28 Monday '15 Juli 1885. 'Tivno "J&yO. 24s<e Jaargang. GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. Gemengde Berichten Overzicht. G&STON ULAMSikEIIT Eerste Binders yan Vlaanderen, A' •vcistó^&asfisfcis BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Aononcen 20 centiemen per regel.. Annoncen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AEIST AALST, ZATURDAG 14 JULI 1883. G'heel de wereld moet bekennen dat Aalst zondag laatst een buitengewone Kermisdag heeft gehad,dank aan 't Land van Riem en aan de medehulp van het Stadsbestuur.... 40 Zang-societeiten 1 Sociëteiten uit Brussel, Antwerpen, Gent, Audenaarde, Sottegem, Terasche, Zele, enzoovooris; 'ne Stoet, merkweerdig om aanschouwen; lang bij lang, met talrijke rijke Standaards en Kartels, en opgeluisterd door de Mu- zieken der Jonge Garde en der Soldaatjes. D'eer van Aalst werd deftig gekaveld; op 't Stadhuis stonden vele heeren van 't Magistraat om de Sociëteiten te verwelkomen en den Eere wijn aan te bieden. Aan elk der vier Theaters waren bijzondere Personen voor d'handhaving der orde en de terhandstelling der Ee- re-metalen. In een woord, gelijk in duizend Nie mand weet in Aalst van zulken Kermisdag te spreken. De PROVINCIALE Raad heeft 1000 fr. uitge steken voor hei inrichten eener model-hoppeteelt te Aalst... Als't Ministerie dat sommeken weer niet wegcijffert 1 De Gentenaars halen in de Kamer geen eer van hunnen Burgemeester, sieur Lippens; hij maakt er de liberalen belachelijk. Op einde Juli is er te Brussel kiezing, om den dooden Senateur Hanssens te vervangen... Hanssens had in den tijd een testament gekregen van een me nigte miljoenen en gaf veel aan liberale inrichtingen. Een der bijzonderste ijzeren-wegen is zekerlijk dien van Brussel langs Beveren bij Audenaerde, van Kortrijk naarRij- •el; hol is oindie rede dat de statie van Beveren 'ne gemakke- lijken uitweg voor menschen en beesten moet hebben; het betaamt dat de inwoners daarvoor zorgen. België is reeds verdeeld in Vlamingen en Wa len* in katholieken en liberalen de verfranschte pensionnaten en collegiën verdeelen Vlaanderen nog in Franschsprekende en in Vlaamschsprekende. De burgerklas lijdt bijzonderlijk door die verfranschte Pensionnaten;'t en gaat overal zoover niet als bij Siska Van Roosemaal, maar het trekt er toch op. 't COLLEGIE van Antwerpen heefthet voorbeeld gegeven van een Vlaamsch Stukje op te voeren. V Nooit is er in een Kiezers-Vergadering meer geestdrift en oprechtere toejuiching geweest, dan als M. CHARLES LIÉNART herhaaldelijk uitriep: Vrij Ónderwijs en Vrij Leger 1Dees feit is van een ze;r groote beteekenis. 't Is i5o,ooo fr. dat de Militaire school te Brussel jaarlijks kost, voor de 4 cadetjesdie er onder wezen worden., 't Roept vengeance!. Opzulkewijze MOET ons Landeken naar de diepste armoede. De vraag voor een model-hoppeteelt in Aalst, is gedaan geweest door M. Em. Van MOSSEVELDE, Provinciaal Raadslid Yan Deadermonde. V De Koning mag zijn huizen, landen en wande- tuigen, verhuren aan zijn hovelingen; want- recht is recht,en elk is heer en meester van zijnen eigendom; maar d'Ouders zijn meer meester over hunne kinders dan de koning en alle andere rijke menschen over hunne goederen. Ze meinden dijnsdag dat CHAMBORD gepas seerd was; doch alsdan is er een schielijke onver wachte hoop van beternis gekomen, en de tijdingen van donderdag waren beter. Chambord kent zijnen toestand en is zeer gerust. Al gelijk 't God blieft,zegt de brave Man. Chambord is de eenige zoon van den Due de Berry, die zoo wreedelijk werd vermoord in Februari 1820; in September daaropvolgende kwam de Chambord ter wereld. Moest Chambord sterven, de rechtstreeksche tak der Bourbons zou dood en teniet zijn. V God zij gelofd! de Cholera doet geenen voor uitgang en blijft in Egypte, langs Damiette, alwaar veel menschen sterven. Gaat het zoo voort, die stad zal half uitgestorven zijn,maar 't is er ook algrijselijk vuil in d'huizen en op de pleinen. Modderpoelen, staande en slinkende waters, lage en vuile huizen, brengen allerhande ziekten voort... In Spanje heb ben d'Engelschmans een publiek replement gekregen omdat zij door hun geldzucht den Cholera uit Indien hebben laten komen en nu nog voor de quarantaine aarzelen... Men vraagt ons om de probate reraediën die Hoogleeraar De Biock in zijn klinische léssen gaf, te doen kennen...'t En is nog niet noodig,'en t en zal waarschijnlijk niet noodig wezen, hetgene wij uitterherte wenschen.... Op den Doel, boven Ant werpen '.-n Lillo, is een gezondheidsiinie gemaakt en onder bet toezicht van militairen geplaatst. T'AMSTÉRDAM staan tentoongesteld 1304 ver- schillige granen en zaden uit Zweden. Daar en in Noorwegen zijn de zaden zeer krachtig, wegens de lengte der dagen in die streken. Des zomers heeft men er 17 k 20 uren daglicht, maar 's winters mag de lamp of de bougie of de keers ontsteken worden, als 't noeneten van de tafel is. V De Napoleonist CASSAGNAC is ia Frankrijk voor i5 dagen uit de Kamer gedreven... De Voorzit ter ging zeer partijdig te werk en is de schuld van alles. Bismarck geeft godsdienstvrede langs over een half deur. Hij is ziek, schrijven ze; dat hij betee- kent dat hij tusschen zijn beddelakens, de gordijn toe, moet mediteeren. Men zegt dat de trotsche Frère geweend heeft, van spijt cn vernedering wegens de woorden van den radikaal Janson-in de Kamer. .-. Men mag niet vergeten, wie er t'Aalst in 't VERBOND MÓET schrijven. Dit zal later te pas komen. Sire krijgt er geweldig van,in de Gentsche libe- 1 aal-socialistische volksgazetjesSedert dat Leo pold II zijn handteeken gezet heeft onder wetten en dekreten legende Kerk, wordt hij in de meetingen van Brussel en Gent niet gespaard. .-. De Wet op de nieuwe WERKMANSBOEKJES is afgekondigd. Er zal maar mogen opgeschreven wor den de datum der indiensttreding en van het vertrek des eigenaars van 't boeksken. i\\ De toestand is altijd even droef! en geen beternis te verwachten, zoolang die tegenwoordige Ministers aan 't hoofd blijven. Geen vrede of eendracht En nogtans,de tijden naderen dat de Belgen al hun eendracht zullen noodig hebben, om hun onafhanke lijk bestaan te behouden. Geen Vrede of Eendracht Allerhande slechte princiepen die onder de schaduwe der Liberaalaerij opgroeien en een aanhoudende oorzaak van wool Rig j zullen blijven. Vermindering van yrijheid en ongeloofelijke geld- verkwistingen De Nationale Schuld is sedert 1879 met 421,230,000 fr. vermeerderd. Het kan niet genoeg herhaald zijn; hel moet van buiten geleerd worden, om te toonen waar die Geuzerij ons brengt. Op o jaar, van 1879 tot 1883, is er 93 miljoen te kort, en al de Lasten zijn verzwaard Is dat ja of neen,Belgen!and ten onderen brengen? En in plaats van hun ooren en oogen te openen voor het algemeen geschrei dat er in België opgaat tegen de nieuwe Lasten van 22 miljoen en half, de Ministers en hun meerderheid gaan voortNieuwe oflicieele Scholen aangebouwd! het officiéél Onder wijzerskorps vermeerderd Athenées, Middelbare Scholen ingericht, die van jaar tot jaar meer geld vragen. De Ministers rekenen op de partijdigheid onder de Burgers, zij zijn verzekerd van na die bloedige gecsseliug toegediend te hebben, nog altijd door de liberalen te zullen herkozen te worden. Dijnsdag komt de Kamer terug bijeen. Dan zal de groote veldslag beginuenjde verovering der 22 miljoen en half', die inderdaad 33 £1 40 mil joen zijn, want d'opbrengst der belastingen is sterk bewimpeld. Gelijk Pruisen in 1870 zijn batterijen tegen Frank rijk richtte,zoo staan de liberale Ministers tegenover Belgcnland; de medehulp der radikalen hebben zij gewonnen door hun afschaffen der Onderpastorijen, dp-JVetten op Kiezing en Verplichtend Onderwijs; aaij hoo'gerhand is er iemand die de Katholieke Bel gen laat pluimen en stroopen, omdat een deel van den buit volgens zijn bijzondere inzichten zal ge bruikt worden de Katholieken zijn gematigd en vrcMievend, vijand van alle geweld;en de Vrijmetsers houden reeds hun zakken open, om 't afgeperste zweet en bloed der Belgen, in goudstukken veran derd, te ontvangen. Zoo wordt België door de Liberaalderij getrak teerd; zoo worden al de liberale beloften, doornen en priemen in 't hert des Vaderlands Tot hiertoe zegt het Ministerie niet of het al de Bela&tingen zal standhouden; misschien zal er iets toegegeven worden, iets anders in de plaats belast, memspreekt van Zout en Petroldoch déze zaak staat vast De liberale politiek vraagt geld en al- lijd meer en meer geld; en degene die voor Frère en Rara en Van Humbeeck kiezen; degene die zelfs sacrificiën van tijd en geld doen in 't voordeel van 't uoeraal, ze zullen zoowel betalen en meL d'Al- geweene Welvaart zakken, zoowel als de Katho- beken.» De toestand der zaken is dusdanig, dat: Leve.de Liberalen! dezelfde beteekenis heeft als Léve de Tweedracht Leve de verzwaring der Krijgslasten Leve een Leger van Reserve Leve de nieuwe belastingenen leve de uitputting des^&hïands Zaterdag zijn de prinsen van Or- graaf van Chambord outvangen. De heelt lang geduurd. De graaf.heeft k omhelsd, en dezen /V verlrok- den 'aan'deir stervenden monark, dl was toen hij ze ontving, en uitriep: Tk ijfn' te^: lukkig om dien zegen., want ik voel dat het einde naiert! De doktors kunnen zijn ziekte niet kenmer ken, en gaan eenenieuwe consultatie doen*. Somtijds is er schijn van beternis, maar volgens latere tijdin gen,gaatde verzwakking gedurig voort en vermindert alle hoop van genezing. Het laatste bericht Iaat een schijn van hoop op genezing doorstralen. In de fransche Kamer heeft Barodet met andere radikalen kwijtschelding gevraagd voor alle politieke misdrijven, en voornamentlijk voor Lowieze Michel. Maar 000 stemmen tegen 90 hebben dit voorstel ver worpen; nochtans de fransche kamer heeft, gelijk de onze, het geluk gehad van ioftuigingen te hooren ter eere van de afgrijselijke Commune. ROME. De graaf Boutenieff wordt eerlang te Rome verwacht in hoedanigheid van russisch gevol machtigde in het Vatikaan. In het Vatikaan is men geenszins ontevreden over de godsdienstige wet in de Pruisische Kamer ge stemd; ze wordt aanzienals eene schuld-afkorting en een eerste stap tot de volkomene bevrediging. Men verwacht met betrouwen het antwoord van Berlijn op de laatste nota van Kardinaal Jacobini. De kleine staten van Duitschland, die sedert 10 jaar Pruisen in den Kulturkampf navolgden, zien ook dat ze gedooid hebben. Het groothertogdom van Hesse gaat eene wet ma ken gel ijk, aan die van den Pruisischen Reichstag. Er is nochtans eene zaak die Bismarck niet ver kroppen kan; 't is het verwijt der liberale drukpers dat hij naar Ganossa is gegaan en zich aan den Paus heeft onderworpen. Dit thema wordt dagelijks door de liberale gazel ten opgediend, en daaraan moet men een artikel van Bismarcks orgaan toeschrijven, te weten dat de laat ste nota van Kardidaal Jicobini niet te pas kwam, en dat Rome zeer moeielijk is om voldoen. Nochtans de Staatssekretaris heeft in die nota niets anders gedaan als de onderhandelingen hersteld op den voet waarop ze Keizer Wilhelm had gebracht door zijnen eersten brief. TONKIJN bereidt zich tot 'nen krachtdadigen we derstand. Men vreest de vermoording der missionna- rissen. China zal niet openllijk met Frankrijk oorlo gen, maar onderduims de Tonkineeren helpea. In de hoofdstad Hut isde fransche consul door het grauw uitgejouwd en aangerand. Twee ministers, die voor Frankrijk genegen waren, zijn afgedankt en door Chi- neezen vervangen. Minister Challehel heeft aan de fransche Kamer eenige uitleggingen gegeven die ver zijn van alleduisterepunten te verdrijven. Ten eerste, 't fransch leger zal de Zwarte Paviljoenen niet vervol gen tot in het bergachtig gedeelte van Annam; ten tweede, er is geen kwestie van inlijving der provin cie, maar enkel van herinrichting en fransch protek- toraat; ten derde, men hooptgeenen oorlog met China te hebben. Die 3 punten zijn geenszins klaar; maar de Kamer moet toch de subsidiën stemmen. De wïjn is getapt, men moet hem drinken, zegt de Fransch- man. ENGELAND. Lesseps is bij Gladstone om de zaak der tweede Suez-vaart te vereffenen. Deongo- dis! Ti?.'.dlaijgk wil wederom per for:e in het Parle- Het akkoord tusschen 't goevernemerit eu de Sue'z- maatscliappij i* gesloten. De tweede "aart, a'3 r m0" gelijk is, moet voltrokken zijn in 't jaar 88. Engeland leent 2oo millioen franken, en heeft recht op een ondervoorzitterschap indemaatschappij. De toeziener der vaart wordt door 't engelsch goever- nement genoemd. Egypte krijgt één per honderd dei- totale winst. Er is grooten Volksoploop geweest te Brindes in Italië, voor een zeeschip in d'have, dal gerepu teerd was van de ziekte op te hebben. Rusland geniet eene betrekkelijke rust; de Nihilisten verge noegen zich met eenige brandstichtingen; de Ko ningin van Porlugaal is te Roomen geweest, doch wilde er niet als Vorstin ontvangen worden;'tis nog tans van 't naaste bestaans met Koning Humbertus; Roomen moet aan den Paus zijn, dat is te zeggen aan de Christenheid. of de VERHALEN UIT DE VOORGAANDE EEUW. Naar 't uitgebreid tcerk van S. Van der Gucht, Kunstschilder t'Aalst. 31° Vervolg. XXIV. Dieven bestolen. Florus Blankaeri was een laaghartige schelm welkers geweten bezoedeld was met moord en dieverij, en die in de gewoonte ver keerde van alle soorten jvan euveldaden koelbloedig te berekenen; maar de wreedheid die hij kwam te plegen, zonder die op voorhand te hebben beraamd en waarvan de gevolgen zeer noodlottig konden zijn, deed hem sidderen, en inderdaad, hij kon zich betrouwen op de gunsten van den minister Trautmansdorff en de toegenfgenheid van den generaal d'Alton, zoolang zijne handelwijze een schijn van recht zou hebben gehad; maar nu dat hij zich in de woonst zijns broeders pbchtig had gemaakt aan eene driedubbele moord, vreesde hij met reden naar verdiensten te worden gestraft. Florus bleef echter niet lang besluiteloos en weldra had hij in zijnen vindingrijken geest een voornemen gesmeed, dat, alhoewel gewaagd, hem zeer uitvoerbaar dacht te zijn. Hij had zijn peerd in de herberg den Engel gestald, vooraleer zich met baas Karei naar het kasteel van Meldert te begeven en hij spoedde zich nu met een duivelsch inzicht derwaarts terug, dat sléchts uit een brein kon voorkomen van eenen doortrapten fiel, gelijk hij werkelijk was. Te Bouchout gekomen trad hij zoo koel moedig mogelijk de herberg in. De waardin en hare meid bevon den zich alleen in het huis, kalanten waren er niet aanwezig, en mank Pierken was naar Aalst eene boodschap gaan verrichten. De twee vrouwlieden waren bez.g met eenige bierpotten te reinigen en zeer blijgeestig gestemd. Liesbeth had van den stond dat zij Florus de eerste maal had gez:en, veel genegenheid voor den kapitein der dragonders gevoeld en groot betrouwen in hem gesteld. Zij groette hem dan met veel beleefdheid. Florus beantwoordde haren groet, zette zich neer en vroeg een elas brandewijn. Liesbeth verhaaste zich om hem te bedienen, en terwijl zij den gevraagden drank aanbood, vezelde hij haar in het oor: Bazin, ik ben gezonden door uwen man en zou u eens in het bezonder wen schen te spreken. Zeer goed, mijnheer, luidde haar antwoord, ik ben ten uwen dienste, zijt zóo goed met mij in de achterkamer - tC Florus volgde de waardin in de aangeduide kamer, deze sloot de deur achter hun en bleef hem vragende, inde oogen kijkende staan. Vrouw, zegde hij, hetgene ik u te zeggen heb, is van de grootste aangelegenheid; men komt mijn broeder Gaston aan te houden en zijne meubels en geldkisten vast te zegelen, uwen man is, gelijk gij reeds weet, aangesteld als zegelbewaarder, waarvoor hij deftig zal betaald worden, maar hij mag voor het oogen blik zich van het kasteel niet verwijderen. Karei zag er vrij mottig uit, ik vroeg hem naar de oorzaak en hij gaf tot antwoord dat het was van spijt omdat hij zijnen post niet mocht verlaten. Nu slechts een uur geleden riep hij mij alleen en zegde: Zie, heer Florus, ik aanzie u als een zeer eerlijk man; ik viel hem in de rede voor hem te zeggen dat ik mij mocht roemen nooit iets oneerlijk te hebben bedreven. Ik geloof dan ook, hervatte hij, dat ik mij aan u ten volle mag betrouwen, en bij begon mij te verhalen dat gij beide al het geld dat gij bezit, uit vrees van bestolen te worden, bij nacht, dicht aan het karrekot, in den grond had gedolven, dat hij dacht zijn geld in veiligheid te zijn, toen bij zooeven toevallig had ontdekt dat gij beide afgespied zijt geweest door een der bosch wachters van den graaf, die het voor nemen heelt gemaakt het bij nacht te komen rooven. Zijt nu toch zoo goed, voegdehij er eindelijk bij, van mijne vrouw te verwittigen dat zij hel geld uit den grond moet ophalen en in onze kist sluiten. Dfze bekentenis van uwen man verwonderde mij niet, daarik wel gis dat vele landslieden, uit vrees der beroerde tijden hun geld verbergen, ik stond dan bereidwillig zijne vraag toe en beloolde hem zelfs u eene behulpzame hand aan te bieden.» De verbaasde Liesbeth stond als verstomd als zij hoorde dat hun geheim was ontdekt en al was zij eene doortrapte heks, toch had zij geen argwaan "an Florus Blankaert. Ik had het hem wel gezegd, sprak zij knorrende, dat hij zoo luidruchtig niet behoefde te spreken e 1 dat dikwijls de muren en boomen hooren hadden; maar wat wil ik er aan doen, mijnheer, mijnen Karei heeft altijd eenen stommerik geweest; toen den geld pot met aarde was bedekt, sprak hij eenige onvoorzichtige woorden en den opperboschwachter Laurent Peers, die bijna alle nachten, even als eenen Lesbeer rondzwerft, zal dit hebben gehoord, geluk kig voor ons allen dat hij van zijn ambt afgesteld is. Florus, die reden had het gesprek zoo kortbondig mogelijk te maken, nernam op eene slijpende wijze: Maar bazin, zouden wij niet beter doen, in plaats van hier zoo blijven te tateren, het geld dadelijk ui; de aarde te halen? men kan waarlijk niet weten wat er zou kunnen gebeuren, en ik moet noch heden dezen namiddag naar Aalst. Zekerlijk, mijnheer, maken wij spoed, ik beef van benauwd heid als ik denk dat het misschien reeds te laat is geworden. Laat ons gaan zien? Neen, neen, zegde Liesbeth, zich schielijk bedenkende cn Florus bij den arm terughoudende, eerst vooral moet ik de meid uit het huis verwijderen, ik zal haar naar de stad om mank Pierkén sturen, dezen is bij den kruidenier om winkel waren cn zij kan die helpen dragen. Zoo gezegd zoo gedaan, de meid werd weggezonden en Liesbeth sloot de deur achter haar in het nachtslot, wenkte Florus en begaf zich met hem naar het karrekot, schuins ovir den paardenstal op den achterlijst van het huis. Den arglistigen schelm sloeg eenen oogslag naar de plaats waar hij schuil had gezeten en derhalve zeer wel herkende. Alles bevond zich aldaar nog in denzelfden staat. Liesbeth onderzocht ondertursc'nen den grond en kon schier eene uitroeping van blijdschap niet bedwingen, toen zij zag dat de aarde niet aangeroerd had geweest, en even als het eerlijkste vrouwper soon des werelds, vouwde zij de handen te samen. God zij gelofd, zegde zij, dat men het geld, hetgene wij met onzen zuren arbeid en in het zweet ons aanschijns hebben vergaard, niet heeft gestolen, God zij geloofd! Zoo sprak die valsche helleveeg en trad in het karrekot, waar zij seffens terug uitkwam, voorzien van eene spa; toen zette zij zich op haren hurk en begon met veel oplettendheid den muur te onderzoe ken. Florus was nieuwsgierig genaderd. Ziet, zegde zij, eene schrap aanwijzende, dat met een snijdig werktuig in eenen steen was gemaakt, van aan dees teeken op vijf voet afstand in de richting van den paardenstal, daar ligt het geld. En even gezwind als een jonge kerel nam zij de maat met haren voet, en zonder geholpen te willen worden, begon zij driftig te del ven. Florus zelf was verwonderd van een vrouwpersoon zoo vaardig met de spa te zien wrochten, echter duurde het hem nog veel te ling, daar hij vreesde alle oogenblikken overvallen te konnen wor den. Dat deze, even als ik heb gedaan, zich eens had misgrepen, dacht hij in zich zeiven, cn in plaats van haren schat een menschen- geraamte uitgraafde, wat zou zij zeggen? Maar Liesbeth was veelte fijn om zich zoo grol te bedriegen, de beenderen die Florus toevallig had ontdekt, kwamen voort van den koopman dien Karei Klinke eertijds in zijn herberg had vermoord en uitgeplunderd, en zijne vrouw wist op een duim, de plaats waar hij hem had begraven. Eindelijk stootte zij met de spa op den ijzeren pot, en ditmaal kon Florus door het geluid bestatigen dat hetgeene dorre menschen- beenen waren die daar klonken. De fiel hielp baar den pot uit den grond ophalen, naar binnen dragen en in de kelderkamer verbergen. Nu zal ik eerst vooral, om geen achterdocht te verwekken, sprak Liesbeth, den put gaan vullen, en daarna open ik de deur en blijft er mij niets over dan u, mijnheer, hartelijk te bedanken. En ik, sprak den valschaard, ga mijn peerd zadelen en vertrekken; dankbaar behoeft gij mij niet te zijn, daar het mij waarlijk genoe gen doet van gedurende mijn kortstondig aanwezen alhier, eenig goed te hebben kunnen verrichten. Inmiddels had Liesbeth den put gevuld, zij plaatste de spa aan den eenen kant en begaf zich naar binnen. Florus liet zijn paard staan en ging haar op zijne teenen achterna; dooden wilde hij haar niet doen, daarvoor had zij zich te gemakkelijk laten misleiden, maar toen zij aan de achterdeur was gekomen, gaf hij haar een zoo geweldigen vuistslag op het hoofd dat zij bewusteloos op den grond neerstortte. Rap als de weerlicht stopte de moordenaar, om het

Het Land van Aelst | 1883 | | pagina 1