Rampen, Misdaden en Ongelukken. Een vrouw doodgereden t'Haaltert. Door den trein van half zeven, dijnsdag avond. Een mensch van 82 jaren, jufvr. Berlinda Van Impe. kwam naar huis in den half donkeren en ging t'Haaltert Eede over de route, aan een wegsken zonder barree! of ander afsluiting. De baan wachter, op zekeren af stand van daar. cp zijnen post staande, bad wel te roepen, t mensen half doof, hoorde niet en werd opeen grouwelijke wijze doodgere den. In 't been gekapt. 'ne Landsman van Schoonaarde. donderdag thuis met een bl'lin zijn been gekapt, op een karre naar Gijseghem gevoerd en aldaar geheelnieesteri. De moordenaar van Dendermonde bekent zijn misdaad. - Zegt geen medeplichtigen te hebben. Is verstokt en versteend. Zou -waarschijnlijk tot inkeer komen, indien hij de doodstraf moest vreezen. Is rond de 30 jaar, lap en vel en luien goddeloozen bliksem en in zijn gevang nog slechter geworden zijnde. UIT CEURNE. Wij hebben dezer dagen gemeld dat tussclien 27 en 78 februari eenige kwaaddoeners te Ceurne eene vlasschelf in brand gesteken hadden, toebehoorende aan M. Leo Nys. Er was gezegd dat de brandstichters gehandeld hadden uit wraak, omdat vrouw Nys hun eene aalmoes had geweigerd. Men schrijftons thans uit Ceurne, dat de kwaaddoeners voor den onderzoeksrechter ver klaard hebben, dat zij enkel voor doel hadden aangehouden en in de gevangenis opgesloten te worden; zij waren zelis aan vrouw Nys geene aalmoes komen vragen. De schade, door den brand veroor- oorzaakt, is aan den eigenaar reeds vergoed door de verzekerings maatschappij De Schelde. Dijnsdag morgend om 10 ure, is te Rousselare het driejarig dochterken van Severin Houthaene, wonende in de Borstelmaker- straat, in eenen pot met kokende water gevallen. De werkvrouw had de onvoorzichtigheid begaan denzelveu te midden der keuken neder tezetten,en liet kindje achteruitgaande en ertegenstootende, is er in gesukkeld, liet was deerlijk verbranden is woensdag nuch- tend om 7 ure in groote pijnen overleden. Diinsdag morgend om 11 ure, is den Korenmolen, staande aan de wijk De Ruiter n te Rousselare in gebruik door Goddee- ris Verpoort, met groot geweld omgewaaid, terwijl een steenscher- per, de ketser en de dienstmeid er op warenmet groote moeite zijn zij van onder de puineu gehaald geworden. Zekeren Désire Pillen, oud 48 jaar, is schrikkelijk gekwetst, hij heeft de laatste Sakramenten ontvangen, men vreest voor zijn leven; de meid Jul ie Pante, oud 24 faar en Philip Van de Velde, jongman, zijnalleenlijk erg gekneusd. ST-NIKOLAAS, 11 meert. Dinsdag avond is te St-Nikolaas een jammerlijk ongeluk inde Herderstraat, voorgevallen, dal eeue les is voor alle moeders of huisvrouwen, die de zorgen van het huisgezin aan kinderen toevertrouwen. Vrouw D.... had haar buur- dochterke, de achtjarige Melania Colpaerl, gelast baar huis te be waken; op de gloeiende stoof stond een pot aardappels te braden, die weldra gingen verbranden. De kleine, dit gevaar willende voor komen, nam den pot die inmiddels in brand schoot en de vlam aan hare kleederen meédeelde. Op het noodgeschrei kwamen ver schillende personen toegesneld, die haar slechts van eenen onmid- delijken dood konden redden De ongelukkige, verschrikkelijke brandwonden bekomen hebbende, werd ter verpleging naar het gasthuis overgebracht, waar zij woensdag avond overleden is. Kerkdieven te Gent. D'ander week is er ingebroken en gestolen in de St Nikolaaskerk van Gent. Uffra Verschaflelt die in een der huizen tegen de kerk woont, zag na middernacht'ne kerel in de kerkgoot loopenen riep om Hulp. Men is gaan zien en men heeft een andere chenapan gevonden, die nog in 't bezit was van voorwerpen in de St Antonius-kapel gestolen, t Is zekere Semeyn.oud 25 jaar; zijn medeplichtige is thuis, Byloke-veste, van zijn bed gehaald. Semeyn was langs de venster in de kerk geraakt Des- nerek bleef in de goot, Semeyn moest hem de gestolene kerkornamenten of 't geld geven door de venster en beneden stond 'ne manskerel en een vrouwspersoon die alles moesten in veilige have brengen. Over 1 dagen zijn er in St Michielskerk offrsnden gestolen en eenige dagen nadien ueefimeuin St Pieterskerk het O. L. Vr. T,.-e:d van Haren ma.UUgeü Rozenkrans beroofd. Subiete dooaec. Die dood! die dood! hoe dikwijls komt ze waarlijk ale een diefin den nacht. Donderdag is te Zele schielijk overleden de huisvrouw van Leop. De Bond; zij had 's avonds ten 10 ure nog in volle gezondheid zitten kaarten. Iedereen was verslagen over dit treurig nieuws en den nacht nadien was het de beurt der huisvrouw van Philemon Zaman die insge lijks een subiete dood stierf... Menschen, zijt niet verslaafd aan daard- 8che goederen, leeft gerust en vrolijk, maar vermijdt al dat slecht is, en vergeet d'H. Barbara niet. Er zijn er velen die zeggen: later zal ik beter leven! maar dit later is zeer twijfelachtig. Huis ingestort. Te Brussel in de Rattestraat, zondag morgend, ten 5 ure, een groot huis dat men aan 't opbouwen was; de geruchten liepen dat de waker er onder lag, en aanstonds begon men te ontruimen; doch na korten tijd zat* men de nachtwaker uit een kantientje komen, waggelende op zijn btenen. De schade wordt op 10,000 fr. geschat. Barbaarsche behandeling. 't En ontbreekt er tegenwoordig in Brussel niet, aan wild en barbaarsch volk. Een dezer dagen, een geminkte persoon van Charleroi, komt uit Sint 'pieters-Hospitaal; niet ver van de Vosseplaats hij vraagt aan eenige ïonkheden naar een logement. Ze zeggen hem den weg te zullen toonen en brengen den armen sukkelaar in een eenzame plaats langs de vaart van Charleroi op Meulebeek. Daar wordt de dompelaar op den grond ge worpen en beroofd van horlogie, geld en pakske kleederen, Maar de schurken zijn reeds gekend en ontdekt, weéral oud-veroordeelden, wo nende langs de kanten der Yosseslraat. Brandrampen. D'ander week Mr X., landmeter te Schaarbeek, Paleizenstraat 3, las ten half elf's avonds op zijn kamer zijn ,'azet, in zijn bed liggende, bij het licht eener petrollamp die op zijn nachttafelken stond De lamp valt om de brandende petrool steekt 't vuur aan 't ledekant en de landmeter moet vluchten in zijn nachtgewaad, wil hij niet levendig verbrand of ver stikt worden. In de Stoofstraat te Brussel, bij den AntikairL. L. is een begin van brand geweest, door een kachel die tedicht bij een houten vensterblad stond. EeD duitsche bakkersgast gesnapt. ':TT'Antwerpen aanboord van de Westernland dienaar Amerika ging varen heeft de Policie komen aanhouden, een bakkersgarst maar 16 a 17 jaar oud, die in Duitschland aan zijn meester 300 mark ontstolen had. De duitsche paal had valsche papieren.... Hij zal nu helpen prisonniers- brood bakken IJselijke "Wreedheden. In onzen N° 591 van den 15 februari, hebben wij gesproken van de wreedo moord, gebeurd te Wulpen, bij Veurne, den3 februari, op Rosalia Carpentier, en dat haar man Benoit Van Elslande zich naar de gendar merie te Veurne begeven heeft, zijn schelmstuk bekend en in arrest ge houden is.... Nu, op 22 februari is die wreedaard moeten verschijnen voor de korrektionneele Rechtbank van Veurne, voor slagen en wonden aan zijne vrouw toegebiacht in vroegere tijden, en is aldaar veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevang en 100 fr. boet of 15 dagen gevang.... De weinige jaren die vrouw Van Elslande met haren echtgenoot o\ erge- bracht heeft, zijn voor haar schier eene gedurige marteling geweest, nu en dan onderstond zij allerhande kwellingen en mishandelingen. Over eenige weken stootte hij haar eene vork door het been. welke wonde toen zij vermoord w erd, nog ongenezen was. Een andere dag had hij haar slagen op het hoofd met een zwaar stuk hout toegebracht. Eenen anderen keer trof hij haar met een mes in de hand en sneed haar bijna eenen duim af. Die ongelukkige was gedurig blootgesteld aan allerhande gewelddadigheden van haren man. In het kort zal Van Elslande voor het Hol van Assisen voor de moord op zijne vrouw te verantwoorden heb ben... Jonge Dochters, al sprak hij zoo schoon en 7.00 treffend om ne moordenaar van zijn galg te verlossen, trouwt toch nooit met een dronkaard, ol ge zult het u bitterlijk beklagen. Convoi-Rampen. Op 8 Meert ten 7 ure 's morgends, zijn te Jumet-Bru- lotte, bij Charleroi, twee treins opeengebotst; de schok q was zeer geweldig; 2 reizigers zijn erg gekwetst. Twee - dagen nadien is te Marchienne een andere treinbotsing eeweest veel reizigers werden licht gekwetst; de garde die juist wilde afbannen.is gewond aan hoofd en handen; een ander bediende die juist bezig was met iets op ie schrijven, is gesmeten tegen een talc-1 met zulk geweld dat hij tw ee ribben gebroken heelt. Kerkdiefte. Weeral een kerkdiefte, vrijdag nacht, te Chatelet 111 de kerk van d On bevlekte Ontvangenis. Z'hebben het tabernakel verbrijzeld, de ciborie gestolen alsook 3 klein zilveren doosjes, en d H. Hostiën hebben zij op het \ltaar geworpen... Wij moeten schudden en beven wegens ai de dielten met sacrilegie die tegenwoordig in Belgeuland gepleegd w orden. De kerken, de tabernakels zelf niet eerbiedigen! t is grouwelijk. Vrij wil ligers-Leger. Meeting van Zondag. De ruime zaal van den Antwerpachen c;k w zondag kroppensvol bezet en honderden Roesten onverrichter zake huiswaarts keeren, omdat ijj geen plaats vonden. Een goed honderdtal socaiisttn atou den overal in kleine groepen verdeeld. Aan het bureel zetelden: MM. Van den temden en CmmegaHck, voorzitters, Tielemans, y-rtegen woordigers der afdeelingen van het Vriju'iMgcrsle- ger van BrnBsel (2), Leuven (4), en Mechelen - j. De zitting word kwart na 7 ure geopend. M. OMMEGaNCK. Ik verzoek de aauwezi<. n zich weerdig en deftig te gedragen, en de spreken binnen de kwestie te blijven, opdat de tegenstrevers onzer schoone zaak ons niet zouden uitschelden voor ge meen, en zeggen dat zij m&t ons niet kunnat hand in baad gaan. ToejuichingenWij zijn In-ven de partijen verhoven en strijden voor hot geinen ^*ecbt zooais net vroeger onze roemrijken gemeenten ver stonden. Toejuichingen He zinnebeeld onzer onafhankelijkheid is de leeuw. Sommigen hebben gevonden dat er een draak ncodig was om den leeuw te verdedigen, namelijk h-t mili tarism. De eenen willen oenen grooten ove machti gen draak; de anderen slechts een klein drajtksken, vergetende dat ook dit kan groeien en sterk worden (Toejuichingen), en eenmaai den leeuw zou kuunen verscheuren. Tot nn toe hadden de gegoede standen niet begrepen dat er dag zou komen, dat het monster meer zou eiscben dan het bloed van de mindere klas sen; z wierpen het wat geld toe, en het was tydelyk verzadigd; maar nu vergt het meer: het moet ook het moet ook het bloed der gegoeden hebbou. En or is een kreet opgegaan, een algemeeno kreet, di« don dood van den draak ei cht. Wij z:jn hier 1 dit te bekomen, maar wij moeten eendrachtig zijn, eu dan zijn wij zeker va* te gelukken. (Toejuich'ngen). Ik verzoek nog eens al desprekers wslvoogelijk te zjn. (Alie oogen richten zich op de socialisten en er tcordt hun van vele zijden gevraagd of zij het gehoord heiben Spreker eindigt met aan de vergadering moe tedee- len dat M. Goomans, volksvertegenwoordiger, nog eens een brief geschreven heeft om het doel der ver gadering bij te treden en aan te ksndigea, dal hij op uur en stond, zelf in de Kamer het princiep v .n het vrijwilligersleger zal weten te huldigen. (Langdurige toejuichingen. Geroep: Leve J/. Coomans!) M. FOCKENTEYN. De droova dagen der loting zijn Dog niet vergeten, en reeds vraagt men unieuwo verzwaringen van militaire lasten. Men heeft niet genoeg met honderd duizend en zoo veel soldaten men wil nog eene reserve hebben! en, om ons de pH te beter te doen slikken, noemt men 0 bittere spot ternij! die reserve nati jnnal! (Toejuichingen.) Laat ons eens zien wat de wet zoo al is. Gij weet dat wanneor men in de Kamc-r een wetsontwerp -het geen men noemt het vertoog der beweegredenen. Welnu, dit vertoog zegt gewoonlijk het tegenoverge stelde van hetgeen men denkt. (Toejuichingen) Dit is ook nu het geval. Nu zullen wij sterk zijn, «zegt men; en eenige bladzijden verder voegt men er bij: - Maakt u gereed om nog meer te leveren; ons leger is niet groot genoeg n enz. Men zal slechts ophouden met vragen wanneer gansch België noch sic chts éen uitgestrekt kamp en elke Belg een soldaat zal zijn. ToejuichingenHoe! Hoe! Weg met de Bloedwet! Ziedaar wat het vertoog der beweegreden fegt, om dat hot dit niet schijnt te zeggen. (Goedkeuring.) Men werpt op dat België ook eene reserve moet hebben! Welnu ik am woord dat het België s rol niet is als oorlogsnatie te schitteren: wij moeten op het veld van kunst, wetenschap, nijverheid aan) de spits der volkeren gaan. Toejuichingeny Hier doet sprekel-uitetn wat de reserve voeals zij is voorgesteld, zijn moet, en gaat voort: f handel, nijverheid, lai.dbouw, dD f ailie, de deugd ten gronde gaan. dat telt niet' 1 duizen- An eoMt.lcu Ucbliou, dal 1b genoeg»- Juurlijks zal de kunstenaar zijn penseel,$c schrij ver zijne pen voor een tijd lang moeten neerleggen; de fabriekant, nijveraar, zijne werkhuizen moeten verlaten, misschien sluiten, wat geeft het! de land bouwer het lar.d braak moeten laten liggen, de zoon zijnen armen vader, zijne zieke moeder zonder brood moeten thuis laten, wai geeft het! dat telt niet! Dit is gelijkheid, zegt men. Ja, gelijkheid in de Blavernij; doch wij willen van zulke gelijkheid niet! Wij, wij willen gelijkheid in do vrijheid! (Da verende Toejuichingen). Gelijkheid, maar wie weet niet hoeveel middelen de rijke niet heeft om aan den klauw der wet te ont snappen! Wat meer de rijke, wel hij zal zich bij de 'reserve kunnen doen dienen door anderen; die zes maanden dienst zullen dus voor hem eene uitspan, ning zijn. De kleine burger alleen zal door de reserve in zijne dierbaarste belangen getroffen worden. (Goedkeuring Toejuichingen.) Ditmaal, zegt 't vertoog der bewijsredenen nog,zal men ons goeckoop bedienen: de nationale reserve zal slechts 1,800,000 fr. per jaar kosten! Eecige regels verder nog'ans, lezen wij dat men de 10 frank ver goeding welke men thans aan de ouders der behoef tige milicianen uitkeert, niet meer zal betalen Ha\ Ha! Van dieu kant bespaart dit heet men bespa ren het gouvernement 3,2t 0,000 fr. van het gold van den arme om zijne hatelijke reserve te betalen. I)it maakt nu in mijne oogen wel degelijk 5,000,000 frunk voor hunne reserve. Ik voeg er liet dubbel bij en zoo komen wij op tien millioen, welke dit schoon werk zal kostou (Langdurige toejuichingen Zoo ver nogtans moest het komen om de oogen van allen te dosn opengaan. Slechts nu weet men wat de loting is. Spreker eindigt met te verklaren dat onze sterkte, in onze zwakheid ligt. Indien wij een groot leger hebben met de versterkingen vun Antwerpen, ver sterkingen aan de Maus cn nog al meer, dan zal men ons goed vinden om tol huurtioepen te dienen bij den Gal cf Germaan. Dan zal de vreemdeling het de moeite woerd vinden om onze forten en kasteelen binnen te palmen. Men zal ons land verdoelen even als men vroeger Polen verdeeld heeft. Ons nationaal erfgoed, dat het bloed van zooveel helden der vrij heid gedronken heeft, zul verscheurd en verbrokkeld worden. Doch neen, gij zult u herinneren dat België geboren is om vrij te zijn; dat gij Vlamingen zijt en dat keizer Karei eens zegde: ne Vlamingen zijn trouwe onderdanen, maar zij dulden geene slavernij! (Lang durige toejuichingen.) M. CUYL1TS. (Brussel) begint *iet zich te veront schuldigen, omdat hij slechts gebrekkig de vlaamsche taal spreekt; hij zal achter doen wat hij kan. In Ant werpen wil hij geen fr&csch spreken en hoopt, dat te Brussel ook weldra het vlaamsch de taal der volks vergaderingen zijn zal. Toejuichingen De socialisten hadden zich tot nu toe stil gehou. den. Hier waagt het een hun aer het woordte vragen Honderden stemmen antwoorden te gelijk: «zwijgen of op 6traat.n Er komt eenige beweging op de plaats waar de socialisten zich bevinden; maar de stem van hel volk is zoo dreigend, dat de stilte in een oogen- genblik heisteld is.) M CUYLITS. Spreker zal geeae redevoering doen: hij wil slechts twee punten behandelen. De officiers wanen dat alléén zij met kennis vnn zaken van de krijgskunde kuunen spreken. Het is mogelijk; maar tegenover al hunne beweringen stelt hij slechts de geschiedenis en deze bewijst klaar dat de volkeren, die geen militaire scholen en geene loting hebben, de grootste heldendaden wisten daar te stellen. (Toejuichingen). Dit was zoo te Athene, onder de Romeinen: dit was zoo op den Mujubabcrg in den Transvaul, wa r 100 Boereu 3000 man der bsBte troepon van Engeland op de vlucht dreven. (Toejui chingen). Er zijn ge6ue bestendige legers nooaig; dat men het volk de wupens leere huuteer«.B,en,nooit zal een vreemdeling den voet op den vader land^chon bodem zetten. EEN SOCIALIST Dat is hot! (Gewoel, beweging.) HONDERDEN STEMMEN. Zwijgen Wie heeft u betaald? De straat op! (Weer vinden de socialisten het niet geradig verder aau te dringen. Hun Ban leiders met zwarte eu rosse baarden, manen hen tot stilte aan maar meer nog de dreigende gebaren en uitroepen 'Ier duizende deftige burgers.) M CUYLITS zette cn zijne rede oering voort. Be langrijk waren de inlichtingen welke hij gaf over de zedelijkheid in het leger. Met cijfers bewees hij dat in 1868/69 op 85,00 man die iu vredestijd onder wa pens zijn. er 37,392 iu de gasthuizen werden opgeno men Onder dezen komen aan het hoofd van denl .st, de vuile ziekten, waarvan in gemelde twee jaar niet min dau ongeveer 7500 werden aangedaan! Hoeveel kwuad wordt hierdoor niet berokkend aan personen, de familie en de samenleving! Zelfs gezondheidsnulve zou d« gedwongen soldatendienst moeten verdwijnen (Langdurige toejuichingen). M. OMMEGANCK deelt aau de vergadering mco dat het gouvernement jaren geleden, zich verzette te gen het verschijnen van een hoek, waarvan do schrij ver het wil voeren. EEN SOCIALIST (zwarte baard.) Ik vraag het woord. ANDERE SOCIALISTEN. Wij willen spreken. HET VOLK Zwijgen zult ge en niet spreken Weg met de communards en petroleurs! (Toejuichingen). Een hevig gedrang ontstaat. De socialisten worden met onweerstaanbaar gewe'd naar de deur gedron gen. Daar zij waarschijnlijk hopen nog te kuunen spreken, beloven zij weer stil te zijn. Intusschen Bpringt een spreker op de tribuun eu zegt: SPREKER. Mijheeren, laat u niet afschrikken door eenige rnststoorders. door eenige betaalde man nen Langdurige toejuichingen). Wij staan in, voor de orde. Het volk zal de zaak. spinnen (Toejuichin- 9en-) n j De socialisten alhoewel woedend,zwijgen en om rede. M. SCHERPENZEEL beweert dat het onmogelijk iB Antwerpen gedurende acht dagen tegen een ge oefend leger te verdedigen Antwerpen is op zijn fransch versterkt. Denoorden westzijdeervan staan voor den vijand open. In vier dagen zou de vijaud op monitors door hem aangevoerd, zich te Hoboken bevinden en van daar op 3200 m. afstand van het zuidkwartier, de stad plat schieten en tot overgaaf dwingen. Mijne taak zou hier ten einde zijn, maar ik wil hier nog een woord bijvoegen ten voordeele van het Vrij willigersleger. In 1808, dus 15 jaar geleden, heeft ge neraal Brialmont zelf geschreven dat men de legers min talrijk moest maken, zedelijker, en den oorlog minder wreed. Ziedaar wat de grootste militarist van ons land in 1868 geschreven heeft (Toejuic/lin- gen.) SOCIALISTEN. Wij vragen het woord. HET VOLK. Nooit meer, Gij zijt onweerdig om te spreken! Gij verdient het woord niet! Een LID zegt dat de reserve een doodgeboren kind is. omdat alle pnriijen om verschillende redens er niet van willen. Evenals de meeting eene vereeni- g»Dg van liberalenen katholieken in 1862. hebben wij op ons program geschreven Weg met de bloedwet. Dit leste woord is ons gansch program. (Langdurige toejuichingen). Wij hebben slechts te willen om te gelukken. Gij hebt onlaDgs nog gezien wat een moe dige Vlaming, M. Karsman, (daverende toejuichingen) alléén gedaan heeft. Herinnert u wat gij zijt bij de stembus. Gaat allen nog slechts kiezen metden kreet van weg met dc loling cp de lippen. (Langdurig geroep) weg met de loting I (Toejuichingen.) M. OMMEGANCK. Na sprekers en aanwezigen van harie bedankt te hebben, vorklaar ik de zitting geheven onder den kreet van Leve het Vrijwilligers leger Weg met de loting Een kreet van woede ontsnapte nu aan de Socialis ten liet woord was hun voor de tweede maal afgesne den. Misschien hadden zij ook wel beloofd aan zekere personen op nieuw de vergadering onmogelijk te ma ken. Velen brulden hunne razernij uit; anderen begon nen ÜajStui StsiiïttCSe.' to dingen on lie Oamtttffnola to dansen. Zou hun dit gelukken? Neen, zelfs dat niet. Tegenover den dans en zang hief het publiek den fleren zang van den Vlaming aan de Leeuw herklonk ten alten kant en de socialisten werden als in een ijzeren kring vast gedrongen. En boven dit alles hoorde men den zegevierenden kreet van duizenden die riepen Leve 't Vrijwilligersleger De aanblik der zaal was op dit oogenblik inderdaad vreemd, groot3ch: alles wiemelde dooreen; men drong, men sloeg rechts en links. Dit bleef zoo wat een half uur duren. Dan gelukte het den socialisten aan de beweging te ontsnappen, on der do bescherming der policie. Overzicht. EGYPTE. De actiën van den profeet Mahdi dalen schroomelijk, zoo diep als de fondsen der fransche republiek. Om zijn zaken te herstellen zoa hij moeten eenige mirakelen doen, eene groote viktorie behalen, maar 'tzal niet lukken. Zijn lui tenant Osman, reeds geklopt, heeft maandag van generaal Graham een laatste vermaning of ultima tum gekregen om zich over te leveren; Osman heeft Rot weg'geanlwooid dat hij nog liever vecht. ,De engelsche soldaten zijn op gang. ,Uit Souakin' wordt gelelegrafieerd woensdag namiddag 2 ure; De vijand, o ii 6 duizend man sterk, bevindt zich vóór 't engelsch leger. Vandaag zal waar schijnlijk de slag geleverd worden. De bond der Keizerrijken. Zeker is 't dat Frankrijk van kant wordt gezeten als een melaat- sche in Europa afgezonderd. Zijn laatste hoop van revanche vervliegt als rook door het verbond van Rusland met Pruisen. De groote Mogendheden hebben den vrede van noodeom debinnenlandsche rust te verdedigen tegen de Revolutie die overal woelt en dreigt. Groote gazetten, gelijk le Nord, dfe tot hiertoe alle ontwapening als eene hersenschim aanzagen, beginnen te vragen of men de verpletterende krijgs lasten niet zou verminderen. Üegroote hinderpaal is de toestand van Frankrijk tegenover Pruisei:. Men hoopt dat de benoeming van Prins Orlof als Russische afgezant te Berlijn, dien hinderpaal ge deeltelijk uit den weg zal ruimen. FRANKRIJK. De bewarende partij schijnt stillekens aan uit haren doodslaap te ontwaken. In sommige kiezingen zegepralen de koningsge- zinden; de republikeinen worden benauwd, en het ordewoord is gegeven om de verbanning der prinsen van Orleans te eischen. Het goevernement is te zwak om lang te weerstaan aan die drukking der Radikalen. Het voorstel van Bert voor de jaarwedde der Schoolmeesters, is verschoven, 't is te zeggen be graven; 't was eene vermeerdering het eerste jaar van 22 millioenen, en daarna van 40 millioenen. Bijna al de ministers zijn op de bres gesprongen om de staatskas tegen die plunderaars te bescher men; Ferry aan 't hoofd is uitgevallen tegen die mannen zonder princiepen ol vaderlandsliefde, die schroomelijke onkosten veroorzaken zonder om te zien naar geldmiddelen, Uit TONKYN wordt gemeld d;.t de marsch op Bac-Ninh is begonnen. Het leger volgt den oever der snelle stoomvaart, om de verschansiugen te vermijden welke de Chinezen hebben geumakt op den rechten weg van Hanoi naar Bac-Niuh. In eeue verkenning heeft de kanonneerbsot Mous- qckton met den vijandeeneschermutselinggehagl. De fiuanliën der republiek zijn in 'iien zeer so- beren toestand. De uitgaven vermeerderen, Je in komsten verminderen: ziedaar in twee woorden het finantiëel bestuur der radikalen. Het budjet van 188S sluit met eeu te kort van 08 millioenen en de lasten vermeerderen is onmogelijk. Om aan de menigte te behagen,schaft men voor honderde inilloenen belastingen af, dat is nog al wel; maar terzelfder tijd verteert men schroomelijke sommen gelijk de minister zelf zegde. Sedert 1879 heeft men voor 5 milliards buitengewone onkosten ge daan. Waar leidt dit nartoe als naar de b inkroet? De RUSSEN in Mero. De vooruittocht der Russen in Azië is ia de Engelsche Kamer op het tapijt gekomen. Al de sprekers zijn t'akkoord dat dit een gevaar daarstelt voor het indisch Keizer rijk. Het goevernementantwoordt dat hetmetRus- laud in onderhandeling is om de engelsche grens te bepalen overal waar Rusland er zou kunnen aan raken. BUITENLANDS. Te Prezza, een dorp van Italië, is aan een nieuwe route die ze daar maken, zoo gewel dig gevochten dat er 8 personen dood bleven en 14 ge kwetst. Te Ryperkerk, in Holland is 'ne verkens slachter zijnen vinger afgebeten door een zwijntje dat hij gesteken had en reeds dood waande. Inde groote magazijnen van den Louver te Parijs zijn woensdag niet min dan 500 diefstallen gepleegd. De groote ste den worden onveiliger dan over honderd jaar 't Vrij- busch. Die diefte in do Post te Breda wordt voort durend besproken; en men vertelt het volgende Een inwoner kreeg 's namiddags 't bericht van een ge chargeerde brief te gaan ontvangen; hij steh het uit, tot 's anderdaags 's nachts gebeurt de diefte en hij is 15,000 gulden kwijt. In do Fransche Posttv-schen Parijs en Toulouse is een brief met 50,000 fr. ver dwenen. Een koopman in diamanten is voor 50,000 fr. bestolen; de Anarchisten spreken van een groote Vergadering die op 18 Meert zal geschieden Te MARSEiLJEis een groot geheim speelhuis ontdekt Te Parijs is 'ne kassier naar België gevlucht met 50,000 fr. gestolen geld. Een oude Broeder der Christelijke Scholen is maandag te Parijs op de Quai de Gesvret, door een sterken Geus van 35 jaren, bijna den kop in geslagen. De Broeder lag ten gronde en moest door de voorbijgangers opgerecht worden. Ik heb hem nogtans niets misdaan, zei de Broeder. Maar, ge zult toch eeu klacht indienen? Och neen, laat mij stillekens naar huis gaan. Ik vergeef hem al les. Ze rekenen uit dat prins Ronimus Napoleon, als zijn oom Keizer was, aan Frankrijk gekost heeft 40 a 50 miljoen. Te Strijen in Holland hebben twee ezels gewed wie er om te meest genever zou drinken; de eene dronk 21 de andere 22 borrels, 22 lag boven; maar 22 viel bots néér en was dood. Er is wederom gestolen in de kerk van Epen (Limburg), voor de 3* maal. In de provincie Toulouse (Frankrijk) is een kerk geplunderd en ontheiligt. rechtbanken'. Te Roomen is een katholieke gazettier tot I maand gevang veroordeeld,omdat hij't wereldlijk gezag van den Paus verdedigd heeft. Hij doet zijn straf uit, in de Carcere Nuovo. D'Assisen van Limburg hebben zekeren Hamonts, oud-veroor- deelde tot 15 jaar opsluiting verwezen, wegens 't stelen van kiekens en konijnen in de maand De cember. Die inbreekt en steelt, weet niet of hij geon moordenaar zal worden. Eeu dochter vaii Antwerpen die met vitriool geworpen had, is ver wezen tot 6 maand gevang en een weggejaagde soldaat heeft 8 maand gekregen, voordiefstal met braak. Te Brussel is een dievenbende van 5 man veroordeeld, bij wie er een Aalstenaar is. De Aalstenaar heeft 2 jaar gevang. Te Parijs voor d'Assisen heeft een Gezwoorne publiek ge maakt dat hij in een vonnis, een stemming van vrijspraak had gegeven. Hij is van de lijst geschrabt en gaat vervolgd worden. Gustaaf De Koninck, oud 24 jaar en Donatus Renneboog, oud 50 jaar, werklieden te Bambrugge, zijn wegens moord tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. "kerkelijk NIEUWS. Woensdag. Feestdag van den H. JOSEPH, Pa troon der Ciiristene Huisgezinnen en van ons Vaderland. Buitengewone plechtigheid in alle kerken en kapellen. 1884 is voor Belgenland een gewichtig jaar; alle vrome Katholieken zullen, bijzonderlijk op zijnen Feestdag den H. Josef te voet vallen. Aalst heelt een bijzondere bidplaats, ter eere van den voedstervader Christi, te weten de St JOSEFSKERK, nog maar half voltrokken, doch reeds een weerdig gedenkteeken van Vader- landsche godsvrucht tot Sint Josef. Wij bevelen de*e kerk aan de welwillende aandacht der mild dadige zielen. De grootsche en prachtige kerken zijn deer en den troost van 'tmenschdom. Er zijn er somtijds die zeggen: Die kerk is te groet aan- gesteken! Maar bemerkt toch dat een kerk moet dienen, niet voor 5o, voor 100, maar voor hon derde en honderde jaren. De groote St Martens- kerk is opgebouwd als Aalst 6000 zielen had. De St Josefsparochie is geroepen tot een groote uit breiding, en nu zells, met den gekenden iever der Parochianen, na de voltrekking der kerk, zal zij op sommige dagen niet te groot zijn. 't Is naar de kapel van O. L. Vr. aan de Leye te Astene, dat er grooten en godvruchtigen toeloop is. 't Re glement der Sccieteit van SCHERPENHEUVEL is zondag door 80 mannen plechtiglijk uitgehaald aan de Molenstraatpoort enstoeisgewijze naar hun lokaal gebracht, zijnde bij M. ROELS, Veemarkt. Men heeft goede hoop dat de Aartsbisschop van Keulen eerlang uit zijn ballingschap zal ge roepen worden. Vrijdag 21 Meert, feestdag van den H. Benedicius, abt. T'AALST wordt de Vasten gepreekt, in de Parochiekerken doord'EE. HH. Onderpastoors en in 't Beggijnbof door den E. H. COLLIN De Kamer. Volgens de gewoonte van allejaren is elke Gekozene voor zijn Arrondissement komen spreken. De Katho lieke Heeren Delcour en De Bruyn hebben nuttige maatregelen aangewezen voor 't algemeene voordeel en belang op d'ijzeren-wegen. Maar wat baat dat? al d'aandacht der Ministers is tegen de Katholieken ge richt.... Onder't eerste Katholiek Ministerie zal er moeten gesproken en aangedrongen worden, om d'ak- kers en de weiden tegen d'overstroomingen te bevrij den, en namelijk de Dendervallei, door eenen doorsteek te Wieze op Baasrode. Gisteren is in de Kamers een wetsontwerp neérgelegd om de Provinciale en Gemeentekiezingen des zondags te doen plaats hebben. Wie vraagt da-1 Niemand! Elk voorziet aldus erge woelige dagen; niemaud werkt, tenzij eenige verstokte Vrijdenkers; elk is op de been; men scbinkt en drinkt; en wat er gebeuren zal, moeten wij niet zoggen. Een tweede artikel is orn de soldatui niet te laten kiezen, en een derde betreft de Religicusen; ze zouden maar mogen kiezen, in hun geborteplaais.... Dees artikel strijdt regelrecht tegen de Grondwet; de soldaten han.

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2