Rampen, Misdaden en Ongelukken. lie Belastingen. De Dank m llupelmonde. Overzicht. Kerkelijk Nieuws. In 't Paleis- Aalst-Kermis. Laatste nieuws. BRUSSEL. Zondag avond is in de Spaarstraat een vrouw vsn 66 jaar, uit de venster gesprongen, en is korts nadien in St Jans-Gasthuis gestorven. Maandag avond, in de statie van Bou- lers, op de linie van Brussel naarNamen, wilde een statiebediende- lampontsteker op den trein springen, viel en werd onder de wielen verbrijzeld. Maar 26 jaar oud en van St Genesius-Rhode, alwaar hij meinde te gaan vernachten. Maandag noen is op de kaai der Bois des Construction een kind van 10 jaar, Jeannetje Van Bug- genhout, onder 'ue kamion geraakt en haar twee beenen zijn ge broken. 't Ongelukkig schaap ligt in St Jaus~Hospitaal. Er gebeuren te Brussel veel geheime schelmstukken, ten gevolge van 't zedebederf, en veel kriemen, waarop de Justicie geen recht heeft of niet kan achterhalen. ANTWERPEN. Maandag avond hebben een zestigtal solda ten in de Lepelstraat gevochten, en hebbende Policie mishandeld. Dijnsdag is op de oude Vaartplaals een melkvrouw met hare kan gevallen, 't peerd liep voorten den voet der melkvrouw werd over reden. Een der bedienden van 'ne zaakwaarnemer, de genaamde H. Van der B. moest 'ne wissel gaan ontvangen van 119o fr. en is er meê weggeloopen. Be gast is maar 19 jaar oud, over 5 jaar was hij met 'ne wissel van 5100 fr. scherreweg gespeeld en heeft dan een jaar kot uitgedaan. Aan den hoek der Prinses- en Keizer straat zijn twee minderjarige kinderen door een rijtuig gekwetst, zonder schuld van den koetsier, want de kinderen zouden zelf tus- schen de wielen geloopen zijn. 'ne Kleermaker zekere P.... is dijnsdag slecht gevaren, door zijn schuld; zich onder gemein volk gemengd, ten beste gegeven en eindelijk van horlogie, keting, gou den speld, ring en geldbeugel beroofd en op straat gesmeten.... Zoo gaat het: die zich onder den draf mengelt, wordt vau du var kens geëuten. Tegen Antwerpen, te Schelle, een soldaat van 't 4* linie A. J. Moens, geboren te Andegem of Audegem.waszondag gaan zwemmen in 't water van den molen en is er verdronken. VERDRONKEN: Vijf Bresilianen die te Brussel in d'Universiteit studeeren, waren voor eenige dagen te Floreffe; ze gingen erwoens- dag baden, en drij van de vijf verdronken ellendiglijk. POSTEL: Maandag is een hevig ongeweerte losgeborsten over Moll en 't omliggende; de bliksem heeft 't vuur gesleken aan de kerk der Norbertijnen te Poslel,doch met spoedige hulp is het vuur bijtijds gedempt. GENT, 26 juni. Zondag avond rond 9 ure, is ineene herberg der Wijngaardstraat te Gent, een moordpoging gepleegd. Een per soon heeft een zeventigjarige metser ten gronde geworpen, met slagen overladen en hem verscheidene stampen toegebracht in het aangezicht, op de borst en in den buik. Het slachtoffer is in een erbarmelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Door het snel varen van een sleepstoomboot, is zaterdag namiddag een erg ongeluk gebeurd te Langerbrugge. Een schipper werd zoodanig door het roer van zijn schip getroffen, dat hij over boord geslagen werd en verdronk. Eerst dijnsdag heeft men zijn lijk opgehaald. Ongeluk te Westoutre. Verleden woensdag is te Westoutre een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De molen van Waenenboer verkeerde sedert eenigen tijd in een zeer slechten toestand. Een molenmaker van Kapel (Frankrijk) met zijnen dienstknecht, waren gekomen om hem te herstellen. Terwijl zij aan hun werk bezig waren, splitst de molen schielijk in twee ten gronde. Dedienstknecht van den molenmaker, een jong getrouwde.die2 kleine kinderen heeft, werd geheel verpletterd en levenloos heeft men hem onder de puinen uitgehaald. De molenmaker heeft men nog levend tusschen de twee molensteenen uitge haald, maar zijne ribben waren gebroken en geheel het onderste deel van zijn lichaam vermorzeld. Nogtwee andere personen hebben verschrikkelijke wonden bekomen. De molenaar alleen heeft den tijd gehad, terwijl de molen viel, er nog uit te springen, en is gelukkiglijk ontsnapt. De dieven beginnen zich te Beveke, bij Oude- naerdeook te vertoonen: zij hebben konijnen gestolen bij D. M.; daags nadien hebben zij bij M. O. G. den wasch weest leenen: hij was 25o ff- wee'd zegt meo» Sedc: t Jicu avond liebb^ _waaiy Aalst, is de steenbakker Petrus Slagmulder, uitzijn huis'gaande, doodgevallen, viijdag vau dander week; te Wortegeh, 'ne vent rijdt om zavel, valt van zijn kar en wordtdoodgereden, is zaturdag begraven; in Frankrijk is de Minister van Oorlog schielijk ziek geworden en ligt krank te Vichy. Zondag 24 Juni, is er op de route van Haalteit naar Burst, niet verre van de statie van Haaltert een kind van drij jaar door den machinist van de dood gered. De trein was maar To a 75 meters van het kind meer, toen de machi nist het bemerkte, de trein stil hield, bet opnam en nog eenige schreden voorwaarts reed, waar hij aan eenen' barreelkwam en het kind aan den barreelwachter gaf; zulke heldhaftigheid zou moeten beloond worden. BLIKSEM. Maandag ten 1 ure, is te Vorselaar de woningaf- gebrand van H. Van Dyck; dito dag, te Arendonck een blok huizen afgebrand; zelfde maandag te Waver op gehucht Stadt, het huis afgebrand van M. Bisquet. DOORNIK, 24 juni. Ten gevolge van het onweêrvan donder dag, beviuden zich de velden en weiden in den omlrek van Door nik in een betreurensweerdigen toestand. In minder dan een kwar tier, werd den oogst door den hagel totaal vernietigd. Te Peruwelz werden twee beenhouwers, die zich aan den ingang van het slacht huis bevonden, door den bliksem getroffen; de eene werd op den slag gedood de andere is geheel lam. Wij ontvangen uit Waarschoot, over de twee brandrampen nadere bijzonderheden Maandag rond 1 ure 's morgeDds is een onweder boven onze ge meente losgeborsten; de bliksem heeft het vuur aangesteken ter hoeve van den heer Jan-Baptiste De Walsche, landbouwer, wijk llooge-Voorde (Akker) met het noodlottig gevolg dat geheel het huis, kleederen en meubelen door devlammen zijn vernield gewor den. Schuur, stalling en vee zijn bevrijd gebleven. De gebouwen be- hooren aan de hospicen van Gent en waren tegen brand verzekerd, alsook de meubelen van De Walsche. 's Namiddags waren wij te Lembeke, alwaar wij den brand ge zien hebben, op hetzelfde uur uitgeborsten in de schuur van den heer Vincent Goole, schepen en landbouwer, terzelfde gemeente. Geheel de schuur met haren inhoud, waarondereen paard en vier varkens, zijH de prooi der vlammen geworden; de overige beestia- len zijn gered. Niets was bier verzekerd. Fondsenblad. Alwéér eene brandramd teZELEwijk (Helst). Woensdag mid dernacht zijn gansch de Malagiën met al den landbouwershalm als ook 2 koei beesten en 1 verken toebehoorende aan L. Hooghewys- De Galuwe ten prooi van't vuur geworden benevens twee werkmans- wooningen waaruit men bijna niets heeft kunnen redden;/,ij waren bewoond door Jan De Bock en J. Van Benedenjden laatstgenoemde had er zich maar over acht dagen gehuisvestigd; de aanpalende ge- buren ten getalle van 6 hebben bij liet vluchten hunner meubelen groote schade geleden, er moeten te Zele brandende duivels rond- loopen of de kaart is valsch. Tusschen vrijdagen maandag zijn er t'Antwerpen wel 10 diefstallen geweest, o. a. 'ne Gentenaar die op een bank der Han delslei in slaap was gevallen, 's morgends wakker wordende, was zijn horlogie verdwenen. recht, vatte de moordenaar gemeenzaam bij de hand en hem aan den eenen kant geleidende, maakte hij zich bekend en deed onbe wimpeld den voorstel van hem, mits goede betalingnaar hetkasteel zijns broeders te vergezellen om er als zegelbewaarder aangesteld te worden. Karei, geen kwaad vermoedende, was door dit aanbod niet wei nig gevleid geweest en daar hij dacht aldaar zijn voordeel te kunnen maken, bad bij gretiglijk den voorstel aangenomen, ('t Vervolgt. PRUISEN. Het wetsontwerp, dat t. •Srlljk een eerste stap is tot den godsdienstig-i -1<% is na een zeer kort besprek iif deuLandhg eind. De liberalen, die overal leven van verdruk Ving en onrecht, zijn ontroostbaar. De gazette va. .eulen betreurt dat de Staatshoofden zich aan den wugeu spannen van den Paus van Rome, en roept uit «lat Bismarck, naar Canossa is gegaan !Maariud<rdaad, 't is nog verre van daar; want de kathol iel sa gen met rede, en Kardinaal Jacobini heet iaar- over ook nog eene nota aan 't goevernene t ge zonden, dat de rechte weg van den gods Ji-o ligen vrede is de onderhandelingen met Ro nt UA pen goed einde te brengen. Nu, wat doet Bi 4 i 11 plaats van den rechtenwegte volgen, laat j eens klaps daar,de onde; handelingen met be V kaan en volgens zijn eigen goeddunkeu stelt hij tanden Reichstag een wetsontwerp voor, dat, wel s waar, eenige grieven der katholieken herstelt, nr.ar uog- tansdengrondvan denKulturkampfniet wegneemt, de meiwettegen de vrijheid der seminari en het Staatstribunaal voor geestelijke zaken. FRANKRIJK. Z. H. de Paus heeft aan Pre sident Grevy 'nen eigenhandigen brief geschreven om hem voor oogen te stellen de Kerk volgiug die aanstaande is, en hem te bezweren lang van Kerk en Staat, die heillooze te weren. Het Concordaat wordtdageli den in den geest en de letter; het i> priesters wordt onmogelijk gemaakt;! ze van hunne jaarwedden omdat zij kende plichtvervullen, te weten goddel. boeken veroordeelen. Die brief heeft in gansch Frankrijl indruk gemaakt; zelfs vele liberalega 'en geven den Paus gelijk, en vinden het roe! *08 nu in Frankrijk den Kullurkampf te beginm De ministerraad is bijeen geroeper - Ferry zal aan den Paus beleefd antwoordenda ansch ministerie den vrede Rome begeereg jnoge- lijk is. Volgens een ander bericht, zal Grevy zelf dit antwoord doen. Als 't mogelijk is! Neen, met^iet tegen woornig ministerie is 'tnietmogeU want de vader der Kerkvervolging is Ferry er 1 artikel 7 tegen het Katholiek onderwijs. c.,¥ »mo' 't Lie- -allen af eschon- aan der rberooft Jaarb! ij- Tegenstrijdige tijdingen komen c,r ,fcoudend aan den dag over de Tonkijnscbe Kw-^iie. Heden bereidt men zich om te vechtep, morgen - taan de vredesonderhandelingen op goeden voet. Zeker is 't dat beide Mogendheden aarzelen <j i den strijd aan te vangen China is beducht voor de fransche Macht, en Frankrijk vreest veel geld,en bloed te verspillen in dien verren oorlog, zonder groot nut en tot de meeste voldoening vanzijne vijanden in Europa. De Chineesche afgezant te Park s zoekt eene Mogendheid die als middelaarster io« willen op komen, en Rnsland schijnt die ro) willen aan- veerden. Tusschen de Annamieten en de Fr.mschen is de strijd ophanden. Genen zijn verstout door de laat ste nederlaag van den konimanda' Livière^ en bezetten eene sterkte niet verre 1 a a™cht sonaten z" Hanoi. 12 •'hai ver- om aloaNiE. De opstanov ..fjnen tot onderwerping geneigd, op voj <JVVüe van alge- meeue vergiffenis. DeTurksche Facluis behendig genoeg geweest om hunne troepen tè omsingelen, en de Albanezen vroegen een wapenstilstand van twee dagen. NEW-\0RK, 25 juni.—Te Gibson-town, inzuid-westelijk Pennsylvanië, is eene stokerij, met 8000 vaten whisky, afgebrand. Het verlies bedraagd, 500,030 dollars. Door de ontploffingen, die den brand vergezelden, werden 18 per sonen enstig gekwetst. KAIR0, 25 juni. Door eene depeche van de gezond- heidskommisie te Damietta wordt bevestigd, dat dealdaar heerschende besmettelijke ziekte, de cholera is. Het aan tal ziektegevallen neemt toe. Eene andere depeclite later afgeztnden logenstraft echter dezo bewering, Schouwburgramp te Dervio. Wij ontvangen dato 25 dezer de volgende depeehe uit Rome: Te Dervio in de provincie Como, isgedurende de vertoo ning een brand uitgeborsten in den schouwburg. Er zijn 47 dooden en 10 gekwetsten. Geele Koorts. De geele koorst te Rio-de-Janairo is volgens de laatste officieele berichten van daar, op het einde van april in de stad iets verminderd, maar daarentegen in de haven toe genomen. Op duitsche schepen onder andere waren tot bet laatste van april slechts 1 gevallen met doodelijke af loop voorgekomen. Een wolkbreuk had er de temperatuur wei doen dalen, maar men vreesde, dat het door de ge weldige regenmasss's op de stroten samengevloeide mod der aanleiding zou geven tot uitwasemingen van gevaar lijken aard. Ook op andere kusten woedt de verschrikkelijke plaag. Eene depeche vandaag uit Vera Cruz, meldt dat aldaar de gele koorts vreeslijke verwoestingen aanricht onder de Europeanen en Amerikanen. Gedurende de twee laatste maanden waren er duizend personen aanc'e ziekte gestor ven. ST-PETERSBURG, 24 juni. Ongoveer 2ooo gevangenen voor misdaden van gemeen recht of van pol-tieken aard, zijn dezer dagen op stoombooten uit Thierem te Tomsk aangekomen. De typhus, bloedloop en de pokken waren aan boord. De gevangenis is opgepropt met zieken. Den typhus woedt in de kazerne van het "tweederegi- ment der genie, in garnizoen te Montpellier. Tweehonderd soldaten liggen in het gasthuis, door de verschrikkelijke ziekte aangedaan. De kaserne is verlaten, cn de troepen le geren in het open veld. ST-PETERSBURG, 28 juni. Eenedepecbe uit St-Peters- burg meldt dat een molen, eigendom van den Staat en op de Newa gelegen, de prooi aer vlammen geworden is. Drie duizend balen katoen en eene loods met hout om te bouwen, zijn verbrand. De schade beloopt 4,000,000. fr. Ter gelegenheid der Kermis, zijn al de kunst stukken van St Martinus-kerk uitgesteld. Een der voornaamste Oversten uit Noord-Amerika is Roomsch Katholiek geworden; de Bisschop van Dakota heeft hem plechtig gedoopt; men verwacht daarmee een groote toenadering tot het Christene Geloof, van den stam der Sious, de talrijkste uit Noord-Amerika. Men bemerkt t'Amslerdam, alwaar Volkeren komen uit alle Landen der we reld, dat de Katholieken met manhaftigheid hun Geloof durven belijden; in een der katholieke kerken bleven twee Turken een uur lang, op den grond geknield. Onder de Chinezen zijn ook ka tholieken, en terwijl Protestanten en Lutheranen en al wat zich van de Kerk afscheidt, dat zij ver anderen gelijk de mode, al de Katholieken blijven onder d'artikels van 't Geloof, die nog altijd de zelfde zijn van Petrus tijden af. Bisdom van Gent: De E. H. Van Bellingen, direkteur der kapel van Vogelboek, aan Meirelbeke, is pastor vau Borstbeke benoemd. Zondag is Z. H. Mgr Goossens, te Meche'en in de Bedevaartplaats van Hanswyck, hij is daar plechtig Bisschop gewijd en gaat naar Namen als Hulp-bisschop. De ge zondheid van Z. H. Mgr De Battice is verbeterd: voor eenigen tijd heeft de geliefde Kerkvoogd een volkomene rust ïioodig. Moge Ons Heer hein de gezondheid terug geven en sterkte voor zijnen Apostelijken arbeid. Een nieuwe Bedevaart naar Gourdes is vastgesteld op 10 September aanstaande. Verdere inlichtingen in ons Bureel. Ja, hoe is 't daarmeê? Met die kapitale zaak? 22 miljoen en half op kafl'é, genever, tabak en personneel! Niet alleen die schromelijke som per jaar, en dat de jaren zoo dik bijeenliggen; maar daarbij de krenking en vernietiging van een zeker deel der Belgische Nijverheid! Dat is grof, dat is wreed! Ook gaat er voortdurend een algemeen geschrei op. Veel Liberalen moeten in hun hert bekennen, dat die schoolonkosten een opperste dwaasheid is, dat men b. v. zottelijk en krimineelijk handelt met to miljoen 'sjaars meer uitte geven, als de leerlingen met den helft verminderd zijn; veel liberalen beginnen zuur te kijken naar die kos telijke schoolpoleizen, maar de partijschap houdt hunnen mond gesloten! DE BELASTINGEN- De Chronique schrijft wel dat d'oorlogsschat- ting door de liberalen aan Belgenland opgelegd, hooger beloopt dan degene der Pruismans aan Frankrijk; doch er wordt komedie gespeeld; de Radikalen zijn al half overhaald; Frère heeft ver- scheide wetten tegen 't katholiek gegeven; de Vrij dom der Seminaristen van de Milicie is afgeschaft; men erkent in niets meer den Dienst van den al- machtigen Heer en' Schepper; er is een wet ne4r- gelegd, om de Gouvernementele macht in de kie zingen te vergrooten; een ander wet, verplichtend onderwijs; men spreekt van een Inkwisitie, die in de kloosters en koventen zou dringen, om de goederen te kennen en 't personneel; Radikalen en liberalen willen vrede teekenen op den rug der katholieken, en als gehoorzame schapenzullen de liberale Gekozenen toch een groot deel der ge vraagde Lasten stemmen. Zoo zijn de zaken gestaan en gelegen; zoo wor den d'arme Belgskes gestroopt en van hun Vrij heden beroofd; de komedie is opgemaakt, elk heeft zijn rol, elk krijgt zijn deel van den koek, en hebben de menschen geen geld meer, ze kun nen zij maar leenen of hunnen huisraad verkoo- pen. 'l Is wreed, gelijk ons schoon Belgenland geschraminkeld wordt door die Liberaalderij. En men wete het op voorhand: Zoolang die Ministers aan 't hoofd blijven, 't zal zijn: meer betalen en gedurig betalen en zonder ophouden betalen!!! 'ne schoonen troost en encouragement voor de li berale Kiezers! Casi.mier. V.'ii c* Url'.'etei* iiftimven.' St** piuu. kyh.fcuiic/. - A/ijt gij list, Casimier, die de Keuuinginne opmaakt? Casimier. Ik Sirel Sire. Ja eiken keer dat ze mijnen kop ziet, 't is altijd te zagen en te Barren, tegen die Ministers! Casimier. 'k Vraag Uw Majesteit wel pardon. Sire. Tegen die Ministers, dat ze moeten hun demissie krijgen. Casimier. Dat zeg ik ook! Sire. Dat ze met hun politiek 't Land ten on deren brengen en een malledikse werpen op mijn Familie. Casimirr. Groote waarheden, Sire! Sire. Altemaalbel et bon, maar hoort ne keer, 'k en wil die kabalen in myn paleis niet; 'k wil heer en meester zijn; 'k en wil voor 't politiek in de vrou wenstraat niet wonen. Ca8imikr. Sire, als g'het mij permetteort! Sire. Klappen is gemakkelijk. Casimier. 'k Wil u zeggen, Sire, dat als Haar Majesteit my d'eer doet van mij aan te spreken over 't poiitiek. Sire. Ziet ge well Casimier. Dat ik haar carrément de waarheid zeg, gelijk aan U, Sire; Ja, dat Uw Majesteit naar Laken ging, Sire. Wel, wij zijn hier te Laken! Casimier. Ik wil zeggen naar de kerk van La ken en daar hoorde aan 'tgrafvan zijnmama zaliger, hij zou een stem hooren die hem zou zeggen:Leopol- dusl Leopoldnsl houdt u in op dien weg van kerk- vervolgerij Sire. Wat hoor ik! gaat ge mij ziek maken! Casimier. Sire, 'k moet spreken, of't zou mij kwellen tot op mijn sterfbeddejik die de gelegenheid heb u vrij en vrank te spreken, ik moetude waarheid zeggen. Sire. De waarheid, 'tis wel, maar altijd die bittere bemerkingen! Casimier. —De bitterste medecijnen zijn de beste, Sire! Sire. Maar, ge ziet toch alles zoo zwart in, Casimier. Casimier. Ik haal feiten aan, Sire; de belastingen! Sire. Ze zullen er den helft afdoen. Casimier. Nog te veel, er kan gespaard worden; veel Belgen komen, met wel te werken, moeielijk toe.... Eu al die goddelsoze dekreten, wat beteekent dat in een Christene Land? Kan dat de Normale toestand zijnl Neen, troebel en onrust! Waarom was 't noodig die Onderpastorijen af te schaffen? Sire. De dienst zal zoo wel gaan als vroeger. Casimier, Zijn 't Vrijmetsers van Ministers die daarover mosten oordeelen? Voor Bara en Vau Hum beeck /.ouden er geen Priesters moeten zijn, maar elk is «laarmeê niet gediend! En die kerkhofschen- dingen! on die af brekingen van fondatiën, en nu den oorlog tegen die Seminaristen! Sire. Hebt gij gelezen wat Bara daarover ge zegd heeft? Casimier. Ja, Sire, 'k heb dat gelezen; Bara is een frank wnlejonk, 'ne cynieke spotvogel die ver geet dat hij ook van geringe afkomst is.... Al zijnen praat is niets als stout gezwets; allemaal drogrede nen.... En Frère begint du toe te geven aan de Radi kalen.... Nu zal 't alle dagen iets nieuws en iets versch zijn, tegen kerken en kloosters, tegen al wat katholiek is, tegen Sire 't Is nu wel, Casimier, ge gaat mij we derom ziek maken; 'k zou u 'ne keer in mijn plaats willen zien! Casimier. Sire, ilc ben tevreden in mijnon staat; maar reëel, mag ik veertien dagen mi in voeten in uw schoenen steken, ge zult een verandering zien! Sire. En wat zoudet gij doen? Casimier. De Ministers wegzenden, Sire, de kamer ontbinden, Sire, een vrije kiezing inrichten, Sire, en ware t noodig een kiezing gelijk in 1831, de j Lasten van Leger en Onderwijs verminderen, en j Sire. En u doen wegjagen! Casimier. Liever met eere weggogaan als met schande vu.len; Sire, de Radikalen komen op, en met dut Volk is geen buis t'houden. Sire. Dat weet ik. Casimier. Welnu, wie kan er 't Vaderland eed* den? De Katholieken en de Katholieken alleen; ach, Majesteit, ge schudt uw hoofd; weeral die Leger- kwestie; zijt toch liever Koning van Burgers eu Landbouwers als van die wilde soldaterij Sire.... Maar Sire is weg; eilaas! hij wilt van mij de waar heid hooren, maar hij wilt er zijn gedrag niet naar schikkenIu d eenzaamheid van Oostende zal ik hem toch eens goed onderhandelen. Zondag ten half twaalf, Concert door de Jonge Garde op de Groote Markt 's namiddags Groote Prijsschieting met den bal boog door de Clau- waerts, in d'Ark van Noë, 600 fr. prijzen; GROOT FESTIVAL; noo'.t zijn er zooveel Maatschappijen ingeschreven; er wordt gesjieeld op de Groote Markt, Keizerlijke Plaats en Esplanadeplein maandag Vogelschieting met de Bol in 't Muisken en in 't Slot; dijnsdag, Paarden- en Veemarkt; groote Schieting met de 11 Handboog in 't Muis ken; woensdag, prijsschieting met de bol in de Meiboom, vooruit een zilveren servies; Volksspe len in verschillige wijken, 's avonds Concert op de Groote Markt, door't muziek der Soldaatjes; Donderdag ten 10 ure op de-Graanmarkt, oefe ningen door 't Pompierskorps, 's avonds ten half negen,Concert op de Markt door de Jonge Garde. Zondag 8 Juli, ten half twaalf, Concert op de Groote Markt door de Jonge Garde en 's namiddags Groot Festival van Zangmaatschappijen aan't welk 39 Sociëteiten zullen deel nemen; er zal gezongen worden op vier plaatsen tegelijk; men tolt op het Programma vermaarde Koormaatschappijen van Antwerpen, Gent, Brussel, enz. Berlaere. Te Berlaere zijn er eenige liberalen die den gen. zenwinkel van Piet VanHumbeeck sterk aanbeve len en hem geern hun kinders toevertrouwen; en nu, Pieter, om er zich dankbaar over te toonen, komt Berlare te verrijken met eene nieuwe prach tige gemeenteschool, die er zooveel }van doen is als het vijfde wiel in den wagen en die aan de ge meente omtrent 60,000 frankskens zal kosten Welke tijden beleven wij toch! In Frankrijk heeft men nu d'Aalmoeseniers afgeschaft voor d'Hospitalen. Zoodat d'arme zieken nu van dien bijzonderen geestelijken troost zullen beroofd zijn! Te naaste week gaat de Kamer onderzoe ken 't voorstel van zes Radikalen om artikel 47 der Grondwet te veranderen.Dieven ongestraft laten en publieke verergernis geven, dat kan 't Volk nergens verdragen, noch I'Hofstade, noch in de Polders..., En zijn de menschen nu niet meer meester van hun deuren te sluiten als ze willen? Moeten ze misschien eerst de permissie gaan vragen aan die schoon liberaalkes?Janson, de Volksvriend op zijn Vrijdenkers, heeft in de sektiën tegen de Belastingennieldurven stemmen; hij heeft niet durven vragen waarom men juist de zaken belast, die 't werkende Volk meest gebruikt; en nu vraagt die fameuze Volksvriend dat die in d'officiéele scholen geweest is, later zou kiezer zijn., zonder exaam, ter-uitsluiting van de leerlin gen der vrije scholen. Zijn dip lïru.:;i%ars-2al- of zot? Ze roepen tegen de Belastingen enze plak ken op d'handen voor al wat Piet Van Humbeeck uitzet. DE CHOLERA. Inderdaad, die vreeselijke ziekte is buiten hare palen gekomen, buiten de verafgelegene Engelsche Indien, waar zij altijd verblijft, en reeds heeft zij veel slachtoffers ge maakt in Egypte. Deze tijding verschrikt Europa en niet zonder rede... God geve dat die wreede plaag verre van onze Landstreken verwijderd blijve Eerst had men de schuld willen op den Turk werpen, doch 't schijnt dat de geldzucht van Engelsche Overheden en de vrees van hunnen handel te beschadigen, de groote oorzaak is ge weest. Een felle schrik heerscht in Alexandrië en in Kairo, Konstantinopel enz.;veel Europeanen verlaten die landstreek; al d'Overheden komen te samen en nemen de noodige maatregels, terwijl in d'haven van Europa de veertigdaagsche maatregel wordt genomen. Uit Damietta wordt geschreven dat de ziekte die komt uit te bersten, den oprech ten Cholera niet is, dat hij voortkomt door be dorven voedsel en verrotting der wateren... Zijn wij door de Cholera bedreigd Eiken zomer na dert die ziekte de steden der Middelandsche Zee doch of ze dees jaar iu Europa zal dringen, is een vraag welke niemand kan beantwoorden. In alle geval, zal men niet slechtdoen, de Geneeskundige Commission te raadplegen en de voorzorgen te ne men, welke in een groote hitte, tegen die ge vreesde ziekte en andere moeten genomen worden, en 0. w. aan 't hoofd staat: de reinheid van hui zen, koeren en straten; het vermijden van onrijpe vruchten, gewassen eu fruit; het nauwkeurig on derzoeken van levensmiddelen. De Barakken zijn willekom, als er geen prutser ij komt, doch er zijn hedendaags barakken, door de Logie rond gezonden voor't zedebederf; men vindt 000 kleine barakskes, die afgrijselijk vuil zijn, en met deze groote hitte oprechte bederfputten daarstellen. De Gemeente-Orerheid van Aalst zal waarschijnlijk den Policie-Commissaris verzoeken, van dees jaar bijzonderlijk op de Barakken te letten. Welke afgrijselijke schelmerij! en die zoolang geduurd heeften zooveel menschen bedrogen. De weduwe Waterschoot had een Bank en een groote steenbakkerij; alles scheen daar briljant te zijn; zij had op de Nationale Bank een tegoed van 2 miljoen en half; veel menschen leenden er hun geld; en alles was valschheid en bedriegerij; val- sche wissels, valsche bons, valsche bandteekens. De weef steekt hel op haar twee medehelpers Snorbusch en Roosen, de laatste een bediende der Nationale Bank; Snorbusch eu Roosen willen alles op de weef steken. Dit vermaard Proces heeft verscheide dagen voor d'Assisen van Gent gestaan en is vrijdag gevonnisd; de Jury moest op 56o vragen antwoorden; M. De Baets, advokaat vau Roosen, had gezegd dal indien men zijn kli- ent veroordeelde, de Nationale Bank kon betrok ken worden, om de verliezen schadeloos te stel- [tii. En waarom niet? Deze rede zal de Jury niet

Het Land van Aelst | 1883 | | pagina 2