AALST. Hopmarkt van heden, ïiamptn, fRisöaüen eii' ngclukkeu. Overzicht. Den oorlog in Egypte. 21 ba!en Hop zijn verkocht aan 23U tot 26U;.2-43 den midden- prijs; eenige van gemeinste kwaliteit, aan 210. De iioppluk schijnt een allergunstigste wéér te zullen hebben. D'ander week,te Esneux in de Walen, 't was onweér en ne land bouwer ging schuilen onder den tunnel; de trein naar Luik van half éen is hem daar komen vermorzelen. Gent. Meer en meer wordt er gesproken van de civiele on derwijzeres, een jufFer die vast zit, beticht van haar eigen kind vermoord te hebbenEn zulko sujekten moeten de jeugd onder wijzen!!! En ze trekken 100 IV. om den Catechismus te leeren Welke verergernis, hun present e alleen in de school! En den klap der kinderen! Ouders, l Edele b grijpt ons: Roept vuriger dan ooit: Leve 't Vrij Onderwijs! Weg d dliciéele scholen! In de Goud straat heeft een vrouw in een beenhouwerij 'ne kalfskop gestolen; doch is de diefegge aangehouden;en ware 't niet den dwang en de Volksbeulderij, ge zoudt te Cent een verhuizing zien uit dolli- ciéele scholen. - In d'Heuvels!raat, 2 schilders stonden op een ladder; men schoof de ladder weg,(is dat niet onvoorzichtig?) men schoof de ladder weg; een der s< iiilders viel er af, brak zijn been den anderen kon zich aan de sj.o ten vasthouden. Een treurig ongeval is veil-den zondag namiddag nabij den Dierenteuin te Gent voorgevallen. De muziekmaatschappij de Kunst vrienden ging daar al spelend voorbij, voorafgegaan door eenige kleine jongens. Ongelukkig kwam een rijtuig in tegenovergestelde richting aan: een der jongens, d e meer op de muziek dan op zij nen weg lette, liep ouder de voelen van het peerd, viel en werd overreden. Verscheidene persone i die zich op den boulevard be vonden, alsook een aautal leden van de Kunstvrienden, vielen den koetsier op het lijf en dreigden hem met slagen, zoo hij hen niet naar het policiebureel vergezelde. In het rijtuig zaten verscheidene personen dieeen ziek meisje, dat niet kon gaan, naarSt-Pietersgasthuis brachten. Ondanks hunne smeekingen werden zijdoor de omstan ders gedwongen uit het rijtuig te gaan, en bovendien nog met spot en scheldnamen overladen. Ondertusschen had het kind, dat onder de wielen gelegen had, de stuipen gekregen. Men zette het in het rijtuigen de koetsier moest het naar het "gasthuis overbrengen. On- noodig te zeggen dat, zooals gewoonlijk, niet een policieagent te zien was. In den nacht van zondag tot maandag laatstleden zijn er in het rechterlijk arrondissement Gent niet minder dan driemoordpo gingen gepleegd. Eene te üeurle, eene andere te Dickelvenne en eene derde te Sijnghem. De slachtoffers dezer misdaden inde twee laatste gemeenten, schijnen in doodsgevaar te verkeeren, ouder andere R. De Meester, mulder te Sijnghem die een slag bekomen heeft op het hoofd bij middel vaneenen mesthaak. De twee andere moordpogingen zijn begaan bij middel van een mes. Tot hiertoe is nog maar een der daders aangehouden, de genaamde P. Claus, oud 20 jaar, daglooner te Dickelvenne. Het is een zeer gevaarlijke ke rel, die reeds verscheidene malen veroordeeld geweest is, en die eenige oogenblikken voor dat hij de moordpoging pleegde, nog slagen had toegebrachtaan zijne moeder. De gendarmen van Munk- zwalm hebben dien kerel aangehouden. Over 5" jaar werd CHelle een beestenkoopman vermoord. Nu schrijft men dat de moordenaar aangehouden is, door't klap pen zijner vrouwEen dief of moordenaar kan geene ruste vin den; g'heel zijn leven moet hij vreezen vanonldekt te worden; en in 't artikel der dood welken schrik en angst.... Die eerlijk is van hert en van handen, mag vrij en gerust wandelen in alle landen; maar dieven, schurken, valschaards vinden nimmer of nergens rust. Te Ostendb om 2 uren namiddag van 1 September, toen d'estakade (die smalle lange brug welke zeer ver de zee ingaat), met eene drukke menigte was vervuld, botste er een stoomboot met liöut geladen, tegen. De schok was zoo lievig dat meerdan 20 meters der brug werden vernietigd; balken met zeer dik ijzer verbonden,, zijn verbrijzeld, en van de planken blijft er niets over. Het schip, alhoewel met dik plaatijzer bezet, heeft ook aan zijnen voorsteven een gapende wonde gekregen. Men schat het verlies op 10 duizend franken. Te Bergen is fabrikant Delfosse bijna vergiftigd door slechte mossels. Het tegenvergif is alsdan lauw water innemen, maar 't best is van de mossels eerst wel na te zien. Tegen Moeskroen zijn twee kerkdieven aangehouden. En de grooteKerkdieven?vraagt Nonkel Stien. Punctum. Tegen Tongeren is er zaturdag nacht gestolen bij een dame die alleen thuis was, bij de W' R. op den Bilser-steenweg. Eerst hebben ze 't mensch de dood aangedaan en nadien al de weêrdijen meégepakt; maar dicht bij Namen is een geval geweest en 't had wreed kunnen worden, luistert: Een moeder kwam met haar drij kinders laagsheén de Maes; een der kinderkes nadert te dicht 't water en valt erin; de moeder, zuiver hersenloos, springt ook in 't water en sleept onwillens haar 2 kinders meé. Gelukkig had de moedige landsman Elias dit ongeval gezien en was rap in 'nen boot en bij de drenkelingen, welke hij alle vier redde... Als deze vent niet gedecoreerd wordt, dan mogen ze de boeken van 't Ridderschap verbranden. En van verdrinken sprekende, te genwoordig varen ze op lichte, brooze schuitjes, zelfs op zee; zoo kwam er eenen van Blankenberg naar Oostende gevaren, als zijn mosselschelpje omsloeg, en hij de zee in; een fameuse zwemmer was 't; doch eindelijk begaven hem zijn krachten, en hij ging ver drinken zonder 'nen tapissier die daar stond te visschen, en hem een koorde toewierp. De gemeente St. Jans-Molenbeek is in den nacht van zondag tot maandag het tooneel geweest eener moordpoging. In de herberg Al" Renard, in de Bouvier- en Vanmoyelstraten, was een hevigen twist ontstaan tusschen Karei Defleurkuin en Debruin. Defleurkuin de herberg, achtervolgd door Debruyn. Aan het huis n* 13 geko men, bracht Debruyn drie ponjanrdsteken toe aan Defleurkuin. Het slachtoffer ontving een steek in den arm en twee boven het rech teroog. De ongelukkige werp naar zijne woning gebracht, waar men hem de eerste zorgen heeft toegediend. De wonden zijn niet doodelijk. Zondag ten 3 1 2 ure heeft het parket een onderzoek begonnen. Debruyn is aan gehouden. Antwerpen, 6o liters melk zijn in beslag genomen en vrijdagavond is er oploop geweest,van meubelmakers, die in werk' staking verkeeren de rust is niet ges'oord. Leo en Armand Peltzer gaan voor d'Assisen komen madam BernaysPecher zal getuige zijn, veel dienstboden zijn ook gedaagd om te deen kennen welke betrekkingen er bestonden tusschen haar en Armand Peltzer.Onder de tegengetuigen zijn verscheide dames. en 't brave meisje zal mijne hand niet weigeren. Zegt mij rechtuit, beste vriend, zou dit huwelijk met onze vriendschap overeenkomen? Jan drukte d'hand van zijnen makker en zegde met nadruk Goede Vriend, nooit heb ik een voorstel met meerder genoegen aanhoort, en niets ter wereld zal mij meer aangenaam zijn dan u met mijne zuster vereenigd te zien.... ...Enals ge mij later een plaatsken wilt verleenen aan uwen haard. Bah, bah! onderbrak Victor, laat die droeve gedachten varen; ge zult, ik verzeker het u, den gelukkigen bruidegom worden van juffer Florida. Wie weet het! sprak Jan; zoovele zaken komen mij zonderlirg voor; boort, we zullen alles zijnen gang laten gaan, zooals Ons Heer zal schikken; in alle geval, ik wil u dt-zen laatsten avond eens trak- 'eeren, als mijn toekomende schoonbroeder. Aanveerd, zeide Victor, op voorwaarde dat gij iets belooft? Te weten. Van onmiddeljjk na onze omreis met den Eersten Consul, van alles per briet kennis te geven aan den Dncteur Du Bier.; want mo gelijk is de eerste brief niet te rechte gekomen. Jan aauveerdde dit voorstel, een lekkere flesch gevraagd, en de avond ging voorbij i •in een vriendelijke en innige redekaveling over 't verledens en de I toekomst. ('t Vervolgt.) Leopold II en zijnen vertrouweling. Sire (thuis komende vim Antwerpen), Casimier, Casimier. Zijn Majesteit Sire. Trekt miju botten uit 'k ben weeral zoo moei als een peerd! Duur een ganBche dag paradeer Castmier. Ja, Sire, Koning zijn, heeft zijn moeielijkheden aim Sire. En dat 'ne mensch nog gerecompeuseerd werd, voor al zijl moeite Casimier. Was et veel volk. Majesteit Sire Een massa. Casimier. Gelijk te Brussel op de feest van Conscience Sire. Een zee van volk was er 1 Casimier. En enthousiasm I S/re. Zooveel als op 't plat van mijn hand. Casimier. Niet gejouwd 1 Sire. Hier en daar een agent payé, maar de Menigte bezag mij zoo koel, als 'ne slechte plaket. Casimier. Aangebrandde vlaaien Sire. Sire. Ge zoudt toch zeggen Casimier: In" 1856, als onze papa, Jus lieer mag zijn ziel hebben) als hij Jubilé vierde van 25 jaar, welke geestdrift Casimier. Eu 't was gemeind Ze zouden hem door een vuur gedragen hebben. Sire. En nu Casimier. De Belgen zijn vieze gasten als z'u met koelheid ontvancreu, 't is tijd vau óp uw banden te passen, want op de koelheid volgt den haat Sire. - üch, lieven deus! wat hub ik toch gedaau? Casimier. Maar, Majesteit, ik mag 't u al bon- derdv keeren gezegd hebben: Ge zeilt te veel naar die Liberaalderij! Sire. Gij spreekt alzoo, man, omdat gij 'nen ardenten katholiek zijt! Casimier. Dankt God daarvoor, want anders,ik ■ou u al bestolen hebben en beklapt... Die Liberaal- dery, Sire, is een groote vuile plaaster! ge ziet wel hoe Brussel verslecht; en'k moestd'ander weeklachen als ik de liberale gazetten van Vervier» las. Sire. - Wat stond -erin. Casimier? Casimier. 't Volgende, Majesteit: - De stroom van zedeloosheid klimt met een onge il hoorde rapheid... Iiootucht dringt als een koortse in d'aderen van 't Volk; d'onbeschaamdheid wordt n bijna een deugd, de zedigheid, een afgelegde oude n z-ak vau welke men geeu kas moet makenHoe n mag dit toch komen! n Sire. Hé bien,Casimier, is dat niet wel geschre ven Casimier. Sire, 'k zou per exempel, met een fosfoorken die kleêrkas in brand steken, en 'k zou dan roepen: hoe mag ditkomen! Is 't deLiberaaldenj niet die de zeden bederft en venpest! Sire. Als de liberalen gekozen worden, 'k en kan ik ze toch niet wegjugen? Casimier. Tusschen laten kiezen en helpen kie zen. is een groot verschil. Daarbij, g'en mocht de Katholieke Ministeriën niet geconterkarreerd hebben. Sire Z'en wilden van mijn groot leger niet! Casimier. Eu hadden zij ongelijk? Waarom uw Volk alzoo pijnigen! Ik heb ook zoons, Sire, en ik vervloek ook de Bloedwet! Sire. 'k Zal uw zoons doen vrijspreken! Casimier. Alle Belgen moeten u even lief zijn en doet ze allen vrijspreken door'< 7/ ridi-iers-Leger, dan zal men uwen naam zegenen: Daarbij kleedt u als Burger, 'k e* zie u niet geerne met die militaire kleeding aangaan! Sire. En mijn generaals! Casimier. - En uw Burgers, 'Kooplieden, Land bouwers en Ambachtsmans? Eenigegenernals moeten er zijn; maar z'en mogen zooveel niet te zeggen heb ben Sire. En hoe is 't nu met de Scholen, Casimier? Casimier. Och Site, altijd 't zelfde; dauk uan de Volksbeulderij hebt gij eenige é.èvekes, voor 40 mil- joeu 's jaars Sire. 't En is maar 20, Casimier! Casimier. En 't gene dat de l'rovin en en Ge meenten opbrengen, rekent gij niet, Sire! Sire. Die Schoolkwestie! die school rest eze ligt op mijn hert Casimier. 't Is u genoeg voorzeid, Sire^ Sire Belgenland is quasi in burgerooi -g! Casimier. Als ik, salvojusto, peis op di schoone declaratie van prins de Ligue Sire, met permissie, ge moest gedaan hebben gelijk hij! Sire Mijn demissie gegeven! Casimier. Gesproken, geprotesteerd! Er is nog goed Volk genoeg in Belgenland, om u te onuersteu nen. Sire. Casimier, ik ga de zaken bevredigen. Er moeteen Paciiikutie komen. Casimier. Ha, ge zult de Wet van 1879 intrek ken en 't Vrij Onderwijs uitroepen! Sire. Bij mijn zilvere slaapmuts! dat niet! maar, k zal de Katholieken vleien; 'k zal eenige hunner jongste Gekuzeuen roepen, die nog hunnen avenir moeten maken, en we zullen trachten Casimier. Aan de Katholieken den kus van Judas geveu. Maar, Sire, meint ge dat dit Katholiek Volk samengesteld is uit jillens en kiekens! meint gij.... Sire Hoort, 't en is nooit gepast met u! ge ver veelt en ge chagrineert mij! Ga weg uit mijn Kamer! ix wil het; ik wil niet altijdtegengesprokeu worden (Casimier vertrekt en Sire zegt tot zijn eigen: 'k Zou hem wel zijnen dienst opzeggen! maar 't is mij nen getrouwsten domestiek!... Eb hadde ik. zijnen raad gevolgd... Sire dubt en mediteert.) AALST. 3 Klokken. Schoeff el- der ïj. Gaz. E en schoon begin Allo, bravo. Proficiat Drij klokken, schoon en sterk, Drij klokken voor de gausche Stad, ln de St. Josefskerk 1 Gewijd, gedoopt met plechtigheid, Een feestgejuich alom; En zendt dau lang. en wijd en zijd Uw machtig klokgebrom. Van klokken sprekende, over honderde jaren, tpn tijde van de kloeke Vlamingen, moest de Vreemdeling het Land uitgeplunderd hebben.gelijk de Liberaalderij het nu doet, geen kloksken of tzou geklipt en geklepeld pd gebromd hebben.om den vijand te verjagen. Wat zien wij in Aalst? Een meisj-sschool, door den Vrijmetser M. Eyerman ingericht, ze moet nu vergroot en onderuouden worden op de kosten der Stad; 't is daar weelde en rijkdom in die liberale School; niets kan te kloek ot te schoon zijn; Burgeren Boer zullen toch alles betalen, en terwijl zoo menigecontribuabele'teten uit zijnen mond spaart, om zijn lasten te komen betalen, duizende en duizende franken worden daar verspild. Zoo hangen d'afflcben nu, dat er in die liberale Meisjesschool een gymnaszaal moet komen van 11,000 fr. en oneffen. Die officiéele spotten en lachen met de Burgers; als ge naar Gent reist, wat ziet ge daar Een paleis zonder weèrga, een normaalschool rijkelijkengrootsch;elk meisje heeftdaareenslaapkamer en een toiletkamer;zouat ge daar geen geraaktheid va"n krijgen En kan er daartegen genoeg geprotesteerd wor den 't Ware een eeuwige schande voor Vlaan deren, moesten zulke gruweldaden ongeprote- steerd gebeuren. De Sladsverlichting, hoe dat gaat, 'tls waarlijk curieus! Voor dat de zonoe ondergaat, Brandt 't licht voor uwen neus. Maar als de nacht zijn vlerken spreidt, Dan, volgens ordonnans Wordt het lanleern-licbt uitgedraaid, Is dat geen zotte dansl En aan den Dam, gaat daar eens heên, Bij avond ol ontij, Ge breekt er zeker hals en been, En krijgt een bad daarbij Een staak alleen geett toch geen licht, Is nog een galg te meer Sa, Magistraat, doe hier uw plicht, Dan spreken wij u eer. En t Volk verneemt een schoon begin,... maar neen, de zaak is te grouwelijk om in dicht afgege ven te worden Een schoon begin zeggen wij, na melijk dat in 't volle van de werkende week. de dansorgels op de Kat geronkt hebben tot midder nacht!!! En geeu policie-agent te zien 1 of was er misschien weeral toelating gegeven Men tergt, men kwetst, meu verbittert het hert en de ziel der katholieke Partij Op zulke wijze kan er geen Vrede- blijven bestaan... De rust wordt gestoord, ten nadeele der publieke zedelijk heid, de werkmenschen uit de gebuurte kunnen vóór half nacht geen oog sluiten en komen maten ziek op iiun werk; het nachtzitten gaat in d'aders der jeugd, als een gebruik en gewoonte; t is droef, 't is wraakroepend, dat zulke zaken onder een Ka tholiek Bestuur moeten gerepeteerd worden. Wij moeten en willen weten wie er de schuld van is, en wie er voor God en voor de menschen de ver antwoordelijkheid mo.t van dragen. NIEUWS UIT VREEMDE LANDEN. Eerste nieuwsEen ergeconvoi-rampin Duitsch- land tusschen Freiburg en Culmar; ae trein van zijn rails geloopen: 50 dooden! veel gekwetsteD, zoo telegraff-ert men. Tweede nieuws: Uit Frankrijk, hoe ze zienlijk gestraft worden, degene die over 2 jaar de Reli- gieusen verjaagden. Men leze en overwege, en scaudten beett gij maar, gij spions en overdragers van 't Geestelijk, gelijk er hier zooveel officiéelen geweestzijn, tijdeus u'Iokwisitie. Te Parijs waren er vier groote die bijzonderlijk aan de kloosterin- hreking meèwerkten. Alle vier zijn in den bloei hunner jaren weggemaaid, bijna schielijk. De Commissaris van Aroau die te Dijon 't klooster der Preekheeren openbrak, bijna subiet gestorven, bad nog den tijd vergiffenis te vragen. Te Coudom was 'tde Notaris die de deuren der kloosters deed openbreken; slecht affaireus gedaan, is moeten vluchten. Te Plantay waren drij personen die bij zonderlijk de verjaging der Paters Trappisten vroegen: een slotmaker uielp ze; de drij zijn schie lijk gestorven de slotmaker is arm en bliDd in zijn twee oogen.— Desmid die te Duinkerke'tkloos- ter openbrak der Paters Redemptoristen, is schie lijk gestorven; de slotmaker van Louvesc, die 't zelfde hatelijk werk verrichtte, vergaat van ar moede. Te Ornoy stond op de markt een beeld van O. L. Vr. Het werd omvergeworpen, en M. Briot onderscheidde zich indit sacrilegie-werk, benevens den brigadier der gendarms M. Briot komt thuis, breekt zijn been; de brigadier vindt zyn oudste zoon dood in zijn bed.... Zijn dat geen wonderbare, geen schrikkelijke zaken Is 't zelfste niet gebeurd na de jaren 93 Derde nieuws Uit de Philippynsche eilanden dat de Cholera er öeerscht en veel slachtoffers maakt. Spanje neemt maatregels. Laat ons hier den H. Rochus niet vergeten en leven, om niet te moeten gestraft worden. Vierde nieuwsUit Ierland alwaar het nog al tijd broebbelt, alwaar de Geheime Genootschappen werken, alwaar te Dublijn 300 gardevils hun demissie hebben gegeven, alwaar 't Volk tegen de soldaten is opgekomen en 't bloed stroomde. Deze week is te Rome teruggekeerd de Pruisi sche Afgezant bij het Vatikaan, M. DE SCHLAZER. De liberale gazetten hadden het gerucht verspreid, dat hij niet meer zou weergaan, en dat de onder, handelingen met Berlijn waien afgebroken. Hunne wensch is niet vervuld. De Schlcezer draagt eenen brief mee van den Keizer in antwoord op den pauslijken brief,waarin Z. H. Leo XIII Wilhelm verzocht, de hinderpalen weg te ruimen tot de terugkomst der verbannen Bisschoppen. De koningsgezinde partijen van lialiëgaan zich vereenigen tegenover de voortplanting derrepu- blikeinsche denkbeelden. Die vereeniging wordt zeer goedgekeurd in Oostenrijk en Pruisen, en zal misschien den waggelenden troon van Hum- bertus voor een weinig lijd ondersteunen. President Grevy wordt ziekelijk en mismoedig; hij heeft dikwijls zenuwaanvallen die hem weldra zullen beletten zijne bediening uit re oefenen. Daarom zoekt hij naar 'nen coadjutor ofonderpre- sident; Freycinet en Say zijn bij bem geweest, en zijn keus is gevallen op Freycinet. Met de aan staande opening der Kamers, zal bet kabinet eene vereeniging vragen van het Kongres om die ver andering voor te stellen. De goddelooze onlusten van MONTCEAU en DOYET, waar Socialisten en toekomende commu nards de kruisen hebben verbrijzeld, de deur der kerk met dynamiet doen springen en de pastors aangehouden, verontweerdigen ook de Republi keinen. De ministerra d is bijeengekomen en heeft besloten die schandalen krachtdadig te beteugelen. De twist gaat voort in de gazetten tusschen den bond der lransche patriotten en de duitsche gym nasten van Parijs. De president van den Bond doet aan de Kiosken verkoopen eene landkaart waarop geteekend staat, wat Pruisen reeds aan Frank rijk beeft afgenomen, en wat het nog begeert, n te weten de twee Vlaanderen, het grootste deel van Bourgonje en den rechter oever van den Rhone. Op den anderen kant der kaart leest men het programma der patriotten en de namen der leden van 't komiteit waaronder generaal Lecointe gouverneur van Parijs. Al dit spel wordt in Duitschland slecht gezien, en een engelsche diplomaat zeide dat de Fran- schen met het vuur spelen, en dat die fantaisie. kaart door hunne dwaasheid wel zou kunnen we. zentlijkheid worden. En ook dat Engeland zich niet zal verbranden uit liefde voor den Fransch- man. Grieken en Turken gaat voort met harrewarren. De eersten vinden de gelegenheid te schoon om niet een stukje land in te palmen; den Turk is toegevend uit dwang, maar de Griek wordt gul zig en eischt dat al de betwiste plaatsen hem wor den overgeleverd. 4 duizend nieuwe soldaten om *icb te voegen bij de 10 duizend Grieken die zich reeds op de grens bevinden. In Egypte is eene grieksche samenzwering ont dekt. De Khedif en de Christenen moesten ver moord, en de forten aangerand worden: het hoofd van 't complot is de Griek ANTONOPOULO, agent van den griekschen consul. B1SMARK begint zich stillekens met den Oos ten ie bemoeien, en de Franschen t'onderkruipen. Hij heeft aan den Sultan bemerkingen gedaan om de veiligheid der Christenenin Syrië tehandbaven. De duitsche drukpers verklaart ook dat de egyp- tische kwestie na de nederlaag van Arabi wederom op het tapijt zal komen voor een europeaansch congres, en dat Engeland riet moet denken die zaak alleen te schikken volgens zijn goeddunken. DE TURKO-ENGELSCHE CONVENTIE. Dc Conventie tusschen Engeland en Turkije is eindelijk geteekend op 6 september. 2 a 3 duizend turksche soldaten gaan naar Egypte zeilen om Arabi te bevechten. Men twijtelt grootelijks oi die Muzulmannen, de kans schoon ziende, zich niet zouden keeren tegen den Engelschman in alle geval, deze laatste telt zeer weinig op de militaire medehulp van den Turk. Hetgeen hij vooral be tracht, is het zedelijk uitwerksel in Egypte. Reeds heeft de sultan, Arabi oproerling verklaard en buiten de wet gesteld; hij heeft aan al de zonen van Mahomet bevel gegeven aan den Kbedit te ge hoorzamen. Nu, de geduchtste vijand dien Wolseley in zij nen veldtocht ontmoet, is de vijandelijkheid der egyptische natie, die Arabi als hunnen verlosser aanziet misschien dal de excommunicatie door den sultan uitgesproken die geioelens van 't volk zal doen veranderen. Tot hiertoe de Engelschman, niettegenstaande al zijn goud, vindt maar weinig werklieden, om aan 't vervoer te helpen, om we gen te maken enz de klas der fellahs, die noch. tans zoo gretig is naar geld, weigert de verdruk, kers van'r Vaderland te ondersteunen. De engel sche diplomaat, lord Dufferin, zal dus die conven tie gesloten hebben, om onder dit betrek de hin derpalen in Egypte te verminderen. Volgens eene depeche van den Times, zou er nevens die militarissche conventie,eene andere ge teekend zijn, betrek hebbende op de hervorming en het bestuur van Egypte na het dempen van Arabi's oproer. Het protektoraat van Engeland zou bijgevolg de soevereiniteit van den sultan niet uitsluiten, en deze laatste zou aldus beloond wor den voor zijne laatkomende maar lastige mede werking met Engeland. Het wederzijdsch profijt heeft alzoo eindelijk de conventie doen teekenen. Generaal Wolseley kampeert nog altijd te Kas sasin, en Arabi's leger versterkt zich aanhoudend, eenige mijlen van daar te Tel-el Kebir, op den ijze- renweg naar d'hoofdstad Ka'iro. 't Is uit die sterke plaa;s dat Arabi vooreest moet worden weggejaagd. Op 6 september heeft Wolseley zijne soldaten in wapenschouw genomen, en die ceremonie moet wellicht aanzien worden als het voorspel van ern stige worstelingen. Het getal soldaten van Arabi te Tel-el-Kebir is niet wel gekend volgens de ee nen. beloopt het tot 28 duizend, volgens anderen tot 5o duizend man. Groote versterkingsverken zijn daar uitgevoerd en 80 kanons krupp bekronen dezelve. Wolseley zelf moet bekennen dat de sterkte niet gemakkelijk is,om in te nemen,want hij heeft we derom 80 kanons gevraagd. Hetgeen het slechtste is voor hem, is dat die hulp moet toekomen langs het Suez-kanaal im mers, Arabi biijlt meester van bijna al d ijzeren wegen, en het kanaal kan gemakkelijk op verschei dene plaatsen onbevaarbaar gemaakt worden benden Bedouijnen van Egypte en Syrië zweven op den oever en verontrusten de Euiopeanen. In alle geval, om het kanaal te beschermen, zal Wolseley vele soldaten moeten onledig hou den, en misschien maar 16 duizend man vrij heb ben om tegen Tcl-el-Kebir en Kairo op te trek ken. Volgens duitsche strategisten, is 't eene groote fout van Wolseley geweest, Ismaïlia te nemen als basis zijner werkingen, en niet Alexandiië, waar de opene zee alle gemak gaf van soldaten en voor raad aan te brengen. Nu moet hij den grootsten spoed gebruuen want hoe meer hij vertoelt, hoe meer gelegenheid hij aan Arabi geelt om zijne ge meenschap met Suez en Port-Saïd af te breken. Volgens den correspondent van den Standord, heelt Arabi de sluizen vernietigd en herland ron dom Zigagig overstroomd maar de tijding heeft bevestiging noodig die overstrooming zou Arabi meer hinderen dan het engelsch leger. Op 6 september zijn de voorposten handgemeen geworden nabij Kassasin en natuurlijk, volgens de Engelschen, zijn de Egyptenaren op de vlucht gedreven. Rondom Alexandria is het leger van Arabi ook zeer talrijk, te Kufr-Dawarbevindt zich 10 duizend man 3 duizend te Aboukir, en 4 dui zend voor het fort Mex. Al die troepen zijn nog versterkt door benden Bedouijnen die hier en daar rondzwerven. De tijding wordt bevestigd dat 3o duizend rui ters van Tripoli Arabi ter hulp snellen. Generaal Wood voert het bevel o ver het engelsch garnizoen in Alexindria; kanonnen van helgroot ste kaliber verdedigen de verschillige forten, en dagelijks ontschepen er versche soldaten, zoodat vjor het oogenblik Alexandria geenen aanval der Egyptenaren te vreczen heeft. In eene moskee der stad heeft men wapenen ontdekt, als ook petrool en andere ontplofbare stoffen. Die ontdekking heelt eene hevige onrust veroorzaakt Arabi heeft overal zijne spioenen, en weet van uur tot uur,wat er in het kamp zijner vijanden ge beurt. De policieagenten van Alexandria zijn niet te staan; onlangs verrasile men ereenen die in ge sprek was met twee zendelingen van Arabi de 3 kerels zijn door de engelschen als verraders aange houden. LATER NIEUWS. Gijsegera! Gijsegera! Dijnsdag aanstaandeD'hoofdstad zal U benij den; Te Deura, Glorie aan God en vrede voor de Volkeren, die naar uw onderwijzingen luiste ren. De Krooning van den Czar is onbepaald uitgesteld; de gouverneur van Moscou durft de veiligheid niet verzekeren. Is dat niet wreed te Verviers, dat grouwelijk Volksbederf! En alle maal de gevolgen der Liberaalderij. Te Gent komen er ook afgrijselijke schelmerijen uil, in materie van zeden. Waar gaat de wereld naartoe? Te Hauuont is de garde-chasse Tethière bijna doodgeschoten door den pensjager Dursin. T'Antwerpen is een vrouw van Berchem die op den tram stapte, subiet doodgevallen. d'Ecvp- tenaars zijn veel sterker dan men meent, wel ge oefend en van goede geweeren en kanons voorzien. d'Engelsehe soldaatjes zien veel af; Arabi heeft den Heiligen Oorlog uitgeroepen; Over de wreede convoi-rarap FHugsteten wordt nu gezegd, dat erzijn reeds 70 dooden die men kent, 80 doo delijk gekwetst en nog 230 andere min of meer gewond. En degeen die thuiszitten, met de dood op hun lijf?! De lijst der dooden vermeerdert da gelijks. Tegen Leuze is de gardebarreel Busine, maandag ten 5 ure 's morgends doodgereden. Het liclit-Edison wint veld in Amerika en in Euro pa.C'est va! een bloedrobijn aan de kroon der Militaristen; In den kleinen oorlog is 'ne sol daat doodgevallen. Is dat geen moord door on voorzichtigheidOf zijn de menschenlevens niets weerd, als zij in een soldatenploenje zitten? Een groot getal jongens zijn gevallen door verstikking of zonneslagen of flauwtens. Het walgt ons, die Oorlogerij te beschrijven. Voor een onzijdig lan- deken, 't is een oprechte beestigheidEn onze arme Koning meint 30 elleboogmaten grooter te

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2