!)e viaauische Landdag. NIEUWS TAN D1EFTE .RAMP EK MOORD, 't Spreekt van zelfs dat aan't hoofd der RAMPEN EN ONGELUK KEN moet komen het akelig en vrceselijk storm weer van woensdag en zaturdag a'oad en nac:it. Wie heeft er van zijn leven zulk or kaan bijgewoond? En wat moet het geweest zijn aan de oevers der zee en op de zee zelve? Te plattelande en in vele steden is de schade algemeen en zeer aanzienlijk: boomen neergeveld, schuren en staakhuizen omvergesmeten, pannenenschouwen afgerukt, vensters geschonden, ruiten gebroken en andere diergelijke ongevallen. Te Imp eg hem is den bouten meulen omvergevvaaid; - te Welle een der groote kerkkruisen; t'Aalst, den muur van den ex-Nota ris De Vriendt, nevens de St Josefschool, wel 20 meters muur dat de puinhoopen g'heel de straat bedekten en gelukkig dat er geen menschenlevens te betreuren zijn; dit huis was juist sedert eenige dagen verkocht; op Mijlbeke, langs Popenrode, zaturdag nacht, boomen op een huis gevallen, dat de menscnen in allerijl moesten vluchten; t'H of stade, gehucht Eeckhout, bet laatste huis der Parochie tegen Gijseghem, de schuur der hofstede Langelet inge stort; t E e c 1 o o veel schade in de nieuwe prachtige kerk, een der groote vensters weggerukt; te Dendermonde, hooge tijen overstrooming;t Antwerpen een akelig tooneel, veel druk aan de Schelde; t'Ostende, de pakketboot naar Engeland, bijna in stukken geslagen en aanstonds moetende terugseeren; veel tele- gratpalen omgewaaid en de correspondentie belemmerd. Tc Parijs, 'ne schipper in 't water geslingerd en verdronken; ne man zijn klak afgewaaid, hij, er achter loopen, en door ne wagen dood gereden, in de rue de Courcelles, een dochter erg gekwetst door 't vallen van een dakschalie op haar hoofd en ligt in t gasthuis; tusscnen Manage en Braine.een pikeur en een baanwachter gedoo- v;rmiïs ~ïi dn .0-i- niuu 1 convoi met konden hooren afkomen; te Gent, het kruis der St Annakerk gevallen, verscheide huizen in opbouw ingestort, en de nachtwaker Lairau door den wind omgeworpen en zijn schouder gebroken; te Charleroi, ne muur ingestort in de Gevangenisstraat en een meid erg gekwetst in haar bed; te Brussel, met duizende ruiten gebroken en verscheide daken weggerukt; te Piet on 'ne lampontsteker der statie, die op 'ne wagon stond, er af geworpen, op een brug gesmeten, zijn hoold tegen een rail en den kop verbrijzeld. Te Londen 2 man gedood, door de puinhoopen die van een dak vielen; te Birmingham, een nieuwe overdekte markt ingestort; te Bury, een ander Engel- sche stad, een schouw ingevallen van 35 meters hoog en 3 vrouw- menschcn gedood; te Croydon een kind onder een voituur gehaaid en dood; te Derby 2 kinders versmoord. Te Liverpool, een voerman en zijn peerd gedood, door 'ne muur die inviel; te Ply mouth 3 schippers verdronken; te Dublyn een groot deel van het dak der Kathedraal weggerukt; op d'hoogte van Rye, 'ne zeekapi tein verdronken; en we moeten niet vragen hos wreedaardig de toestand is geweest in Holland, hetwelk zoo laag gelegen is en meer dan iemand, blootgesteld is aan de woedende grillen van den Noorderwind. Welke macht er toch in ü'elementen gelegen is! de Wind, die onzichtbare en ontembare kracht, wierd hij met in de palen gehouden, alles zou omvergerukl en weggehaald wezen; wij hangen van den" Almachtigcn Schepper a!, gelijk bet blad van den boom; de Wind, de zee, de regen, ue hitte, de krachten, boven, op en onder den grond, met een enkele wil van den Schepper, ze zou den de wereld vernielen, op eenige minuten met alles wat er be staat! En de mensch die dikwijls zoo rebel is! die durlt opstaan, ja vloeken cn tieren tegen zijnen Scheppcrl die, blind en stom zijnde, een bovennatuurlijke macht durit loocbenenl ONWEDER. IN DE WALEN is 't nog erger gegaan dan bij ons: te Luik schat ten ze de publieke schade op 100,0UU fr.; tusschen Herve en Thimisten zijn 150 boomen omgeworpen; ze spreken ook van aard bevingen. Te Haine-St-Paul is een weezenhuis ingestort, dat men bezig was met opbouwen; in de kribbesteeg te Brussel is een schouw door een dak gevallen op een bed, waarin drij kinder- kes sliepen, maar de kinderkes zijn ongedeerd gebleven; te Tliiel- rode is er zondag, onder vespers en Lof, een geweldig ouweêr ge weest, met donder en bliksem en hagel. Men heeft 100 hagelstee- nen gewogen; zij wogen 1 kilo, is 10 gram liet stuk; men kan denken, dat het iets geweest is; 't glazen dak van M. Seghers-Orlay is als een stramijn. Dieften ln de Pastorijen. De duitsche landloopers die iu Limbuig zooveel Pastorijen en kerken bestelen, beginnen hier navolgers te krijgen. Den 20 Janu ari is er gestolen in de Pastorij van Swyuaarde, doch zijn verjaagd; den 26 Januari is er ingebroken 111 de Pastorij van Wanneghem- Lede, laugs de venster der keuken; z'hadden zich verborgen, totdat de Pastoor en dienstmeid naar de kerk gegaan waren, dan zijn zij in de Pastorij gebroken, hebben eralles onderzocht,en meegenomen een zilveren horiogie en eenige relikwiën. Circa 20 minuten zijn de dieven in de Pastorij gebleven. Een barreelwachter doodgereden. Vrijdag avond om 6 ure, is te Kousselare een groot ongeluk gebeurd d6 genaamde Pleter Steen, oud 31 jaar, gehuwd, vader van twee kin deren, barreel wachter bij den ijzeren weg nabij de statie; de baan wil lende overstappen om de barrieren te sluiten, toen de trein reeds in be weging was, is door de lokemotief getrolïen geweest en onder de wielen geworpen; zijn voet was letterlijk aigesneden,zijn been gebroken en erg gekwetst aan liet hoofd; het H. Oliesel is hem seffens toegediend geweest, en daarna naar het hospitaal overgebracht, alwaar bij zaterdag 's mor gens om 6 ure in schrikkelijke pijnen overleden is. Ongeval op den ijzerenweg, te Bouwel. D'ander week, woensdag, kwam de knecht van den Burgemeester van Herentbals, van Herentliout naar zijn verblijfplaats; te Bouwel aan de route zijnde, blijft hij staan voor een koopwarentrein die gaat passeeren; de lokomotief schuifelt, 't peerd verschrikt, springt den barreei omver en loopt den spoorweg op. De kar verbrijzeld, T peerd dood, de knecht de bil gebroken en ander zware kneuzingen; bij ligt t'Herenthals in 't gasthuis en men hoopt hem te redden.... Indien er in België zulke zotte kosten niet gedaan wierden voor 't. officieel onderwijs, men zou overal sterke ijzeren wegschu veilde barreelen kunnen plaatsen, gelijk er nu eindelijk een is,t'Aalst aan den Molendries; maar zoolang de Vrijmetsers aan 't hoofd zijn, niet goed Dieverijen. Ten nadeele van een briefdrager te Brussel zijn 20 aktiën gestolen; tot Etterbeek, St Pietersstraat 27, in een huis door 4 gezuste. sbewoond, is een magazijn ontdekt van gestolene voorwerpen; te Gent, St Salva- torstraat, is zaturdag achternoen gestolen in 't meubelmagazijn van Mr Braem; terwijl de vrouw in Je keuken was, is de dief in "t magazijn ge komen en heelt met veel behendigheid een stuk matrassengoed meegeno men; te Kortrijk is woensdag van d'ander week bij middel van een valsche depêche, ten nadeele van de bloemkeopmans d'heeren De Vos en Van de Venne, een som van 230O fr. afgetrocheld; M. De Vos waste Ry- sel en op zijnen naam werd getelegrafeerd naar Kortrijk dat er's achter noenseen jongeling om 2300 IV. zou komen; te Lootenhulle was Mr Kervyu-Van Zeule uit Brugge, zaturdag komen de huur ontvangen van eigendommen welke hij heelt aldaar en t'Aaltre; ten half zeven 's avonds was d'ontvangst gedaan 111 d'herberg van Verplaatse en M. Kervyn legde het geld, circa 800 fr. op een tafel in een kamer nevens d'herberg, welke som een doortrapte dief aldaar gestolen heeft. Convoi-ramp te Ledeberg. Zaturdag achternoen, de trein uit Antwerpen is aan de scheidslinie van 't Strop van de rails geloopen; in de waggon der koopwaren is door den 8chok,de gaz in brand geraakt, en de waggon met den ganschen inhoud door 't vuur vernield; al d'ander rijtuigen waren van de rails en verscheide lagen op hun zij; de machinist i3 erg gewond aan zijn hoofd, de trein-o- verste is ook gekwetst maar zoo erg niet; de lokomotief. een der nieuwe wachthuizekes omverstootende, heeit er een bewaker getroffen; men zegt dat zijn schouder gebroken is. De Convoi-ramp te Ledeberg. De machinist en de stoker, die erg gekwetst waren, zijn aan de beterzij; de chefgarde De Muynck staat al op, en de 5 gekwetste reizigers zijn ook veel beter. Men onderzoekt d'oorzaak der ramp. "Wreede moord te Brussel. ln den nacht van zaturdag tot zondag zijn er te Brussel, koogsraatt n° 125 akelige tooneelen geweest; 't is er een herberg A la belle Vue en 'ne vent die er boven woont, zekeren Gustaaf Van de Vondel, komt ten 12 ure thuis, bedronken, zat, en begint tegen zijn vrouw geweldig op te spelen; vrouw en kind krijschen erbarmelijk; zekere Janssens, die op een ander kamer in dat huis woont, en President is van een kegelspel waarvan Van de Vondelen het Sekretaris-ambt bekleedt, Janssens gaat naai boven om denzatlcrik te stillen; hij doet de deur open, maar valt, doodelijk getroffen. Van de Vondelen was met een scheersmes vooruit ge komen en bad zijnen President gesteken dat de dood er kortelings cp volgde. Aanstonds werd 't Parket verwittigd, de Procureurs zijn geko men en Van de Vondelen werd naar 't gevang gedaan; welke ellende en miserie, door dien ongelukkigen drank: Acii, Uoevelen zijn er niet, op gesloten als wilde dieivn in de Rasphuizen, die hun oogen u'tkrijschen omdat zij niet naar goeden raad hebben willen luisteren. Men vluentetoch de dronkenschap, d'ongeregelde vrijdenkers-levenswijze en 'tnachuitten. Van de vondel zegt nu dit hij gau jou vua zijn zinnen was doei* den drank Overzicht. DUITSCHLAND. - Inden LANDTAG vraagt de katholiek WINDHORST aan den minister ol in dezen zittijd een voorstel zal gedaaD worden tot herziening der Meiwctten. Een ander lid vraagt waarom Mgr LEDOCHOSVSKI naar zijnen zetel van Posen niet mag terugkeeren. De m.nister ant woordt dat de eerste vraag opgelost is door de onlangs gedane verklaring van 't gouvernement dat het beter is den godsdienstvrede te zoeken door speciale wetten, 't is te zeggen dat het gou vernement wil meester blijven van den toestand en van de recaten der Kerk; bij voegt erbij dat hij voor 't oogenblik geen verdere verklaringen doen mag, Wat he 2C punt betreft, volgens den m nis ter, zou de terugkeer van den aartsbisschop van Posen een hinderpaal des vredes weten, omdat de Polakken hem aanzien als hunnen PRiMAAT die eens het rijk van Polen zal herstellen. BEIEREN. Gij hebt daar te MUNCHEN in de Rijkskamer eene KATHOLIEKE meerderheid sedert vele jaren, en dekoning LODEWDKbehoudr zijn LIBERAAL ministerie met den vrijmetser DE LUTZ aan 't hoofd.Alhoewel de «oud-katholieken» tot een belachelijk getalleije zijn versriiolten, ge niet hun zoogezegde bisschop REINKENS zijn volle traktement en rijke SUBSiDIEN 'voor zijn schaarsche kudde. Dat verbittert de katholieken, en ze gaan natuurlijk tegen die dommfc geldver- kwisting stemmen. HOLLAND. De Ministers denken daar ook al dat het STAATSONDERWIJS te duur valt, cn stellen voor e'énen onderwijzer te noemen voor 45 scholieren, en e'e'nen per 5o als er in een school meer dan 140 leerlingen zijn. Daarmee zouden de koeten van den Staat van 5 miljoen guldens en half gebracht worden tot 3,200,000 guldens. TONKYN. De Franschen wachten naar versche troepen om de sterkte BAC-NaNH aan te vallen. Onder de verdedigers bevinden zich vele chirieesche soldaten, als blijkt uit de betrapte brietwisseling van gouverneurs. Te Huis krijgt de vertegenwoordiger van Frankrijk een verblijf in de citadel, en dat is het teeken dat bet annamietsch bestuur zijn gezag erkent. Op de chineescbe grens hoort men een geram mel van wapenen en een gedruisch van soldaten die optrekken. De correspondent van eten TlMES schrijlt dat de soldaten kloek en struisch zijn,maar slecht gevoed eu slecht gecommandeerd. De chi- neesche officieren zijn 't meestedeel OPiUMROO- KERS. EGYPTE. Generaal GORDON is op weg naar KHARTOUM. Het onthaal van den Khedii en de engelsche overheden heeft hem ten uiterste voldaan. De generaal heelt volmacht om naar be scheid de provincie Soudan te ontruimen of tegen de siroopbenden van den profeet te verdedigen. Hij bezir persoonlijk veel invloed, en hel vertrou wen komt terug. OOSTENRIJK ligt overhoop met het voorstel van een lid der Rijkskamer om de DUiTSCHE TAAL doen OFF1C1EELE taal te verklaren. De an dere nationaliteiten van 't keizerrijk, Hongarië, Boheme enz. verzetten er zich hevig jvtegen, en 't ministerie is er niet voor. De taal vari-'t centraal gouvernement te WEEN EN is 't duitscfe; daarmee is 't genoeg; maar .de Bohème" --- -,U- Icnoat in a ur. nes treek de MOEDERTAAL heersche, en zij hebben duizendmaal gelijk. Het duitsch, alleenlijk tiaar waar het noodzakelijk is. Les voor de Vlamingen van België die zoo deerlijk gelopt zijn met de officieele taal der WALEN BROEDERS RUSLAND. De schijnslaap der Nihilisten is uit, ze ontwaken en 't is er wederom volop. De officier der gendarmen, die een enk west moest be ginnen om bunne inrichting, is vermoord een heimelijke drukkerij is ontdektmen ging de boe ren van verschillige provinciën tot opstand roepen, en het brood der keizerlijke familie moest vergif tigd worden. De policie neemt ongelooflijke voorzorgen. Al de inwoners der straten waarin de Czar voorbij gaat, moeten hun paspoort toonen;de nachtwacht van 't keizerlijk paleis is verdubbeld, en schild wachten, kozakken, policiemannen en soldaten doen geen oog meer toe. De verkleedde SPIOENEN zijn talloos. Zeeramp. Wij hebben reeds een en ander gemeld over de aanva ring der Simla en van de City of Llknow. De ramp had plaats op een tiental mijlen ten zuiden van het eiland Wight. De City of Luknow liep op den achtersteven der Simla, die aanstonds door het scheepsvolk verlaten werd. De zee was zoo onstuimig, dal de sloepen niet konden te water gelaten worden. Eenige mannen der Slmla,sprongen op de City of Lucknow en eenige anderen werden gered door de Guernsey, maar men denkt dat 34 personen op 46 verdronken zijn. in tegenoverstelling met hetgeen wij zegden, vreestmen dat de City of Lecknow niet zal hebben kunnen weerstaan aan het tempeest van verleden week. Verschrikkelijk Ongeluk. Dezer dagen heeft er leSaint-Marcelin een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een landbouwer, Gounet genaamd, had op zijn veld een houwitser gevonden, voortkomende van de exercitiën te Chamberan. Hij nam het gevaarlijke voorwerp op en bracht hel naarzijne woning, waar hij er het poeier wilde uithalen. De muwitser sprong, sneed den ongelukkigen Goudet letterlijk in twee stukken en doodde twee kinderen, die hij hunnen vader stonden. Van de vrouw, die in een nevenvertrek aan het werk was, werd een heen gepletterd door een vallenden muur. Het huis stortte in. Twee andere kinderen werden levend van onder de puinen gehrald. Terugkeer vau den verbannen Bisschop van Munster. Men schrijft uit Munster: Verleden woensdag, ten 2 ure 's namiddags, verscheen te Munster deopperpresident van Westfalen M. von Hageineister, hij den vikaris-gcneraal dc Giese. om dezen de tijding der begenading van Mgr Brinckmann over te brengen. Onmiddelijk daaroj) werd door het domkapittel kennis geving gezonden aan aile pastoors, en verkondigde het statiggelui der klokken de blijde tijding over stad enland. Om dne uren was het groote nieuws op aller lippen, en aanstonds waren schieralle huizen, zelfs die van vele pro testanten en joden, met vlaggen versierd. Den volgenden morgend, ten 4 ure, begaf zich,eene de putatie van het kapittel op reis naar de plaats wa. rdeeer- uiedweerdige banneling verbleef, om hem het keizerlijk dekreet over te brengen en zijne bevelen betreffende den intocht te vragen. Graaf Dreste-Vischering laat, met verlof der overheid, een pracliligen eereboog bouwen aan de Servati|fioort, en de ganselie bevolking arbeidt aan de toebereidselen voor eene algemeene versiering en eene schitterende verlich ting. \au alle kanten ziel men groenen dennetakken in de stad aanbrengen, en in tairijke huizen houdt menzich druk bezig met hel vlechten van kransen. De begenadigde «hisschoi» van.Munster, —die in den voormiddag van donderdag, inzijnhallingsoord uitde ban den der deputatie van het kapittel hel officieel bericht zij ner terugroeping ontving betuigde aan de deputatie zijn vurig verlangen om zoodra mogelijk, tot zijne kudde weer te keeren, en tevens zijn spijt, dat eenige vertraging onvermijdelijk zou zijn. In afwachting van den /fog niet vastgestelden dag zijner terugkomst in Munster,* schreef li ij reeds een heyeihnef, welke in het eerste nummer van hei weèrverschijnende Kircuuches Amtsblatt is opgeno men. De Storm. Behalve de verwoestingen door den storm van verleden zaterdag aan talrijke eigendommen van hijzonderen toege bracht. heeft men vele menschenlevens te betreuren. Te Whiiechapel (Londen) werd een persoon door een vallenden muur gedood en twee jongelingen in de nabij heid van Heymarkel, onder de puinen vaneen instortend huis begraven. Bijna in alle havens van het koninkrijk gebeurden onge lukken. Drie matroozeu van eene oostenrijksche hark. vergingen met hun vaartuig in 't zicht van Porthleven. Te Shcerness werd een sleeper uitgezonden om luilp te brengen aan een vaartuig, wiens seinenaankendigden dal hel in den grootsten nood verkeerde. De sleeper zocht ge durende 7 uren naar het schip,op wiens noodsein hij was uitgevaren, maar moest onverrichter zake naar huis kee ren. Men denktdathet vaartuig met manen muisvergaan is. Te Hylhe werden zeven lijken op hc'l strand gevonden. Latere tijdingen verzekeren dat na de aanvaring, de Simla, een viermaster, (men zie ons blad hooger) in eenige minuten in de diepte zonk. 30 a 40 personen ver dronken. De manschap van de City of Luknow hebben ee nige drenkelingen kunnen redden. Eenigeanderen werden opgei ischt door de stoomboot Guernsey. De City of Loknuw is te Gravesend aangekomen. H}e Kamer. 't Was in de zitting van dijnsdag. Goblet van Al viel la, een verdoolde Spaansche graaf, stond recht. Iedereen dacht, de man had medelijden met zijne collegas die zoo zwart als koolbranders uit het School- enkwest zijn verschenen; Met zijne collegas, wier namen ganseh België door, "weêrldinken als schandaleuze Landopeters. Meteenen Couvreur die 8 keeren heeft gezeteld te Brussel en daarom heeft ingepalmd de som ran 3625fr. 19 centiemen, dito 453 fr. 63 cent. per zitting. Met eenen Bergé, den godloochenaar en priester- hater. die gaan schuifelen is met 3625 fr. 19 centiemen voor 10 zittingen. Met eenen Jottrand die, niet tevrede mot 42 dui zend fr. onwettig te hebben getrokken als Volksver tegenwoordiger, heeft opgeraspt 't sommeken van 4471 fr. voor 4 zittingen; juist 1117 ft'. 25 cent. per keer; en zooveel anderen van denzelfden dcesera. Iedereen dacht. Goblet ging zeggen dat die fabuleuse geldsommen overdreven zijn, efwel hij ging toonen voor welke diensten gedurende 't schoolenkwest, aan 't land bewezen die kerels al die duizende franken had den opgestreken. Maar 't was mis. Een burger of werkman zou denken dat de minste eerlijkheid zulk eene verklaring noodzakelijk vereischt. Maar een Vrijdenker heeft zulke scrupulen niet. Goblet rept geen éen woordje van die schromelijke en ongehoorde landopeterij. Maar wilt gij weten met 't welk die kerel is voor de pinne gekomen Gij zoudf. het niet in honderd jaren gissen. Hij heeft een ellenlang papier afgelezen waarin hij raast van kloosters, van schatten en millioenen, van doode hand, van bedriegelijke middels om geld te klop pen en geen lasten te betalen, enz. enz. En zeggen dat d:e man gelooft een Vrijdenker te zijn. Naar Gheel moet hij. Ziehier een staaltje van zijne redenering: Ofwel de Kloosterlingen werken niet, en dan zijn ze nutteloos en moeten weg als opeters van 't Land; Ofwel ze werken, en dan doen ze eene oneerlijke concurrentie aan de andere burgers. Waarom u toch de moeite geven van te redenereu, man? Zeg liever eenvoudig weg: Ik ben Vrijdenker en wil van geen Kloosterlingen, ergo, ik schaf ze af. En morgen zal die aardige kerel in een gazet schrij ven dat hij een liberaal is, en vriend van Vrijheid en Grondwet! Heeft men sedert de wereld bestaat, verfoeielijker Tartufen en dweepers gezien? De Kloosterlingen staan u niet aan, man; daar zijt ge liber van, maar gij, Vrijmetser, staat ons niet aan. Hebben wij daarom het recht van u af te schaffen? Is. 't-.nifit. klaar dat de doodelijke vijanden der Vrij heid de liberalen en geuzen zijn? Maai- hier begint de kat op de koorde te dansen. Goblet vraagt een enk west over de kloostergoederen en de man hoopt tocli dezen keer van de partij te zijn, hij is jaloersch van Bouvier en Jottrand, die de gouden en zilveren schijven in hunne zakken laten rammelen. Het enkwest is dus gedaan en de zakken gevuld. Nu weet men wat de kloosters bezitten in België. En daarna? Zal men hunne goederen verbeuren en de Religieu zen vogelvrij verklaren Bouvier roept ja, maar tot hiertoe werd hij alleen als zot in de Kamer aanzien. En wat zal men doen met de Grondwet, en de vrijheid van vereeniging en de afschaffing der burgerlijke dood, en de onschendbaar heid der woonst? Ge zijt zot, Graaf Goblet van AlvieUa, en gij hebt daar eene koorde uitgeworpen, die u zelf den hals zal wur gen. In de ZittiBg van woensdag heeft M. Meyvis, Vertegenwoordiger van Maeseyck in krachtige woor den den oorlog beschreven door de Ministers en hunne Meerderheid gericht tegen den Godsdienst, welke nogtans den algemeenen eerbied verdient en een waarborg iB voor 't geluk der Volkeren. Omdat do Geestelijken hun plicht volbrengen, zegde M. Meyvis, omdat zij een Onderwijs afkeuren, dat ge richt is tegen de Katholieke Godsdienst, daarom wordon zij op alle manieren in hun vrijheid, in hun weerdighoid, iu hun belangen gok»*enkt. Na doze treffende rede heeft M. Woeste, onder bestuurlijk oogpunt, de benoemingen van Miaister Burn gekri- tikeerd In weerwil van jaren en verdienste worden de katholieken gedurig achteruit gesteken, ten spijte der rechtveerdigheid.tot nadeel eener goede Justicic. Iu zitting van donderdag heeft M. Van Wambeke gotoond hoe Bouvier gausch ten onrechte de Geeste lijkheid van Meorbeke had beschuldigd. M. Bouvier had ecu brief gt-lezen.hem dooreen liberale spion ge zonden en ziehier wat M. Van Wambeke daarop ge antwoord heeft: M. VAN WAMBEKE. Toen M. Bouvier dien brief gelezen heeft, heb ik hem onmiddelijk onder broken, zeggende dat hot feit onnauwkeurig was. 11 M. BOUVIER De pastoor loochent! n Ai. VAN WAMBEKE. Wacht maar, ik heb het feit onderzocht en bevonden dat er geen woord waar is van alleB wat M. Bouvier verteld heeft. Vooreerst, heeft de briefschrijver die Van den Bergh teekent, bedoelden brief niet geschreven, want hij kent geen fransch; hij bood zich aan voor het kies-exaam en behaalde ten hoogste 15 of 16 pun ten. n Wat daarenboven bewijst dat die brief niet van hem komt, iB dat hij een feit nauhaalt, welk feit hij weet valsch te zijn, vermits hij de gebuur is der vrouw van welke hij spreekt. Die vrouw is niet, zoo als hij zegt, de eenige steun barer familie, daar zij vier meerderjarige kinderen heeft. (Gelach, rechts.) ii De eerbit dweordige pastoor van Meerbeke heeft mij geschreven, om mij te verklaren dat hij uitdruk kelijk loochent de woorden die men hem toeschrijft. ji In de gemeente Meerbeke woont een achtbaar Senatenr, M Vau Vreckem, een man die onbekwaam is om de waarheid te verdraaieu. Ik heb hem insge lijks inlichtingen govraagd Hij bevestigde mij dat die pastoor nooit de woorden heeft kunneu uitspre ken, die men hem toeschrijft; dit isin strijd met zijne gewoonten en met zijn karakter. n Men spreekt van drukking; welnu, ncoit werd er door den pastoor drukking uitgeoefend, om de goede 1 eden dat de katholieke school van bij liace openicg, bezocht werd door 500 kinderen, terwijl er m:ur een twintigtal overbleven in de officieele school. n Dat schrijft mij de achtbare Senateur, welke bo vendien eer.e Lchitterende hulde brengt aan het ka rakter van deu pastoor van Meerbeke. 1 Al. Bouvier, die gewoon is hier brieven van dien aard voor te lezen, zou wel doen eerst inlichtin gen te nemen over degenen die ze schrijven. V001 ziciitigheiiishalve zou hij zulks moeten doen, voorva' wanneer het feiten geldt die eenen eerbiedweerdigen gcestel ,ke ten laste worden gelegd. n Wij begrijpen dat de schrijver van dien brief miscoeg l zij over den bijval onzer scholen, want twee zijner schoonbroeders behooren tot het officieel on derwijs. Dat is ongetwijfeld de reden zijnergeweldigetaal oh deze verwondert ons te minder, daar hij soms bru taal is in zjjne daden; inderdaad, hij is door de kor- rektionneelo rechtbank on door het gentscho beroep- hof veroordeeld voor slagen en verwondingen. (Ge lach, rechts) n Wat den pastoor betreft, hij was gedurende twintig jaar in het onderwijs Hij behoordo tot de jury's voor het graduaat in de letteren, en wist er de genegenheid zijner medeleden te verwerven. j. Wat hebben wij overigens noodig drukking uit te oefenen om onze vrije scholen te bevolken? Wij laten aan de ouders volle vrijheid om de kinderen naar de scholea hunner keuze te zenden. -• Wij doen niet zooals die groote steden, welke de armen dwingen naar de officieele schooien tegaan. Bij ons zijn de armen, zoowol als de rijken, vrij. o Het bureel van weldadigheid handelt met eene volkomen vrijheid. Zoolang wij te Aalst de meerderheid zullen heb ben, zal ieders vrijheid geëerbiedigd worden.(Recht: zeer wel!) Ongeveer drie honderd jaar geleden, werd in de stad Seusdoor eenegodvruchtige vrouw een weeshuis gesticht, waar al de leerlingen iu deugd en godsvrucht opgebracht werden, liet gesticht ging goed vooruit ouder het bestuur van eenige zusters. Dit kon niet blijven duren: het werd ver wereldlijkt. Hetaantal weezenmeisjes viel aanstonds van 48 op 18.De ordeloosheid volgde op de orde. De mair deed de kruisbeelden van de muren weg nemen, ja, maar de ondeugd kwam in de plaats wonen. Een ellendeling bedreef iu de school me nig onnoembaar feit. De fransche dagbladen zeg gen niet te willen meêdeelen wat ongehoorde om standigheden het proces aanhetdaglicht gebracht heelt. Aalst. Den 18 Februari geeft het Zang-en Tooneelkundig Gezelschap - De Catharinisten - een groot Avondfeest op de Schouwburgzaal ten profljte der Katholieke Scholen. Wij zullen 't Programma in ons volgend Nr meêdeelen. Zondag 3 februari, ten 6 ure, Groot Concert door de Muziekschool. Vrijen intree. EEN GRGOTE WAARHEID stond er zondag in 't Verbond. Ge zult zeggen, hoe is dat mógelijk? W'heb- ben al zijn leven g'hoord dat dit Verbond kan vloeken gelijk 'ne zatte ketter en liegen als 'nen tandentrek ker; en nu dat er in de redaktie van die gazet, offlci- éeie schoolratten zijn, nu zullen ze gaan de waarheid schrijven!!.. En daarop zullen wij antwoorden: Eens is geen gewoonte en 't Verbond heeft zondag een groote waarheid gesclireven met uit te roepen: ONS offlciéele scholen.... Ja, die officióele scholen, doortrokken van Liberaalder ij, onder 't commando van een kopstuk der Vrijmetselaars, 't zijn UWE scholen, en door een schaamteloozo onrechtveerdigheid, ge doet UW scho len door d'algemeene kas onderhouden. Maar, 't en is alle dagen geen kermis, en zelfs zijn er liberalen die beginnen te zeggen dat de rust des lands, dat de be langen van Landbouw en Nijverheid eene dringende oplossing van den schoolstrijd eisschen, in den zin der Vrijheid. Men zegt dat de E. H. Claeys een dor volgende zondagen in dea Kring De Vriendschap een Voordracht zal houden over Conscience en zijne Werken. Den avond van Woensdag 20 October 1280 te Aalst. De schromelijke onkosten van 't schoolenkwost hebben weer te berde gebracht, de boosaardige kwnndwilligneiii van dit onderzoek. In de Kamer heeft men getoond hoe Bouvier in Luxemburg te werk ging. Hier t'Aalst zetelden ais lukwisitours Willequet, Devigne en Lippens bet hert keerde om, als men hun partijdigheid zag de getuigen tegeu't Vrij Onderwijs waren willekom als een erfdeel; eerst vooral aanhoord; mogen uitspreken tot het laatste toe; geholpen en uitgevraagd wordeu; en als na lange uren wachtens, een Pastoor of On derpastoor of een Voorstaander van 't Vrij Onderwijs mocht spreken, de drij Inkwisiteurs zaten bitsig en gram, ze scherpten hun advokatenzinnen om spits- vinuige vragen te stellen en die menschen iu hun woorden te vangen. Den valavond en avond van Woensdag 20 oct.1880 zal nimmer uit ces geheugen gaau. Na lange uren te hebben moeten schilderen, werd M. den Onderpastoor van Schoonaarde aanhoord; hij sprak in kalmte, zonder eenigen haat, want de ka tholieken, onverbiddelijk moeten ze zijn tegen de slechte leerstelsols, maar zonder eenigen haat tegen do personen, en als d'Inkwisiteurs hun rechtzinnig gevoel willen raadplegen, ze zullen moeten zoggen Die Geestelijken voor ons Inkwisitie gedaagd, be schuldigd omdat zij hun plicht volbrachten, daar behandeld niet als getuigen maar als booswichten, hoe kalm, hoe wijs beredeneerd, hoe liefderijk wa ren hunne antwoorden 1 M. den Onderpastoor van Schoonaarde sprak over dwang, door Gentsche liberalen geplaegd hij gaf naam en plaats, dag en datum gedurig door den Voorzitter en Lippens onderbroken, ging hij tcch voort he verhaal te geven van den schromelijken, berekenden eu langdurigeu dwang op pachter De Meester. En als hij geëindigd had, de Voorzitter Willequet op ziju scherpe lippen bijtende, zegde M., we zullea den Pachter waarvan gij spreekt,zelve ontbieden, binnen eenige weken om alles uit zijnen mond te hooren!!! En niets van hetgene M. den Onderpastoor had aangebracht, werd uangeteekend! Onnoozelurijen van officiéele Meesters, klap voor den vaak, losse beschul digingen en bedenkingen, dit alles is in 't 'ung en in 't treed opgonomen, en de WAARHEID, de vast be- statigde waarheid werd achteruit gedreven. I)ie inkwisitie was een werk van HAAT eu van VERVOLGING, in welke veel officiéél© Meesters een meer dan belachelijke rolle speelden; muur als men de schrikkelijke onkosten nagaat vun die liberale pijnbank, dan kan elk eorlijk gemoed zijn veront- weerdiging niet bedwingen. Veel schaudigo akten heeft du Guuzerij reeds in België verricht; maar die Inkwisitie,zoo purtijdig,zoo belachelijk, zoo kostelijk, is nog t grouweiijkste van al. Een goede tijding uit Brussel. 't Voorloopig Bestuur van den Landdag is ge vormd. Vlaarasche Opperhoofden van alle gezindheden maken er deel van. De Landdag zal plaats hebben te Brussel in den zomer van 1884. Al te lang is ons Geslacht vernederd; Al te lang is de .Moedertaal verdrukt; Al te lang is de Vlaamsche jongeling voor amb ten en bedieningen verstooteu. Al te lang en al te veel ziet men de Landstaaj verstooteu en miskend in Gestichten van Onderwijs In de Vlaamsche Landdag/al 't Vaderland spre. ken, tot Regeering en tot Volk, tot Rijk en t i Arm, tot Geestelijk en tot Wereldlijk; dewaarhe0 zal ruchtbaar gemaakt worden, en de Vlaming;^

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2