Rampen, JÏXisöaöcn en ©ngelukken. Ouderpastoors. Egypte. Binnenlandsch. JjJrijsïreeling. Jongeliogen-Pensioimaat CONVÖI-RAMPEN. Woensdag morgend is te St Gillis 'ne mensch van Audegem op de route doodgereden; 't was de kabiene- kesman Alfons Vereist, "ne jongeling, die maar laat naar zijnen nachtdienst was gegaan. Maandag noen stond te Luik in de statie Guillemins de jonge ingenieur Fai.isskbezig met uitleg te geven aan eenige ambtenaars over een nieuw statie-plan; hij wildezichmijden voor een aankomenden trein en werd door 't machien getroffen en gansch vermorzeld. De statie-overste van Wachtebeke Mr Chirk is bij 't overstappen eener spoor, door den trein gevat en op den slag gedood; de trein moest op een ander spoor komen; doch aan den ingang der statie werkte men aan de route en aldus was de trein op d'eerste rails binnengestoomd.Het slachtoffer laat een weef en 5 kinders achter. De moeder van den ingenieur Falisse die te Bleyberg was, per telegram naar Luik ontboden, kwam in de statie toegesneld en vroeg aan den eersten den besten wie er veron gelukt was: Madam, 't is den ingenieur Falisse! 't Mensch viel bijna dood van schrik en droefheid! In Frankrijk, tusschen Perigueux en Agen, is een botsing geweest; machinist en freinwachter op den slag gedood en ander bedienden erg gekwetst. In den nacht van 15 tot 14 dezer, heeft te Brussel een dief stal met geweld plaatsgehad. In het huis, n. 2b, vandeTrapstraat, woonde een koopvrouw in schoenen, genaamd Sophia V.... Zij had voor verloofde een schoenmaker, Josef II.... maar omdat hij veelte lui was, zond zij hem wandelen. Zonder een woord te zeggen ging hij héén, maar in den nacht van zondag tot maandag keerdehij met zijn kameraad terug, en verbergden zich in het gemak. Ten 11 ure, toen Sophia V.... een glas water icwam drinken, sprongen de twee kerels uit hun schuilhoek te voorschijn, grepen haar vast en wier pen haar ten gronde. Sophia V.... die erge kneuzingen aan het hoofd bekomen had, viel in bezwijming. Toen zij 's anderdaags 's morgends ontwaakte, bestatigde zij det al de meubelen opengebro ken waren, en eene som van 936 fr. ontvreemd was. Een onderzoek is begonnen. BRUSSEL. Er gebeurt daar iets! op den Boulvard du Hai- naut in een herberg, zat de baas M. Parent, zaturdag avond, ten 11 ure, bezig met klappen; eensklaps nadert een vrouw en giet op zijn wezen een volle glas vitriool; g'heel de kaak van den baas is verbrand. De Vitroleuse is Marie Threse Boone, 33 jaar, moeder van 4 kinderen, en heeft ook erge brandwonden aan hals en wezen Gelukkig dat d'oogen van den baas niet gewond zijn, hij ware blind voor zijn levensdagen; nu zal hij er af zijn, met veel pijn en een geschonden aangezicht, nogtans danjé voer een zijner oogen. Vrijdag, rond middernacht, heeft een geweldige brand op de heeve van Francies D'herdt, te Laarne, wijk Klein Gent, plaats gehad. Een onlangs nieuw gebouwde schuur is de prooi der vlam men geworden, alsook een peerd, 4 koeien, 2 varkens, 3 runders en gansch de oogst. Ten 11 ure waren de bewoners gaan slapen en ten twaalf ure stond alles in vuur en vlam. De schade is aanzien lijk. Men kent de oorzaak der ramp niet. T'Antwerpen in de Dambruggestraat, hebben dieven inge broken, bij een groenselvrouw, in den vroegen morgend als zij naar de markt was. Het mensch, ten 10 ure thuis komende, vond al de kisten en scribanen opengebroken,maar hetgeen zij niet meer vond, was haar geld; 700 fr hadden de schelmen meê. Twee jongelingen harer Familie worden verdacht; een der twee is nog kaporaal ge weest bij d'armée en woont te Brussel. Te Gent is 'ne kerel aangehouden die te Rooborst een som van 1200 fr. had gestolen. Te Waereghem, de genaamde Désiré Baertsoen, mulders knecht werd den 1' Mei lichtekes aan d'hand gebeten, door een dolende hond, van welke men zegde dat hij razig was. Weken en maanden verliepen, Baertsoen gevoelde niets, doch eindelijk den 2 Augusti ontstonden de pijnen der razernij en hij vroeg om naar 't Sesthuis gedragen te worden. Ten 8 ure 's avonds arriveerde hij daar, en te middernacht was hij eed iijk. Laai een weef en 3 kin derenDe statie-chef hooger voornoemd, was Mr Claire, en laat •ok een weduwe met 5 kinders achter. MotRBEkB-hoËwACHT. Op dinsdag laatst, des namiddags om half zes uren,bad er binnen onze Gemeente van Koewacht nagenoeg een treurig ongeval plaats: hetzesjarig zoontje van den edelen achtbaren heer Cirillus Dirinck, Burgemeester te Koewacht Zeeland, was met andere kleine knapen aan het plukken van wild fruit langsheên den scheidgracht van België en Nederland, toen het ze kerlijk zijn evenwicht verloor of aan het een of ander struikelde, zoodat het met zijn hoofd voorover in dien gracht viel, en ook zon der het geroep van het zoontje van den te Koewacht-Nederland gestationeerden hoofdambtenaar der Douanen, en de spoedige aan komst van Edouard Pisce, bakker en winkelier te Moerbeke-Koe- waclit, die zonder aarzelen erbij sprong en het, God dank, van deze maar al te zekere dood redde. Redder en geredden zijn God dank beiden al welvarend. Voor deze daad denk ik dat het Nederlandsch Staatsbestuur deze naar verdienste zal beloonen. Te Brugge heeft de Policie 'ne gramin aangehouden, 'ne vagebond, die op 't feit van aanhouding, bekende den dader te zijn van talrijke diefstallen sedert 2 jaar te Brugge en omliggende ge pleegd; twee van zijn makkers zitten ook al vast; vier andere zijn gevlucht. T'Aartryck heeft zekere Sauffredi, herbergier, ten 2 ure 's nachts zijn vrouw in baar bed bijna doodgeschoten, en is dan gevlucht. Hij beschuldigde haar van op zijn vrijdenkers te leven met een der geburen. Man en vrouw zijn 40 jaar oud. LUIK, 16 aug. Een ongeval dat ernstige gevolgen zou kun nen gehad hebben, is zondag in den koninklijken schouwburg te Luik voorgevallen. Een der estrade, waarop de schoolkinderen za ten vergaderd voor de prijsuitdeeling, is ingestort, terwijl men volop voloo een koor aan 't zingen was. Van vraugdegezang werd plotseling tot uoodkreten overgegaan, te meer nog daar iemand in de zaal riep vuur vuur Er zijn slechts eenige gekwetsten. Te Wervick is zekere A. D. meester-scheenmaker, na een huiszoeking te zijnent, aangehouden; voor 1400 fr. gestolen goed had men ontdekt; 48 geelgeverfde vellen; 296 kilos schoenleder, 43 kilos nagels, leesten, elastieken, enzoovoorts. Hij zit nu op den houten pikkelstoel van 't prison. Te Meenen klagen ze veel van nachtlawijt en nachtgevecht tot 3 ure 's morgends. Dat ze d'her- bergen ten 12 ure doen sluiten, gelijk t'Aalst, dat is een probaat middel. Jan schudde zijn hoofd, als om er de kwade neiging uit te drij ven, die d'overhand trachtte te behalen; dan toog hij d'handen van voor zijn aangezicht en sprak op vastberaden toon Mijnheer de Pastoor, zegde hij, ik dank u vuriglijk dat gij mij behouden hebt van eenen manslag te doen en u, vervolgde hij, zich tot den gewonden Binder keerende, u vergeef ik uitterher- ten, zooveel het in mijne macht bestaat, al het kwaad dat gij aan mij en mijn Vader Zaliger hebt bedreven;dat God u genadig weze sterf gerust; ik heb mij reeds genoeg op de Binders gewrokeu Dank! Dank, murmelde de rouwhebbende Disschers, en een glanzende vreugd verhelderde zijn wezen. De Priester drukte Jan Clerker teêrhertiglijk d'hand Jongeling, zegde hij, ik bedank uop mijne beurt, voor den stervenden mensch en wensch u tevens geiuk met de schoone daad, die gij komt te verrichten; zijn zelven over winnen is verdienstlijker dan een koningskroon veroveren. Dat God u zegene! Jan Clerker verliet de gevangenis, diep geschokt door al hetgene er hem was bejegendde gramschap had hem verlaten en plaats gemaakt aan een diepe treurmoedige neerslachtigheid. Echter ijlde hij weldra tot een betere gemoedstemming over, en buiten, geko men zijnde in de frissche lucht, stildeu zijne beroerde zinnen en hij dacht met een zekere soort van voldoening aan hetgene hij be- ]oofd en gezworen had op het doode lichaam zijns Vaders. (NV. V.) Zooals men weet, heeft M. Bara aan de bisdommen eene lust gezonden van de onderpastoors, die hij wil afgeschaft zien. Volgens den minister zijn er al die onderpastoors niet meer noodig. M. Bara wil te werk gaan volgens een bepaald stel sel doch ons dunkt dat hy in dees geval de zaken meer en meer in de wur brengen zal Niet alle positiën, niet alle liggingen van gemeen ten zijn gelijk, en wat mogelijk is in dees dorp, is, ten gevolge der uitgestrektheid, niet meer mogelijk op een ander. Een andere moeilijkheid bestaat by dit plan, op- zichtens het dorp met 1500 zielen, dat maar één en kelen pastoor hebben zou. iloe daar de twee missen gelezen op den zondag Eéne Mis kan niet volstaan, niet alleen omdat de kerk zelden groot genoeg is om al de bewoners in eens te bevatten maar ook voor de pachters zou ééne enkele miB de slechtste gevolgen kunnen hebben. Als er slechts eene Mis gecelebreerd werd, zou ie dereen op hetzelfde uur ter kerke moeten gaan en de hnizen en hoeven, met al hunnen inhoud en vee, zou den alsdan twee uren, met gaan enkeeren,onbewaakt staan. Eene groote onvoorzichtigheid voor brand, voor losbrekend vee, enz. een goed middel voor dieven en deugnieten, om vooral de afgelegen hoeven en huizen, op hunne zeventig gemakken uit te plunde ren Nietalleeu onmogelijkheid dusvoorhet kerkgebouw maar nog grooter onmogelijkheid voor de pachters. M. Bara zal misschien zeggen,dat de Pastooralsdan maar twee Missen moet lezen. Dat kan stipt genomen gedaan worden doch men vergete niet dat de priester alsdan nuchter blyft tot omtrent den middag. Reeds vroeg moet hij naar de kerk voor het biecht- hoorenalsdan volgt cle eerste Mis de tweede zin gende of Hoogmis,vangt op de meeste dorpenaan ten 10 ure, om ten 11 ure te eindigen. Gedurende een der twee Missen heeft de Priester dan nog een sermoon of katechismus gedaan. Wij vragen of die vermoeiende arbeid, dat vasten, dut verblijf in de kerk bijzonder aantreffelyk en lang vol te houden is Een jong Priester zal dien zwaren last in de eerste jaren dragen; maar de meeste Pastoors op de dorpen zijn oud en het zou barbaarsch zijn, van hen een zoo vermoeiend en gezondheidkrenkend werk te eiichen. De opmerkingen die wij hierboven aanhalen, zul len zich niet in éene, maar in zeer vele gemeenten voordoen. De plagerij, die M. Bara wil invoeren want 't is niets anders dan plagerij zal hemen zyne party nog hatelijker maken dan zij reeds is,en onze buiten lid zullen meer dan ooit naar de afschaffing van al die liberale dwingelandij verlangen. Handelsblad. KERKELIJK NIEUWS. Een schoone rijke Processie geweest, op O. L. Vr. Hemelvaart, na d'Hoogrnis in groot orkestniets kan vergeleken worden aan den luister der Goddelijke Diensten, 't is daar dat elk zich hooger en beter gevoelt,en dat de geringe mensch zich uitrust en troost vindt te gen d'ongeliikneid der standen; ook ziet men, dat de werkende klas, die deD weg der Kerk vergeten heeit, aan den band moet gelegd worden,gelijk een wild gedierte,en de Samenleving schudt en schokt. We zeggen dus: Een rijkeen schoone Processie De Weezenkinderen, tegenwoordig onder de tee- derlyke zorg der Broeders, zoo wel in orde; dat de oude liberale Bestuurders 'ne keer teruggaan en ze zullen hun oogen uitzien, van het goed orde dat er nu bestaai; dan volgden als een ontzachlijke drom, tot stichting van elk, de Gilde der Xaveria- nen, welke men s morgends ten getalle van 400 ter H. Tafel had zien naderen; nooit zag men op de groote x>eestdagen zooveel mansvolk d'H. Sa- kramenten ontvangen, dan sedert het opkomen en bloeien van dit gezegende Geoootschan; gedurig slaat de Dood onderde Leden, doch gedi rigvorden de rangen ingevuld door nieuwe ^^ouappeu, welke na korten tijd, met innige verknochtheid en door een gevoelen van zelftevredenheid aan l> unne Confrérie zijn vastgehecht. - Dan volgde de Con gregatie der Jongelingen, waarvan zoovele Leden zich beieverd hebben aan de Vlaamsche Kermis.... De Processie was dees jaar rijk aan Mansvolk, niet alleen van de Sociëteiten reeds genoemd en van de Sociëteit St Yincentius, die met flambeeu wen het Venerabel omringde, maar van ander katholieke Heeren en Jonkheden der Stad; rijk van mansvolk zeggen wij, maar ook rijk aan die lief tallige en verrukkelijke stoeten van maagdekens, voor welke de Processiën in Aalst beroemd zijn. Men zag daar de gansche geschiedenis der Kerk, door gr iepen maagdekens verbeeld: de Strijdende Kerk, de Lijdende Kerk en de Zegepralende Kerk, met het eigenscbappelyk Symboium en kleur; Rond het Beeld van O. L. Vr. der Werf was d'Ee- rewacht geschaard, onlangs uit eigene beweging door katholieke Burgers-Jonk heden ingericht, de Koninklijke Harmonie luisterde in ieest-tenue, de Kerkelijke Plechtigheid op,en het Venerabel werd gevolgd door d'üeeren Gekozenen van Staat, Pro vincie en Gemeente die in Aalst verblijven.... Al wat van 't Gouvernement afhangt, wordt sedert eenige jaren uit de Processiën getrokken; in de steden van garnisoen, geen soldaten meer;hier had elk er behagen in, dat de Soldaatjes de Processie bijwoonden; ze zijner geweldig uitgetrokken; zelfs in d'officieele, kostelijke en liberale middelbare school hadden de Professors gepetitionneerd om uit de Processie te mogen blijveD; maar de Minis ter beeft zulks voor het oogenblik te gevaarlijk gevonden. Men wilt dus de Processiën ontvolken; doch hoe meer men er geweldig aftrekt, hoe meer 't Katholiek Volk er uit vrije beweging bijbrengt; zoo is de plaats der Soldaatjes ingenomen en verbe terd door het Vrijwillig Pompierskorps, aan het welk hier een woord van openbaren dank moet gezegd worden.... Misschien opg'heelden doortocht waren er maarvyf of zes huizen onbevlagd en zon der licht; en overal ontmoette de kerkelijke Stoet eene eerbiedige menigte... Hier of daar nejonge Geus, met den hoed op 't hoofd en d'handen inde zakken, meinende aldus zich te verheffen met Ons Heer te trotseeren, maar och armen elk trekt de schouders op en zegt: 't Is een onbeleefderik, een sujekt uit de slechte scholen! onderons Katholieke Bevolking.die Vrijdenkerkes verdwijnen gelijk een brok vuil schuim op de zee. Te Gent is de Pro cessie zeer luisterlyk geweest; Mgr de Battice droeg het Venerabel. en geen enkele storing is er geweest; op Zondag 3 Sept. t'Oostakker groote ver- eenigiug van Genootschappen van den katholieke Schoolpenning. Uit Roomen wordt geschre ven dat Paus Leo, in weèrwil zijner ho®ge jaren en zijn lastig verblijf in bet tbans ongezonde Roo men, dat de H. Vader in een buitengewone werk zaamheid ziju dageo overbrengt; de toestand zijner gezondheid blijft redelijk goed. Men bestatigt nu vele bekeeringen in Denemarken. Als opvolger van Mgr Steins, in de missiën van Aukland, heeft Z. H. de Paus benoemd een pater Beuediktijner,uit EDgeland; MgrManning heeft hem Bisschop gewijd den 13 augusti. Generaal Garnet NNolseley is inAlexandrië aan gekomen; men denkt dat hij 't plan van den veld tocht in zijnen zak heeft, en dat de oorlog nu gaat beginnen. Drij zaken heeft hij te verrichten: Arabi verslaan; de Vaart van Suez bevrijden en de stad Kaïro bewaren van de plundering en moorderij die Alexandrië ondergaan heeft. Het derde zal moeielijk wezen, want Arabi, na een nederlaag zal zich ongetwijfeld met zijn Sarrazynen op Kairo werpen. Den Turk laat zich nog altijd trekken, om tegeu Arabi pacha op te komen; nu gaat hij dezen Ministervan Oorlog rebel verklaren en heeft zijn troepen bijeengetrommeld, doch het kan over zijn hert niet, van in gezelschap en onder 't bevel van den Engclsrhman, tegen Arabi te gaan vech ten. Minister Gladstone heeft verklaard dal de Mogendheden mogen verzekerd zijn vande belang loosheid welke Engeland in deze zaak aan den dag zal leggen. Pruisen, Oostenrijk en Engeland zijn in 't beste akkoord, doch Rusland heeft eenige tegenstribbelingen gemaakt, Italië spreekt van eenige oorlogschepen tezenden en 't nieuw fransch Ministerie heeft een sommatie gezonden naar den Turk, opdat hij zon zorgen voor de veiligheid der Fransche onderdanen in Syrië. Woensdag mor gend heeft men te Remleh, rond Mandara, een bende van 300 Bedouynen ontmoet; na eenige geweerscheuten zijn deBedouyneu gevlucht, 3 man op 't slachtveld latende; een andere Engelsche ko lonel is gevorderd tot i300 meiers van't kamp van Arabi; 30 Arabiers te peerd randden d'En- gelschmans aan; na een schermutselingske is elk in zijn respektieve positie teruggekeerd. Engeland aarzelt om de vijandelijkheden te beginnen; zijn krijgsroem staat op 't spel, ten aauschouwe der gansche wereld. IERLAND. Dublyn broebbelt van de vreemdelingen die uit Engeland, Frankrijk, Schotland en Amerika zijn toegestroomd, om bij te wonen d'inhuldiging des standbcelds van den grooten Volksleider en Volks redder O'CONNELLO'Connell, de vrome katholieke ziel, die Ierlandopden wegder Vrijheid heeft gesteld. Hij stierf onderwege Roomen, waar Z. H. Pius IX hem geroepen had. Pater Lacor- daire sprak zijn lijkrede uit, een meesterstuk van edele gevoelens en van deftige opwekking. Men vreest voor onlusten; er zijn kanons geplaatst; maar d'Ierlanders hebben teveel eerbied voor hun nen O' Connell, om dezes feestdag door oploop of rumoer te onteeren. Zij willen dien dag ir kalmte en met eerbied, de heilige liefde voor Va derland en Vrijheid in hun herten aanvuren. Later Nieuws: D'inhuldiging heeft plaats gehad: Een zee van volk en veel geestdrift! al de straten bevlagd, doch nergens de kleuren van En geland. De meyer van Dublyn heeft gezegd dat men de droefheden van 't verleden moet vergeten en een glanzende toekomst verhopen, als Ierland wederom een Natie zal geworden zijn. RUSLAND. De geruchten loopen dat Czar Alexander III de naaste week zal gekroond worden, MET GESLO- TENE DEUREN.... Welke schande!... Er is onder 't Volk een soort van profetie, die zegt dat ergeene Vrijheid voor de Koningen, geen rust voor de Vol keren kan zijn, zoolang de Paus gevangen blijft. En ziet eens, Europa rond! - Komt er 'nen oor log, ge zult zien: Rusland zal tegen Pruisen zijn; de Russen stoppen hunnen afkeer voor de Pruis mans niet, en in d'hoogere politiek steken de Rus sische diplomaten den neus op, tegen deschuinsche streken die Pruisen in de zaken van den Oosten aan den dag legt. FRANKRIJK. De Bonapartisten hebben een groote Vergadering gehouden; 7 a 8000 man waren aanwezig; men heeft er als toekomenden Keizer uitgeroepen Victor, de zoon van prins Ronimus, door den Keizerlijken Prir.s als zijnen opvolger aangeduid. Paul de Cas- sagnac heeft er gezegd" dat de vader van Victor het hoofd der Bonapartisten niet kan zijn, wegen» zijn Ongeloof, maar dat de zoon een oprechte Chris telijke opvoeding heeft ontvangen. Zonderling Testament. Miss Anna Burdett, de gekende millioenrijke lon- densche eigenares, heeft dezer dagen haar testament bij den rechter ter goedkeuring neergelegddit tes tament is om zijne zonderlinge bepalingen het voor werp geweest eener lange woordenwisseling, welke plaats had in tegenwoordigheid van den onder-kaa selier Bacon. Inderdaad, miss Burdett beveelt dat hare erfgenamen aanstonds na haren dood de deuren en vensters de woning waar zij zal gestorven zijn, moeten doen toemetsen. Al hare meubelen moeten onaangeroerd blijven en aldus als in een graf bewaard worden. De deuren binnen het huis zullen moeten toegenageld worden en zoo wel toeblijven als de uitgangen op de straat. Na twintig jaar nogtans zullen hare erfgenamen de woning weêr mogen openen en ze betrekken. Een man en eene vrouw wettelijk door den echt verbonden, zullen benoemd worden om het huis te bewaken, ten einde te beletten dat iemand in de woning zou komen. In den loop der verledene eeuw, had een landge noot van miss Burdett, een dergelijk, maar inder daad nog zonderlinger testament gemaakt. Bij al het bovenstaande had hij nog bevolen dat na zijnen dood, zijn lijk in zijne woning zou gemetst en er lange jaren bewaard worden. Waar Is de Bruidegom? De korrespondent van den Golos te Moskou ver haalt den volgenden schurkentrek van wege een rus- siscben prins: Den 2 dezer maand trouwde zekere prins W. met eene rijke erfgename. Na het huwelijk stegen beide echtgenooten in een rijtuig met twee prachtige pcerden bespannen, en reden naar huis. De jonge vrouw straalde van geluk. Onderweg echter naderde iemand het rijtuig en verzocht den prins eventjes nit te Btappen, daar hij hem eene gewichtige meê- deeling te doen had. De jonge mau verontschuldigde zich bij zijne echtgenoote, stapte uit en beloofde ter stond terngte keeren. Dat terstond nogtans duurde vrij lang, zonder dat de prins kwam opdagen en de nieuwe princes besloot eiudelijk maaralleen door te rijden. Thuis was ook geen prins te vinden; men zoeht overal, doch vruch teloos de prins was spoorlooB verdwenen Het bleek echter weldra dat hij met den ganschen bruidschat of ongeveer honderdduizend roebels op den loop was gegaan De policie i8 van de zaak verwittigd, maar men heeft tot nu toe noch den prins, noch den helper teruggevonden. Maandag had deze plechtigheid voor de eerste maal plaats, in 't Gesticht van St MartiNUS, het welk, nauwelijks een jaar begonnen, reeds de volle genegenheid van 't puik der Aalstersche Familiën bezit en gedurig zijne leerlingen ziet aangroeien. Een blijkteeken dezer diepe genegenheid zag men op de Pnjsdeeling, door den toeloop, niet alleen van de achtbare Ouders derleerlingen, maar ook vin talrijke hooggeplaatste Heeren, uit den geestelijken en wereldlijken stand. Twee koren werden zeer wel gezongen, onder de direktie van M. Teurrekens; le Teneur de livres werd goed teruggegeven, meteen vrije ongedwongene houding en een goede fransche uitspraak; de lichaams-oefeningen voldeden en verlustigden elk; ze werden bestuurd door een be kwaam Prolessor in dit vak; en vergezeld zijnde met zang, mochten wij ten minste in dat deel, bestatigen dat het Vlaamsch in dit Gesticht niet vergeten wordt! De Moedertaal, de rijke en oude Moedertaal, zou overal d'eerepiaats moeten be- kleeden; de tijden zijn voorbij dat d'Ouders licht- zinniglijk vroegen: Fransch! Fransch! neen, elk vraagt nu dat het Vlaamsch grondig en eerst en vooral worde aangeleerd, en 't Gesticht hetwelk op de Prijsdeeling de Moedertaal hare plaats zal geven, mag zich aan de algemeenste toejuichingen en bedankingen verwachten. 't Is bijzonderlijk d'Oudeis die over de weerde van een school kunnen oordeelen: welnu,het jonge Gesticht St MartiNUS staat reeds in een hooge achting; het wordt geprezen voor de ieverige zorg welke de E. H. Directeur en zijn achtbare Mede- Professorsaan den dag leggen,om AL de belangen der Ouders in d'opvoeding hunner kinderen te voldoen; de Wetenschappen aanleeren; een geest van orde, van werkzaamheid, van braafheid en eerbiedige vrijwillige onderdanigheid inplanten; opdat die lieve kinderen later tot eer en troost en geluk hunner duurbare Ouders mogen dienen. Men schrikt en ijst, als men ziet hoe roekeloos de belangen der Ouders worden vertrappeld, in de moderne scholen, welke vroeger onmogelijk zou den geweest zijn en die nu bestaan en onderhouden worden met het geld der algemeene kas. De kin deren van 10, 11, 12 jaren, onverschillig, bijna vijandig aan de Godsdienst, wat moet er daarvan geworden!Men ziet in de groote steden,welke ellendige jongelingen er opkomen en wat hun eigene Meesters, die rechtzinnig spreken, moeten bekennen. Het Gesticht van St Martinus is een oprechte weldaad voor Aalst, en voor g'heel 't omliggende; het heeft nu, in een stil gedeelte der Stad, in de Zonnestraat, nabij de Zoutstraat, de ruimste en gezondste lokalen, die men wenschen kan, met uitgestrekte speelplaatsen; na de Vakantie wordt er een LEERGANG VAN COMMERCiE geopend, met de DutTSCHEen ENGELSCHE TAAL; hetwelk niet weinig zal bijdragen, om dit Gesticht in hoo- gen en duurzamen bloei te brengen. Donderdag was er grooten toeloop naar de Prijsdeeling der ST JORISSCHOOL, welke school, onder de Bestiering der Broeders van de Christe lijke Scholen, het volle betrouwen van onze brave Burgers-familiën blijft genieten, 't Is sedert lange jaren dat de kinderen van den Gelukz. de la Salie in Aalst onderwijzen, en hun ontelbare leerlingen moeten van een oprecht deugdelijk en ieverig On derwijs getuigenVeel personen van hoogen rang en O /erheid woonden de Prijsdeeling bij Vlaamsche en Fransche zang- en declamatie-stuk- keD werden opgevoerd en met veel rede gulhartig toegejuichd. De Katholieke Gestichten van On derwijs zijn voor de kinderen,een tweede Familie. Naaste week, Prijsuitdeelingen van onze Katho lieke Scholen. Er wordt fel geleerd en gewerkt, en die feesten zullen schoon zijn!... Al wie 'tVrije Onderwijs bemint en wil aanmoedigen, vergete niet er tegenwoordig te zijn. Onze Katholieke Overheden, aan 't Chrislene Onderwijs met raad en daad zoo verkleefd, zullen ongetwijfeld die feesten der Jonkheid met hunne tegenwoordig heid opluisteren. Dijnsdag, 22, in de Lagere Meisjesschool van St. Josefs, ten half drij's namiddags. Woensdag, 23, in de Lagere Jongensschool van V. der Werf, tec 9 ure 's morgends. Beide O. L. plechiigheder inde ZssJ der Karmc.' ctcr. EEUWFEEST van het TE GIJSEGEM. De hierna Btaande brief is dezer dagen aan de oud-leerlingen van dit Gesticht toegezonden Mijnheer, Eene grootsche Plechtigheid, en tevens gulhartig Familie-feest, zal Diinsdagl2 September aanstaande, )laats grijpen in het Jongeliugen-Pensionnant te Jijsegem. Talrijke oud leerlingen van dit Gesticht hebben besloten, dien dag naar de Vlaamsche Ge meente héén te snellen; om er het Eeuwfeest te vie ren van het opvoedings-huis waar zij de eerste jaren hunner jeugd hebben doorgebracht. Wij zijn geluk kig, Mijnheer, u tot dit Broederfeest uit te neodigen. Gij ook, alB ond-Leerling, zult u voorzeker willen het genoegea verschaffen, dit Gijsegem weêr te zien, waar wii voorheen, onder echt vaderlijke zorgen, in wetenschap en plicht onderwezen wierden. In groot getal zullen wil derwaarts trekken, om er te samen een openbaren blijk te geven onzer erkentenis, voor de goede lessen welke wij er genoten in onze jeugd. Dit zullen wij: immers, het staat den dankbare zo nen ten plicht allen toe te snellen, wanneer er Feest te vieren is in Vadershuis. Het Jongelingen Gesticht van Gijsegem, waar zoo veel onzer Vlaamsche Broeders hunne eerste opvoe ding ontvingen, heeft nu een onafgebroken bestaan van meer dan honderd jaren. Nederige school bij ziju begin, won het steeds meer en meer het vertrouwen der Familiën in; en heden mag het, onder alle op zichten, als een der bijzonderste en beste Gestichten deB Lands aanzien worden. Die groei en bloei zijn eene welverdiende kroon ep 't hoofd der echte Men- schenvrienden, die er opvolgentlijk hnn leven en hunne beste zorgen aan 't opvoeden der jeugd hebben toegewijd. Gaan we dus, met honderdtallen, dien Triomf vieren van het Vrije Katholieke Onderwijs in ons lieve Vlaanderen. De plechtigheid onzer betui ging, zal den heeren Bestnurder en LeeraarB van 't Pensionnaat eene machtige aanmoediging wezen, om zich, zoo mogelijk, nog meer aan Godsdienst en Vaderland verdienstig to maken. Overtuigd, Mijnheer, dat wij op gezegden dag, het Senoegen zullen hebben uwe broederhand te mogen rukken, bieden wij U de verzekering aan van onze ware hoogachting. Namens de FeeBt-Commissie Le Vooreitter, V. VAN WAMBEKE, Volksvertegenwoordiger en Le SchrijverBurgemeester van Aalst. FR. CLAUS, Geneesheer te Aalst. N. B. De heeren oud-leerlingen, aan wie bij ver- getenis, bovenstaande brief niet is toegezonden, en die begeeren aan het Feest deel te nemen werden aanzocht hunne toetreding te zenden aan M.P. Van Impe, Bestuurder van 't Pensionnaat te Gijsegem. De Inteekeningen zullen Blechta ontvangen worden tot den Zondag 3 September inbegrepen opdat aan de Commissie de tijd overblijve om ae noodige voor bereidsels tot het Jubelfeest te maken. De inschrijvings-prys is 5 franken. DE ZUSTERKENS DER ARMEN. Dinsdag morgend werd de Groote Markt te Brus sel in rep en roer gebracht, door het volgende voor val. Ter gelegenheid van het feest van de H. Maria, hadden de bloemenverkoopers hunne schoonste bloe men en bloemtuilen op de Groote Markt te koop ge steld. Te midden van eene menigte volk die de Bloemen markt bezocht, bevonden zich twee Zusterkens der Armen, die rechts en links aan de verkoopers eenige

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2