40 ©oösöitnsl, - llaikriauü, - urijljcii). JAN CLERRER Zondag; 2 October 1881. Twee-en-Twintigste Jaargang. asttsaBKesassBzï» Bureel, Achterstraat. Gewoone Aunoncen: 20 centiemen per regel. Aunoncen op de Tweede Bladzijde, 50 cent. den regel. Berichten ouder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND 5 fr.'sjaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alletijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST DE GEBEURTENISSEN. De groote Vlaamsclie Schrijver, Hendrik Con science is zondag le Brussel 't voorwerp geweest van een grootsche en gansch buitengewone Volksbetoo- ging... Voor 'ne Koning' zijn inhaling wordt zooveel niet gedaan... 200 Sociëteiten waren met vlag en ecreteckens en bloemruikers opgekomende Brusse laars stonden hun oogen uit te kijken; op al dat Volk! op die prachtige Standaards! op die reusach tige bloemruikers, waarvan er waren die met 6 per sonen moesten gedragen worden Antwerpen was daar, met 6000 man Antwerpen, de mannen van 't Handelsblad, van 't Recht, van de Vrijheid, de man nen van de Meeting-Societciten! de ware en vrije Ant werpenaren! ze spanden de straat af, met twee groote witte wimpeis, waarop hun hulde aan Con science en hunne liefde voor Moedertaal en Vader land met groote letters stond uitgedruktze speelden en zongen de Vlaamsche Leeüw en gaven aan de Be tooging den stempel van ware Vlaamschgezindheid... Verders waren de Negen Provinciën vertegenwoor digd 't was 'ne Stoet, bijna zonder einde!... En dit alles voor een Man, maar voor 'ne Man, die in zijn Moedertaal heeft geschrevenConscience met al zijn vernuft, hadde hij fransch geschreven, nooit zou hij zulke groote beroemdheid verkregen hebben; de verfranschte opvoeding is de dood van vele génius- scn!... In zijn huis werd Conscience verwelkomd door den heer Notaris Stroobant, in hartelijke woor den, waarvan de laatste een bede waren tot den Al- mogenden God. Conscience weende als een kind, bij die woorden van zijnen ouden katholieken vriend... En dan trok men naar de Beurs: Nooit zal Brussel zooveel deftig volk bijeen zienge ziet nu wel, Brus selaars, dal er nog Vlamingen beslaan; van op de trappen der Beurs gezien, was 't een onbeschrijfelijk schouwspel! Volk, dik opeengeprest zoo ver men kon zien; de Stoel die een gebloemde weg maakte in die zee van menschen! en eindelijk de Held van 't Feest, de Schrijver van den Leeuw van Vlaande ren, in open rijtuig gezeten, dat bijna verdween on der de bloemen; Conscience triomfantelijk de Beurs ingebracht en aldaar met geschenken overladen, ge loofd en gedankt in woord en in zang!... En de Man was weerdig van zulk Feest, omdat hij, een Burgers- zoon, door vlijt en vernuft zoo hoog is geklommen, omdat hij 't Geloof en de Zeden van Vlaanderen niet alleen heeft beschreven, geëerbiedigd, maar ook ver dedigd en verheerlijkt! Conscience is groot gewor den, omdat hij, met zijn machtige inbeelding en on navolgbare vertellingskunst, de ware Vlamingen van vroeger en van nu, op een weerdigo manier heeft be schreven... Conscience, in zijn Honderd Boekdeelen, heeft geen hairpijl toegegeven van den verderfclijken tijdgeest, nooit heeft hij de slechte driften gestreeld, nooit de Religie in iets te kort gedaan! En dat is hem een onvergankelijke eer!... 's Avonds moest er feest en verlichting op de Groote Markt zijn, maar de regen is dit Feest komen stooren; op 't Stadhuis waren de bijzonderste Vlamingen genoodigd, en de metalen SlMachiel moet er van vreugde getrild hebben, als hij hoorde dal in die oude muren van 't ver franschte Brussel, de taal der Brabanders weerklonk; de modderachtige geuzengazetjes van Brussel schre ven daags nadien met arragie, dat de Ylaamsche Leeuw er gezongen was. Maandag had er in de Nieuwe Wereld een treffende Volksbetooging plaats, ter cere van een ander Kind des Volks, ter eere van den Boerenzoon GARFIELD, President van Amerika geworden, en gestorven aan de wonden hem door zekeren Guiteau toegebracht.Te New-York,een menigte,geschat op 100,000 personen, stond eerbiedig, blootshoofd geschaard op den weg langswaar hel eerbicdweerdig lijk naar zijn begraaf plaats moest gedragen worden. Eenvoudig was de President geweest in zijn leven, doch d'Amerikanen hebben aan zijn lijk en gedachtenis een buitenge wone hulde willen bewijzen, 't Kerkhof ligt 5 mijlen van de staden meer dan 5000 personen vergezel tien den doodswagen, welken door 12 peerden, met rouw omhuld,werd getrokken.Geen Kouing of Keizer geniet bij zijn afsterven zulke oprechte treurnis; laat ons niet te veel klagen over onzen tijd, als wij zien hoe do ware verdienste geacht en verheerlijkt wordt. Laat ons de Vrijheid ten goede gebruiken en ons bereid maken lot de aanstaande Volksregeeringen. Want veel Koningen en Keizers hebben 't hoogste ge zag verworpen en de kroon van hun hoofd gerukt,— hebben met hunne kroon in 't slijk geplonst en het zweet en 't bloed van t Volk baldadiglijk opgeslorpt. In vele zaken is Amerika vooruit; Landbouw en Han del zijn niet overladen met lasten; de Loting ver minkt er.de Familiën niet; is dit niet groolendeels te danken aan den vorm zijner Regeering?... Guiteau gaat als moordenaar voor d'Assisen verschijnenuit vrees dal hij door 't Volk zou verscheurd zijn, zal hij 's nachts vervoerd worden... De Onderpresident van Amerika regeert tot in 1885; zijn naam is M.Arthur; de weduwe van M. Garfield is door vrijwillige in schrijvingen rijk gepensionneerd. In België is de Koninklijke Familie in Brussel te rug. Zondag werdt het opgemerkt dat, terwijl de Koning der Nederlanden een bijzondere gezant naar Conscience stuurde, dat er geen enkele Belgische Minister aanwezig was, zelfs hun hotels waren niet bevlagdze zijn immers VAN DE PARTIJ DER VREEMDELINGEN, die aan de Belgen hun kiesrecht weigeren en Pruismans ter stemming toelaten... God weet wat er onder die Iiberaalderij schuilt! Van de Vrijmetselarij is hel zeker, dat zij de Nationaliteiten schendt en scheurt om haren helschen drift te vol doen, om hare slaven te beloonen... Een Rechter- Vrij metselaar, zijn eerste eed heeft hij afgelegd, zijn woord heeft hij verpand in de Logie... Hij zal oor dcelen en vonnissen, volgens de bevelen van den Grooten Oosten,.. Ongelukkige Volkeren, die door Vrijmetsers geregeerd worden! DUITSCHLAXD. 't Zijn de duitsche gazetten welke men deze week lezen moest, om een opinie t'hebbcn van de vreugd die aldaar heerscht. Wij kunnen ons daar geen ge dacht van geven; maar't is een blijdschap, gelijk hier in.Belgenland in de jaren 1801, als de kerken geo pend werden, nadat 7 jaren langde Goddelijke Dienst was belet geweest...In Diiitscbland zijn, wel is waar, de Parochiale kerken niet gesloten geweest, maar op veel kloosterkerken liggen de zegels, geen benoemin gen van Onderpastoors, Pastoors, Dekens of Bisschop pen werden gedaan; veel Parochiën zijn zonder Her der, verscheidc Bisdommen zonder Kerkvoogd. En nu, dank aan de wijze kloekmoedigheid der Katholieke Duitschers, dank aan d'ceuwige kracht, aan de goddelijke zending van 't Geloof, nu ziel Kei zer Willem zijne dwaling in; sedert verscheide maan den is hij in onderhandeling met den Pauzelijken Stoel, en als een tceken van den aanstaanden Gods- dienst-Vrede, zijn verscheide Bisschoppen benoemd, en heeft o. a. de Bisschoppelijke stad Trier zijnen Kerkvoogd ontvangen en ingehaald. Nooit is er in Diiitschland zulke Feestviering ge zien; de stad Trier werd door de Volkeren wegge dragen; geen huis of't was bekroond en behangen; zelfs al d'openbare gebouwen waren versierd; een lange Stoet van al de Maatschappijen der Stad, zelfs de schutters- en schermsocieteiten is den Kerkvoogd gaan afhalen; er waren 40 rijtuigen; 's avonds was er algemeenc verlichting, fakkeltocht van 2000 man, kantatc door 500 zangers, en een onbeschrijfelijke vreugd, niet alleen voor Trier, maar voor gansch Duitschland... Eere aan de Katholieke Duitschers! Zij treden als overwinnaars uit dien langen pijnlijken strijd!... Merken wij hier nog aan, dat de Duitsche liberalen zich uit al hunne macht en kracht tegen het einde der Kerkvervolging verzetten. De VAKANTIËN zijn uit; al de Collegium, Pension- naten en ander Vrije Gestichten van Onderwijs zien hunne leerlingen vermeerderen; en niet zonder rede: Onderwijs, geleerd onderwijs kan de goddelooze of 1 onverschillige Slaat geven, ja,leeren lezen, schrijven, cijfleren, levende en doodc talen; maar dat men milli- ocu op millioen stapele, nooit zal er in die olliciéele Gestichten een deugdelijke opvoeding kunnen gegeven worden. D'ondervinding bewijst dat; sedert honderde jaren heeft de meerderheid der Ouders zijne kiuders toevertrouwd aan Gestichtendoor Religieusen bestuurd of door menschen met 'ne sterke geest van Geloof; en men is er wel meê gevarenDat ze spreken, de tegen woordige liberalen, die in Katholieke Gollegiën zijn I opgebracht!...Sedert eenige jaren hebben sommige li berale Ouders hun kinderen aan Athenées, aan civiele gestichten toevertrouwt; en ALLEN zijn van die reis afgekomen, met een verscheurd hert; 't is een stalen wet van 't menschdom: zoohaast een kind eenig begrip heeft, 't wilt een rede hebben voor zijn doen en laten, en als men niet diep in 't herte prent de groote rede, d'eenigste rede omwelke de iueusch zijn driften moet intoomen, de rede door 't Geloof gegeven, dan ziet men rasse verdwalingcn, diepingrijpend bederf en schandige afvalling van alles wat de mensch verheft cn.de Familiën gelukkig maakt; in de zaak van Onder wijs zou de Politiek moeten wegblijven; kiest liberaal, als ge toch niet anders wilt, ondersteunt de partij die den ondergang van 't Land is, maar eerbiedigt toch de zie! uwer kinderen, trapt uw eigen geluk niet onder de 'octen; want ge moogt rijker zijn als Rotschild, v udc kinderen, ge zult ongelukkig wezen.. DezUlde rede sturen wij tot d'Aalstersche Fabrikanten total dfgi'-n die, eilaas! op Onderenhartendrukken.. Ach, blijf toch geen beul, geen duivel voor die brave werklieden! Indien een hoogere dan gij, u uwe kinde reu kwam onttrekken, hoe zoudt gij niet opspringen! De werklieden, dekleine burgers bijzonderlijk hebben belang van brave kinderen le hebben, om in vrede te leven; om vooruit te komen, om geen nagels van hun doodkist op te brengen... De droefste zaak in onze eeuw is dien dwang tegen de heiligste Rechten der Oudet'S. Inkwisitie, Guillotine, Leger en Geuzenscholen. De dood met haar geraamte en hare zeissen, is zoo afschuwelijk niet als d'Inkwisitie met haar getrek en harenj toestel. Als priesters en eerlijke lieden op de pijnbank van d'inkwisitie zitten, dat heeten de Vrijdenkers Voor uitgang en Vrijheid. Het was ook in den naam van vooruitgang en vrijheid, dat de Guillotienen in de Jaren Negentig der voorledene eeuw te 1 arijs en elders op publieke plaatsen van 's morgends tot 's avonds lonctioneer- den, om de hoofden van duizenden en duizenden Priesters en van andere eerlijke en deftige Lieden af te kappen. De zachtmoedige, deugdzame en gelukzalige Lodewijk XVI, Koning van Frankrijk, is dan ook den 21sren Januari 1793 in den ouderdom van 38 jaren en 4 maanden geguilotineerd. Bijna al de vervolgers en booswichten van dien tijd zijn, gelijk Voltaire, ellendig restorven. Nu, iets over't leger en de geuzenscholen twee machtige middels in d'handen van het Goeverne- ment om de kinders en jonkheden god- en zedeloos te maken. Het moet overal gezeid, herzeid en uitgeplakt worden, totdat menschen en kinders weten, dat het Leger en het Geuzenonderwijs jaarlijks kosten per persoon 20 Ir. per huishouden 100 lr. en per 1000 inwoners voor ieder gemeente 20,000 fr. De gemeenten uit het kanton van Herzele moeten dan jaarlijks betalen alsvolgt: Aijgem B:ambrugge Borstbeke Burst Erembodegem Haaltert Hautem St. Lievens Heldergem Herzele Kerkxken Letterhautem Ressegem St. Antelinckx Welle Woubrechtege m Zonnegem 35480 i556o 235oo 17740 85o8o 66960 42060 21320 40040 31000 20SÓ0 18760 19060 27400 17440 9940 te samen 492,260 Dit komt zeer na,op een half millioen franken voor die 10 buitengemeenten. Wij willen hier geene be merking maken; onze achtbare Lezers hebben ver stand genoeg om t'oordeelen water hun te doen staat. Het is de schuld van de Kiezers dat het Leger en het Geuzenonderwijs zoo schrikkelijk veel geld kosten Het Volk en de Kiezers moeten overal roepen:Nie- mand gedwongen soldaatniemand gedwongen geuzenscholier! Weg met de loting! Weg met de geuzenscholen KERKELIJK NIEUWS. zondag, Feest dag van den Roz.enkrans en t'Alllighem, wijding dei- Nieuwe Kerk. Maandag, St Franciscus van As sisen in St Marlenskerk gevierd en dijnsdag in de Arme Claren. Woensdag, ten 10 ure, Mis van den 11. Geest, voor al de Katholieke Scholen derstad Aalst; na't Evangelie, Sermoen. Vrijdag, eerste Vrijdag der Maand, 's avonds ten 8 ure, Sermoen en Lof in de kapel van 't Collegio. Men gaat voort 's zondags na 't. Lof, met inschrijvingen op te nemen voor 't Apostelschap des Gebcds. Benoemingen. De Eerw. Heer Naessens, on derpastoor te St Martens-Lierde, is aldaar pastoor benoemd. De E. H. Cools, oudprof. in St Gregorius te Le- deberg, is coadjutor benoemd te Nedereenamc. Aalst.-Middelbaar Onderwijs. Er gaat hier ook gelijk in andere steden, eene Bis schoppelijke Middelbare Jongensschool, bestuurd door Priesters, ingericht worden. De opening der- zelve zal met d'eerste dagen van October plaats heb ben, in een voorloopig lokaal, Stoofstraat u. 41. De prospectus zal eerlang verschijnen. of de laatste Binders ran Vlaanderen, verhalen uit den Franschen Tijd, (naar het uitgebreid werk van S. VAN DER GUCHT, Kunstschilder te Aalst.) (16° Vervolg, vu. Oude Kennissen. Naar Meire. Meer dan eene maand was er verloopen sedert den mislukten aanslag der Binders op het Valkensteen gepleegd. De Gendarmen die zich nog altijd op Oordegem bevonden, hadden wel eenige onbeduidende aanhoudingen gedaan, maar tevens ook een hunner manschappen verloren; een gendarm was op een nachtronde in de bosschen verraderlijk doodgeschoten Zulks was geen wonder, ver mits zij dagelijks door de handlangers der Binders misleid en niet talrijk genoeg waren om overal het hoofd te bieden. De Overheid had de gendarms als handhavers der openbare rust, in bijna al de kleine steden en dorpen der Departementen verdeeld, waar zij den Roovcrs, ja wel opzicht baaaden. maar niet in staat waren al hunne strooptochten te beletten of hun zoo spoedig mogelijk uit te roeien, als men wel zou hebben gewenscht. In 't Land van Aalst was het nu schijnbaar gerust, ten minsten voor wat de moorderijen aangaat, want sluipdieften werden niet geteld;evenwel, langs Gent en Brugge en wel bijzonderlijk in Brabant ging het inbreken, binden, branden en moorden voort. Jan Clerker had zich een maand lang stil gehouden, misnoegd en verbitterd zijnde over al hetgeen hem door den Prokureur was gezegd; binst dien tijd sprak hij veel met de gendarms en ging ook meermaals Doctor Du Bien bezoeken; daar werd hij van Vader en Dochter uiterst wel ontvangen; doch éene zaak smartte hem, name lijk dat de Docteur gemeenschap bleef houden met den Notaris Vos- selaer; hij sprak daarover aan Florida en kreeg voor antwoord, dat haar Vader eene groote somme gelds bij den Notaris in bewaring had, en eens deze zaak vereffend, dan zou de Kennis wel afgebroken geraken. Met een andere zaak was Jan Clerker bekommerd: de 100 goud stukken van M. De Winter, uit Aalst, had hij nog in 't bezit; deze som behoorde hem niet toe; ze moest terug naar den wettigen eige naar,en een der laatste dagen der maand april, besloot de jongeling van zich met die som naar Aalst te begeven. Zijn vader, een grij saard en zijne teedere zuster verliet hij niet,zonder van de gendarms de verzekering gekregen te hebben, dat zij met bijzondere zorg de Hope van Vrede zouden bewaken. Het was 7 uren voormiddag; de helder opkomende zon voor spelde een schoone lentedag; reeds begonnen de boomen uitte botten en de lentebloempjes met duizenden tusschen het groen gras te ont- knoppen, terwijl de Leeuwerik met weiluidenden zang boven het koornveld luchtwaarts steeg en de bot- en destelvinkcn in 't groene loover kwikkeleerden. Jan nam afscheid van Vader en Zuster, wapende zich met zijn pistolen en rieten stok, riep MOOR want toevalliglijk met dien naam uit te spreken, had hij gehoord dat de hond dien naam droeg; een schoon sterk dier was het geworden, riep Moor, zeggen wij, en Jan begaf zich op weg naar Aalst; u Over 5 weken, peinsde hij, heb ik denzelfden weg bewandeld, ben ik bij denzelfden M. De Winter gegaan, en wat is er sedertdien niet gebeurd! En gelijk het gaat, als iemand alleen wandof, alles verrees en verscheen terug voor zijnen geest; zoo diepdeakend was hij,dat hij op den steenweg aan d'afspanning "DE ZWAAN, niet hoorde dat iemand op hem riep; een tweede geroep trok hem uit zijn mijmeringjen wie zag hij daar? Een cheese-rijtuig en daarneven M. De Winter van Aalst die er uit gestapt was. Te samen in d'herberg gegaan, hunne wederzijdsche verwonde ring uitgedrukt en aan 't klappen gevallen van al de moorderijen op dien dag gepleegd; van de groote somme gelds, welke men den braven heer had afgeperst, en welke zijne vrouw ter goeder trouw had gegeven, alhoewel het bleek een schurkerij te zijn, vermits daags nadien die mannen hun ambt verloren; Jan vertelde hoe hij 100 goudstukken had achtergehouden, behandigde dezelve dadelijk aan den koopman, welke hem rijkelijk wilde beloonen; doch Jan Cler ker weigerde en deed hem zelfs verstaan dat die 49,000 franken niet verloren was. Niet verloren! riep M. De Winter; ach j'ongen, zekerlijk 't is een hard verlies, maar ge zoudt eerder de starren uit den hemel plukken als mijn geld uit de klauwen dezer gieren halen. Jan bevestigde zijn gezegde; de Koopman bleef ongeloovig; Jan zegde dat er later wel middel zou geweest dat geld terug te krijgen, maar hij kon zoo weinig M. De Winter overtuigen dat d>.ze de kwitancie der afgetrochelde som uit zijn portefeuille haalde en de zelve in vollen eigendom aan den jongeling gaf; 't is toch een nietig heid zegde hij, en niets anders als een schat, in de grondelooze kol ken der zee verzwolgen. Na nog eenigen tijd geklapt te hebben, namen zij afscheid van malkander, vermits M. De Winter over Oordegem moest, en Jan zegde nog eenige zaken te Erondegem te moeten verrichten; want nu, op reis zijnde, wilde hij voortgaan. Openhartigen en braven mensch, zegde Jan, als hij M. De Winter zag wegrijden. Voorzeker, antwoordde de baas, en als men denkt, dat men zulk een deftig man heeft durven ge zangen nemen! Ja, dat is waarheid; maar hij is schatrijk, en men wilde hem pluimen; ik ben zeker dat men dit bij ons niet zou gedaan hebben; daarvoor zijn wij niet genoeg bemiddeld. Maar ik heb hooren zeggen, dat Mr De Winterer zijn kop zou gelaten hebben zonder 't wijs beleid van den Notaris Vosselaer van 'l Aalst. Van wie? i Van M. den Notaris Vosselaer; ze zeggen dat hij een der ver standigste en welsprekendste menschen is van p'heel Belgenland en bet', r advies geelt als menigen advokaat. Hebt gij dit hooren zeggen? Ja zeker, Dreas den Champetter heeft dat hier verteld, en er bijgevoegd dat de Procureur veel kas maakt van den Notaris. Hoort, zegde Jan, komt Dreas hier? Ja, dikwijls! Welnu, zegt hem van mijnentwege dat, al heelt hij Mana- Thresia gediend, dat hij geenen kleinen ezel is van zulke dingen te durven zeggen.,.. Daarmee stapte hij d'herberg uit, want van den Prokureur kon hij den naam niet hooren, zonder in droeve en spij tige gedachten te vallen. Gevolgd van zijnen getrouwen hond, vervoorderde hij zijnen weg. zonder juist te weten waarheen of waar naartoe; aan de Paro chie van Erondegem, waar den aardeweg naar Meire ligt, bleef hij staan, tot zijn eigen zeggende: Men heeft mij zooveel verteld, van al hetgeen de Binders 'hebben uitgezet bij pachter Vergammen te Meire, dat ik wel eens zou willen gaan zien; ik ben nogal liefhebber van zulke dingen; de man is meermaals bij ons in d'herberg geweest; misschien zal het hem plezier doen van door een oude kennis be zocht te worden; ik kan daar zoowel gaan als elders en 't is nog een goed werk; 'ne mensch doet er lultel genoeg in zijn leven. Hij verliet dus den steenweg cn sloeg de aardebaan in;een prach tige weg! langs beide kanten waren het kleine weiplekjes, omzoomd met wilge boomen, die tusschen hetkreupelhout en heesters opscho ten; kronkelende beekjes, eeuwenoude kopboomen, bekleed met groen mos of heertveldbladen.en wat verder hooge eiken enabeelen 'die hunne rijke kruin zwierig in de wijde lucht verhieven. Niemand is ongevoelig aan een wellustige buitenmorgen; en Jan,die een brave dichterlijke ziel had, als vervoerd door al het schoone dat hem in deze reine frische lucht omringde ging al droomende voort. Eensklaps laat Moor een dof gegrol hooren. Jan verschiet, kijkt om en ziet zijnen hond, het hair te berge en met opengespakte oogen iets aanstaren, dat zich rechts, tusschen de heesters moest bevinden: Achter! sprak Jan met gesmoorde stem en Moor wendde zich aan zijns meesters hielen, doch bleef altijd, zijn bloedige oogen naar dezelfde plaats gericht. De jongeling, reeds aan zulke verras singen gewend, windde 't leeren riemken van zijn stok rond de hand, cn toog een zijner pistolen uit den zak; doch hoe scherp hij ook toezag, hij ontwaarde niemand... En toch! er moest iets ver scholen zitten, want hij kende Moor reeds als een verstandige en voorzichtige hond. Terwijl hij zich beraamde,hoorde hij eensklaps van den overkant alwaar hij onraa.l vreesde, een heldere stem en vlaamsch lentelied zingen... Jan liet het gezang eindigen, kroop dan tusschen het houtgewas voort en zag daar een persoon, den rug gekeerd naar hem, op eenen neêrgevelden boom zitten. Het scheen een deftig burger te zijn, gekleed als stedeling, blauwe lakene over jas, ronden hoed, gekapte leerzen cn nevens hem, zijn wandelstok. Jan vertoefde nog een weinig, denkende dat de vreemdeling zich zou omgekeerd hebben: doch, ziende dat dit te lang ging duren,ver anderde hij van besluit, stak zijn pistool terug in den zak en trad met vasten stap voorwaarts, tot zijnen hond roepende Hier, Moor, achter! en laat de menschen gerust die u niets

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 1