Uatnpen, Ulisïraöcn en €>ngdnkken. CPucrpdjL ANTWERPEN. Aan de Statie zijn gesnapt 'nen heer en een dame die voor 85 fr. verlogeerd hadden en zonder 'ne eens om te betalen. Ze liggen onder proces voor aftroggelarij. - De week van dien grooten storm zijn er 54 stoombooten en zeilschepen ge strand, gezonken, verlaten, ontmast of anderszins verongelukt. Men weetal van 12 personen die omgekomen zijn. Een groote spiegelruit op de Melkmarkt is erg beschadigd. ZatuiMag avond ten 9 ure is aan de Napoleonskaai verongelukt de kaaiwerker La- mot en zondag morgend in "t gasthuis overleden. In een stad van Frankrijk is er een Gasthuis zoo leeg als een officiéele school, omdat de Nonnekes en 't kruisbeeld er uit verdreven zijn. De werk- menschen zeggen dat ze niet willen sterven gelijk beesten. Op de Kunstlei is dijnsdag morgend een poney in een karreken gespan nen, op hol gegaan en tegen 'ne kandelaber geloopen; twee perso nen die erin zaten, vader en dochter, zijn erg gekwetst. Het peer deken is tegengehouden aan d'Hemelstraat. BRUSSEL. Rond Brussel zijn d'Akkers vergeven van de slek- ken; de zelfsmoorden nemen schrikkelijk toe; veel jonkheden, ge brengt ze op, met pijn zorg en smert, ze zijn 18, 20 jaar, zé lezen slechte boeken, romans, slechte gazetten, ze worden Geus en Vrijdenker, ze plonsen en d wijlen, ze vallen in wanhoop en schie ten zich dood. Vrijdag is er weêr 'ne jongeling die zich in de Wet straat in opene lucht doodgeschoten heeft. En van de Wetstraat sprekende, in 't kort komen de Peltzers voor de Rechtbank; en zal de blond-roste Geuzinne er niet nevens staan'? Zullen de grootste plichtigen ongestraft blijven? Ge ziet wel, menschen, dat er een ander Rechtbank moet zijn, een Rechtbank waar alles ten blakke komt en elk krijgt volgens werken en verdienste. Maandag noen, op den trein van Brussel naar Korlrijk, tus- schen Brussel en Denderleeuw, Julie Desmet, wonende te Autryve bij Avelgera, oud 76 jaren, onpasselijk geworden. Te Denderleeuw deed haren man haar uit de voituur nemen tot eenige verlichting, maar pas buiten,stierf zij in de armen der bedienden van de statie. Vader en moeder waren eenige dagen gaan overbrengen bij hunnen zoon, hun eenig kind, wonende te Tongeren. Het lijk is 's dinsdags middag op eenen lijkwagen naar Autryve gevoerd en den woensdag wierd het aldaar begraven. De stokerCoppens is Yan zijn machien gevallen in de statie- Schaarbeek en erg gekwetst; en te Jemelle, in Luxemburg, is de stoker Cremers, terwijl hij naar zijn machien ging, een zijner beenen en de rechterhand letterlijk afgesneden, 't Convoi-volk bijzonderlijk zou 's morgends een goed kruis moeten maken. Want ze gaan da gelijks op hun leven uit. Woensdag bevond zich een reiziger die den trein naar Char leroi moest nemen in het Hotel des Voyageurs, Constitutieplaats, te Brussel. Hij had een glas limonade gevraagd; op het oogenblik dat de reiziger het glas aan den mond bracht om te drinken, viel hij ten gronde. De herbergier kwam spoedig toegesneld, doch het was reeds te laat; de ongelukkige had reeds den geest gegeven. Men heeft het lijk naar het doodenhuis gebracht. KORTRIJK, 25 oct. Men schrijft uit Harelbeke, 24 October: een geweldig orkaan woedt sedert dezen middag over onze stad en omstreken; rond 2 ure is het in opbouw zijnde dechetmagazijn der gebroeders Van den Bossche ingestort; timmerlieden en metsers, welke juist bezich waren aan het plaatsen der kap, hebben zich gelukkig nog in tijd kunnen redden. Er is enkel stoflelijke schade; zij wordt op 500 tot 900 fr. geschat. BERGEN, 25 oct. Verleden maandag is te Steenkerke, nabij Enghien, eene moordpoging gepleegd. Zekere Varies, herbergier heeft, tengevolge van een hevige twist, welke hij met zijne vrouw had, een stoel op haar hoofd geslagen, waardoor zij doodelijk ge kwetst ten gronde viel. Twee uren heeft zij buiten kennis gelegen. Het parket van Bergen is ter plaatse gekomen en een onderzoek is begonnen. De toestand der vronw is zeer onrust wekkend. VERVIERS, 25 net. In ofg'jicele scholen is alhier een tanden- tttt.ssr~i—.•.TTr'rry: -jj, .fispectie -v* Cte"ian».«ii "«>»>- .ufOeeiê i„crttu- gen! Tegen Luik, te Cbévreraont is afgebrand een groote hofstede, oebehoorende aan Mevr. Grisard de la Rochelte. t MOORDPOGING te MEMBRUGGEN. Vrijdag namiddag had te Membruggen, nabij Tongeren, eene moordpoging plaats. De deurwaarder Quaedvlieg, van Tongeren, moest volgens de verplichtingen van zijn ambt, op de meubelen van zekeren Martens, gekend onder den bijnaam van de geus van Membruggen, beslag gaan leggen. M. Quaedvlieg had twee getuigen bij zich, die hij eventwel, naar gewoonte, buiten het huis liet, om hunne hulp in te roepen wanneer het noodig was. Een dezer getuigen was juist in eene herberg, nabij de woning van Martens, toen een inwoner van Membruggen hem zegde: Maar is M. Quaedvlieg niet bevreesd in gaan? in het huis van Martens binnen te en heeft -Och neen, was het antwoord, mijnheer handelt zeer zachtzinnij nog nooit reden gehad om bevreesd te zijn. Ja maar. bij Martens is het misschien zoo niet gelegenhij heeft gezegd dat indien M. Quaedvlieg bij hem kwam, hij hem een ongeluk zou doen. Hierdoor werd de getuige ongerust, maar door het venster ziende, zag hijM. Quaedvlieg, sprekende met Marlens, het huis binnen gaan. Ziet gij wel, zegde hij. dut er niets te vreezen is? Toen echter M. Quaedvlieg op de trappen van het huis stond, keerde Martens zich eensklaps om en gaf M. Quaedvlieg een geweldigen stool met eene schup in de kee1. De deurwaarder viel voor dood ten gronde. De getuige welke dit tooneel gezien had, snelde toe en rukte de schup uit de handen van den woestaard. M. Quaedvlieg werd ter plaatse zoo goed mogelijk verzorgd, en kon per rijtuig nog denzelfden avond naar Tongeren terug koeren. Zijn toestand is thans zeer onrustwekkend. Hij heeft eene diepe wonde aan de keel bekomen. wii vernemen dat een aanhoudingsmandaat tegen dien woesten kerel uitge- veeraigd is. Ons dunkens kan de policie in dit geval met te streng handelen, nel is noodig dat er een voorbeeld gegeven worde. Nog niet lang geleden bedreigde men een Ambtgenoot van M. Quaedvlieg teMeehelen met een revolver. GENT. Zaturdag morgend is te Mellc 'ne persoon op de route doodgereden.Inde Pool lepelstraat teGent is maandag'ne mensch doodgevallen; op den Ottergerasche steenweg in d'herberg De Groene Boomgaard, is den lakenen mantel der vrouw gestolen; in de werkhuizen der Phenix, is een houten schijf, maar pas aan eengelijmd, gesprongen en heeft 'ne machinist erg aan 't hoofd ge kwetst; 't schip St Josef van Felix Jacobs, uit Niel, is bij de sluis der Heirnisse gezonken, maandag ten 4 ure 's morgends. De Schip- pers-familie heeft zich in tijds kunnen redden. SOIGNIES, i5 oct. Verleden dinsdag, rond i uurnamiddag, heeft op de hoogte der koolmijnen van Haine-St-Piere, op de baan van Mariemont naar Soignies, een rijtuigongeval plaats gehad, dat de ergste gevolgen had kunnen hebben voor M. Haussy, senateur van Thuin. De peerden van het rijtuig van M. de Haussy, terug- keerende van het Comptoir de la Barque de la Louviére, gingen eensklaps op hol. De Senateur viel uit het rijtuig met het hoofd op desteenen. Gelukkig zijn de wonden, die hij door dezen val beko men heeft, niet zeer erg. De gekwetste, die met eenige dagen rust volkomen zal hersteld zijn,werd in het rijtuig der koolmijnen van Haine-St-Piere naar zijne woning gebracht. NOG DE STORM. Er komen ons nog voortdurend inlich tingen toe over ongelukken door den storm van dinsdag veroor zaakt: De visschersloep De Visscher van Antwerpen,woensdag namiddag uit de volle zee allier arngekomen, heeft insgelijks veel van hetslecht weer geleden. Het vaartuig heeft een anker en de zeilen verloren. De Nelson, die volgens wij woensdag meldden,op de Schouwen, bank door zijne ekwipagie verlaten werd, is gezonken. De beman ning van een belgischen loodskutter, heeft op zeventien mijlen zuid van de Schouwenbank masten vinden drijven, welke men vermeent van de Nelson afkomstig te zijn. De kapitein van de deensche stoomboot Nishny-Novgorod, gis teren alhier van Libau aangekomen, verklaart dat hij in de Noord zee vier ontmaste schepen ontmoet heeft, die door hunne beman ning verlaten waren. Een dezer schepen was op sleeptouw genomen door drie engelsche visschersloepen. Kapitein Kritzky van de Minerva is naar het gasthuis gebracht, na dat zijn been aan boord van het schip was ineen gezet. Zijn toe stand is soo voldoende mogelijk. FRANKRIJK. Er komt gisting in d~.i lYansehen hutsepot; men wordt gewaar dal de republikein- sche boel op 't springen staat, en elkeen maakt zich gereed om den buit te roovcn. In aide provin ciën steken de Legitimisten hunne hoofden bijeen; in Bretanje hebben 2000 Zougven hennen ouden generaal de Charette toegejuiclid i Marsilië op een groot banket heeft men besloten in al de de partementen gelijk,te doen werken om het koning dom uit te roepen eindelijk te Montpellier heelt de Charette niet geaarzeld deze woorden uit te sprekenLaat ons Katholiek zijn met den Paus op het godsdienstig gebied, en monarchisten met den Koning cp hel terrein der politiek. Indien men mij ooit van noode heeft om te strijden tegen de vijanden van buiten of de vijanden van binnen, 'k zal daar zijn.«Zulk eene taal kenschetst eenen kri tieken toestand. De Socialisten van hunnen kant bestormen het bestaande goevernement; hunne stoutheid groeit aan, en revolutionnaire dreigingen worden alle nachten op de muren van Parijs en andere groote steden uitgeplukt. De policie doet ze 's morgends verdwijnen, en daarmee gelooft Floquet de op- perkommissaris van Parijs,dat ook het gevaar ver dwenen is. Men heeft het sedert lang gezegd, en 't zal waarheid zijn: Parijs zal eensklaps ontwaken in volle Commune En om de verwarring perfekt te mc\en, woelen de Gambettisten ook en roepen dat Greyy met zijn goevernement de schuld is van al het kwaad; dat de redding van Frankrijk afhangt van de kiezing per lijst 't is de droom van Gambetta om presi dent en diktator te worden. En vat doet intusschen Grevy, de papierenpre sident? Hij murmelt steeds aan: alles laten zeggen, en niets laten doen maar als hij welhaast plat ter aarde zal liggen met gansch zijn kraam, dan zal men hem hoeren: alles laten zeggen en... alles laten doen Het spel begint. Grevy en zijne ministers confe reren over den onrustwekkende houding der Soci alisten van Montceau-les-Mines. Het vonnis is ver schoven tot den naasten zittijd, uit rede der dreig brieven aan den voorzitter van 't tribunaal en aan gezwoornen gezonden. Nu zijn de Revolution- nairs er boven op, en zonder profeet te zijn, mag men zeggen dat het goevernement zal ras neértui- melen. PRUISEN. De uitslag der kiezingen voor de Ka mer wordt aldus door de Germania voorgesteld: de katholieken behouden al de plaatsen welke zij hebben sedert den Kulturkampf. TeCrefeldalleen, groote nijverheidstad aan 't zuiden van Keulen, is de candidatuur vanden uitmuntenden Reichenspei- ger in gevaar; maar de kiezing in tweeden graad zal hem wellicht voordeeliger zijn. De Polen staan pal in Posnanië, oosterlijk en weslerlijk Pruisen. De Guelfen zijn geklopt in Hanover, waar de pa triotten het niet kunnen volhouden tegen de prui- sische partij. De triomf van den dag is voor de progressisten. De nationaal-liberalen en de protes- tantsche conservateurs verliezen "*et meeste getal zetels. Van nu afRan. •"•-■u yyjzjep d? :n den Land tag geene meerderheid zal bestaaii zonder eerie over eenkomst met het katholiek Centrum, dat aldaar, gelijk in den Reichstag, dc sterkste partij der ka-, mer uitmaakt. De Germania bewijst dat Pruisen zich verklaart voor het voortzetten der bewarende politiek, en dat het gouvernement geen redens meer heeft om door de radikale afschaffing der Meiwetten een einde te stellen aan den rampvollen Kulturkampf. Bismarck schijnt liever eene coalitie te maken tusschen Conservateurs en gematigde liberalen tegenover de progressisten en de Katholieken. De staatsman weet door ondervinding dat de Katho lieken niet van zin zijn op hunnen buik te liggen, 't is gelijk voor welken afgod. IERLAND. De groote Katholieke Universiteit van Du blij n is te niet. De Pauzen hadden ze ondersteund, de grootste verstanden gelijk Newman, hadden ze verlicht; geld ontbrak er niet, en het Iersche volk is vol van geestdrift voor de wetenschap. Hoe is de Universiteit dan gevallen? Omdat de nationale overleveringen van Ierland in d'Universiteil waren verwaarloosd; zij werd verdacht van den nationalen geest te misvormen, en daarom verloor zij de verknochtheid der Bis schoppen en des volks.'t Is te hopen dat de nieuwe Universiteit waarlijk Iersch zal zijn van geest en streven, en aldus medewerken tot het grootsch werk der volle verlossing van Ierland. De bisschop Croke wordt naar Rome ontboden om aan den Paus mondelingsche inlichtingen te geven over den toestand in Ierland. ENGELAND. De lagere Kamer is in buitenge wone zitting bijeen om haar nieuw reglement door Gladstone voorgesteld, te bespreken. Engeland houdt oneindig veel aan zijne tradiliën en overle veringen, en eene dier traditiën laat aan de min derheid toe te spreken over een bill of wetsont werp zoolang het haar belieft. De Ieren hebben van die oude vrijheid misbruik gemaakt om zon der einde, dagen en nachten lang, te klappen over dezelfde zaak. Aan dit stelsel van stopping wil Gladstone een eindestellen, en vraagt dat de diskussie zou gesloten worden met meerderheid van stemmen. De Tories zouden de twee derden der stemmers eisschen. Men twijfelt of Gladstone genoeg gezag hebben zal om zijn reglement aan al de Whigs op te dringen. SPANJE.Minister Sagastaen maarschalk Serrano zijn bijeengeweest, en de algemeene bond der libe rale en demokratieke partijen schijnt gesloten. Men zegt dat Sagasta bereid is om als simpelen soldaat onder het geleide van Sej-rano te werken tot versterking van troon en vrijheid; hij hoopte de oude republikeinen tot het Koningdom te be- keeren. Met de aanstaande opening der Cortes zal men zien of die bekeering gemeind is. EGYPTE. Bismark blijft zeggen dat hij onzijdig, volstrekt onzijdig is. Hij zou niet geerne zien dat Engeland schade of verdriet doet aan Frankrijk zijnen ouden bondgenoot, maar verder dan 'nen wecsch zal hij niet gaan. Engeland is overigens van zin alleen Egypte te regelen, maar Frankrijk zal op tijd geraadpleegd of verwittigd, of feu min ste zich vergoeden. En 't is nu uitgekomen; terwijl de fransche gazetten de politieke onbaatzuchtig heid, tot den hemel verhieven, zat het gouverne ment in zijnen zak met een traktaatje, waardoor het Tunesië eenvoudig opslokt. Frankrijk gelast zich met de tunische schuld, en zal voortaan de finan ciën van den Bey besturen. Meester van de financiën, heeft het gansch de politiek in zijne hand, en de Bey blijft vorst met den naam. De Times heeft de fransche comedieen hebzucht doen uitschijnen; en niettegenstaande eene officiéele logenstraffing van 't goevernement, bestaat het traktaat en zal weldra uitgevoerd wor den. Zoodan, Engeland heer en meester in Egypte, Frankrijk heer en meester in Tunesië: de Staals- manneu zijn vo'daan, en de comedie is geëindigd. Maar wat zal het gefopt Italië zeggen, dat heeft zooveel goeste en appetijt, en niet éen brokje van den koek en krijgt? Leopold II en zijnen Vertrouweling. Sire zijn Majesteit, gekleed als militair, staat de gazet te lezen, mompelt tusschea zijn koninklijke tanden, opent zijnen mondamus ende z°gt Gasimier, he-je dat gelezen uit Frankrijk Casimier. - Gelezen en booren zeggen, Sire Sire. "t Gaat daar wreed Casimier. Schabouwelijk, Sire Sire Wie zou dat gepeisd hebben ^Casimier. 't Wat te voorzien, Sire; een Volk zonder Geloof is een wild peerd zonder toom. Sire. Ze spreken erger als de Jacobijnen der jaren 93, die hun handen verfden in Koningsbloed! En z'hebben dynamiet, gelijk de Nihilisten!... Is 't wonder dat wij, Koningen, zoo mager worden als priemkes? En die Lowiese Michel moest nog Daar Brussel komen!!! Casimier, gezütdaarnietgeweest? Casimier. Neen, Sire! Sire. Niemand gezien die er geweest was? Casimier. Niemand, Sire, maar d'algemeene roep gaat dat het daar, met permissie, Sire, kanail- jaentig is geweest... Sire. Brrr, wat een slechte populas! Casimier. Eu Sire. als Uw Majesteit het per- metteert, zal ik haar doen bemerken dat in Fran krijk gelijk te Brussel, al die woelgasten, kerels zijn zouder een spiei ke Religie. Ergo.... 'Sire. Hoort, 'k ben al droef genoeg, ge moet weèr niet beginnen te preèken. Casimier. - Pardon, Sire, maar 'k voel 't aan mijn eigen, indien ik mijn Religie verachtte, ik zou veH slechter zijn onder al opzichten. Sire. - 't Is wel! G'hebt mij dat nog gezegd; ge dient mij wel en deftig, maar nooit zoudt ge mij gelijk geven; g'hebt daar de zaak van Afrika, ik geef er met honderde duizende franken aan, en uw eerste lefwoord valt er nog op te zeggeD! Casimier. Sire, er zij u er genoeg die wieroo- ken en uw Gasimier wilt niemand bedriegen! Sire. Wat hebt ge tegen die zaak van Afrika? Casimier. Sire, beziet de steden: welk zijn de slechtste en wildste kwartieren? waar de soldaten veel t'rekentéeren.... Enge zendt soldaten om een Volk te beschaven Sire. 't Is wel... En wat zeggen z in mijn land? Casimier. Dat destels geen goei saus maken, Sire! Si7-e. Genoeg, ge gaat weêr spreken van Scho- leD en Leger. D'offlciéele scholen zijn goed! Casimier. Ja, om een ras te kweeken gelijk in Frankrijk, dat tegen Orde en Eigendom opstaat. Sire. Een Leger moet er ziju! Casimier. Ware ik Koning,ik zou mijn beenen afloopen, om door Vrije Mannen gediend te zijn. Sire. Onmogelijk, mijn generaals zijner tegen. Casimier. Uw Burgers en Boeren,uw Werk- v-Ik is er voor! Leert'ne keer met die generaalsl Hoeveel brengen z'op! Sire. Gasimi :v5>"C>'".T.rdt 'ne -j'Vijf kei ij ken bijter, Iaat mij gerust; en hot.., */<out. ge besten sabel kuischt, want den lesten van de maand is t hier Grooten Soiree Casimier. Goed,Sire! Sire. Ge zegt dat zoo dolorantl Is dat ook weèr niet wel? Casimier. - Sire, ge zijt heer en meester. Sire. - Welnu, 'k wil dat ge mij nu g'heel uw gedacht zegt. Waarom staat dien dag u niet aan? Casimier. 't Is Allerheiligen en Allerzielen! Sire. En dan! Casimier. Al de Christene menschen gaan dan te Biechten en t'Onzen Heere, op die groote Feest dagen. Ik maDkeer daar nooit aan! Sire. En als uw dienst u hier houdt? Casimier. Dan zal ik gaan, Sire, den eersten dag den besten! Sire. Zie, Casimier, ik ben ook Christene mensch; maar 't schijnt mij al zoo aardig dien He mel en die Helle... Casimier. - Er is zooveel aardig, Sire! Sire. Ik begrijp die zaken niet wel! Casimier. - Maar Sire, kunt gij iets begrijpen? Wat is -ie licht, de lucht, de wind? Thomas a kern- pis zegt, Sire: Men vraagt van ons een goed geloof en een zuiver leven, maar geen diepzinnigheid in de veri.olendheden Gods. Indien gij niet verstaan noch bevroeden kunt, wat onder u is, hoe zult gij begrijpen wat boven u is?... Sire, met oorlof! Sire Zeg maar op! Casimier. - Aardig, zegt ge; maar uw gezonde red- verklaart zij u niet dat er een ander leven MOET zijn? Sire. Hoe dat? Casimier. Wij alleen zijn de redelijke schep sels; alles wat wij z en, is geschapen voor ons; en waarvoor zouden wij gescuapen zijn? Om hier ee- nigeu tijd te leven en inden niet te verzinkeu?neen Sire, ons hert grouwelt daarvan! Daarbij, ziet eens welke orde in de ScheppiDg! En neemt 't gedacht van een ander leven weg, 't menschdom verzinkt in de schrikkelijkste wanorde; 'tis'ne moordkuil, Sire. Sire. Maar, Casimier, 'k en wist niet dat ge zoo geleerd waart? Casimier. Ik bid dagelijks, Sire en 'k over weeg, en ik tracht mijn slechte driften te bedwin gen, en GoddaDk 'k leef gerust en gelukkig, 'k ben kontent, en 'k werk om eeu zalige dood te verkrij gen! Sire. Die dood! ja! dat is nog wreed! En nie- maud die er vrij van is! Caeimier. Gelijk ge zegt, Sire! Sire. Datik, met al mijn miljoenen, mijn leven geenen sekond kan verlengen.... Brrr! Casimier. Geenen sekond. Sire! Sire. En alles moeten verlaten! Casimier. Alles! Sire. En achterna? Casimier. Begint het ander leven, Sire; we zijn geen dieren, geen beesten, maar geschapen om God eeuwig te loven. D'Engelen waren afgevallen, Sire, en dau heeft Ons Heer anderdienaars gescha pen eri dezelve op 'ne proeftijd gezet; ge wordt dat wel gewaar! ge vindt twee menschen en neigingen in u! En laat ne keer uw hert vrijelijk spreken, op Allerheiligen en Allerzielen als de klokken lui den. Thomas Kempis zegt: O menscli het zal hier zeer haast met u gedaan zijn; de dag van morgen is onzeker... Ja, Sire, zoo is 't! laat ons toone" dat wij R jomsch-kaihoiieken zijn; peist op uw heilige Moeder, ik heb haar zien sterven! Eu ze bezag u toch zoo tee ierlijk! Ze wist dat gij gingt Koning worden en door Vrijmetsers omringt; ze Sire(haastig.) Hoort, Casimier, dat oDtstelt mij te veel, en ik ben half zi.-k; ik moet naar mijn bezigheden; leest wel voor mij; want.... ik ben on gelukkig(Hij vertrekt schielijk, Casimier zucht en schudt zijn hoofd.) PROCES DER BEELDSTORMERS van MONTCEAU- LES MINES. Deze zaak maakt een groote beweging, g'heel Frankrijk door. Men weet dat sedert eeuigen tijd de gemeente Monlceau en omliggende in halve revolutie is: de Geestelijkheid s er bedreigd, veel kruisen zijn neèrgehaald, kapellen en kloosterscholen wilt men met dynamiet in delucht doen spriDgen.de kastee- len en ander eigendommen zijn niet min bedreigd. Uit't verhoor der Beschuldigden blijkt, dat zij deel maken van een Geheime Sociëteit, in welke velen met geweld cn tegen dank iDgelijfd werden en tot grove misdaden gedwongen; die bende ver gaderden 's nachts in steengroeven of ander ver latene plaatsen en schijnt in gemeenschap te zijn met d'Internatiouale. 't Is wreed de bedreigingen die zijn gedaan én de plannen die er gesmeed zijn geweest. Al de betich ten zijn menschen zonder Religie, die opstaan te gen alle goddelijke en burgerlijke wetten, die ontevreden zijn, uatuurlijkgeiijk elke werkmensch ontevreden is, die niet verlicht of versterkt is door 't Geloof. Bijz inder merkweerdig was de getuigenis van M. Chagot, bestuurder der mijnen Ik heb gods dienstige gevoelens, zegde hij, en ben er gelukkig om, aangezien zij oorzaak zijn, dat ik mijne werk lieden als mijne kinderen aanzie, ik heb hun pen sioen verzekerd van 450 tot 60Ü fr.; als zij trouwen kunnen zij eigenaars worden van een huis en hof, mits betaling gedurende 10 jaar vaD een kleine huishuur; ik heb werkhuizen gekocht voor de dochters, naaimachienen voor de vrouwen, heb scholen gebouwd voor de kinderen, maar de uit slag is niet voldoende, omdat het tiende deel van 't werkvolk des zondags naar de kerk niet gaat. In hun huis zijn ze vrij; maar op straat wil ik niet dat ze mijn overtuigingen beleedigen. (Het gaat dus zoo droef in die streken, omdat er te veel Geu- zerij is.) fff. Jeannirde radikale Burgemeester dier Ge meente, is komen verklarea dat de katholieken de schuld van alles zijo, dat zij 't volk tergden, met bedevaarten enz (De kruisen op straat waren zeker ook oen uildaging!) fff. Gauthier, Pastoor der Parochie, zegt dat men begonnen is met begrafenissen te stooren; sedert f3 augusti blijft hij 's nachts in de Pastorij niet meer; den 16 augusti is de kerk in brand gesteken een briefis hem gezonden, alsvolgt: Citoyen pas toor Gauthier, als gij binnen de 45 uren, de streek niet verlaat, zullen wij u uit uwen stal jagen, met eenige zaadkorrels in den kop. Zuster CHARLES JOSEPH, overste der school voor jonge meisjes te Bois-Duverne. In den nacht van 15 tot 16 hoorden wij revolutionnaire liedjes zingen. De pastorij werd overrompeld, juist nadat wij eeue dynamiet ontploffing gehoord hadden. Andere kerelsbraken iudekapel onderhetzingen van lie leren, die bedreigingen bevatten voor ver scheidene eerlijke personen. Wij dachten van de bende verlost te zijn, toen emsklaps eene slag met eene bijl ons verwittigde dat zij teruggekeerd was wij hoorden nu eenige oogenblikkeu later met eeue bijl in de deur hak ken. Dit zegde ons dat de woestelingen terug geko men waren. Ik zegde tot onze Zusters dat wij mis schien ons leven zouden moeten ten offer brengen zij waren zeer verschrikt; beneden, in de klassen werd alles door de woestaards stuk geslagen. Op een gegeven oogenblik riep een der bende Laat ons uaar boven gaan. Een ander ant woordde:" Neen, het zijn vrouwen." Wat doet dit er aan?herhaalde de eerste stem. Dan dachten de zusters dat hun laatste uur daar was, maar de gendarmen zijngekomeu omons te helpen. Eindelijk was erniemanü meer. Ik zou niet kunnen zeggen wanneer de brand werd aangestoken. V. Waar waart gij alsdan A. Op de tweede verdieping, iu de bijzondere kapel. Dit duurde van 15 t<>t 20 riiinuten. Men schoot met revolvers in de iiüLurige stratea en wij hoorden van tijd tot tijd, fluiten. V. Heeft men alsdan op geene bijzondere wijze zekere personen hooren bedreigen A. Neen. V. Gij waart de onderwijzeressen der gemeente? Heeft men geene klachten iDgediend bij den ge meenteraad, ter gelegenheid der opeDÏDg van een werkhuis A. Ik weet het niet. Dit werkhuis was eene inrichting van de maatschappij en werd gesticht met een doel tot verzedelijking. Zonderlinge Mevrouw. De rechtbank van Weenen veroordeelde dezer dagen tot vijftien maanden gevangenisstraf, eene vrouw, geboren te Brussel, die zich gravin de Lie- dekerke liet noemen, maar wier echte naam Johana Chatarina Langendonck is. Hare geschiedenis verdient vermeld te worden. Daar zij eene zeer goede opvoeding ontvangen had, werd zij opvolgentlijk gouvernaute in verscheidene groote oostennjksche familiëu. Sedert 1866 deed zij zich voor gravin de Liedekerke doorgaan en zij vond het middel het vertrouwen te winnen van M. Kenkin, algem en konsul van België te Weenen. Zij vertelde insgelijks dat zij op het punt was met zekeren graaf de Liedekerke in het huwelijk te tre- deu. In een woord, zij wist aau de gemaliu vau M. Renkiu zoo veel vertrouwen iute boezemen, dat deze niet geaarzeld had haar een arabisch peerd te verkoo- pen, als ook een medaillon met brillauteu bezet, een gouden zakuurwerk eu verscheidene andere kostbare voorwerpen. Het spreekt van zelf dat de gewaande gravin dit alles voor een spotprijs verkocht had. Het arabisch peerd onder anderen dal 2000 gulden weerd was, werd aan een makelaar voor 300 florijnen ver kocht. ONGELUK. Eene depecho uit Stanley meldt dat er dijnsdag in die stad een verschrikkohjk onge luk heeft plaatsgehad. Ongeveer driehonderd perso nen van de Salvatium Army waren iu eeu der bene denzalen van den Cirk vergaderd, toen den vloer eensklaps instortte, al de aanwezigen iu zijnen val meêslepende. Een verschrikkelijk paniek ontstond, en er was veel tijds noodig om de slachtoffers uit de puinen te haleu. Een groot getal personenwerden met gebroken lidmaten opgenomen andere bekwa men inwendige breuken. Onmogelijk tot nu toe het juiste getal slachtoffers op te geven. LOOPENDE NIEUWS. De Vertegenwoordiging wordt een belachelijk spel, als er niet gezien wordt naar den wensch en wil van Kiezers en Volk; zoo ziet men Turnhout vertegenwoordigd door M. COOMANS, den moe digen bestrijder der bloedwet en door M. NOT- HOMB, den militarist en hofman. Dat is warm en koud uit eenen mond blazen. St Martens-Lierde betaalt voor de Shakomannen, voor de civiele Geuzen en geuzinnen, jaarlijks de som van fr. 26640; en geen kalseideken van 3oo meters lang kan cr verkregen worden. Nederbrakel betaalt jaarlijks voor 't Slaven-Leger en 't officiéél On derwijs 77600 fr. 't Is afgrijselijk. De Jacobijnen van de jaren 93, de Kozakken en Pruismans van de jaren i5 hebben België niet erger gepluimd, dan de Geuzen van hedendaags. Die slecht en zedeloos leeft, wordt veracht, zelfs bi) 't slecht volk. Misdaden en schelmstukken komen toch uit, al moesten de kraaien spreken. In Fran krijk spreken ze van 'nen anderen President; 'tis beter'ne versche President krijgen, als geplaagd zitten met 'ne slechte Koning.Het Collegie van St Ignatius te Antwerpen, waar Pater VermeirE Rector is, werd deze week door verschelde liberale gazetten schandig gelasterd. Pater Neut was raar Gent cm er aischeid te nemen van zijnen Broeder die naar de Missiën vertrekt, en aanstonds werden

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2