j3y^J?|m - i\iuove. - Hei'kiioi'scueuüiu^ ifer 19 Zondag 8 Mei 1881 Twee-en-T wintigste Jaargang ©oösbifnst, - ilaöfdanü, - Urijljetö, De Gekozenen en het Volk. i t K MrT&M*F ..u - <?<-*' K .-übü*MS«W USmHMH Bureel Achterstraat. G«xroon« Annoncen: 20 cantiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladsijde. 50 centiemen den regel, Berichten onder 't Nieuwe, 1 irank den kleinen regel HET LAND V, Ói K ''f-1 '- 5 fr. 's jaars, voora i bet. Insehrijviugen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons ol uoor post ol briefdragers. VAN AELST LOOPENDE NIEUWS. Zondagen maandag en dijnsdag, groote Feest geweest, te Brussel, voor 't afscheid van 't Princeske Stetanie veel volk, veel beweging, veel geestdrift, schrijven de hofsche gazet ten en viel liefdebetuigingen voor de Koninlijke Fa milie.... Koning Leopold heelt met aandoening de Brusselsche Stadhuisheeren bedankt, en gezegd dat Belgenland hem te veel eer bewijst.... Als de Brus selaar maar vreemd volk en vijffrankstukken ziet.dah is hij vliegens in geestdrift en opgetogenheid.. Maar in 1871, als Sire weigerde zijn Ministerie weg te zenden, dan was't Au balcon, roi de carton En in al de Kiezingen, 't zijn Republikaners, die de Brusselaars kiezen... Brussel is België niet Ter wijl de koning blinkt van glorie en al dien wierook van vleierij opsnuift, zijn gepluimde cipiers gaan rond, om de Minnaars van 't Vrij Onderwijs op de pijnbank te leggen; de akten en kontrakten liggen gereed, om de Bloedwet nog meer te verzwaren en de Burgerwachten zelfs in de dorpen, een algemeene zondagplaag te doen worden.... Al die jubilatiën en ovatiën bcteekenen niets; de waarheid is ongelukkig lijk, dat 't volk, ziende hoe alles geteekend wordt zonder tegenstribbeling, hoe de liberale Ministeriën, voor't verderf van't Land, een vrije effene baan hebben, terwijl dat de Katholieke Ministeriën, die het goed meencn, gedurig stokken en steenen in den weg vinden: hoe de Koning medehelpt om zijn ka tholieke onderdanen te verpletteren, 't Volk zegt Neen, zijn Papa, den Protestant,zou dat niet gedaan hebben!... In de liberale partij zijn Socialisten, Re publikeinenen democraten; in de Katholieke Partij zijn er velen die geenen vinger voor het Koningdom zouden verroeren, die zouden laten vallen, dat valt... Mgr Manning heeft voorzegd: Twee groote machten zullen blijven: De Pausen t Volk;... laat ons werken om 't Volk in de ware beschaving te houdeu met een goed Volk, de Troonen kunnen vallen, en werken zij en recht te blijven met een goed Volk, onder eiken vorm van Goevernement, er zal vrede en geluk zijn. Ten anderen, wie is t die de Bloedwetten verzwaart en die lacht met de folterin gen van zoo menige brave Famiiie?...Detoekomst is voor de Volksregeeringen, gelijk in Amerika, dat moeielijk land, met volk uit alle Natiën, met hevig volk, en alwaar het. ten minste zoo wel gaat als hier. Een der Inkwisiteurs heeft nu willen vech ten voor een artikel in een gazet. Dat zijn de wct- geverkes, hé! Meester Willequet, wanneer gaat gij de getuigen van Schoonaarde hooren, den zoo wreed verdrukten Pachter En te naaste week vra gen wij u rekening voor uw woord te Waarschoot Wat geeft ons de wet van God?... Ja. dat riept gij uit, en dat is de gansche historie ven 't Liberalismus: Weg de Wet van God! weg, Pausen Priesters weg de Religie uit de Scholen Men zegt dat Berlijn zal ophouden d'hoofdstad van Pruisen te zijn. Er n-stelsn tc veel Socialisten. De Koning geelt maar kleine graciën voor den trouw zijner Dochter; kwijtschelding der straffen onder de 9 dagen gevang en de 5o fr. boet, en afslag op d'andere. Met i5 Mei, veel verandering der Vertrekuren en nieuwe boekskes, den 10 Mei De Prinses is vertrokken met de koninginne, dijnsdag avond, langs Leuven, Luik en Verviers, Duitschland door,naar Oostenrijk. In al de voornaamste Belgische Statiën werd de edele Bruid door Personen van Overheid verheilwcnscht. Woensdag is zij aangekomen te Salzburg, alwaar prins Rudoll hen afhaalde; van Salzburg tot Weenen is 't een Processie van feestelijkheid geweest. Er is een buitengewone Trein ingericht voor de Belgen die de feestelijkheden te Weenen willen bijwonen. De prijs wegen weèr is rond de i5o fr. Uit Brussel hebben verscheide Sociëteiten reeds hun inschrijving genomen. Al te lang is den billijken wil en eisch van het volk en de Kiezers door de Represeutauten miskend ge weest. Het volk en menige kiezers zijn misnoegd en verbit terd om verscheide redens doch meest om het milita- rismus en liet Geuzenonderwijs. Hierom hebben velen vastgesteld voortaan niemand meer te kiezen voor de Kamers, de Provincie en de Gemeenten ten zij degenen die met ©vertuigicg uit alle hunne krachten zullen werken voor een leger van vrijwilligen en vooreen volkomen vrij onderwijs. Het is onverdragelijk dat wij voor het leger en bet geuzenonderwijs, twee bronnen van god- en zede loosheid, jaarlijks al ver over de honderd milliocnen franken moeten betalen; dat is voor alle gemeenten meer als 20,000 fr. per luOO inwoners/ Men kome hier niet spreken van onmogelijkheid om eeu vrij leger en een vrij ouuerwijs 111 te richten, want sedert t»30 zijn daartoe nooit pogingen gedaan. Dat men den krijgsstand veredele, de dieustuemers broederlijk beliandele, naar verdiensten beloone en welhaast zullen deftige jongelingen van alle staten en conditiën dienst nemen. E11 voor wat aangaat het vrij onderwijs er zijn middels genoeg om net tot stand te brengen en te doem vooruit gaan zonder de tusschenkomst van het gou vernement Immers, de millioeneu die nu als belastingen aan de Gemeenten, Provinciën en den Staat voor net geu- zeaouderwijs moeten betaald worden,kunnen als vrij willige giften voor bet vrij ouderwijs gegeven worden. Katholieken, liberalen, vrijmetsers, radikaien.euz. zulleu dan scholen, peusionnaten, coltegiëa, athenées en universiteiten hebben volgens hunnen weusch en hun goeddunken. Dit beslaat reeus te Lokeren, Den- dermonde, Aaist, Ninove en elders; te Geeraardsber- gen is er zelfs spraak van een specie van eene univer siteit; het ding is al in gang. Hel zijn maar de liberale en katholieke doctrinairs en casuisteu, mauneu die tusscuen God en Duivel willeu overeenkomst maken, dewelke van geen op recht vrij ouderwijs willen hooren. Ten gevolge en ter oorzake der toegevendheid van sommige priesters en getoovigeninde vorige eeuwen, is het protestantendom bujveu bestaan in een groot deel van Holland en ineen klem deeike van Belgen- land, onder anderen te Maria-Hoorebeke.Ora dezelfde reden zullen er hier en daar eenigo geuzenscUolen blijven bestaan, en wat erger is aanwinnen. Wijze eu vuorzicuiige heden kuunen en mogen toegeven in onverschillige zaken; bet is te zeggen in zaken de welke in zich noch goed noen slecht ziju en geene directe aanleiding geven tol groot kwaad; raaarnooit mogen zij toegeven in iets dat de Kerk gedoemd heeft ornaat het van aard gevaarlijk eu nadeeiig is, de voortplanting van het ongeloof en van de onverschil ligheid bevoordeeligt eu eeuen aanslag is op het ge loof, de godsvrucut en de gedienstige rechten van het volk. Dit iseenen grondregel en eene gedragslijn •'^n^löojA'een gerucht dat zéker jugv.in.... gevraagd heelt voor liet leggen en heulen van zegels in een ordinair sterfhuis op eene buitengemeente een hooge rechter, heeft het op 400 honderd frank gesteld, indien dit in de groote steden mocht gebeu ren,al de vrederechters zouden op korteu tijd milion- nairs zijn;nochtans moeten alle Belgengelijk zijnvoor de wet. .-. Gent heeft dees jaar schier geen ongemakken en schade geleden van de waters der Schelde, integen deel doen de waters tot heden toe allergrootste scha Je aan de landen en meerschen tusschen Audeoaerde en Gent; de oorzaak hiervan is genoeg gekend, men kan ze met kleinen kost wegnemen ongelukkig alles moot wijken en buigen voor de groote steden. 't Is goed dat België geenen strengen prefekt van Politie heeft, ol beter t' is spijtig want de lezing van verscheide liberale gazetten zou, uit respekt voor de goede zeden, verboden worden,zoo diep en zoo wal gelijk zitten voornoemde gazetten in de vuiligheid te plonsen, zitten zij de vuiligheid mei lust en vreugd rond ie spatten. Foei en dan zijn ze verwonderd dat gazetten die hun lezers en zich zeiven respecteeren, met zulkslach van schrijven geen gemeens willen hebben en geslo ten laten, hetgeen de Justicie met geslotene deuren behandelt. Als er 'ne katholiek tegen zijn wet en zijn kleed en tegen al wat hem strengehjk verboden is, tot zelts de gedachte en de begeerte van zuixe zaken, als 'ne ka tholiek daartegen misdoet, waarom zouden wij, tot ontstichting van groot en klein, deze zaak in 't pu bhek werpen? Hebben wij het wijd en breed uitgelegd, als de li berale Brusselsche Schepene Fontainas, een onder wijzeres deed vallen en uaren broeder vermoordde?.. En nogtans die Fontainas is nu in Frankrijk, door de Vrij metselaars op eene eereplaats gesteld. Hebben wij ons kolonnen open gezet, voor de schan- deieusheid te Brussel, waarin geen ander figuranten waren dan Geuzen en liberalen? Hebben wij de processtukken algekondigd van den officieelen onderwijzer te Dendertiautem, van dito Meester te Veurne, van duo scnandaalgever tegen Charleroi, van dito te Kortrijk, van dito te Lessen, van de veroordeeling te Lendelede, en van verschelde andere, altemaal 1880 en begin van 1881 uitgespro ken? /Hebben wij de talrijke vuige schelmstukken aan gehaald, die bijna wekelijks door het geuzenonder wijs in Frankrijk bedreven worden Hebben wij uitgelegd en geproklameerd in welken toestand en omstandigheden zoovele onderwijzeres sen gaan loopen zijn ol weggezonden worden Neen, eemge dier zaken hebben wij ter loops ver meld; van geen enkele processtukken afgekondigd;en tervvijl wij bemerken al de misdaden die in de geuzenj opkomen, verre van ons van deze misdrijven hoe talrijk ook, ten laste van al de liberalen, zells van een enkele liberaal buiten de kwaaddoeners, te leggen: NEEN, maar die misdaden en scneltnstukken, die ongebondenbeden, met recht en rede, ze moeten op den rug gelegd worden van 't LIBERALISM US, van de liberale gazetten, waarvan er zijn die zich niet schamen van leerstelsels at te geven, welke da ver schooning zijn van ue walgelijkste daden, die zich niet schamen van d'eerbaarheid af te geven, als een onmogelijke zaan, van te spotten met verhevene ver openbaarde zaken, die het zout zijn der samenleving en de behoudenis der goede zeden. Walgelijke schrit- tenl ïg »eid beiooid Doch, volgeus ueu Journul de bruxelles heeft het kounteit voorgesteld van eeu Caulale te uoeu ziugen door de kiuderea der Gemeen- tescüoieu, door die siaaikes vau dwaug of verblind heid... Zoo zouden d'utlieieeie Meesters iu deu Stoet paradeereu'... Katholieken vau Brussel,katholieken vau 't Kuunieii, betrouwt de inauuen der Logie met. vergt, eiscui eeue waaracutige onpartijdigheid, otwel verwijdert u... MOOMEN. Iu een aauspr&ak tot verscheide duizeude l'ersouen, heelt Z. H. Paus Leo Xiii, zeer ge vVicutige verkla ringen gedaan; ten ueratou, rakende de Kerkelijke Staten, niet geweld en uitkuoping ingepalmd; 'tis over eeuigeu tijd uitgekomen, hoeveel willioenea franken Viclor-Kminauuel heelt moeten uitueeieu, om een soort vau Revolutie te verwekken. De Paus heelt verklaard, ual hijeveu ais zijn door luchtige V oorganger, al .e Rechten op Roomeuen de iverkelyke Staten staande noudt; dat dees grondge bied uen wettigen eigendom was van 't Lnnsieudoin, om aan de Pauzen eeu vryo eaonafhankelijke positie te geven; de Paus heeft verklaard dat nu, gelijk deu eersten dug na d'inpalining, al de Rechten van den tl. Stoel staande blijven, en voor 't aanschijn der wereld worden verklaard. i'en tweeden, de 1 aas heeft de ehristene plichten ea belangen in oogeusuhouw genomen, eu byzouder- lykeiks aandacht geroepenop d'opvoediug der Jeugd, die christelijk eu Katholiek moet ziju. De Christelijke Opvoeding eu Scholen zyn ons voornaamste wapen tegen den stroein van goddeloosheid, zegde Paus Leo. De derde vermaaiug of gedragslijn was voor d* Romeinen, aan welke de Paus huel^ "geraden zien bezig ie houdeu met de ge.ueeute- éuproviaciekie- ziugen, maar uietinet de tvamerkiezingeu, dit laatste als een soort vau goedkeuring zou kuuueude aanzien worden, voor het Ptëuionteesch Goeveruemeat, dat onrechtveerdig de wetten geeft eu verandert. Zoo blijft de Pauzelijke Machtgeuaudhaafd, terwijl de aanhangers van Koning dumbert en Garibaldi, langs tweedracht eu verwarring, in schande eu tot hunnen val dompelen. Ourecntveordig goed gedydt niet. Nui.St Vaderland gered? Pachters,die vanarmoede naar Amerika treat, komt terug, Haast u, de liberale Minis' aeiueu eindelijk de beiaugen van Handel en Lane' w ter harte.... want.. de Minister vaa V(>- aan iin tr> Brugg» aanwezig te zijn in Processie van het H. Biu'ü... Ons Heer zal op den «iuur nog moeten buigej voor die liberale rnacut. ZULLEN, ja zullen de Belgen zich laten uitstroo- pen lil op 't vel en de beenderen? Zullen zij aan Eu ropabet voorbeeld zulker lalueid geven? Wat ver schil is er tusschen een Goevernement dat de opbrengst der lelastiugeu naar ziju willen en grillen verkwist, en em beude baanstroopars P Hotdrik Conscience, de groote Schrijver, gaat te Brusel gevierd en oejuicht worden. Couscieuce, in zijn jchrifleu toont veel eerbied voor de Religie, Commence, in sommige van zijn beste werken, vol eerlied, vol bewondering voor de Geestelijkheid, is een "erwijt voor de Geuzen van dezen tijd. De Boe renkrijg, b.v.,wat is bij anders dan de verheerlijking van leu opstaud tegen goddetooze dwingelandij! Aide Vlamingen, katuolieke en liberale, Davids- fouders ea Wiliemsioudsers gaau Couscieuce veree ren... Wel, voortreffelijk! er is de stipste onpartij- 'ne Man als Vrijdenker, zeggen wij maar rechtuit, als hond en beest gestorven; ne Jood doet zfjn Rabbijn roepen; bij t sterfbed van den Protestant komt een Dominé God aanroepen; de Turk, die op trekt, keert zijn oogen naar Mekka geen éen sekte die den Schepper met aanroept de Geus en Vrij denker alleen sterlt als een wild gedierte. In 'c geval van Ninove is M. den Dcke/.(r r ge!"k' ',ren aterveluig ust mogen konum .a 1 ue rau.uie -w ..„«en op lak- tion, 1 onae 'uen akt van over verscheide jaren, door welken de liberaal, thans zieltogende, zich verbond van zonder Sacramenten te sterven. De ziel was dus verkocht, ze moest geleverd worden. De Dood heelt haar werk gedaan, en men trekt naar Brnssel, om de Gemeenteoverheid onder den voet te krijgen de toelating wordt geerne gegeven. Allez, Gommissaire spécial, op de beenen, allez.gen- darms, onder de wapens, en naar Ninove, om op het minste verzet, in 't Volk te schieten ol te steken. Zoo heeft Belgenland nogmaals gezien wat er in Turkije geen plaats zou grijpen, u Dat er geen plekje vrije grond is voor d afgestorvene Vrienden. Die God en Doopsel verzaakt, wordt door misbruik van ge weld der wereldlijke macht, op gewijdden grond in- gedolven. Er heersent te Ninove een hevige en billijke ver- ontweerdiging; men ziet nu, waar het liberalismus op uitkomt: de mensch doen sterven als een dier 1 (23 Vervolg). XXI. iS FEBRUARI 1880. Een maandlang, had men van geen Nihilisten meer gehoord. In St Petersburg verwachtte d'een leest d andere niet. 't Waren gedurig avondleesten, bals, ontvangsten in de groote nobele huizen, iedereen hield d'oog op den i8dcn februari, alswan neer het Hof in zijn Winterpaleis een glanzend feest zou komen te geven. Van haren kant hield dc Svberiaansche d'oog op een stukje koper, cenige centimeters in zijn vierkant, 't Was de wekker, haar door den Prolessor-Chimist bezorgd. Een horlogie die 24 uren liep, op den laatsten second eene veder trof, welke op een pakje buskruid sloeg, eene vlam deed ontploften, eene wiek in brand steken, welke Ja, sprak de Syberiaanschc in haar eigen, 't was 9 ure voor noen, ja, Alexander, beul mijner Familie, beul van uw volk, uw laatste uur is geslagen 1 heden zal ik mij in uwe stuiptrekkingen verheugen; heden zal g'heel Rusland, morgen weet de gansche we reld dat er nog manhaftige Nihilisten bestaan; vader, vader, in Syberië doodgemarteld; vandaag zijt gij gewrokenZiedaar, de wekker; die lompe generaal Pankratief is ons komen melden dat heden ten 6 ure, de Keizerlijke Feest plaats heeft... Ten 6 ure zullende genoodigden aan tafel zijn; ik stel de wekker op half ze ven; al mijne toebereidsels zijn gemaakt; ditmaal kan de zaak niet mislukken; 25 kilos poeder en dynamiet, een getrouwe helper, een meesterstukje van 'ne wekker; het eetmaal ten 6 ure; ze zullen een hall uur aan talel zitten cn dan... Kom, laat ons gaan... En de Syberiaansche zag in haar zakboekje,of er 't kaartje in zat, haar ingangkaartje voor 't Paleis; zij verborg de wekker in haar moffel, ging de Gravinne groeten, meldde dat zij de Feestzaal ging bewonderen en begaf zich in slede naar 't Winterpaleis, 't Was halt tien. Ten 10 ure zou de generaal haar het Paleis toonen Dus, een half uur te vroeg. Een half uur op welke zij, zonder hapeien of dralen, den hout kapper ging opzoeken 111 zijn verblijf in den kelder geen der be dienden zag daar iets wonders in, .vermits zij gekend was als de beschermelinge van dien armen sukkelaar. Ivan riep zij, waar is Ivan Ivan zat op een soort van houten blok, waarin de dynamiet verborgen lag. Ivan, riep de Syberiaansche, zijt gij alleen Ja, d'ander twee zijn in de keuken gevraagd. Dezen namiddag Zullen zij hier hun bezigheid hebben. Goed, zie, ik breng u 't machien. 't Is dan zegde hij verbleekende. Hebt gij schrik Neen, maar ge verstaat, het eerste oogenblik van ontroering de zaak is toch zoo gewichtig. Deinst gij achteruit Ge weet wel dat ik niet kan achteuitdeinzen ik heb mijn woord gegeven; ten anderen, ik haat dekeizer zoo hevig als gij is 't dan voor vandaag Neen, voor morgenKom, we :ullen den wekker nevens den dynamiet stellen, haast u, en we sliiten aanstonds den blok. Nogtans, de wekker gaat, laat een zien. Ik kom hem daar op te winden;'t 1 nu 10 ure; morgen ten 10 ure,... hare stem heelde... Ivan bezag d'horlogie; hij werd bleelals de dood. 't Staat op hall zeven, zegde hij, /at beteekent dat Niets, niets Niets? riep hij uil,rechtspringend,dat gij een lafhertig sujekt zijt, een smeerige en lage ziel, zeg ik 1, die uw bondgenoten ver raadt. Ik! ik Ja, gij, 't is niet morgen, maar hden ten half zeven, dat het leest hier boven ons, plaats heeft, en t is op half zeven, dat de wekker gesteld is. Maar... Ge zijl een rampzalig schepsel! il weet niet wat mij belet u hier den kop te verbrijzelen! Ha, ge wit den keizer dooien, maar ik ook moet eraan! dat is uw medehelprs belooncn Walgelijk Ivan! Ivan! riep men van bover! breng hout Hier, riep hij, de wekker uit har. handen rukkende, gij zijt een monster, maar de keizer is een bel en moet sterven. Dezen avond, keizer dood, groothertogen dod, generaals dood, de wacht dood, en ik, levende om u rekening te'ragcn. Ge weet hoe het moet vastgemaxt worden Ja, ja, 'k weet alles en 'k weet ok den stond uwer dood En de wekker uit haar handen trekende, gaf hij haar met 't ave recht van zijn linkerhand, 'ne slag op wezen dat zij nederviel. Ze lag eenige oogenblikken bedwimd Ivan! Ivan! riep zij, schrikkelijk zal ze zijn, de rekening wlke wij samen hebben af te maken! Ha, ge zijt verd.venen!., lkok moet hier weg In een der bovengaanderijen liep z tegen generaal Houtenbeen. O, sprak zij, Excellencie, ik moet bedanken over uwe... Hebt gij reeds de zaal gezien Neen, Excellencie Ha, ge moet dat bewonderen. En zal het Feestmaal 't Is ten 6 ure. 'k Meende dat er ander orders Neen, ten 6 ure; hola, officierriep hij tot een overste der rijke Finlandsche lijfwacht; officier,s uw kapitein daar niet ver zoek hem eens van mejutvrouw mr de Feestzaal te leiden.... Jufter Nadia, ik zelf zou u vergezelh, maar ik ben van dienst in 't Paleis... O Excellencie, duizend.... Doch reeds tokte de generaal Hctenbeen voort, en een kapitein der lijtwacht bood zijn arm aan deiyberiaansche, om haar rond te leiden. Eerst gingen zij door verschillige gallerijën, allen bezet door de blinkende oversten der legerkorpsen, welke met de wacht der Keizerlijke Familie waren vereerd. Heden bijzonderlijk hadden zij een eerbiedig en feestelijk opzicht; '1 wemelde en glinsterde van officiers, die bevelen kwamen dragen ot ontvangen. In de zaal der wacht passeerde de Syberiaanscne door de 60 Fin landsche soldalen met hun blinkende lansen, groene tunieken en die daar stonden, oogen en lichaam onbewegelijk, tegen dat het hunne beurt werd 0111 de wacht op te trekken; 60 man, 60 arme slachtoffers, dacht de Syberiaansche, '1 is spijtig; maar die den dwin geland dient, moet met hem vallen! Die zaal doorgegaan; opeen ander gaanderij gekomen, aan den eenigen trap naar de Feestzaal, op elke trede van den trap stonden twee keizerlijke grenadiers, de borst vol goud, met hooge haren hoeden, en 't blanke zwcerd in de vuist; tien bicede trappen opge klommen; 20 man sloegen voor den kapitein aan; op den hoogsten trap waren 2 kapiteins, tot welke de geleider der Syberiaansche eenige woorden zegde, een der kapiteins ging binnen, hij keerde aanstonds terug; dat alles in orde was. Men ging dan verder, rond de zaal was eene gaanderij, met rijke tapijten afgesloten; van stap tot stap stond een keizerlijke grenadier; de kapitein schoof het tapij ten voorhangsel weg, en liet de Syberiaansche in de bewondering van al hetgeen zij daar zag; het daglicht was afgesloten door dikke zijde rijkgebloemde gordijnen; de muren waren met fluweel ol gou den laken behangen;prachtige zetels stonden op de zachtste tapijten; talrijke lusters daalden van den rijxgescnilderden plafond en spreid den overde tafel een bevallig licht van honderde bougien; de talel stond gedekt en versierd met al deu rijkdom, welke iemand kan ten toon spreiden die honderde millioenen bezit: gouden tellooren, lepels en vorken, roomers en bekers van 't fijnste kristaal, sieraad- planten, bloemen van allerhande kleur en aard, en rijkgekleedde heeren, men zou gezegd hebben Ministers, die de tafel rondgingen, op alles mediteerende, alsof er hun leven afhing. Eilaas, en't is ook maar ne sterlelijke mensch welken zij dienen, terwijl zij dikwijls allen eerbied aan d'hoogste Majesteit weigeren! De Syberiaansche stond daar stokkestijt. Welnu, vroeg de kapitein? Prachtig! prachtig! En zij telde de zetels, met de tiegersche wellust der Jacobijnen van den Franschen Geuzentijd, die wreede bloedhonden! Prachtig! prachtig! herhaaalde zij. En de kapitein noemde haar,een voor een, al de edele Personna- giën, die op deze zetels zouden komen plaats nemen. De Kei?erinne, kapitein? Onze Genadige Vorstinne Maria Alexandrowna is ziek. Zijn haar appartementen ver van hier, heer? Ja, ze kan mets van 't gerucht hooren. Spijtig!(Een slachtoffer dat ons ontsnapt, mompelde zij,) spijtig, heer overste, dat zij dit feest niet kan bijwonen. Geve God haar de gezondheid terug! heer kapitein, wanneer is het Feestmaal? Ten 6 ure. En 't zal wel tot 10 ure duren? (keer om)

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 1