ASSISEX-IIOF VAX BRIBAXT. De saak derVaughans. u at. Lcon aangaat, Overzicht. Zaturdag was de laatste getuigen ter ontlasting gehoord en maan dag heeft Ie Pro mreur-generaal VAN AI YLDEGBtt zijn Pleitrede van Beschuldiging begonnen. Een lang en uitgebreid stuk, in hetwelk de misdaad dag voor dag, stap voor stap opgespeurd werd. Drij dagen heeft de Procureur gesprok°n zelfs de dagbladen kunnen dit stuk in zijn geheel niet opnemen ten anderen, 't is droog en verv-lend om lezen; wij zullen er dus een kort begrijp van mt'dedeelen. M. Van Mvldkgem begint met t3 zeggen dat bij recht komt vra gen overeen agrijselijke misdaad, des te meer dat de familie van den vermoordden onverschillig blijft, dat de weduwe is komen ge tuigen zonder een enkele traan te storten bij dit zoo droevig af sterven van haren man. Het Volk, zegt hij, de Natie, eischt voldoening, en ik, ik kom zo eischen in haren mam; ik bil G >d, den Rechter der Rechters, dat er geen wooi'J over mijn lippen zou komen, heigéne niet den stempel der waarheid draagt. Na deze plechtige bewoordingen, verhaalt M. Van Maldeghem nogmaals het bloedig drama dat den 7 Januari in het huis der Wetstraat had plaats gehad. T Antwerpen woonde een advokaat, 33 jaar oud, Willem Ber- nays genaamd; hij was in huwelijk met de dochter van M. Pecker; den 7 Januari gaat hij zijn zoontje naar de school leiden, vertrekt dan naar Brussel en verschijnt uiet meer. Alen wacht, flien zoekt, men vraagt langs alle kanten. Eindelijk komt er den lti Januari een bl ief uit Zwitserland, van zékeren Vaugban.die zegt dat bij Bernays in dat huis geroepen had voor een groole handelszaak, dat er juist een pistool op lalel lag. dat hij, Vaughan, liet iu handen nam, zonder eenig kwaad inzicht, dat de scheut alging en Bernays doodelijk werd gewond; dat zijn lijk te vinden «as, Wetstraat 159. De Justicie liep zien, vond het lijk; elk zegde Geen ongeluk maar een misdaad is hier gebeurd Aanstonds werd naar links en rechts, doch meest in vreemde landen naar den Vaughan gezocht. 't Publiek bemoeide zich met de zaak; 't werd ruchtbaar dat het huishouden-Bernays een allerslechtste huishouden was, dat de Pellzers er te veel verkeerden; 't geschritt van Vaughan werd ver geleken bij dit van Leon Peltzer, de Justicie zoc. it hem open ein delijk werd hij aangehouden benevens zijn broeder Armand Pelt zer, ingenieur en minnaar van madam Bernays. Volgens't algemeen gevoelen zijn de Pellzers de moordenaars; maar de Prokureur moest bewijzen bijbrengen en dit was zoo ge makkelijk niet 4 maanden was er op de misdaad gestudeerd; en 2 maanden had men kunnen gebruikenora de Justicie te misleiden. hij bekent dat Bernays niet is verongelukt, maar door hem in een hevige schielijke twist doodgeschoten; hij loochent dus niet de moordenaar te zijn, doch wijst de voorbedachtheid af. Daarop antwoordt de Prokureur I. Dat Leoa niet wilt zeggen wie hem uit Amerika geroepen heeft II. Dat hij geen rede kan geven van zijne reizen in Europa sedert November; geen rede van al de verschillige namen welke hij gedragen heelt; geen rede van het huren eens huizes in de Wet straat; geen rede van al die pistolen en revolvers; geen rede van zijne vlucht nadien. 14,000 heeft Leon verteerd, om zijn schelm stuk te voltrekken. Bijgevolg 't is een moord met lange voorbe dachtheid. iMff.n IS HIJ ALLEJLN SCHULpr 1 hem z» *»iu '>u L»-- '•mand 'tekwaam in- ontroering. XI. Armand heeft een menig geheime depéeben verzonden, bestatigd als do hem ge schreven; Armand heeft de Ju3ticie o; wolgd en Leon van alles verwittigd. Armand j-en kau de man zijn die Leon uit Amerika riep," hem geld verschafte, die hem zijn werk opleg Armand alleen had belang in de moord en h; c tbelang dat dat het lijk ontdekt en erkend weid: an kou hij met de weef trouwen; anders niet De Prokureur-generaal baalde noj veel ander punten aan, en toen hij beschreef hoe Armand den 8"" Januari voor madam Bernays verscheen en later altijd gebaarde van niets te weten, en la ter brieven schreef naar Leon in Ameuka, teedere brieven, dan riep bij uit, op Armand wijzende: Verfoeielijke Komediant De Pleitrede van Beschuldiging was geëindigd woensdag achternoen Donderdag was 't woord aan de Verdediging, en een der 5 advokaten M. Pik ar begon te spreken. Van 10 ure tot 12 ure 10 minuten heeft hij geklapt, om Bernays, den vermoordden echtge noot zwart te maken; straks zullen ze nog een werk van verdienste gedaan hebben met den on- gelukkigen te vermoorden. Doch 't zijn allemaal enkele gezegdens, op geen getuigen g< sfaafd. 's Namiddags,van half twee tot ha. vier,klapte meester Pikar om Armand te verhelL n, zoo hoog als den Toren van Antwerpen;en moest 't Publiek den advokaat gelooven. de madam-weef zou de deugdzaamste vrouwzijn van g'heel Antwerpen. G'heel den donderdag heeft M. Pikar geklapt, en hij was nog aan de moord niet; een teeken dat het hem onmogelijk is, dezware beschuldigingen, die op Armand liggen, weg te nexen. ZITTING VAN VRIJDAG. Advokaat Pikar heeft g'heel den dag gepleten, om d'baodelwijze "an Armand ten huize van Ber nays. als 'nen akt van deugdzaamheid uit tegeven. Dr vermoordde Bernays wordt valschaard eu on dankbaar. Meester Pikar speelt geweldig op, omdat 't Publiek langs zijnen kant niet is,tn roept: domme menigte! De President moet niet alleen de getuigen beschermen.maar ook d'aar.wezige me nigte die niei mag antwoorden.Tot hiertoe heeft de Verdediging nic; een der bewijsredens tegen Pell zers durven aanrakenToen Pikar in de zitting van donderdag sprak van de moeder der Peltzers, van Armand zijn dochterken, dan weenden de gasten tranen met tuiten. De tranen komen dik wijls te laat; Armand moest geweend hebben, als zijn moeder en broeders hem schreven van die verkeering met madam Bernays daar te laten. ENGELAND. Volgens den Times, gaat lord Gladstone na Kerstmis zijn ontslag geven van Kan selier, zoohaast de toestand het hem toelaat. Zijn opvolger als leader der Lagere Kanier zou lord Hartington wezen; doch minister blijft hij toch. Het goeverneraent toont van nu qf genoeg dat het alleen in Egypte den meester speelt; het pro ces van Arabi is weggefoefleld, en man met zijne medeplichtigen verbannen of bewaard in het eiland Ceylan, nabij het engere! .ndie. voor- taanis a!;i «^werktuig in len van den EngeUcimijn, A*p hem op >nd naar Strafwetboek opgemaakt. De Godslastering wordt gestraft met boet en gevang; alsook de schending des Zondagrust. 's Zondags mag men noch koo- pen noch verkoopen. Niet alleen de vermaak-, maar zelfs de handelhuizen moeten gesloten blij ven op den dag des Heeren. Welk voorbeeld voor ons Europa! SPANJE. De scheuring is voltrokken in de linkerzijde der Spaansche Cortès. De eene nemen partij voor maarschalk Serrano, die het Koning dom aunveerdt met de Grondwet van 't jaar 1869, 't is te zeggen: groote uitbreiding der vrijheden; de anderen scharen zich rondom het ministerie Sagasla dat verklaart, het algemeen stemrecht niet willen toe te staan, noch het burgerlijk houwelijk, noch de wijziging van het artikel 11 der Grond wet betrekkelijk de Godsdienst, noch de afschaf fing van den getrouwheidseed aan het Koninklijk Stam linis. Intusschen steken de republikeinen de koppen bijeen, en in eene vergadering te Madrid gehou den, doen zij heildronken aan de fransche Repu bliek. en verklaren dat de uitroeping der Repu bliek in Spanje het seinzal wezen der vereenigiug met Portugaul. PRUISEN. Het veelpraten der Kamers ver veelt den ijzeren Kanselier. Hij zoekt middelen om het budjet voor 2jaren te doen stemmen, en aldus ten minste ten halve rust te hebben, maar zijne dienstknechten uitgezonderd zal men niemand in den Reichstag vinden om die despotieke gril van Bismurk te voldoen. Om aan het Socialismus te wederslaan, komt hij wederom voor de pinne met zijn Staalsociulismus: De Staat zou bet werk regelen, en verzekerings maatschappijen stichten voor den zieken of ouden werkman. Maar de machtige Kanselier zwoegt te vergeefs; de Staat alleen is onmachtig om het Socialismus te bevechten; de Godsdienst moet er tusschenkomen om den arbeider te troosten en te bevredigen in zijn lastig lot. Hij is er slecht van afgekomen, de prins von Biswark, met zijn budjet van 2 jaren. Met 229 stemmen legen 43 heelt de Reichstag geweigerd zich te verlagen tot een Parlement van 2de klas. In den naam van bet Centrum heeft Windhorst zich verzet tegen de heimelijke invoering van het tweejarig budjet; zulk een maatregel moet open lijk en door eene wijziging aan de Grondwet wor den vastgesteld. De leider der Katholieken heeft ook gevraagd wat de Bondraad van zin is te doen met de wel over de uitoefening van 't Geestelijk ambt, in den Rechstag gestemd. Het goevernement antwoordt dat de Bondsraad hel besluit van het Parlement niet wil bijtreden, en uit princiep de reden zijner weigering niet wil kenbaar maken! ot. Onzen,-••• nij naarr"Amerika i^au zijn g ,uk Armand bemerkt men een koele vastberadenheid, Jner. ijzeren wil Armand heeft ook nog verscheide jaren in Amerika overgebracht. 't Is bijzonderlijk tegen Armand dat de Prokureur moest bewijs redens zoeken,en ziehier wat die Rechtsgeleerde bestatigt. I- Armand was de duivel en twistzoeker in 't huis-Bernays hij wilde daar blij .en tegen den uitdrukkelijken wil van den echt genoot; de vrouw spant tegen haren man, niet dien Armand men wilt Bernays dwingen om Armand in zijn huis te ontvangen; Ber nays weigert Armand heeft geen hoop van nog in T huis zijner minnares te mogen komen;te vergeefs den man in tweegevecht ge- roep< n; een ecliiseheiding gaat niet, omredewil van 't kind; hij heelt een verelf ning gevraagd; niets helpt; er blijft muar éen mid del over: Den mm vermoorden en met de weef Irouwen II. Een d'véclie uair Amerika; Leon komt af. zegtrende dat hij bij een vrien I in K maJa gaal; Leon weet nog niet wat hij moet doen. Hij, arm uil Amerika gekomen, beeft eensklaps geld. heeft met duizeude franken.Te Parijs ontvangt hij 't bezoek van Armand; daar worden de plans der moord g -trokken. III. Na de bijeenkomst te Parijs begint Leon te spreken van 'ne zekere Murray die hein zendt om een groote sociëteit te maken. Hij reist in vele steden en bijna overal volgen hem telegrams, met verschillige handteekens, doch die van Arinand komen. IV. Leun kiopt pistolen es kleederen; iemand moet ze eerst zien; Leon huurt le Brussel een huis; hij moet 't plan aan iemand toonen; bij kan of wil niet zeggen wie,omdat die iemand zijn broe der Arinand is. V. Den 6 Januari 's morgends zendt hij een depêche naar Antwerpen: Dank voor uwe propositie, hoop u morgen zaturdag te zien; geteekend Marie. Dien zaturdag werd Bernays vermoord; deze depêche was een verwittiging aan Armand. VI. Armand heeft in zijn eetplaats geschoten, om te welen of zulks veel gerucht maakte; Armand heeft in zijnen beirpu* kar doezen Jteworp-'ii; Armand heeft zijn kasboeken vernietigd;Armand heelt gelogen, gelijk 'nen lielsclien Turk, gelogen met sluwheid en pratijk; Armand heeft den 14'" te Luik iu den donkeren met Leon gesproken en dan is de brief van Basel opgemaakt Armand heeft den 20 J inuari 'ne reiszak met verschillige effekten doen verdwij nen; Armand wist dat zijn broeder hier was, hij bekent het nu en nogtans hij schreef hertroerende brieven naar zijn broeder in Amerika om doogen der Justicie uit te steken; Armand heeft doen valsche visietkaarten maken. VII. Toen de Justicie op 't speur der Peltzers was, heeft Armand talrijke depêclien naar Leon gezonden, in geheimzinnige woerden; de depéchen zijn getoond; Leon moest weg, terug naar Am irika; maar Leon wilde niet; Leon moest een groote somme gelds hebben, die Armand niet geven kon; de moord had te veel gekost. VIII. Als 't op een nijpen ging, werden de telegrams van Armand dringender en klaarder; bij had verscheide strooroannen die er geen erg in hadden; bij Doctor Lavisé had hij altijd gezegd dat zijn broeder uit Amerika ging komen, en de lasteraars hunner Familie beschamen. Komt hij nog niet! Neen,'k weel niet wat dil beteekenl; hij was dien dag le San Francisco. Den o Meert komt Arni.md bij D' Lavisé, bleek als de dood: Leo» komt! Welnu, des beter! Neen, hij mag niet komen.... Nu mocht hij niet komen; Armand zendt nog een telegram naar Keu len. doch Leon is reeds op weg; Armand paait hem met 80 a 90 fr.; Leon vlucht naar Keulen; en de 2 Pellzers worden aangehou den. Dit feit alleen toont zijn plichtigheid. IX. Van al de numeu die hij noemt om zich te verontschul digen. kan Armand niemand aaubrengeu; 't zijn altijd leugens en stroomans 1 X Den 7 Januari is Armand thuis gekomen, in d'hevigste vangen ,„r vrienden meer bekc-..atn om het SeJf-g/.cv'ernemert op te richten onder de hooge bescherming van Engeland. Frankrijk pruilt voortdurend in zijne eenzaamheid, en antwoordt niet op de voorstellen van zijnegebour; het ziet maar al le wel dat het gefopt is, maar niets uit zetten kan. Frankrijk heelt tegenwoordig geene buitenlandsclie politiek. Zondag hebben de Europeanen die Alexandrië bewonen, eene schrikkelijke belooging gedaan voor de Consulaten, opdat de bepaalde schade loosstelling zonder vertoeven zou worden betaald. De Consuls hebben beloofd aan hunne goeverae- meuteu te telegrapheren die van Engeland was afwezig. Om de pil een weinigske te verzoeten, zal En geland aan zijn gebuur eene vergoeding laten nemen langs Tunesië en Madagascar. Intus schen verergert de ziekte van den grooten Turk, en te Koustantinopel vreest men niet alleen voor de Kroon, maar zelfs voor 't leven van Abdul- Hamid. FRANKRIJK. De minister heeft'nen brief gezonden waardoor het aan de preleklen toegela ten is, volgens willekeur, de godsdienstige beel den in de Staatsscholen te behouden of te doen verdwijnen. Tegen die huichelarij en meineedige vervolging heeft een fransche Senator ten hevigste geprote steerd; inde rampzaligeschoolwet van meert wordt er geen woordje van de godsdieustleekeus gerept. De minister heeft dus het recht niet de wet vol gens willekeur uittevoeren; maar men was be nauwd van het land te zeer te verbitteren, eu nu tracht men allengskens, op bestuurlijke wijze, alle godsdienstig gevoel in liet hert d< r fransche jeugd uit te dooven. Het Senaat, niet wetende wal doen, heelt de enkele dagorde gestemd, en alzoo.is de wet van 't Onzijdig Onderwijs gunsch aan willekeur en wanorde overleverd. 't Is overal hetzelfde rampzalig spel, en de mas kers der liberale TartuITen vallen af.In België ver klaart de Flandre liberale dat de onzijdigheid niet bestaat in geen godsdienstig gevoel te kwet sen, maar in hel daarlaten van alle bovennatuur lijke en veropenbaarde Religie, bijgevolg in liet bestrijden en loochenen van het Christendom. RUME. Men verzekert dat de bezoeken van den Kanselier van Rusland,de Giers, bij 7. H. den Paus en Kardinaal Jacobini, voor gevolg zullen hebben de vervulling der bisschoppelijke stoelen van Puien in het aanstaande Consistorie. Van Rouie reist de Kanselier naar VVeenen om te zien wat er te doen staat in de kwestie van Egypte en aanmatigingen van Engeland. Doch bet hoofd zakelijk doel van die reis, is vrede en akkoord le maken met het Valikaan, ten einde met al de b wareude krachten de Revolutie tegen tékeeren. Nu, er is geen Staatsman, Katholiek of Protestant, die niet begrijpt dat de katholieke Kerk de groot ste bewarende Macht der gansche wereld is. In de Republiek der Vereenigde Staten van Amerika, in de wereldstad New-York is een nieuw HET VLAAMSCH IN DE KAMER DER VOLKS VERTEGENWOORDIGERS. De byl is aan den wortel van het kwaad gelegd, aan de rampzalige vcrfranscliing der scholen van Vlaanderen. Artikel! van het wetsontwerp vraagt dat: «in het Vlaamsche deel van België, het lager onder wijs gegereu worde bij middel der Vlaamsche Taal. s Wat is natuurlijker en redelijker dan dit stelsel? Hoe kau m .de gedaciiten var *-■» Vj»amsc> ">ar.;'VVIK"'- ^en dat is bet eeu.g doel der opvoeding), tenzij bij middel zijner moedertaal Maar de rampzalige politiek, die België ver moordt, heelt nog eens dit zonneklaar vraagstuk verward en bedorven. Wagener, een leeraar aan de Gentsche Hoog- school.is in de Kamer opgestaan en heelt verklaard dat de tweederden derGentsclie Ouders het andeFs willen, dat zij een Fransch Onderwijs voor hunne kindereu vereisschen. En daarbij, zeide hij nog, indien het Vlaamsch als opvoedingstaai wordt aangenomen, zullen honderde kinderen uit hunne scholen verdwijnen. Deze laatste reden heeft indruk gemaakt op de liberalen die, gelijk van Humbeeck, aan het wets ontwerp gunstig waren, en zij hebben gesterad dat de jonge Vlamingen zullen opgevoed worden, gelijkelijk in liet Fransch en in het Vlaamsch! Zulk opvoedingstelsel bestaat in gansch de wereld niet, behalve ia Vlaanderen, en het zal niets anders voortbrengen als papegaaien en mis maakte geesten. Meester Wageneer weet niet, zegt hij, op welke wijze zijn stelsel zal toegepast worden, maar hij weet dat liet mogelijk is, en dit moet hem en ie- derecu voldoen. Hij geeft zeli's een staaltje van toepassing; van daag zou men de kinderen onder wijzen met de Vlaamsche Taal, en morgen met de Fransche. Ziedaar het broddelwerk dat die hooge Staatsmeester in zijn verwaand brein heeft aaiieengeknoeid. Coremans van Antwerpen, de onvermoeibare strijder voor de Vlaamsche Taal, heeft den ver dwaalden Geus op zijne plaats gezet. Mijn artikel 1, aafwourdde hij, vraagt niets anders als deze eenvoudige, natuurlijke zaak dat de Moedertaal het l'oi.dament weze van het onder wijs. Het Vlaamsch in Vlaanderen, het Fransch in 't Walenland Dat heeft van liet begin der wereld bij alle be- scbaafde volkeren bestaan, want liet is eene NA TUURWET. In Vlaanderen alleen wordt die natuurwet geschonden, eu de Vlaming wordt mis handeld als een veroverd Volk! Welhoe! aan Vlaamsche kinderen van 5 uf 6 jaren een vreemde Taal spreken, eene Taal waar.an zij het eerste woord niet verstaan, is dat geene monsterachtige dwaasheid Neen! Gent, de stad der Arteveiden, is nog zoodanig niet verbasterd dat de twee derden zijner bevolking de moedertaal hebben verraden! De Staat moet het voorbeeld geven, moet de Natio naliteit van Vlaanderen eerbiedigen, en zijn voor beeld zal door hetViij Onderwijs worden gevolgd. Te Antwerpen is liet Vrij Onderwijs Vlaamsch iu den grond, en daarom bloeit en groeit het. Met die diepe overtuiging heelt de welspre kende Coremans, nog eens de Moedertaal verde dig!. Hetzij ons toegelaten eene bemerking bij te voegen: Ja, te Aulwerpen, bestaat er een Vrij Onderwijs dat waarlijk Vlaamsch is; doch in andere steden heb oen de Katholieken zich laten meésie- peu door den iioo.llottigeii stroom van verfran. sching. De Moedertaal wordt er verwaarloosd in de middelbare Scholen en Collegiën, en nog meer in de Meisjesscholen. De Studenten komen uit de Collegiën zonder kennis hunner Moedertaal, en de jonge dochters leeren in de pensiounatcn niets anders als fiuiten op zijn fransch hunne Moeder taal hebben zij gansch vergeten; 't is veel als zij in 'ne Vlaamschen boek knnnen lezen. Deze nood'otlige waarheid mag niet geloochend of bewimpeld worden, zij springt inde oogen van iedereen. Düür is het brandpunt der Verfransching die Vlaanderen ten onderen brengt. Daarom zeggen wij met den moedigen De Laet van Antwerpen, dat de Kloosterscholen van Vlaan deren, waar de Moedertaal op den tweeden rang wordt gezet, dat die kloosterscholen medewerken tot den ondergang van Vlaanderen, en eene on herstelbare misdaad bedrijven tegen het Vlaam sche Volk. Wij verstaan dat Geuzen arbeiden aan de ver fransching van Vlaanderen; maar dal Katholieke meesters en meesteressen, dat Kloosterlingen en Nonnen,die hun leven slachtofferen aan hetgoede, dat zij limine medehulp leenen aan dit goddeloos werk, dat is onbegrijpelijk Onze nieuwe vertegenwoordigerM. De Sadeleer, heeft een merkelijk deel genomen aan dezen ge- wiclitigen strijd; zijne redevoering, vol van wel sprekendheid en juiste gedachten, doel eer aan hem en aan 't Arrondissement dat hij vertegen woordigt. Ook is het einde zijner rede met toejuichingen begroet geweest. Wij komen de naaste week op zijne merkweer- dige woorden terug, want wij denken datbet hr detoekomst van Vlaanderen geldt, en dat de waar heid ronduit moet gezegd worden aan Vrienden en tegenstrevers, als de heiligste belangen op het spel staan. AALST. Cafés Cuantants. Statie Gaz. Representant De Sadeleer. Alles wordt er uitgezocht om 't jong Volk te bederven. De dansorgelkoten, door 't RECHT van Antwerpen genoemd: Voorraadschuren der slechte huizen, die Volksplaag ligt thans onder een streng Reglement, en wat wordt er nu gedaan? Men recht Cales Chan ants in; alle slach van jonkheid, zelfs minderjarigen worden daar bijeengetrommeld, om dobbelzinnige liêkens en vuilen bucht van liêkens t'hoorcn zingen.... Wacht u wel, zegt de wijze man, van den eersten stap op de wegder ondeugd. Beteugelt of bestraft het kwaad van den beginne af, want die zich gewend aan 't kwaad, het kwaad niet licht verlaat. Men heeft hier al te lang die kan kers van bederf laten bestaan! Doch beter laat dan nooit, en men verhoopt dat die Cafés Cbantants zoowel zullen beteugeld wordan als de dansorgel koten. En ze moeten niet zeggen: 't Is 't Land van Aalst; w'hebben over 14 dagen de beoordee ling meegedeeld van 't RECHT uit Antwerpen en van een Volksblad uit Gent; en wie thans zijn oogen niet opent, moet zeggen: Ik trek éen zeel met de Volksbedervers! STATIE Zullen d'Aalstenaars zich zoo schro melijk laten te kort doen? Zullen zij dien kemel der kemels op hunnen rug laten werpen? Zullen, voor den intrest van eenigen, al de Gekozene Machten zwijgen, en hunne Stadiaten verdrukken! want 'ne vreemde verdrukker zou Aalst niet meer kunnen tekort roen, als de statie volgens 't plan- Blondiau hier schade en ongemak en veilles zal te -veep brengen. Al de landen, p.an grn?n kant H'- widue, zullen veel in wa'arae verliezen. Yelen zullen bet maar zien en betreuren.als het zal te laat zijn. Men verzekert dat er in 't kort een grooteLeening zal zijn voor openbare werken; wordt er alsdan een eerste klein krediet voor de S t a tie gestemd, Aalst ligt voor eeuwig aan den blok; geklaagd zal er worden, en schrikkelijk; onderzoeken zal men doen, wie hier de geldbeest en den Verrader heeft gespeeld. Maar de liberale Ministers zullen met recht en rede mogen antwoorden Aalstenaars, hoe durft gij klagen Uw gekozenen van allen graad hebben gezwegen, zijn gansch onverschillig gebleven; 't een plan was hun zoo lief als 't ander; wij hebben dus gekozen hetgeneons bestaanstond! Moet men in deze zaalc niet zeggen? Aalst slaapt, Aalst is gerust en Attila staat aan de poorten. De Gaz beeft; is 't van schrik of van ziekte? Onze Volksvertegenwoordiger M. De SADELEER heeft gesproken in de Kamers, gesproken met veel krachten manhaftigheid voor de rechten van den Vlaamschen Stam. Dat waren wij van hem, Be stuurlid van Davidslonds, Vlaming in hert en ziel te verwachten. M. DE SADELEER heeft plaats en rang genomen, bij de wakkere en onversaagde Volksvertegenwoordigers van Antwerpen, die aan 't Vlaamsch Vaderland zooveel troost verschaffen, en zulken machtigen stam bieden. Is de Vlaming verdrukt?'ne Waal kan met zijngeraabraaktlransch alleen, een plaats bekleeden in 't hert van Vlaan deren; 'ne Waal mag reizen van Henegauw tot in Turnhout; hij kan er voort, met zijn bet je Fransch; de Vlaming, om aan een ambt te geraken, moet Fransen kennen; de Vlaming die reist, zelts in Vlaanderen, loopt alle vijf voet tegen 'ne funkti- onnair: Comprcnds pas! Keskejcoul Men vraagt om in dc Staatsscholen aan 't Vlaamsch een weer- dige plaats te geven; men vraagt om Belgenland te versterken door her machtigste der wereld, door de handhaving van eigene spraak... Onze jeugdige Volksvertegenwoordiger M. DE SADELEER, hoe meer hij de groote Volksbelangen vootstaat, hoe krachtdadiger hij zich toont om datgeen te be vechten wat legenden Vlaamschen vrijen Landaard strijdt, des te hooger zal hij in d'achting zijner Lastgevers klimmen. In deze moeielijke tijken zijn er Volksvertegenwoordigers nuodig die WiLLEN en die DURVEN; die vlakaf de wenschen van hun Volk doen kennen, geen Hovelingen; mannen van éen stuk; en dezulken zal 't Belgisch Volk ten uemel verheffen. AALST: Maandag rond 4 ure aan 't korkestraotje 'ne mensch doodgevallen,genaamd Camille Frans liruggheman jongman, en die nog den Uollandcr gediend had in Atchin en «verjaar teruggekeerd, met een zware ziekte op zijn lijf Zaturdag nacht is er gestolen in de Molenstraat in den winkel van mercerie en gemaakt kleergoed van M. iioosen- langs de vitrien ingebroken, voor 300 lr. meegenomen. Dijnsdag noen is in 't Gasthuis gebracht zekeren Boye, jongman rond de 30 iaar, knecht bij den beenhou wer M. Bauwens hij was bezig aan 'ne wagen, viel en 'l wiel reed over zijn been en verbrijzelde het aan den knie. HOFSTADE. nieuws uit Hofstade: Er is daar in den nacht van zaturdag tol zondag gestolen, in 't huis der weduwe badman, waar d'oude moeder met haar klein-kinderen verblijit. 7 hoenderen zijn er gestolen, 'nen liaan en 3 ko nijntjes; langs over "neu blinden muur ziju de dieven inge komen, met een ladder, welke zij gehaald hadden aan een buis dat gebouwd wordt. Over 5 a jaar is in 'tzelfste huis een dergelijke d iel te gepleegd. MtCUELEN. Te Boorlmeurbeek zijn bijna twee men- scheu doodgereden; eenige dagen geleden, rond eil ure s morgends. een vrouw van 'l dorp wilde nog de route over, alhoewel de trein reeds in gang was; ze loopt ze valt, laiigelings neer op de rails; zo gaal vermorzeld woor den, als M, Mette de statieoverste baar ter hulp snelt haar vastgrijpt, maar uitsleurt en zijn edelmoedigheid met d«

Het Land van Aelst | 1882 | | pagina 2