Overzicht. Samenspraak aan ft Hof, Zweepingskes. I NIEUWS VAN D1EFTE .RA.VP EN 3100RD, Van de Vondel uit Brussel, die in zijn zatte razernij, den President zijner kegelsocieteit vermoord heeft, was aan den drank verslaafd.... Dochters, neemt toch geenen dronkaard voor man; en jonkheden die be gint te drinken, als ge voorbij een hospitaal of een prison gaat, peist en denkt: Daar zal ik komen. Vrijdag nacht is er 'ne kogel geschoten te Morlanwelz in den trein van Bergen, die 't kwaartje van den elven te Charleroi komt. De kogel vloog dweers door een rijtuig van 1® klas, waar niemand zat dan eei advokaat van Charleroi, In de kerk van Akker- gem, te Gent, is gestolen een Beeld van O. L. Vr. der Zeven Weeën- Moordpoging te St Hubert. Ja, in de bosschen van St Hubert, den 31 der Nieuwjaarsmaand: Een dochter van 2$ jaren is in 't midden van den dag aangerand door 'ne ke rel, die uit de bosschen sprong, 't meisken vastgreep bij de keel en haren portemonnaie stool. De schurk is ontdekt en aangehouden; hij had 'ne revolver op zich en een provisie kogels. TeSt Hubert aangebracht zijnde, werd hij er door 't Volk uitgeschuifeld en de menigte wilde hem zelfs ten lijve. Huiselijk drama. Men schrijft uit Veurae, 4 februari De gemeent® Wulpen, een dorp aan de poorten van Veurne, is zondag, 3 februari, het tooneel geweest van een wreed huiselijk drama. Zekere Van Elslander beeft zijne vrouw met een stoofhaak doodgeslagen. Van Elslander een geringe landbouwer, die reeds over de 60 is. was rond 2 1/2 ure 's namid dags uitgegaan met zijne v: ouw, die de 40 jaren nog niet bereikt heeft, en had met haar twee of drie herbergen bezocht. Rond 4 ure verliet de vrouw haren rnan en begaf zich naar Veurne, waar zij een paar holleblok ken wilde koopen Vuor haar kind van 2 jaar oud. Men weet niet juist om ■welk uur zij terugkwam; zij was reeds thuis toen de man, rond 9 ure,zich vertoonde. Wat is er dan tusschen de twee echtgenooten gebeurd Men weet het niet. Altijd zeker is het dat Van Elslander met een zwaren stoofhaak zijne vrouw geweldig geslagen heeft en dat zij weldra bezweken is. Ziende dat zijne vrouw dood was,heeft Van Elslander zijn kind op den arm genomen en zich naar de gendarmerie van Veurne begeven, waar hij, op zeer kal- men toon, alsof hij de onschuldigste daad van de wereld begaan had, vertelde dat hij zijne vrouw geslagen had en dat hij haar dood had laten liggen. Men dacht een een oogenblik met een zinnelooze te doen te heb ben, in plaats van met een moordenaar. Het parket van Veurne heeft zich nog denzelfden nacht ter plaatse van de misdaad begeven. Van Elslander, om zich te verontschuldigen,beweert dat zijne vroaw dronken is thuis gekomen, dat hij haar heeft vinden lig gen in den stal en dat hij, in gramschap ontstoken, haar begon te slaan. Wat het ongelukkig kind betreft, dat zijne moeder verloren en slechts een misdadigen vader meer over heeft, het is door menschlievende bloed verwanten ter gendarmerie afgehaald, waar het voorloopig verzorgd werd door de vrouw van eenen gendarm. Feest van liberale studenten. Pronte gasten worden het: Zaturdag waren er een groot getal van Brussel. Gent en Luik naar Antwerpen komen verbroederen. Omtrent middernacht waren ze nog in een danszaal aan de statie en hielden er zulk helsch leven dat de Policie moest komen. De sindenten uit de slechte Collcgiën wilden niet wijken en er volgde een gevecht. Men zegt dat een der agenten door een dolkmes gesteken is. Den anarchist Cyvoct. Men zal zich nog herinneren de twee kerels die te Ganshoren worden bevonden met dynamiet; een dezer, met name Cyvoct, is in Frankrijk ter dood veroordeeld. De moeder van Cyvoct leeft nog; 'tis een deftig mensch; zij had aan haren zoon een Christelijke opvoeding gegeven, maar door de slechte lezingen en de slechte sociëteiten is hij geus en vrijdenker ge worden en zai nu zijn leven op 't schavot eindigen. Zonder werk en van hoDger bezweken. T'Antwerpen op de Groote Markt, is d'ander week vrijdag 'ne mensch bezweken van moeite en honger, 't Is 'ne werkman van Atrecht (Fran krijk) te Charleroi wonende en hij was naar Antwerpen komen werk zoeken. Sedert verscheide dagen had de dompelaar niets geëeten. Thans wordt hij verzorgd in 't Gasthuis. Verdwijningen. Tot nu toe weet men niet over de kleine Maria De Lange, van Gent en t'Antwerpen is Hendrik Eggermans, oud 16 jaren, sedert eenige weken verdwenen.... Twee Familiën die in de diepste onrust verblijven. Voorzichtig op 't Convoi. Die op 't Convoi zit, dat hij toch voorzichtig zij en zijn handen aan de deurkes niet houde; op korten tijd zijn verscheide personen verongelukt door het toeslaan der deurkes. Convoi-Rampen. Van de ramp te Ledeberg weten ze van 5 a 6 personen die gekwetst zijn; maar in-elke ramp zijn er reizende personen die ziek en zuchtig naar huis loopen en dikwijls voor hunnen tijd in 'tgraf kruipen. Den len dezer maand is er nogmaais een zware Convoiramp geweest te 's Gravenbra- kei: Twee ti'eins van koopwaren opeen geloopen, in 't midden van den Eft'.»'* n1 machinist Eéft en fle stoker Oasnard van den eenen trein zagen 't, gevaar, kropen op de kolen en Verden niet getrof fen; maar de machinist van den anderen trein bleef op zijn lokomotief en werd letterlijk in twee gesneden. Zijn stoker Boer had hem verwittigd; maar hij gaf er geen aandacht op. De stoker heeft zijn leven gered, met zich vast te klampen aan de kap der lokomotief. EEN KIND DOODGEBETEN. Over 7 weken kwam in d'herberg van M, Verstappen te Berchem, bij Antwerpen, een persoon met 2 honden; de klein-- Verstappen, een manneken van 9 jaar, nam de kleinste hond op den schoot; de grootere hond schoot toe en beet het bind in de wang. De onbeduidende wonde was na eenige dagen genezen; maar zie nu 1 d'ander week begon het kind te klagen van pijn in de wang,van pijn in zijn lichaam, en 't arm jongsken is eindelijk bezweken; dat hondeken moest razend geweest zijn; zijn meester heeft het sedert dien cag niet meer gezien. Een aardig geval te Leuven. In 't celgevang dier stad bemerkte de dienstoverste zondag 11. dat een der wachters er niet zeer korrekt nitzag. Hij wachtte hem af en plaatste hem de pistool op de borst. Toen zag de overste dat de cipier niemand was dan zekere Van Leeuw, een allergevaarlijkste kerel die 10 jaa: straf uitdoet. Wat was er gebeurd? De cipier, vermoeid zijnde. Was gaan slapeu en had zijn dienst laien verrichten door Van Leeuw De nalatige cipier zit nu ook in een genumeroteerd celleken. Les aan de Dronkaards, de Vloekers en de Herbergiers. Zekere Karei Schoonjans, dienstbode bij de kinderen De Boeck-Van Lierde te Neyghem, had de ongelukkige gewoonte zich bijna alle zonda gen zat te drinken, daarbij somtijds nog eens in de week. Op zondag 27 Januari weerom dronken t'huis komende, zegde hij zijnen dienst op. Hij begaf zich dan 's maandags op nieuw tot den drank en dit duurde zoo voort tot 's woensdag, op welken dag, de maat ongetwijfeld vol zijnde, hij den drift naar den drank heeft moeten bekoopen door eene ongeluk kige dood. Des avonds dronken zijnde en vloekende, kwam hij langs eene nog tamelijke breede straat die over de molenbeek geleidde. Aan de brug ge komen zijnde, is hij in het water gestruikeld en verdronken. Zijn lijk is langs den watermolen de beek afgevloeid en menheeft hetgevischt zater dag voormiddag. Dat de herbergiers dit voorval zich tot les laten verstrekken en nooit aan bedronken lieden nog drank geven; want zoo doende, zijn zij de schuld van de gevolgen welke de dronkenschap na zich sleept. Als iemand zich in zoo eenen staat bevindt, zou men wel doen hem naar huis te ge leiden in plaats van hem alleen te laten gaan. Valsehe Munter. De Policie van Verviers heeft 'na kerel uangehouden die valsehe munt uitgaf en deel moet maken van een bende val che munters wolke ro deer; aan de Pruisische grens. De aangehoudene is een Duitschcr. Voerman gevallen. Zaterdag nacht kwam er een verhuiswagen van Antwerpen naar Brus sel. Tegen Mechelen, waar de steenweg zeer afdaalt, wilt de voerman de wielen spannen; maar hij valt en blijft in bezwijming liggen. Maar de peerden rijden voort en komen zondag morgend te Brussel toe. De mees ter van den verhuiswagen verkeerde iu de grootste on: ust over zijnen voerman en ging hem aanstonds opzoeken. Tegen Vilvorde zag hij hem al hinkepinkende afkomen; de brave man was zeer ongerust en vernam met vreugd dat peerden en wagen wel 'thuis gekomen waren. Diefte te ürussel. Maandag nacht is er ingebroken te Brussel, Blaesstraat, bij den been houwer Van Eyser en gestolen een som van 195 fr. juweelenen 11 aktiën. Met een scheer hebben ze de kassen opengebroken. Storm in den Elzas. Den 2 dezer maand, zoo schrijft men uit Mirccourt, heeit er over Elzas-Lotharingen een geweldige storm gewoed. Op de baan van Entzheim wcru een overgroot gebouw door het orkaan omgewor pen. Te Wasselen werden 17 waggons voortgedreven tot aan Mar- lenheim. Te Trois-Epis voerde de draaiwind alles meê wat hij op zij oen weg ontmoette. De kerk van Ensisheim is zwaar beschadigd. Te Metz woedde de storm geweldig en ging gepaard met hagel, sneeuw, donder en bliksem. De bliksem is in eene woning te Richl geslagen. Een man werd te Neugariheim door den wind in de Saar geslingerd. Zijn lijk is slechts 's anderdagsopgevischt. Te Wolmun ster werd het bovenste gedeelte van den toren op een kilometer alstand der kerk teruggevonden. Aanslag bij een Wisselaar. Eene depeche uit Munchen, dato 5 dezer, meldt, dat kwaaddoe ners gepoogd hebben de weerden te roovcn, die achter de vitrien van den wisselaar Wilhelm Brand aldaar, ten toon lagen. Twee ge weerschoten werden gelost op een der bedienden van het huis. De plichtige is aangehouden. 1 WAAL EN VLAMING, elk evenveel recl'it Casimier Verontweerdigd zijnde menschen,Sire Wij voegenerbij dat het niet genoeg is de Semi- 8 'sfre"—^Op wie naristen uil de kasern l houden; eik heefteen Casimier.Op die venten van 't Schoolenkwest ziel, en elk heeit een vrijheid; men moet dien 'k Wist dat 'ne Geus altijd voor den vetten trok is, Draak van Volksbeulderij durven aanraaden. il zat hij nevens Leopold-deux op '11e sofa, OF ER IS NIETS GEDAAN of'tVolkzal met recht zeggen: Dal zijn geen ware Vaderlanders Dat ziji ons op rechte Vrienden niet FRANKRIJK. Iedereen krijgt goesre van te enkwesteren, maar onze schoolonderzoekers zijn met 't meeste vet weg. Clemenceai heelt in de fransche kamer doen stemmen, niettegenstaande de pogingen van Ferry, van een onderzoek te be ginnen over de oorzaken van den crisis. Plakkaar- tea hitsen te Parijs 'l volk op om geweren te ne men en 't goevernement doen te tuimelen. 200 duizend werklieden zijn uitgehongerd in deze we reldstad, en 't zijn werklieden aan wie nen geleerd heeft te spotten met God en zijn gebod. Een der oudste en bekwaamste ministers van het tweede keizerrijk, Rouher, gewoonlijk de oizderkeizer genoemd, is zondag morgend gestor ven als een vurige christen. ITALIË. Volgens besluit van het verbre kingshof worden devastegoederender Propaganda 0! werk der Voortplanting ingekamerdr gelijk ze in Italië zeggen, te weten ingepalmd et •.vervangen door renten op den staat. Maar d;,'t is de ei gendom van al de katholieken, en bel llaliaansch goevernement legt er de hand op. SPANJE. Volgens de duitsche dagbladen brengt het conservatief bestuur aan Spanje twee groote voordeelen aanle de democratische repu bliek zal den troon van Alfons niet omversmijten; 2e het woelzieke Frankrijk zal het schiereiland niet meêslepen in zijne hachelijke avonturen. OOSTENRIJK. Het goevernement heeft bui tengewone macht ontvangen om de orde te hand haven. De staat van klein beleg wordt toegepast aan de hoofdstad en 't omliggende. Doch het goe- vernemenl zal de exceptiewelte.i maar bezigen in de maat var het volstrekt noodzakelijke, en alleen tegen socialisten en anarchisten. De voorzitter van 't ministerie, graaf Taaffo, heeft in de kamer uitleggingen gegeven nopens die buitengewone maatregels. De policieageulen worden vermoord, revolutioniiaire schriften onderde werklieden ver spreid, de geweldige vernieling der publiekeorde aangepredikt. Het goevernementis van zin kracht dadig en gematigd te werken voor de algemeene veiligheid. ENGELAND. Het Parlement is geopend door de troonrede van Koningin Victoria. Zij be- bestatigt eene strekking tot algemeenen vrede. De engelsche troepen aoeten Egypte blijven bezet ten om rede der nederlagen van 't egyjltisch leger, maar de natuur dier bezetting is daai'-om niet ver anderd. N De Lagei nAMPR tel*-heden So4 "«"eeleu, medebegrepeit de gematigde home ko. van Ier land, 244 conservatieven en 44 parrL/'Lten. De Tories hopen veel zetels aan te winnen in de aan staande kiezingen, en Parnell denkt dat hij tot 90 nationalisten zal komen. Dau is hij meester van den toestand. EGYPTE. Het sterk kamp van Souakim is door de rebellen aangerandna het één uur be schoten te hebben, zijn ze vertrokken. Het garni zoen van Sinkat heelt geen voorraad meer. 600 man negersche troepen zijn Baker-Pacha gaan op zoeken; men heeft niet de minstetijding vau dien egyptischen generaal. Een telegram kondigt aan dat BAKER-PACHAgekloptis en de twee derden van zijn leger vernietigd, 2000 man zijn gesneu veld en 6 kanons genomen. Baker heelt kunnen wegvluchten. De indruk van die nederlaag is ongelooflijk te Londen: 8000 soldaten worden onmiddelijk ter hulp gezonden. Te Kairo heerschtde hevigste on rust, men vreest eenen aanval van de rebellen. Zooals in Rusland. Wanneer de prins van Wallis tegenwoordig op reis gaat, neemt men voorzorgen, die aan de russische toe standen doen denken. Dezer dajrcnging de prins per ijze ren weg naar Bristol om sir .Mills te bezoeken. Langs de geheele baan, een lengte van 199 kilometers, waren sol daten geplaatst op een afstand, dat zij elkander konden bijroepen. Alle tunnels werd 3n bijzonder bewaakt. Een machien ging den trein vooraf en staties, waar hij voorbij reed, moesten gesloten en door de policie bezet zijn. Te Briston zat de prins in gesloten rijtuig en begaf zich, door policieagenten te peerd omgeven, naar Leigh Court, zonder door Bristol te rijden, waar alle maatregelen voor zijn ontvangst genomen waren. Een varkensslachter te Meiëi (Limburg) sneed zich bij het uitoefenen van zijn beroep in de hand en bekwam daardoor eene zeer lichte wond. Kort daarop ving hij eene rat in eene val, en doodde haar, waarbij hij eenig bloed bloed van het dier in zijnewonde kreeg. Het gevolg was, dat de arm opzwol en afgezet moest worden. Onder deze behandeling is de ongelukkige overleden. MADRID, 3 fel). De policie te Madrid, heeft dezen mor gend. eenen socialist aangehouden die bezig was revo- lutionnaire plakkaarten rónd te strooien. Men denkt hier slechts met een afzonderlijk feit te doen te hobben. Sire. Casimier Casimier. Sire, Zijn Majesteit Sire. Ge weet dat de Prinses in Oostenrijk ge nezen is 1 Casimier. Ja, Sire, en 't doet mij oprecht plezier. Sire. En haar schoonvader de Keizer van Oos tenrijk, schikt met Roeolf en den koning van Italië naar Berlijn te gaan! Ge wist dat al, Casimier Casimier. 'k Heb er iets van g'hoord, Sire Sire. Ge zegt dat zoo emper, man Casimier. Och, ja, Sire, 't moet er uit gelijk ik het in 't hert heb: Uw zwager en schoonzoon zijn veel te goed om met dien Aumbert uit te gaan! 't is toch 'ne Kerkvervolger! Hij zit ineen stad die hem niet toekomt Sire. Allo. allo Casimier. Sire, mijn vader-zaliger was maar een boerke, maar hij zegde altijd voor zijn rede Geen ge luk voor Kerkvervolgers geen geluk voor vloekers voor zondag werkers of voor kind ers die hun ouders niet behulpzaam zijn!'k Heb die woorden altijd om- houden Sire. Hoelang is uw vader al dood. Casimier 1 Casimier. 27 jaar, Sire, en 'k peis er nog alle dagen op. en 'k lees voor hem en ik tracii zedi" n deftig te leven, om in't ander Vaderland liem te°mo- gen vervoegen. Sire. En wat zeggen ze in 'i Land, Casimier I Voltaire ging wel sacr'legelijk te biechten voor e?n erfdeel; maar. maar, maar. Sire. Wat wilt ge zeggen, Casimier Casimier. Dat zo waarlijk onmenschelijkzijn, die kosten voor 't Schoolenkwest750,000 fr.! er zijn er die 34,000 fr. getrokken hebben; ander 16. 15, 8, duizend, en om niets te doen Sire. Maar de reiskosten Casimier. Ze zijn apaart betaald, Sirehoort, laat mij toe liet u te zeggen: Als gij die cijfTers naziet, als ge daarbij overweegt, dat die opstrijkers, gefortu neerde hceren zijn, ge zult met mij zeggen: Foei! foei! foei! z'hebben gedaan voor altijd Sire, 'k Moet zoggen Casimier, die rekeningen zijn nog al gepeperd CasjmietZeg Sire dat het ongehoord is, en ge zult nog onder de waarheid blijven En wie mag dat geschat hebben? Wie heeft er gezegd dat ze zooveel mochten rekenen voor hun eigen! E11 die 300,000 van drukwerk Sire. - 300,000 Casimier. Wacht, Sire, 'k zal op mijn kalpinske zien, 't is, 't is 370.000 fr. Sire. Veel, inderdaad veel Casimier. Voor dat geld drukt men u in alle ta len der wereld op honderde du;zende exemplairs. al de boeken van Julius Cesar 370,000 fr.! En z'en hebben nog niet gonoeg! Voor 1884 is er wéér 85,000 fr. ge stemd En de Belgen die 't zoo kwaad krijgen om te leven. Sire. 'k Heb ik ook groote sommen gesteken, in die affaire van Afrika, Casimier Casimier. 't Kan zijn, Sire; maar Uw deed het vrijelijk, en zijn er vruchten Sire. Niet veel, eenige reisbeschrijvingen,eenige voorwerpen uit Afrika, rareteiten om in ons kas te zetten; maar dat Volk blijft daar gezind, gelijk den eersten dag Casimier. Sire, 't is spijtig, maar soldaten om een volk te beschaven, dat is 'nen borstel zonder hair om te kuischen, Sire. En is.er geen ander nieuws in 't Land, Casimier Casimier. Ja, Sire, groot nieuwszie, 'k ben er 10 jaar door verjongd, 'k Wil God bedanken op mijn twee kniën, 't is het beste nieuws dat ik sedert 25 jaar g'hoord heb! Sire. Wat is er toch, Casimier? een erfdeel Casimier. Een erfdeel, geld en goed! voor mij die maar eenige jaren meer te leven heb; wat kan mij dat baten? een erfdeel! Sire. Maar spreek dan toch! Casimier. Sire, Majesteit, de toestand van ons arm Be!genland,dat lag zwaar op mijn hert; als ge ziet hoe dat de Vrijmetsers hier alle goed willen verdruk ken en uitroeien, van ons schoon Belgenland een spe lonk der Helle willen maken; och God, dat is toch wreed! Sire. En wat is er gebeurd, Casimier, dat u ver blijdt? Casimier. Sire, 't zal morgen, woensdag in al de gazetten staan: Er is te Brussel een Bond gevormd van Nationale Verdediging; de ware Beigen toonen zich; ze gaan als een sterk leger afkomen, de ware Belgen! Sire. Maar zijn d'ander geen Belgen? Casimier. Och, Sire; volgen zij de voorbeelden niet van Joseph den tweeden, van de Fransche Jaco- bijnen, van den Hollander, die 't Vaderland verscheur den? De ware Belgen, Sire, zijn degene die zich tegen de tegenwoordige Ministers verzetten. Sire. En wat zal dien Bond doen? 't Volk opmaken? Casimier. Neen, Sire, werken om den Vrede en d'Eenilracht terug te krijgen! gelijk 11a 1830! De Grond wet! De Vrijheid en de Oespaarzaamheid! Dat Potter- ken nog leefde, Sir ,,n al d'ander helden van 1830, zo gAigen.Keer.srechi,, ze. vlogen raar de Vergaderingen van den Katholieken Bond! Sire, daar, daar alleen zijn uw Vrienden! Sire. Maar, Casimier, overdrijft gij de zaken niet? Casimier. Och Sire, de waarheid alsof wij voor Gods Rechterstoel stonden: Waar gaat Belgenland met dees regiem naartoe? Wat willen ze? De kerken en kloosters en katholieke Burgers verdrukken, gelijk in de jaren 93; ze zijn van 't zelfde bloed, gelijk degeen die den kop van Lowie Seize hebben doen afvallen. Een schotelvodde willen ze van 't Koningdom maken, terwijl de Katholieken, Sire, als gij voor 't algemeen welzijn werkt, ze zullen u met eerbied en liefde om- ringelen. Sire. Casimier, ik moet het zeggende neigingen der Radikalen staan mij niet aan; maar zullen de ka tholieken wéér niet afkomen met mijn leger te willen verminderen! Casimier Zekerlijk, Sire, en ze moeten dat doen, of ze zijn Volksverraders, of ze werken voor de god deloosheid en voor 't zedebederf.... Maar in uw plaats ik zou dit leger van slaven laten vallen, ik zou als Va der van mijn Volk regeeren en 'k zou omringd zijn van een Leger van werkende Belgen, van Nijveraars Landbouwers en Ambachtsmans, die mij op hun armen zouden dragen.Sire, er is nog veel goed Volk in Belgenland; de Radikaalderij kan nog beteugeld wor den! Sire. Alia, we zullen zien! Casimier. Sire, ge zult mij toelaten Uw Majesteit 't manifest van den katholieken Bond meê te deelen... En nu, Sire. 'k hoor dat er bezoek komt, wensch ik u den goeden dag en bidde God dat hij u zalige gedachten ingeve! Sire. Danke, Casimier, tot later eens; ge zijt al tijd willekom, gij! PLECHTIGHEDEN T'HOFSTADE. Zondag 11. was het voor Hofstade een dag van treffende en buitengewone Plechtigheid, namelijk de dorpsgenoot en E. II. De Boeck, Missionnaris voor China, die vooraleer naar deze afgelegene streken te vertrekken, in zijn Paro chiekerk de God lelijke Diensten celebreerde en een Aan spraak deed. Misschien nooit heeft de kerk van Hofstade zulke grooto menigte onder hare gewelven vergaderd ge zien. De Volkeren van Vlaanderen eerbiedigen en helpen de Geestelijken die hier als echte Missionnanssenarbeiden, om de kinderen in 't Christene Geloof op te brengen, de afgedvvaalden te bekeeren, de Geloovigen te versterken en de zieken een zalig stervensuur en een genadig oordeel tc bereiden. Dat is het werk der Priesters, en daarom zouden d'he'sehe machten het Priesterschap willen verslaven, machteloos maken, ja zelfs uitroeien. .Maar Vlaanderen zal zijn Eerweerde Geestelijkheid met meerderen eerbied en behulpzaamheid omringen... En als er een Geestelijke of Religieus den roep Gods volgt en in vreemde streken eenen gevaarlijken post gaan bekleeden, als hij een lang en vrij willig ballingschap aanneemt en Huis en Vaderland ver laat, dan wordt de liefde voor het Priesterschap op een buitengewone wijze getoond. De 3 Belgische Priesters die den 17 dezer te Marseiljezullen inschepen voor China, ze weten dat zij in hun Vaderland niet zullen vergeten wor den. En em krachtig bewijs daarvan, is zondag in de kerk van Hofstade gegeven. De Missionnaris die zijn achtbare Familie en zijn Parochie vereert, zal uitteroogen zijn maar niet uitterharten, gelijk zondag laatst de aandoemngstra- nen van allen, zijne woorden volgden, zoo zullen zijne schreden in 't afgelegene Mongolië door wenschen en ge beden opgevolgd worden; men zal hem gedenken in zijn Vaderland: men zal er bidden, opdat hij als Missionnaris het Rijk ChrisLi merkelijk moge uitbreiden en in zijne apostelijko werken den zaligsten Lroost plukkende, een rijke Hoinelkroon moge verwerven... Eon roudhaling in de kerk van Hofstade heeft een merkelijke som opgebracht; want de Voortplanting des Geloofs vraagt niet alleen Mis- sionnariosen, maar ook geld, en veel geld; en al is er te geven in elke Stad en Purohie. al zijn er menigvuldige an der.- liefdewerken, de Voortplanting dos Geloofs. de U. Kindschhcirt mogen niet vergeten worden. Want even als de heolekoppen der Liberaaluci ij, door afschaffing en vermindering van geesteli|ke traktementen, in ons Vader land de Kerk op gevoelige wijze wil hinderen, zoo tracht zij ook de Voortplanting des Geloofs ia de vreemde landen tegen te werken. Voor den Vrede en de Welvaart van al len, laat ons wenschen en verwachten dat deze booze inzichten mogen verijdeld worden. De Staal geeft nu voor 't Onderwijs 3o keeren meer dan over 4o jaar; en zijn de menschen beter? gelukkiger? is er meer vrede en eendracht? Wie is er die niet en klaagt? En wie is met verschrikt van de toekomst, als hij de vermeer dering der misdaden aanschouwt? D'eude lièkeszijnde beste: Leve 't Vrij Onderwijs. De Vrijmetsers zien dat hun klodden aangebrand zijn; schuld en kromp en ellende en slokzucht komen uit de Vrijmetselarij, gelijk het kruid uit den grond. En wat doen ds Geuzen en Vrijmetsers? Ze roepen: Abas la Calotte! Weg met do kloosters! Voor dc kiezing van 1884 zullen zij alles op de kloosters willen steken.... De laplanders! Men zou eens de vergelijking moeten maken tusschen '1 goed door de Kloosterlingen aan de Samenleving bewijzen, en al 't slecht dal de Vrijmetssrs ons berokkenen. Daarbij, de Religiousen vragen niets aan den Staat, en de Vrijmetsers liggen als harpemjen op 't geld van 't Algemeen. G'hebt Religieusen die bidden en een leven van versterving lijden, doen zij daarmee iemand kwaad? Waren er zulke heilige zielen met, 'tzou misschien straffen regenen.... Ander Kloosterlingen zijn aan 't bed der arme zieken; verrichten zij daar iets nadeelig? Te Parijs heeft men de Gasthuisnon nen weggejaagd, en de zieken liggen te kreveeren op hun bed; men schudt en beeft dat er een ziekte moest komen. Ander kloosterlingen offeren vrijelijk hun loven op, aan 't Onderwijs en aan de verbetering van 't menschdom, gelijk de Paters-Jesuieien. d'ander Mans-Orders die Missiën en Jubilés gaan preèken, gelijk de Broeders der Christe lijke Scholen, die navolgers van den eerbiedweerdigen de la Salie. Zijn net berispelijke zaken van Collegiën te ope nen, die met honderde duizende franken in de stad bren gen? Zijn het berispelijke zaken van in Preekstoel ca Biechtstoel, d'ondeugden tc bevechten? Dat de liberale fieskes eens éen da" het leven der Broeders navolgen cn ze zullen beschaamd zijn over hun dolle aanvallen togen de Kloosters. Dan hebben wij nog de Broeders in do Wce- zenhuizen. Kunnen ze daar gemist worden? De Zusters van den H. Vincentius en anderen, die hun Familie verlaten, om alleenlijk te zorgen voorde kinderkes der ambachts lieden; ga t'Aalst naar Mijlboke, ga naar de Zoutstraatpoort en vraag eens of de Zusters dien haat en die verachting weerd zijn.... En stel eens van den anderen kant het leven en d'handelwijze der Vrijmetsers. Wat goed verrichten zij? Waar is hun zolfsopoffering? Al de kloosters leven op hun eigen, ze vragen niets aan den Staat, terwijl de Vrij metsers. van Januari tot Sylvester, aan d'Algcmcene kis moeten ntten....Neen, Volksbedriegers, Volksverdrukkers, Volksuitzuigers, ge moogl duizendmaal roepen: Weg met de Kloosters! uwe numero is nu voor goed gekend en 't Volk ziet wie zijn vrienden zijn en wie zijn vijanden. We zijn zeker dat i'lnkwisiteurs van 13,000 fr., van de lekkere smulpartijtjes op de kosten van den Staat, visch en vleesch, gekookt en gebraden, wild uit de velden en wild uit de bosschen, wijnen van d'oudste jaren, gebakken en fruiten, en misschien ook al de fijnste havana-sigaren cn kaffé-moka eerste kLs, die zelfs met sel-de-soute van de taskes niet kon gewasscben worden; ja, zoo ging het op die enkwesten, want er is een rekening te Virion, éen hotelrekening van 3oo FRANK. ■■4:Voor éenen diner der Inkwisiteurs! loo Fr. per kop! EN ALLES OP DE KOSTEN VAN 'T LAND. Een ander rekening spreekt van8oofr. voor convoi-geld; enelke Inkwisileur bleef in zijn Provincie; Zeker, zeker, laat ons er niet aan twijfelen, die wereld- heroemde Heeren van 't Enkwest zullen d'eerste zijn, om tc roepen: Weg met de Kloosters! Maar 't Volk heeft een ander woord in den mond. En die liberalen moeten meester worden in de steden.,. OM TE SPAREN, menschen;omtesparen! Ach. hoe berst den eerdbol niet, bij zulke onbeschaamdo taal! Zij. sparen! die het afgrijselijkste voorbeeld eener onge hoorde geldverkwistcrij komen te geven; die aan dit dom sclioolenkwest 730.000 fr. hebben besteed en uitgegeven AAN HUN EIGEN. De rekening zal er komen, met g'heel den detail. En zc weten dat't Land in schulden zit, dit de menschen het zoo kwaad hebben; dat er na de belastingen van 1883. nog ander nieuwe Belastingen zullen komen; zo weten dat! en ze verteeren geld dat het wraak roept bij hemel en aarde! Weg dat Volksken! Nu is de Liberaalderij voor goed ge kend! Is cr dezer dagen niet gevraagd: Wat wil T LAND VAN AELST? Ons Programma van stichting, waarvoor sedert 27 jaar gewerkt en gestreden wordt, zonder opzicht van Personen, hoort hoe dit Programma Juidt De Grondwettige Vrijheden zullen uitgebreid en de gekrenkte weöergeeischt worden, ook zal men trachten te doen verdwijnen den invloed en de macht van liet Hoog Bestuur, overal waar het niet volstrekt noodzakelijk is: Dus zullen de hoofdartikels bevatten: Vrijheid van Onderï wijs, afschaffing van het Staatsonderwijs, Rechtstreekschc benoemingen door de Kiezers,van Burgemeesters en Sche penen, Gespaarzaamheden in al de budjetten, afschaffing der miliciewet; aanmoediging tot het vrijwillig dienstne- men, afschaffing der patenten, enzoovoorts. Ziedaar hetgene 't Land van Aelst, zonder opzicht van personen, vraagt en verdedigt. Strekt dees Programma niet tot het algemeen welzijn? Kan een vrije liberaal dees Programma niet zoowel aanvoerden als de beste katholiek? Elk zijn Recht! Vrijheid! Eendracht! Gespaarzaamheid! Geen moeialerij' Geen konkelfoes in de besturen!Zorgen dat alles mag gekend en geweten zijn! Geen Bestuur van vriendekes, maar een Bestuur dat tot welzijn van 't alge meen strekt!... Verders heeft 't Land van Aelst als gedrags lijn aangenomen van op de best geschikte wijze de mis bruiken aan te randen. LOOPENDE NIEUWS. De Flandre Libérale moet nu ook bekennen dat er zotte onkosten gedaan worden voor 't bouwen van Normaalscholen. Eindelijk schijnt het dat men t'Aalst, aan de St Annabrug, een passe relleken zal willen maken. D'Inkwisiteurs hebben hier t'Aalst geld genoeg verteerd en opgestreken om IU passereilekes te maken. En hoeveel ander geldverkwislingen zijn hier niet gepleegd? De Geuzenterapel van Mijlbeek, onder andere, wat geld heeft hij niet gekost en wat doen die civiele Meesters daar! De moeder van Cyvoct, die in Frankrijk ter dood is veroordeeld, loopt van oost naar west 0111 de gratie van haren zoon te heko men, zij is zelfs bij onze Koningin geweest; Cyvoct van een treffelijk Familie, is door de slechte ge zelschappen naar d'auarchisterij gebracht. In Antwerpen zijn de Katholieke en Liberale Vlamin gen eensgezind voor het gedeukteeken van Cons cience en den Grooten Landdag van Brussel. Op Lotingsdag zijn er t'Oudenaerde schrikke lijke gevechten geweest; verscheide lotelingen zijn gekwetst; ce sergeanl-foerierB. heeft dengenaam- den Theophiel een stuk van zijn wezen afge kapt met zijnen sabel. Barhaarsche wetten leveren barbaarsche tooneelcn. Zondag toekomende ten 5 ure, Groot Avondfeest te Dendermonde, op 't Stadhuis voor 't Vrij Katholiek Onderwijs door den Lauwerkrans van Antwerpen, en belooft iets buitengewoon en eigenaardig te zijn. Men zal met de laatste treinen kunnen terugkeeren. Prijzen van 2 fr. van 1 fr. en van 50 c De Courrier de Bruxelles gaf maandag een reffend artikel over de theaters, over de fransche theaters, waar niets gespeeld worden dan lichteenaangebrandde stuk ken van vrijagiën, van ongeregelde bijeenkomsten en ook al van vuile hutsepotterij. Dat de VLam. sche Theaters zich toch wel wachten deze verder felijke strekking van ver of van bij te volgen. Dumas, die schrijver van veel theaterstukken' aarzelde niet te zeggen dat eeu eerlijke vrouw er den voet niet mag zetten. En wat is er te ve-- wachten, vraagt de Courrier, van de jongeling die

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2