Geuzenambacht, te Mechelen. Mechelen, 10 april. Wij hebben in ons verslag gemeld dat een per soon die gesprotesteerd had tegen de beleedigende woorden van M. Devigne, betreffende depriesters, die het enkwest bijwoonden, door de gendarmen aan de deur gezet werd. Later hebben wij verno men dat eenige der priesters, die nogtans niets misdaan hadden, insgelijks uit de zaal verdreven zijn. Men is het hier te Mechelen eens om te verkla ren dat het schoolenkwest slechts voor doel heelt aan de officieele onderwijzers en andere liberalen hun gal en venijn uit te spuwen tegen de geeste lijkheid. Er zijn bijna geen katholieke getuigen gedagveerd: 't is een zeldzaamheid als een pastoor voor de kommissie moet verschijnen Wanneer katholieken zich als vrijwillige getui gen laten opschrijven, worden zij den ganschen dag in de zaal der getuigen opgesloten; zij wér den eerst op het einde der zitting gehoord en meestal worden zij tot eenanderen dag verzonden: in een woord, men tracht hen op alle wijze in moeilijkheden te brengen. Het enk west wordt eigenlijk niet gedaan door de Volksvertegenwoordigers. Zaterdag hebben jwij het onweerlegbaar bewijs gehad, dat het feite lijk hedaan wordt door de officieele schoolopzich- ters. In het enkwest van Duffel, hebben onze le zers reeds kennis gemaakt met het beruchte Piet je Wynen, kantonale schoolopziener te Meche len, en.... oud lid van Taaien Kunst. Te Duffel verscheen hij als getuige: gisteren hebben wij hem te Mechelen als inkwisiteur zien functionneeren. M. Wynen bevond jzich op den eersten rang der getuigen. Wanneer hij zag dat de voorzitter vergat de getuigen te ondervragen over het een of ander leit, deed M. Wynen door den hussier een briefkeaan M. Devigne bestellen, waarop het een of ander feit vermeld stond, waarover de getuige moest ondervraagd worden. M. Devigne leende bereidwillig de hand aan die komedie. Pietje Wij nen dreef zeil de onbeschaamheid zoo ver, van op zijneplaats de getuigen op te stoken, wanneer hun de een of andere naam ontsnapte. Van eenen an deren kant, weet men ook reeds dat de officieele onderwijzers hunne verklaringen in hunnen hoed aflezen. Het talrijk publiek.dat de zittingen bijwoonde, was verre van gunstig gestemd te zijn voor de in- kwisitie. In de namiddagzitting hadden nog erge tooneelem plaats: ér werd gerucht gemaakt aan de deur der zaal, er werd geschreeuwd en op zeker oogenblik werd een steen op eender vensters ge worpen. Een policie agent snelde naar beneden, doch de dader werd niet ontdekt. M. Devigne heeft strenge bevelen gegeven om het minste gelach of gemor in de zaal te beletten.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2