1 Zondag 7 Januai 1883. Vier-en-Twintigste Jaargang. (So&sftienst, - ikiktUntï - Orïjjjetft Jill-». Gambetta is dooil. GASTON BLAN&AEHT Eerste Binders Tan Vlaanderen^ Bureel, Achterstraat. Üewoone Annoncen: 20 centiemen per regel. Annoacen op de Tweede Bl&dsijde 60 cent. den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAND 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tljdslppen genomen, reencscreaks bij ons of door post of briafir^gers VAN AELSI AALST, 6 JANUARI 1883. 4883 is daar Een Nieuw Jaar ons verleend Heil en voorspoed aan onze geachte Lezers Een jaar van gerustheid en van gezondheid, van vreugd en van blijdschap, een goed en een zalig Jaar,en'voor degeen die sterven, dat ze den Hemel als hun Vader land mogen erven Een goed en een zalig Jaar Is dat mogelijk met deze beroerde en slechte tijden? Want, even als te Roomen de Vrijmetselarij rónd het Vatikaan ligt om het Opperhoofd der 200 millioen Katholieken te vervolgen en te pijnigen, zoo zien wij ook, rond elke persoon en rond elk huisgezin, een werking om te verdrukken en te verderven. G'heel Europa door, zijn het lijden van beroering en schok king. Nogtans, terwijl veel keilers en koningen sid deren op hun troonen.de Paus blijft kalm en gerust, de dageu zijn hem goed en zalig; hij heeft in zijn hert een onverstoorbare vrede't Is omdat hij strijdt voor Recht en Waarheid, 't is omdat zijn ge weten hem zegt Gij doet uw plicht En al werd zijn verdrukking nog banger, al werd hij tot balling schap gedwongen of in 'iie kerker opgesloten, goed en zalig zou hem dit tijdstip van zijn leven wezen, gelijk bij aide menscheu die hun burgerlijke en christelijke plichten volbrengen. Al stuift het, en hotst en botst het in de Landen, in 't binnenste van ons hert en in ons Familién kun nen wij een schuilplaats van heil en vrede vinden. Wij wenschen dat in 4883 deze gedachten van Vrijheid meer en meer de zielen zouden veroveren België kan bestaan, zonder koning en zonder groot leger; maar België kan niet blijven bestaan, zonder eendracht en rechtveerdigheid. En geen Volk in de wereld kan in vrede en gerustheid en eerbaarheid leven, zonder een sterke religieuse overtuiging. /V/N In 4882 heeft d'Hofparlij nogmaals de laslen van 't Leger verzwaard; Meer geld en meer jonkheden Maar in 1882 heelt de Beweging tegen die groote krijgsmacht en voor een Leger van Vrijwilligers zich machtig uitgebreid. In dees punt, gelijk in de kwes tie van taal en van gespuarzuamheid, zouden de Burgers van alle partij zich moeten verstaan. Libe raal tn Katholiek, elk heelt intrest dat de opbrengst der belastingen niet verkwist worde. Liberaal of Ka tholiek, elk heeft intrest van zijn kinders uit de ka- serns te houden, of van geen 2(JÜ0 Ir. als afkooping te moeten storten. Dé Mannen van 't Vrijwilligers- Leger weten dat zij te kampen hebben tegen een sterke Hol partij en tegeneen grooteonverschilligheid die onder veel mensi hen heerschl; maar een boom valt met den eersten slag niet; de beste gedachten vau redding voor een Volk komen mjar langzamer hand in de gemoederen; de klaarste waarheid moet dikwijls herhaald worden; en de zaken van 't Vrij- willigers-Leger zijn reeds zoo sterk, dat de Militaris ten 'en d'Hoveliugen een stemming in de Kamers vreezen De wensch vaneen Zalig Jaar doet natuurlijk op ons geliefde Vaderland denken. Och, 't gaat hi^r slecht! Ii.diendeBelgische Familién huishielden gelijk 't Vaderland, zonder eendracht, zonder orde', zonder gespaarzaamheid, we zouden 't armste en ongelukkig ste Land zijn van de wereld.... De Belgen zijn neer- stigen werkzaam; de Vlaming bijzonderlijk, 't is hem een zalige vreugd, als hij elk '1 zijne kan geven; elk kan hier gelukkig leven, van de vruchten zijns ar- beids; we konden vooruitgaan in Kunsten en Nijver heden; maar die ongelukkige paivijsch p! Geen een dracht! geen overeenkomst! Eu boven die twee Jwistende partijen, een gelukzoekerij eu een uitbrei- "''i'jiKl Oppermacht. geen middel om elkander te verslaan .ontrukt ven 1830 fl;;:jr niet, *^s een tcek'n L.'Vbts yehr'"'''''.'-!..,,. 1830 riep de Vrijheid van eeniging uil De Staat mocht er tusscl -o-nen,alshetvolstrekt noodzakelijk is. 1850, Belgie vrij en onzijdig verklaard, met een klein letrerken, niet een vrijzinnig Vaderlandsch Be- stuui waarom zijn uij toch van dien weg afgedwaald? Waarom keeren wij niet terug tot die dagen van op- reclite vrijheid? Want gelijk de zaken nu gaan, het allerergste is voor ons geliefde Vaderland te vreezen. Alle rijk, dat in zich zelve verdeeld is, zal vergaan Er is geen Eendracht mogelijk, dan onder de scha- duwe der Vrijheid. Vrijheid van Onderwijs! Vrijheid van Vereeniging Vrijheid van Soldatendienst Ge lijkheid om lasten te dragen eu voordeelen te ge nieten Ons Arrondissement heeft in 1882 deftig zijn plicht gekweten; in de Kieziug van Juui, niettegen staande dat er ons verscheide houderde kiezers teil onrechte afgenomen waren, wij zegepraalden toch met de groote meerderheid van 8U0 stemmen; in Gent is liet slechts aan d afschaffing van Kiezers dat de liberhaters hun kandidaten hebben doorgehaald; de Kiezers en 't Volk willen een ander bestuur; maai de Volkswil is onderdrukt; waarom? d'anlwooi'd volgt te naaste week, in ons Aanspraak tot d'heeren Ge kozenen.... Kunnen wij hier onze Vertegenwoordigers met geen grooter getal stemmen naar de Kamers zeilden, in onze maent is het toch van gedurig aan te winnen en door alle middels van overtuiging, de rangen der Bewarende en Vrijzinnige Partij te ver sterken. iloe meer overeenkomst in den zin der Grondwet, hoe meer ware Vrijheid, Vrede en Een dracht in de Familién, Steden en Prochién; werken wij door redeneering, om te overtuigen en naar ou- zeil kant te krijgen;deverbitleringschendleiischaadi; eu al* 4-883 r.-l. T..J*i den t-i.-ide- n.fer jaren ïiïêrtuïmël- onze vreugd wezen vau ..v-coi ie ziju, om door de verspreiding der vrije en godsdienstige leerstelsels, goed gedaan te hebb n aan ons éigen, aan ons geborlepluals eu aan ous Vaderland, voor dezen eu den toekomenden tijd. Ja. gestorven juist als 't jaar 1883 zich vertoonde. Gestorven gelijk hij geleefd had; Over ecnige weken twist gekregen met een geu- zinne; sedert veel jaren leefde hij ermeê, ongetrouwd, de Geuzinne haren echtgenoot was nu overleden; ze kwam aan Gambetta vragen van nu toch met haar te trouwen; Gambetta gebaarde van krommenbaze, zij trok een pistool uit; Gambetta werd gekwetst in zijn hand, zegde hij; doch hi| verzweeg 't voornaamste en 't heeft zijn dood gekosr; een tweede kogel was in z'.jtr onderlijf gevlogen; het buikvlies is ontsteken; er waren Docteurs rond zijn Iedekant, meer als voor 3 gasthuizen, maar niets heeft geholpen; zondag nacht viel Gambetta in een kwalikte en i883 heeft hij niet meer gezien. Gambetta is dood, in den fleur van zijn leven, 45 jaar oud. Al zijn leven is 't 'ne gelukzoeker geweest en 'ne vuilen bliksem; Gambetta was 'ne poveren avekaat. bij liep met vuil gelapre kleêren, en plekte waar men wilde borgen;aij begaf zich naar de klubs van Parijs; daar lukte bij, kreeg den bijstand der logie, werd in de droeve jaren 70 regeerder in Frankrijk, was op éen jaar schatrijk en bleef 't hoofd eener sekte van woeling en van -Religiehaat; hoog klimmen, veel miljoenen hebben, in een paleis wonen, alle dagen lekkere maaltijd hooien, dat was de droom en den lust van dien Geus en Vrijdenker. Gambetta is doodf Ea zijn ze niet beschaamd, de fransche liberale gazetten, van rond de doodkist, waarin dien smeerlap ligt, hosana en gloria te roepen-I - Zwijgen zouden ze moeten doen, en stillekens zwijgen! Gambetta leefde gelijk eenen be dorven Koning; Gambetta! liberale Ouders, zoudtgii wilien dat uw kinderen een leven leiden gelijk dien oppergeus van Frankrijk? Nogtans, hij wordt uitge roepen, als een der grootste heiligen in de geuzen- wereld; als 'ne man, die eerbied en navolging verdient. Kom, laat er ons een spelle aan steken; Gambetta! als.kerels van zijn soort in een Familie komen, waar nog een weinig geest van huiselijkheid is, men ont- vangr ze in de spreekplaats, doch verder niet. De wreede dood van Gambetta leert ons eens te meer, het lot, aan alle kerk ver volgers beschoren... Gambetta is op de kosten van Frankrijk burgerlijk begraven, na gebalsemd geweest te zijn men zegt dat hij korten tijd te voren in on ierhandeling geweest was met ecnen Priester waarschijnlijk was alle Ge loof in Gambetta niet verloren, en zelfs in d'ijselijkste dood, bewaakt door Solidairs en Vrijdenkers, kan nog in het hert des stervenden, de verzuchting van den goeden Moordenaar hemelwaarts trekken; in alle geval. is een wreede dood, en 't is dobbel wreed in een Christene Land, dat er voor zulke dood triomf geroepen wordt; gaat de wereld rond, bij al da sek- ten, en op 't artikel der dood, ge zult vinden dat zij een Opoerwezen erkennen en den troost eener Religie ontvangen. De Vrijmetsers en Vrijdenkers alleen s'ervui als redelooze dieren; de beesten worden ge bonden, als ze sterven, en de Vrijdenkers ook; zelts 't hotel van Gambetta stonden wachten, om de f riesters tegen te houden. De Vrijheid van den laaisten oogenblik wordt bij Vrijdenkers geschonden, omdat die vrijheid een --are vri|heid is en terzei vertij de een licht en 'nen -ogenblik van genade en bekeering. V A A R M v oral Vlaamsche Taal niet geleerd ia Sommige scholen en rMeuion? Vaarom Omdat, is er geantwoord, in die onderwijsgestichten leer- li.men 7. jn. internen uil de Walen en Brussel, die hel Vlaamsch r.i- '-egrijpen of niet willen léereu. Indien de Vlaamsche 1 den rang stond die haar toekomt, zouden die ieerlin- gub o ensionnalen van Vlaanderen verlaten. Aardige reden 0111 de Moedertaal te verwaarloozen! Gaai er een jongen Vlaming naar het Waienkwai-tier, bijv. naar ttoornijk of Namen, de reden die men geeft.is, om heter de zui ere fransche uitspraak te verkrijgen, 0111 zich te vol maken iu de Taal dier landstreek. Trekt hij naar Engeland of liuitschlaud/tisook al om spoediger en beter het Engelsch of het Iiuitsch aan te loeren. Alzoo gaat het voor a le landen der wereld. 't Is maar in Vlaanderen alleen dal men vreemde jongens ziel toekomen, die beletten de Taal v n ons Land aan hunne Vlaamsche schoolmakkers aan te leeren. Is Vlaanderen dan een overwonnen Land, of wel is het een Volk zonder Taal, zonder rechten en zonder wil? "t Is waar, wij maken maar een klein volk uit, niet te ver gelijken met de naburige natiën, maar de Vlamingen zijn toch Belgen, en zij maken in België de meerderheid uit. Indien de Vlamingen eén uur wilden, al het onrecht war» hersteld. Maar in de geleerde klassen zijn er zooveel die, dank'dan een verbasterd onderwijs, koel en ortverschillig blijven aan die heilige zaak-, 't 's maar later, in eenen verderen levens tijd, dat zij. van do fransche hersenschimmen onlgoocheld, de verbastering hunner jeugd diep betreuren en begrijpen, hoe uitzinnig het is. zijne eigene en schoone Taal daar t» la ten om vreemden na te apen. Van zijne natuur kan men zich niet ontdaen. en de Moeder taal maakt deel van onze natuur. Dal een Vlaming die zijne studiën heeft gedaan, zich gedu rende twee jaren aan zijne moedertaal toelëgge, en hij zal er verder in gevorderd zijn dan in de fransche taal die altijd toch voor hem vreemd zal wezen. Die ondervinding kan men steeds en overal bestatigen. Binnen 2 a 3 weken komt het wetsontwerp over 't Vlaamsch wederom op het tapijt in de Wetgevende Kamer. Men weet het, de liberaalsche Walen zoeken een uilvluchtsel om het ontwerp Coremans niet te stemmen. Dit voorwendsel hebben zij gevonden. Bara beweert dat het ontwerp te voordeelig zou wezen aai de Collegién en Scholen der jesuieten en Priesters; dat ds Vlaamsche taal daar niet beter wordt aangeleerd dan in de Staatsscholen; Daarop heeft de Vertegenwoordiger De Sadeleer inlichtingen gevraagd, cn de prefekt der studiën van 't Collegie te Aalst heeft geantwoord dat in de Vlaamsche Collegién der Jesuieten hel Vlaamsch op lienzelfden rang staat als het fransch. Schoone en troostvolle woorden Maar de liberalen zijn met geen beloften te paaien, ze vrh- gen daadzaken en hebben geen ongelijk. Welnu, dat de Vrije Katholieke beslichten verklareu dat zij h-'t wetsontwerp Coremans aanveenlen-, daarmee is alle uit vlucht aan de liberalen ontnomen; en het recht onzer Moeder taal zegepraalt. Er mag hier goene kwestie zijn van partij; een groot natio naal belang is op spel, en de Vlamingen wiilen weten wis hunne vriendin en vijanden zijn, waar de verraders van het Vlaamsche Volk nestelen. LOOPENDE NIEUWS. Gambetta woog 112 küo». Er wordt nu stillei-es gefluisterd dat Armaud Peltzer zij zinneu verliest. Di- willen storten voor te Mili- cie, 't is tijd van 2 tot 22 Januari en voor 1 Februari moet de kwitancie der aiortiug naar 't Miuisterie van Oorlog gezonden worden, - Iu den Haag staan 9ü hui zen te huren. D'Aalsterpche Hop staat 375 fr Pope- riog-fche 365 A 380. Da vreemde markten zijn standhou dend. Hoeveel moorden te Brussel 1 't Is al e vijf voet: 'ne jongen die zijn lief vermoord, of een dochter die vitriool giet! Z. M. Leopold II is op Niewjaara- dag ziek geweest; een verkou Iheid; men vreesde 't ilos» ris; doch alles is nog wel vergaan Woensdag is de jacht gesloten. Er is morgin zondag te Dkndermondb ten piofijte van het St Viucentius-Geuootschap. een groot LiefJadigheidsfiest, gegeven door 'te Katholieke Gilde van 6t Nikola as; op de groote Feestzaal van het Stadhuis Eu die WREEDE MOORD TE BRUSSEL. G'heel Belgeulaud loopt er mee bekommerd; demoe der is nog altijd om de doo l te sterven; de. Va ter kan geei.en slag werk afl -ggen: de kiudereu loopen als uit zinnig, voer hun eeuig dochterken en zusterken. zoo wreedaardig omgebracht. Alle dagen, die God verleeft, ie fc jaonderate-vpiAg taJ?^-1 moordenaar of de moordenaars niet Reeds zijn vee. inQdloopers eu leêgloopers aangehouden doch de ware pjiehligeu zijn ui--t ontdekt, nogtans le Policie verzuimt niets Out op het speur kan brengen; rea stuk vest lag in deu zak, wa&rsch.jQlijk afgetrokken door 't slachtotfer- keu; dit stuk vest is op 't Kommissuriuat tea toou ge steld, opdat elk zou kunu-n naden «f h niemand weet die zulke vest droeg.. Volgens de Verkl.nriug van aader k nders,moeteu d« monsters huns getweeën geweest sijn eu hebben nog ander kiuders aangesproken en willen meêleideu... Woensdag /.ijn 3d agent u vau policie op zoek geweest, doch hebben uiels evoudeu Men stelt voor, vau het s'uk veit eu den zakaau 'ne speurhond te laten rieken, opdat hij aldus den moordenaar zou kun nen vindt n. NESTEN! NESTEN!! NESTEN!!! De Ministers moeten bekennen dai er 23 miljoen te kort is, niettegenstaande al de nieuwe belastingen. De kaserns en d'officiéele scholen eten Belgenland op. ol de VERHALEN UIT DE VOORGAANDE EEUW. Naur'l uitgebreid werk van S. Vun der Guc/U, Kunstschilder t'Aalst. (4C Vervolg.) V. -- KAREL KLINKE VERMOORDT ZIJNE TANTE. Toen de baas uit den Engel zich alleen op den aardeweg be vond, vertraagde bij merkelijk zijnen gang en bleef eindelijk pein zende staan. De ontmoeting met M. den Pastoor-Deken van Assche, had eene gansche andere wending aan zijne gedachten gegeven, hij bleef echter niet lang dubben; weldra kwam er 'ne spotaclitigen lag on zijn aangezicht, en hij knikte toestemmend met het hoofd. Wat er van komen mag of niét, mompelde hij bij zijn zeiven, geld moet ik hebben en veel geld; niet alleen om deu woekeraar Cano van Aalst te betalen, m aar om op mijn gemak te levenDen Pastoor ziet er 'ne goeden ouden sukkelaar uit; ik zal misschien langs dien kant ook aan eenige kroonstukken geraken! Zoo sprak Karei, en hij klopte de nog vuinseude tabak uit zijne pijp en stak die in den z^k, daar hij wist, dat zijne moei geen ta baksrook kon verdragen; dit gedaan zijnde, stapte hij moedig en Va [beraden, voorwaarts, van tijd tot tijd zijn hoofdschuddende, als wilde hij iets wegkoeren, dat tegen zijn besluit opkwam. Het huis van Margariet Kliuke stond op een eenzame plaats, aan 'l uileinde des dorps, langs den kant van Cobbeghea.: niet groot, nnartoch van op eenigen afstand, met een sierlijk uitzicht; de ïuurrn schoon in den witkalk, de vensterluiken groen, met fijn ge plooide gordijnen; alles zag daar krakende net uit, waarop de boe ren dikwijls zegden: Indien Margriet haar geweten zoo zuiver had gehouden, als haar huis, ze zou eene groole heilige geweest ziju; ook voegden zij erbij.... Dcc li laat ons liever baas Klinke volgen, die aan de deur klopt... Gebas en gehuil der bonden; men heelt hem dus gehoord; hij blijft wacl.lende staan.... Er komt niemand; baas Klinke klopt met meer gewild.Meerder gebas der houden, maar geen apprenlie van te komen open doen.... Nu werd Karei ongeduldig, eu hij klopte en stampte zoo hevig op de deur, dat zekerlijk de geburen zouden bijgesueld zijn, indien er gebiire» geweest waren; doch in de na bijheid stonden enkel twee huttekens, wel kers inwoners waarschijn lijk op 't veld waren, want de deuren er ook gesloten bleven. Ondertusschen basten en builden de houden nog steviger dan te voren. Karei stond daar in grooten angst het hoofd te schudden voor dien tegenval, toen hij hoorde dat iemand, op sletseu gaande, al slijpende naar den binnenkant der deur naderde. Wie klopt daar? vroeg een stem die hij geheel wel voor degene zijner moei erkende. Ik, moei, ik ben uw kozijn Karei Klinke van Bouchout, die u eens komt bezoeken. Is dit wel waar Zeker, moei; erkent ge dan mijne spraak niet meer ik, die zoolang bij u gewoond heb? Margriet antwoordde niet meer, doch Karei hoorde eenen zwa- ren grendel verschuiven, het slot kletsteen zij opende de deur. Wat afschuwelijk schepsel stond daar voor zijn oogenMargriet was leelijk van haar eigen, maar nu, met haar oogen rood en opge zwollen, met al die blauwe vlekken op haar wezen, ze was zoo af zichtelijk dat Karei haar moeielijk erkende: Karei, zegde zij. goede jongen! gliebt er eere van, dat ge mij eens komt bezoeken! Komt binnen, ge zijl mij hertelijk willekom Haast u, dat ik den grendel weêr toeschuif, en volg mij in dachterkamer, want ik heb u schrik kelijke dingen te vertellen! In d achterkamer nam zij plaatsin den zetelstoel, toonde aan haren neef ne stoel die bij de talël slond en zegde: Ik was juist bezig met mijn henden te voeteren; de beesten, och armen hadden dezen middag nog niets geëeten; en mijn bee- nen doen mij zoo geweldig zeer, daarmede heb ik u wat lang lalen wachten. Daar is weinig aan gelegen, moei; als ik wat hard geklopt heb, dan was bet omdat ik peisde dat ge mij niet gehoord had Maar wat hebt gij toch aan uw wezen! is 't van te vallen of vau ergens tegen te Inopen? ge zijt bijna onkennelijk Voor alle antwoord begon de oude overvloedig te weenen. Wat is u noch overgekomen, tante? - Wat mij overgekomen is. Karei, antwoordde zij al snikkende, van daag is er iemand mij komen mishandelen in miin eigen huis; waart gij over een half uur gekomen, misschien haddet gij dit schelmstuk kunnen beletten; dat uw arme oude moei in haar huis bijna doodgeslagen wordt! Ik, die niemand heb om mij te verde digen! Maar, moeie, uw honden! Och, neef, ze zijn altijd hier, nevens d'achterplaats, en 't is in de voorplaats dat ik mishandeld en geslagen ben geweest! En kent gij den dader van dit lalhertig stuk O, zeer wel, 't was bakker Garièr! E11 om welke rede,tante? Och, wist hij hel zelf? om een beuzelarijEertijds heb ik de goedheid gehad hem eenig geld te leenen op diversche juweelen die hij van zijn overledene yiouw gei rld heeft, en nu zou hij die kleiuooden willen hebben en 't geld behouden. Eu op uwe weigering heeft hij u mishandeld! Ja, hij is hier dronken ingekomen, en heeft mij zoo deer lijk getrakteerd, dat ik meinde er onder te bezwijken. Maar, ver volgde zij, nijdig met bare uitgebrokkelde tanden op de lippen bij tende, wreken zal ik mij doen, al moest het mij duizend gulden kosten. Duizend gulden, lieve tante! Ja en »og meer! Want, mij bestelen en dan nog mishandelen in mijn eigen huis! Karei, omdat ik spaarzaam leef en niet ver kwist, ze zeggen dat ik gierig ben Laat ze maar klappen, taute! Gierig ben ik niet, maar spaarzaam; doch nu, om mij te wreken, zou ik alles geven, duizend gulden mag het mij kostend Duizend gulden, zooveel is een bakker niet weerdik ken iemand die dezaak voor veel mie der zou willen onder handen nemén! Karei, sprak het boos wijf, met ernst, den baas sterlings beziende, is dal gem-ind? Wilt gij op u nemen den bakker te doo- den? ik geve n straks duizend gulden. Neen, moei, antwoordde de schelm, duizend gulden ware te veel; als uw gramschap over is, zoudt gij spiit hebben voor uw geld; maar geelt mij slechts twee honderd gulden, ik ken eenen kwant die zich met de zaak zal belasten. Maar, is 't wel zeker? Geen werk, geen geld! ik zou wel die 200 gulden verschieten, want ik heb. Godlof, geen gebrek aan geld, maar eeniegelijk kan altijd zoo aanstonds, om zulke zaken, geen 200 gulden uitzijn kist nemen. Zekerlijk, Karei, en uw moei zou dit van u niet wilien. Maar hoe zuil gij dezaak aan boord leggen, dut zou ik willen weten? Niets eenvoudiger. Zondag is 't Kermis bakker Garier zal wederom lang in d'herberg blijven zitten, en als hij bij nacht,zat en vol gedronken, naar huis gaat, zal er met hem afgerekend worden. Waarlijk, sprak de oude, Karei, ge zijt een rechte öel; ik ben er grootmoedig op, dat gij onder mijn toezicht zijt opge kweekt; bakker Garier, dit zal u leeren mij, in mijn eigen huis te komen slaan. Vertoef hier een weiuig, ik heb juist gisteren eenige waardijen ontfungen en zal u de vereischte som dadelijk behan- digen. E11 de toeverheks ging al slijpvoetende naar het zolderkamer ken, waar haar geld in eeu ij'eren-kist was opgesloten. Ondertusschen bleef Karei Klinke diepdenkende zitten. Bliksems! peisde bij, dit verandert de zaak!... ik meinde mijne moei te vergeven, als zij weigerde mij te helpen.... Een ge vaarlijk werk! een taai meusch als zij, sterft zoo gemakkelijk niet

Het Land van Aelst | 1883 | | pagina 1