Hampen, ftlisöaöcn en ©ngctnkkeu. Schandaal, (Docrjicljl. In de statie van WEERDE was d'ander week bijna een groote Convoiramp: als de trein-expres utt Biussel, 12 *3o toekwam, lag er een biile over de rails,er was ne geweldige schok,doch gelukkiglijk, geen déraillement. COBBELARF. Een ongelukkige naam, die de moord van Hijs sel herinnert: Te Meerendié heeft nu zekeren Dobbelare van Lede- berg, naar den champetter Van Heesvelde gesteken, met een mes, doch trol den genaamden C. Van Hecke, in de linker hand. Dob belare zit vast. voor krakeel, opstand tegen de policie, en hij mag gelukkig zijn. als er 't leit van moordpoging niet bijkomt. BRANDSTICHTER. Te ïMechelen, in de No.erstraat, was 'ne kalant algestapi in een Hotel-nobel; rusie gekregen met den baas Jan Mat en vol koleriekheid naar boven getrokken, op zijn kamer waar zes ledekanten stonden en nog twee seigneurs sliepen; op ziin af parlement gekomen.de kalant zekere Lameire, maakt een pak van zijn hemde en kiel, legt hei onder zijn bedde, steekt er 't vuur aan en legt zich te slapen gelukkigdat een der werklieden door den rook wakker werd, uit zijn ledekant sprong, alarm riep op Jan Mat en te samen werkten om den brand te blusschen. Dadelijk is La meire naar een civiel kosteloos logist overgebracht. Van VERRE GEKOMEN. Te Elsenc. Brussel, is g'arrêteerd als hebbende willen stelen te Brussel, zekeren Hendrik Roland, van Amerika New York, alwaar hij boer was en scnup en riek heeft laten staan, waarschijnlijk verlekkerd op Belgenland, als hij verno men had dat er hier zoo/cel zijn die VET betaald worden, om NIETS te doen. MOORDPOGING TE Brussel, d'ander week gebeurd door den genaamden Louis Joosen op rijn wettige echtgenote Amdia Mispe- laer; een huishouden dat treffelijk aan zijn brood kon komen; over jaargetrouwd; veel rusie door jaloerscbheid, en sinds 4 weken was de vrouw in haar oudershuis terug. Joosen komt zeiegen op de Markt, vraagt of ze wilt weërkeerenzs weigert; hij schiet haar twee kogels in 't lijl, dat ze zwemmende in haar bloed, naar 't hospitaal wordt gebracht.... Tegenwoordig bestaat te Brussel de rampzalige gewoonte van allerhande misdaden. CONVOI RAMP Te Genr, in de statie van 't Oefeningsplein.zon- dag morrend ten 10 ure. de overste der manoeuvers. Jan Van der Haegen, oud "i-j jaar. haakte de wagons los, en gaf bet teeken van achteruit te ri)den, doch bleef met zijn kleêren hangen, en 3o me ters ver geslijpt, zijn lijk was afgrijselijk gesteld; laat een weduwe en 5 kinderen. BEDRIEGERIJ TE Luik. Een Waalscbe boer, in Luik ko mende naar de Peerdemarkt, was mcêgeleid naar een berberg- speelhuis. Op een omzien was bij zijn 5o Ir. kwijt en ging zijn horlogie verpanden, als justement de Policie de kaberdoes inrukte en de kaai ten in beslag nam... Doch, of hij zijn 5 - fr. zal terug hebben, daar spreekt Lucas niet van. Dieven TE BERCHEM. Alle vrijdagen wordt erop den steen weg van Berchem naar Antwerpen gestolen; vrijdag, ten 3 ure, de Policie van Berchem met 4 gendarms zat op haren loer, en zag 7 kerels die langs de karren flodderden om er boter, eiers, kaas en ander marktwaren te stelen. 4 van de chenapans zijn vastgegrepen; oud veroordeelde van 18 tot 20 jaar. AUDEGEM. Zaturdag morgend, met de vitesse van Gent is aan d'.izerenbrugge 'ne soldaat van i° linie uit den trein gesprongen en door den volgenden trein vermorzeld en gemalen. HELDEN MOÉD Gedurende het hevig onweer van d'ander week over als zooveel schepen op zee verongelukten en dat de visschers van Osiendc en Blankenberg zooveel geleden hebben, te Brugge in 't Kanaal werd een schip heên en weêr geslingerd en ging zinken; te vergeefs liep de schipper en zijn volk om hulp; niemand dierf er naartoe; dan is een dochter van 17 jaren, een andere Florida, de dochter van wijlen de zeekapitein bloem, in 'nen boot gesprongen, heeft tusschen dreigende gevaren, een kabel naar 't schip gebracht en aldus verscheide menscbenlevens gered. BRUSSEL, misdaad door jaloerscbheid: Weéral twee huis houdens in druk en ellende, de slolmakersgast August Pitton, ver keerde met de dienstmeid Depalty, oud 24 jaar en wonende Jour- danslraal; /.e wilde haar verkeering eindigen, en Pitton besloot zich te wieken, heeft de dochter afgewacht, in d'avenue Louise, zondag haar gev hoUm, gemist, nogmaals gescholen en ii: oen arm ca jemn. L krawai w»bh *'jn eigr-n te verdoen; rog twee settenten bad hij; il'eérstè ging niet .af, de 1 woede doorboorde /.ijnen hoed. De dienstmeid werd verzorgd, de Policie van Elsenc schoof achter den moordenaar, vond hem rond middernacht, en na een eerste verhoor werd hij ten 3 ure in de klein Karmelieten gebilleteerd. ZELE. Verledene week, 's nachts, hebben dieven 19 konijnen gestolen, toebohoorende aan M. H. Van den Abeel. Bij een andere persoon zijn zij in hunne diel'le gestoord geweest en hebben de vlucht moeten nemen; gelukkig voor hen dat men de deur van den stal niet toegesloten had, alwaar zij zich in bevonden, men dacht dat zij reeds geducht waren, maarzij hadden zich achter eenen houtstapel verborgen en zijn met gelegenheid gevlucht, terwijl de wachters sliepen. NIJVEL, 8 iiov. Een verschrikkelijk ongeluk heeft maandag te Virginal plaats gehad in de papierfabriek van M.OIin. Een werk man die ouvoorzichtiglijk te dicht bij een machien genaderd was, is tusschen het raderwerk geraakt en hem werden de twee beenen afgesneden. De ongelukkige, vader des huisgezins, bevindt zich in een wanhopigen toestand. BERGEN, 8 nov. Te Houdeng-Aimeries had vrijdagavond het volgende toooeel plaats. Een kommissuris van policie, vergezeld van twee gendarmen, voorzien van een aanhoudingsmandaat, uilgeveer- digd tegen eene vrouw, beticht van schandelijke feiten gepleegd te hebben, klopten op de deur der woning van gemelde vrouw. De be tichte die reeds te bed lag, kwam in haar nachtgewaad naar beneden en opende de deurbij het zien der gendarmen begon zij te schreeuwen, liet zich op den grond neervallen en slaakte verschrik kelijke kreten. Eensklaps bleef zij als voor dood liggen. De kommis- saris deed haar te bed leggen, en zegde dat het onmogelijk was eene vrouw naar de gevangenis tebrengendie drie kwart dood was. Hij ging heen, doch de gendarmen bleven in de woning tot 's mor- geuds, om de vrouw van nabij te bewaken. Waren nu de twee gen darmen in Y slaap gevallen? 't Is mogelijk doch de stervende was zander gerucht te maken uil het bed gekomen, had de venster geopend, er door gesprongen en de vlucht genomen. Zij loopt nog! Men zal zirh waarschijnlijk het verschrikkelijk ongeluk nog wel herinneren, dat verleden week te Charleroi heelt plaats gehad. Twee ongelukkige werklieden, aardewerkers, werden ten gevolge eener instorting onder eenen hoop aardeen steenen levend begra ven. Toen men Je twee lijken onderden puiuhoop uithaalde, waren zij beiden op eene ijselijke wij/.e verminkt. Een der slachtoffers liet verscheidene ongelukkige kinderen achier en eene arme weduwe, die op liet punt is nog eens moeder te worden. De vader alleen was de sleun van heel het huisgezin; zij bevinden zich thans in de grootste armoede. Gij moet tiu weten dat de kinderen van dezen armen werkman, die zoo ongelukkig het leven verlorpn heeft, de katholieke school bijwonen. Dezielhonden der olficiéele scholen oordeelden het 00- genblik gunstig om hun werk te verrichteu. Nauwelijks was deter aarde bestelling gedaan, de kleeren van het slachtoffer lagen nog daar geheel gedekt met slijk, gemengd met bloedeen mijnheer biedt zich in de woning der diep bedroefde weduwe aan, en zegt haar op eene brutale wijze dat zij uiels krijgen zal, indien zij hare kiudercn niet van de katholieke school afneemt, om hen op de ofli- ciéele te doen. De moeder heeft geweigerd. moest hem eens 's zondags zien! Wat! weihoe! ik, naar de Mis gaan! dat zal men niet zien, alsleu'de g'lieel de parochie aan mij. Zou missschien die Pastoor.... .Maar papa. hij spreekt daar geen woord van! 'k Wil l zeggen ook, ik ben geen kind en wil leven gelijkhet mij belieft; en Kapitein Knorpot liep g'heel den dag slecht ge zind, bij d'enkele gedachte, dat men hem zou in slaat gepeisd hebben van naar de Mis te gaan! (Wordt voortgezet.) ROME. Verleden jaar hebben Humbertus en zijne gemalin een bezopk afgelegd bij Keizer Frans-Josef in zijne hoqfdstad Weenen. 't Was nu de beurt van den Keizer om den Koning van Pië- monl te bezoeken; maar d'Üuliaansche ministers moeten eischen dat het keizerlijk bezoek te Rome plaats hebbe. Dit ware een triomf geweest voor de Revolutie, en eene stilzwijgende goedkeuring van wege den eenigen Katholieken Vorst van Eu ropa. Frans aarzelde, en vroeg aan Z. H. Leo XIII hoe hij dit bezoek zou aanzien hebben. De Paus antwoordde rechtaf, dat liet hem zou bedroeven. Daarop heeft de Keizer zijn bezoek opgezegd; en die weigering beduidt klaarlijk dat Duitschland, en Oostenrijk in 't bijzonder den staat van zaken in Italië niet aanneemt, en den Paus blijft aanzien als den waren Souverein van Rome. De Fransche Republiek opent nu de armen aan Italië, en zegt dal het op Duitschland niet mag rekenen; dat zijne strekkingen, zijne politiek beter overeenkomen met Frankrijk; maar, oui dit laat- sle verboud aan te gaan, zou Italië vooreerst het bitter pilleken van Tunisië moeten doorslikken, en aan Frankrijk de middelandsche zee overlaten; daarna, (en hier zit het groot gevaar) t ,-tde Repu bliek overhellen. Maar Humbertus voelt zich van nu af niet al te vast op zijnen troon, en indien hij eraan houdt, moet hij zich vastklampen aan de bewarende Machten, gelijk Pruisen en Oostenrijk; anders rolt hij met het arme Frankrijk in den af grond der Revolutie. PRUISEN. Op 13 November is 'tde opening van den Landtag. De gazet van Bismark schrijft datde be warende partij heleinde vanden Kultur- kampf begeert, en een verbond wil aangaan met de Katholieken, zonder nochtans de rechten van den Staat aan Rome te slachtofferen; en indien de aanmatigingen van het Centrum overdreven zijn, eene coalitie zou gevormd worden tusschen con- servateurs en liberalen. Doch dees verbond heeft zeer weinig kans, en moest het geschieden, dan bieden de radikale progressisten hunnen steun aan het Centrum; hetgeen den protestantschen bond op zijne grondzuilen zou doen waggelen. De polemiek gaat voort tusschen de liberale gazetten en die der bewarende Katholieke partij. Uit die polemiek schijnt het dat Bismark geerne een verbond zou plaasteren tusschen de liberalen, de vrije bewaarders en een deel der zuivere be waarders. Maar. zeggen zijne gazetten, moest dit niet lukken, de Kanselier zou van dien hinder paal geene rekening houden, zijne plannen zijn groot, betreffen de toekomst en mogen niet ver ijdeld worden door een voorbijgaande Parlement. Eilaas' de man zal ook ras voorbijgaan, en zijne plannen ook; maar t zal curieus zijn, Bismark te zien besturen tegen de meerderheid der Kamers. FRANKRIJK. Het ministerie van Grevy ver schijnt voor zijne rechters op 9 November,'t is leven of dood. De mannen denken: stout gespro ken is half gevochten, en gaan vlakaf aan de Ka mer vragen wat haar gedacht is, en dat zij niet van zin zijn nog langèvte'blijven(nsschen hangen en verwurgen. Het ministerie is doodziek, maar Gambella ligt op Jeu loer; en allea zonder ■Gtzonflerrng, GreVr, Liëwulc.»,' Socia listen, vreezen en verfoeien den kerel die geerne in Frankrijk zou diktaioi' pelen, en alzoo het droef land gansch versjauheien. GambeUa is zeer behendig om andereu te leiden, zelfbij den neus, maar zich /.elven besturen, dat kan hij niet. De Kamerleden komen te Parijs toe met aller- slechts nieuws van de Departementen; het Geloof 111 de Geuzen-Republiek is totaal omzeep; maar wie of wat zal 'Frankrijk besturen? De anarchis ten komen overal op met huuue leus: geen gezag meer! niets als Revolutie en Revolutie! Clemenceau, de radikaal van Parijs, wordt ook reeds als een achteruitkruiper uilgeschuifeld, en over boord geworpen in de volksmeetingen der hoofdstad. Tusschen burgers en werklieden, roept men daar uil,is alle verzoening onmogelijk; 3d duizend lijken liggen tusschen beiden. Zaturdag verleden, heeft de nieuwe Nuntius, M*1 Rende, zijne geloofsbrieven aangeboden. De Paus getuigt erin van zijne verknochtheid en liefde voor Frankrijk. President Grevy heeft den Nuntius verzekerd dat de bescherming der Re ligie en de bevestiging der uitmuntende betrek kingen tusschen het Valikaan en Parijs het voor werp zullen zijn der gestadige bezorging van zijn Goevernemeut. Schoone woorden! ITALIË. De gazetten bezweren het Goever nemeut van de nationale belangen iu Tunesië niet te slachtofferen. Om Tunesië zou het italiaansch volk het zweerd niet trekken tegen Frankrijk, maar op zijne vriendschap zou de Fransclunan niet meer mogen rekenen; en in geval van oorlog in Europa, zal Frankrijk langs de middelandsche zee een leger van 200 duizend man te onderhou den hebben. De openbare denkwijze heeft zich klaar geuit, en nu moet de fransche republiek weten wat haar te doen staat. Uit Duitschland schrijft men dat Humbertus zeer te vrede is, dat Keizer Frans Josef hem geen bezoek komt afleg- g-m te Rome; hij vreest den overdreven iever van den eenen of anderen Passanante. Drie pari ij -*n hebben in de Kiezingen gewor steld: monarchisten, republikeinen, radikalen. Deze laatsten hebben veel voortgang gedaan, en de kopstukken zijn in de groote steden met eene doorslaande meerderheid gekozen. Een derde der Kieners is maar opgekomen, waul de Katho lieken onthouden zich. EGYPTE. Engeland zendt zijnen ambassa deur bufferin, van Konstantinopel naar Egypte, om het hoog overzicht te nemen in de hervorming van hel Land. De Sultan protesteert en dreigt van 'nen pacua op te sturen om hetzelfde te doen; maar zijn dreigingen en protestatiën verdwijnen in den wind. Het proces van Arabi gaat vooruit piahissimo; op 't laatste zal men nog gedwongen zijn, 11a zoo veel gekras, alles te laten gelijk het was; en Arabi in een verre land te sturen met een vet pensioen. 't Is de weuscb van den grooten Turk, van den Khedif en veel andere schuimers van Egypte. Arabi moet zwijgen of sterven. SPANJE. Drie officieren die aan den op stand van Cuba hadden deel genomen, en in de stad Ceula (Afrika) als krijgsgevangen waren op- esloten, zijn erin gelukt te ontsnappen en U Gibraltar toe te komen. Hun plan was zich te begeven in Engeland of in de Vereeuigde Staten van Amerika. Ongeluk kig, hunne wegvlnchting werd te vroeg gekend te Madrid, en het spaansch goevernemeut vroeg aan deengelsche overheden van Gilbraltar de uitleve ring der drie vluchtelingen. Door een misver staan geschiedde die uitlevering, welke tegenstrij dig is aan al de traditiën van Engeland. Nooit tot hiertoe heeft Engeland de politieke veroordeelden aan hunnegoevernemeaten overgeleverd. Het en- gelscl) ministerie reklameert dus te Madrid de teruggave der vluchteliugeu; maarte Madrid blijft men doof aan zijnea eisch. Daarop vallende engelsche dagbladen zeer hevig uit, en vragen dat Engeland alle middels zou gebruiken om die schending te beletten van zijue politieke grondbe ginselen. KERKELIJK NIEUWS. Zondag t'Aalst in St. Murtens-Kerk 'ne schrik van een Volk geweest; van 's morgends ten 5 ure moest men opschuiven om tot de Communiebank te kunnen geraken; g'heel den dag was de Kerk wel voorzien van Geloovigen; ten half twee zag men totlroosten stichting een onafzienbaar getal van mauspersonen de middenbeuk komen vervul len, om daar gesaraentlijk Ons Heer taanbidden; 't was het Genootschap van St. Franciscus-Xave- rius, dit wonder van onzen tijd; ja terwijl er met reuzengeweld gewerkt wordt om 'tChristene Bloed te verdelgen, nu gebeurt er wat men hier zag in de bloeiendste eeuwen, ten tijde der Borgerlijke Gilden, nu ziet men vier, vijf honderd mansper sonen van allen sland en ouderdom, openbare blijken van Geloof en Godsvrucht geven. Neen, z'en zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamsche Leeuw, den Belg en Vlaming die voor zijnen God bukt en knielt, en voor zijn Rechten en Vrijheden strijdt.... Ten 4 ure was er Lof en Sermoen, en van half vier zat de Kerk reeds goed bezet; gedu rig stroomde er een menigte bij, en als de Godde lijke Dienst begon, zat 't Volk tot onder d'Hoog- zaal en in de zijbeuken tot aan St. Barbara en St. Eloi. Nooit is zulken toeloop gezien; het Lof was in plechtig muziek en men heeft een Sermoen gehoord, dat de tranen ontrukt heeft en d'herlen vermorzeld; een Sermoen voor den tijd en d'om- standigheden, met krachtige opwekking om indeze dagen van vervolging, 't Roomsch Katholiek Ge loof nog vaster aan te kleven, bewijsreden van liefde en zelfsopoffcring te geven, en door een oprecht treffelijk gedrag, eere te doen aan de Christelijke Samenleving, waarvan wij 't geluk hebben van geloovige deelmaten tïzijn. Gelijk de eerweerde Predikant zegde, Aalst blijft een stad van geloof en van godsvrucht, en ons uiterste best moeteu wij doen om dezen eertitel aan onze Moederstad te behouden; 't zal hare welvaart en hun geluk uitmaken; men ziet wat er gewordt van een ongeloovige en goddelooze volksmassa: eerst leven gelijk de verkens, schandaal op schandaal, verscheuring der Familiën, en dan volksarmoede en volksoproer; er wordt in Aalst hevig gewerkt, om 't Volk van zijn Geloof en zijn zeden af te trek ken; men ziet o. a. dat de Üansorgelderij betaald en ondersteund wordl; maar gelijk onze Confrater de De.nderboof, overl4 dagen schreef: Die plaag onzer tijden verspreidt zedeloosheid en ongebon denheid in overvloed, en't is hoogen tijd, dat zij met eenen stalen arm beteugeld worde; men zal er niet in gelukken, bm vau Aalst een klein Tarijs te maken; in de. Volkswijken zal de Dansorgelderij niet staan, als een ruststooring en als eeu uitlok king voor groot en voor klein; ten anderen, er zit daar een schromelijk bedeif achter; zelden is er in Aalst een tij ling met meer goedkeuring verno men, als dat 't achtbaar Magistraat op al die ge- meiuigheden, op al die bronned van volksbederf eeu streng reglement gaat toepassen. Veel Kruisbeelden worden ia Frankrijk verbro ken, en de Nationale Bank te Parijs, heeft al de keldergaten doen toemetselen en buitengewone wachten gesteld. De katholieke soldaten van 't Egyptisch leger worden veel beter behandeld dan de soldaten in België of Frankrijk, veel beter; Je zondagen wordt hun alle gemak gegeven om de Kerkelijke Diensten bij te wonen, terwijl dat in Belgeuland Je soldaatjes op alle manieren ge- trakasseerd worden. De Flandrb Libérale is boos, omdat er op Allerheiligen zooveel Volk in de Kerken is geweest, en dien kapitein der libe rale gazetten schrijft: Rechtuit zeggen wij tot ons Vrienden: Verlaat de Kerk, zet er den voet niet meer! PRIESTELIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Mathieu. pastoorvan Sinte Mar garita is pastoor van Zegelseru benoemd; de Eerw. HeerD'Hooghe, onderpastoor van Adsgonr volgt hem op. De Eerw. Heer De Pessemier, pastoor op de Klin- ge, is pastoor benoemd van Uaaltert. De Eerw. Heer Geerst, onderpastoor van Sint Gillis, vervangt hem. De volgende Eerw. Hoeren zijn onderpastoor be noemd: Te Aalter. M. Daugimont, onderp. van Maldegem; Te Maldegem, M. Schauvliege.coadj vau Balegein; Te A Jegoin.jM. Van der Eecken, onderp. te Aalter; Te St Gillis-Waas, M. Pannekoek, onderpastoor te Vrasene Te Vrasene M. Roman, priest.der laatste wijding. Dd Eerw. Heer De Vos, professor te Gijzegem, wordt coadjutor te Balegem. De Etrw. Heer De Sitter, bestierder der Nor male School, vervangt als iuspecteur der katholieke scholen den Zeereerw. Heer Kanunnik De Braban der; de Eerw. Heer Villaeys vervangt den Eerw. Heer Mi né. OVERLIJDENS - De Eerw. Heer D. Ghysels, eertijds pastoor te Impe en sedert 1873 pastoor van OpbruKel, is aldaar den 6 November godvruchtig in den Heer ontslapen, na vroegtijdig de H Sacramen ten der stervenden ontvangen te hebben. NOG DITJES EN DATJES. Io den Gemeenteraad van Parijs heeft 'ne Geus uitgeroepen: Er is geen ziell Ik heb nog geen ziel gezien! Kerel, hebt gij uw verstand algezien! Ge ziet, 't is te dom om dood te doen, en die fameuse geus van Parijs stelt zich achter de kaJékes vau Mijlbeke, diet onder bun sententie van doodsvonnis liggeu.Dat de Vriend vanBrussel zich gereed hitude!.... Er is geen ziel! dan is er ook geen deug i! Dan hebben de Socialisten, de Nmilisten, d Anarchis ten ea d'Interi:alionalisten nooderd keeren gelijk; dau uioet er g :Vociite.i worden voor de beste plaats eu de vetste urokkenjdaumoetendeLmise Michels gehrooud eu ingehaald worden.... Er zijn men- schen die zich bescuaatd noemen,0D die wilder zijn dan de stekelverkesuit de wildernissen van Afrika. Geen riviere zonder wadde, Geen geslachte zonder kladde. Om gewichtige redens hebben wij eens geschre ven, datde meoscüen waar zij geboreuzijn, moeten konneo eerlijk levsn eu heilig sterven. Onze Ko ning is van veel Brusselaars slecht gezien, omdat hij te veel in de fasrieken ea magazijnen van Pa rijs e;i van Loudea zt... Aldat» au verre komt, is niet altijd best,preuf onsSladshorlogie;'nevreera- deliug heeft Z' gjtnaikt eu üaar reputatie is aller- gemeiast; watzuu T werkvolk zeggeu, indiende kerken van 't B ;ggij 3hof, van de Jesuieten, van St Martinus of van Si Joseph naar Geutof naar ander steden giagen om baaken ofstoelea te doen maken terwijl zij hier kuanen wel en sterk en profijtig geriefd zijnf Den offleiéelea wigwijzer is ons deze week in hauden gevalteu. Het is daar voorrechten op voor rechten, zelfs erger daa ooit; ja erger als voor de groote omwenteling van 1793. De voorrechten zijn afgeschaft en moeten afgescbatt blijven. De Belgen moeten volgens staat en conditie overal gelijk zijn voor de we t. Niemand mag vergeten dat onze Sire alleenjaar- lijks meer tr-kt als al de heeren Burgemeesters, Schepenen, Pastoors en Priesters van geheel het Land. Het Geuzenonderwijs en het Chakogedoen kosten jaarlijks aan: Opbrakel fr. 3r080 Welle 27460 Deftinge 3L0U0 Velsique 53820 SegelseiQ 32j40 Al de bovenstaande sommen moeten bovendien met 10 0/0 verhoogd worden. LEOPOLD II ES ZIJNEN CiSIMIBR. (Sire leest eeu Engelsche gazet enCasimier staat in afwachting vau zgn bevelen; maar zijn Meester ziende, zucut uij met poozeu.) Sire. Casimier, 't js van ge zuchtl Casimier. Ja, Zijn Majesteit. Sue. Laat ons zuchten, die de kroon dragen. Waarom zucht ge? Casimier. - 'k Ben droef, Sire. Sire. - Is 't misschien weêral op Frankrijk dat ge peistl Casimier. Och neen, Sirel Sire. 't Is maar, ge ziet wel, dat ons liberalen Lowiese Michel weggejaagd hebben. Casimier. Komedie, Sire, komedie! Sire. Hoe, wat! quoi! Casimier. De rijke liberalen zijn tegen Louis8 Micuel, dat is kieêr, maar de geringe? ditze'ne keer uaar de WaieLputten gaat,en ze zal bekroond en bekransd worden. Sire. Dat 's nog te weten! Casimier. Eq een bemerking die'k in 't Land vau Aaist gelezeu heb, Sire; dat aide Revolution- nairs en Socialisten in België ea Frankrijk, geuzen Zijn, ongeloovige menscheu, ALLEN! Sire. En wat beduidt dal? Casimier. 't Volgende, Sire, dat g'op uw twee kmëa voorde Vrije Katholieke Scholeu moogtzit- töiwaut zonder die scholen, tea eersten, d otöci- éele Scholen zouden veel slechter zija, en dan ge zoudt er een rasken Sire. Casimier, 'k verbied u forméel van nog opdieü toon te spreken.... Ea wat 't Land van Aalst aaugaat, den eersten keer dat de R- presentanten vau Aalst hier dineerea, 'k zal ze verzoeken van die gazit te doen zwggen. Bara ueelt het mij ook gezegd: ze schrijf; veel te stout! Maar we zijn vaa oDzeu thema: Uw droefheid! Casimier. Oen, Sire, 't is altijd dezelfde repeti tie <he ik u m iet zeggeu. Sire. Wat geelt dat? Casimier, ge zijt onr°a oudsten domestie*, en iK. wii uo «euc kenuen van uw droef uumeurl Casimier. - Sire/ mijn kozijntje dat moetlotenl Sire M^ar, droeven u-^rkul! ik zal da gene raals spreken; bij z.«l vrij zijn! Casimier. Sire, wen leven alleen ia de wereld niet; 'k ben gisteren nog geweest bij mijn zuster, en de droefheid en d'nartekloppenvan die moeder, ocu, 't snijdt door mija hert. Sire Miar, duts, stelt 't mensch gerust! Casimier. I* peisde, Sire: zoo gaat het io dui- zeuue Familiën: de zoon is 19 jaar oud; nu gaat hij ziju Ouders konneu helpen, nu in zijnen stiel ver- voordereu; maar neen! de wreede Lotiug is daarl Hij wordl berooid van ziju Vrijtieid, beroofd van z jn ouders, e.i gesleurd iq een vuil, stinkende, brutale kasern! Sire. Casimier, ge zijt grof! Casimier. Sire, 'k laat mijn hert spreken! Sire. Uw kozijn zal vrij ziju! Casimier.Waarom doet gij 't zelfde niet voor al de Familiën? Sire. Maar kao ik dat? Casimier. Ja, S re, ja zeker! Sire. En hoe di t? Casimier. DOOR EEN LEGER YAN VRIJ WILLIGERS!... Sire. Casimier! Casimier! 'k ben ziek, mijnen rugge doet zeer, mij a maag en trekt niet, 'k heb draaiingen in mij 11 noofd, mijn éen been en wilt met rneê, en ge doet mij nog altijd meer verdriet aa-i Casimier. Ach, Sire, 't is uit genegenheid voor u; dat ge wildet mijnen zin volgen: De Vrijheid van Onderwijs uitroepen en uw leger van slaven af schaffen, ge zoudt vliegens 'nen andere mensch worden(Sire zocht diep ende zwygt!) Sire. Casimier, laat ons liever vau auder din gen spreken: Wa« nieuws is er ie Brussel? Casimier. Och Brussel! 'tzit vol onzichtbare Binders! Sire. Bindersl Binders! Casimier. Ja, dat was een Rooverstende in 't begin dezer eeuw! Zie 't is spijtig, als Uw Majes teit 't Land van Aalst niet wilt lezen,ge moest dan toch De Werkman nebuen. Sire. Pieter Van Humbeek is er veel te kwaad op! Casimier. 't Is daar nogtans, dat ge d'Historie van ue Binders zoudt in gevonden hebben; dat wa ren slimme, goidelooze se hel men en dieven, Sire, en aan T üouf 1 stond Votselaer, 'ne geleerde che- napan, die 3, 4 talen Sire. Maar, Casimier vriend, laat ons van't Brusselsch nieuws spreken: eu om mei te vergeten legt alles gereed voor woensdag, hoorde 't; 't is Te Deurn.... Nu, wat valt er zoo cezonders te Brussel veurï Casimier. - Dieverijen met hoopen, Sirel Sire. Dat is iu alle groote stedeul Casimier. Daarom geen ekskuus; Sire, z'heb- beu overtijd hier uw scuilderijen gestolen; maar lel maar op, als g'uitgaat dat ze mei uw eerekrui- sen niet weggaan. Sire. 't Nieuws van Brussel, Casimier! Casimier. Doktor De Paepe, die vrijgesproken is; maar zijn huishouden is toch naar de knoppen met al die Vrijdeukerij. Sire. Verder. Casimier.— De zaak van Hal die op tapijt komt... Ook eeu GeUZerij. Sire. Verder. Casimier. - Zondag op den Avenu-Louise 'ne slotmaker die ziju li f ueeft wulea vermoorden e dau Ziju eigeu; d.e dwyideiij.... Sire. Verder. - Casimier. '11e gewezen soldaat, nu dienende bij C itupagnie Collin, die veraeerde en de doch ter liet zitieu; 't was eeu dienstmeid van St. Gillis; z'is woensdag avon 1 gekomen iu de stammé Den Hert, waar de vaische minnaar zat te kaarten en

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2