Rampen, Hlisöaöcn en ©ngclukken. Overzicht. In de kamer. BRUSSEL. Brand geweest zondagavond, rond halver tien, op de tweede stagie van de Colk d'Esbagne tegen de ülazestraat. Gelukkig dal de paniek niet geraakt is in den nabijzijnden theater, of er waren schromelijke malheuren geweest. Aan de Brussel- sche dokken, tusschen de Peuplies-straat en de rue du Grand Hospice, is een huis dat scheurt; den etat-major van 't Glazen-huis is komen inspektie do»n. De dieven dergoudsmederij Sturbelle, gaan op't banksken komen: ze zijn: Victor Breysse, oud 24 jaar, Franschman, en Karel-Fried Chariot, oud 19 jaar, ook franchoos; er zijn voor 70,000 fr. juweelen teruggevonden; de diefte bedroeg 211,000 IV. De diefte werd gepleegd den 4 Januari; den 20 Juli zijn er van de gestolene juweelen ontdekt te Londen; den 29 Juli en 20 Augusti werden de dieven respektievelijk te Parijs aange houden. 't Is te Lakkn dat er een leelijke prij werd g'arrêteerd en voor den Juge van Meulebeek gebracht. De schurk was razend en riep tot de VrederechterDat ik aan u kon, den kop zou ik u inslaan! Hij werd veroordeeld en dreigde dan nog, als hij los ge raakt, twee personen te vermoorden, die hem hebben doen aan houden. Een Krui va* eer voordien man! Te Brussel, een jongske van 6 ii 7 jaar, in d'Heyvaartstraat wandelde met zijn zusterken op den arm; hij liet 't kind in de Senne vallen, sprong er achter en beide kinderkes gingen verdrinken, zonder 'ne werkman die daar juist passeerde en de twee schepselkes van de dood redde. GEM. 't Is 'ne zekere Van de Voorde August, die beschul digd wordt van den doodsteek gegeven te hebben aau den ongeluk- kigen Begfayn. Hij zit vast en is reeds 'ne keer vertransporteerd naar 't Paleis van Justicie. De tranen bolden over zijn kaken; ach, kon hij herstellen de gevolgen zijner dronkenschap! Maar 't is te laat; de menschelijke Justicie zal hem moeien straffen; en als de menschelijke Justit ie straft, ze kwetst en vernedert voor de levens dagen! Hoe gansch anders is de Goddelijke Justicie! ze geneest, herstelt, vergeeft, troost en verheft't is een bad dat kloekt en reinigtEn hoe zijn ze te beklagen, die den Rechterstoel der Goddelijke Justicie, die de Biecht verlaten of dusdanig zich stellen, dat de Biechtvader moet zeggen: Mijn handen zijn voor u gebon den; ik mag niet absolveren! Maandag was 't voor Antwerpen een ware rampendag: op de Meir, een timmerman van de stelling gevallen; in de Wisselstraat 'ne schilder van zijn ladder gestuikt; aan de dokken 'ne man 22 voet diep in 't ruim van een schip gevallen; in de Kammenstraat twee werklieden van de 2d" stagie,in den kelder gevallen;de eene, zekere Merlens, was een uur later dood; de andere Scholmans ligt in 't Gasthuis zonder spraak; en aan de Zuiderdok, is de jongewerkman Verrezen, in 't water gesukkeld en werd in deerniswoerdigen toe stand naar 't Gasthuis overgebracht. Endit allesgebeurde maandag WEST-VLAAXDEREN'. Vrijdag van d ander week is de kerk van Bilscamp afgebrand, ten hall twalf had Mr de Pastoor de kerk verlaten; 's middags had de koster Angelus geklept en niets gewaar geworden; ten 2 ure kwam men in de Pastorij zeggen dat er brand iu de kerk was, als men de deur opende, sloegen de vlam men er uit, en reikten reeds tot aan 't dak. Met veel moeite heeft men d'Hoilige Vaten kunnen redden. Van de kerk blijft niets over dan de vier muren en den toren. Ze zoeken nog altijd achter T kopstuk der Geuzen van Meenen, beschuldigd van zijn Fabriek t'hebben willen in brand steken. T'Aalst op de solidaire Begra fenis van over eenige jaren, den eersten die er achterging, met glorie en emplase, was 'ne kerel die korts nadien, als schelm en dief moest vluchten, die om geld te winnen een schip had willen doen in de lucht springen.Twee lieden van Ingelmuuster zijn aangehouden wegens de moord in den nacht van 16 tot 17 april gepleegd, alswanneer 3 boerenknechten, zeer laat in d'herberg ge- bltven. aangerand werden'op'den weg van Emelgem, en een hun ner Karei De Coutcr den kop ingeslagen, 't Gebeurt, als men den raad g- j^van 't na. buitten te vermijden, dal er gespot en gelachen wordt; liiaar zij', die ten gevolge van t naclitzitten, iu 't Rasphuis geraken voor hun leven, lachen alsdan niet meer.... Veracht nooit goede raad! Tc Koktrijk is vrijdag van d'ander weck, inde statie, doodgereden door'nemanoeuvertrein zekere Sis Liebaert,ond 28 jaren, laat een weef en éen, neen, we moeten zeggen twee kin derkes. Ach, die statiën, die statiën, men lette toch op! Te Marcinelle is een flikse vangranwvnur-ontploffing geweest; de mijner Bosquette werd verstikt en 30 andere bedwelmd. LEELIJKEN TEGENSLAG. - TeRhodenem, bij Hal, moesten er twee trouwen ot schikten er twee van te trouwen; den avoDd voor't ouwelijk ontstond er brand en g heel 'thuis werd in asch gelegd trouwkieederen, juweelen, eneengroote som inbankbil- J-tten. Ge-n vuil biljetten gelijk er langsSt-Nikolaas rodeeren. Er was 'ne z geboog io gereedheid gebracht door degeburen en men re st dat kinderen met vuur spelende, den brand zullen veroorzaakt nebben. T'ANTWERPEN is woensdag nacht een hevige brand geweest in een Modemagazijn, Meirebrug 6; voorbijgangers zagen, tvuur, klopten op de deur en daar niemand boorde wierpen zij een ruit uit in Teerste verdieping; do deur is moeten ingeslagen worden, om de huisgenoten half gekleed te laten vluchten; bij het van-den-trap komen is de dame gevallen en gekwetst. GENT. De policie heeft in de Kasematten der oude citadel eenige landloupers aangehouden die aldaar huis hielden; zij sliepen op bedden van hooi .-n deden er hun keuken. Een hevig gevecht had bij sum aanhouding plaats. NEW-YORK. 27 april. Berichten uit Arizona melden dat de aanvallen der Indianen in die streek nog altijd voortduren; meer dan 4U blanken zijn dezer dagen door indiaansche roovers ver moord. De Indianen hebben de stad Gualleysville verbrand en 33 inwoners gedood. ST-PETERSBL'RG, 27 april. Russische boeren hebben een duitsch dorp in de nabijheid van Novaprag, in zuidelijk Rusland, aangevallen en al de woningen leeggeplunderd. Nadere bijzonder heden ontbreken. Nog vijtmaal was cr aan de deurgeklopr. Nog vijfmaal had Vien geopend, Binders op de kelderkamer gebracht; vijfmaal had Stier- marek zijn karabijn in handen genomen, had Moorzijn tanden opeen gekrelst;doch niet eens was hunnetusschenkomst er noodiggeweest. Vier uren had dit spel geduurd, en na een ruimen tijddal niemand zich nog vertoonde.nu dat de blozende dageraad reedsden oostkant des hemels begon te verlichten, de menscnenjager, met rede bemer kende dat het overtollig zou geweest zijn nog langer te dralen, stond recht, klopte d'asschc uit zijn zeeschuimenpiip en na zijn geliefde smoortuig voorzichtig in den zak gesteken te hebben, draaide bij de straatdeur in 't nachtslot, stak den sleutel in zijnen zak, nam zijn karabi)n van onder de tafel en trok de kelderkamer op, gevolgd van zijnen getrouwen Moor. De bazinne had het eten voor de Binders gereed genaakt en zat nu te zuilen aan den kant van den baaid. Vrouw, riep John, ge moogtnu bij uwen man in de gelagka mer gaan; voor het oogcnblikheb ik uwen dienst niet meer noodig.» Trien bezag den zwarten heer zoo vriendelijk als 't zijn kon en maakte in 't weggaan eene diepe boersche buiging. u Proficiat! sprak John, d'hand drukkende %-an Jan en Victor. Ero goede vangst, zei Jan, tien kloeke Binders liggen daar gebonden. En vijf duizend fr. in zilver en goud zijn m ons handen geval- len, bemerkte de sergeant. Mijnheeren. zegde de Engelscbman, ik bedank u over uwe bereidw illige en onbevreesde medehulp; heden hebben wij de moor denaars cenen krachtigen en doodelijken steek toegebracht; nood lottig zal hij hun wezen, want buiten eenigen twijfel 2ullcn de schelmen die nu in ons macht zijn gevallen,aardige dingen aan den dug brengen toen zij later gerechterhjk worden ondervraagd. Daar zal u al de eer van toekomen, sprak Jan Clercker; waar lijk M.. ik weet niet hoe pij dit alles hebt beiaamdcn wel bijzonder hoe gij den baas uit den P Igrim als medehelper hebt konnen krij gen, om zijn eigen makkers te verklikken? Ja, zei Victor, leg ons dat raadsel uit! De Binders zijn toch vast gebonden, voeg. e Jan „bij. ft Vervolgt.) LOOPENDE NIEUWS. M. zijn aanhaling der ofliciéele scholen. ena- dig geweest; hij gaf aan SI-Liku.ns-Esviiib 3 leerlingen; en de drij leerlingen die er gkwbest zijn, waren van een vreemde gemeente; nu /.it er een verdoold schaapken van Beirveld>od:it men mag zeggen dat 't officieel prison \:m M-Lievens- Essche van 't begin af tot nu toe scholierloos is gebleven.... En nog altijd komtd'officiéele mum- mezel voor 't handwerk 'ne keer per week van éen uur ver, zoo groot is hare liefde voor Peer Van Humbeeck en zijn discipels. Die mei 'tvuur speelt, verbrandt zich; luiheid is de bron van alle kwaad. Op veel plaatsen zal Peer Van Hum beeck in affronten komen met zijn partajans en hun gezelschap. Oog voor oog, tand voor land Piet Van Humbeeck gezegd en beloofd liadt gij van de Kerk als een kadaver in den put te stoo- ten; en ziet water gebeurt: Met honderde van uw scholen zijn eenzaam en verlaten als een graf. Van tijd tot tijd breugt de Volksbeuldei ij er een slachtoirerken in, maar de menschea werken en zorgen totdat ze vrij komen. Drij droeve posi tion Zijnen Paschcn niet kunnen houden; onder Geuzendwang liggen; in zijn huis, ongodsdienstige kinders hebben. Overlijd vroeg een Hollander ons wat die liberalen dan toch waren, en als er hem gezegd werd, dat die liberalen opstaan tegen de Kerkelijke Overheid, dat er zelfs zijn die de zondagplicht en de paaschplicht verzuimen, dan sloeg hij d'armen overeen en zegde: Maar dat zijn dan heidenen! Weke schandelijkheid willen ze te Doornijk inbrengen 't Geld, door de Geloo- vigen gegeven voor de goede werken van 't Bis dom, ze zouden willen, dat een ongelukkige, door den Paus afgesteld, in 't bezit van dit geld zou komen!!! En wie zou er best meê varen? Zouden 't geen Geuzen zijn? Nog niet genoeg dat ze de Staatskas hebben de kas der Bisdommen zou ook in huu handen moeten zijn. De groote Kerk t'Aulst is afgeborsteld hoe spijtig dat die witsleenen muren en versiersels vroeger zijn ge wit geweest! Maar dit Vandalismus kan nog her steld worden. Er zijn in Belgenland 1,187 no tarissen en kandidaat-notarissen. Een troos tend woord voor d'ollieiéele Meesters is in de Kamers uitgesproken: Alle baten helpen, zei de vrouw en ze roerde met een slopnaalde in de zee; 'ne liberale Minister heeft in de Kamer gezegd dat de moedige ofliciéele Meesters veel diensten heb ben bewezen aan 't Land, en zoo werd er gecorri geerd, aan de liberale partijergo, die mannen zijn voor 't geluk geboren; als de ledige scholen "zullen gesloten werden en de meesters zonder of met eenige seholierkes afgedankt, er zijn bij de liberalen veel schatrijke menschen en ze zullen dit verlies rijkelijk vergoeden; want dit officiéél onderwijs kan niet blijven duren, nog eenige jaren, en de verstoktste liberalen zouden op 't program ma der Kiezing vragen Vermindering of afschaf fing van 't officieel onderwijs. Een réele won derheid! Te Rotterdam gaan 2 tweelingszuslers hunnen tachentigsten verjaardag vieren!. En in volle gezondheid, dat spant nog de kroon! Te Roubaix waren de Broeders uit hun school gezet en opde Kiezing van zondag gepasseerdachtdagen, is 't de Broeder-overste die aan 't hoofd van den lijst gekozen werd. De Franscbmans zijn 1 tachtig in hunue protestatiên. Tot du toe zijn er *er« scheide geslotene bidplaatsen waarvan de deur eiken morgend met versche bloemkransen i?> be hangen. H«T voorbeeld van België weM di Fran- sche katholieken op, en de bevelen en raadgevingen van den Aartsbisschop van Parijs, zijn ééns luidend met degeen welke de Belgische Bisschop pen gezamenllijk onderteekenden en rondstuur den.Te MontluQon Frankrijk, is een Fabriek van Scheikundige Meststoffen afgebrand, men berekent de schade op 2 miljoen fr.; 't moest dus een groote fabriek zijn en veel Fransche Landbou wers moeten zich wel bevinden met de chimieke meststoffen. Ondervinding is de beste leer. T'Aalst heeft de Fabriek van Chimieke Meststoffen een groote uitgebreidheid genomen en dagelijks ziet men karren en wagens, de kommerschappen naar de statie vervoeren. Ook de Fransche dak pannen van Aalst worden met recht vermaard en geprezen; men zegt dat de Fransche Verwerij aan de Zaat, dezen gewichtigen tak van Nijverheid hier zal overplanten; de kleine fabrieken en werkhuizen zijn een oprechte weldaad vooreen Bevolking, en den openbaren dank verdienen zij, die een nieuwe Nijverheid in een Stad brengen, 't Is werk en brood, en leven en vertier en bewe ging, dat er komt voor verscheide geslachten.... Wat 't machien-breiden aangaat, wordt Aalst een der bijzonderste steden van Belgenland. Er zou hier, met de Kermisdagen een schoone en nuttige Tentoonstelling kunnen zijn, van d'Aalstersche Kunstenen Nijverheden alleen; men zou daarbij kunnen voegen, de talrijke werken van groote Schilders en Beeldhouwers, de rareteiten in por- celein, koper en glas, welke talrijke Familien van Aalst bezitten, en ongetwijfeld, mits verzekering, voor eenige dagen zouden afstaan. Dit zou de ker mis verheffen, merkweerdig maken, en zonder twijfel vruchtbaar zijn voor d'Aalstersche Kunsten en Nijverheden. Als't de eer en 't belang van Aalst aangaat, vele liberalen zijn nog Aalstersch genoeg, om voor eenige weken alle partijdigheid te verge ten. Och God, wat is dat in Frankrijk? Slapen de goei burgers of is alle Borgerlijke levenskracht van sommige steden uitgedoofd? Te Rheims, op 22,601 kiezers zijner komen stemmen: 3,199 man, en daaronder waren nog 1586 witte brief- kes; 3 citoyens, oude kolzitters voor momd en ander krimineele stukken, zijn gekozen. Te Podolië in Rusland, heeft een hevige brand een groot getal buizen en magazijnen van joden ver nield. De schade beloopt een half miljoen roe bels. 'ne Roebel doet De Fransch man Olin heeft in de Kamer durven zeggeu, dat hij trotsch is, omdat de Ministers scholen open houden en meesters betalen zonder leerlingen. AALST. Onze geëerde Stadsgenoten M.H.Arys en gezelschap, hebben zondngte Opwyck op 't gebied der kunst een groote en schoone bijval verworven. Eere aan hen, bijzonderlijk als zij hun ta'euen op offeren voor de groote katholieke eu nationale zaak vun 't Vrij Onderwijs. Is 't waar, is de Stads- horlogie op dusdanige wijze gemaakt of geplaatst,dat mcu er geen eer kan aau halen? Guedeu koop is dik' wijls slechten koop. D'llcereu vun 't Magistraat weten niet, we zijn ervan verzekerd, weten met tot hoeverre die dansorgelderij de werkende klas be derft; zij weten niet wat er omgaat in en rond som mige koten. De jonge snul, die zijn eigeu schoot en kwetste, heeft 't Gasthuis verlateu en is naar zijn Parochie. De bu teulucht zal zijn hersens verkloe ken. Op 't einde van d'ander week is in de fa briek van M. De Blieckeen lecrjoDgske, 't Duitsch- manne'e genoemd,door een venster gevallen eu Korts nadien in Hospitaal overleden. Hoelang is t nu dat 't huizeken aan de Werf afgeb.-oken is, en dat de Stad die huishuur verliest om een mestpleintje te maken? Een griljeke mankeert daar nog! Als men niet gereed was, oiu aanstonds to herstellen, waarom -afbreken? Da huizeken stond in niemands weg. En de Kapel blijft zonder Proviseurs. Moet ze weer ver vallen, gelijk over 30 jaar? VALSCHMl'NTERS. Een schrijuwerker had onlangs eene kamer ge huurd in de St-Marteusstraat, te St-Jans-Molenbeek, om er, zooals hij zegde, een werkhuis in te richten Iu dit huis woont ook een andere kerel, die den 8choenmaker8stiel uitoefent. Zaterdag bood die schoenmaker zich aan in den winkel vun Mad. Desiron, Colleystraat, en gaf een stuk van 0 franken om eeuige schu den te voldoen. Daar Mud. Desiron geen klein geld genoeg bezat, ging men het bij een buurman uitwisselen. Die buurmau kwam maandag naar Antwerpen, en gaf dit stuk vud fr iu betaling, maar men bevond dat het vulsch was. Hij gaf het dan weer aau Mad. Desiron, die bet op hare beurt aan den schoenmaker terug gaf Dijnsdag bood die schoenmaker wederom oen valsch stuk aan bij M. Desiron,welke bet nu weiger de. Daarop ging hij terug omhetstukaanden schrijn werker te geven. Een weinig later kwam hij weêr in den winkel meteen ander stuk, dat al niet beter was dan het eerste. Mad Desiron ging daarop do policie verwittigen. M. Klerckx. policieofficier,eu tweo agenten bega ven zich naar het huis waar de schrijnwerker woon de. Zij onderzochten zijne kamer eu vonden er een vorm die diende omgeldstukken tegieten. De schrijn werker werd terstond aangehouden en het huis werd door de policie bewaakt. Toen de schoenmaker thuis kwam, werd hij ook gevat en naar het policiebureel gebracht. Verscheidene valsche geldstukken werden in beslag genomen. ROME. Maandag laatst heeft de prnisische afgez int de Schlcezer zijne geloofsbrieven aan den Paus behamligd. De Paus heeft geantwoord dat hij gelukkig was de betrekkingen hersteld te zien tus schen Pruisen en het Vatikuan. FRAkKRIJR. Het dubbel karakter der gemeeu- tekiezingen is de onthouding in massa, en op som mige plaatsen de zegepraal der bewarende partij Alzoo te Roubaix, stad van fabrieken en 50 duizend werklieden, is gekozen aan 't hoofd der lijst een Broeder der christelijke scholen, die door liet goe- vernement uit zijn lekaaal was verjaagd. Van den anderen kant, in de groote steden als Marsilië, Lyons Grenobel enz. komt nauwelijks een tiende der Kie zers stemmen. Dit tweevoudig karakter der laatste kiezingen voorspelt zeker een gevaar voor liet goevernement. De menigte der republikeinen is ontmoedigd en beu van de dwingelandij en zedeloosheid die de republiek vergezelt; zij laat de leiding over aan een handvol buitensporige revolutionnuirs. Alzoo zag men iu d'eerste fransche revolutie Petion gekozen worden tot meier van Parijs met 6 duizend stemmen op 60 duizend kiezers. Ten tweede, de kerkvervolging en de goddelooze schoolwet delven eeuen afgrond tnsschen bet goevernement en al do katholieken van Fruukrijk. De tijdingen welke minister Fkrrt uit de provinciën ontvangt, zijn niet geestig voor hem. De houding der katholieken zal wettig zijn maar'c icl.tdadig. De Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs t lm,, eeue zeer wijze gedragslijn aanbe- i er vrijo katholieke scholen bestaan, it i li.j hu op aan hunne kinderen een christelijk ou ierwijj te. v -1> ohaffen waar is er niets als eeue ofliciéele icliool, krachtens de verplichting van het lager onderwijs, zullen zij hunue iciudereu naar die school moeten zenden maar zij moeten waken, eu op de eerste aanranding tegen den godsdienst prote steren. Dat is hun recht, want zulke aanranding is onwettig, eu wordt hunne protestatie niet aanhoord, dan is het hun een strenge plicht, de ziel van hunne kiuderen te redden met dezelve aan een slecht on- derwi'8 te onttrekkeu Hopen wij dat die hatelijke vervolging het katholiek karakter van vele ver flauwde franschmaii8 zal hertemperen; gelijk wij het zien iu Dutschland. Daar heeft eene liberale gazet de ouchris.ene scliool van Ferry en Bert toegejuicht. Het Kruisblad, alhoewel protestantsch, heeft de handschoen opgeraapt, en zegt aan die liberale ga zet:'-ij bewondert de school van Ferry; welnu, de kiezingen voor de pruisische Kamer zijn aanstaande. Uw programma zal zijn: onzijdige school; het onze godsdienstige school. De familievaders in Pruisen zullen beslissen welke politiek zij verkiezen in de schoolkwestie. Op dit voorstel kruipt de liberale gazet deerlijk achteruit, en protesteert tegen de be schuldiging van het Kruisblad. Immers het land wil en eischt dat de kinderen in de Religie worden opgevoed. De Ryksdag is donderdag geopend. Bismark is nog afwezigen zal maar maandag zijn buitenverblijf verlaten. In de openingsrede die gelezen werd, was er kwestie van een brief des Keizers die het tabaks- monopolie en audere wetsontwerpen aanbeveelt ten einde de Staatsmiddelen te vermeerderen. Groot-hertog Wladimir, van Rome komende, is naar Wiesbaden gegaan bij zijn groot-oom Keizer Wilhelm, eu van daar naar Berlijn om te confereren met Bismark. Hij heeft voor zending te pogen op zijnen ouden voet te stellen het politiek verbond dat de drie keizerrijken van 'tNoorden zoolang eu zoo nauw heeft verbonden. De meerderheid van den Bondsraad heeft 'ttabaks- mouopolio toegestaan maar tegen den zin van 't duitsche volk; immers in den Ryksdag zijn er de 4/5 tegen. Bismark zal voet bij stek houden. ENG LUID. Een nieuw Bill, strenger dan ooit, tegen het kiesbedrog, is op het tapijtin hetLagerhuis De straffen zijn groot, bijv. 2 jaren gevang of 500 pond sterling tegen degene die trachten te wegen op de stemming vau eenen kiezer. Een onwettig feit be dreven door eenen kiesmakelaar ten voardeelc van eenen kandidaat, maakt dezen onbekwaam om in de kamer te zetelen. - Een maximum van gelduitgaveu zul vastgesteld worden, en boven dit maximum zal het straffen regenen. De lories bestrijden den bill als overdreven zijnde en niet praktisch. Men is ver van den tijd wanneer op eenen kiezingsdag, om 3 ure namiddag, de winkelier zijn venster sloot en daarop schreef Ik heb nog niet gestemd 't was te zeggen ik behoor aan den meestaanbiedende. OOSTENRIJK. Do drukpers vraagt algemeene maatschappelijke en ekonoinieke hervormingen, en vooreerst eene hervorming der wetten die den land bouw betreffen. De Kamers van Uongarië eu Oostenrijk zijn t'ak- koord geraakt over het crediet van 21 millioen voor de bevrediging van Bosnië en Herzegowina. SPANJE. Het ministerie Sagast* ligt altijd op heete kolen. De nieuwe belastingen met den minister van finantiën va len ten minste niet in den smaak van 't volk. Het publiek komt beloogingen doen tegen den minister tut iu de tribuun der Cortés. Het handel8truktaat met Frankrijk gaat besproken worden in het senaat, liet miuister.e lelt op eeue meerderheid van GO stemmen het hoofd der minder heid Cuuovns he lt a! zijne mauucuper circulair ver wittigd om niet te ontbreken op den dag der stem ming het goevernemeut heelt ookalziju aanhangers bijeengetromnield. De oud-minister van finantiënzal tegen het traktaat spreken. EGYPTE. Indien de crisis Ij Cairo aangroeit.zal Turkijë Egypte mogen bezetten onder vooraf be paalde voorwaarden. Rusland, Pruisen en Oostenrijk zullen er in toestnau. en Fraukrgk zou alleen blijven om zich tegen die tnsschenkomst te verzetten. PROCES VAN DEN RINGTHEATER. Maandag is voor de rechtbank vau Weenen het Eroces begonnen, ingespannen tegen de personen, eschuldigd, door hunne nalatigheid de ramp ver oorzaakt te hebben. De drie bijzonderste beschul-' digden zijn MM. Newald, Jauuer, eu Landsteiner, die ten 9 are de zual binnenkomen en er allen zeer verslagen uit zien. Nn de lezing van den beschul- digingsakt, wordt Janner ondervraagd. Hij zegt niet plichtig te zyn, omdat hij iu den schouwburg alles gelaten had, zooals hij het gevonden had hij beklaagt zich over de zorgeloosheid der inwoners vun Weenen. Hij bestatigt dat het moeielijk was op de vierde gaanderij te klimmeu. maar bijna onmogelijk er af te komen lnj verklaart verder dat hg dikwijls ge- vraagd heeft om den schouwburg op zijne kosten te mogen herbouwen, maar zijne plans werden altijd verworpen. Hij had aan zijn pei'sonneel al de noodige bevelen gegeven hij zelf zag alles nauwkeurig na aau den Ringtheater had hij zijn gansch fortuin opgeofferd. Reeds tweemaal was er vroeger brand ontstaan. Hij had alsdan de oorzaak opgezocht en het publiek ver wittigd. De regisseur Metel moest zich op het tooueel be vinden den dag dat de brnndplaats had; de schermen stonden op hunne plaats en werden niet te laat aan gebracht. Ten zeven ure drie kwart, bevond de beschuldigde zich voor den schouwburg er werd gezegd dat hij dronken was, maar dat is laster. Terwijl hg getuigde, barstte M. Janner verschei dene malen iu tranen los. Zijn verb al was treffend toen zijn koetsier hem verwittigde dat de schouw burg brandde, sprong hij aanstonds uit zijn rijtuig hij ontmoette de vluchtende tooueelspeler3, de eenen half gekleed, en de anderen nog in hunne kostumen en die hem toeriepen Ga niet verder, alles is verlo ren Hier begon M. Janner weêr te suikken. Hij «egt dat hij iu het bureel gesprongen c n langs eene zijdeur op het tooueel gekomen is. Hij bevond zich in eenen gloeienden hoven. Hij kan niet zeggeu wat hij als- dak gevoelde. Hij stond daor zonder sproken, als verpletterd, onteerd en ten onder gebracht. Hoe hij weêr buitengekomen is, weet hij niet; hij zegt dat hij zich gelukkig gevoelde, toen men hem kwam melden dat alles gered was en hij meer dood dan levend naar zijne woning is teruggekeerd. Hij loo chent gezegd Wat wilt gij er aau doen, het is een ongeluk hij kan wel gezegd hebben 't Is een ver- schrikkeiijk ongeluk, maar niet zooals de beschul- digiugsakt het beweert :hij ontvluchtte den schouw burg niet als eene rat een zinkend schip, ,maar hij heelt op het in gevaar verkeerende vaartuig willen springen. Zijn gansch bestaan werd door de vlammen ver slonden en de baud welke de gaz uitdraaide, was de oorzaak van zijnen ondergang. Hij verliet de schouw burg toen hij het besef had van de uilgestrektheid der ramp het was hem onmogelijk geworden nog iets te verrichten. Dan begaf hij zich naar zijne wo ning waar men hem is gaan zeggeu, dat er 60 doo- deu waren. Aanstonds ging hij dan naar den voor zitter der policie. M. Maru, die hem zegde, dat het een groot geluk was dat iemand de gaz had toege draaid, omdat anders een gansche wijk der stad in de lucht zou gesprongen zijn (beweging onder het volk). De zitting werd ten half een geheven De Kruisvaart der Ongehoorzaamheid. Zooals wij reeds gezégd hebben, zijn de katho lieken iu Frankrijk verplicht, even als wij het in Be g,ë geweest zijn, dea wettelijken weerstand tegen de goddelooze wet op het onderwijs in te ricuten. b&Patrie van Parijs kondigt daarover een prachtig artikel af, waaraan wij de volgende zins neden ontleenen Men moet, zegt het blad, tegen die goddelooze wet, de kruisvaart der ongehoorzaamheid inrichten. Met vijanden, zooals degene waarlegen wij te strij den hebben en die voor geene buitensporigheid achterwijken, is het niet genoeg te protesteeren, men moet handelen. - De nieuwe wet op het onderwijs, stelt drie straffen in. "i* Indien een vader des huisgezins weigert zijn kind te zenden naar die vervloekte school, waar men hut zal leereo dat de geboden Gods zottighe den zijn, daar God toch niet bestaat, dan zal de naam van dien vader aangeplakt worden aan de deur van het gemeentehais. Welnu, laat aanplakken! Een jaar zal voorbijgaan. 2° Indien de vader des huisgezins het volgende jaar in zijDe weigering volhardt,zal hij tot de boete veroordeeld worden. Betaalt de boete. Een jaar zal nog verloopen. 3° Ditmaal, indien de vader of de moeder of de groot-ouders hunne kinderen willen thuis houden, liever dan ze toe te vertrouwen aan een school meester, die hen zal leereQ bespotten wat de groot ouders, de vader en moeder geëerd hebben, zullen de ouderlingen, de vrouw of de man tot de gevan genis veroordeeld worden. - Laat de gendarmen komen en wacht. Denkt gij dat, indien dertig of veertig duizend vaders des huisgezins zoo handelen, het gouvernement zijne vrijheidsinoordende bevelen zal durven uitvoeren? Denkt gij dat het Ie algemeene verontweerdigiDg zal durven trotseeren? En wanneer de gendarmen die zonderlinge misdadigers zullen komen aanhouden, om ze, de menotten aan de handen, van brigade tot brigade, van het gehucht tot aan de stadsgevangenis rneè te sleepen, denkt ge dat het gouvernement, in te- genwourdiging der algemeene afkeuring, de onge rijmdheid van zijne noodlottige onderneming niet zal inzien? Het potje is ontdekt. De liberalen bestieren 't land sedert 1878, en reeds is er een deficit van 25millioen. Het budjet van 't jaar83 zal tenminste een deficit laten van 1-2 millioen. Dus 5 jaren de liberalen aan 't hoofd, en een te kort van 37 millioen. En nochtans de belastingen zijn verzwaard, de tarieven verhoogd, zoodat jaarlijks 12 nieuwe mil- lioenen uit den zak der burgers worden geklopt. Welke is de oorzaak van dit aangroeiend deficit? Is 't de vermindering der ontvangsten van den ijzeren weg, gelijk het minister Graux beweerde Malou eu Beernaert hebben klaar bewezen dat de bewering een oogverblinding is. Onder't liberaal ministerie heeft de ijzeren weg, dank aan zijne aanhoudende uitbreiding, meer op gebracht dan onder het ministerie van Malou en Malou, de minister die, volgens Frereen Graux het land leidde naar de bankroet, Malou liet een boni achter van 40 millioen Daar is dan het peerd niet gebonden. De oorzaak van het deficit is vooreerst de ramp zalige e< ldverkwisting welke de schooloorlog voor gevolg heeft. Minister Graux heeft geëindigd metdit te beken nen; 't zijn de millioeneu welke-le katholieken aan hunne scholen besteden, riep hij uit, 't is hun hard nekkige wederstau i aan de schoolwet, die zulke vermeerdering, vau uitgaven heelt teweeg ge bracht. Alleenlijk, om in onze officieel e scbolentegen den

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2