22 jtondag I Ju*\i 1884. 25*'" Jaurg mg. De Kieziogen. 't Plan der KiesbaUilje van 10 Juni. GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. /Vw, een bijzonder woord Leest hier Goddeloosheid. Amerika. Brussel. '\jM BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde SO centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAP ABONNEMENTS-PRÏJS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. inschrijvingen worden op allo tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAN AELST AALST, ZATURDAG 24 MEI 1884. God zij gelold De Provinciale Kiezingen zijnallerbest uitgevallen. Gewonnengewonnen, bijna overal T'Antweri'en boven met 750 stemmen, 26 libe rale zetels zijn er veroverd. Te Namen boven, met 300 stemmen, 9 liberale Provinciale Raadsleden die er vallen. Zetels veroverd te Dinant, te Andenne.te Gedinne, te Beauraing, allen kantons der Provincie Namen. In 't omliggende van Brussel,te St Joost-ten-Noode zijn al d'Indepeiidenten gekozen en te Meulebeek hebben ze bijna de Geuzerij plat gelegd. Te Leuven, onze vrienden gekozen met 300 stem men meer dan vroeger, en ditt alles, in weêrwil van de partijdigste kieswetten, in weerwil van al den gouvernementeelen dwang t ls de Vlaamsche Leeuw die voor goed ontwaakt! Zondag avond en maandag zijn al deze goede tij dingen als een hemelsclie dauw gevallen op al de ware Belgenharten, want ge moet geen gevoel heb ben of geen liefde voor uw Vaderland, om den val niet te wenschen van een Ministerie, dat de Vrijhe den krenkt, de Godsdienst vervolgt en de Miljoenen vermorst. Wat heeft'ne mensch noodig in de wereld Vrij heid in al wat deftig is en niemand stoort, Vrede en geen buitensporige Belastingen. Welnu, de Liberaalderij brengt ons gedurig tot meerderen dwang, ze durft zelfs spreken van een tweede Leger en van Verplichtend Onderwijsjwelnu, de Liberaalderij stoort meer en meer den Vaderland- schen Vrede; welnu, van jaar tol jaar, de lasten groeien aan; er moet zoo eeuwig veel geld naar het Gouvernement, dat Handel en Landbouw kwijnen. De zaken zijn zoover gekomen,dat w,t Ministerie nu 45 miljoen meer vraagt dan over 6 jaar.... 45 mil joen meer op te brengen Is 't wonder dat men overal klaagt! De menschen werken.de Landbouwers doen hun akkers zooveel opbrengen als het maar mo gelijk is, doch er staat daar een levendeen grijpende Hand, die al 't vet van de soep schept, er staat daar een Vrij*etselarij, die gedurig de Soldaterij ver- al haai- scholen dobbel en d'k uit d'alee- meene kas doet betalen. Ach, indien de Vrijmetsers hun scholen uit HUN kas moesten betalen,ze zouden geen 40 k 12,000 fr. 's jaars geven aan schoolopzich- ters, ze zouden de schoolmeesters, voor wat de beta ling aangaat, niet boven de kapiteins van 't Leger, niet boven de Statie- en Bureel- en Post-Oversten stellen! Maar 't is met ONS geld, en te veel is nog niet wel Wij mogen dus met recht en rede zeggen De Triomf der Katholieken is de Triomf van alle Bel gen, die geen profijt hebben in een afschuwelijke Landverscheuring en ineengrouwzameLandopeterij. T'Aalst zijn er 4400 man voor M. Dr Mertens ko men stemmen: een groot getal, als men bemerkt dat de Provinciale zetel niet betwist was; M. Dr Mertens ontvange hier onze diepgemeindegelukwenschingen! Hij zal een weerdig en werkzaam Provinciaal Raads lid zijn... Te Geeraardsbergen is M. De Wandel gekozen met 707 stemmen tegen 370; 't verschil is nog niet klein; tot Eecloo ligt de officiéele Burge meester, M. Neelemans.platgeklopt; dat zal hem lee- ren, gezag en roem gaan zoeken bij de liberalen; te Gent zijn de liberalen zonder tegenstand herkozen; maar FHal, waar de Gauzerij met de schoonste voor uitzichten praalde, daar hebben de katholieken 900 tegen de liberalen 450 en 493 stemmen. In West-Vlaanderen, geen enkel liberaal dan te Nieuwpoort; om een gedacht van den toestand te ge ven, te Brugge durven de Geuzen niet opkomen en tot Iseghem hebben onze vrienden 600 stemmen gehad tegen 76 Overal, ja overal zijn onze standpunten versterkt, behalve in Luxemburg, alwaar door een verandering van 7 stemmen, wij 3 man verliezen; aldus hebben de liberalen in den Provincialen Raad een stem meerderheid. Doch men moet bemerken dat er in Luxemburg bijna geen Familie is, of zij heeft een Staatsbediende, die min of meer invloed op de zijnen uitoefent. Wat zegt ons de kiezing van zondag laatst Dat de Belgen walgen van al de geldverkwistingen en vrijheidskrenkingen, die sedert 6 jaar aan 't orde van den dag zijn. Dat de ware Belgen snakken naar een Bestuur van Vrijheid en van Eerlijkheid, van Rechtveerdigheid en van Gespaarzaamheid, van wijze beperking der Gouvernementeele macht. over ANTWERPEN:Hoe is onze plotselingeen groote meerderheid daar ontstaan? Ten deele door 't slecht Bestier der liberalen, maar bijzonderlijk door een manhaftig woorol in de Kiezersvergadering uitge sproken De Meeting, zoo verklaarde men ronduit, als een plechtige verbinte nis, de Meeting bevecht ALLEN GE DWONGEN SOLDATENDIENST. En een der Kandidaten, M. Claes, riep uit: Tegen over het stelsel der geuzen: Alleman Soldaat, zullen wij vragen de ter-studie-legging, van het Niemand gedwongen Soldaat Deze verkiaringeu wierden toegejuicht op een ou beschrijfelijke wijze; zij maakten in de stad Antwer pen en op den Buiten een allergrootste beweging; en zondag na de Kiezing heeft M. Claes op aanvraag zijner vrienden deze krachtige uitingen vernieuwd in Katholieken Kring en Nederduitsohen Bond Daar bebben wij een der grootste redens, hoe I-.-. geso- 'li.t .3:vïu, itt-jiiaaf- <HU T .V oGO mimiOiui ->■— der te liggen, een zegepraal heeft gehad van 750 stemmenEr wordt somtijds gezegd Wij mogen van de krijgslasten niet spreken 't zou ons verdee- len; 't zou den Zegepraal beletten... Het tegenover gestelde is de Waarheid! Antwerpen bewijst het, de Gekozenen van Antwerpen hebben een plechtige ver bintenis genomen; hun voorbeeld zal nagevolgd wor den, en in plaats van in den afgrond van 't Alleman Soldaat,onze welvaart en rustte zien begraveu,zullen wij opklimmen naar 't recbtveerdig stelsel van Een klein leger, wel gevoed en wel betaald, een klein deftig leger, volgens onze noodwendigheden, met olliciers die treffelijk kunnen leven en sparen voor hunnen ouden dag, een klein leger, meest sa mengesteld uit Vrijwilligers Eere aan Antwerpen! Eere en dank aan de man haftige aalschappij van '1 Vrijwilligers-Leger, die gedurig versterkt en reeds met honderde vastberu- dene Kiezers onder hare leden telt. üauv/htrtige katholieken aan 't hoofd komen, dan zou den wy oprechtte beklagen zijn... De flauwhertigheid is sedert 20 jaar ons bijzonderste engeluk goweest... Flan whertig is er gesproken tot Herzele öanwhertig wordt er geschreven in sommige fransche katholieke ga- zettvn... Indien er zijn, niet bereid om door te werken, om h veranderen wat v oor de toekomst des Vaderlands moe- zeranderd worden, indien er sijn die ons willen jvaren gelijk Frankrijk gevaren is met zijn officieel OiiLJrwijs, dat zij hun ontslag geven en manhaftige lied ^j in hun plaats laten komen... Er valt te Biddereu en t1 ^'oeven voor de toekomst, indien de katholieke Ge- ko.iei 'lp niet vast besloten zijn, de Grondwet van 1830 na t' Iven en de gouvernementeele macht, in zake van oude a/vijs en bestuur, merkelijk te verminderen. ,wat de liberaal Janson te Brussel uit geroepen heeft onder d'algemeene toejuichingen Ik ga ovsr, riep M. Jansen, tot de stoffelijke be langen.'i Gourernement schijnt met jdezelve niet bekom mer'}; de toestand van den Landbouw is benauwelijk. Wat heeft het Gouvernement gedaan voorde Nijverheid die een schrikkelijke krisis doorstaat wat heeft het Gouvernement gedaan voor den Handel?Niets! Wat ons radikalen, aangaat, wij houden d'oog op al die zaken open; de liberale partij mag niet toelaten dat de kleri- Kalen alleen met deze zaken bekommerd liggen. En dan komt een Verbond over den toestand der stad spreken en zeggen dat de kriais van handel en nijver heid te wijten is aan ons Stadsbestuur Waar zijn de verkwistingen? Wie heeft er op Mijlbeke die zotte en kostelijke school doen bouwen? wie heeft er de liberale school door M. Eyerman gesticht, op den rng der Btad gelegd? wie heeft er in die school al die eeuwige kos ten doen maken? wie onderhoudt bier dien koBtelijken en nutteloozen inspekteur? wie vermeerdert en verdub belt gedurig de kosten voor 't efficiéel onderwijs wie heeft hier op 't Stadhuis die lekkere Enkwestmannen doen komen Men moet Verbond heeten om de welbe- ken !e waarheid zoo roekeloos te durven bestrijden En wie is 't die zijn medehulp bleef weigeren aan dat klein werksken van een Passerelleken, dat gevraagd wordt door liberaal en katholiek? Zult gij, vroeg het Ministerie zult gij den helft in dat werk betalen V— Ja, heiüt de Regentie aanstonds geantwoord als 't moet zijn, ja, wy zijn bereid den helft te geven En er komt geen antwoord en de zaken blijven in een ellendi- geaitoestand 1 Laat 't Ministerie vallen, laat er een krachtig katholiek Ministerie komen, en ge zult de za- keiij zien veranderen I In Godsnaam, ge 't Gaat nü Biecht in ons Belgenland, doch moesten er Wüi lezen in 't Handelsblad van Antwerpen. ilatkiezpu^ der Heeling Triomf! Nooit, zelfs niet in de schoonste dagen der Meeting, heeft die kreet zoo machtig door het fiere vlaamsche Antwer pen geklonken, als Zondag avond. Triomf! De liberalen meenden te zegepralen met 1200 a tfi' 0 stem men en zij zijn met 800stemmengeklopt, weggeslagen, letter lijk weggekeerd, mogen wij zeggen. In geen jaren hebben wij zuo'n wegkeering beleefd, en met recht is de triomfkreet aangeheven. Eere aan ons vlaamsch k-ezerskorps: het heeft Zondag ge toond, dat het nog met verbasterd is of genegen om zich aan de verbastering en de dwingelandij der geuzerij te onderwer pen! De doodsklok heeft geklept, over het haatdragend, twiststo- kend, geldvermorsend en tiranniek liberalism! Het iand is het logie-juk moedehet wil geene verplettende lasten, geene onrechtveerdige centralisatie, geene bevoor rechting van creaturen-, het wil geenen schooldwang, geen reservedwang; het wil geen alleman soldaat. Triomf, nogmaals triomf! Wij vierden Zondag het begin van het einde. Waar is nu de reden te vinden van die onverhoopte groote ovarwinning? Zoekt, mort en kniest, heeren liberalen; beschuldigt dezen, beichuldigt genendaar is maar éénen schuldige het libe- ransm zeiven met al het schreeuwend onrecht dat het sedert jaifen gepleegd heeft. Dat is de schuldige I De rechtveerdige rechter is het belgisch, is het vlaamsche volk, dat wil zijn, dat wil blijven wat het was, en geen waal sche of fransche overmacht duldt. En nu, terwijl wij ons voor den tweeden slag gereed maken, voor het tweede liberale Waterloo, zullen wij de geuzen 24 uren hunne tegenkanters laten vervloeken. Het volk van Antwerpen was heel den achternoen, heel den avend, heel den nacht uitgelaten vaa vreugde. De vivat's weerklonken overal, de vlag werd uitgestoken, de triomfkreten werden gedurig herhaald als een der leiders verscheen, de Vlaamsche Leeuw werd motgeesldrit't gezongen. Alles jubelde: heeren, dumes, burgers, werkliè, alles ju belde over de verlossing van het dwangjukin honderde hui zen was het feest, gelijk in al de Meetinglokalen. Te Borgerhout, Berchem, Deurne, Hoboken, Merxem, Bou- chout was de vreugde algemeen. De meeting die in de groote zaal vaa den Burgerkring ge houden werd, was de prachtigste, die men in lange jaren be legd heeft. De zaal was kroppend van onder tot boven; het krielde van volk, tot aan het plafon. De geestdrift van die duizenden burgers wasonbeschrijfelijk. MM. Lambert Van Kyswyck.Coremans, Venesoen,J. de Laet, Will'ried Castelein en Schoïers voerden het woord. In den Nederduitschen Bond en den Katholieken Kring was de geestdrift niet minder groot. Wij brengen onzen dank aan al onze vrienden, aan de ver schillende kommissiën, aan de trouwe werkers der Otlo Veni- usstraat, aan de jonge Orde-wacht, aan de burgers van Ant werpen en omtrek, dio zoo kloek hunnen plicht deden! De avond is kalm, doch in algemeene vreugde aïgeloopen. Wat hooren wij te Brussel op de Meetingen! Ik ben Vrijmetser, ik ben voor de wet alleen getrouwd, ik steek geen vlagge uit voor de Processie, integen deel ik sluit deuren en vensters; ik laat mijn kinders ongedooptl 't Is 20 jaar dat ik mijnen Paschen niet meer houde!...En datgebeu.t ineen katholiek Land! En we zouden die Liberaalderij niet vermaledijden 1? En er zouden nog weldenkende Ouders bun kinders naar officie'elescholen zenden!.. En wij allen zouden daar niet staan, d'armen in d'hoogte en roepende: Och God, verlos ons toch van die officiéele scholen! doe toch de gruweldaad eindigen, dat wij MET ONS GELD, scholen moeten onderhouden, die scholen der Vrijmetselarij zijn en waar den kinderen de on verschilligheid en de goddeloosheid wordt ingeplant' Amerika is de eenigste Staat die een krachtig pro tect beef: gezonden naar 't Gouvernement van Pië- moat, tijdelijk te Roomen regeerende en op het punt de goederen der Voortplanting in te palmen.. Die goederen behoorecutc; van all; Linden <jd acn alle Katholieken der were..„vet »r poed werV ;,.r uitbnviaut van 't G' "s> onder <'c toejVc' .ag van alle liüerale gazetten, meh gaat die gocueren inpalmen! Wij, Burgers der Republiek, aoo heeft de bevol king van New-York verklaard in een Meeting, wij burgers der Republiek van Amerika, wij verklaren dat dit Goevernement piichtig is van dwang en van schelmstuk, dat deze rooverij eenen aanslag is tegen de Vrijheid, tegen 't recht van eigendom, en een be rekend middel om den Godsdienst te beschadigen! En wat gebeurt er verder? De President der Republiek van Amerika heelt de klachten zijner Katholieke Landgenoten aan 't Gou vernement van Piëmont overgebracht, in de kracht dadigste bewoordingen. De Meetingen zijn geëindigd; de liberalen hebben aan de Radikalen verweten dat zij onruststokers zijn en de toekomst van Belgfë in gevaar brengen; van hunnen kant hebben de radikalen gezegd dat dè doctrinairs mannen zijn zonder woord, dat zij 't Volk nutteloos enonrechtveer- dig hebben belast, dat zij gelukzoekers engeldlappen zijn. De 8 Radikale Volksvertegenwoordigers hebben een ma nifest tot de Kiezers gericht; ze vragen geen uitsluiting KATHOLIEKEN. Provincie Antwerpen. COREMANS, Advokaat. DE LAET. Nijveraar. DE DECKER, Koopman. GLYOT, Eigenaar. JACOBS, Advokaat. MEEL'S, Nijveraar. LIBERALEN. Arrondissement Antwerpen. DE WAEL, burgemeester van Antwerpen. OSY, Eigenaar. M. De Wael wilde in t begin niet meer aanveerden, doch heelt eindelijk toegegeven; na den schitterenden uitslag van zondag is er geen twijfel of hij zal vervangen worden door een katholiek en Meetingist; de Meeting heeft uitgeroepen dat zij allen gedwongen Soldatendienst bevecht, en nooit is 't gebeurd dat de Meeting haar woord opat. Er zal dus een groote gunstige verandering komen. Het heeft aan de Geuzen veel kwaad gedaan, de Volksbeulderij,door hen ingericht en volgehouden. Een katholiek Ministerie zou zulke afschuwelijkheid wegvagen. Arrondissement Mechélen. NOTELTEÏRS, Notaris. DE KERCKHOVE, Eigenaar. LEFEBVRE Eigenaar. De Geuzen hebben geene kans; zelfs voor den Gemeenteraad zul len ze te Mechelen in October vliegen. En die met gezond oordeel redeneert, hoe kan hij toch voor een Bestuur van krot en geldver- kwisterij zijn! Arrondissement Turnhout. C00MANS, advokaat. NOTHOMB. Advokaat. DE ZEREZO dk TEJADA,Eigenaar. Geen strijd; d'Hoofdstad der Kempen is meer dan ooit Vader- landsch en Katholiek. Provincie Brabant. Arrondissement Brussel. Guillery, advokaat. Vanhumbeeck, advokaat. Couvreur, letterkundige. Janson, advokaat. Bergé, professor. Dansaert, eigenaar. Demeur, advokaat. Jottrand, advokaat. Goblet d'Alviella, advokaat. Washer, nijver aar. Scailquin. advokaat- Féroo, advokaat. Vanderkinderen, professor. Robert, advokaat. Buis, burgemeester van Brussel. Araould, advokaat. Daar zal 't stuiven; de radikalen en ie liberalen hebben elkander verweten van lap en vaa leer, en bieriij hebben ze de waarheid ge zegd: Wat zijt gij, vroeg Janson? geldtielen, woordbrekers en an ders nietUw belastingen van 1883 waren hatelijk en meest tegen 't Volk gericht. En gij, radikalen,[riepen Washer en Jottrand, gij radikalen, ge zijt woelgeesten, ge ajt halve Franschmans ge droomt van hier een slechte Republiek! in te richten. Er is met u geen huis te houden... Treffelijke Brujselaars, Minnaars van Vrede en Welvaart, ge zult U den 10 Juni t jonen. Arrondissement Leuven. Beeckman, aannemer. Delcour, oud-minister. Smolders, advokaat. De Becker, advokaat. Halflants, eigenaar. De Kiezing van Zondag toont dat de Vrijmetsers geen hoop kun nen hebben. Arrondissement Yyvel. Le Hardy de Beaulieu. De'rints de Truenfeld. Majcart, doktor. Olil, advokaat. Hevige strijd; we zijn daar nog gewinnen geweest. Provincie West-Vlaanderen. - Arrondissement Brugge. Visart, burgem. van Brugge. Pecsteen, eigenaar Van Outrive d'Ydewalle, eigenaar. M. Pecsteen ziet er van af, de Geszen hebben reeds ondereen gevochten; te Brugge winnen wij zeke' en vast een man aan. Arrondissment lor try Tc. De Haerne, kanoniek. Tack, advokaat. Reynaert- advokaat. Vandenpeereboom, advokaat, Daar gaat het gelijk in 't arrondisement Aalst, waar de)tkatho- lieke Meerderheid gedurig sterker w«rdt. Arrondissement lostende. Jansens, burgem. van Oostende. 't En zou ons niet moeten verwondren dat Ostende een ^katho lieken Kandidaat naar de Kamers zonl. Arrondissement jousselare. Baron do Montblanc. eigenaar. Burggraaf de Jonghe d'Ardoye, eigenar. Komen de liberalen op, ze zullen veten voor wat prijs. Arrondissemeri ThieU. Mulle de Terschueren, eigenaar. Beernaart, oud-minister. Katholiek en wordt katholiekei namate de Vrijmetsers hun slechte perten spelen. Arrondissement Yperen. Struye, eigenaar. Colaert, advokaat. Berten, notaris. Geen hoop voorde liberalen. Arrondissement Bixmude. Dc Lantsheere, oud-minister. Dat ze maar opkomen! Men zal hun zeggen hoe laat het is. Arondissemcnl Veurne. Leo Visart de Bocarmé, eigenaar. Vast Katholiek. Provincie Luxemburg. Arrondissement Arlon. Tesch, eigenaar. Arrondissement Bastogne. Van Hoorde, eigenaar. Arrondissement Marche. Pety de Thozée, eigenaar. Arrondissement Neufchuleau. Bergh, notaris. Arondissement Virton Bouvier, eigenaar. Op die 5 plaatskes zal de strijd hevig zijn; laat ons bemerken dat Luxemburg een officiéele Provincie is; geen Nijverheid, maar bijna geen Familie of z'heeft Staatsbedienden, waaronder veel meesters, die natuurlijk voor 't liberaal Ministerie zijn. Nogtans werken de Katholieken er met veel iever. Provincie Namen. Arrondissement Dinant. De Liedekerke, eigenaar. Thibaut, advokaat. Arrondissement Namen. Ridder de Moreau, eigen. Cuvelier, burg. van Namen. de Montpellier, eigenaar. Tournai, eigenaar. Dinant zal ons niet verlaten en te Namen wordt er gewerkt om de 2 Ministeriéelen weg te krijgen. Te naaste week bijzondere bemerkingen over de kie zing van 40 juni; '1 is daarom dat wij ons nieuw ver haal over de Laatste dagen van Alexander III maar na de Kiezing zullen beginnen. Het Land zal met Gods bijstand, voor nuttige en treffende verhalen blijven zorgen. Van M. Van der Gucht is een nieuw werk in druk, HET KASTEEL DER VERDOE MENIS, hetwelk vrijelijk benevens den vermaarden Jan Clercker zal mogen gesteld worden. Van de boeken Jan Clercker of de laat ste Binders zijn er nog altijd te koop aan 2,25 en om franco thuis te krijgen 2,50.

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1