ïlfuïïf en,ittt0Öaïrm en ©ngelukkm. AALST. In Frankrijk, een nieuwe spoorweg ramp, te Guitres, 25 personen gekwetst; in de nabijheid van Madrid is ook een con- voi-ramp geweest; i doode en 46 gekwet- sten; in België is zaturdag gederailleerd, de ""7$ trein-expres van Oostende naar Keulen, de - ramp gebeurde te Vetryk, tusschen Leuven en Thienen; de malheuren konden veel r grooter zi)nde chef-garde is ongehinderd; de stoker Radoux is doodelijk gekwetstde machinist Namur, arm en schouder gebroken; verder zijn nog ge kwetst; M. Josef Johson, M. Henri Houard. Mm' Elisabeth Houard. hun 3 kinders en de dienstmeid, allen Engelschen in Rus land wonende, en zittende in compartiment van eersteklas; d'eerste voituren waren ganse; verbrijzeld. De trein reed 70 a 75 kilometers per uur. Ze spreken in Mexiko van een spoorwegramp, waar 3oo reizigers en reizigeressen zijn gedood. Oost west, thuis best. WETTEREN. Maandag morgend heeft men op den ijzeren weg alhier, het lijk gevonden van den baanwachter De Pauw. De man is d«or eenen voorbijri;denden trein gedood. Het was een oppassend man en hij laat eene weduwe achter zonder kinders. Dijnsdag morgend is een man van Laarne in de Moerstraat door een wagen overreden. Alhoewel in deernisweerdigen toestand in een nabijzijnde huis gedragen, toch wanhoopt men niet hem te redden. Zondag nacht heeft Pieter Huighe te ROUSSELARE,wijk de Rui ter i3 messteken ontvangen van Constant Priem, oud 19 jaar; zij hadden te samen met de kaart gespeeld, verlieten de herberg en buiten zijnde, werd hij onmiddelijk aangevallen; tot nu toe is hij in geen levensgevaar; en maandag avond ook te Rousselare ge- huebte Spanjen is eene moord gepleegd op den genaamden Joannes Van den Bulcke, aardewerker; na geheel den dag gedron ken te hebben, had hij zich te slapen gelegd op den openbaren weg; de dader Alois Van den Bossche, ook aardewerker, dit ver nomen hebbende, is ernaartoe gegaan en heeft hem 2 steken toege bracht in den hals, de slagader was afgesneden, korts daarna was Van den Bulcke dood; beide daders zijn aangehouden. HAMME toch een wonderbare gemeente; 't is er altijd 't een achter t ander. Nu is 't er effenaf aan 't branden op nog geene maand tijd, reeds vijf keeren, maar nu is 't schrikkelijk! Zes boeren hoven met vlas en kemp, hooi en koorn, koeien en verkens, enfin met muis en luis, de prooi der vlammen! {De menscheu nauwelijks kunnen ontsnappen, moeten wegloopen in nachtgewaad, geene klee- ren meer hebben en niet weten waar in. 't Is ellende! ge zoudt schreeuwen als ge't ziet! Buiten't vlas en de hoornbeesten is alles daar of omtrent verzekerd. De Policie en 't regelmatig Pompiers korps heeft zich met lof gedragen.^ Tot Antwerpen is eindelijk aangehouden zekere Hafstingels, den chef eener bende, welke men sedert lang opzocht zijn ander mannen zitten reeds vast sedert 1879, doch hij had gedurig weten te ontvluchten. Nu vocht hij in een herberg, ah de Policie hem bi) de schabernak pakte. Aan de Werf van dito Antwerpen is g'arrê- teerd een hollandsche kleêrmaker; zijn echte naam is Van Oploo doch hii droeg den valschen naam van De Bruyn en was te Rotter dam uit 't celgevang gevlucht, alwaar hij 2 jaar moest uitdoen. Op de steenwegen naar Antwerpen wordt veel gestolen, bijzonder lijk op marktdagen; er zijn benden schobejakken die rond de kar ren rodeeren om korven boter en eieren tc stelen; en zekere Pruis man, Mauritz Behr, die in een rijk hotel verbleef, is aangehouden; hij had te Luik ook lekkere sier gemaakt, zonder iets te betalen.... Altemaal vrijdenkersvolk, van 't ras dat dagelijks in de liberale ga- I zetten leest: Dood, al dood! en handelt in consekwensie smeerlap, en dief en schroebber en bandiet spelen Een GARENTWIJNDERIJ afgebrand, te Verviers, van M. E. Detro; er was gewerkt tot 10 ure, korts na middernacht was 't vuur bemerkt; drij werklieden, die op de fabriek slapen, moesten met loopen hun leven redden. Te Mellet, bij Charleroi,is zondag op de foor verongelukt den herkul Durieux; als hij een laatste maal 't kanon op zijn schouders nam, 'T SPRONG en verbrijzelde zijn lichaam op een ijselijke wijze; op 4 plaatsen was hij verminkt. EEN DANSLOKAAL is in brand geraakt op de kermis te Ma- bendorf, in Saksen. De flikkers t'hoog genomen, een petrollamp doen vallen, en er was zull en onstuimigen sauve-qui peut, dat er 8 dansende lieden doodgetrapt zijn en 3o gekwetst. GroOTE-STORM geweest, in de Noord-zee, langs Denemar ken; veel gebouwen vernield, men spreekt van 3o schepen en vis- scherssloepen die in den storm zouden vergaan zijn. Een SCHIP petrol in brand geraakt, in de franschezcehave Cette; een petrolvat was gesprongen, in brand gekomen, en deelde 't vuur meê aan d'ander tonnen; een vreeselijke brand! op 't geklach van 't scheepsvolk kwamen er twee sleepbooten, juist bijtijds, want 't schip Primavera liet reeds een ijselijk gekraak hooren tn legde zich korts daarna op zijn zijde. Een matroos is gewond met zijn kleederen te willen halen. Tc Bordeaux is bij een vuurwerkmalcer een ontploffing ge weest: 3 jonge werklieden bleven dood op den slag; een meisje dat naakt bij hare ouders was gevlucht, stierf weldra. Nog 6 ander vuurwerkmakers zijn doodelijk gekwetst. ROME. 27 september. Eene nieuwe aardbeving heeft zaterdag te Galabrië plaatsgehad. Verschelde dorpen zijn bijna gansch verwoest. misdoen! De stem en 't geritsel der takken deden den onbekenden 't hoofd omwenden; hij verschoot, sprong recht, greep zijnen stok, doch liet hem aanstonds vallen en riep: Jan Jan terwijl bij bij- snelde om hem de hand te drukken. Die vreemdeling was niemand anders dan de gewezene fransche sergeant Jan Leefmans, welken wij te Lede hebben gezien; niemand anders, dan een boezemvriend van Jan Clerker, zijn werkgezel van Luik. r".Op den boem gezeten, begonnen zij tc vertellen; de gevarendhe- den van Jan zijn ons genoeg bekend; Victor verhaalde van zijn sol datenleven; hoe hij gewond was geworden, terug naar Europa ge keerd, in Aalst aangekomen en daar gehoord dat zijn rijke tante overleden was, doch al haar vermogen had achtergelaten aan M. Sprietvlechter, den meester klerk van M. Vossclaer; verders hoe hij in dienst was getreden bij M. Geeslheuvel te Lede en er de Binders had verjaagd; hij voegde erbij dat M. Geestheuvel over 14 dagen naar' Gent was gaan wonen, omrede van zijne vrouw, die den doodschrik op 't lijf bad en in Lede niet kon blijven. Ik, zegde Victor, naar Gent niet begeerende mee te gaan, ben teruggekeerd naar mijn Afspanning De Koornbloem t'Aalst,cn schik er te blijven, totdat er zich een goede dienst presenteert. Dezen morgend. ver volgde hij. 't weder was zoo friseh en liefelijk, sedert lang had ik ge dacht u te komen bezoeken en ik begaf mij op weg. Wel gedaan! sprak Jan, hem op den schouder kloppende, wij blijven vandaag samen, en dezen avond gaat gij meê naar d'Hope van Vrede. Er is logist voor u. Ik zou reeds t'uwent geweest zijn, maar over een uur aan d'Audenaardsche baan, ging voor mij een man, een soort van veld wachter, een baardbranderken in den mond en een besas op den rug. Wij geraakten aan den klap;maar vertellen dat hi; deed, van de Binders en van al wat hij ertegen gedaan en gepleegd heeft, van.... FV"Ei, viel Jan hem in de rede, gij hebt Dreas ontmoet, de cham petter van Oordegem, de grootste leugenaar en boffer die er ooit bestaan heeft. Ik werd het gewaar, en om zijn vervelend gezel schap te ontvluchten, heb ik den steenweg verlaten er ben in dees boscbje getreden, alwaar ik sedert eene uur, de schoonheden der natuur bewonder... Wat hemelsch weder, welke zuivere lucht! en hoort eens hoe de Nachtegaal daar zingt Zoo klapten zij voort, sprongen van 't een nieuws op 't ander, gelijk de vogelkes op de boomtakken, zonder eigentlijk plan of uitkomst, rookten een sterke pijp en waren verwonderd als de patatterklok luidde, dai de tijd zoo ras was heêngesneld. Nu, zei Jan, gaan wij uitzien om iets te eten. Halt, sprak zijn gezel, ik heb voor alles gezorgd: gerookte tong en fransche broodjes heb ik meegebracht; we gaan dus te samen eten en Moor, zijn geschiedenis was ook verteld geweest, Moor zal niet vergeten worden. De maaltijd duurde niet lang aanstonds werden de pijpen terug ontsteken; en nu, zegde Jan, rechtstaande, mijn gedacht was van eens naar Meire te gaan bij Pachter Vergam- men die zoo wreed door de Binders is behandeld; hebt ge daar iets tegen?Hoegenaamd nietlaat ons gaan (Wordt voortgezet). We zijn verdedigers van de Vertegenwoordi ging der Minderheden; we zijn overtuigd dat deze Vertegenwoordiging eene noodzakelijkheid wordt voor de groote steden,al-,vaar een liberaal Bestuur, baas zijnde, moedwillig de gemeentegelden ver brast, alle Katholieke Rechten onder de voeten trappelt, ja alwaar men zelfs gezien heeft de wal gelijkste exploitatie van d'Ontucht, jaren en jaren gepleegd.De Vertegenwoordiging der Minderheden zou de partijschap eenigcrwijze doen bewaren nooit de hoop hebbende van ALLEEN meester te zijn, rou 't schoeffelachtig en dikwijls hevigste ele ment in de partijen verdwijnente samen moeten de huishouden, zou men van den nood een wet maken, en malkander verstaan om een eerlijk, spaarzaam en vrijheidslievend Bestuur te vestigen. U it liefde voor hun Medebroeders uit Gent, Brussel, Antwerpen, Luik enz. ja, menige katholiek zou, zelfs in zijn sterkste forteressen, een liberale Min- dtrheidaanvecrden;doch detoepassing der Minder heden vragen,uitsluitelijk in een katholiek Bestuur, dat is een dwaze krijgslist, een meting met dobbe len boom, een soort van beurzesnijderijVER BOND, indien gij rechtzinnig voor dc Vertegen woordiging der Minderheden zijt, vraagt die wet aan 't Liberaal Ministerie maar exploiteert deze gewichtige kwestie nieten zeer waarschijnlijk, moesten de liberalen in Aalst eens bovengeraken, dit zelfde VERBOND zou met handen en tanden, met armen en beenen, de Minderheden afweêren, om gansch alleen meester te zijn en op zijn libe raals te besturen; dat is, de Stad uit tc putten en de naaste vriendekes ten uiterste te voldoen... Zou 't zelfste niet moeten gezegd worden van d'aanbe- stcdingen, voor welke 't VERBOND nu zoo hevig schermt Was er onder 't liberaal Bestuur, ooit spraak van Aanbesteding Ging het zoover niet dat 't VERBOND alles wat zijn vak aanging zoo gulzig opslorpte, dat liberale Aalstenaars, inboor lingen der stad, metrecht en rede moesten klagen?. Wat ons aangaat, een wet die vooral de mogelijke werken en leveringen, d'Aanbesteding verplichtend maakt, zulke wet zouden wij als eene groote ver betering aanzien.De katholieke Scholen zijngeo- pend, hebben aangewonnen, zouden bijna al de kinderen hebben, indien de liberalen van hunnen dwang wilden alzien. Men moet geen oogen in zijnen kop hebben, om niet te zien dat d'officie'ele scholen deg/jo van hun leerlingen te danken heb ben, aan afschuwelijke dwingelandij, omdat aan veel werkende Ouders wordt gezegd Uw kinders in de Gcuzeschool of uw brood kwijt!.St-Lie vens Pensionnaat is veranderd in een Noviciaat voor de Broeders der Christelijke scholen.... Aalst heelt veel te danken aan dit St Livinus zonder een centiem subsidie of ander ondersteuning, was dit Gesticht tot eene verhevene hoogte gestegen, en heeft, al den tijd van zijn bestaan, aan d'Aal- stersche Jonkheid voortreffelijk onderwijs en be kwame opvoeding verschaic. Aan heeren Directeurs en Professors zij lof en dank gezegd. Nu is er in Aalst groote behoelte van een vrij gesticht van middelbaar commercieel Onderwijs. D'Ecole Moy enne, met al 't geld dat zij kost, voldoet niet ten eersten, de lucht wordt ei meer en meer liberaal en geus dat is ter oogen uit te zien; ten tweeden alhoewel de naam er is, in der waarheid, zij is maar een Ecole primaire en mag ten hoogste ne vens de St-Jorisschool staan. Er is in Aalst een Commissaire Speciale geweest om de stad tot groote Scbuolonkosten te dwingen de Winter nadert hij kan lang en streng zijn maar de libe rale Ministers weten niet dat er kan hong. afge zien worden! Aalst wordt verdrukt, Aal:wordt GEDWONGEN een nieuwe school te bouwen, de Rechten der Gemeenten worden versmeten en vertrappelt, Aalst zal een school moeten bouwen voor de ratten, een school van 45,000 fr. en jaar lijks de traktementen van verscheide Geuzen en Geuzinnen,het Stadhuis van Aalst wordt over weldigd, gelijk door de Jacobijnen en door den Hollander; en de liberalen uit 'i VERBOND kunnen gcenen weg met hunne vreugd.... Aalst zoo in brand staan dat die vreemde passanten er hun havana sigaar zouden aan ontsteken.... Weg, dat Volk 't Oude Viije Aalst, meer en meer bovenl Weg de naapers van de bloeddorstige Jacobijnen en van den koppigen Hollander! TAALST, VOOR EEN AFFICHE. Schelen. Brozen, spant 'ne keer; Jaak komt daar oen wit affiche uit te plekken. Brozen. 'k Zie 't ook Schelen. Zonder zegel! Brozen. 't Zal van 't Governement zijn. Lotj ons gaan zien Schelen. Ha, 't is van scholen Brozen. Eon nieuwo maskesschool die inge richt wordt, ambtshalve. Schelen. Wat wilt dat zeggen? Brozen. Ambtshalve, Schelen, datiseen school- kijkers woord; dat wilt zeggenGeeft alhier de sleu tels van uw geldkas; ik wil daar meester van zijn Schelen. Ha! Brozen. Ambtshalve, dat wilt zeggen: Gij Hee ren van de Regentie, ge zijt vrsl door uw medebur gers gekozen, ge regeert in hunnen naam; maar wij nemen uw macht af, onzen wil zal hier geschieden. Schelen. O die 'sjanfouters En waar gaat die nieuwe officieel school komen? Brozen. Op Mijlbeek, kameraad Schelen. Op Mijlbeek!!! welzou-je ze daar geen hall dozijn ribben afslaan met den eersten slag! Op Mijlbeek! en de groote schooi staat er half leèg? Worden ze zot, Brozen, stapel zot, van alzoo T geld te gaan wegsmijten Brozen. De Volksbeulen moeten toch ook werk hebben Schelen. En wat is er verder op die affiche Brozen. Dat d'ouders mogen zeker zijn dat de kinders in die school zullen ontfangen een degelijke en christelijke opvoeding. Schelen. Maar Brozen, ge lacht me mij! dat is niè schoon voor u.... Christelijke, datstaat er zeker tcch niet! Brozen. Ba 't doet!... in volle letters: Christe lijke Schelen. En 't zijn de Geuzen die dat doen uit- plakkenO de valsche schrinkels! 2,ij die spotten met God en zijn gebod, die noch naar kerk noch naar kluis gaaDze spreken van Christelijke Opvoeding Dat gaat te ver. Brozen de wereld zai niet lang meer staan! Christelijke Opvoeding! en in hun gazet ten,wat doen ze? Een stem. In hun gazetten maken ze de Chris telijkheid uit voor al dat slecht is; z'hebben nog oyerlest geschreven dat Z9 walgen en gruwen van ai die fabels van hemel, hel en vagevuur. Schelen. Zijt die ge wilt, maar die valschheid is ongepormetteerdEn ze ter ven dat uitplakken.... Maar Brozen.wie heeft daar zijnen poot onder gezet? Brozen. Wacht,'k zal zien: 'tis geteekend: Van Hauwermeiren, schoolopzichter. Schelen. Den dienen! die op de kosten van TGo- vernement rijkelijk leeft,... Als 't... alzoo.... is nu verschiet ik niet meer,.,. Brozen Schelen Kom, we gónder van déer! Want dat is kwak- /.alverspraat, die affiche; dien vent wordt betaald om alzoo te liegen. Hij trekt 5000 fr. 'sjaars; Wordt betaald om te liegen; al zag hij de waar heid promentig Yoor zijn oogen, hij moet simuleeren, den genzenbottik recommnndeeren'of Ofzijnplo j kwijt! Irgo, vuyagfiursklap! Maar ze zullen een wiek aan hun been hebben, met die maskesschool op Mijl- beek? Dat zo'ne keer elk lieber laten; maar gelijk ge zegt. Brozen, ze zullen weêr afkomen met hun verdomde volksbeulderij.,. Bij die liberalen, 'ne menschmoet prij en slaaf zijn. Weg met dat volk Niet lang geleden, een Katholieke gazetlier moest voor 'ne Procureur verschijnen, om een vuil geuzenti'onk op zijn plaats gezet te hebben. De waarheid had hij geschreven, maar de waarheid mag niet altijd opcnbanrlijk gezegd worden; de Geuzekercl, 'nevent doortrokken van 't sleclitgelijk een oliekan, had geklaagd, de Justicicstond bereid, de gazettier moest zijnen man noemen, moest zijn hoofd in den strik steken.Maar d'antwoord luidde: Wat geschreven is, blijft geschreven. Ge zult altijd zien dat de slechtste kerels mecstjgerucht zullen maken, als er een katholiek beschuldigd is; ge zult altijd zien dat de slechtste lappers zelfs listen en lagen zullen leggen, ja samenspannen, valsche getuigenissen voorbrengen om een Geeste lijk Man in 't gevang te krijgen! Hoe dikwijls is dat niet gezien? E11 nog dikwijlder zou 't bestatigd worden, indien men altijd Rechters had, die de waarheid onderzoeken... Een Rechter-Advokaat kan een eenvoudig getuige alles doenzeggenwat hij wilt... Nu zijn de liberale comméeren weer bezig met een zaak van Ovbrmeire; een heer Onderpastoor is aldaar aangehouden, beschuldigd door een lie vige liberaal zijner gemeente; dadelijk is zijn aan houding bevolen; met groot beslag is hij tusschen gendarms, op den marktdag van maandag naar 't verhoor gesleurd; men zegt dat de Tribunaal van Dendermonde tegen zijn aanhouding was, dat er gestemd is tegen 't vervolgen der betichting, en dat de Prokureur hem overgeleverd heeft aan... 't Hof van Appel te Gent. De liberale gazelten, deze zaak als een triomf rond kraaiende, doen zien hun slechte neigingen, doen herinneren:Denderhautem, Moorsel, Brussel, Luik, Antwerpen, Kortrijk, Char leroi, Litanne, Lessen, Lendelede, St Nikolaas, Schaarbckc, Cliampournay, St Mandré, Pezivres, Pradras, Poucet, Creuse en menigvuldige andere plaatsen, alwaar liberaal Volk ia publieke vuile schelnist 11 kkcrij is gevallen en veroordeeld'gewor den. E11 indien er over 't liberaal kamp, spions gc- brakt zaten, een oneindige litanie van aangehoude nen en veroordeelden zou men aantreffen.. En wat zien wij? Mannen gelijk den Moorselschen boef, worden den weg gewezen 0111 te vluchten. KIJKJES IN DE LIBERALE~VERGADERING. Sjefierken. Mijnheeren, d'oudste strijders van uw Komiteit zijn van gedacht dat al onze pogin gen zullen vruchteloos zijn... Later,... 't Fernijn. Saccri... Eloempke. Hier niet te vloeken 't Fernijn. - En wat deedtGIJ,op 't Esplanade plein Zonderziel. Laat de President spreken. Ealk-en-steen. Ja, later, als er een katholiek Ministerie is School/rat. En bas, alle Katholiek Ministerie Lenche. Ten minste 200 steramen liggen wij onder, 't Is opgerekend. Sjefierken. Laat ons een revireraent afwach ten;! klerikaal bestuur is te veel met oersoonlij - ken intrest bezig om lang te duren. (Uit den hoek der jonge liberalen gaat een ge- grol en gemor op, zij en de schoolmeesters roepen dat de zaal davertLuttéren! luttéren a bas la calotte sJtfierken. En met welke redens zult eii af komen Ajuin. Wel, die overdekte Markt Esculapus. Een werk dat niet te misprijzen is! t Verbetert de markten en is een oprecht mo nument Ealk-en-Sleen. 't Posthotel. Oostakker. Ja, komt daavmeê af, ge verliest uwen lesten commeroant; een bestendig Posthotel maken; er een bureel van Marchandise bijvoegen, g heel de stad spreekt daar lof van 't Fernijn. En den Dam! den Bolvard sJefierken. Is 't een slecht werk geweest den Radijzengang at ie breken? d'ijzere route eu de Vaart vrij eu lieber te brengen G'en zijt er niet, jongens CamiUus. We zullen,nondetonner! 't stadhuis ïnloopen of'k zal vlieg heeten; die klerikalen moe ten wegEn den Brand van 't Stadhuis, is at niets Kloump. Een malheureen onvoorzichtig heid, als ge wilt Lericlic. Toch niet genoeg om in een kiezing meê af te komen. Wangedrocht. En dat ze d'herbergen ten 12 ure doen sluiten! Esculapus. Goedlg'en hebt de treffelijke men seden nog niet genoeg tegen! Bokbict. En ons oude garde zal uitgaan el- ken avond, als ge wilt. Lenche. En de ruitjes breken. 't Fernijn. En dat die dansorgels niet altijd mogen spelen. sjefierken. Haort, ^an stem ik ook tegen u; dat eeuwig geronk wil ik alle zondagen niet.... Menheers, ge ziet we zijn niet t'akkoord; ik gade zittiDg sluiten en provisoorlijk: Wij onthouden ons! (De oude iiberalen juichen toe, de jonge Geuzen maken een gerucht van denhelscheu saoatdag; de schoolmeesterij staat ambUhalve te declameeren... 't Is niets, jongens, roept de schoolbaas. ik ga mor gen naar Brussel, en de perrukken zullen wel ge forceerd worden van den strijd aan te gaan en hun namen op den lijst te iigureeren). LOOPENDE NIEUWS. De Geuzen van Antwerpen gaan i5o,ooo fr. uitgeven aan publieke feesten: alle zondagen, muziek en traktement. Maar de Signoren zullen hun 'nen anderen polka leeren... Er is wel veel valschheid inde Stemming, maar 't slecht bestuur der Geuzen is te grof en te wreed, en 't zedebederf is te schrikkelijk. 162 ge heime slechte huizen op een wijk!!! 162 bronnen van bederf! De Vrije gazetten hebben sedert lang die pest aangeduid; maar die den duivel dient, moet toch zijnen sleep dragen en een schurltig hoofd zal zich niet vrijwillig onder den kam leg gen. Te Brussel, te Gent en te Luik zullen't de liberale besturen kwaad voor hun schenen heb ben. In die steden is wel veel slecht volk, veel onverschillig volk, maar als de maatvol is, ze loopt toch over. Verscheide Gemeenteraadsheeren van Gent willen niet meer dienen. De Keizers van Rusland, van Pruisen en Oostenrijk gaan bijeenkomen te Warschau. Pekcn Voorzichtig, de Geus de Valcourt, die ondereen bankiersmas ker, de menschen stroopte en 600,000 fr. heeft op gedaan met zijn geuzen en geuzinnen, dien lap, de Policie zocht hem in Amerika en hij spazierde te Parijs. Dc Brussclsche geuskwartieren zijn een oprecht roovcrshol. Dagen nacht wordt er gestu- deerdom despaarpenningsn van neerstige menschen. in te palmen. Elk heelt zijn volle goeste van de Geuzen Inkwisitie; 't isaltijd koekoek-e'enen-zang, op Geestelijkheid en Katholieken; 't en zijn geen kleine lafaards, die Geuzen; zij randen met alle geweld aan, en ze buffelen en schelden, als er een verdediging komt. Dit zot liberaal Enkwest kost aan de Staatskas 509,531 franken; elkelnkwisitcur trekt per maand 423,28 c.; vrij van reis- en mond kosten; de drukkosten beloopen tot 229,531 fr.... Lapt ze me daar! Om de wille van het smeer, lekt de kat de handeleer; en ge vindt bijna geen libera len als 't is om goudvischkes op te halen. Door 4 Vlaamsche Maatschappijen was Aalst te Brussel vertegenwoordigd. De grootste bloemruikers welke men in Aalst kon vinden, zijn den Beroemden Schrijver aangeboden. Zondag waren de Vla mingen in Brussel vereenigd, om hunnen Cons cience tc vieren; waarom vereenigen zij zich niet om hun Rechten te eischen, om de Middelbare Scholen, Collegiën en Pensionnaten te vervlaam- schen, om te zorgen dat het Vlaamsch heersche op de Rechtbanken, in 't Leger, in de vcrschillige Besturen? Ge kunt in Vlaanderenland geenen voet op 't convoi zetten, ol ge bots tegen een bediende die geen Vlaamsch kent... De jongens van Vlaan deren worden achteruit gesteken. Ach, in dees punt moesten katholiek en liberaal roepen IN VLAANDEREN VLAAMSCH! Een Mee ting van Independanten is te Brussel overrompeld geworden; ze wierd gehouden in de Brigittinne- straat; 1200 Brusselsche ketjes hebben daar't vrije woord versmacht. Te Voorde wordt vroeg en laat nog al veeï genever gedronken, nogtans het volk is er kloek en gezonümaar er sterven sedert eenigen tijd veel verkens van St. Antonus-vuur. Te Astene wordt er gepreuteld omdat er te dikwijls veranderingen en verplaatsingen gebeu ren; het is bijlang de scbuld niet van den goeden Herder noch van den zeer achtbaren en edelen beer Burgemeester. Te Maria-Lierde spreekt het volk met volle monden lof van hunnen nieuwen Herder de brave en ieverachtige Man verhoopt hulp en bijstand om iets te beginnen voor het tijdelijk en geestelijk welzijn van zijne Parochianen. In de Dekenij van Geeraardsbergen zijn op korten tijd veel oude en ziekelijke pastors gestor ven als de dood den ouderdom volgt, dan gaat het de beurt zijn van Moerbeke,Idegem en Steenhuise; drij Jubilarissen van 25 jaren pastoorsschap. —Te Ophasselt hebben eertijds op lOOjaren maar 2 pastors geweest; elk over de 50 jarenhet gaat er nu geheel anders; het leven der heeren pastoors is er korter als in de polders. Te Brakel 'nen voet verstuikt en likken gezet. Als het gevraagd wordt, zal den Minister zeer gewillig eene statie toestaan te Astene bij Deinze en eene te Leeuwergem bij Sottegem. Hij mag ook gewillig eenen mallpost toestaan, tweemaal daags om en weêr, uit Steenhuyse langs Essclie naar Sottegem. Inde Bisdommen vanBrugge, Genten Meche- len zijn groote verbeteringen gebracht aan den kerkzang. Doch er is in 't kanton van Brakel zeke ren koster en orgelspeelder die nog altijd koekoek eenen zang blijft zingen en spelen; hij heeft noch niets veranderd, niets verbeterd ;nogtans hem ont breekt geene bekwaamheid. Het schijnt dat de kerkmeesters en geestelijken onverschillig zijn of we! dat zij niets te zeggen en te gebie len hebben. Brieven en gedrukte stukken worden voor de'n zeiven prijs door den postbedienden ver en bij binden het land behandigdhetzelfde moet vol gens recht en reden ook bestaan voor de telegra fische d "pêchen. De Ministers peizendaar niet op, en de Representanten spreken cr niet van het is nogtans voor veel buitenlieden eene zaak van groot belang. Waar zijn meest ondeugden? Als iemand een Iiijeenraapsel wilt hebben van allerlei ondeugden, hij zal dat de wereld door vin den,in de spelonken der vrij metsers, in de kroegen, in de kamers en rond de paleizen van Keizers en Koningen. Het is daar,dat eerlijke, en godvreezende. lieden en de dienaars van God en zijne Kerk ver acht en beschimpt worden; het is daar dat de hei ligste zaken gedurig belachen en de oefeningen van den Godsdienst openllijk bespot worden; het is daar dat men kwaad spreekt van de geestelijke Overheden, van de Bisschoppen en Pauzen die de menschen van het kwaad en de 0 1 deugd afliekken en op den weg van eer en deugd brengenjaLet is daar dat men den almachtigon en drijmaal hei ligen Goi bespot, lastert en loochent! dit alles ge beurt nooit, 01'toch maar zeer zelden in de huizen en bijeenkomsten van burgers en werklieden. Eene rijke vrouw, oud 63 jaar, wonende in de Poststraat te Brussel, was met langgeleden ge trouwd met een zes-en-twintigjarigen jongeling, Amoon Bmetaaldraaier. De wittebroodsda- gen gingen gelukkig voorbij, doch weldra b egon de jonge man zijne vrouw te mishandelen, en dezer dagen, na zijne zakken volgesteken te hebben met geld en rentetitels aan drager, verliet hij het echtelijk huis. Sedert dan heeft men hem niet meer gezien. De verlatene en bestolene vrouw heeft bij het parket eene aanklacht ingediend. VERVIERS, 28 sept. Een dagbladverkoo- per, Lambert Dumont, deserteur uit het fransche leger, heeft gisteren een meisje, waarmee hij ken nis had, twaalf messteken toegebracht. De dood was oogenblikkclijk. De moordenaar is gevlucht. Men denkt dat hij de duitsche grenzen over is. CHARLEROI, 28 sept. Eergisteren reed e en koopman in eieren met zijne kar over den spoorweg te Anderlues. De barreelen stonden op-en cn dc man reed gerust voort. Eensklaps werd een gefluit gehoord; men zag den koopman dc handen wanhopend in de hoogte steken en de trein reed voorbij. Man, peerd en kar werden verschrikkelijk verpletterd. De koopman is een inwoner van Lobbes; hij heeft zijne wonden over leefd, doch de geneesbeeren wanhopen hem te redden. GENT, 28 sept. Men schrijft uit Olsene: Gisteren had alhier ter gelegenheid der gemeente- kermis, eene tentoonstelling plaats van koeien en peerden, alsook van landbouwgereedschap. Rond den middag had er een droevig ongeluk plaats; een vader, met zijn zevenjarig meisje aan de hand, was te dicht bij de koeien genaderd, en het kind werd door een der dieren omver gestampt en dan onder de pooten van de koei bijna verpletterd. Het bloed stroomde het meisje uit den mond en neus en men zegt, dat het kind slechts eenige uren het ongeluk heeft overleefd. De reizigerstrein van Denderleeuw naar Brussel, en die omtrent den middag in deze stad aankomt, bevond zich Dijnsdag tusschen de sta ties van St-Pieters-Jette en Laken, toen de kettin gen tusschen de lokomotief cn het eerste rijtuig braken. Dc lokemotief reed nog ongevedr 3oo me ters voort, terwijl het overige van den trein bleef stil staan. De reizigers sprongen verschrikt uit hunne kompartimenten, doch toen zij zagen dat het ongeval geen ergegevolgen kon hebben, haast ten zij zich naar hunne plaatsen weêr te keeren. De lokomotief kwam terug en werd zoo goed als men kon,weêr aan den trein gehecht. De reis werd zonder verderongevallen voortgezet.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2