ITUsöaöen en ©ugclukkcu. De storm ran rrijdag. Ei. wie heelt er een onweer en 'ne storm gezien, gelijk vrijdag van d ander week! 't is goed dat meester Van der Schuren met de vruchten zit; de losgerukte boomen zijn ontelbaar, langs alle kan ten; in 't Park te Brussel zijn vier der oudste en dikste boomen uit gerukt, 2 olmen en 2 kanadas; in de rue Tilly is een zinken dak op gepakt, alsof 't een blad papier ware; de Wind,dit onzichtbaar ding, welke kracht zit daar toch in Op de Muntplaats is een groot spie gelglas van de 9 Provinciën, t is in duizende stukskes gebroken in de Glazenstraat daar regende het stukken van glaze-panncn te Laken is een gemeenteschool bijna omvergewaaidt was ne mas- sakker der talels en stoelen die aan de staminéi buitenstaan; te LEUVEN is een uithaogberd op 'ne student gevallen; t'OOSTENDE zeggen ze dat er 'ne mensch gedood is, door 't invallen van nen balkon; te LUIK is op de werkman Lambert Henrossy, een blaffe- tuur van een schip gevlogen en heeft hem erg gekwetst; te BERGEN is 't Arsenaal in puinhoop geworpen; 40,000 fr. schade al de mu ren zijn uit hun lood; Engeland is aan zijn zeekusten schrikke lijk geschalotterd; ja, als de menschen op vast land zich moeielijs konden recht houden, hoe is het dan op zee geweest, alwaar het orkaan een flakke veld heeft! t'ANTWERPEN heelt de rukwind uit 't Noord-Westen onbeschrijfbare schade aangericht er kon geen ziel op straat gaan; met honderde schouwen vielen want Antwer pen staat daar blootgesteld aan d'eerste furie der Noorderwinden bijna geen huis, onbeschadigd gebleven;de gazetten spreken bijzon derlijk van grooten danjé aan 't OOSTERSCH HUiS, waar ligt dat icvers? aan de Dokken is 't te peizen, dat de schaliën daar afvlogen met hoopen gelijk; een teeken dat het dak slecht onderhouden is of dat 't berd begint te rotten; er is 'ne wagen in de Schelde ge waaid; in de Zuiderstatie is een hangaar ingestort, 5 werklieden ge- Kwetst; de Schelde was als een woedende zee;ze slingerde de groot ste schepen als nootschelpen, en die aan anker niet lagen, werden mishandeld en geslingerd, gelijk een werkende familie die van Geu zen en Vrijdenkers afhangt, en die met haar dierbare kinderen over den afgrond van 't slecht onderwijs wordt gehouden; ach, men schen, tracht u vrij te vechten, en weet wel dat een bete broods, in deugd en vrede, beter smaakt als de lekkerste spijzen in onrust en tweedracht en ondeugd. Er zijn zooveel rijke geuzen die 'ne pot pakken, om 't verdriet van hun hert af te spoelen, 't verdriet en hertzweer veroorzaakt door ondeugende kinderen, door jongens en dochters, die hun begeirlijkheid niet kunnen bedwingen, vermits de regeltucht der Religie hun ontbreekt en dat deze regeltucnt al leen in staat is, de jonkheid binnen de palen te houden want, zegt het boek der Wijsheid, die wijsheid en tucht verzaadt, is onge lukkig en ijdel is hunne hoop. (spes illorum); keeren wij nu terug naar Antv erpen; de Schelde spoelde bij hooge tij, meters ver op de kaaien, ten half negen 's avonds is de goote hollandsche schuit, Marie Anna gaan drijven en is gestooten tegen een hollandsche tjalk en bekwam zwaar lek,'t is te zeggen dat 't water er in geraakte; op de noodkreten der matrozen, daagde er hulp op en men bracht het verongelukt schip tegen den Verloren Kost, vanwaar koorden werden geworpen, en aldus de manschappen gered. Terzelvertijd kwam een schuit met baksteenen zonder volk op, aan St Pietersvliet gedreven, het was de Jonge Maria, van Niel; t'Austruweel was dit schip van anker geslagen en Van de Velde en zijn knecht sprongen in een bootje; te CALLOO heeft de Amerikaansche driemaster James Forster, ankers en ketingen verloren; en wat most het geweest zijn in volle zee Tusschen Antwerpen en den ouden God lagen zooveel telegraf- palen neer, dat de convois niet konden rijden de postkoets naar Hoogstraten kon ook niet voort,omwille der omgewaaide boomen. Ongetwijfeld zullen er veel persoonlijke ongelukken te betreuren zijn; nu brengen de koeriers ons reeds aan dat zekere Henri Cockx, oud 22 jaren, geboren te Postel en bezig zijnde met de luiken van een schip te sluiten in de Kempische dok, dat hij over boord is ge slagen en verdronken; een andere werkman, iheodoor Stevens, die zich aan de Dokken bevond, werd door den wind meêgesleurd, viel, en was dood, d'hartader gebroken. Te Brugge is 't nieuw lokaal van de Congregatie ingestort; als'tonweer begon, deed de meestergast 't volk uitscheiden van werker dit werd gedaan, doch drij gasten gingen nog hun kleede ren halen en waren juist boven, als't gebouw instortte en een massa puir ',oOTV -»n 4 hi'izekes .meéwierp H*" - f* 'ansmnds zien, doch De knuydt en De Roo gaven geen teeken van leven meer. In d'huizekes, waarop de balken en steenen vielen, zijn 3 personen erg gekwetst. Te MECHELEN was 't foir en bijna de kramen vielen in; er is er geen e'en,die niet beschadigd is. Te ST-ólLLES, bij Brussel, viel op den werkman Antoon Vierendeels, een zinken dak en bleef dood op den slag. Tweeper sonen die hem vergezelden, werden gekwetst. Te LENDELEDE, in 'tonweèr^an vrijdag, werd een werk man door een tak van 'ne populierboom op 't hoofd getrolïen en bleef dood op den slag. G'iieel West-Vlaanderen door is er groote schade. En hetgeen we daar vernemen uit Turkije, is niet min vree- selijk; in de woestijnen gebeurt het,dat er windhoozen ontstaan, en als die wind afkomt, er is geen ander middel als zich plat op den grond te leggen, en dan nog dikwijls wordt men weggerukt, gelijk een droog blad de kemels kennen dat, en leggen zich dan ter aarde; wee die onverwachts wordt aangevallen! de dood ontsnapt hij niet; 65 personen zijn aldus d'andcr week, langs Mailah,verongelukt. Te Brussel, aan St Jans-Hospitaal, is graaf Marnix, maandag, met zijn voituur omvergevallen en erg gekwetst. Stiermarck bleet zoo kalm als een steenen standbeeld en zegde van den moed niet op te geven, maar nog eenigen tijd de heirbaan te volgen. Wat kon kapitein Delfoer doen, als weeral egeven en voortstappen met blijkbaren tegenzin, want niet alleen hij, maar ook d'ander gezellen aanzagen d'uitspeuring als gemist... Maar eensklaps begon Moor ongerust te worden; h'J liep onge duldig over en weer, en zijn hairen rezen te berge. M. Clercker, sprak de kapitein, wat wilt dit zeggen? uw hond wordt zoo onstui mig! zou hij onraad vreezen? Zeer wel mogelijk, kapitein, laat ons een oogenblik blijven staan. En ziet nu! Moor liep al grollende een end wegs de heirbaan op, en kwam dan al jammerende terug, Jan bij de jas grijpende en hem voorwaarts trekkende; had het dier kunnen spreken, zijne stem zou geklonken hebben: Gij moogt hier niet blijven staan! Laat mij met Moor voorop gaan, zegde Jan en komt gij allen voorzichtig achterna; van duizenden is hier onraad in 't spel! En de jongeling, zijn pistolen trekkende, volgde zijnen hond dicht op d'hielen. Het beest had dezelfde grimassen van 's morgens als het Jan tot den kuil geleidde, waar de meid bedolven lag, doch nu met meer drift en grooter gejank. Een boogscheut verder, aan d'eerste huizen van Melle, bleef Moor staan, sprong naar de deur en begon er al huilende aan te krabben. Hier Moor, riep Jan, met gesmoorde stem, achter! De hond gehoorzaamde aanstonds, doch met zichtbaren tegenzin en ging zich droef achter zijnea meester plaatsen. Jan bekeek het huis. Het was een herberg. Maar de naam der herberg bracht licht in zijnen geest. IN DEN ROSKAM, BIJ B. FLEEMINCK, Logement; stond er op te lezen. In den Roskam!... sprak Jan, is't dezelfde baas niet, welken te Oordegem is geweest, waarschijnlijk om er in 't bosch, Moor dood te schieten? Zou er nog volk zijn?... Alles blijft stil; misschien hebben zij niets gehoord... Moor,kom; we gaan bij ons vrienden raadschee- ren. Hij keerde dan terug en vertelde in korte woorden de geschie denis van Moor. Wat gedaan, John? vroeg de kapitein, hier binnenspringen he'! Niet te haastig, als ik u verzoeken mag, laat mij eerst rond de herberg onderzoek doen. Eenige oogenblikken nadien keerde hij terug: Kapitein,zegde hij, hem d'hand drukkende, ginder aan de stalpoort heb ik voldoende sporen gevonden om u te kunnen verzekeren, dat de moordenaar der weduwe Verpluimen in uw handen is; hier heeft hij zijn peerd gestald en is niet verder gegaan. Ik dank u hartelijk, vriend, aan u d'eer van de maatregels te nemen voor die gewichtige vangst; wij allen zijn t'uwen dienste I ('t Vervolgt). AALST. N Ze moetenja ze moeten geweldig me de poeppers zitten, de Iiberhaters van Aalst. Jun Verbond van zondag bewijst lietEen ver. oor deelde, die de galg voor zijn oogen ziet, 1 i» ijlkoorts valt, kan geen uitzinnigere praat liov len. Oordeelt liever, geachte Lezers, welken ijb den bombast er uitgegeven wordt, 0111 de liberale 1 kan didaten nog eenige stemmekes af te nemen. Alles, zoo schrijft 't Verbond, alles sin Aalst doods en treurig; geen vricndscha. en vreugd, geen kennissen, geen vrolijkheid nl er!! en alle hoop op herleving der oude Aalster sche vrolijkheid en levenslust moet opgegeven wor- den, Ten ware, ja ten ware, voegt 't Verbond e fbij, dal gij in plaats van die droeve en oudeklerik: den, tenware dal gij den 2o''n October flinke ni3 .uneu kiest, gelijk AP Cumont, De Windt, Lecltir>'.c Van Assche, endezoovoorts... Spijtig dat korel! fint bij die schaar van flinke liberalen niet is; ïiaar 't zal voor de naaste keer zijn; nu, vermits d'01 5kels uit 't Verbond het zoo uitdrukkelijk verklaren, de flinke redders van Aalst, die de vrolij kheid moeten herstellen, die moeten beletten dat d'Aal- stenaars malkaar niet meer kennen, de llinke pje- ziermakers kunnen maar peizen, dat zij reed met remen en beenen, met lijf en ziel op 't Ste.Jhuis zittenof eenige stappen daarnevens, i n den ouden Sis, om hunne fameuze Verbondschi ij vers te loven en te prijzen.... Zekerlijk, op aangebr -.udde vlaaien dient er wat meer suiker gespreid te wor den, maar alzoo zijn vrienden voor den aap ho uden, dat is toch te geweldig! En hoe zullen die flinke mannen Aalst redden en gelukkig maken? T Vat is hunprogramma? Welke verbeteringen zullen zij inbrengen? Welke veranderingen? De libera1'--n zijn nn 14 jaar van 't Stadhuis af, z'hebben de Katho lieken aan 't werk gezien, z'hebben al de zii' .ingen van den Gemeenteraad mogen doorsnuffelen, Wat gaan zij doen? En hier, 't is te vergeefs dat men 't Ver bond leest en herleest, men vindt er niets dat «)p een programma trekt, niets dat zij beloven te verbete ren; niets, dan NIEUWE LASTEN; NIEUWE GEUZERIJEN Oordeelt liever, geachte Kiezers De liberale Kandidaten bieden zich aan,oruAalst te verheugen en te verblijden door een ATHENEUM Een civiel Collegie, gelijk er nog een Jbstaan heeft in de laatste jaren van den Hollanjer, en waartegen de Gemeenteraad van dien tijd protes teerde, tot dat de jaren 50 die Geuzerij 0 ver den Aloerdijk wierp. EEN ATHENEUM W Door niemand gevraagd Gansch nutteloos Ja, gevaarlijk, omdat het d'hoogere Studiën on der den voet zal brengen en benden halfgetecrden in de stad en op den buiten werpen! Een Atheneum, nu met 2 ii 3 Meesters later met lo 20, alles op de kosten van Br.'/ger en Ambachtsman... Maar dit Atheneum zalJzoolang niet leven, en 't eerste werk van een katholiek Mi nisterie zal wel zijn, al deze kankers en Ik. -vormen uit de .Steden te jagen. Wat beloven ze nog? EEN MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. Ja, dat deliberale'schooluit Je Zontstraat, door Mrc" Eyernian en De Ryck gesticht,door de li beralen tot nu toe onderhouden, dat die school, waarin eenige brusselsche geuzen hunnema- mezellen in 't pensjonnaat leggen, dat die school op den rug van de Stad zal gelegd worden. Scheuren ze niet open, die bloedzuigers! Wat!!! d'opvoeding der rijke liberale kinderen, betaald door de Stad, 't is te zeggen door Armen zoowel als door Rijken? Kunnen ze nu die EENIGE school niet blijven onderhouden? De Stad moet de hulpmiddelen der Armen pege- len, de Stad moet zijn Gasthuis te klein en onge zond zien, de Stad moet nieuwe lasten hellen, de Stad moet aan veel klein bedienden zeggen: Ja, 't leven is duurlge zoudt iets meer moeten verdienen! we zullen zien! De Stad moet, 1111 reeds, nuttige werken laten staan, en die liberalen komen beloven van het Onderwijs van rijke en welhebbende libe rale juflerkes door de Stad te doen betalen!!!!!!! En hoeveel zou dat kosten! Ha, z'en durven 't niet zeggen! Misschien 10, lo, 20,000 fr. 's jaars; want als 't uit de Stadskas is, zal jufvrou Dwingelo en haar gezelschap dobbel en dik moeten betaald worden; en hun lokaal zal grandiose moeten zijn! En er zal '11e sekretaris moeten zijn, of een sekretarinne, met 1000 of 1200 fr. traktement! Met wie komt dat Volk den zot houden?!! Liberale Kandidaten, ge spreekt van gespaar- zaamheid, en ge zit met zulke projekten in uwen zak! Durft M. Cumont, durft 3f. De Windt, of wie het zij, eene sommc gelds te pande stellen, voor 't geval dat die gespaarzaamheid op een spoedige vergrooting van lasten zou uitkomen? Maar, zijt zeker, geenen koperen knop zullen ze durven ver wedden. Een derde liberale belofte, is dat er nieuwe Geu- zentempels zullen komen op Mijlbeek en Schaar beek!!! Nieuwe scholen! Nieuwe renteniers en renteniersters op de kosten vanannen rijk.'Nienwe Apostels voor een kerkscheuring gelijk Pecher in Antwerpen verklaarde.... We zouden bijna moeten zeggen dat d'afliche- plakkers van 1878 nog slimmer te werk gingen, als er grootere slimheid kan bestaau.... Kom, ver laten we dat Volk, hetwelk naar zijnen put loopt, (en we vragen aan de denkende en wijze liberalen wat ze van die beloften denken), verlaten wij de wonderbare gelukmakers en begeven wij ons naar de J VERGADERING DER KATHOLIEKE KIEZERS, Die plaats had maandag II. Welke menigte van Kiezers De ruime zaal opgevuld Kiezers van alle standen! Uit Aalst-Mijlbeek en Schaarbeek! Bijna ai de Leden van den Gemeenteraad zitten aan '1 Bureel. -M. de Burgemeester, Voorzitter, opent de zitting rond half acht, en geeft het woord aan Mr Charles Liénart-Leirkns, Provinciaal Raedslid,en broeder van den grooten Raadsheer en Representant,die bij elke Katholieke Vergadering in elks eerbiedige gedachtenis komt. M' Charles Liénart sprak in 't Vlaamsch en verklaarde dat het een schande is tegenwoordig zijn Kiezersin een vreemde taal aan te spreken. M. Liénart sprak klaar, verstaanbaar voor elk. vloeiend, uitdrukkelijk; van den eersten oogenblil waren al d'Aa 11 hoorders aan zijn woord geboeid; hij sprak van de plichten der Gemeenteraadshee- ren,eerst en vooral van te eerbiedigen wat alle nien- schelijke wet moet eerbiedigen, wat door God zelf boven Keizer en Koning is gesteld: Zijne Kerk en zijn Geloof; hij sprak over de plicht der Ge- meente-Raadsheercn, van wijselijk en spaarzaam te besturen; hij verklaarde zich eindelijk tegen de scholen van bedrog gelijk hij ze doemde, tegen d'uitvoering der Ongelukswet van 1879, door een onweerdig Ministerie;hij riep uit,alszijnenwensch, als zijne leus: DE STAAT RUITEN DE SCHOOL VRIJ ONDERWIJS EN VRIJ LEGER.... Zelden is een aanspraak met meer toejuiching begroet als de zijne. Na hem sprak M.- Victor De Gheest eenige rondborstige woorden M. Eeman verklaarde en legde uit, hoe de Stad gepluimd wordt door het 0 fliciéci onderwijs, en hoe die afstrooping nog veel wreedcr zou zijn, moest de Schoolwet hier uitgevoerd worden, door een liberale Regentie in 1877,beliep het sehoolbudjet hier tot 56,000: in 1878,58,000; in 1879,(50,000 en in 1880, als de scholieren den dikken helft afvielen, dan is het geklommen tot 60,000 frE11 de Stad, al haar hulpmiddels beloopen tot 520,000!... Te Brussel betalen ze 27 fr. per hoofd voor de scho len, dus meer dan al d'inkomsten der Stad... M. Eeman sprak ook over 't Armbureel, dat in Aalst de volle vrijheid heeft gelaten, terwijl in al de liberale steden een ijselijke en vloekbare dwang op de ziel der Armen is gepleegd. M. Eeman heeft daar treffende aanhalingen ge daan, en indien 't Komiteitde welwillendheid had getoond van een lafelken en een stoelken voor de Drukpers te plaatsen, we zouden langer uittreksels van zijne Toespraak hebben medegedeeld. Dan spraken d'heercn Schepenen MONFILS en BORREMAN; Stads linanciéele werkingen werden blootgelegd en vergeleken met degene der libe rale Regentie. Er werd getoond, en dat is ontegensprekelijk Dat de liberale Regentie met haar leenin gen niets merkweerdig heeft verricht, en om haar leeningcn gedurig nieuwe opcenten moest vragen... 't Geld smolt weg. Er werd nog getoond: Dat deze Regentie met haar gewone middelen veel nuttige werken heeft verricht; Geen straat in de Stad, of z'is verbeterd. Dat Mijlbeek en Schaarbeek eens spreken Er werd nog getoond: Dat onze Regentie de 2 0/0 heeft afgeschaft en aldus 156,000 fr. in de kas der Burgers gelaten. Met een liberaal bsstuur zou dien pencent al tot 4 of 6 0/0 gestegen zijn. De leening van dees Bestunr is 1° Op voordeelige wijze aangegaan; 2° Zonder de lasten te moeten verhoogen. 3" Voor nuttige werken welke g'heel de wereld zien kan: D'Overdekte Markt, die maakt dat wij misschien de grootste botermarkt van Vlaanderen hebben; en wie zal oprekenen, het wekelijks pro- fijt? Het Post-Hotel, dit groot voordeel aan do Commercie. Den Dam, het bijzonderste werk dat in Aalst sedert 100 jaren is verricht. Dat zijn geen veronderstellingen, maar daadza ken. Zekerlijk, niets is volmaakt; maar 't is hier weer d'historie van den splinteren den balk... Na den uitleg der heeren Schepenen, nam M. den Burgemeester 't woord, 0111 een laatste punt te behandelen, namelijk 't kerkhof dat on der liberale handen eenen delfput zou geworden zijnja, het gaat zoover dat men katholieke Bur gemeesters vervolgt, omdat zij zich verzetten te gen de schending van hun Kerkhof; maar de heer Burgemeester beloofde plechtig liever alles te lij den, als het Kerkhof te laten schenden, en de da verende toejuichingen der Kiezers prezen en be dankten hem voor die manhaftige verklaring. Ten slotte werden al d'heeren Kiezers uitgenoo- digd om wel op hunnen post te zijn, en als éen man voor al hun kandidaten te stemmen; Vrijheid in de voorloopige stemming, volle Vrijheid; doch na de uilroeping, met eenparigheid 't kruisken gezet in 't vierkant boven de Kandidaten, gelijk men het hier onder ziet staan. Ixl MM. (Borreman Emiel, (De Gheest Victor, (De Wolf'Coevoet, Eeman (Rudolph, Liénart Charles, Limpens Emiel, Meert Schuermans, Monjils Jrancois. De kiezing is al dat gemakkelijk is; wordt uw naam afgeroepen, ge gaat in 't kiesvertrekde President geeft u een bulictijn, ge begeeft u daar mee in een der bureaukes, alwaar op den lesse naar een potlood ligt; ge schrijft een kruis in 'I vierkant boven den naam der Katholieke Kandi daten ge vouwt den brief toe, in vieren, den ze gel naar builen, en ge Iaat hem in de kiesbus val len.... Het kruisken mag uit het vierkant niet komen; als gij eenigzins twijfelt, vraag een ander kiesbrielje; opal de Bureelen, zult gij van uw Vrienden zien zetelen. Zijn er Kiezers, die te straf beven 0111 hun kruisken goed te zetten, ze mogen aan 't Bureel iemand meêvragen. E11 gestemd voor g'heel de Lijstanders riskeert gij uw briefken te vernietigen; de liberalen razen wel van Minder heid, doch dat ze naar den Sis IoopenNOOIT zal een ware Katholiek voor Liberalen stemmen; doch als de Wet zou decreteerenOVERAL moet de Minderheid gerepresenteerd zijndan zullen wij deze wet zekerlijk niet afkeuren. ROME. Zondag laatst, heeft Z. H de Paus 300 italiaansche en 6000 trouwe Romeinen in verhoor ontvangen De patriark van Venetië las een adres, waarin hij verklaart dat Italië katholiek is en katholiek blijven zal. i)e Paus bedankte hen, en zeide dat het gevaar van Italië bestaat ir. de pogingen welke men aan wendt om hetzelve te onikatholieken. Waakt en bidt, ging zijne Heiligheid voort, en vereenigt u. IK zal niet ophouden te strijden voor de vrijheid en onafhankelijkheid van den H Stoel die noodig is voor 't heil der wereld. Niemand blij- ve werkeloos of onverschillig tegenover een staat van zaken welken Ik noch Iemand mijne opvol gers ooit zal aanvaarden Onze wapens zijn geeste lijke wapens, maar wij zullen zegenpralen. IERLAND. Parnell, het opperhoofd der iersche beweging, de eerste minister van Ierland, gelijk men claar zegt, is verleden week plotseling aang •- houden te Dublijn. Die tijding heeft gansch Ierland diep ontsteld. De engelsche gazetten juichen toe. Te Cork blijven al de winkels gesloten tot teeken van rouw; manifestation gaan te Dublijn plaats hebben. Telegrams van Amerika moedigen de ler- landers aan, tot standvastigheid en geduld in den strijd. Verscheidene andere iersche leden van 't Parle ment zijn aangehouden. Het habeas corpus is overal opgeschorstgansch Ierland ligt onder de dwang- wel; de engelsche policie en troepen worden ver sterkt Van den anderen kant, de verbittering der gemoederen groeit aan. Te Ddblijn en in andere steden schoolt het volk te zamen om te protesteren tegen die aanhoudingen en te verklaren dat zij geen pacht meer betalen, zoolang Parnell in de gevangenis zit. HetTtt>(5e0em:7if,hardnekkigen bloedig, tusschen Ierland en het Engelsch goeverneraent, is dus be gonnen. In de meeting van zaterdag te Dublijn, waar er meer dan 20 duizend personen waren, riep men met geestdrift leve do Iersche Republiek! geene pachten meer!! Frankrijk. Is Garabetta bij Bismark geweest te Varsin gedurende zijn reisje in Duitschland? Men mag antwoorden Ja; anders zou men niet verstaan watGambetta langs Varzin is gaan do m, voor dat hij in Frankrijk net roer in handen neemt. Natuurlijk heeft hij bij denduifschenkanselier wil len weten langs welken kant hij zijn politiek zeil moet houden om niet te veel tegen den kanselier te botsen Roehefort moet voor 't recht komen omdat hij ge schreven heeft dat de veldtocht tegen deKroumiers maar een voorwendsel was voor Gambetta en zijne klik om op jacht te gaan opdemillioenen van Tunis. Roehefort beweert dat er brieven bestaan die de eerlooze winst bewijzeD, maar dat zij afgekocht zijn geweest voor 60 duizend franken door eenon vriend van Gambetta, en stillekens weggefoet- feld. In de groote meeting der radikalen te Parijs zijn Gambetta en Ferrij veroordeeld en buiten de wet geplaatst. OOSTEN. De sultan roept in alle haast zijne koiumissarisen uit Egypte terug; hij ziet dat Fran krijk en Eügeland daarvan niet willen hooren, eD dat Europa hem niet zou ondersteunen.— Nu dat hij Europa kwijt geraakt, droomt hij van al de Mu- zulraannen der wereld onder zijnen scepter te ver eenigen; en daarvan zijne kuiperijen in Epypte, Tunisië enz... Verder in den Afghanistan, is Ayoub nog eens geklopt door den Emir, die nu meester is van de stad Herat. Ayoub is naar Persië gevlucht. Op 26 Otober komen de czar en keizer Frans van Oostenrijk bijeen en den 5 NoveinberzalKoning Humbertus bij den Keizer van Oostenrijk komen. De Toestknd in Ierland. De korrespondent van Figaro dieoverigensgeen- zins voor de Ieren genegen is,schrijft het volgende over den toestand in het groene Erin De geschiedenis der volkeren levert geen enkel voorbeeld van een toestand, zooals die van Ierland tegenover Engeland. De sabel alleen kan nog die kwestie oplossen. Reeds over twee jaar wist men dat het vuur in Ierland onder de asch smeulde, men heeft gewacht tot. dat een onmeetlijke brand was uitgebersten, vooraleer pogingen aan te wenden om de plaag te bevechten. Met de dwang wetten neemt men gevangen wie men wil, doch men kan slechts in Ierland aanhouden;M.ParnelIisgevangen,maar M. Healy en M. O' Connor zijn in veiligheid te Ho lyhead, in Schotland, en vandaar zullen zy voort gaan met de Lanrt-leage te besturen «De gewapende opstand zal het natuurlijkgevolg zijn van de geweldige uitdrijvingenendanzullenilo fenianstusschenkomen.nietmeer metsteenen.maar met goede geweeren in de vuist, en 't isdaar ai wat de leiders der League beoogen. De twee partijen zullen zich ineen smelten, want zij streven beiden naar een en hetzelfde doel de onafhankelijkheid van Ierland. Ik twijfel sterk of in dit geval M. Gladstone wel de overwinning zal behalen. Ook te Londen en inverscheideneanderesfeden van Engeland, waar menderaeetingsnietzou kun' nen verbieden, heft de Land-league het hoofd op. Te Clerkenwell-Green had zondag eene meeting plaats, waaraan 10,000 personen deelnamen. Allen waren meest Ieren, die nooit meer naar hun vaderland zullen terugkeeren, maarallen rie pen toch met overtuiging Dood aan Forster Leve Parnell I ••Nog eene grootere Meeting wordtaangekondigd voor zondag aanstaande. Reeds bereidt men de groen vlaggen eu andere voorde Ieren gehelde kenteekens. Ditmaal zullen honderd duizend per sonen aan de betooging tegen M. Gladstone deel nemen, LIBERALE LEUGEN. De liberale bladen hebben dezer dagen met veel ophef gesproken van den zelfmoord van een zooge zegden priester Sebastiani, die naar een afgrijselij ken aanslag gepleegd te hebben in Italië, in Frank rijk eene schuilplaats zou gezocht hebben. Men noemde zelfs het slachtofferhet was het nichtje van kardinaal Ferrani (sic). We nu, men leest in de Italië van 7 October, dat men noch te Rome, noch in gaHsch Italië kennis heeft van het feit, dat men nog in 't ministerie van binnenlundscho zaken, noch bij de kwestuur een priester Sebastiani kent, en eindelijk dat er geen kardinaal Ferrani bestuat. Zullen de liberaal bladen die logenstraffing opne men? Wij twijfelen er aan. Handelsblad. OPGEPAST. De policie van Berlijn heeft bevel gegegen schei kundig tone soort kraagjes en manchetten te onder zoeken, die sedert eenigun tijd in den handel zijn gebracht, namelijk die, welke verveerdigd zijn uit zekert waterdichte gomachtige stof en eenvoudig door middel eener natte spons kunnen worden ge- jvasschen Bij dit onderzoek bevond men, da^ t<r verveerdigiug dezer stof bestanddeelen worden ge bruikt, die gevaarlijk zijn voor de gezondheid, onder anderen zeer veel loodwit. De stof is zoo licht brand baar, dat zelfs de geringste aanraking met een bran dend Btekske een ongeluk kan te weeg brengen.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2