Kampen, ülisöaöeu en ©ngelnkken Sint nikotaas.::,^ SVabt. Een kind doodgereden. Open bare werken Overzicht. BUITENLANDS. In Frankrijk, te Clermont, is een gansche familie bestaande uit 8 personen, overleden ten «£™lgei van meel te eten, waaronder loodzout was gemengd. Het tegenvergif van lood- zout is azijn, citroen en aalbeziezap. Te Weenen is afgebrand een fabrikske van fosforkes. Zes meisjes zijn erg gekwetst en een reeds overleden. - In Italië, provincie Lombardie, is een werksta king onder de boerenknechten; men vreest voor erge onlusten ze vragen o. a. d'afschaüiog der landbouwmachienen. Verschelde com- pagniën linietroepen eu gendarms zijn inde dorpen Becampeerd. Te Barcelona, die groote stad in SpaDje, is de stoomketel van een spinnerij gesprongen: 16 dooden eu 3o gekwetsten. In Zeeland is den oogst begonnen. - OUYTE VU, de moordenaar van den amen- kaanscnen president is eiDdehjk locb opgehangen voor zijne dooi had hij hevige aanvallen van razernij; doch hij moest mee naar het schavot, en werd naar d'Eeuwiglieid gezonden. Welke razernij zul len zij hebben, die g'heel hun leven in t Onrecht en d ondeugd heb ben overgebracht, bij 't naderen der Dood, aan welke niemand kan ontsnappen. - Het dorp Struck dorr ia Duitschland, is gansch alge- brand, in drij uren tijds was alles op en weg; maar een boerderij is gespaard. - Te Leiden is grooten oploop geweest, onder de wevers, omredewil dat de meesters van aislag spraken; een der meesters is zoodanig geslagen dat hij bebloed naar huis werd gebracht; de kava- lerie is moeten de Policie ter hulp vliegen. In't Stadhuis van Parijs is eau gaz-buis gesprongen, gelukkig werd Diemand gewond. In Ierland geschieden dagelyks moorden; zekerlijk wij verschoonen die mis laad niet, maar Engeland zou toch rechtveerdiger en menschelijker moeten zijn. De jonge liberale studenten van Koomen worden stout, in alle slach van schelmstuk- kerij: zeden, hebben zij niet meeien voor 'ne niet, halen zij revol ver of dolk te voorschijn. De koning der Zoulous komt naar Londen. BINNENLADSCH. Te M AU RAGE is een koei wachterken van 14 jaar door den trein vermorseld; bij was zoo onvoorzichtig geweest van zijn koei op de route te laten grazen. T'ELSENE, Brussel, is een schaliedekkerke, zaturdag van een dak gevallen en heeft zijn twee beenen gebroken. Jan Baptist Spel- tinck, oud 18 jaar. Te GlLLY, in de Walen, op de kermis is een dramatische gebeurtenis geweest; rond 11 ure 's avonds gaven ba ra k kem an s een laatste representatie, als levende konijnen opeten, sabels inslikken, vuur spuwen, alzoo réeel als hun Confraters de Ministers metal hun zotte onkosten voortgaan, zonder Belgenland te reneweren; ze waren dus aan hun spektakels en bezig met de grosse-caisse te slaan, als er op eenen keer van op de barak geroepen wordt: Papa, papa! Een Jonge zoogezegde Neger had zijn vader onder de toe schouwers herkend. De Vader zag op, wreef aan zijn oogen en herkende het kind. hem over 10 jaar ontstolen, en nu i5 jaar oud. Vader en zoon vlogen in malkanders armen en t Publiek sloeg de barak in stukken, terwijl de Directeurs met hun geld de vlucht na men....Te Parps worden er dagelijks kinderen gestolen en in de barakken opgenomen. De Belgische Policie weze toch waakzaam, en vrage naar den Burgerlijken Stand van al dat barakkevolk. Een zeker getal achtbare families der stad Brussel, zijn het slachtoffer geweest van verschillende diefstallen van juweelen en andere kostbare voorwerpen. Langs alle kanten werden er klachten ingediend. Een onderzoek werd begonnen, en men bevond weldra dat de plichtige niemand anders was dan zekere J.B. C..., schrijn werker te Elsene, welke voor gemelde families gewerkt had. Het gerecht deed eene huiszoeking, en men vond omtrent een honderd- lal voorwerpen, waaronder verscheidene juweelen, welke van dief- t al voortkwamen. Dijnsdag had in de nabijheid van de brug van Laken een brutaal feit plaats. Sedert verscheidene dagen had men een kerel in deze omstreken zien rondzwerven. Dinsdag namiddag, op het oogenblik dat een koetsier zich een stond van zijn rijtuig had moe ten verwijderen, sprong de schurk er op, begon het peerd zweep slagen toe te dienen, en poogde in volle vaart weg te rijden. Een persoon welke het gebeurde gezien had, hield het peerd tegen, terwijl een policieagent poogde den kerel aan te houden. Maar dit ging zoo gemakkelijk niet. Met zeven man heeft men hem moeten an het rijtuig halen. Verscheidene agenten zijn door den woesten kerel gekwetst. Men is er dan eindelijk toch in gelukt hem naar j,el policiebureel te brengen. GENT, o juli. Wij vernemen dat een reiziger maandag van den trein, vertrekkende uit Brugge ten 2 u.40 nabij Bellem ge vallen is, terwijl hij naar zijnen hoed greep, en op den slaggedood werd. Zijn lijk droeg geene kneuzingen en was niet gekwetst. Een tweede ongeluk dat op dezelfde linie plaat greep, gebeurde nabij Bloemendale: de treinwachter Massot, dienstdoende op den expres- strein, vertrekkende uit Brugge ten 5 u 21, is van de voetbank ge vallen, en heeft zware wonden bekomen. Wij ver nemen nog dat gisteren, van denzelfden trein, van Oostende naar Luxenburg, een treinwachter van Brussel, op dezelfde plaats tusschen Bloemendaal en Aelter van de voetbank gevallen is. Hij is met verstuikten pols en gebroken been opgenomen. ASTENE, G Juli. Dezen nacht, schrijft men, hebben wij we derom op de Parochie de visiet gehad van een bende dieven; ik zeg van een bende, hetgene klaar blijkt uit de menigte en verschillende sporen, die zij hebben achtergelaten. Dezen keer zijn zij gehoord geweest; en juist op het punt dat zij te weeg waren 111 te breken, weidende bandieten verjaagd, zonder iets te kunnen mede nemen, tenzij eenen sleutel. Niet alleen in de Pastorij, maar ook op ander plaatsen beeft men ingebroken en gestolen, 0. a. op een hofstede heeft men vleesck en ander voorwerpen geroofd; dat alles doet aan een Kooversbende denken waar ook reeds lang spraakvan is... Maar ze zullen liet langs Astene niet gemakkelijk hebben; er zijn daar manhaftige en waakzame lieden, al komen ze daarop af, peizende: 't ls een hert van goud' Voor de vrienden en voor d'arme en lijdende menschen ja; maar verstokte booswichten, moeten laags Astene niet gaan vinken. Dc kerel voor de wreede moord van GOOREIND aangehouden, is zekeren Peer Jcf Claessens. van Viersel, 32 jaar oud. Men onder zoekt ot hij inderdaad het monster-moordenaar is. Te Vlissingen is ook 'ne kerel g'arrêteerd die veel gelijkenis had met t signalement van den moordenaar der kleine Maria Gass. Hij zit vast in Breda. ANTWERPEN. Er is een werkstakii g van meubelmakers, die opslag vragen; Maandag ten 7 ure aan den ouden Dok, is een onbekende werkman die in 't ruim van den stoomboot hairfield ar beidde, door een luik dat naar beneden viel, getroffen en viel bots doodEi, ware het ineen katholieke school! Er is t Antwerpen in den Athene een kind van 11 jaar opgesloten en vergeten; ten 1 ure 's nachts gingen d'ouders bellen bij den Directeur, maar hij was nog niet thuis; 's morgends ten 7 ure is 't kind losgelaten!!!! De Familie heeft veel afgezien, is naar de Policie geloopen, maar de ofliciéele Professor had vergetendat er een kind opgesloten was. Te Boom is maandag laatst een sehip-drijmasler tegen de brug gebotst en gezonken; men berekentde schade op 20 it 30,000 Ir.. De Sociëteit aan wie de brug toebehoort, vraagt 30,000 fr. schadeloosstelling. aldaar plaats op de Parochie van 0.' Vrouw! Men vierde den Jubilé van den Eerw. Pastoor De Meerleer, een geboren Erpenaar, di er sedert I vijf-en-twintig jaren met vuriger» iever en aanhou dende zelfopoffering het gezegende pTiestersambt uitoefent. Ja, wat overheerlijk en gulhartig feest! Van 's morgens vroeg, op alle huizen, grooten klein, wapperden vlaggen en wimpels. Elke bur- gerwoon was met een jaar- of wenschenschrilt bekleed, en tot op de kleine venster van 's werk manshuis zag men op een stukje papier de liefde gevoelens des armen\oor zijnen Herder-Jubilaris uitgedrukt. Om 10 ure zong de Eerw. Pastoor eene plechtige Mis van dankbaarheid. Zijne Hoog waardigheid de Bisschop van Doornjjk woonde deze in plechtgewaad bij: Episcopus assistens. De Prelaat hield eraan, het welverdiende-Jubelfeest van zijn boezemvriend, door zijne tegenwoordig heid te vereeren. Wat schoone ruime kerk, met hare prachtige schilderingen! Een welgeoefend mannenkoor voerde de georkestreerde Mis uil van Peter Benoit; en na liet Evangelie deed Kanunnik Stillemaus tot de saamgepakte volksmenigte eene deftige gelegenheids-aanspraak, welke aller harten in zoete aandoeningonlroerde.Dringende gebeden der Parochianen vlogen hemelwaarts voor 't lang behouden, heil en vreê van hunnen teêrbeminden Herder; en de bewogene stem van dezen laatste liet hooren hoe vurig hij des Heeren zegen over zijne geliefde kudde afsmeekte. 't Was rondom middag. Duizende menschen bedekten het groote plein dat zich voor de Paro chiekerk uitstrekt. Vreugde en ongeduld stonden op ieders aangezicht te lezen. Daar dondert het kanon,en de klokken zenden haar daverend feest- gebrom over de Stad henen. De waarde Jubilaar, omringd van Mgr Durousseaux, van de Geestelijke en Wereldlijke Overheden,van de vrienden en uit- genoodigden, neemt op een bekroonde trede plaats. De versehillige deelmakende korpsen van eenen prachtigen stoet, trekken beurtelings voorbij den gevierden Herder. Redevoeringen, g.dukwenschen, vivats, bloemtuilen en gedenkstukken. Wat vreugd! wat aandoening, welk hartengeluk, welke innige liefde, welke treffende losbarsting van dankbaar heid tot den braven Herder, den gezegenden Va der! Zoo defileeren: eene eerewaclit te paard, de scholen, de katholieke Schoolpenning, de Wee- zenkring, Gilden en Sociëteiten, Congregatiën, Broederschappen, eene afdeeling der Normaal school, daarna de menigvuldige liefdadigheids werken door den Jubilaris inde Parochiegesticht. Eindelijk sluit de Eerw. Pastor met Vrienden en Overheden zich bij den stoel aan. Deze doorkruist nu langzaam de straten der Parochie, en de me nigte begeeft zich naar de zaal der Akadcmie, waar den gevierden Herder zijn marmeren borst beeld en gesteendrukt portret worden aangeboden. Om 2 ure greep een gulhartig vriendenbanket plaats op de groote zaal van 't schoone Stadhuis. De feest eindigde 's avonds met serenades en eene algemeene verlichting in de Parochie.. We sluiten niet deze korte bedenking: gelukkigen Herder! gelukkige Parochianen! gelukkige Stad St Niko- laas, waar zulke feesten kunnen worden verwekt eu uitgevoerd!... Maar een ander persoon bekommerde de aanwezigen: De grijsaard die daar lag op bebloed strooi en scbiers half versmacht, de oude Priester, Pastoor van Onkerzeel. John Stiermarck, de magere stijve Engelsclmian had de tranen in zijn oogen, bij bet zien van al dit lijden en ellende, en hij greep den Priester bij den pols: Rap, water, riep hij, gendarm, spoed u, deze man is bezig met stikken. De kruik water, door Vosselaer meegebracht, was 111 t gewoel gevallen en gebroken; een gendarm liep dus naar boven, zonder bijna de trappen te getaken. Middelerwijl legde John den Ouder ling op zijn kniën, nam een fleschken dal hij steeds bij zich droeg, uit den zak, opende hem den mond en liet er eenige druppels 111 loopen. De Priester bewoog de tong en opende d'oogen Het zal nog zoo erg niet zijn, als ik had gedacht, zegde de menschenjager, eenige glazen water en de man is gered... Moor, laat los!... Los, Moor, gebood Jan Clercker en het dappere dier liet Vosselaer op den vloer vallen. (Wordt voortgezet). 't Is kermis geweest en 't is nog kermis; heden, groot Kaatsspel op het Esplanade-plein en Groot vuurwerk aan de statie. Tijd en staat, de broosheid van 't weèr en den dringenden veldar beid, dit alles inziende, mogen wij van do kermis niet klagen,... Vroeger is er nog spraak geweest van d'Aalstersche Kermis eenige weken dieper in 't jaar te leggen, en inderdaad, ze komt vroeg, we zien nog in de verte de witte schemering van den sneeuw, en alle dichterlijkheid daargelaten, de ambachtsman zou er niet bij verliezen, indien ker mis in Augusti of September ware; altbaDS, dan is een zeer gewichtige zaak, welke waarschijnlijk nu niet zal aaDgevat worden.... Wat zullen wij zeggen van de Kermis-feesteo? Deftige vermakelijkheden zijn er geweest, goed verdeeld langs versehillige kanten; Markten Veemarkt zijn met barakken ea kramen volzet; de Prijskamp der Rethorykers is zondagen maandag achternoen wel gevolgd ge weest, en vermaarde Sprekers in deftig en boertig vak, zijn daar opgetreden, met keurige stukken; de Jonge Garde en 't Muziek der Soldaatjesschool hebben op de Markt groote en schoone Concerts gegeven; welke des te meer aanstaan, omdat men t'Aalst zoo weinig muziek hoort; schoone pleinen en markten nogtans,gelijk in Aalst,vindt men ner gens, en waarom zou er alle 14 dagen op een der Markten geen Concert kunnen zijn, beurtelings door de drij Muzieken.die onze stad bezit? Veel def tige Feesten welke iedereen kon bijwonen, doch waarom zouden wij verzwijgen, hetgeen al de Ka tholieken met hertpijn vervult, er is eenleelijke plek op de kermis geweest; over2 jaar, de Regentie bevool een verlichting op 't Stadhuis;een soort van 78t' Minister voegde er een vuurwerk bij, en men weet de droeve gevolgen; en nu! neen, we kunnen ons in 't hoofd met krijgen, dat een katholieke Ge meenteraad zijn Overdekte Markt zou leenen, zijn geld zou geven, om er een hal poppelair, klaefkes- bal te houden!!! Dat is er ongetwijfeld ingesmok- keld geweest!... Over 20 jaar, onder de liberale Re gentie, heeft men getracht de kloefkesballen hi r in te richten; éen of 2 jaar heeft die walgelijkheid hier bestaan en is eindelijk onder d'algemeene ver achting,zelfs van de treffelijke liberalen, gevallen 1 En onder een katholieke Regentie zou dat terug tot stand komen!!!... De eerweerde Geestelijkheid beeft er op gepreèkt, en volgens reebt en plicht; want als een liberale gazet van Antwerpen de te genwoordige orgeldraaierij, die de werkmauswij- ken ëansche nachten in opschudding breDgt, die een gedurige uitlokking is tot nachtzitterij, als de Opinion zulks pestkoterij noemt, als de Gemeente raad van Gent decreteert: We moeten dié volksbals beteugelen, of al ons werkvolk bederft en verrot; als 't Recht van Antwerpen schrijft: Zekere dier danszalen zijn voorraadschuren voor d'huizen van ontucht; wat moeten WIJ dan zeggen, als in een katholieke stad, op een der voornaamste plaat senalia, 't is nog nietgenoeg dat jaarin jaaruit, die groote dansorgels ronken, op Kermis wordt er in d Overdekte Markt een groote draaiorgel gezet on de Stad roept al 't gespuis bijeen en lokt de wer kende jonkheid uit,om ook in dien maalstroom van bederf te komen.... Welke dochter uit den rijken, uit den burgersstand zal zich daar laten zien! We iraan verder: welke deftige huizen zullen hun dienst meiden daar tot middernacht, tot 3, 4 uren laten zwieren, met den eersten den besten? laat ons toch bet werkmanskind eerbitdigen, gelijk ons eigen volk, gelijk onze dienstboden. Gaat er eens dieper iu, en ziet een werkmansfamilie vau den ouden trant en eene waar de zoons en dochters de draai orgels achterna loopen! In welk huisgezin zal er gezorgd en gespaard worden? in welk huisgezin zal vrede,welvaart en gelukbeerscuen?... "Welke huis gezinnen zullen bij 't eerste ongeval tot schande en last aan de Stad dienen? Ea men spreke toch niet van beschaving, van vooruitgang? Denkt hoe de Chroniquezeif in sommigemomenten van't Brus- selsch Volk spreekt; herinnert u al de walgelijk heden, den handel in blanken, de gematelasseerde geheime kamers, de talrijke ongekende slecht hui zen, diekrioeling van al dat vuil en walgelijk mag genoemd worden, bijzooverre dat welpeizende lie den van aile partijen te Brussel een Maatschappij hebben gesticht om de Zeden te beschermen,en dat hun eerste gedacht is geweest: 't Volk, door deftige en verheffende feesten uitlokken... Er is middel genoeg om vermakelijkheden te geven, Festivals, Concerts, Prijskampen, verlichtingen, vuurwerk, luchtbaloplatiugen, feesten te land en leesten te water, feesten, vau welke iedereen kan genieten, die den vreemdeling naar de stad lokken; daaraan mag de Stad zijn geld besteden, alsook,om de Kun sten en Nijverheden binst de kermissen, door ex- positiën te verheffen en te verbeteren...Het Volks bal is gansch mislukt; ons Bevolking is nog te deftig voor zulke uitspattingen, en het zou allen waren katholiek smartelijk grieven en lievig opsarren, moest dergelijke zaak nog vernieuwd worden. Maaudag is er in de Kattestraat. aan den hoek der Langeriaderstraat, een kindeken doodgereden speelde op den bijgank, een voituur passeerde, 't kind liep er rond en 't wiel reed over 't harteken; nog geen jaar en half oud; bij de gehorte van dit kind, werd zijn vader, alsdan metser aan de St Jo sefskerk, door 't breken van een koorde of dwars hout, gekwetst, en ontsnapte gelukkiglijk aan de dood. En van d'Openbare werken valt er niet veel te zeggen: de Stad ligt overmand; een nutte- looze offlciéele school van 50,000 fr. moet er komen en moet betaald worden, terwijl men de schande ziet, dat. rijko liberalen hun dochters op den kap der Stad laten onderwijzen.... 't Is voor sommigen een land van belofte.... En is 't waar, dat 't zoontje van den Inspekteur, vroeger hulponderwijzer ge weest te Aygem, nu in Aalst resideert als vetue- taalde hulponderwijzer en tevens zijn studie doende van Normalist?.... Om de wille van het smeer lekt de kat den kandeleer, en 't en is geen wonder dat er zijn die roepen: Vive le Geus! Kortrijks vlas. De aankoopen blijven weinig belangrijk, want op den buiten zijn de prijzen van het gezwingeld vlas vaster, tengevolge van bet slecht weer, dat onherstelbare schade aan den oogst ver oorzaakt. Het goede vlas geniet altijd eene onafge- brokene vraag. Het rooten wordt neerstig voortge zet Het water der Leie is gedurende den gauschen zomer klaar en vloeibaar gebleven. Dit is iets dat met genoegen mag gemeld worden. Het slijten (uit trekken) van het vlas op het land, wordt langs alle kanten voortgezet; het regenachtig weer veroorzaakt groote schade; de glanslooze en bruinachtige kleur vau het vlas, doet eene zeer gemeene kwaliteit voor zien. De aankoopen per voet zijn voor het oogenblik opgeschorst; het slecht weêr brengt de koopers tot nadenken, en tot hiertoe zijn het de landbouwers die de droevige gevolgen Yan dezen toestand ondergaan ROME. In het Consistorie van 2 Juli, heeft Z. H. de Paus Leo XIII den aartsbisschop van Algiers, Mr Lavigerie, tot het Kardinaalschap verheven. Daarna heeft Z. H. eene merkwaar dige redevoering uitgesproken, waarin bijzonder lijk de droeve toestand der Kerk in Italië wordt afgeschilderd. De handelwijze van het goever- nemeut toont den wil van de Kerk in slavernij te houden, en liet geestelijk bestuur onmogelijk te maken. 20 bisdommen zijn zonder herder. Dat bedroeft ons ten uiterste; en onze plicht is van zulke feiten kenbaar te maken, opdat men beter eordeole hoe lastig onze tegenwoordige toestand is. De duitsche afgezant bij het Vatikaan, de Schloezer, is met een lang verlof naar zijn land teruggekeerd. De liberale gazetten juichen toe en roepen dat de onderhandelingen geenen stap vooruit hebben gedaan. Is dit waar, de reden moet zijn dat het pruisisch goevernement de mei- wetten niet wil herzien, en zonder eene grondige verandering blijlt de godsdienstvrede onmogelijk. Maar de katholieken deinzen niet achteruit; ze maken tegenwoordig de machtigste partij uit in het duitsch Parlement. Al de andere partijen ver brokkelen zich; dees jaar is 't kiezing, en het Katholiek centrum zal nog talrijker en onverwin- nelijker in de pruisische Kamer terugkomen. De kanselier zal eindelijk zijne vooroordeelenmoeten afleggen, en aan de katholieken geven wat zij eisschenj recht en vrijheid EGYPTE. Terwijl de diplomaten te Kon- stantinopelen vereenigd, confereren en kijven, gaat het kanon spreken te Alexandria. De engel- sche admiraal heeft .aan den president van 'tegyp- tisch ministerie het bevel gegeven van op staanden voet de versterkingswerken van Alexandria te stakenzoo niet zal de engelsche vloot de stad bombarderen. De admiraal wacht nog tot dat de laatste Engelsclien zijn ingescheept. Niette genstaande dit ultimatum, gaat Arabi voort met de forten te bekronen door kanonnen, om aan het geschut der engelsche oorlogsschepen te ant woorden; hij wapent de bevolking in massa, en schreeuwt dat hij van niemand benauwd is, en den oorlog zal aannemen tegen Turkije of Enge land of zelfs tegen gansch Europa. Het garnizoen van Alexandria is deze dagen vergroot door ver sterkingen gekomen uitAboukir en Damietta; het telt nu 7 a 8 dnizend man. ENGELAND slaat de hand aan 't werk met spoed en kracht. Uit Indië wordt er een engelsch contingent gezonden liet bestaat nit 1800 engel sche soldaten en 3000 inboorlingen. Te Bombay maakt men beleg-geschut gereed. Het eerste en gelsch korps is gevormd; het bestaat uit 23 dui zend man, 13 duizend Engelsclien, en 10 duizend Indianen. Eindelijk begaat Frankrijk ook uit zijne sluime ring te ontwaken, maar zeer flauwkens. Minister Freycinet heeft donderdag in de fransche Kamer gezegd dat het die maatregels zijn genomen welke betamen aan een vooruitziende goevernement. De gewapende tusschen komst zal geen plaats hebben zonder de toestemming der Kamers. Wij zullen eene voorzichtige lijn volgen, en ons bereid hou den vooralle gebeurtenis. E11 met die dub belzinnige woordenis de fransche Kamer gepaaid. Zij heelt toch andere triomfen genoegimmers, zij komt te dekreteren dat de nationale kerk van Montiuartre le Parijs moet afgebroken worden, en zij heeft ook de vrijheid gestemd voor de bur gerlijke begravingen. Vermits te Alexandria liet kanon op het punt is van spreken, zullen de diplomaten te Konslan- tinopelen toch moeten spoed maken. De voor waarden moeten vastgesteld worden, op welke de turksche troepen de vallei van den Nil zullen be zetten. Die voorwaarden zijn: behoud van den Statu quo ante; eerbied der internationale ver- bindtenissen, bepaling van den bezettingstijd. Engeland en Frankrijk zouden geerne alleen de egyptische kwestie regelen; maar dat is niet meer mogelijk. De andere Mogendgeden willen daar niet van hooren, en 't is daarom dat Bismark voornamentlijk den grooten Turk aanport om zich bij de Conferentie te sluiten, en derzelver beslis singen in Egypte te gaan uitvoeren. Volgens al de correspondenten uit den Oosten, is de egyptische beweging geene nationale zaak, geene politieke crisis, maar het begin van eene godsdienstigen opstand van al de MuzulmanBen tegen de Christenen en bijzonderlijk tegen de Franschmans. Al de oogen en begeerten zijn ge vestigd op Egypte, de schoonste der. arabische provinciën, en Arabi wordt aanzien als een boven natuurlijke held, als een wonderbare Verlosser door den hemel gezonden. De heiligste profetiën kondigen aan dat het einde der 13° eeuw van de Hegïra, dat in november komt, het sein zal wezen van de ontwaking der arabische natiën. E11 moes ten de Franschen eene nederlaag in Egypte onder gaan, het muzulmansch fanalism zou het hoofd opheffen gansch Afrika door, en Algerië zelf zou opstaan om liet christené juk af te werpen. KERKELIJKE STATEN. Aanspraak van den Paus. De redevoering door Z. II. Leo XIII uitgespro ken in het laatste kocsistorie, heeftvooralbetrekkiug op den toestand der Kerk in Italië. De Kerk heeft thans, meer dan ooit, weerdige en heilige herders noodig, uit hoofde van de macht der vijanden van den godsdienst, en uit hoofde der moeielijkheden, welke men tegen de uitoefening van den eeredienst op werpt. Hare herders moeten kracht, voorzichtigheid, ver duldigheid, liefdadigheid en geest van opoffering be zitten Ook, zegde de Paus, is het een onzer voor naamste bezorgdheden goede herders te kiezen, en wij bidden God ons diegenen aan te wijzen, die hij verkoren heeft. Wij hebben het vast betrouwen dat ons gebed verhoord is wij zouden willen hopen dat men tot eene schikking zal komen, die aan do Bis schoppen het rustig bezit hunner zetels zal laten, n Doch hetgeen sederteenigen tijd in Italië geschied, boezemt eene ernstige vrees iu aan vele bisschoppen door den H. Stoel benoemd, en die, zelfs sedert vele jaren, wachten dat men de hinderpalen zou doeu ver dwijnen, die hun belette» bezit te nemen van hunne zetels. Inderdaad, indien zij er alspartikulieren heen gaan, ontbreekt hun alle menschel ijke hulp en zij zien zelfs do daden hunner bisschoppelijke macht beknib beld worden. Men moet dus erkennea dat zij verplicht zijn, uit hun bisdom verwijderd te blijven. Zulke toestand, zegt de Paus, is betreurensweer- dig het is eene onweerdige behandeling ten opzich te der personen met de hooge weerdigheid vau bis schop bekleed, en hij veroorzaakt groote schade aan de belangen van den godsdiensten liet bestuur der bisdommen. Wat meer is, die handelwijze van de openbare macht is eene erge iubreuk op een der kostbaarste en belangrijkste vrijheden der Kerk, niettegenstaande de beloften onlangs aan den H. Stoel gedaan. De aanspraak van den Paus eindigt als volgt Volharden in het gedrag, is toonen dat men de Kerk slaaf wil houden in Italië en het bestuur der zielen onmogelijk maken. Twintig bisdommen zijn zonder herder. Dit is eene groote droefheid voor ons hart, en het is onze plicht dergelijke feiten aan te klagen, opdat men des te bo ter wete hoe erg onze tegenwoordige toestand is. n GEVONDEN. Eenige dagen geleden zond een bankiershuis te Berlijn 's morgends een zijnes bedienden naar de Rijksbank, om er eene som van 93,000 mark te ont vangen. Toen de man 's namiddags nog niet alsge- wöoulijk op het middaguur thuis was geweest, Eet men naar hem vragen in de Rijksbank, alwaar men vernam dat hij het geld had ontvangen. Daar hij reeds een tiental jaren had getoond het in hem gestelde vertrouwen te verdienen, terwijl hij nog daags te voren 150,000 mark uit de Rijksbank gehaald eu stipt aan zijn kantoor bezorgd had, wilde de bankier geene klacht bij de policie indienen. En wat gebeurde er nu? Tegen den avond hield er voor het kantoor een rijtuig stil, waaruit de langverwach te persoon in zeer kennelij ken staat van dronkenschap te voorschijn kwan. Dadelijk omring doorhetgeheele personeel, stapte hij, alsaf er niets gebeurd ware, naar de kas en telde de 90,000mark voor. Spoedig hoorde men nu waar hij zoo lang gebleven wasOp den terugweg van de Rijksbank naar het kantoor, had bij een vriend aangetroffen, dien hij in jaren niet had gezien, was met hem naar eene her berg gegaan en had vervolgens zoodanig beginnen te drinken, dat hij aan geen kantoor-of geldzaken meer had gedacht, tot hij zich eindelijk herinnerde wat groote som geld hij bij zich had. Faillieten. Drie belaDgrijke huizen in tabak, te Hamburg zijn dezer dagen failliet gegaan, name lijk die van HeurichSecley, Hubert en Korsen Hom berger en Krasnan. Haringvangst. Volgens de laatst ontvangen berichten, wordt er in de laatste dagen overvloedig haring gevangen: zaterdagnamiddag ten6 ure kwam te Vlaardingen binnen, als eerste vanger, een logger van de gebroeders Pot te Vlaardingen, met 196 ton pekelharing Zelden of nooit kwam een logger zoo in liet begin van de jagerij met zulk een vangst thuis, alhoewel gedurende de jagerij geen enkel vaartuig mag bianenkomen met een vangst kleiner dan 100 ton. Sondag morgend kwam de derde jager te Vlaar dingen met 550 ton, en nog dienzelfden dag kwamen daar twee loggers binnen, de eerste met 252 ton pe kelharing en 35duizend stukssteurharingaan boord. Kerkelijk Nieuws. Zondag, de Feest dag der 19 Martelaars van Gorcum; T was in den nacht van 8 tor 9 Juli 1572 dat die Priesters en Religieusen in de turfschuur van Gorcum werden opgehangen, door 'ne geus, die om zijn wreedheid het wild zwijn der Ardennen werd genoemd, door Marinus Brant; en hoort de valschheid van dien kerel: De Katholieken waren opgesloten in dc citadel van Gorcum en de gouverneur Gaspard Turk verklaarde zich te zullen verdedigen totter- dood. Eindelijk, hij kon het niet uithouden, en op de stellig/s belofte der geuzen dat geestelijk en wereldlijk op vrije voeten zouden gesteld worden, werd de citadel overgegeven. Marinus treedt de poort binnen en daar, in tegenwoordigheid van allen, zweert hij nogeens Ik beloof, zegt hij, en ik verbinde mij per eed, van jegens allen het akkoord uit te voeren.» Nauwelijks liggen de wa pens neer ot de Gouverneur wordt gevangen gezet, de Paters en Priesters, benevens ander Katholie ken, mishandeld, en eindelijk ter dood gebracht. Zooveel is een geuzenwoord weerd. De 19 Marte laars van Gorcum worden bijzonderlijk in deze lijden vereerd. Hun leven was heilig, hunne dood heldhaltig. Uit Nismes, Frankrijk, zijn 1600 Pelgrims naar Lourdes vertrokken; in 't Belgisch Lourdes blijft de toeloop groot en aandoenlijk; dat is 't werk van de menschen niet, maar 't werk van God; al de macht cn de rijkdom der menschen zijn onbekwaam, om een Bedevaariplaats te stich ten. De Eerw. Heer Taverneur, pastoor van Yurste sedert 30 jaren, isden 2 Juli aldaar overledenna eene

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2