Hampen, THisöaöcn en ©ngelnkken. Samenspraak. De Kiezerslijsten Egypte BRUSSEL. De baas Parent, met vitriool overgoten door een jaloersch vrouwspersoon, ligt nog altijd krank; zijn wezen geschon den en misschien zijn twee oogen kwijt.... Al de misdaden, die zoo talrijk te Brussel geschieden, komen voort uit de slechte com- porteering. Divbrger is genezen, ge weet wel den geus en li beralen gazetschrijver die het huishouden van doctor De Paepe naar de palotten heeft geholpen, Duverger begeert dat docteur De Paepe zou vrijgesproken worden; en zou er dan niemand den bak in moeten, als d'ooi»zaak zijnde, van al dien leelijken embras? *ne Zekere mecanicien Sus Picard kwam zondag zat thuis en begon tegen zijn madam op te spelen, zelfs dreigende haar te maltraitee- ren; zij, daarmeé nié gediend, ging den huize uit in de gebuurte, bij haar nicht madam Colard; want te Brussel, 't zij» alteraaal madammen, zelfs de straatvaagsters tituleeren malkander madam; ze ging dus in de gebuurte, maar de zatte mecanicien volgde, t krakeel ging voort en in zijn hevigheid nam deBrusselscheSus den koterhaak en sloeg naar zijn vrouw, maar trof de nicht aan haar hoofd, zonder bloedstorting en. meinde hij, geen erg gevolg zul lende hebben; maar 's anderdaags, de nicht kreeg pijn in haar hoofd, ze ging zich leggen en.... stierf,... tot grooten schrik van den mecanicien die reeds 't Parket heeft gekregen en onder een Proces ligt van moord zonder voorbedachtheid.... Ge ziet de ge volgen van gramschap en dronkenschap! En op Koekei berg is M. Debanterlé aangerand door zijn weggezonden knecht Guitin, die met'ne revolver in d'liand voor hem sprong; M. Debanterlé sloeg met zijnen stok 't wapen weg en 't Volk. hielp Guitin ontwa penen. Te Laken, maandag rond 10 ure 's morgends, de steen kapper Leander Papleu, van Soignies, aan een gebouw werkende, mistrapte, viel van 10 meters hoog en bleef dood liggen. Laat een droeve weef en vier kleine kinderen. Op den Vlaamschen Thea ter werd dijnsdag avond geroepen Degazlde ga/.! Een groote verwarring ontstond; nergens was teeken van brandgevaar te be speuren, doch eindelijk kwam het uit, dat slimme beurzensnijders dit alarm hadden verwekt, om te kunnen pratikeeren. hetgene zij ook gedaan hebben... 4 pik-pokets zijn aangehouden. Rue Beughem, 46, is er zondag nacht gestolen in 't huis van een juf vrouw die tegenwoordig te Parijs is, gestolen 210 Ir. in goud, een bankbriefken van 1000 fr. en verscbeide andere voorwerpen. In 't zelfde huis, op een ander kamer, is er voor 130 fr. gestolen. Op den steenweg van Etterbeek was zaterdag 'ne loodgieter, zeg gende per order van den huismeester de dakgoten te moeten na zien; maar kadé ging d'appartementeu in, en nam daar diffrente kostelijke voorwerpen meé. Ziehier eenige bijzonderheden over de ramp die Maandag na middag, in destalie van Hansbeke gebeurd is. Toen de trein van Gent gereed stond om te vertrekken, kwam de genaamde Karei Van Nieuwerburgh. landbouwer te Knesselare, toegesneld om in den trein te springen. Daar hij juist langs den verkeerden kant was, alwaar het verboden is in den trein te stappen, zegde de bar- reelwachter hem dat hij langs den anderen kant moest gaan. Onge lukkig, toen hij juist voor de lokoraotief was, stelde deze zich in beweging, hij verschrikte, viel en werd door de wielen het hoofd verpletterd. Het was een hartverscheurend tooneel, toen zijne vrien den, die in den trein waren, afstapten en hem daar levenloos zpgen liggen. Geen ander deel van het lichaam was gekwetst. Van Nieu werburgh kwam van eeneu lijkdienst. Hij was ongehuwd en rond de 43 jaar oud. ANTWERPEN. De Engelsche 6toomboot Dicke, door 'ne sleepboot in d'have getrokken, is met dit vaartuig in aanraking gekomen en een ijzeren plaat werd ingestoolen. Die stoomboot is uit Londen en trekt naar Calcutta, en heeft'nen olifant aan boord. Van Bredael, de groote geus en kajevan van Peltzer, is weêral tot 13 maand gevang veroordeeld, voor diefte.... Wat gaat er nog uit komen! De roste geuzinne moet geruster ronddwijlen, vermits er van haar minder gesproken wordt. Donderdag morgend is een huis ingestort op den hoek der St Antonius- en Nationaalstraat drij werklieden die op de stelling stonden, zijn erg gekwetst. Zaturdag js't kiudjun is proces-verbaal tegen 3 knapen van 13 tot 16 jaar, die een soort van dievenbende uitmaakten. MEENEN. Ja, 't Parket van Kortrijk is daar geweest in 't Postbureel, voor een somme geld in 'ne gerecomraandeerden brief gezonden door juflra Marie Gombert naar 'nen avekaat van Brussel; en deze konfrater vond er te weinig in, circa 300 fr.; er moest 930 fr. in steken; te Brussel bestatigde men dat 't gewicht vermin derd was; de zegels waren afgenomen en teruggeplaatst. Twee da gen heelt 't onderzoek geduurd. LUIK. Een wangedrocht van een dienstmeid is daar ontdekt; ze woonde bij den vogelmarchand S., rue d'Avroy; ze moest ver huizen; en wat gebeurt er? wat ontdekt men? Dat 't serpent phos- phoriekc kopkes gedaan had in 't eten van een schaapken van een kind, maar éen jaar en half oud. 't Kind is erg ziek geweest, doch geneest. De schelminne zit vast en zal nu 'ne post krijgen voor verscheide jaren van haar leven. CHARLEROI, 17 aug. Zondag avond is in de cirk-Fernando tijdens de voorstelling een groote paniek ontstaan. Terwijl een kun stenmaker zijne oefeningen te peerd deed, was een der zitbanken boven eene logie gebroken, waardoor een groote schrik onder de •oeschouwers ontstaan was. Eene onbeschrijflijke verwarring had »r plaats. Iedereen verliet zijne plaats en wilde in het midden van den Cirk gaan. Hierdoor werden verscheidene personen omverge worpen en onder de voeten getrapt. Dank aan de tegenwoordig heid van geest van den bestuurder,werd de kalmte weldra hersteld en de Vertooning voortgezet. Alleen eene vrouw heeft erge kneu zingen bekomen, die eventwel haar leven niet in gevaar brengen. OOSTENDE. Maandag zijn twee rijke baadsters in de zee getrokken, lagen al buiten kennis en gingen verdrinken,zonder een onverwachte en spoedige hulp. Dijnsdag is er 'ne schrikkelijke storm geweest, een orkaan; kabientjes werden omgeworpen, de zee sprong woedend buiten haar palen; een persoon werd 20^"meters ver geslingerd; 't was schoon om zien van uit de verte, maar wee die alsdan op zee was; we zullen van malheuren hooren. lach niet bedwingen, als hij dien zonderlingen gast zag verschijnen. Baas, riep de champetter met een statige stem; 'nen druppel toen naderde hij Victor tot op eenige schreden afstand en groette hem door het afnemen van zijnen klakhoed, juist gelijk een generaal voor den Keizer zou doen: De eerbiedige groeten is, zegde hij, aan den citoyen Leefmans, eertijds overste bij 'tFransch leger. Heil en voorspoed, antwoordde Victor, aan Dreas de Champetter van Oordegem, oud-soldaat van Maria-Tresia. Doorluchtige me morie, verbeterde Dreas, zijnen klakhoed nogmaals eerbiedig afne mende.... Juist op dien stond kwam Jan Clercker naar beneden met zijnen brief. Zijn oogen vielen aanstonds op Dreas. Zoo onverwacht en drollig kwam hem deze ontmoeting voor den geest, dat hij, niettegenstaande zijne treurige gemoedsgesteltenis, zich bijna niet kon inhouden van lachen. De groetenis aan mijnen dapperen dorpsgenoot, sprak Dreas, en hij reikte den jongeling de hand. Dag Champetter, antwoordde deze, de hand die hem zoo gulhartig aangeboden was, drukkende, wat duivel, wie baart ons 't geluk u hier zoo vroegtijdig in de Stad te zien, en ge zijtal om winkelwaren geweest? Winkelwaren! winkelwaren! bromde Dreas, zijne besace onder de tafel smijtende; er zijn ander zaken op 't kapittel dan die onnoozelheden van winkelwaren! Wat is er Dreas? vroeg Victor. Wat er is? Weet gij dan niet, wat g'heel de Stad van Aalst veet? O Vervolgt.) EEN MIN VAN GELOOF G'heel IERLAND staat in opgetogenheid voor 'ne Man die te Dublijn een standbeeld gekregen heelt.g'heel de wereld looft en prijst den held van 't Feest O 'CONNELL. Dat was 'n: man! zuiver van bert en van inzichten edel van gedrag en handelwijze; onbaatzuchtig: kloekmoedig zonder haat ol wraakzuchtbedaard, maai vast staande als een rots van graniet, om de R rchten en Vrij heden van zijn Volk terug te eiscbci. Als O 'Connell de eerste maal den voet^ zette in 't Engelsch Parlement, hij Ierlander, Katho liek, iets dat in geen 3oo jaar gebeurd was al de Protestantsche Milords werden oleek en sidder den maar O 'Connell hield voet bij stek, en zelfs zijn hevigste tegenstrevers moesten op den duur bekennenDat is waarlijk en inderdaad 'ne Man van eerverre boven als ons Staats mannen verheven!... Welke kracht en welke -fleugd welke rechtzinnigheid! en van waar komt hem die onbaatzuchtige zellsopoffiring I 't Is omdat O 'CONNELL 'ne Man was van 'Geloof, niet met de woorden maar metterdaad O CONNELL schaamde zich niet, als de nede rigste Christen in de kerk aanwezig te zijn hij knielde cr, gelijk elk schepsel voor zijnen Heer en God moet knielen; meermaals zag men hem pu- bliek met den Roozenkrans in d'hand O CON NELL is groot ge veest boven allen, heeft zijn groote talenten vlekkeloos gebruikt, zijn leven mocht doorzien en doorpeild worden, omdat O CONNELL 'ne Man was van oprecht Geloof, die in waarheid sprak en in waarhei.t handelde Ach, bij vele hedendaagsche Staatsmannen vindt men groote krankheden, zwakheden die schelm stukker, en verraderijen zijn; hun leven en hun handelwijze moet van verre gezien zijn om res- pektabel te blijven ze kunnen moeielijk onge straft het einde hunner loopbaan bereiken, en rezelen aan leiten die naar de Galei brengen waarom? omdat "zij geen mannen zijn van Geloof.. 0 Connell diene tot voorbeeld aan al degeen die, een politiek leven bewandelende, een gerust gemoed willen bewaren, waarlijk groot en ver- dienstrijk zijn, en den eerbied van t Nageslacht verwerven a I Een Jubilé in onze stad! Dijnsdag tl LSI aanstaande! Een eerweerde Reli- gieuse, dame Ecphrosyna, gekend en geëerd van arm en van rijk, die zich t'Aalst voorde jeugd slachtoffert zoolang dat niemand 't geheugen heeft hurer aan komst, dameEuphrosynadiemet zooveel genegenheid desc ooi in de Molenstraat heeft bestuurd enthans Overste is en Bestierster vun 't Externaat en 't Pen- sionnaat, de Religieuse die met zooveel sm iak en kunst en diepen gods .ienstzin, de groepen der Pro cessie bestudeert en totu tvoering brengt, bijzooverre dat Aalst wijd en zijd vermaard is voor dit deel van den Kerkelyken staat, deze eerweerde Ouderlinge gaat Jubilé vieren van 50 jaar Professie! Een lang tijdstip van onberekenbare verdienste! D'ond leerlin gen van Externaat en Pensiounaat, dit Feest willende vieren,hebben voor de kapel van 't klooster,eeuorgel gekocht, die dijnsdag aunst&ande zal ingehuldigd worden, voor Hoogmis en Lof van D ,ukbare Jubilé- viering. Die Orgel komt van Mr Agneessens Meu nier, fabrikant van orgels, pianos en harmoniums te Geeraardsbergen.Zelfde Heer is gelast meteen groot orgel voor de Kathedraal van Breda en een ander, voor de kerk der Italianen te Lcnden. We zullen later meêdeelen wat de kunstenaars en lief hebbers zeggen over d'orgel in Aalst g-plaatst. Ondertusscheu zal de Jubilé-viering vandijnsdag 29.dezer, eenaaudoen- 1 ijk en geheugemsweerdig feest zijn,en dien dag bij zonderlijk zullen de talrijke oud-leeriingen en leer lingen uit de leer- en weekschool der molenstraat hunae Weldoenster met een dankbaar hert, den Al- mogenden aanbevelen. Er is w-'ral geiiulen, za- en meenemen: 't is wel te verhopen, dat die stoute en aanhoudende dieven in d'handen van 't Gerecht zullen vallen; zoo nabij de Stad, in een bewoond kasteel durven gaan stelen, entweemaal opéenmaand, 't is waarlijk Bindersacbtig! Van Binders spre kende, dit alomgevraagde Boek is bijna afgedrukt; dus, heeren liefhebbers, nog eenige weken geduld. De Schrijver beeft nu een ander gewrocht afgewerkt, te weten d'Opkomat der Binders dat ongetwijfe,d met evenveel lust en gretigheid zal gelezen en herle zen worden. NU,een ander zaak; d'officiéele Meesters en hunnen aaLhang. verbluft en verslagen door d'ontzachelijke Volksbeweging ter gelegenheid der Vlaamsche Ker mis, in welke de ware Belgen hun liefde en hun her- tebloed hebben uitgestort, 't officiéél Volk, zegden wij, recht nu 't hoofd op en roept op uitdagenden toon: »Ge ziet wel dut onsscbolen zoo slecht niê zijn! dat de zaken verauderen! want M' den Burgemeester is de Prijsdeeling der officiéele Scholen met zijue te genwoordigheid komen vereeren; hij heefi daar geze ten nevens den School ijker, tuaschen de felste libe ra en! en te naaste juar zullen al de Schepenen, zal g'heel den Raad daar aanwezig zijn! n Zoo luidt de taal der officiéelen, zoo spreken hun oogen en hun gebaren! Voorzeggen mogeu wij dat ij del hunne hoop zal wezen, want indien d'heeren Schepenen eu Raads- heereu, dees jaar eeDpariglijk iu hun besluit hebben volhard van de Feesten niet bij te wouen van scholen die ons op den ha,8 geworpen zijn,gelijk 'ne gebillet- teerdeu kozak, van scholen, die in g'heel of ten deele geen stadsscholen meer zijn, maar officiéele geuzen scholen, dau zullen zij voorzeker iu 't vervolg, dit echt katholiek besluit niet loochenstraffen. Welke reden kan Mr de Burgemeestergehadhebben, omzich in dees punt van de gansche Katholieke Bevolking af te scheiden en van al Ie Katholieke Burgemeesters des Lands? Is er een dwangbevel gekomen van hoo gerhaud? En is 't Burgemeesterschap door die Libe- raalderij zoozeer versla ifd? Is 't om de scholen te vergelijken? Nogtans, al waren de Prijsdseliugeu nog schoouder, iets Uat geen plaats kau grijpen, vermits 't puik der leerliugen iu de Vrije Scholen is nogtuns al waren ze nog schoonder, dat is nooit of nooit een i re le om de scholen der wet vau 1879 boven de Vrije te siellen. Het hoofdpunt is, dat die Scholen door de Vrijmetselarij zijn veroverd en ondereen Heerschappij staan, die rechtafzegt dat zij de zielen aan de lverk wilt ontrukken. Of zou Mr de Burgemeester in dees punt te goed, te toegevend geweest zijn, gelijk het gebeurt in zaken van dansorgelderij. een patent Volksbederfen waar hij geen kwaad in ziet, alhoewel wij zoo dikwijls en zoo dringend voor oogea legden, wat de Meeting gazetten \an Antwerpen daarover schrijven en hoe de Katholieken van Aalst zijn toe gevendheid betreuren? Hoe is het te begrijpen dat er in Aalst, onder een Katholieke Regentie, een pro- pagande tot volksbederf bestaat, zoo grouwelijk als inde liberaalste steden van Belgenland?.... In den tegenwoordigen tijd, zekerlijk beleefd mag men zijn met elk,geen overdrevenheden, maar ookgeen zwakke toegevingen, die aan de Ueuzerij de hoop doen voo- den, dut de Katholieken den strijd zouden opgeven, of na huunen zegepraal, misleid en geslachtofferd worden. Uns Vaderland beleeft moeielijk» tijden; de ware Be'gen moeten zich toouen; moeten malkaar he pen en ondersteunen, zullende alsdan dezeoprechte samen werking door de Goddelijke Voorzienigheid gf^egeud worden, en ons de Vikiorie met al de ge- wenschtte en noodzakelijke uitslagen bekomen. Nellis. Wel, vriend Stmus, wut geluk van u te zienEn hoe is 't En ge staat daar op uwen bes- em, net alsof ge den Koning ingehaald had 1 Slinus. Hoor 'ue keer, vriendschap, ge weet toch wel dat de Koning bij ons op 't hoogste berdeken staat; moest hij op M jlbeck passeeren, w'en zouden aan ons hofgat niet komen eu we spraken er gisteren nog van, per rapport van de Keumuginne. Nellis. Z'xb naar Bouchout geweest Slinus. Ze vroegen of ik zou t'harer eere bravo geroep-n hebben, ofLeve Haar Majesteit Nellis. Wel, Stien, waarvoor niet 't meusch heeft verdriet. Stinus Nogtans.alles overwogen, 'k zegde neen! er zijn pluimstrijkers genoeg en ze mag wel eens thuis komen en zeggeu: Leopold, mijnen man, ons aktiëu dalen bij de ware Belgen we zakken schrik kelijk Nellis. Dat zijn nog redens, Stinus Slinus, En ge vraagt waarom ik hier op mijn beste sta wel, de rede is simpel 'k beu naar de Prysdpeling geweest op de Moorselsche baan. Nellis. En hoe was 't daar? Slinus. 'ne Schrik van een Volk en allemaal gezichten van oprechte tevredenheid Maar, Nellis, dat.wa8 daar schoon Nellis. In de Bchool van St Josef is 't ook puik geweest 1 Slinus. Die Zusterkes! die Nonnekes waarlijk zoo bekwaamzoo teêrhertig en zoo moederlijk voor ds kinders! Nellis. I)e Jufvrouwen Onderwijzeressen van St Josef zijn ook bezield met een ware christelijke geest van opvoeding Stinus. 'k Wil 't gelooven Wij moeten 't ge- looven; want al die aan 't Katholiek Onderwijs vast is,-reeft preuf van 'ue geest van abnegatie En goei manieren dat die kinders toonden, Nellis; en ge ziet op de wezens, een braafheid en een christelijk heid! eu in 't Vlaamsch en in 't Fransch, en in zang en declamatie, wel geoefend dat ze zijn, alla, 't is puik! 't is eerste klas! Datis iets anders als dia stijve officiéele scholen, .alwaar aan 't hoofd staat al wat geus cn goddeloos is. Nellis Om te beginnen met Pear Van Hum- beeck, die zich sterk maakt om 't Christene Geloof voor altijd te begraven Slinus O den droeven werm Alla, 'kzeg dat Mijlbeke Ons Heer mag loven en danken voor zijn Katholieke Scholen en dat al wie aan die Scholen meêhelpt, ons eeuwige erkentenis mériteert 1 Nellis. Goei scholen moeten er ziju; al moesten wij ons dingen naar den Berg dragen 1 Stinus. Ja dat zouden wij doen maar God leeft die 't al geeft, en ge ziet wel dat er nog geld is voor 't Katholiek Onderwijs! Is 't niet 25,0üt) fr. dat de Vlaamsche Kermis opgebracht heeft Nellis Ja, 25,000 fr.; maar d'onkosten moeten er nog afzijn Stinua Laat d'onkosten nu tot 6, tot 7 duizend fr. beloopen. 't is nog een prachtige somme! daarmee zullen doude nesten gezuivard zijn, men kan de soholen eens wel bezorgen eneeu appelken tegen den dorst bewaren Maar Nellis, he-je van uw urondig leven een vreugd gezien gelijk op die Vlaamsche Kermis Nellis Nooit is er in Aalst een schooner feest geweest In langa jaren hebben wij zooveel pleeier niet gehad Stinus. Ons volk zegt 't zelfde, thuis Ze spre ken er nog alle dagen van. En ge weet dat de gazet der Liberalen daartegen uitgevallen is Nullis. Dat ze naar den Sis loopen Maar de liberalen moeten hun eigen zelven verachten als ze dat lezen S tin us. Was er iets vrijer, iets deftiger? Nellis Dat de liberalen ook een Kermis in richten, voor hun scholen Slinus. In plaats van met de twee handen in de Staatskas te zitten Nellis. En de steden en Prochiën te ruineeren! w hebben M den advokaat Eeman in den Cercle hoo ren uitleggen, hoe dat't vierde van Stads inkomsten naar die vervloekte officiéele scholen gaat Is dat gepermetteerd Stinus. En dat durft spreken Nellis. De Jacobijnen die in de jaren 90 hun assignaten deden uitw'S.-:elep. met 'i H* tr*»l uu is vooronders, ze durfden ook spreken! Slinus. Maar ze zijn niettemin iu d'allerdiepste verachting gevallen Kom, we zijn bii de Groote Markt; 'k trakteer, ter eere van oas school.. Eene Tooverhekshistorie. Eenige dagen geleden i8 voor de korrectionneele rechtbank van Mechelen, eeDe zonderlinge toover hekshistorie opgeroepen, die wij in 't kort aan onze lezers mededeelen tot les voor velen; vele menschen immers vindt men, bijzonder op den buiten, die aan alle soorten van toover- en hekserij, kwade hand, enz. enz. gelooven; velen ook die van de bij- of licht- geloovigheid dier onnoozelen misbruik maken om hun 't geld uit den zak te kloppen, 't Zal' aan d'eer- sten leeren dut alle die toover- en hekserijen, enz. niets dan vodden zjn; en aan d'anderen dat men niet straffeloos onnoozele menschen bedriegt. Het dorp Hombeek ligt op eene halve uur afstand van Mechelen. Een landbouwer dier gemeente, de genaamde Andries, aan vallende ziekte onderhevig, wendde zich tot doctor Ceulemans, burgemeester. Deze laatste meesterde den man eenigen tijd, doch de schrikkelijke kwual wilde niet wegbl.j ven. Andries en zijne vrouw lieten bittere klachten hooren, omdat de geneeskundige behandeling geeue beternis. gaf. Een hunner geburen, een slimme vos, besloot daar Srofijt uit te trekken Hij deed Andries gelooven dat ij betooverd was, door eene kwade hand; hy zegde hem dat hij te Mechelen eenen koningszoon kende, die door de rampen der tijden gedaald was tot den rang van barons/.oon, die een groot fortuin bezat en de gave had de betooveringen te verdrijven. Hij eischte slechts vier frank om den baronszoon te verzoeken hem te willen komen bezoeken. De boer stemde daar bereidwillig in toe, en de dag werd be paald wuurop de baronszoon hem zou komen bezoe ken. Op den vastgestelden dag verscheen een heer met groote zwarte knevels. Het was de baronszoon. Hij ving aan met te /.eggen dat Aodries vier kleine beurzen nemen moest en iu de eerste een bankbil jet van 100 fr. steken. Die beurs werd daarna in de drij andere gestoken Zij moesten by middel van 79 knoouen toegebonden en aan het plafond vustgehecht worden, totdat de duivel het huis zou verlaten heb ben. Andries moest terzelfder tyd79 frank betalen, maar de duivel zou ze hem met intrest terug betalen, wanneer hy bet huis verlietAndries betaalde. Ee nige dagen daarna had eene nieuwe zitting plaats. De baronszoon las in een boek. Hij zag daarin dat het peerd van Andries betooverd was. 't Moest oogen- bl.kkehjk vervangen worden De twee bedriegers stelden Andries in betrekking met eenen peerden- koopman van Molenbeek, die, mits opleg van 550 fr. het betooverd peerd tegen een ander verruilde. An- drieB werd weldra gewaar dat zijn peerd de ziekte niet mede had genomen, hij kreeg eeneu nieuwen aanval. De twee bedriegerB kwamen terug. Ditmaal bevolen zij dat Andries zich in den vinger snijden moest. Doch, daar hij verschrikt was, vloeide het bloed niet gemakkelijk Zij raadden hem dan aan zich te doen verzorgen door eenen geneesheer, die in de Dabijheid van eenen waterloop woont Andries begaf zich naar Thisselt wuar hij verzorgd werd Hij moest zijn bloed in eene flesch medebrengen. Toen hij terugkeerde, verwittigde hij zijuen gebuur, die den baronszoon deed ontbieden. In die zitting werd bet bloed gekooklen daaruamet dellesch indengrond gedolven. Zij bonden Andries meteene koord aan zijn nu uw peerd, waarua zij in een boek begounen te le zen om den boozen geest te veijugeu. Bezitting koste 17 fr zes pond versch verkem leesch en zes zakken aardappelen. Eeui'/e dagen daurua nieuwe aanval van vullende ziekte. Nieuwe zit ing. Ditmaal bracht de baronszoon eeneu nieuwen geestverjuger mede. Zij zegden aan Andries dut zij ditmaal wel degelijk den uuivel kwamen verjagen. Zij doofden al de lich ten uit en beweerden de - kwade hand gevonden te hebben in eene zwarte kat die juist binnenkwam. Zij dooiden het arme dier met tangen, overdekten het met eeaenzakdoek, voorafgaandelijk induivelsch water gedoopt, dat door den baron aangebracht was; vervolgens werd dit alles in brand gestoken. Zij eischten 3 fr. 50 cent. voor de postzegels die zij naar de hel moesten verzenden De comedieendieafzetterij zou nog lang geduurd hebben,indienAndriesniettoe- vallig de burgemeester ontmoet had. De ongelukkige verhaalde wat er zoo al gebeurd was doctor Ceule mans onderzocht de beurzen, die nog altijd aan de zoldering hingen, en waarin het bankbiljet van 100 fr. moest zijn gesloten. Hij stelde vast, in tegenwoor digheid van Andries en van dezes vrouw, dat bel bankbriefje behendig vervangen was door een stuk gazet Een aanklacht werd bij het parket ingediend eu -Ie dniveljager van Hombeek werd aangehouden. Hij verkJapte den baronszoon, alsook den andere mo- deplichtige. De baronszoon en den boer van Hombeek zijn elk tot zeven maanden gevangenis en 125 fr. boet ver oordeeld en aanstonds aaugebouden. hangen uit; die recht heeft, er is tijd tot einde Augusti om iu 't Gemeentehuis te reclameeren; dan gaan de lijsten naar 't Hof van Appel, en de-die doen hun zaken wonder wel,.... zegt Bara toch. De Katholieken zijn de macht, 't getal, de zelfs- opoffering; maar hun hoofdmans zijn dikwijls te zwak en te toegevend,.... om den Vriend des Kei zers te blijven. Openbare belangen moeten in 't openbaar be sproken en beschr«ven worden, of er komt kou- kledefous en opslokkerij. Prins de Ligne is Profeet geweest; de wet va a 1879 doet de misdaden vermenigvuldigenmenige ligtedante wordt betaald om de kinders tonder^ wijzen.... Wat is er te Gent gebeurd, nuonlangs? Een officiéele Onderwijzeres heelt haar kind ver inoord; sedert eenige maanden werd er op die ver leidde dochter gebabbeld; 't Gouvernement ziet toch in het onderwijzend Persouneel, geen ander schuld dan als zij katholiek zouden worden, do verleidde bleef school doen en viel in onmacht op de Prijsdeeling... Nu zit zij in 't gevang.... Vee! kwaad blijft in de wereld, omdat men niet over weegt. Een generale wreede oorlog is in Europa te ver wachten; 6>i jaar lang is België van oorlog bevrc- don gebleven; een groot leger zal ons in de bloed storting dompelen; Belgen, Kiezers, begrijpt toch eindelijk uwen piicht en uwen intresl; roept en verklaart: Geen groot leger!een leger van Vrijwil ligers! dwingt uwe Vertegenwoordigers van in dien zin te steramen: Wij zijn lafaards, als wij ons tegen onze innigste gevoelens laten vertegenwoordigen. Wij vergeten dat wij de voogden zijn van zoovele huisvaders die geen kiesrecht hebben. CORRESPONDENTIE UIT ANTWERPEN. Mr. De Processie heeft hier verleden zondag bui tengewoon schoon weder gehad; uooit is ermeerder Volk op de been geweest, tot spijt van de Geuzen die sedert eenige jaren alles in t werk leggen, om deze oude luisterlijke Processie te hinderen; maar vruchteloos! hetgene van over honderde en hon- derde jaren in eere bestond, blijft omringd van den algemeenen eerbied. Uit Aken waren 1300 man gekomen en de straten slikten van de Vreemdelin gen, die allen eerbiedig op den doortocht stonden. Hier en daar bemerkte men snotterkes van geus- kes met den hoed op 't hoofd, als 't Allerheiligste passeerde. Veel menschen hebben daar de schoone bemerking op gemaakt, alsvolgt: Zendt uw kinde ren naar de geuzenscholen en ze zullen noch God noch hunne Ouders eerbiedigen. Het is met de Processie dat er veel vreemd volk in de stad is geweest; anders, voor de Kermis nicos'nu <io mo- sciion niet komen om iets te zien. D'A Jwerpaoaar ziet nu wat hij gewonneu heeft met het liberaal, iedereen spreekt schande van eene zoogrootestad gelijk Antwerpen, maarzulke kleine vertooningen te geven. Ja, M' het was niet gelijk t Aalst, waar ieders hert klopte van vreugd en contentement; het byzonderste waren hier de Bals populairs om de jonkheden te bederven. Want dat is den grooten wensch van 't liberaal. Er wordt hier veel volk bedorven door d'orgels die des zon dags en 's maandags mogen draaieo, is het geen schande voor ons Land van de zondagen te zien onteeren en 's maaodags de werkende Volkeren op hun lappen te brengen en uit hun huis te trek ken? maar die hertfretters van Geuzen zouden g'heel Antwerpen in 'ne seefhoek willen verande ren. Ge ziet wet, door de zaak der Peltzershoe dat Geuzenvolk leeft, want g'heel die zaak is niets dan een vuilleverij en een ontuchtigheid. Vau lijd tot tijd, om hun handen te wasscben, doen de Geuzen een kot van bederf sluiten, maar de gevaarlijkst9 en de meeste blijven bestaan. n En ze durven ook spreken van een fundatie door Pastoor Beeckraaas zaliger in 1841 gedaan, van haren weg af te leiden, 21 000 fr. iiad dieGees- telijke gelegateerd voor een Zondagschool ofkant- sehool, en ze willen dat geld aan de wet van 1879 geven!!! Ondertusschen groeien hier veel jonge schelmen op, en g'hoort uit den mond van jonge gasten woorden, die'ne schiptrekker zouden doen rood worden; en zaturdag is weèr een kind van 2 jaar en half op den beeld<-fcensweg door den tram way doodgereden, Paulineken Dyckmans was de naam, en ik groet u met oprechte genegenheid. Engeland trekt, gansch alleen, stoutmoedig vooruit. De Vloot van Engelan.1, bestaande uit 9 gekurrasseerde schepen, heeft aaturdag dc have van Alcxandrië verlaten. Engeland praalt met zune zeemacht en elk gekurjsseerd schip is een schrikkelijke macht; daarbij vlug en licht, al hoewel van ijzeren staal: het kost ook verscbeide miljoenen franken. Turkije irentclt, cn de groote gazetten van Londen wekken Lord Wol- seley op, om den grooten slag te slaan, zonder den Turk noch iemand al te wachten. Elke kapitein der gekurasseerde schepen had bij zich een gesloten brief, die maar in volle zee mocht ge opend worden en waarin de bevelen stonden. In 't begin der week is 't een algemeene raderij geweest; de Vloot gaat Aboukir beschieten neen, ze gaat naar Kaïro,recht op Arabi pacha; eindelijk is 't gebleken dat ze bleet liggen voor Aboukir; de Muzulmans versterkten zich g'heel den nacht, doch hoe was 's anderdaags hun verwondering als zij zagen dat de Vloot vertrokken was;d'Engelsch- mans hadden door 'ne krijgslist d'aandacht van den vijand afgekeerd en ze waren met vollen stoom naar de vaart van Suez, om aan ARABI den weg van Ka'iro af te snijden. De bezetting der vaart van Suez door d'Engelscbmans heeft gansch Europa opgeschud;doch na d'uitleggingen van Engeland is men tot bedaardheid gekomen. Die vaart is 'ne vrije weg voor g heel Europa, nie mand mag er beslag op leggen, doch Engeland heeft stellig verklaard dat het maar voor eenige dagen is, en in den algemeenen intrest, om den oproer te stillen en 't gezag van den Onderkoning te herstellen. Er komen troepen uit Indien. Slecht nieuws uit Syrië, 't Muzulmaansch bloed kookt cr, tegen d Europeanen; het eerste kanon schot der Engelschmans kan 't signaal van een algemeene moorderij zijn; 't is daarom dat Lord

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2