$ampcn,lttisï>aö«n tnCPngelukken. Slalst. 1861 Dender. Statie. Overzicht. HEUSDEN. Veel onwaarheden zijn geschreven over de moord opSeyssens: tot hiertoe is de moordenaar onbekend; <ie aange houdene Meiresonne is op vrije voeten gesteld; het bloed aan zijn broek was geen menschenbloed, gelijk men eerst zegde, geen peer- denbloed, gelijk nadien werd vermeld, maar eenvoudiglijk roode verf var. de bol, met welke hij dien zondag had gespeeld. Le ver moedens waren op Meiresonne gevallen, omdat hij dronken was. Van de dronkenschap kan geen afschrik genoeg ingeboezemd wor dendie dronken is, wordt in staat gepeisd voor alle misdaden. ANTWERPEN. Dijnsdag nacht is er een groot onweder geweest oliksems, donders en geweldigen regen. Schade aan huizen en da ken, doch verder niets bijzonder. De werkman Dierickx, West- malle, is onder zijnen wagen gevallen en korts nadien ïn't hospitaal overleden. 't Is ongeloofelijk wat de Geuzen't Antwerpen uitvin den, om de jonkheid te bederven ongeloolelijk en wraakroepend Zondag, op den prijskamp, zijn twee bootjes, gigs, omgeslagen, 5 personen plonsden in 't water, doch zijn gered, met zwemmen of anderzins. De stoomboot tusschen Antwerpen en Londen, Cos mopolitan,is te Weringen gestrand;manschap en reizigers zijn ered. BLOEDIG Gevecht. De herberg de Verkeerde Wereld te Meulestede is zaterdag nacht het tooneel van eene woeste vecht partij geweest. Omtrent r i 3/4 ure 's nachts, zaten daar vijf jongelingen de winst van hunne week te verdrinken het waren de genaamden Lieven Veerdegem en zijn makker, verder Standaert, Van Singen en een hunner vrienden. Of de vijf personen elkander trakteerden, weten wi) niet wij hebben zelis reden om er aan te twijfelen. Over de betaling van een frank ontstond er eensklaps twist en de messen kwamen te voor schijn. Standaert sprong op Veerdegem, bracht hem zes steken toe, waarvan meer dan eene, naar 't schijnt, doodelijk is, en liet den ongelukkipe badend in zijn bloed ten gronde liggen. Daarna randde hij den kameraad van den gekwetste aan, en bracht hem insgelijks drie steken, doch minder erg, in de borst en aan het hoofd toe. De policie werd spoedig verwittigd en kwam toegesneld zij vond in den broekzak van Standaert het bebloed mes, dat die kerel bedaard had toegeslagen Een geneesheer kwam ook ter plaats en diende de gekwetsten de noodigc zorgen toe hun toestand, bijzonder die van den eersten gekwetste, is zeer onrustwekkend. Voegen wij er bij dat Standaert en zijne twee gezellen, zondag morgend door de policie zijn aangehouden. Te NiJVEL een kind van 5 jaar overleden, uit de gemeente school naar huis komende 'ne wagen moest een helling af, terwijl tie voerman naar de wielspanners ging, de peerden reden voorwaarts en verpletterden 't kleintje Leo Koe,och armen - Te BRUGGE een kind van 8 jaar, al spelende langs de Boter- beek in 't water gevallen en verdronken. Dezer dagen wilde eene vrouw, in de statie te Leuven, van den trein stappen, toen deze nog niet stil hield. Zij viel en greep het handvaisel van het rijtuig vast; zij was echter op het punt onder de wielen te geraken, toen de treinoverste, M. Baselle, van zijnen fourgon sprong, en er in gelukte de vrouw uit haren gevaarlijken toestand te redden. Op d'Hoogstraat te Gent kwam er dijnsdag een tilbury, waar 3 passanten in zaten, die suite maandag vierden 't peerdeken zag veel af, dwijnselde van vermoeienis, en ziet daar de tilbury valt omver en de drinkebroêrs rollen op den grond een hunner werd erg gewond aan 'l hoold en de chef der bende ligt onder proces verbaal. KERKHOFSCHENDING. Op bevel der Ministers zijn wederom 16 gendarms naar Ronssegetrokken,om een vrijdenker opgewijdden giond te leggen... Wanneer zal die schande ophouden 400,000 fr. 't Is nu bewezen, dat die groote som gestolen is, in den nacht van 25 tot 26 Juli, nabij Charleroi, op 't convoi daags nadien zijn er vier juweeldoozen gevonden, achter de smelt ovens Fratcois. Al't stalievolk is ondervraagd verscheide perso' nen zijn aangehouden, doch, na verhoor, op vrije voeten gesteld. WETTEREN. - De verledene weeek is Georges Braeckman, de vijftienjarige moordenaar die over eenige weken onze gemeente door eene moedermoord in troebel bracht, is tot 20 jaren gevang veroordeeld. Deze week nu, Donderdag avond is een der broeders van den genaamden G. Braeckman, aangehouden, onder beschul diging, moordbedrcigingen tegen zijnen vader te hebben laten hoo- ren. Op het oogenblik zijner aanhouding,hadhij een geweer bij zich. Hij zwaaide hei boven zijn hoofd. Reeds had hij eenige schoten ge lost in een nabijzijnde bosch, (misschien voor probatie.) Het ge rucht loopt en het is algemeen, (doch onder alle voorbehouding deel ik u dit meé) dat die schoten op zijnen vader gericht waren. Hij werd terstond naar 't gevang gebracht en heden namiddag is hij naar Dendermonde gestuurd. Te Assche, nabij Ternath, is dezer dagen een erg ongeluk ge beurd. Men moest een bornput onderzoeken, die reeds sedert jaren verlaten was. Een werkman daalde er in en viel verstikt neer, een tweede die hem wilde redden, onderging hetzelfde lot. NIJVEL, 10 Aug. Sedert eenigen tijd werden de omstreken van Nijvel onveilig gemaakt door eenen landlooper, die de hoven plunderde en in de afgelegen hoven kwam bedelen. Het gerucht was in omloop dat die kerel niemand anders was dan Ledieu, de moordenaar van Jumet. De parketten van Nijvel en Charleroi kwa men overeen, om samen opzoekingen te doen, en verleden week gelukte men er in den landlooper aan te houden. Deze verklaarde te heeten L. Roch, geboren te Nijvel. De personen die verklaard hadden dat zij den moordenaar Ledieu, in den omtrek van Nijvel gezien hadden, waren het eens om te erkennen dat zij mis waren Zn hadden Roch voor Ledieu aanzien. Deze heeft verklaard dat hij sedert drie weken in de velden ronddwaalde, en 's morgens ging bedelen 's nachts sliep hij in het graan. Een werkman van MM. Lambert, te Marcinelle, was Dijnsdag bezig een werktuig te slijpen, toen de slijpsteen eensklaps in stuk ken sprong. De ongelukkige werd door een der stukken aan het hoofd getroffen en op den slag gedood. Maandag avond zijn twee hoeven, afhangende van de oude abdij van Aulnes, op het grondgebied van Gozee, door een hevigen brand vernield. Het vuur had in weinige oogenblikken zulke groote uitbreiding genomen, dat er aan geen blusschen te denken viel. Het vee, behalve een kalf, is kunnen gered worden. De oogst en het landbouwgerief zijn vernield. De oorzaak van den brand wordt toe geschreven aan het gebruik eener petroollamp, waarmee 's avonds de schuur verlicht werd gedurende het dorschen. Een erg ongeval heeft woensdag plaats gehad op den spoorweg van Brussel naar Gent, in de statie van St-Martens-Bodegem. Ze kere J. B. Maertens, briefdrager, gehecht aan het postbureel van gemelde statie, is van de loopbank van den trein van n. 600 geval len, terwijl hij het pak brieven bestelde. Hij werd erg gekwetst aan het hoold en aan de handen, en het schijnt dat hij daarenboven in wendige kwetsuren bekomen heeft. Hij is met denzelfden trein naar Brussel gebracht en wordt thans in het St-Jans-gasthuis ver pleegd. 7 Land van Aalst. - 1861. Representeering Dender, Statie. 7 Ferbond dat den Dcnderbode be. trekt. Loopende Nieuicskes. 'JEi, wat iB er daar een zwarte vlaag voor oub heêu- gewaaid, een vlaag van grofheid en beleediging, van valsche aantijgingen, van laffe zijsprongen; maar 7 Land van Aalst kan daartegen; wij willen lieden niemand beschuldigen; wij maeten oub niet veront schuldigen; alleenelijkeenige woorden uitleg: 7 Land van Aalst werd geslicht, om de grondwettelijke vri>- hoden uit te breiden, de gekrenkte weder te eischen, en, zonder eenig opzicht van personen of famiiion, te schrijven voor de vrijheid van onderwijs, afschuüing van 't Staatsonderwijs, rechtstreeksche benoemingen van Burgemeesters en Schepenen, gespaarzaam lieden in ue budjetten, afschaffing der ililiciewet, aanmoe diging lot het vrijwillig dienstnemen, afschaffing der uuttelooze bedieningen, der patenten, enz. Onder ae sücnters van 7 Land van Aalst waren heeren l'riesters en Burgers, Grondeigenaars, Senateurs en Nyveraars; Aller gedacht was van geen gazet te stich ten, als een ünantiëele zaak, maar als een orgaan van rijhent, Recht en Waarheid, als een onafhankelijke Katholieke Macht, verkleefd tot ter doud aan de Grondbeginsels, maar vrijen vrank durvende spreken tot katholieke zoowel als tot liberale Overheden. Al wat in de gazetten komt, iB publiek; de gazetten dus zijn direkt ouderworpen aan al openbaar onder zoek en beknibbeling. - 't Is nu 20 jaren dut 't Land van Aal.it schrijft volgens zijnprogramma; sedert zijn bestaan, hebben de Katholieken gezegepraald in Ka mers, Proviucie en Gemeenteraad enAjnde kiezings- kosten, voor wal schrijven en uitgeven aangaat, mer kelijk verminderd; zekerlijk, voor de uitslag der kie zingen laten wij een ruim deelaand andere konfraters; wij bestatigen enkel onbetwistbare leiten'. Nooit heeft 7 Land van Aalst in do kandidaturen voor Kamers,f'rovincieenGemeenteraad, nooit persoonlijk voordeel, of verheffing van vrienden beoogd; nooit, na de zegepralen, eer of profijten geeisc-tj, anderen deelden den buit, deelen tem nog, wij vragen mets dan de eerbiediging onzer vrije reciiteu; Personen, overweerdig van in de Kamers te komen, werden door oni verdedigd tegen nijdige en kleingeestige tegen kanting; Kandidaturen, die voortsproten uit familie- liefde of baatzucht, werden bestreden en'meer dan éene zagen wij verdwijnen; in moeielijke oogen blikken, als er twist en scheuring in de lucht hing, hebben wij alle persoonlijk gevoel daar gelaten en gezwegen; wie kun zeggen dat't Land van Aalst ooit is afgeweken vun zijn ITsgramina voor 't algemeen welzijn!' ooit, in welke kie/.ing ook, persoonlijke voor liefde of persoonlijken haat heeft voortgebracht? Twistzoekersdit woord mag ons honderdmaal naar 't hoofd vliegen, 't betst weg en kwetst anderen dan ons. Ach, indien men ons in staat dacht twist uit te lokkeu, men zou ons gedurig en aanhoudend niet miskennen, uitdagen en ophitsenDie de macht heeftis dikwijls genegen er misbruik vun te maken, bijzonderlijk na eenige jaren Yan Bestuur; met gedu rig te wierrooken, had 7 Land van Aulst eer en geld kunnen opoogsten; nu blijven wij nevens den uede- rigstenkiezer,met onze gewone middels van bestaan, terwijl anderen jaarlijks duizende en duizende fran ken opstrijken; nu loopen wij dikwijls onder de ver bitterde oogslagen der machtigen van den dag, hooren wij bedreigi.,gen aan ons ooren ronken; doch van den anderen kant, mochten wij ons ineeniumer aangroei end getal Lezers verheugen, en zagen gedurig d Aan hangers van onze godachteu vermeerderen... Dank zij God voor 't goede, dat ons nederig blad kon mee helpen; krankheden heeft iedereen; doch ons Pro gramme is zoo volmuakt mogelijk gevolgd geworden; en steeds waren onze inzichten zuiver....JjÜen kome nu uiet zeggen dat wij onze eigene lofreile daar uit spraken; wij verhieven een werk, een (inrichting, wuarvan verscheide Medehelpers en Vrienden, vroeg uau hun Vaderland en Familie ontnomen, een alge- matme bewonderiugentretimishebbenu'c;..-geimen. En nu, laat ons herhalen het artikeltje van 19 juni laatst Man moei m iSoz met atkomen, voor 'tarrondi se- meat Aalst,met'nekandidaatbeau-parleur, intiigam, die nu misschien za; kruipen, maar cm later den kop boven 't Voik te houden en als Hoveling te pralen.... De Kiezers en 't Volk vragen mannen van hart, van ko:. en van wil, vragen rotsen van standvastigheid, en bronnen van openhertigheid 'ne Persoon, een advokaat bijvoorbeeld, die vroeger zijne kliënten zou gefopt hebben of willen gefopt hebben, zulke man is volstrekt onmogelijk, zulke Kandidaat zou d'aller- noo'Jlottigste gevolgen hebben,.. Men mag tegen de gevoelens van 't Volk en van de Kiezers niet botsen. gunstige gelegenheid, welke Oub de preconisatie van rieuwe bisschoppen aanbiedt, om U Onze gedachte 1openbaren en Onze smart uit te drukken over de hebben, bij wie de uitvoering ervan aan de vurigste wenschnvan hun hert beantwoordt, nu zeggen zij: wij waren onverschillig of wij waren voor 't plan uun Dam eu Pontstraatpoort. Dit zoo zijnde, verre j afschuwelijke en misdadige toonoelen, welkein Onze van de verhaasting der werken te vragen, Aalst zegt stad hebben plaats gehad, gedurende de overbren- en roept: Hoe langer gewacht, hoe beter! Liever, 1 ging van het stoffelijk overschot van Onzen voorgan- duizendmaal liever geen vergrooting der Statie, als gerPius IX zaliger gedachtenis. Wij hebben Onzen de ven?rootinff welke tot, hfldeii nimorpnnmon 10 di< rbaren zoon den kardinaal-Staatssekretaris aan stonds bevolen van dit onverwacht en schandelijk de vergrooting welke tot heden aangenomen is •den beteokeuen? Wat mogen die a Onder de leerlingen der Bisschoppelijke Nor maalschool voor ouderwijzers te St-Nicolaas, welke verleden zaterdag en volgende dagen hun uitgaan- examen, hebben afgelegd, treffen wij twee ODzer stadsgenooten aan, die zicii bijzonderlijk onder scheiden hebben. AI. Jan WUiems bekwam een di ploma van eersten graad, M. Gami! DeSmet, een van tweedenheidén tellen nauwelijks negen tien jaren. Een zee van volk wandelde zondag naar Erembodegem, langs 't Schaliëolmis en langsheen de Vaartdeze laatste weg werd verleelijkt door een groot getal zwemmers op zulke agen moest de politie daar toch surveillance houden.—Van een briel ons over de politie langs d'Hoogstraat gezon den, kan geen gebruik woruen gemaakt omdat bij naamloos is. t Verbond betrekt den Dcnderbode en vraagt4000 fr.omdat onze koufrater geschreven heeft da' de officieele veroordeelde van Moorsel, correspondent is geweest van 't Verbond. Ei toch i waarom moest 't Verbond d&n in 't begin van 1880 gedurig schrijven en herhalen Heeren Onderwij zers, gij moet allen medewerken, gij moet uilen ons hladfese», ondersteunen en verspreiden. Onze zaak is de uwe, zoo schreef 't Verbond wat zin of rede heeft dit proces Donderdag heelt een groote trekhond aan de Werf, een fransch huishoiideken doodgebeten. In plaats van zich te mengen in onze redetwisten, zou 't Verbond beter doeu, te antwoorden ,op zijne talrijke tegenstrijdigheden en valsckheden tusschen zijne verscütllige artikels. Eu- zijne zuster daarneven; ik nestel boven op een zolderkamerken met de huismeid. Dat is al wat ik u kan zeggen. Gij weet beter als ik, wat er moet gedaan worden om aan Vergammen zijn kroonstukken te geraken; maar als ge mij vastlegt, spant toch dekoorden zoo straf niet, gelijk men de laatste maal te Oosterzele met mij heeft gedaan, want het is zoo vermakelijk niet, daarzoo 'nen halven nacht te liggen. Zijt gerust, meid, ik zal zorgen dat gij u niet te zeer zult be klagen. Valt dan veerdig aan't werk, ik spoede mij terug naar bed, mijn gezellinne zou kunnen ontwaken. En ras verdween zij in huis, doch liet met voordacht de deur open. Nu, mannen, zei de aanleider Disschers, de wachten zijn op straat goed uitgezet; licht hebt gij niet noodig.'t is klare maneschijn, en licht zou ons kunnen verraden; gij, Caneel, gij gaat met nog 5 mannen naar den peerdenstal; sluipt in de slaapplaats der knechten; als gij binnen zijt,opent dan maar uwe lanteernen en maakt er kort spel met die gasten. Gij Rommens,met uwen zoon en nogeen man schap, trekt naar den koeistal en belet ook den koeijongen van zich nog over 't slecht weêr te beklagen; want het is die kleine soort welke ons bijna altijd verk >kt. Wij ondertusschen, zullen u zoolang afwachten aan de deur van huisom gesamentlijk binnen te dringen, als uw werk afgedaan is.... Gaat en spoedt u. a ('t Vervolgt.) zal waarschijnlijk wijdloopig worden uitgelegd. 1861 en nog een ander scabreus jaar toonden dat de wijze van Kandidaten uit te roepen, zeer onvol maakt is en aanleiding kan geven tot twist en scheuring; onregelmatigheid leidt tot wanorde; eu nu, dat de rijkste Piopnetaris metzijneukele stem staat, gelijk deeeuvoudigste Burger, nu, is er geen rede, geen noodzakelijkheid zelfs, om de kieziugen op een effene hreedebaan te brengen eu allen twist onmogelijk te maken? Hetgeen in Aalst voor deGe- meentekieziDgen is gepleegd, waarom zou het niet nuttig zijn voorde groote kiezingen? Nu staan al de Kiezers, ai die achtbare heeren Eigenaars, Geestelijken, Kooplieden, Burgers en Landbouwers ze staan onder eenige aangestelde voogden; bun kiesrecht is om zoo te zeggen nul; een Roomsch- Katholiek moei tegenwoordig uitplicnt van geweten voor de aangenoineue Kandidaten stemmen; wij bepalen ons Leden hij deze eenige bemerkingen, die slechts een Inleiding zijn voor de beredeneerde Studie dezer ernstige zaak. I11 zitting van 4 augusti heeft M. Verbrugghen be- stutigd dat de Minister, ten gevolge zijner opmer kingen in Mei laats tl. forméel beloofd had, kredie ten te doen stemmen, om de oveistroomiugen des Dendnr8 te beletten. Welnu, de 560,UOO franken zijn uitsluitelijk be stemd om oude rekeningen te vereffenen, en slechts éen nieuw werk, de hermaking van een slecht uit gevoerde brug van den ijzeren weg. Dus, mets, niets om de ongelukkige overstroomde te helpen; in 1881 en 1882 zullen er veel Staatsscho len bijgebouwd worden, nieuwe forten worden ge maakt; maar voor dringende waterwerken is er geen centiem. M. Van Wambeke heeft den Minister ondervraagd over de Statie, waarom er geen kredieten gevraagd zijn en dit werk nog niet in gang gelegd? Minister Sainctelette heeft geantwoord Twee verschillige plans zijn aan Aalst meêgedeeld beide werden vurig verdedigd door de Bevolking van Aalst, zonder onderscheid van politieke gezindheid; ik heb een b-sluit trachten te nemen, buiten allen plaatselijken invloed en heb den voorkeur gegeven aan 'tplan, gerecommandeerd door al de geraad pleegde overheden en door d'ingenieurs van mijn departement. Dit zoo zijnde, konden de pogingen der belanghebbende mijn besluit niet doen verande ren. Verder zijn de plans nog niet gemaakt; kunnen wij in 1882 de aanbesteding beginnen, 't zal gedaan worden. AI. de Alinister geeft dus te verstaan, dat hij van gedacht zou kunnen vorandeien, indien d'Overheden hem het plan-Blondiau afriedden en toonden dut dit plan de belangen van Aalst slachtoffert. Tot hiertoe is voor dit plan geen enkel woord in 't l'ubliek ge schreven niemand durft dit projekt openbaarlijk ilan gewerkt Stinns. Och Nellis, mijnen goeien vriend, t is zoo lang dat wij niet in 't publiek gesproken hebben Nellis, Ja, 't is langl zeer langl Stinus. G'üeel de wereld gaat peizen dat wij in haat gelegen hehben, of dood zijn of naar Ame rika. Nellis. Dank God, de waarheid is dat wij nog leven. Stinns. Er is goede vriendschap Nellis. Voor eeuwig en altijd.... Laat ons dus beginnen. Om van de stad te spreken, is 't nog tijd.... De gemeentekiezing Stinus. Zouden de liberalen durven afkomen, nadat g'heel de wereld ziet, hoe zij moedwillig de steden en prochiën reneweeren door hun siechte schoolwet... Wat uitkomst is er met die liberalen? Nellis. Leggen, altijd meer leggen en 't Volk zien bederven.... Ook, ge zult ze 'ne post zien pak ken, met al hun valsche complementen.... Laat ons liever over de generale politiek spreken. Dat is afgrijselijk, he, wat er te Roomen is gebeurd! Stinus. En zouden de liberalen nu nog met tot inkeer komen? Als ze zien, hoe daar hun volk zelfs t lijk van 'nePaus niet in vrede kan laten vervoeren! Nellts. Is 't waar, dat de regeerende Paus, Roomen zal verlaten? Stinus. Hij is er toch ellendig gesteld, zijn leven gevangen; de Pauzen. Nellis, Nellis. De liberale gazetten schrijven er veei kwaad van. Stinus. -- Ja, op order der logie. Maar de Pau zen, als ge leest, den Triomf der Pauzen, ge ziet dat de Pauzen de naanhaftigste en kloekste helden zijn geweest: Liever sterven, als de Waarheid zwijgen 1 In 1848, ze schoten in de vensters van 't Vaukaaa. Pms IX bad gerust voort, doch als_de zaken nog verder gingen, en om op die afgeval lene Christenen de misdaad van een vadermoord niet te laden, bij vertrok in stilte naar een ander stad. Paus Leo zou dit voorbeeld kunnen volgen. Nellis. En hoe is t in Amerika? Stinus. De President der Republiek geneest... Maar in Frankrijk, daar gaat het stuiven! zondag en 8 dagen, algemeen kiezingen Nellis. Elk kiest daar? En noe gaat het? Stinus. De slechte steden kiezen wangedroch ten, maar de goei steden benoemen del tig Voik. Parijs en Lyon zijn verdeeld in alle soorten van krawatten en kapoenen; dikwijls die te slecht zijn, om in een Rasphuis te zitten, komen en avant, als aanbevelen; zelfs Personen,die voor dit pla Nellis. En wat peizen ze van de Meerderheid? Stinus. Waarschijnlijk slechter als de tegen woordige... Ge ziet|altijd,datmeldekerkverv©lgmg een land naar een rampspoedig tijdvak trekt... Frankrijk kan nog een bloedbad worden. Nellis. En alzoo een rijk Land zijn! Stinus. Te veel weelde! en slechte gazetten, die 't kwaad opstoken.... Maar ze zeggen dat er in Pruisen een goel ~erandering is. Nellis. Die van de markt komt. weet best den prijs. Laten de Socialisten den ouden Pruis nu ge rust? Stinus. Ja, voor de moment, maar d ander week zijn er toch nog 68 g'arrèteerd en verscheide groote steden zitten in staat van beleg. Maar de Pruis mag toch zijn handen kussen, als hij zijnen konfrater Rus ziet, vervolgd als 'nen haas ïnjaclit- tijd. NelHa. - En dagelijks in doodsgevaar. Stinus, vriend, hebben wij het altijd niet gezegddat de Keizers en Koningen de schuld zijn dat den Paus gevangen zit en dat zij gestraft worden, zienelijk, door nog een wreeder gevang, door een onrust welke niet kan bepeisd worden. Stinus. Zekerlijk, noch dag noch nacht hebben zij rust; en bij de grootste is 't nog 't ergste van al. ZomlagwerK, verdrukking der armen en weezen, vei volging van Priesters, zijn drij slechte zaken, man! Nellis. En hoe mag 't in Ierland zijn? gaat den Engelander blijven de keel toenijpen van dat braaf volk? Stinus. Och, Vriend-lief, 'tismoeielijkonreclit- veerdig goed weèrgeven. En de machtige Milords van Engeland; maar w'en zullen daar niet dieper ingaan... 'k Vreeze 'nekeer voor een botsing en Ko ningin Viktoria mag God bedanken, dat d'leren goei Katholieken zijn of ze zou ook gechagrineerd zitten en belegerd en achtervolgd door moordprie men, bommen en vergil Nellis. En vechten ze nievers, vriend? Stinus. 't Doet, in Algerië, langs Tunis, en Frankrijk laat er leelijk van zijn pluimen. Nellis. Verre van huis vechten, is gevaarlijk, en vindt ge niet dat die Krijgsroem van Frankrijk schrikkelijk daalt. Er is daar teveel verwijfd volk. Maar, wat hebben wij daar g'hoord van Herzele? Stinus. Schrikkelijke spektakels, man! Nellis. En wie waren daar d'akteurs en de fi guranten? Stinus. Dat Volk zou moeten gekend zijn. Neltis. Hoort, 'k heb daar 'ne kozijn wonen en zal er 'ne keer naar toe steken, zondag, en de naaste week. is 't Parlement over Herzele. Stinus. En 't verder nieuws van den dag. Alla salu! Nellis. En 'ne goeiè wederomziens 1 feit meêdeeling te doeu aan de souvereiuen ropa. Niettemin vei plichten üus de beleediging. Onzen grooten voorganger en de Jioon de pauselijke weer digheid aangedaan, volstrekt thauB de stem te ver heffen, om in het openbaar de gevoelens Onzer ziel te verkondigen en opdat de katholieke volk en weten, Int VVij uit ul Onze macht de heilige nagedachtenis vrü den man gewroken en de majesteit van den Paus verdedigd hebben. Pius IX, eerweerdige broeders, had, zooals gy weet, bevolen, dat zijn stoffelijk overschot zou be graven worden in de basiliek van den H. Laurentius buiten de muren. Wijl zijn laatste wil moest uitge voerd worden, werd overeengekomen, nadat zij, die belast zijn voor da openbare veiligheid te waken, ge- waarschuwd waren, l. f lijk uit de vatikaansche basiliek zou overgebracht worden in de stilte des nachts, op het uur, wuarop do rust gewoonlijk het grootst is. Daarenboven besloot men, dat de lijk- stuatsie niet zou zijn in overeenstemming met de pauselijke weerdigheid eu de gebruiken der Kerk, maar op de wijze als geoorloofd wordt door den te- genwoordigen toestand der stad Rome. De tijding hiervan verspreidde zich dadelijk door de stad, eu het llomeinsch'! volk, zich de weldaden eu deugden van een zoo grooten Paus herinnerend, toonde uit zichzelven, dat het zyne gehechtheid en zijne laatste hulde aan dien algemeeueu vader betuigen wilde Die getuigenis, van dankbaarheid eu gehechtheid zou de ernst van het rouieinsche volk eu van den gods- uienst geheel en al weerdig zijn, daar men den stoet slechts benoorlyk vergezellen of m grooten geialle met 6erbied zich op zijn doortocht beviuden zou. Up het vastgestelde uur verliet de lijkstoet de kerk van het Vatikaan te midden eener groote menigte, verspreid op piemen en in straten. Een groot aan tal vrome mannen omringden de doodkist: een nog grooier aantal volgde in vreedzame en ernstige hou ding. Van den kant van nen, die de geboden volgens ue omstandigheden gebruikelijk deden, werd geen woord gesproken, geen toeken gegeven, dat iemand kou uitdagen of ouder welk opzicht ooit de menigte in beroering brengen. Maar zie, reeds bij het begin begon eene bende van welbekende ellendelingen de treurige plechtigheid te verstoren door afschuwelijk geschreeuw. Daar weldra hun aantal en hunne ver metelheid toenamen, verspreidden zij den schrik en verdubbelden de verwarring, door de heilige zaken te lasteren, de aanzienlijkste personen uit te fluiten en te bespotten; woedend, met bedreiging op het ge laat en in de stem, omringden zij den lijkstoet en vielen dien aan met vuistslagen eu steenworpen. Wat meer is en wat zelfs bij geen barbaarsch volk zou hebben plaats gehad, zij spaarden zelfs de gewijde overblijfselen van den Paus niet. Niet slechts werd den naam van Pius IX gesmaad, maar er werden stoeneu geworpen op den wagen, door vier paarden getrokkeu, welke de overblijiselen droeg, en her haalde kreten weerklonken, dat uieü de asch vun den doode in den wind moest werpen. Dit afgrijselij: e schouwspel duurde gedurende den geheelen tocht, twee uren lang. Dat men niet gekoiUéh is tot de uiter ste buitensporigheden moet men toéschrijven aan de gematigheid van hen, die te midden der heiigste uit- dadingen liever met geduid de beleedigingen ver dragen nebben dan op welke wijze ook toe te staan, dat nog ernstiger feiten voorvielen bij de vervulling van dien vromen plicht. Deze feiten, bij allen bekend en erkend in publieke dokumenten, worden zelfs niet geloochend door hen, die daar belang bij zouden hebbeneu overal, waai de tijding daarvan verspreid is, hebben zij de ziel öorWiivliJ,» Vullioa aitl ul]»*.» met. Sllinrl rorvuli aiaar ook de veroutweerdiging opgewekt van alle menscheu, in welke nog gevoelens van menschelijk- heid leven. Dagelijks ontvangen V\ ij van alle kan ten brieven van alkeimug van een zoo afschuwelijke eerloosheid en een zoo verfoeilijken aanslag. Maar deze misdadige en ernstige gebeurtenis heeft bij Uns meer dan bij iemand anders een levendige smurt en diepen angst verwekt. En daar het Onze plicht is de majesteit van het romeinsch Pausschap en de eerbiedweerdige nagedachtenis Onzervoorgan- gers te verdedigen, betreuren en beklagen Wij in uwe tegenwoordigheid bitterlijk den alschuwelij- ken aanslag, en Wij vragen van deze beleediging rekenschap aan hen, op wie de misdaad terugvalt, omdat zij noch de rechten van den godsdienst, noch de vrijheid der burgers tegen de woede van godde- looze menschen hebben weten te verdedigen. Dat de wereld dus zie welke veiligheid Ons te Ro me overblijlt! Men wist en het was duidelijk, dat Wij gebracht waren in een treurigeu toestand, wel ke om vele redenen ondragelijk gemaakt was, maar de laatste gebeurtenis, waarvan Wij spreken, heeft het nog beter aangetoond en doen zien, dat zoo de tegenwoordige toestand noodlottig iB, de toekomst, welke Uns wucht, het nog meer is. Hebben de hate lijkste onlusten en de hevigste beroering plaats gehad rond het lijk van Pius IX, dat door de stad gevoerd werd, wie zou er voor kunnen instaan dat de vermetelheid der boosdoeners niet even groot zou zijn, indien zij Ons in de Btad zagen gaan, zooals het aun Unze weerdigheid betaamt, voorai als zij er het voorwendsel in geloofden te hebben, wanneer Unze plicht Uns zou genoodzaakt hebben onrecht- veerdige wetten, te Rome gemaakt te veroordeelen of iedere andere goddeloosheid publiek al' te keuren? Dauroin wordt het meer en meer duidelijk, dat Wij niet anders te Rome kunnen blijven dan als gevan gene in het Vatikaan. Wat meer is, indien men aan dachtig let op zekere onbedriegelijke teekenen, wel ke zich hier en daar vertoonen, en als men tevens bedekt, dat de sekten in het openbaar gezworen heb ben den kristelijken naam te zullen uitroein, dan kan men het heded verzekeren, dat de noodlottige komplotteu worden gesmeed tegen de Kerk van Kri8tus en den Paus en tegen het oude geloof der Italianen. Wat Uns betreft, Wij volgen, zooals het Unzen plicht is, met zorg de vordering van dien toenemenden oorlog, eu Wij zoeken tegelijk naar hetgeen van Un-~ ze zijde het best verdediging past. Al Uns vertrou wen op God stellende, zijn Wij besloten uit alle krachten to strijden voor het heil der Kerk voor de vrijheid van den Paus, voor de rechten en de ma jesteit van den Apostolischen Stoel, en in dien strijd niet terug te schrikken voor den arbeid zoo min als de moeilijkhedan te vreezen. Overigens staan Wij niet alleen in dien strijd, Eerweerde Broeders, daar Wij volstrekt en onder alle opzichten op Uwe deugd eu Uwe volharding rekenen.Uok is geen zwakke troost of kleine hulp gelegen in de gehechtheid en gods vrucht der Romeinen, die, iu weerwil van de strik ken, waarvan zij omringd zijn, eu de behendigste - rerleidiuge met zonderlinge kracht volharden inhun- ne getrouwheid aan den soevereinen Paus en geeu gelegenheid voorbij laten gaan om te toonen, hoe zeer deze deugden iu hunne zielen gegrift zijn. Allocutie van onzen H. Vader Paus Leo XIII, in hel Eonsislorie van 4 augusti tot het H. Kollegie gehouden. EERWEERDIGE BROEDERS, Wij hebben besloten uw zeer beroemd Kollegie bijeen te roepen, ten einde gebruik te maken van de KERKELIJK NIEUWS. Maandag^ i5 Oogst, O. L. VROUW HEMEL VAART, Groote Feestdag en Processie. Men zegt dat er dees jaar in de Processie van Aalst, als Ons Heer schoon wéér verleent, dat er nieuwe prach. tige en gestudeerde groepen, die Kerkelijke Betoo ging zullen opluisteren. TEN EERSTEN ude Strij dende Kerk zal verbeeld worden, door 7 groe pen, 1 Kruis, Zinnebeeld der Verlossing, de Aarts engel Michael, de H. Kerk op aarde, met de ver

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2