t Rampen, Misdaden en (higelukken. u-V- wf.vsfïtg'jt™-!-- - -i. «g Overzicht. Dirk Martens van Aalst. Ditjes en Datjes. Groote Ramp op de Feesten te Brussel. Verraad Nieuwe Kiesknoeierijen. Manifest Bedevaart naar Lede. In 't gasthuis van Brussel is overleden de kleine Elisa De Smet, die verbrand was door 't spelen met fosforkes. T'Antwerpen is gevallen uit den mast van den stoomboot Helvetia, de genaamde August Molden- hauer en was dood op den slag. De schoenmaker Forton, uit de Wormstraat, te Brussel, beweert dat zijne vrouw een mes in haar borst heeft gesteken en zijne zuster bevestigt die verklaring nogtans zit de schoenmaker vast; de Justicie is niet gerust over die zaak; 't ging slecht in dat huis; er waren kinders van 't eerste huwelijk en men dronk. De naam der overledene vrouw is Anna Stekens. Grouwelijk Schelmstuk. Niet lang geleden zijn te Meire bij Aalst, op den boomgaard van pach ter Van Liedekerke, 46 appelboomen ontschorst, schoone vruchtdragende boomen.Worden de laffe plegers dezer wandaad ontdekt, ten eersten een zware straf on ten tweeden een algemeene verachting. In alle geval, er is een ander.een eeuwige Rechtbank aan welke niemand kan ontsnappen. Brand te Michelbeke. Nog al eene groote hofstede, 't is du de zesde in de streek, waar er op eene maand tijds brand ontstaat.Het.is het oudhof van StienDe Vel, thans van de Kinieren De Croo. De brandstichters moeten het op de groote boeren geladen hebben, want t zijn geen kleine huizen, maar wel de bij zonderste boven die afbranden. Zondag avond, kwaart voor 9 ure komt de koeier van 't hof De Croo thuis en vraagt of er iemand met licht in den stal is? Men springt buiten, wel Heere, 't is brand! 'tis brand! men vliegt den stal binnen. Het hoei dat men 5 a 10 minuten te voren in de krib der koeien t'eten gegeven had, ligt te vlammen, daar men nogtans zonder vuur of licht in den koeistal geweest was.Tist De Croo tracht de vlammen uit te dooven en verbrand zich fel de handen, terwijl zijne zuster Therese bij den gebuur Vic Verschueren om hulp loopt. Geen twee minuten latei- staat het dak van den koeistal langs buiten in vlam en vuur. Er valt niets meer aan te doen. Tist, Threse, Vic en de koeier maken spoedig, spoedig do koeien en paarden los en drijVen ze builen, liet volk komt toegeloo- peD; de Geestelijkheid is van d'eerste ter plaats. Vijf minuten na het be merken van 't vuur trekt men d'alarmklok en dan komt er van alle kan ten en zijden eene onzeggelijke massa van volk toegestroomd, en tot op den vroegen morgend is 't een gedurig gaan en keeren van Volk geweest. Van 9 tot 10 ure was het oprecht sinister om zien. Het was als eene woe lige zee van vuur, toen de stallingen en schuur, al met strooi bedekt, in vollen brand stonden. En het was ook walgelijk om daar twee van de slechtste befaamde kerels der streek hertelijk te zien staan lachen, terwijl er met honderden ieverig medewerkten om te blusschen en te redden. Ja, ieverig is er gewerkt en met zulk een goed order dat men 't huis van de vlammen heeft kunnen bevrijden. Paarden en koeien zijn gered. Schuur en stallingen liggen in assche alsook "t pluimgedierte, drij kalvers, twee schoone verkens die beide buiten 't kot gedreven waren, maar 't vuur zijn ingeloopen. De battimenten alleen zijn verzekerd. Rond 1-2 ure van den nacht is zekere De Vleeschouwer van Eist. niet verre van den brand een geweldig gat in den kop geslagen. Of dit bij ge vecht of verraderlijk geschied is, dat zal lütkomen, want wij hooren dat de gendarmerie een onderzoek moest doen. Den Bies van Gent, Hij zit nu in 't gevang te Gent, maar blijft dezelfde gevaarlijke kerel... "Weet ge wat hij nu uitgerecht heeft? Een der cipiers over de ijzeren ba lustrade van den trap willen werpen; de cipier hield zich sterk vast met zijn twee handen, maar den Bies schupte op zijn hoofd en de cipier moest loslaten, doch is gelukkig niet erg gekwetst.... Den Bies zal er tegen- vliegen, zal hij Werkvrouw aangehouden. Alles komt toch uit; al ligt de waarheid in een graf, al wat haar drukt dat moet eraf. Een vrouw uit de Paradijsstraat t'Antwerpen die uit wer ken ging,is onder proces-verbaal vooi dielten ind'huizen waar zij wrocht. Het feit kon niet geloochend worden, na de huiszoeking ten haren huize, alwaar men vond lijnwaad, juweelen, 20 flesschen wijn enzoovoorts. Machinist verongelukt Zondag avond,Josef Van der Borght, machinist aan de statie van Stuy- venberg, oud 22 jaar, wil op eenen koopwarentrein springen, hij valt en wordt onder de wielen verpletterd. Hij was van Willebroek en woonde in de lange leemstraat. IJselijk geval. Gelukkige uitkomst. D'ander week ging de trein van Landen in de statie van Braines rijden, toen de 2 kinderkes van den onderchef tusscken de rails loopende, door 't lokomotief werden omgeworpenElk sidderde en beefde, men dacht gekroch en geschrei te hooren, doch welke gelukkige verwondering, als mc-n de twee kinderkes frisch en gezond van tusschende rails zag komen, 't Zou op geen duizend keeren zoo goed uitvallen. Zulke vader, zulke zoon. D'ander weekste Vladsloo in West-Vlaanderen, heeft een ontaarde zoon, 40 jaar, zijn moeder vermoord en zijn vader erg gekwetst. ader en moe der zijn oude kot/.itters en zeer slecht van gedrag, geusachtig levende. -..ar ten 2 ure geankerd, ten 4 ure. 't eten was gereed en de schippers vrouw roept haar broêr. 'ne jongen van 22 jaar; bijkomt niét, bij ver schijnt niet! Men vreest een ongeluk en inderdaad ten 5 ure woYdt zijn lijk opgevischt. Schelmstuk te Luik. Zie met wie gij omgaat.In de straat Grande Beche genaamd, eeD dochter verkeert met 'ne vent; zij hoort dat hij getrouwd is; ze wilt haar verze kering hebben, ze gaat zien en ze wordt van den lafkertigaard zoodanig overslagen dat zij ellendig en maljonnig in 't Gasthuis ligt. Misschien zal haar been gebroken zijn en wie weet heeft zij geen inwendige kwetsuren. Negen huizen afgebrand. Te Hollegne, nabij Marche; 't vuur was uitgeborsten bij den landbou wer Waïhin: 9 huizen zijn vernield. Kostelijke Dronkenschap. Te Luik, zekeren Alexander G. ging trouwen, maar als alles bijna ge schikt was,zijn verloofde zegde dat ze van gedacht was veranderd. Hierop heeft Zander G. haar zoo schandaleus verweten dat de zaak op Tribunaal is gekomen. De mislukte bruidegom stak alles op de schuld van zijn dronkenschap, doch werd veroordeeld tot 6 fr. boet, de kosten en 400 fr. schadeloosstelling aan de verloofde. Diefte van 30,000 fr. In aktiën, te Grandregies, in 't kasteel van den graaf d'Oultremont. 't Is maar d'ander week dat de diefstal ontdekt is; hij moet gepleegd zijn in de maand november. Verscheide knechten van den graaf zijn onder- boord; doch in zulke gevallen moet men uiterst omzichtig zijn, vooraleer eenige verdenking te maken. Wreed geval te Doornijk. Maandag nacht ten 3 ure hoort de nachtwaker roepen Help! help! hij loopt naar de plaats van 't noodgeschrei en ziet in 't huis van den goud smid Bracaval, een bebloed hoofd door de venster steken, 't Was de zoon Bracaval, die daar met zijn vader alleen leeft; men loopt in 't huis; de va der ligt dood, gezelfsmoord, en met eenen hamer had hij zijn zoon op 't hoofd geslagen, dusdanig dat hij nog in 't Gasthuis ligt. De Vader had se dert lang slapelooze nachten en scheen in zijn verstand gekrenkt. Hangaar in brand gestoken, op St Amandsberg, een houten haDgnar van M. Hector Deburbure, ge legen in 't midden van 't veld. De rolicie zoekt achter die schurken en brandstichters. Zondag avond, ien 6 12, geraakten op de Jan Van Eyckplaats te Brugge twee personen van het schoon geslach in gevecht, namelijk eene schoonmoeder met hare schoondochter. De schoonmoeder werd door hare schoondochter do muts in fiorden van het hoofd gerukt, ter wijl de foorebootjes ter plaats laveerden, onder het spelen der muziek. De policie is in 't gevecht tusschen gekomen en heeft dovechtsters naar de wacht vergozeld. Do schoonmoeder heeft a jnatonde in de buurt der policiewacht eene nieuwe muts gekocht. Ongeval aan eeD brugge te Gent. 't Was d'ander week aan de Zuivelbrug; de brug hing gedraaid en er stond 'ne wagen met een peerd voor, een treklijn breekt, valt op het hoofd van 't peerd, het dier verschrikt, springt op zij, 't gaat in 't wa ter loopen, als een moedig mun den tengel vastgrijpt en 't peerd in houdt. Marmeren platen gevallen. T'Amsterdam aan de oostersche kade; men haalde groote marmeren platen op; eensklaps de mast breekt en valt onder de aanschouwers; 2 jongens dood, 1 van 16 en 1 van 12 jaar en 5 personen gewond. Dat is niet noodig, mevrouw, zei Frits, papa gaat erook altoos maarzoo heen. en niet in groot tenue. Mevrouw glimlachte en voldeed aan zijn verzoek; Frits leidde haar heel statig naar de bidbank van den generaal. En na bet Lof liet hij baar bet heele gesticht zien alsof hij de abt was. De Zusters lieten den knaap geworden en de kolonelsvrouw leerde het gesticht en de uitmuntende verpleging kennen, schonk een aanzienlijke gift en wist baar man ie bewegen cm dagelijks, voor zijn rekening, verscheidene terrines soep in de kazerne meer te laten koken, en aan de soldaten te gelasten die soep naar het gesticht tc brengen, voor de oude mannen en vrouwen. Zie, zei Frits later tegen de Zusters, terwijl hij er het oog op hield of de militairen wel geregeld met de soep kwamen aandragen, sic. dat kan de kolonel best doen en hij doet het ook graag. Op zekeren dag dat was een spijtige dag voor het gesticht kwam Frits met zijn broertje afscheid nemen; zijn papa v.as ver plaatst naar een andere garnizoensstad en wellicht zou de familie nooit weer in de stad C. terugkeeren Zii keerden er ook niet terug, maar nog altoos wordt er in bet gesticht veel gebeden voor generaal X... en zijne beide zonen. Om 't Frahsch volk een wat le praaien, had d opperministerFERRi onlangs beloofd eene vernieu deen hertemperde Grondwet le vergunnen. H baksel is nu uit den oven gekomen, en de nie wigheid bestaat in 3 punten: 1* Het Senaat w(' verminkt, en de onafstelbare senators verdwii® daarbij, in zaak van finanliën blijft 't eerstel? laatste woord aan de Radikale kamer; 2° de openbare Gebeden worden afgeschaft., 3' de Republiek is eeuwig verklaard en de b ziening der Grondwet mag nooit den regeringsvc voor doelwit hebben. De Fransche Republikeinen verklaren zich /us onsterfelijk, en zonder God! Proficiat! I SPANJE. 't Ministerie zit in Se»- al ec k; mer met eene overgroote meerderheid, ma.men weet het, in Spanje zijn't glazen meerderheden. Valt 't Ministerie, ze zijn aan stukken. Verschijnen veor 't militair rechtshof vaü Badajoz de oproerli ngen van Augusti verleden. Het openbaai Ministerie vergt de doodstraf tegen 153 officierep en :r- olïicieren, 21 kaporalen en 4 burgers. De Cortes zijn geopend; de Troonrgde be; itigt dat de toestand verbeterd is, alhoewel er nog nui- ters zijn die van tijd tot tijd het land veront tsten en in verband staan met de buitenlandsche ievo- lutionnairen.üe krachtige ondersteuningde '.amer wordt gevraagd; het Goevernement zal de b>| tande wetten met strengheid tegen de oproermakers toe passen en geene aanranding tegen het Kog ngdoru dulden. ENGELAND schijnt overeen te komen met Fran krijk nopens de punten te beslissen in de v oorge stelde Conferentie. Nogtans weigeren al de partijen de herstelling van het Condominium1 de Ei-gelsch- man wil alleen meester blijven in Egypte. De bill over de uitbreiding van 't kiesrecht t<aat voor de Hoogere kamer komen, waar de Tories hem he vig zullen bestrijden en ter noods de O''.binding van't Lagerhuis vragen. In de tegenwoof ge om standigheden kan Gladstone dit niet toestaan; maar indien de zaken van Egypte verbe* rden eu Gordon verlost werd, zou 't ministerie gemakkelijk zijne oude populariteit herwinnen. SERVIË gaat zijne Grondwet herzien e n de vrij heden merkelijk snoeien. De gemeenten zullen geheel en gansch onder de macht staan van 't goevernement, en de drukpers wordt gekortvleugeld. HOLLAND. De katholieke leder, der .beide ka mer hebben bij den minister van rvuitenJansche za ken, die ook katholiek is, een request ingediend tegen de inpalming vandegoederender 'ropaganda te Roomen. Zij verklaren dat hettene krenking is van het geestelijk recht der Pauzen, als ook van den eigendom der katholieke Nederlanders, en ver zoeken het goevernement de behoorlijke r-atrege- len le nemen om die rechtschennis tc Leletten. De minister heeft geantwoord dai heigoevernement de vraag der katholieken in welvill lende aandacht zal nemen. Wat verschil met het ministerie van ons katholiek België, waar minisle Bara seffens gereedstond en blij omhetBelaisc' «jeteRome aan de inpalmers over te lev-*®-4}. .'Ejtt I una,"' Op öeh rtn'd-spo we.:' Leeft den I J inei lestleden, een'jbt ,-->schen twee treinen plaats gehad. In een der treinen ftévbnoen zich 5») «werklieden, van weke 20 gedood en verscheidene anderen fewond werden. De trein geraakte in brand, zoodat de lij- en geheel door het vuur werden verteerd. Groote Brand. Te Beïbazar, eene stad niet ver van Angora, in Anatalië gelegen, is verleden zaterdag een geweldige brand uitge- bersten. I5u0 huizen branden af. alsook 11 moskeeën en een zestigtal godvruchtige gestichten. Ir zijn tl dooden. LONDEN, 19 mei. In de telegrammen uit Durban wordt melding gemaakt van vreeselijke overstroomingen op Mau- ritius-eiland (eene engelsche bezitting in den Indische Oce aan gelegen). Een kantoorbedienden te Parijs vond verleden zondag een pak papieren aan drager, eene weerde vertegenwoor digende van 350,000 fr. De vinder kende weldra het adres van den verliezer en droeg de papieren terug. Deze leste bood den man, die hem zijnen schat terugbracht, een glas water en een stuk van 20 fr. ter belooning aan!!! Onnoodig te zeggen dat de vinder een en ander geweigerd heeft. D'ander week stonden aan de oostersche kade te Am sterdam, eene menigte nieuwsgierigen te zien naar het op halen van eenige overgroote gezonken marmeren platen, bij middel van een toestel aan den mast van een lichter vastgemaakt. Juist werd eene plaat opgehaald en men zou ze op den wal laten zakken, toen eensklaps de mast brak en het gevaarte te raidden der nieuwsgierigen neêrviel. Een 16 jarige jongelingen een 12 jarige knaap bleven op den slag dood, terwijl vijf andere personen gewond werden. LONDEN, 18 mei. Een hevige brand heeft zaterdagmor- gend drie groote entrepots met katoen en andere produkten te Liverpool vernield. De schade is zeer groot. In een der zalen van het kristallenpaleis te London, waar de tentoonstelling van gezondheidsleer gehouden wordt, is zateraagmorgend brand uitgebersten. Het vuur is gelukkig kunnen gebluscht worden, vooraleer de andere zalen te bereiken. 4. 4. In d'uitgaven van Jan Van Westfalen, zijn de griekschc letters in blanko gebleven en met d'hand in- gevuld, terwijl Dirk Martens aanstonds die grieksche letters goot en alles meteen afdrukte. I- 5. Jan Van Westfalen was een Duitschraan; bat is bij hem niet dat Dirk Martens ziju kunst kan geleerd hebben, vermits zijne drukletters niet de Duitsche,maar de Venetiaansche navolgen. 6. 't Is waar, Jan Van Westfalen, den eersten te Leuven drukkende, bad grooten bijval, maar Dirk Mar tens was niet min werkzaam in Aalst en Antwerpen en verbeterde gedurig zijn drukkerij, terwijl hij zijne let terkundige kennissen vermeerdei de. 7. Dirk Martens is gestorven in 't gesticht der Wilhelmieten, aan d'Houtmarkt, den 28 Mei 1534; men schreef op zijne grafzerk: Hier leit begraven. Dierick Martens, d'eerste letterdrukker van Duitschland, Vranckeryk en dezer Nederlanden... Nergens hoort men dat er van Leuven of elders eenige tegenspraak is gekomen. De geleerde Erasmui, boezemvriend van Marten en een vermaardheid van Leuven, schreef een lofdicht voor Dirk en noemt hem de Meeiter der Drukkers. 8. Pieter Silvius, «en andere geleerde Aalstenaar, geboren in 1561, getuigt ook dat Martens de boek drukkunst in de Nederlanden heeft ingebracht 9 In 1582 werden de schriften en boeken van Martens door de Gereformeerde verbrand, en niets bleef over dan den steenen zerk, maar in 1774 richtte de stad Aalst ter eere van zijnen beroemden Man, een gedenkteeken op, dat nu nog te zien is in St Martens- kerk, aan den outaar van 't H. Hert; en wij lezen op dit zwart marmoren gedenkteeken - Het Senaat en het Volk en Aalst hebben in het jaar 1774 aan hun me deburger Dirk Martens, Aalstenaar, eerston drukker van Duitschland, Frankrijk en Belgenland,enzoovoorts. Men ziet dus dat Dirk Martens met recht en rede op de groote Markt van Aalst, zijn standbeeld heeft. Hi, jongeling van 20 jaren,is naar Venetië deze kunst gaan leeren; hij heeft zijn jong leven en zijn fortuin geslacht offerd om hier een boekdrukkerij op te rechten, de eerste die in deze streken bestond. Zekerlijk, ware Dirk enkelijk de meestergast van Jan Van Westfalen ge weest, nog zou hij eer en dank verdienen maar ner gens kan men een bewijs vinden van hetgene Leuven voorhoudt; Dirk Martens moest onder geen meester staan; hij had verscheide jaren te Venetië alle gehei menissen der nieuwe kunst opgespeurd en nu. >n 1474 en 75,bleek het dat hij verre boven Jan Van Westfalen mocht genoemd worden. Niet zonder rede geven wij aan onze navorsching een zekere uitgebreidheid. Menige jaren is er gezocht om 't leven en de werkingen van Dirk Martens te doen kennen; verscheide levens zijn daaraan toegewijd ge- woest; eindelijk den 6 Juli 1856, het recht van Dirk Martens herkend zijnde, heeft 't Goevernement te sa men met de stad Aalst, den Beroemden Man een Stand beeld doen oprechten... Kan Leuven met bewijsstuk ken, zijn Jan Van Westfalen als Invoerder der Boekdrukkunst doen uitroepen, dat men dan met stuk ken van bewijs vooruitkome. Tot heden blijft die eer aan Dirk Martens en aan zijn gebortestad Aalst. Onze beroemde Stadsgenoot is te Leuven de voor naamste Drukker der Universiteit geweest, van 1512 tot 1529. Dirk Martens, niet min geleerd dan werk zaam, meesterlijk schrijvende in zijn moedertaal, in 't fransch, duitsch, italiaansch, latijnsch, grieksch, zelfs heeft hij eon hebreeuwsch woordenboek uitgege ven. en de groote Historieschrijver Guichardin beves tigt dat de Aalstersche boekdrukker, hoogleeraar is geweest te Leuven,voor de latijnsche en hebreeuwsche taal; Dirk Martens is bijgevolg een beroemdheid voor d'Univer8iteit van Leuven; en waarbij mag het komen dat men zoo onbedacht den beroemden Landgenoot heeft weggelaten, om Jan Van Westfalen de kroon op 't hoofd te zetten van eersten Boeddrukker des Lands? Jan Van Westfalen was naar Leuven geroepen, als drukker dor HoogeschoolJan Van Westfalen drukte te Leuven zijn eerste boeken, het is dus niette verwon deren dat Leuven een zekere voorliefde heeft voor de zen drukker, ja hem boven Martens zou willen zien pralen. Edoch, dat is onmogelijk. Het boekwerk von Pater Van Iseghem openslaande, vinden wij een menigte redens die het recht van den Aalstenaar staande houden. 1. Dirk Marlens, 18 a 20 jaren zijnde, ging naar de vermaarde Universiteit van Bolonia;daar zijnde,maakte hij kennis met een boekdrukker van Venetië, verbleef er 2 a 3 jaar en leerde er alles wat het gieten der letters en het boekdrukken betreft. 2. In 1473 zijn t'Aalst verscheide boekwerken gedrukt zonder naam van drukker; Marten heeft later nog zeer dikwijls zijnen naam weggelaten, Jan Van Westfalen nooit. Hoe is het te veronderstellen dat Jan Van Westfalen, in een kleine onbekende stad, zich als eersten boekdrukker zou hebben komen vestigen?Neen, naar Leuven is hij gegaan, terwijl Dirk Martens in zijn Ouderahuis eene Boekdrukkerij heeft opgerecht, het gene destijds een onbeschrijfbare moeite koste. Im mers. letters, pers, inkt, rols, hei moest al door zijn zorg gemaakt worden. 3. Martens heelt op einde 1474 een zijner karak ters verkocht aan Jan Van Westfalen deze letters heeft hij verder gebruikt, terwijl Dirk gedurig vooruit- I gang deed in de lettergieterij. Wij moeten hier nogmaals verklaren dat er nie. mand te vrede is geweest over het zoogezegd dis. koers-programma van Herzele op gezondheids dronken, men kan dikwijls niet antwoordener is geen tijd of men wil op 't laatste oogenblik de fees telijkheid niet storen; maar op een |algemeene ver gadering van onderzoek,zouden zulke ongelukkige woorden met verontweerdiging veroordeeld en ver wezen worden. Konfraters van Antwerpen, Gent en Brussel,ge moogt verzekerd zijn dat ons Arron dissement gruwelt en walgt van zulke fletsachtige, fatterige en lafhertige politiek. De liberalen van Aalst komen niet op; ze bewaren al hun krachten om in October hun groote nederlaag te betalen kun VERBOND ligt daar te gekken en te spot- on kiezingen en kandidaten. En wie zijn die voornaamste VerbondsheereD?Op 't einde van 1879, als de wet van Ongeluk ging uitgevoerd worden, als ervarene en achtbare schoolopzichterr vervan gen wierden door gelukzoekers, door doghonden der geuzen, dan las men herhaaldelijk in 't VER BOND op d'eerste bladzijde Ons gazet is de gazet der officiéele Meesters; alle Staatsmeesters MOE TEN 't Verbond lezen en verspreiden... MOE TEN 111 En dat is gebeurd. Van dan al had het Verbond op elke gemeente een lezer en versprei, der En zulke budgetwormen willen vrije treffe lijke burgers komen beschimpen zij die van schaamte in den grond moesten kruipen, vermits zij nooloos d'opbrengst van 't zweet en bloed der Belgen opslorpen!... Die mannen uit 't VERBOND, ze zouden daarbij nog willen heerschen en de wet geven in de Vrije stad Aalst! Frère wordt door veel liberalen van Brussel als een plaag uitgeroepen. Wat moet die hooveerdige mensch lijdenl Al warde Katholieken vragen, strekt tot de Welvaart, tot d'Eendracht, tot de Gespaarzaamheid. Dat zul len moeten bekennen alle liberalen die zonder par tijgeest de zaken overwegenj. En hoedanig is de toestand? D'affairens gaan slecht, Boer, Burger en Ambachtsman klagen, er is een algemeene krisis; zekerlijk, er zijn buitenlandsche oorzaken, de Con currentie van Amerika, de nadeelige toestand in welken de groote Mogendheden ons onzijdig lande- ken brengen, maar een groote inlandscbe oorzaak is de verkwisting der openbare penningen. Men kan niet geven en blijven houden. Een land, te zwaar belast zijnde, moet beswijken. De intrede der Koninklijke Familiën te Brussel is vergald geweest door een schrikkelijke ramp 't Volk stond zoo dik opeen, als de koornaren en de klaveren op de velden en met moeite kon men den doortocht bewaren, voor de Vorstelijke Perso nen die met hun gevolg in prachtrijtuigen nader den. Eensklaps, rond half vijf, 't rijtuig komt af van den gouverneur Heyvaert, de peerden worden verschrikt door 't geschut der kanons en 't gewoel der menigte; de peerden begonnen te stermenen wie is er die een stermende peerd kan tegenhou den? De twee peerden hebben alle tucht verloren; een der koetsiers valt eraf, de andere is zijn zeiven niet meester, de peerden zijn aan bun eigen over gelaten; de Gouverneur Heyvaert ligt in zijn open rijtuig om de dood te sterren de peerden ijlen voorwaarts en juist aan 't Justiciepaleis,ze stormen 't volk in... Ei, welke schrikkelijke toeneelen de twee Koninginnen vallen bijna in onmachtWil lem III en Leopold II steken hun armen in de hoogte; de zee van volk wordt bewogen, gelijk een koornveld door een hevige wind; een algemeen ge schrei gaat op; moedige mannen loopen vooruit; een der peerden valt in 't midden van "t volk; men roept Docteurs; men draagt gekwetsten weg men trekt gekwetsten van onder 't rijtuig, van onder de peerden; zelfs loopt 't gerucht dat er dooden zijn gebleven. Men kan denken welke verwarring er ontstond; gerij van twee felle jonge vierige peerden, dat in een massa volk, dat opeen gepest staat waar het onmogelijk is van tevluchten! Hoeveel raenschen zullen er niet met den doodschrik op hun lijf naar huis zijn geloopen Welke wreede gevolgen kan zulk geval niet hebben Op de kerk hoven, zen steken hunnen vinger niet in d'hoogte, degene die van schrik gestorven zijn. Ziehier de namen der gekwetsten M. Crabay, Zaterdagplaats, n. 9. liet rijtuig is hero over het lichaam gereden. Inwendige kwetsuren'. Casimir Roggen, o jaar, St Annastraai. 13. Inwendige kwetsuren. M. Marck, van Kessel-Loo. Lichte wonden. Nej. Eglen. Dublinstraat, n. 32. Gebroken voet. Mej. Peetere. Dublinstraat. Lichte wonden. M. W.Hoeckx, Bergenschensteenweg34i.GebrokeD been. Is naar het St-Jansgasthuis gebracht. Mej' Maria Donithy, Rogierstraat, 162, zeer erg gekwetst, heeft e?n stamp van het peerd op het hoofd bekomen on lijdt aan inwendige kwetsuren. Haar toesta,.d is zeer erg. Mej, Maria Decock, Schouwburgstraat, 12, erg gekwetst. Mej. Maria Denil. Rivierstraat, 16, inwendige kwetsuren. Mej. Mathilda Colard. Inwendige kwetsuren. Mad. Francisca Vaniseghem, Hoogstraat. Lichtelijk ge kwetst. HH. MM. hebben inlichtingen deen nemen over den toe stand der gekwetsten. Is het akelige woord, dat thans over de lippen van alle rechtzinnige Vlamingen zweeft, zoowel te Brussel als te Antwerpen. Beide vlaamscho steden bezw jken, door de lafhartigheid van eenige doctrinaire flamin ganten, onder do gentsche Coterie. Tegon die coterie n traden in Januari II. de aan voerders der vlaumsche groepen van Brussel en Ant werpen gezamentlijk op. Waren dezen vereenigd ga- bleven, de valsche Flaminganten A la Heremans n rampzaliger gedachtenis, zouden verpletterd zijn ge worden onder het gewicht der zoo rechtvaardige vlaamsche zaak. De Vlamingen, zooals de Ned. Stud, terecht op merkt, zouden in den aanstaanden kiezorsstrijd mees ter zijn geweest van het terrein en te Brugge, eu te Antwerpen, en te Brussel. En inderdaad in een grooten slag zonden wij alle onze, Bedert 53 jaren, vertrapte en verguisde rechten veroverd hebben; binnen korten tijd zoude een ge zonde wind ovor de dietBche gonwen van Zuid-Neder- land gewaaid en alle stinkende en verpestende zui- derlucht weggevaagd hebben Maar zie, dat mocht niel gebeuren; de coterie van het gentsche Volksbelang zou alsdan geenen stof meer gehad hebben, niet om de vlaamsche beweging te doen zegevieren, dat was, is, zal en kan nooit hare bedoeling zijn maarzij zou alsdan van diebeweging geen gebruik meer kunnen maken, om het ministorie, het summum rerum, op slaafsche wijze te dienen. Tegen die coterie traden in Januari de Zweep van Brussel en de Kleine Gazet van Antwerpen mot ver ontwaardiging op, en ziet wat gebeurt? Een groot meester van de Loge heeft zijn magnetischen stok in de hoogte en de werking is op eens zoo verpletterend op de heeren Hoste en Jan van Rijswijck, resp. de hoofdopstellers van beide bladen, dat zij onder de plooien van de vlag van het Volksbelang tuimelen, gelijk twee bulhonden die door den zelfden electrie- ken schok getroffen, alle levenskracht plotseling ver liezen. Zij blijven in dien doodelijken toestand gedurende drie weken, maar dat kon niet blijven duren. En wat gebeurt nu? Een kerel van de gentsche coterie geeft hun beiden eenen Bchop onder hun achtergedeelte, terwijl hij hun toesnouwt: AllonBl schreeuwers van den Landdag! Staat rechtl Op met u! het handelt zich hier niet van aan mijne voeten voor den grond te blijven liggen maar gij moet vooruit! vooruit met mijn programmal!l! Er bestaan drie wetten, die van 1873, 1878 en 1883, waarmede mijne vienden de Ministeriëelen, onder du gelukkige leiding van Roliu, Bara, Frère en companie, de Flaminganten gedurende zes jaren gepaaid hebben. Met die paaiing 1 Zult gij Julias en Jan nu voortgaan onder uwe mannen. Hier in Gent is Julius van Vuilsteek van het terrein meester, te Brussel en te Antwerpen zult gij het zijn; daar zult, en kunt en moet gij zijn do Groote Paaiers der Flaminganten I IMen een geri vliegt ir en waar en het driemanschap van Julius van Thielt (die 'voor goed zijn verleden hier gansch verloochent) en van Jan van Rijswijck (de onwaardige zoon van een groo ten dietschen vader) en van Julius van Vuilsteek, dat driemanschap, o Vlamingen, na uverraden te hebben, gaat u beheerschenl De Vlaamsche Standaard. Wij lezen in 't Handelsblad van Antwerpen. Volgens de nieuwe kieswet, kunnen de onderofficie ren, kaporaals en soldaten, alhoewel op de kiezerslijst ingeschreven, geen deel aan de stemming nemen,zoo lang zij onder het vaandel zijn. Die bepaling was nog tans niet toepasselijk, volgens den telret der wet op de beambten van het leger, niet aan werkdaaigen dienst onderworpen en enkel met de onder-officieren gelijk gesteld. Het ministerie maakt nu van dat artikel gebrnik, om een aantal soldaten aan de kiezing te doen deel nemen. Volgens een omzendbrief, maandag in den Moniteur verschenen, moeten tot de stemming toege laten worden: 1° De schryvers bij het bataljon van bestuur; 2° De leerlingen-geDeesheeren van i* klas; 3° De leerlingen-apothekers van i* klas; 4° De meesters-wapenmakers; 5° De meestergasten-wapenmakers; 6* De meesters-kleêrmakers; 7* De meesters-schoenmukers; 8* De meesters-leerzenmakers en zadelmakers; 9* De condukteuTB van lc en 2° kl. van 't gesehut; 10* De meesters-vuurwerkmakers; 11' De majoors-ziekenverplegers; 12* De magazijniers-uitdeelers; 13° De poortiers van het batailjons van bestuur; 14° De koks; 15° Dc koeldrankbereiders (tisanniers); 16° De toezieners. Het is zelfs niet noodig dat die personen op de kie zerslijst staan. Volgens den omzendbrief, is het vol doende dat zij een besluit van de bevoegde overheid meebrengen, bewijzende dat zij van het kieskollege deel maken. Dus zullen zondag aanstaande onze kiesbureelen door militairen van ondergeschikten graad overrom peld worden! van den Nederduitschen Bond te Antwerpen, Wij lezen erinmet grootevoldoeningde volgende veelbeduidende woorden: u Immer is de vermindering der oorlogslasten, a het bestrijden van hetMilitarismus, ineen Volks- 9 maatschappij als de Nederduitsche Bond, aan ons dagorde gebleven. Wij verzetten ons du$ krachtdadig tegen de nieuwe vermeerdering cjie gevraagd wordt; wij eischen VERMINDERING, u en hopen dal het gezond verstand van de Bel li gische Bevolking er welhaast zal toe komen voor 's Lands verdediging het eenig rechtveerdig en doeltreffende middel aan te nemen, door liet afschaffen van de militie-loting en den gedwon- gen Soldatendienst.(Langdurigetoejuichingen) Men heeft ze wederom donderdag zien optrekken «n te- rugkeeren, die achtbare Leden van StXaverius Genootschap. I Welk groot getal mannen! Noch te Lede, noch te Aalst kon

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2