Xondug 16 De toestand io Belgie. Geen valsche getuigenis geven GODSDIENST. - VADI i I AND. - VRIJHEID. Gemengde Berichten iHitjcs en ÜUatjes. REEL, ACHTERSTRAAT. icinen par regel. Anaoncen op de Tweede Bladzijde Berichten onder 't Nieuws, l frank den pleinen regel, BUREEL, Gewoone Annoncen £0 50 centiemen den regel. HET LAND 'ABONNEMENTS-PRIJS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreek» bij ons of door post of briefdragers. /AN AELS AALST, ZATÜRDAG 45 MAART 1884. EERLIJK duurt langst, zoo wel in POLITIEK als in den handel. Ninove, Lokaal de Keizer Zondag 16 Meert, ten 6 ure, Voordracht door M. A. D'Hooghe, van St Ni- kolaas. Aalst. Op 0. L. Vr. Boodschap, ten 6 ure, zal Professor Claeys, van St Nikolaas, ïn den Kring De Vriendschap, komen spreken over HENDRIK CONSCIENCE. Herdersem bereidt zich om op Beloken Paschen een groot Toon eel feest te geven totLETTERHAUTEM.ten profijte van 't Katholiek Onderwijs aldaar. Aygem. Op 23 dezer, ten half vier, Concert en Tooneelfeest door heeren liefhebbers van Lede. 't Programma slaat op ons 3* bladzijde. Aalst, Aalst, wat komt u toch over G'lieel de wereld moet het bekennen: Een Policie onder d'hand van Vrijmetselaars, zou niet zwakker kunnen zijn te genover't zedebederf, dan onze tegenwo'rdige Poli cie... Burgemeester Van Wambeke, hoort gij niet 't geschrei dat in de stad opgaat? Vreest gij niet dat de straffe Gods een katholiek Bestuur zal treffen, het welk zijuen plicht en zending verwaarloost?.. Om de liefde Gods, dat men toch malkander spreke, dat men maatregels neme om den kanker en 't zedebe derf niet dieper te laten indringen... Wij zouden geerne het ka.holiek Opperhoofd onzer Policie lof en dank toezeggen, maar wij kunnen,wij mogen niet! M. Verbrugghen heeft in de Kamer verscheide nuttige werken gevraagd, o. a. een glazen dak voor de statie van Sottegem, hangaars voor de statie van Ninove, een betere verlichting en vergrooting voel de statie van Aalst, en een stilstand van den trein van Gent te Lede. Wat do statie van Aalst betreft .zekerlijk veel te klein is ze, maar dat men toch niet meer denke aan de ver grooting langs den Zwarten Hoek, want zulk werk van stadsverminking zou een algemeen geschrei van veront- weerdigiDg doen opgaan. NOOIT is er in éen stad van ons Land zulk miserabel ontwerp voorgebracht In plaats van 't Stafiekwartier te verbeteren, zou men het voor. een wig VERMINKEN en langs don «.©mge-tca uit kant, door een kasemat afspannen. Den dennon de loopt om zijn bolwerkeo kwijt te geraken, en hier zou men Aalst, van Hofstade en van de Vaart willen scheiden! De belastingen op den tabak zullen bedragen van 950 tot 1140 fr. d'hektare. Dat vervloekt liberalis- mus! En volgens't Verbond hebben d'Enkwestman- nen nog te weinig gerekend en moeten de civiele Meesters nog meer trekken. Sire en zijn Minis ters: De Belgen zijn kontent; ze blijven gewillig hun belastingen betalen, maar zal dit blijven duren? Het is geraadzaam de contributiëu maar te betalen per maand of per trimester. Van over 10 jaar heeft't Land van Aal st geschreven Monschen, loopt den grooten intrest niet achterna! Wasdat geen wijze raad De Vrijmetselarij wilt de jonkheid goddeloos en zedeloos maken door hare scholen en door hare kaserns. Er zijn brave en goede oflicieren; maar 't grootste getal is meer dan liberaal en velen Blaken deel van de Logie. St Nikolaas. Dijnsdag is aldaar pleehtiglijk van zijn II. Rechten bediend de achtbare beer Séhateur Janssens-Smits; vele Leden des Broedersehaps van 't Allerheiligste waren uanwezig met hun flambeeu wen. D'EXAAMS. 't Kostelijk Ministerie van civiel Onderwijs heeft eindelijk zijn vraagboeksken voor d'exaams uitgegeven... G'l.eei de wereld lacht er meê; men stelt domme vragen, dobbelzinnige vra gen, vragen, ten hoogste goed om in 'ne kluchtigen almanak opgenomen te worden. Men ziel nu dat de civiele zedeleer een zaak is, in de lucht, zonder rede of grond. Heden zaturdag, zal Pieter Van Humbeeck in de Kamer ondervraagd worden; men is nieuws gierig om te welen, welk gezicht hij gaat spinnen. CONVOIS. Sedert 1 Maart weeral veranderingen. Er is een nieuwe trein van Aalst op Dendermonde ten 4,35 nanoen en van Dendermonde op Aulst ten 9,14 's avonds. De veranderingen zijn zorgvuldig in ons blad gedaan. MINISTER ROLLIN. Het Hof van Beroep komt te beslissen dat de Ministeriéele omzendbrieven die een certifikaat van schoolgang eischtten, gansch on wettig zijn... Zoodat Rollin d'hand mag geven aan Van Humbeeck. Die zich verheft, zal vernederd worden. ry Wereldtentoonstelling. 't Gouvernement komt er tusschen; Antwerpen zal in 1885 een vrije wereldtentoonstelling openen. I. Het Liberalismus wilt in Belgenland de Vrijdenkerij inplanten; met de Vrijdenkerij, geen eerlijkheid ol eerbaarheid Daadzaken: Al de groote liberale gazetten schrij ven volgens de valsche leeringen der Rationalisten: Geen bovennatuurlijke macht! geen ander leven! dood, al dood! bijgevolg, leven en wroeten en ster ven gelijk de dieren. De goede zeden en heerlijk heid nemen af in ons Vaderland. Er zijn stelen waar slechts 1 inwoner op 6 nog zijn Paaschplicht volbrengt. De Vrijmetsers zeggen:'t Is de schuld der Geestelijkheid; doch van den eenen kant is erin de Godsdienst niets veranderd, terwijl van den anderen kant, het Liberalismus sedert 15 jaren schrikkelijk is.vf<oruit^cgoo?ï - II. Onder dees liberaal Ministerie zijnd'onroe- rende goederen 20 ten honderd in weerde vermin derd.... 't Leven wordt lastig en moeielijk; de tweedracht vermeerdert; wij leven bijua in bur geroorlog. 1880, nieuwe belastingen; 1881 en 1882,opslag van staatsrechten en nieuwe belastingen; 18ö3, wederom nieuwe en zware belastingen, be- loopende tot 18 miljoen 's jaars. In 1884, tekort en deficit, een budjet met nog meerdere onkosten dan vroeger. In 1884, neêrlegging van het wetsontwerp der Reserve; de kiezingen naderen, de draak is gebon den, doch na de kiezing za' hij tegen 't Belgisch Volk losgelaten worden. Alle godsdienstig belang nog daargelaten, wat moeten wij uit het voorgaande besluiten? fagggft* Dat het liberaal Ministerie ons rinK' meer en meer in tweedracht zal brengen, dat de belastingen meer en ~,er zullen vermeerderen en de win- c n inkomsten verminderen. .Is de Parochiën onder de lasten bezwijken, is 't da« -r dat de winkeliers en neringdoende ste delingen groote rede hebben van klagen? li'. De Vrijmetsers zijn te GEWELDIG voor :r ji plannen; de Katholieken zijp te FLAUW- i 1cm den wil van de Kiezers en van 't Volk uil ie voeren. d 1 redelijk, menschen? De Katholieken stem- o tegen de 10,000 man, tegen de 12,000 man en i! hoofd zijnde, ze lieten al die verzwaringen be- suunMoeten wij op zulke wijze niet tot volslagen ondergang komen? De Katholieke Gekozenenen spra- I i' di'gen en dagen, met krachten talent, tegen de eschondene Vrijheden, en aan 't hoofd zijnde, ze voi'f i) Vrijheidskrenkende wetten uit /V. Al die leeft, kan missen; de geleerdste l In 1 - v is de verkeerdste; het is onbetwistbaar dal de Katholieke Ministeriën en Gekozenen in groote misslagen zijn gevallen: 't is misschien ookde schuld vat de Kiezers en van 't Volk die niet krachtig ge noeg gesproken hebben.... De verkwistingen, d'on- reebtveerdigheden, de dwaasheden van 't Liberaal Ministerie zullen hunnenval te weeg brengen.De Ka tholieken gaan 't bestuur in handen krijgen; 1883, hadde Guillery zijn woord niet ingetrokken, 't Minis terie viel, er had een herkiezing plaats, wij kwamen in groote meerderheid.... Als de katholieken van nu af, 't vast voornemen niet maken van indezelfde mis slagen niet te hervallen, dan zullen wij varen gelijk de katholieke Franschmans. V. Een achtbaar man, vergrijsd in 't politiek leven, zegde onlangs: Een /Programma, maar kort en goed; 3 h 4 punten: A. Afschaffing der Schoolwet en toenadering tot «jle Vrijheid van Onderwijs. B. Merkelijke verzachting der krijgslasten; uitgezien naar een Leger vah Vrijwilligers; Engeland kac( daarmee voort, Amerika, Zwitserland en zou 't onzijdig België van 't hoofd tot den voet moeten ge wapend zijn? (L Herstelling de Vrijheien vart Gemeente en Pril '„0^%; r'- Pi vnr-evt-s ;n Schepenen d »orde r;>V* W» Rechi-veeiidjchcid IV DE Kiezincen-. BEMERKING. Deze vijf artikels zijn in 't voordeel zoowel van liberaal als van katholiek; 't zijn artikels van eendracht en van verbroedering. De katholieken zullen terug aan 't hoofd komen, dat is onbetwistbaar, maar zullen zij handelen gelijk vroeger, aau 't hoofd komen om niets te verrichten Mag or blin delings vooruitgegaan worden? Mag men op zee gaan, zonder te weten waarheen De Nationale Vereeniging antwoordt daarop NEEN Wij zullen achter de katho lieke Ministeriën staan, opdat deze tot de werkeloosheid niet zouden gedreven worden. De Katholieke Vereeniging is geen nieuwigheid ze leeft sedert 20 jaren in d'herten van al de Belgen die den droeven toestand van hun Vaderland beschouwende, tot hun zeiven zegdenWanneer zullen wij, katholieke Bel gen, eens krachtdadiglijk beginnen te spreken? De Katholieke Vereeniging heeft vervolgers en bespot ters. Alle goedo inrichtingen moeten 't vuur van den te genspoed onderstaan... Doch van nu at'is de Katholieke Vereeniging sterk genoëg'om hare zending te vervallen. Geen persoonlijk belang geene overdrevenheid! maar ook geen flauwhartigheidGewild wat recht is en nood zakelijk De Journal de Bruxellos pree3 onlangs een werk aan, van M. Hymans, waarin op walgelijken toon gespot wordt met het H. Sacrament van Mirakel, met den eer bied der katholieken voor de beelden, met de Reügieuse gestichten.-. Van den anderen kant misprijst de Journal de Bruxellti's ddkstholieke gazetten die aan Koning en Hof de waarheid durven schrijven... J ournal, ton eersten, weet en onthoudt dat aide katholieke gazetten op gelijken voet staan; omdat een gazet groot van blad is en dagelijks verschijnt, daarom heeft zij hoegenaamd geen gezag op d'andere; ten tweeden, Journal, 't is groo- tendeels de schuld der katholieke Hofmannen, dat alles zoo slecht gaat en dat Zijn Majesteit meer ziet naar eeuige betaalde zatlappen die voor zijn Puieis komen builen, dan naar 't gesmeek van honderde duizende katholieke Bel gen; de Geschiedenis der regeering van Leopold II is een pijnlijk en schadelijk tijdvak voor de katholieken; ten derden, Journal, indien al de katholieke gazetten se dert 15 jaren geschreven hadden gelijk de Kiezcsea het Volk spreken, we zouden nu zoo ellendig niet geschoren zitten; ten vierden, Journal, ja als de katholieken bo ven geraken, ze zuilen ander vijanden t'overwinnen heb ben dan de Vrijmetsers; wilt ook bemerken, Journal, dat de Belgen zich niet te beloven hebben over de werkingen van hun Koningdom; onder'ne President of'ne Koning zonder erfelijk recht of voor 20 of 30 jaren, nooit zou die Schoolwet geteekend zijn geweest; NUOIT zou de Vorste lijke invloed zich zoo machtig getoond hebben om 't Volk t'helpen verdrukken door d'inkremping der Vrijheden en schandigo verzwaring der Lasten. Leopold II is er nu; in den toestand van Europa zouden de Katholieken onge lijk hebben van tegen hem te werken; Leopold mager biijven; na zijne dood, zijn naaste Bloedverwant mag hem opvolgen; maar ten minste, als 't Koninklijk liandteeken altijd en immer gereed is voor alle Vrijmetsersche wetten, ais de Koninklijke macht jlrukt 0m de Bloedwet te doen verzwaren, dan raag en moeter toch geprotesteerd wor den, dan mogen en moeten de Katholieke Belgen toch hun ontevredenheid toonen, dan zijn het Landverraders die aan 't Kol op Feestdag of Nieu wjaar gaan zeggen, dat de genegenheid voor de Koninklijke Familie aangroeit, dat ons Koningdom België vrij ongelukkig maakt. D'keideuea die voor 't plezier of do grillen der Cesars omgebracht werden, die stomme heidenen bezweken alroepeDde: Wij groeten u, Cesar!... Van zulke lafheid moeten wij on3 toch vrijwaren! Ge zult. misschien vragen, Journal, wat de Koning zou moeten doen? - - Maar konfrater* hebt go dan de sa menspraak v 1 ;a n, Ier nooit gelezen Zou om wijze en welmeenonle Koniug wetten,van 'tbelang der Schoolwet, Tfiaiir «r.-i m>." *i: stem meerderheid, zou hij zulke -retf-n en Irren uitvoeren? De nieuwe Belastin gen van lSB3.insgelijks m«t éene stem doorgegaan, moch ten ze zijn handteeken ontvangen En al die zotte geld- verkwistingen, die vervalschingder Kiezings wetten, die kreuking der Vrijheden, de pogingen der Logie om een katholiek Ministerie onmogelijk te maken, zou een onpartijdige Koning dat niet kunnen en moeten beletten? Zijn wij slaven, konlVater, of zijn wij Belgen, Vlamingen, Katholieke vrije mannen, die God vreezen en niemand anders, die geen slavernij willen verdragon? Zie de V ol keren van 't Noorden, uit Zweden en Noorwegen, hoe zij hunnen Vorst tegenwerken in ziju militaire plannen en desnoods zijn Ministers voor de Rechtbank durven bren gen? Journal, Konfrater, diet gij niet dat de Katholieken in d'oogen moeten zien van ai die hen tegenwerken, of dat zij reddeloos verloren zijn? Geheel de hel en al do Logiemannen gaan te voorschijn komen, om in de kerk order te stellen en te bestieren. Van goed en deugd komt eor en vreugd. Van ondeugd komt schande eu verdriet. Duizende voorbeelden bewij zen dat geld en goed moeten wijken voor eer eu deugd. Piet gaat om zeep de Luikerwaal is te pretentieus; Bara is de groote vriend van den rijken Sire. (EEN WAARACHTIGE GESCHIEDENIS.) 8 VUL DE VREUGD IN DROEFHEID VERANDERD. De eerste Scbepene, 'ne man van vijftig jaren. Hij bewoonde een fraaie hofstede, niet ver van de dorpplaats. Deze hofstede was zijn eigendom en menig schoon stuk land daarbij. De man, hij had sedert eenige jaren achteruitgeboerd, met door onachtzaamheid, want bi) paste zijne boerderij buitengewoon wel op, niet dat hii zijn vak niet verstond, want van boerenafkomste zijnde en niet misdeeld, was hij een ervarene landbouwer geworden; niet ook door zijn lastig huishouden, want elk kind brengt zijnen zegen meê, en geeft iever om te zorgen eD te werken; doch hoe gaat een zaak dikwijls? Dat alles waar men zijn hand aan steekt, tegenslaat: sterften in de stallen, plagen aan de vruchten, ziekten in huis en andere diergelijke ongevallen. De Schepene had zich moedig getoond en den tegenspoed met verduldigheid onderstaan; zonder den jaaghals te spelen, naar mid. delen van redding zoekende en zijn uitgaven zooveel mogelijk ver minderende; de trotsche boom wordt door het onweêr gebroken, terwijl het nederige riet, zich plooiende, den hevjgsten rukwind ongehinderd doorstaat. Zes kinderen waren het huisgezin van den Schepene komen ver rijken; zijn jongste zoon ging sedert eenige maanden dagelijks naar de stad, om de latijnsche studiën te beginnen; Vader en Moeder hadden na rijp overleg en raadvraging, besloten hun jongste zoor» te laten studeeren, mits wel oplettend te zijn en verzekerd dat hij roep en bekwaamheid had tot een stand, die het hert der brave Ouders in de zaligste vreugde bracht; hun zaken verbeterden; de tegenspoed is lastig en pijnlijk, doch als men boven water geraakt, als men kan denken om hypotheken af te leggen, schulden te zui veren, dan heeft men een voldoening en een vreugd, onbekend aan degeen die nooit in moeielijke gevallen zijn geweest; na 't zuur komt 't zoet, na regen zonneschijn; na de lange wiqter, de liefelijke lente. 't Was op 'ne voormiddag der maand Meert dat de Schepene en zijn brave vrouw in de keuken alleen waren en over hun zaken handelden. Och man, sprak de vrouw, wat zal 't 'ne steen van mijn hert zijn, als wij ons schuld op de steenen hoeve zullen kunnen betalen! Regina. als't God blieft en als dees jaar niet slechter is als gepasseerde jaar, dan zullen wij toch een groot deel van die som kunnen afleggen. Och Heere, mij dunkt als die zaak vereffend is, k zal de gelukkigste vrouw van de wereld zijn; de kinderen moeten gekleed zijn volgens staat, maar dees jaar zal ik nog met mijn oud kleed voortdoen. Regina, mijn vader zaliger zegde ons dikwijls: Men kan geen loopend peerd beslaan;zacbt gaan cn verre zien, is 't werk der wijze liên, laat ons stillekens voortdoen volgens gewoonte. Maar, indien Nard ons eens opvalt! Dat vreesde ik ook in 't begin, vrouw, maar de hofboer, Ons Heer wilt zijn ziel hebben, is nu al 8 maanden dood en waarschijn lijk zal Nard den laatsten wil van zijn vader gevonden hebben. Al gelijk; ik sidder en beef, eiken keer dat ik hem zie; en hoe leelt hij nu? Hoe hij leeft, Regina, och, niet werken, meer en meer den slechterik spelenI Den hofboer heeft veel verdriet gehadl Is hij niet gestorven van verdriet, man? Heel waarschijnlijk, Regina! maar indien hij nu leefde en zag wat er in zijn huis gebeurt, hij zonk van droefheid en schande den grond in... Och, Regina, alzoo een baantje hebben en zóo ellendig varenI 'ne mensch zou ervan dub.bineeren, zonder einde. Ja, eenig kind zijn, en bedorven worden. Er was daar geen Religie, vrouw, heelt de hofboer het mij later geen honderd keeren verteld, dan heeft hij het geenen eenen keer gezegd. De man had spijt genoeg. Als het te laat wasl Voor zijn zoon, ja, doch hij is toch een christelijke dood ge storven. Maar zijn ongelukkige zoon! Daar zegt g'het wel, vrouw, zijn rampzalige zoon! 't Schijnt dat hij nu gaat trouwen met een gemein vrouwrpersoon uit de stad 1 Met een gemein vrouwspersoon uit de stad 1 Ja, Regina, zoo is mij toch door den champetter verteld en dat moet ons niet verwonderen, vrouw; van als zijn vader-zaliger nog leefde, had hij slechten aanhang op de prochie en nog slechte- ren in de stad En eens in die garens !j Ja, geraakt er dan uit! 't Is vriendschap en genegenheid zoolanger schijvenzijn,maar eens 't boelken om zeep, z'en kennen u niet meer, als om u te ver achten en te misprijzen. En spijtig zijn hoofd schuddende ging de Schepene den hof op, het een en 't ander na te zien en bleef in zijn gedachten verslonden: u Spijtig, mompelde hij, met halfluide stem; spijtig van die Steenen Hoevel Een bedrijf om schatrijk op te worden En nu Zou 't waar zijn dat Nard al verre uitgebot- <i is zou bij op zulkcn korten tijd dien grooten middel kunnen opgedaan hebben Mijn vrouw heelt gelijk.... Wij moeten die schuld zuiveren... Hij zal er toch den eenen ol anderen dag omkomen I... Niet langer als zon dag ga ik'ne vriend spreken 1200 fr. ik zal dat gemakkelijk krijgen... Ons zaken verbeteren... God zij geloofd; we geraken op ons effen.... Veel angst algezien, maar toch geen schande, niemand eenig onrecht aangedaan.... Niemand.... Kijk nu eens! wie mag dat zijn Een heer uit de stad die naar ons bof komt 1 Misschien dar M. de Burgemeester afwezig is... 't Zal voor een zaak van 't Pro chiebestuur ziju Gelijk de Schepene zegde, een heer met zwarte toegeknopte Irak, stapt statigliik d'bofsteê op, zon.ier te kloppea, en ging recht naar de deur der keuken, zijn lippen tegeneen gefronst en gereed om een compliment af te leggen. Mijnheer! mijnheer! roept de Schepene. Ha, landsman! Is 't hier dat de Schepene X. woont Ja, om u te dienen. En ge zijt gij misschien den Schepene Gelijk gij zegt 1 Dan is het juist gepast; ik hier een sommatie en zal u dezelve voorlezen. Een sommatie, M. Ja, vermits ik deurwaarder ben. Een sommatie! maar kom binnen, in de kamer; daar zullen wij alleen zijn. Een sommatie, van wie is dat toch I Van den eigenaar uit de Steenen Hoeve 1 Ha... zet u neer, M, Ge zijt wel goed; en de deurwaarder ontknoopte zijn frak, haalde uiteen der zakken een groote leêren omslag, nameen dik papier in vieren gevouwen 't Is, zegde hij, om een zekere schuld die ge daar nog hebt, binnen dc vijl dagen te komen voldoen. 't Was onnoodig daarom den Deurwaarder te zenden, Mr indien Nard mij aangesproken had, hij zou zijn geld gekregen heb ben zonder moeielijkheid'ne mensch kan in een lastig geval zijn, dat hij geld moet leenen. Zekerlijk, Schepene, maar ziet ge wel, wij moeten toch ons funktic doen, gehef mij te aanhooren. En dc Deurwaarder gal lezing van het dagement, wijdloopig be - schreven, met naam, datum, dag en plaats der eisscheden compa- renten, waarbij dc Schepene wettelijk verzocht werd binnen de 5 dagen de som van Twaalf Duizend franken te betalen.... M', onderbrak de Schepene, 12,000 Iranken, 't is zeker toch zoo niet i2,ooo franken Mr, juist op den kop I Indien zijn hof plotselings in brand geschoten ware,de Schepene zou niet erger ontsteld geweest zijn. De deurwaarder ging voort met zijn protocollen al te lezen, tee- kende, legde het dwangbevel op tafel, stak zijn zwartleeren brie- ventasch weg, knoopte zijn frak toe en ging vertrekken, als de Schepene uit zijn verbazing schoot cn zegde: u Maar, deurwaardei, ik ben geen iaooofr. schuldig maar 1200; 't is zulk groot verschil. Hoort, Mr, daar kan ik niet tusschen komen. I)a kwitantie zal het uitwijzen en doet er 't beste meê. Salü En hij was weg. 12,U00 fr.! sprak de Schepene, hoe is dat mogelijk! 12,000 fr... Hoe. Maar wat!... Ei, nu schiet het mij te binnen; wij hebben de som in oijf- fers geschreven!!! Wie zou dat tochgepeisd hebben, Regina. Ct Vervolgt)

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1