Overzicht. Leon Peltzer heeft gezworen dat hij geen moordenaar is, doch wat geldt 'ne Geus zijnen eed? Armaud zwoer wel, op 't hoofd van z jn kind, zwoer in 't publiek van de gazet, dat zij hoegenaamd geen gemeens hadden met de Wetstraat of iets dat de moord regardeerde. Donderdag zijn als getuige verschenen verscheide dienstmeiden van het huis Bernays; walgelijke zaken zijn daar aangehaald; de zit ting was als een van die romans uit het ongezondste en verrotste deel der samenleving. Al de dienstmeiden getuigen dat het zeer slecht en miserabel ging ia "t huishouden-Bernays; was er op Men- heer iets te zeggen, 't gedrag van Madam liet nog veel meer te wen- schen; jaren lang ontving zij Armand Peltzer, ia d'afwezigheid van haren man; als zij met haar kind naar Duitschland ging, Armand volgde haar, logeerde in 't zelfde hotel, en er was daar een gemeen zaamheid, waarover de meissens verklaringen doen, die oprecht schandaleus zijn.De duitsche dienstmeid Amelia Pfister verwittigde mijnheer. Madam wist hel, speelde op,galde meideen kaaksmeeten deed haar stondelings verlui iz m; ze was per jaar verhuurd, moest uog 6 maand dienen en kreeg daarvoor 500 fr. Dikwijls moesten de meissens brieven van madam dragen hij Armand; 't is gebeurd dat die honorabele man daar bleef, tot 2 ure "s nachts, binst d'af wezigheid van den wettigen echtgenoot; Een andere meid Julie Raskart, schreel minnebrieven aan Bernays; VrouwMarneffe getuigt ook over de verkeert neren van Armand den dag der moord heeft zij hem gezien hij Deroubaix-Pecher; hij scheen gansch verwilderd; men had vermoedens op Armaud, omdat hij vroeger Bernays in tweegevecht had geroepen. Getuige Bal, van Berchem, heeft ook brieven van madam naar Armand gedragen, dit duurde 4 jaar; den dag der moord zag Ar- er gansch verwilderd uit. Sc Vrijdag, madam de weef komt niet; wat mag dat beteekenen Hare afwezigheid wordt sterk besproken; Jlen hoort nog verscheide dienstboden van 't huis-Bernays; Allen getuigen de droeve positie aldaar, doch schijnen te ver zachten de grove feiten door de. vorige dienstmeiden aangehaald. Men hoort dienstboden van Armand Peltzer, die getuigen: Dat Armand rond Kerstdag geschoten heeftin zijn eetplaats, om te weten of het veel gerucht maakte Dat hij den dag der moord zeer opgewonden was, langen tijd van huis afwerig en dien nacht uitgebleven is; Dat er na de moord, eiken avond ten 10 ure, eenen brief werd afgegeven, en eene depêche, die verder werd gedragen; Dat Armand zekeren avond is ingekomen met eenen reiszak, en de reiszak 's anderdaags verdwenen was; dat Armand, na de moord, veel brieven he:ft verbrand. Een getuigenis, verpletterend tegen Peltzer, is die van Henri VanderVoordt, schrijver bij Bernays. Hij getuigt dat Bernays veel verdriet had, en hem in October last gaf om l'onderhooren of het waar was dat madaiu haar juweelen had verkocht om Armand té helpen; ais den advokaat hem vol wanhoop over het tweegevecht sprak, heeft hij hem gezegd: M. 'k en zou niet vechten met 'ne vent die zich door een getrouwd mensch laat onderhouden Den dag voor zijne dood heeft hij gezegd Ze zijn kapabel tot alles! Mijn overtuiging, zoo spreekt Vander Voordt, is dat Armand de plichtige is. Een andere getuige is Marie Van Oye, huismeestersse van Armand Peltzer; d'huishuur was ten achteren, en als zij om haar geld ging, zegde de gouvernante: Ge moet bij madam Bernays gaan; 't is daar Jat ik al de menschen stuur die om geld komen; maar ik ga hier weg, omdewille van die vrouw.» Heden zaterdag, vei wachtte men madam Bernays er zijn er die willen hebben dat ze niet zal komen. LATER NIEUWS. In Rumenië is aangehouden de oud Minister ZankolT, met 100 zijner aanhangers, wegens een g' oot complot. Wmc ma die nfa#J»y.--'"'if - j. Zekerlijk, in haar oudershuis heelf zij niets gezien dau Liberaal- derij. vermits haar vader M. Pecbcr, die President is geweest van al de liberalen uit Belgenland, als een hevige vijand van kerken kiuis geboekt staal. Liberale gazetten, liberale schriften en romans zullen 't dagelijks voedsel dier dochter geweest zijn, en ongetwijfeld heeft zij sedert lange jaren al hare christelijke plichten vergeten. Voor de kwestie van medeplichtigheid is zij buiten zake gesteld; doch wat komt er op haar kap niet uit? indien zij een wijze, chris telijke vrouw geweest ware, zou zij éen oogenblik geaarzeld heb ben tusschen haren wettigemechtgenoot en Armand? Zou zij niet getracht hebben door liefderijkheid en toegevendheid het hert van haren man van alle andere vrouwen af te koeren? Veel getuigenis sen vallen loodzwaar op 't hoold van die ongelukkige.De waters zakken overal; 't werd tijd. OVERSTROOMINGEN: Die waters! die waters! En dat het toch wilde ophouden van regenen! Want nu, al betert het nog eenige uren, 't begint wederom water te gieten en de rivieren en stroo mers zwellen bp een bedreigende wijze. T Wordt effenaf een algineene ramp: In Duitschland staat de Rhyn hooger als in 1876 en de regen duurt voort; de Moselle loopt ook over haar boorden in Holland vragen z'ook met nadruk: goed droog wéér, want al de beken, grachten rivieren en stroo- ^s^==s£==— men staan boordevol en de schade is reeds aanzienlijk; in Frank rijk rn Italië zal dees jaar als een oprecht waterjaar in de Kronij- ki n staan; in Luxemburg zijn verscheide bruggen van comniuni* kutir bedreigd; tusschen Hasselt en Sittard is de toestand droef, mi alles mei éen woord te zeggen: droefde schade zul onbereken- baai zijn; en t is op o jaar, de 12d" overstrooming. Uw hert zou tr eken, schrijft men, als gij al die ellende ziet, en daarlusschen die botte trotsche ofliciéele scholen welke tot niets dienen, als om de menschen kwaad bloed te maken; deGeus teert en smeert,drinkt en schink! uit groote maten, terwijl de Belgen den laalsten stuiver uit hunnen zak moeten halen; nu spreken ze van den tabak nog meer te belasten, en d aktien en obli gation ook, en dat de briefdragers der groote ste den moeten weten te zeggen hoeveel zij voor hun nen nieuwjaar krijgen Wat zijn dat d'affairens van de Ministers, hoeveel dat de menschen aan de fakteurs geven? 't Is zeker om prorato af te trekken? En Ba ra heelt doen opmaken, hoeveel dat 't Geestelijk trekt, als restitutie voor d'inpal- ming der Kerkelijke Goederen; de Fransche RevoJJ lulie had al die goederen ingepalmd; Napoleon, den Eersten Con sul wilde Frankrijk, uit zijn slameur halen; maar, schreef hij aan den Paus, die Kerkelijke goederen wéér doen geven is onmogelijk! Willen wij in de wet schrijven, dat een deel van den intrest als eeuwigdurende restitutie zal gegeven worden? De Paus van Hoo rnen uanveerdde dezen voorstel, en dat willen ze i u veranderen. Cussagnac heeft in Frankrijk geroepen! Dit ware 'nen diefstal! en gelijk had de man! Nu, voortgaande met d'O verst room ingeir, Dendermondk heeft groot gevaar geleden, door d'hoogetij, van den eenen kant, en de furieuse Denderwaters van den anderen kant, want al de SaSsen van Alh af, stonden wijd open; op 3 a 4 plaatsen zijn de Denderdijken doorgespoeld rn de toestand tusschen Den- dermonde en Aalst wordt akelig de steenweg naar het Veur on derbroken, het laag gedeelte van Denderbelle, gansch onder water en vrees van nog een grootere overstrooming als do voorgaand Ons Heer wille alle menschen bewaren, maar de Ministers en hun meerderheid verdienen een afgrijselijke malledikse; van de men schen te laten verdrinken en zooveel iiulleloozc en goddelooze kos' ten te doen. Wanneer zal er toch een einde komen aan die schanda leusheid? Wij lezen in 't RECHT, van Antwerp»* DRAAIEN MAAR! Reeds verschillende malen ziin wi tegen de draaiorgels te velde getrokken. Al de andere onalhankelijke blader. eender van welke gezindheid hebben ook p.oies; aan- geteckend tegen die pestholen, die voo.raadschu- ren der ontucht. Niets heelt geholpen, men draait al 'anger hoe meerder. Nu vinden wij in de TOEKOMST van Gent, het orgaan der socialistische arbeiderspartij het vol gend artikel, dat, hoe ruw geschreven .'ook, toch mets anders dan waarheid bevat: ORGELKOTENI Nog onder den droevigen indruk vat. een bloe dig gevecht, Zondag 11. voor eene der orgeikolen onzer stad geleverd, meenen wij dat hel meer dan tijd wordt er op te wijzen, en de gemienteover- heid aan te speren door krachtige en doordrij vende maatregelen aan dit zedebederveid middel een einde te stellen Treden wij binnen in die huizen en zien wij wie hunne gewone bezoekers zijn: km eis (want dien naam verdienen zij nog ten voile) van nau welijks 13 a 14 jaren oud, dansen, s pi in gen en krioelen er door elkander; de onzede!i]tste liede ren begeleiden de oorverdoovende tooneu van het 01 gel, terwijl na eiken dans de gasten zich wat meer verhitten door het drinken van zeer sterken en meest altijd slechten drank. Allengs wordt de zucht naai het d.nsen zoo groot, dat ze door allerlei middelen huroe ouders bedriegen en bij de minste berispingen hunne ou ders verlaten om geheel vrij te zijne, alzoo al hunne vrije uren in de orgelkoten te gaan door brengen. Hoe menige dochter zouden wij niet kunnen aanduiden, die in die huizen haren val bewerkt heett! Hoe menige jongelingen zijn niet ten grave gesleept, na lange en pijnlijke ziekien, .'aar opge daan! Terecht worden het kweekscholen vanslon- sen en dieven. Neemt de oorzaken weg, en de gevolgen zullen eindigen. Te vroegtijdig naar het werkhuis gezonden, kennen zij me.s van de schrikkelijke gevolgen die het bezoeken van zulke huizen na /.iel» sleept. En de laag gevallene houders zuiker nuizen, bij wien het natuurlijk te doen is om een lui leven te leiden, wet in door allerlei middelen altijd jonge dochters van hun wers. at te houden, om in hunne herberg te zijn, tegen dat de uren van den dans beginnen, om dan met zonder vrouwvolk te zijn. Daarom rust dc plicht op de gemeenteoverheid door een besluit het houden zuiker huizen tc ver bieden, of ten minste de houders ervan streng te straffen,wanneer zij er minderjarige kiaders zullen toelaten. De verschillende burgersbladen hebben ons medegedeeld, dat er sedert de aankomst van onzen nieuwen burgemeester reeds verscheidene geheime huizen van ontucht gesloten zijn, maar let nu wel: daar begint het kwaad niet, en daarom is het niet in zijne gevolgen dat het meel aangetast worden, maar wel in zijne oorzaken. Wat baat uw onderwijs, heeren liberalen, wan neer de werkmanskinderen er slechts een paar jaren gebruik kunnen van maken, en d t gij als dan die slechte gelegenheden laat bestaan, welke hen tot in de ziel zullen bederven? Geen enkel persoon, die h;t wel mer met de opvoeding der jeugd, of zij dringen r -n da» kruid helpt uitroeien dat een deel van .askin- deren naar den afgrond voerr. Wij weten het wel, wij zouden u meer kunnen vragen,/naar wij willen et ons heden bij bepalen, op dit leit uwe bijzondere aandacht te roepen en twijieien geenszins of gij, heer burgemeester van Gent, zult uw werk van onderzoek willen voor zetten en uitbreiden tot op de plaatsen waar wij u wijzen. FRANKRIJK. -- De republikeinen zijn in volle rusie; Gambettisten en anti-Gambetlisten maken elkander zwart. In eene vergadering, te Parijs gehouden, zou Gambetta verklaard hebben dat er aan het hoofd van Frankrijk een sabel moet staan; en de soldaat van zijne keus is generaal Cami'enon, oud-minister van T groot Kabinet. Op dit gerucht zijn de radikalen in vlam en vuur ge schoten en verwijlen alles aan den toekomstigen dictator.Van den andere kant schilderen de gazet ten van Gambetta zijne tegenstrevers uit met alle soort van lieftallige namen. Met de verdwijning van Grevy, wiens geestvermogens zienlijk dalen, zal de kat op de koorde dansen in Frankrijk. De ambassadeurs, der komngiu van Madagas car zijn kolerig van Parijs opgetrokken zonder te zeggen waar naartoe; men gelooft ze gezien te hebben te Brussel. Het verschil is niet kunnen vereffend worden met de fransche republiek, en een oorlogschip gaat Tanariva bombarderen. Frankrijk beweert recht te hebben op het pro tectoraat over het eiland Madagascar; maar de koningin loochent dit stellig, en hare afge zanten die nu te Londen zijn toegekomen, krijgen gelijk van den engelschen minister. Deze heeft ook in de lagere Kamer verklaard, dat niettegen staande al de veroveringen van Frankrijk in mid- den-Afrika, het engelsch gouvernement aitijd de volle vrijheid zal handhaven voor handelen vaart, op al de groote stroomen van Afrika. Verwil- tingske aan de fransche republiek die peist den Congo in te palmen. ITALIË. In d'opening der Kamer heeft men grootelijks bemerkt de afwezigheid van bijna al de radikale afgeveerdigden. De woorden der Troonrede nopens de buiten- landscbc betrekkingen werden zeer koeltjes ont haald; de belofte van de orde en rustte handha ven, alsook de nationale instellingen te verdedi gen, had uog al bijval. Hümbertüs beeft bijzonderlijk gesteund op zijnen vasten wil van in vrede te leven met al de vreemde Mogendheden; en hij heeft wel gelijk, want met den eersten oorlog, zijn troon die reeds waggelt, valt hij in duigen. IERLAND. Slechte tijdingen. De moorde naars herbeginnen hun.spt-1 met revolver en dolk. De onderkoning heelt een strenger reglement ver kondigd voor de stad en het graafschap van Du- blijo. Ai de kerels van slechte inzichten ver dacht, mogen door de policie op straat aangehou den worden naar zonuenondjrgang. PRUISEN. Gelukkige lauden waar dé sol daterij op den troon zit. Pruisen, de overwinnaar van 1870, heeft de laatste duit der 3 milliards reeds verteerd aan forten en kanonnen. En wat blijft er nog over van al die lauweren in T menschen bloed opgeraapt? Ellende eii schromelijke lasten. Het jaarlijksch budjet van 't Koningrijk is meer dan honderd millioen marks geklommen, en het budjet van 't Keizerrijk, waarvan Pruisen de drie vijfden moet betalen, beloopt tot éen milliard. De volke ren zuchten onder dit afgrijselijk gewicht van lasten, Bismark zoekt naar nieuwe geldmiddelen; maar het militarismus is onverradelijk, en zijne leelijke muil gaapt altijd wijder; nu zwelgt ze reeds jaarlijks over de 300 millioen franken in EGYPTE. Arabi zijn proces gaat zooveel geld kosten, dat in Engeland eeue inschrijving wordt geopend om de onkosten te dekken. Dofferw werkt zeer lievig om wat orde in de verwarde tuit van Egypte te brengen. Een punt staat reeds vast: om onlusten en oorlogen te voor komen, moet men Egypte verlossen van al de vreemde ambtenaars die hetzelve uitputten, en aan de inboorlingen toelaten zooveel mogelijk zich zeiven te besturen. De onderhandelingen gaan maar traag vooruit; Frankrijk is niet te vrede met de toegevingen van Engeland dat het control wil afschaffen. RUSLAND. Eindelijk. Men verzekert uit Berlijn, dat de uitnoodigiog voor de kroning van den Czar in Moscou gedaan is bij de hoven van Berlijn en Weenen door den groot-hertog Wladi- mir. Men verwacht nu naar het antwoord der Nihilisten. De studenten spelen op hunnen pool; de kozakken drijven hen uileen met den blanken sabel, end'Universiteiten van Warschouw en Karkof zijn door d'hoogere Macht gesloten. N'iettegenstiande de verzekering der russische gazet Golos, dat de Giers bij Bismark is geweest om te verklaren dat Rusland het traktaat van Ber lijn niet meer erkent, •ermils Engeland iet Oosten schikt, naar zijnen zin, blijven de gazetten van Berlijn en Weeuen houden staan dat het doelwit van dij reis gansch bevredigend is. De gazet ten van Keulen zien daarin dot Rusland zich meer en meer afscheidt van Frankrijk, ditdood lichahm, om Pruisen en Oostenrijk aau te kleven. SPANJE is besloten zijnen goeden wil te too nen voor Engeland, en zal de Eubaansclie vluch telingen iu vrijheid stellen, mits belolte van in Cuba niet terug te keeren. Maar van den ande ren kant schrijven gazetten van Madrid dat noch uil recht noch uit vriendschap de politieke gevan genen zullen teruggegeven worden, en dat Enge land zich zal, moeten vergenoegen met zijne agen ten van Gibraltar te berispen om hunne kortzich tigheid en lichlgeloovigheid. SIRE EN ZIJNEN CASIMÏÜ. Sire. Hebien, Casimier, ge zijt gisteren naar uw gebortedorp geweest Casimier. - Ja, Sire, en 't doet mij altijd deugd die opene vrije velden te zien Sire. E wat zeggen de menschen Casimier. Och, ze klappen van alles, Sire,elk volgens ziju bekwaamheid en gezindheid. Sire. Maar wat zigg n ze van 't Land Casimier. Vau Het Land van Aalst, Sire Sire. - Tet, tet, met uw Land van Aalst, het war.; veel beter'dat ge die gazet niet en leesdet, ge zoudt dan b-te: /aau met ooze Ministers 1 Casimier. Sire, 'k dien u, maar niet de Mi- Sire. 'k Weet. het wel en indien ze morgen weggingen, ge zoudt zingen en schuifelen malgré uw 65 jaren Casimier. Ja, Sire, en ontelbare oude Belgen, zelis van 80 en 90 jaar zouden in de lucht springen van hertelijke vreugi; in nen wij 't geluk hadden van die Laudverdrukkers... Sire. Sa, sa. t is wel; zeg mij effenaf, wat ze zeggen van Belgenland Casimier. Och, Sire, 't algemeen gevoelen is, bliju tiet uog 5 jaar duren Sire. Wat, duren Casimier. Die geldverkwisterij aan offlciéele scholen, dat B -lgenland ten gronde geruïneerd is. Sire.— Dat de katholieken de wet van 1879 aan voerden en alles zal gedaan zijn. Casimier. Sire, z'en kunnen of ze mogen niet, al stond de dood erop! Zoudt gij of Haar Majesteit Hendrika, 'ne Geus en Vrijdenker roepen om uw kinuereu hun instruktie eu opvoeding te geven'? Sire. Er moet toch een officieel onderwijs zijn 1 Casimier. Sire, dat is een princiep van Socia- lisraus. Sire. Hoe dat Casimier. Als de Staat moet zorgen voor den geeal vau de jonge Belgskes, dan moet hij nog veel meer zorgen voor hun lichaam, ergo, dau moet bij aan allen kost eu kleerèu bezorgeu. Sire. - Wat zoudt gij doen, Casimier Casimier. 't Vrij Ouderwijs uitroepen 1 Sire. En al die oüiciéele Meesters Casimier. 'k Zou d'eeae gematiglijk pensjon- neeren, d'aDder werk geven, eu de jongste een jaar of twee laten, om een plaats te zoeken. Sire. Maar de geleerdheid! Casimier. Elk. moet zorgen dat bij zijnkinderen eeu geleerdheid geve volgens ziju staat eu midde lenNu gaat het Ouderwijs onder den voet; 't wordt te grabbelen gewoipen; z'ea maken er geen kas van! Ze Sire. Ja, Casimier, ge zegt dat wel, maar mn-st gij in mijn ptaalsziju! Casimier. E>ke staat heeft zijaen last! Sire. De liberalen zouden revolutie maken. Casimier. Met toe te geven, is Lowie Seize op 't sc .avot geraakt Sire. Alia, laat ons van ander zaken klappen. Casimier, g'hebt uw dochter gerust gesteld wegens de loting? 'k Zal voor 'ue maa zorgenl Casimier. Wel bedankt, Sire; ge zijt te goed voor mij; God gave dat ik alle moeders kon gerust stellen; want tegenwoordig d herteu kloppen vau bitteren angst; veel moeders halen doodelijke ziek ten van schrik op hun lijf. Sire. Kan ik eik gerust stellen? Casimier. Ja, Sire, schalt de Bloedwet af 1 Sire, (lastig), 't Is altijd T zelfstel Casimier. Sire, de waarheid kan niet genoeg herhaald worden. Ach, wildet gij de Bloedwet verzachten en afschaffen, de Volkeren zouden u dooreen vuur dragen; terwijl nu? Sire. Ja, 'kweet liet wel,.... maar een land besturen, 't is zoo moeielijk, CasimierLaat ons van ander zaken spreken? Wat zeggen te Brussel? Casimier. Sire, g'heel de werelais bekommerd met dit proces der Peltzers. Sire. Ha, aughan-Bernays! Casimier. —Er zullen malheuren gebeuren rond 't P .l. is van Justicie.... Z-- geven tpt 5000 fr. voor een p'.aatskeu en telkens dat de beschuldigden ver schijnen, 't is'nen tumult gelijk op uw inhaling.... Dau was er nog EendrachL iu 't Vaderland; maar nu hebben die liberalen Sire - Er is ius veel Volk! Casimier. Schrikkelijk! S ire. En boe zien de venten eruit? Casimier. Leo Peltzer g'abatteerd, maar Ar mand, trotsch eu spijtig! Stre. Zou hij noop hebben van vrij te komen? Casimier. - 'k En weet het niet. Sire, maar 't n» algelijk een grouwzame zaak.... Als g'hoort wat er omgiug iu dit huishouden van Bernays; Sire, had er een weioig Religie geweest in dat huis, al die ijselijkheden zouden niet gebeurd ziin. Sire. floe dat? Casimier. Wel, nemen wij de madam, de weef vau.... Sire. Ha, Julieken Pectaer. Casimier. Welnu, ware 't geen Geuzinne ge- we.-st, ze z rn Armand Peltzer in haar huis niet gedoogd hebben, verre van spijtig te zijn en te mouken, omdat Bernays aandien Armand Peltzer zij o huis ontzegde; en ai die schandaalderij zou niet gebeurd zijn. Sire. - Kweste nog! Casimier, ze benijden dik wijls de Koningen, maar dat is weèr een affaire, die wij moeten missen.... 'k Zou nogtans geerne eenige zittingen bijwonen. Casimier. Sire, incognito! Sire. Z'erkennen mij te wel, Casimier; hoort, 't isnu maandag,morgen of overmorgen compareert de weef.'t blond Julieken, ik zal u eeu kaart geven; ge zult gaan zien in rnija plaats en bijzonderlijk in d'oog houden de weef en de twee Peltzers.... Laat mij nu alleen. Dijnsdag avond. Sire. Hé bien. Casimier, ge zijt er gewee Casimier. Ja Sire. Sire. Hoe gaat het daar? Casimier. Dooden zullen er blijven, Sirel Sire. En wie is er ondervraagd? Casimier. De twee Peltzers, Sire. Sire. Hoe zagen z'er uit? Casimier. Stout, Sire, assurant, 't zijn advo- katen, Sire, geleerd genoeg om inde Kamers te zetelen.... Sire. En wat zeggen ze van de misdaad? Casimier. Loochenen, Sire,loochenen en zwee- ren Dij hoog eu bij laag dat zij onschuldig zijn. Leon zegt dat hij Bernays in hethuis der Wetstraat gevraagd had, om van alfairens te spreken; dat er een worsteling is geweest, dat hy onverwust den adv.'kaat doodgescnoten heeft. Sire. - C'estQa! Ea Armand! Casimier. —Ho, ArmaDd heeft alles gedaan uit broederlijke liefde. Sire En zijn betrekkingen met Mra* Bernays? Casimier. Zijn geschied om vrede te brengen in 't huisüouden-Beruays; Sire, moest ge die gasten gelooven, ze zouden nog Ridders moeten geslagen worden vau uw Leopoldsorde; maar wat komt er toch een verblindheid in de wereld? Zoo ijselijk gesteld ziju, gelijk die Peltzers, en roepen: We zijn eerlijke, treffelijke lieden.... Wat gaat er van de wereld geworden Sire. - Casimier, ge zijt weèr aan 't philosofee- ren; hoort, er wacht mij 'nen ambassadeur; gezult morgen terugkeereu naar d'Assisen en mij 's avonds rapport gevea. Casimier. Uw dienaar, Sire. (Woensdag avond.) Sire Casimier, wat is er nu geweest? Casimier. Veei volk, gro.oten toeloopl Sire. Is Madam Beruays gehoord? Casimier. Neen, Sire, ze zeggen dat ze ziek is, maar moet ze getuigen, en hoe laDger ze wacht, hoe affrontelijker vóórhaar; want dagelijks komt er meer uit! Sire. Van medeplichtigheid? Casimier. Neen, Sire, maar hoe dat z'haar plich ten van getrou wde vrouw miskende. Zelfs is er een rapport van de Policie die zegt dat Armand een van haar lieven was. Sire. En Bernays? Casimier. Och God, Sire; 't was ook'ne mensch zonder Religieuse princiepen; ,'t potteken naar 't scheelken, Sire; een lamiiie van Geuzerij! Och, wat verschil met ons Vlaamsche katholieke Familiën! O, die Liberaaide» ijl t-.u met vut" i'ijü', wie Accu er vandaag getuigd? Casimier. Sire, de tweejugen van instruktie,'ne Pruisischen kapitein en 'ne jonge liberaal van Ant werpen, Armand Auger, wisselagent. Sire. Wat wist dieu pruisiscnen militair? Casimier. 't Was een goel kennis van Bernays, Sire; hy wist dat Bernays veel huishoudelijk ver driet had, schrikkelijk veel, en dat al 't geld dat hij won, hem tot niets baatte, dat wist hij, en dat Bernays in dea droefsten diaprastis verzonken lag. Vivan 't orde en den vre ie, Sire; een drooge kest in eea huis van vrede, smaakt beter als kiekens en faisanten, met champagnewijn in een huishou den gelijk 't Barnaysens; en zeggea dat er zooveel zijn, tegenwoordig! Sire. Wat heeft dien Auger getuigd? Casimier. Dat is 'ne vriend vau Bernays, Sire, die veel van dat huishouden w;st, hoe dat Armand perforce in dat huishouden wilde blijven tegen den wil van den wettigen man, hoe dat de madam met Armand spande, dat er bijna een tweegevecht is geweest. Sire. Wat hebt gij bijzonderlijk bemerkt in die getuigenis? Casimier. Dat Auger den vermoordden avokaat zeer zwart maakt, onder rapport van moraliteit.... Nu moeten we toch zeggen dat degene die hun Christelijke gevoelens verliezen, dat ze plonsen en zwa idereu in 't vuilste slijk; ze verzaken Ons Heer om den vuilen MahomM te volgen. Augerheeft nog gedineerd bij B -mays op de laatste dagen. Met wie, vroeg de ver Jedigmg. - Met eeu vrouw. Wie was die vrouw? Miin vrouw. Zijt ge dan getrouwd? Ia r»»ch_te, neen; ia feite, ja; dochmijn positie is korrektlll Stre. Welnu? Casimier. 't Zij n mij de mannekes, die daar eom- pareerenl En wat gewordt er van de wereld, S re, als de redelijke sciiepselen leven enloopen volgens uun grillen en wille.d In mijn prochie en in al de procüiëu rondom, als er eenen leeft zonder voor Kerk en Wet getrouwd te zyn, of als er 'ne man bij ander vrouwen loopt, hij wordt met dea vinger gewezen g'beel z jn levea lang! Maar in de groote steden, dat leest liberale gazetten, er staat daarin: Ga naar de Kerk niet meer! ga niet meer te biech- tou! Dat vergeet alle pnenteu vau christelijkheid! en op den duur, dat leeft gelijk heidenen,.... waar is onzen Sire? "kmeinde hem te zeggen van toch dit scuandaleus proces aan 't princesken niet te laten lezen.... Eu 'k zal schrijven naar mijn zuster dat ze zich wel zou wachteu van al die difff rmi'eiten ouder d'oogen van haar kiaders te laten komen. (Donderdag avond.) Sire. Awé, Casimier, ge zijt er geweest? Casimier. Ja, Sire, maar uu zou ik u beleefdelijk verzoeken vau te mogen thuis blijven, aan mijnen gewonen dienst. Sire. Waarom? Casimier. Om-lat g'heel die zaak een publieke smeerlapperij wordt. Sire. Welke getuigen zijn er vandaag gekomen? Casimier. De meissens, Sire, maar hetgeen dat die dochters daar getuigden, alla, dat zou moeten met geslotene deuren geschieden, om de groote onlstioütigüeid te vermijden. Sire. Hoeveel getuigen waren er? Casimier. 6 Sire, 3 Duitsche dienstmeiden, 2 Vlaamscue ea 'nen hovenier, die alien getuigen over vuile hutsepotterij, dat mag ik u verzekeren, Sire; en bedankt God dat g'm uw Belgenland klein stedeu heul eu P/oc.iiëa! want't is te wreed.dat leve.i iu de groote steden! Sire. Was T op Madam de weef? Casimier. Op de weet eu op haren man-zaliger AJzou eea slordig leveu!!! Ge zoult liever iu uw graf kruipen! Eu dat ziju de liedeu die zich honora bel noemen! Sire, als 't u blieft, laat er mij van zwijgen, eu laat ons aan iedereen den raad geven van d'historie dier smeerlapperij algauw weg te

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2