'4 Manifest der Meeting van Antwerpen. AMiSTj Rampen, misdaden en Ongelukken. Overzicht. De Poll te Brussel Later nieuws, tij deu Landbouw laftn zakken? Is't niet waar dat de katholieken oekwamen met 260 millioen en dat de liberalen nu 65 millioen meer verleeren? Is 't niet waar dat ze weêr gaan genoodzaakt zijn van 50 millioen te leenen? En de Brusselaar moest zeggen JA, JA, dat is waar! de cijffers kunnen niet liegen. Dit zijn de gevallen, achtbare Lezers; al de welpeizende men- schen zien dat Belgenland geweldig achteruitboert behalve de hooge lasten en contributiën, wij hebben deze zaak Dat de weerde van den Eigendom sedert 6 jaren mer kelijk verminderd is. Gij meent loo,ooo fr.rijk te zijn. Ja, vroeger waart gij dit, verkoop eens uw goederen en ge zult er nauwelijk 60,000 fr. voor krijgen. Dus, 4o,ooo fr. u ontstolen door die stomme, dweeze politiek van Geuzerij en Vrij metselarij. Ons Land, menschen, zou moeten rijk zijn 70 jaren zonder oorlog, 40 jaren zonder groote ziekte of plagen; menschen die werken en zorgen; 'ne grond die veel opbrengt en wel bewerkt wordt; rijk zou België moeten zijn, maar 't verarmt gedurig door de schuld der Geuzen. God geve dat de Kiezers deze waarheden mogen begrijpen, dat ze roepen door hun stemming van dijnsdag TRIOMF TRIOMF Leve Vrijheid en Eerlijkheiden Gespaarzaamheid! Weg de wet ten van goddeloosheid en van geld verkwisting Achtbare Lezers, met dezen wensch hebben wij d'eer ons Parle ment te sluiten en U alle geluk en welvaart te wenschen. Mochten wij dijnsdag aan malkanderen proficiat wenschen, mochte dijnsdag een dag van algemeene vreugd zijn, zelfs voor de liberalen, die geen profijt hebben uit de hndonofrij, want v.''.de liberalen, al wie treffelijk is en geen schoeffelaar of geen luie bliksem die wilt leven zonder werken, elk zal er bij winnen. LEEUWIN GEDOOD. In den Grooten Circk.op de Gemeente plaats, t'Antwerpen,heeft dinsdag morgendeen gevecht plaats gehad tusschen een tieger en eene leeuwin. De cirk bezit een paar leeuwen en een paar tiegers, die boeder- derlijk in hetzelfde hok huizen en samen spelen.Dijnsdag waren de leeuwen en tiegers weer aan 't spelen, toen de groote tieger de leeuwin op den neus krabde, zoodat er bloed vloeide. De leeuwin begon te brullen en de tieger, opgehitst door het zicht van het bloed, viel haar met woede aan. Een gevecht ontstond. De leenwin, die zich poogde te verweeren, brak een der voor- pooten tusschen de tralies van het hok. De tieger sprong haar on- dertusschen naar den hals, en beet een der slagaders door. Een inwendige bloedloop was het gevolg ervan en de leeuwin stierf kort nadien. Toen haar lijk uit het hok gehaald werd, was het nog warm. De leeuw en de tiegers waren ondertusschen be daard gebleven,zoodat het drama in eenige oogenblikken was afge speeld. M. Claes, Lange Nieuwstraat, is door het bestuur van den cirk gelast, de leeuwin op te vullen. Voegen wij er nog bij, dat talrijke personen in de stad zich aan het vleeschder leeuwin vergast hebben: er zijn veel leeuwenbiefstukken uitgedeeld, en zij hebben, naar het schijnt, uitmuntend gesmaakt. T Eyckevliet, by Antwerpen, ie bij den landbouwer Van Hooimis- sen, een globale som gestolen van i440 fr. T'Antwerpen is 't lyk opgevischt van Martin Roef, soldaat van 't 6C linie, geboren in 1863. Ge ziet in de groote steden gedurig personen op en af de trams sprin gen en nogtans is er niets gevaarlijker; maandag,op deKunBtlei.een heer springt af, valt, en is gewond aan ayn linkerbeen. Maandag avond is te Oostende in't water gevallen en verdronken het kind Frans Terpoorter 9 jaar oud en te Brugge geboren; 't wilde gaan schavelingen rapen op een sloep. De Policie van Gent zoekt aehter den knecht van bakker Blansaer, van 't Sluiseken, die zijn vingers te lang heeft laten hangen en daarbij geld opgehaald. Oneerlijkheid brengt altydtot schande en verdriet, Valsch geld OpgeletZe spreken veel van valsch geld t'Antwerpen in omloop en zijn ronde zullende maken, valsche vijffrankstukken met do beeldtenis van Leopold 11. Wel nagezien dus, en laten klinken Te Tourcoinje is aahgehoaden zekeren Jeflienninckx. die valsch geld uitgaf, met Leopold II erop en 't jaartal 1873: en vijf leden var. zijn Familie die Jef nenmnckx hielpen, als zij vernamen dat de marchess^ afkwam, hebben de vlucht 4500 fr. verloren. T'Antwerpen, een braaf huisvader moest maandag in de Banque d'An- vers 4500 fr. gaan ontvangen; hij sloot die som in een leeren brieventesch en ging er meé naar huis. Eenige straten verder, hij wordt gewaar dat de brieventesch hem ontstolen of ontvallen is. Wolspinnerij afgebrand. Te Mechelen, de fabriek van M. Louis Fraipont, in de Bleekhofstraat; 't verhes is aanzienlijk, want een groote hoeveelheid koopwaren is ver brand. 4 vingers verpletterd. Ai, 't doet pijn het te moeten schrijven: in de fabriek van Mr Parmen- tier te Gent, een werkster van 15 jaar Eugenie Tuyckens haar hand is in 't mekaniek geraakt en vier van haar vingeren werden verpletterd... Zoo jong en reeds gebrekkelijk! Van fabrieken sprekende, de Socialisten hebben te Gent zondag en maandag, door Vergadering en Feesten, hun nieuw lokaal geopend. Elk mag werken om zijn lot te verbeteren, doch de Vrijdenkerij is en blijft de wreedste plaag voor de werkende Familién en in den stoet ging de vlag der Vrijdenkers, terwijl men de Marseillaise speelde. Kardinaal Decliamps beeft in den tijd geschreven: Men moet de werkmans-kwestie voor oogen houden en in 'ne christelijken zin oplos sen, of wij gaan naar spektakels van wilde barbaarschheid... Het leven is een doortocht; er moeten rijke menschen zijn, burgers en werklieden; 't verschil der standen moet getemperd worden, door een werkzame christelijke broederliefde; anders is er geen goede overeenkomst moge lijk; Paus Leo XIII heeft onlangs deze zaak behandeld en getoond dat er van weérskanten verbetering moet komen Brand t'Oostakker. Zaturdag nacht ten 3 ure is aldaar afgebrand de schuur en een deel stalling der pachthoeve van M. Jan D'Haese. 2 verkens, 2 kalveren, 60 konijnen, kiekens, aardappels en veel landbouwhalem zijn er ingebleven; 't peerd, de 2 koeien en 3 karren heeft men gelukkiglijk kunnen redden. Stuurman verdronken. De zee is schoon, doch ze brengt dikwijls treurige berichten; zoo kwam de sloep 110 d'ander week in Oostende aan, zonder haren stuurman H. Bailleul, die in de zee was gevallen en verdronken. Hij laat een weduwe en 8 kinderen. Een leelijke misgreep. Den 11 april was e^n koetsier van Brussel op zijn logement door een slaapkameraad van zijn schoon beste broek beroofd en had in de plaats een oud versleten kleedingstuk gevonden. Ge kunt u zijn gramschap in beelden. Nu, onlangs zag hij aan d'Hallepoort 'ne vent die den dief moest zijn, ja. 't was hij, in vel en vieesch; de koetsier zoekt 'ne gardevil en komt ermeê den broekdief aanhouden. Ik, gestolen, zegt de man.' Ja, gij en geenen anderen! Maar, er is daar niets van! Ik ben nooit in dat logement geweest. Gardevil, luistert er niet naar, den broekdief,'t is hij! Wij zullen, zegt de verstandige gardevil, wij zullen den baas van uw logement doen komen. De baas komt, en op t eerste zicht, hij zegt met aasurancie: Neen, dat is de dief niet!... De koetsier stond verlegen, men kan niet meer, maar de zoogezegde dief had er compassie meé en trakteerde zelf met eenige glazen faro. Kolonel van zijn peerd gevallen. De Kolonel graaf Arthur Van der Burgh, was zaturdag achternoen te Brussel op d'oefeningen van zijn Regiment; na den rusttijd ging hij wéér te peerd klimmen, als het dier steigerde, opsprong, den kolonel omver wierp en overtrappelde. Men liep zien: hij was schrikkelijk gesteld, en had een zware ontwrichting aan zijn heupen; aanstonds is hem een slaap drank gegeven en men heeft d'ontwrichte deelen hersteld. De patient is beter, doch als alles vel gaat, zal hij voor verscheide maanden buiten dienst zijn. Brand. Men schrijft ons uit Mechelen: de brand, zondag morgend alhier uitgebersten in de wolweverij van M. E. Fraipont, was waarlijk verschrikkelijk. Het vuur dreigde zich aan de aanpa lende huizen meê te deelen. Men vreesde vooral voor de groote ma gazijnen van porcelein en aardewerk van M. Miller. De pompiers, krachtig bijgestaan door de geburen, zijn er nogtans in gelukt den brand te beperken. Het is een gebuur, M. Dessain, provinciale raadsheer, die met groot gevaar de boeken van M. Fraipont gered heeft. De schade wordt berekend op 200,000 fr. Slechtseen vierde is door de assurantiën g»dekt. Ten gevolge van dien brand zijn vijf tig arbeiders zonder werk. Diefte van 90,000 fr. M. Tourandier, docteur van Parijs, kwam dijnsdag te Parijs aan de statie, om de reis te doen naar Mexiko; hij had in zijn reiszak 90,000 fr.; zijn koffers naziende, had hij een oogenblik zijn reiszak neêrgelgd; dit gedaan zijnde, wilt hij het zaksken meênemen 't is weg en verdwenen! gFRANKRIJK. Aldejonge Franschmans. zonder uitzondering of onderscheid, 3 jaren de casernen in, (en welke pestholen van casernen in Frankrijk!) Is er ergens een eenige zoon van arme weduwe die haar kind volstrekt niet missen kan. da 1 zullen de radicalen der kamer haar geval onderzoeken en be slissen gelijk ze willen. De seminaristen ook moe ten de casern in, alzoewel Mgr Freppel zoo klaar beeft betoogd dat dit eene dwaasheid en onwette lijkheid is. Alleman soldaat, ,geen priesters meer! dat is de schreeuw van die moderne wildemans. Het Senaat heeft meestemmen meerderheid, niettegenstaande de pogingen van Julius Simon, de wet over de echtscheiding aanveerd. Het Senaat bukt en plooit, om de radicalen niet te ter- gen. Het budjet vanonderwijs is in7jaren geklommen van 37 millioen tot de verbazende som van 136 millioenenen 't onderwijs verminderten verslecht in Frankriikl EGYPTE. De Conferentie kiemt aan den ge zichteinder. Frankrijk vraagt dat men de ambte naars die niet Engelschen zijn,behouden; endathet internationaal contrakt vervangen worde door eene rekenkamer gelast met de uitgaven te bepalen en goed te keuren. De stad Berber, door Gladstone aanhaar droef lot overgelaten, is in de macht der rebellen geval lcn. Luitenant Osman-Dignais verrezen en heelt Zondag nacht een aanval gedaan tegen de stad Souakim, hij is verdreven geweest. Gordon zit nog altijd tc koekeloeren in Khar toum. Latere berichten verzekeren dat Berber nog weerstand biedt, en dat Gordon op de betere zijde komt. ENGELAND. De dynamiet laat zich wederom hooren. Vrijdag laatst, te Londen, op 3 verschil lende plaatsen, zijn er scbroomelijke ontploffingen geweest. De bevolking is met schrik geslagen. Men zegt dat het goevernement 25o duizend franken belooft aan die de plichtigen al aanduiden,'tschijnt bewezen dat de schelmen Amerikaners zijn,onlangs van New-York toegekomen. De policie heeft het spoor der schelmen nog niet gevonden. Het opperhoofd der amerikaansche fenians wist op voorhand van de ontploffing, en zeide in 't publiek als dit geen uitwerksel heeft, dan doen wij het engelsch Parlement of het kasteel van Windsor in de lucht springen. Amerika. Kiezing voor 'nen president in de Ver- eenigde Staten. De twee kandidaten die de meeste kans hebben, zijn de tegenwoordige president Arthur en M. Blaine. De kandidaat der demo craten, waaronder de meeste katholieken zijn, is nog niet gekend. SERVIË De kiezingen zijn voor 'tgoevernement gunstig afgeloopen. Op de 160 leden van deSkaup- tohina zijn er 147 ministeriëlen! Ruzie met Bul- garië, om reden dat Servische uitwijkelingen van uit Bulgarië komen om Servische districten te plun deren. De afgezant van Servië in de hoofdstad Sofia keert terug naar zijn land. Brand te Cambodge. Den 25 dezer heeft een geweldige brand gansch eene wijk der stad Cambodge (Indië onder fransch protectoraat) vernield. 105 huizen en 150 hitten, het eigendom deB konings, zijn de prooi der vlammen ge- worden. De schade beloopt 1,400,000 frank. Drie Chineezen kwamen in de vlammen 01 De boekhonder van het protectoraat is ge I Ontploffingen. Zaturdag avond ten 9 ure, heeft te London in het centraal policie-bureel eene ontploffing pla:nts gehad. De muur van een aanpalend huis viel in, voorbij rijdende rijtuigen werdem omgeworpen en verschei dene personen zijn gekwetst. De oorzaak der ontploffing is nog niet gekend, maar zij wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Eene latere depeche zegt: Twee andere ontploffin gen aan dynamiet toegeschreven, hebben wat later plaats gehad, waaronder eene in Carlton Club, waar de konservatieven gewoonlijk bijeenkomen. NEW-YORK, 4 juni. Een ontzettend gevolg van de Amerikaansche faillieten wordt uit Albany bericht. Daar heeft een vrouw, die krankzinnig wasgeworden door het verlies van haar geld, dat zij in een der ge failleerde banken bezet had, vijf harer kinderen ge dood en daarop zich/.elve met haar zesde kind, door een voorbijstoomenden trein laten overrijden. MADRID, 3 juni. De sprinkhanenplaag is thans ook over de provincie Valencia cekom6n. Reeds zijn 4000 acres met dat gedierte bedekt. Het is te hopen, wordt uit Madrid geschreven, dat de o\erheid krach tiger zal te werk gaun tot de bescherming van den grond, dan zij in de provincie Ciatan Resl te werk gegaan is, waar tengevolge barer nalatigheid de sprinkhanen thans over niet minder dan 200,000 acres verspreid zijn. Ongeluk te Rijsel. 3 dooden. 12 gekwetsten. Zondagheeft erte Rijsel een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Rond 6 1/2 ure 's avonds, bij het verla ten van de plein waar tie peerdenloopen hadden plaats gehad, werd een verschrikkelijk gekraak gehoord. De bnk van ascenseur ophalerop het Champ de mars, brak en 15 personen vielen van eene hoogte van 38 meters. Deze ascenseur bracht de nieuwsgierigen op het platform van 't gebouw, vanwaar zij een prachtig gezicht op Btad en omtrek genoten. Van de 15 personen, die zich in den bak bevonden, bleven er 3 dood; de twaalf anderen bekwamen doode- lyke wondon en niemand van hen zal waarschynlijk zijne wonden overleven. Een veertigtal personen, die zich reeds op het platform bevonden, wanneer de bak naar beneden stortte, moesten op eene hoogte van meer dan 40 me ters blijven tot dat de redding was ingericht. Slechts ten 8 1/2 ure waren de pompiers hiermee gereed. De reddiüg ging met groote gevaren gepaard, maar zij gebeurde zender ongelukken. Het herkennen en wegnemen van de lijken gaf aan leiding tot menig hartverscheurend tooneel. wond. KIEZERS, Velen van U hebben, op Zendag 25 Mei, deel genomen aan den strijd en den zege der MEETING, waarbij 8 duizend kie zers het Vlaamsche Antwerpen die verrassende meerder heid van 7 a 8 honderd stemmen geschonken hebben. (Toe juichingen.) De Kiezers voor de Wetgevende Kamers, ZIJ, die sinds zooveel jaar de trouwe, kloeke, bekwame kandidaten der Meeting met hun vertrouwen hebben vereerd, (dat zillbn wu dijnsdag nog doen,) zullen bij de aanslaande Kamerkie* zing, eenmaal te meer, hun verleden GESTAND, de zege praal der Antwerpsche Meeting, der Nationale partij weten te handhaven. (Toejuichingen.) Onze tegenstrevers, overtuigd na de neerlaag vaD 25 Mei, dat eene tweede verplettering hen te wachten staat, waren eerst voornemens den strijd niet te wagen. Haha?) Edoch hebben zij sinds, bij meerderheid van stemmen, besloten eene uiterste poging te doen. om hij de aan staande Kamerkiezing de Meeting in minderheid te brengen. (Nooit Gij weet wat het zeggen wil, bij de geuzen eene uiter ste poging te doen. Geen middel, hoe hatelijk, hoe afschuweüjk ook, geen geweld, geen bedrog zullen zij onbeproefd laten om, tegen den wil der meerderheid in, den wil der minderheid te i doen winnen bij de slembus. Het geheim der stemming belet voortaan dat oen tweede bedrog zoo als dat der geteekende briefkens van 1872, de uitspraak der stembus kome vervalsehen. Toch zullen de geuzen het POGEN, door bedreiging en omkooperij, talrijke kiezers van de stembus te houden ot nietige briefkes in de bus te doen steken. (Hola t wij zullen er bij zijn ELK zij dan op zijne hoede om het bedrog der Geuzen te Eene EERLIJKE kiesworsteling moeteene machtige meer derheid aan de Meeting geven. (Ja! ja!) Nimmer stond de kans voor haar schooner nimmer^za gen wij onze tegenstrevers talrijker noch grooter POLITIEKL MISDRIJVEN begaan dan deze leste jaren. Deze verbazende geldverspilling, waarvan men vroeger in de stad noch land een gedacht had, hebben wij. al deze jaren, bij onze tegenstrevers bestatigd;zij heeft de tinancien van land en stad in den hachelijksten toestand gebracht. Het Huishouden van België dat in 1878 onder M. iAalou, 265 millioen Jcoslte, kost vandaag onder M. Frère 340 millioen: dat is 75 millioen 's gaars meer onder de geuzerij dan onder de Conser vatieve regeenng. {Hoe! weg met het ministerie!) Hier in do stad kostte in 1872 onder de Meeting het Ant- werpsch Huishouden 4 Millioen; vandaag onder de geuzen kost het 13 Millioen9 Millioen 's jaars m-.cr onder M. De Wael dan onder M. Van Put. (Hoehoe!) 115 millioen schuld heeft M. De Wael siGds 1874 op Ant- werpens schouderen geladen; een groot gedeelte daarvan is verkwist en al 't ware weggesmolten. (Jaja 30 millioen 's jaars nieuwe belastingen door 't ministerie geslagen;en Antwerpen onder de onwettelijke progressieve belasting op 't kadastraal inkomen, onder de even zoozeer onwettelijke belasting op aantal patenten, gebukt 1 En toch blijft, zoowel te Antwerpen als in 't land, het hatelijke deficit alle welvaart ondermijnen. Niet eene der beloften door 't ministerie gedaan om den toestand der openbare ambtenaars en der gepensionneerden te verbeteren, is gehouden geworden. (Goedkeuring.) Alles wordt opgeslorpt om een aantal nietsdoende in- spekteurs en onderwijzers (Hoe. hoe!) zonder leerlingen, dubbel en dik te betalen, en honderden schoollokalen tot verarming der gemeenten.onnoodig allerzijds op te richten. Nieuwe millioenen worden er geeischt voor een tweede leger van 30 duizend man, waarbij onze zonon talrijker dan ooit tot het caserneleven gedwongen worden. Nieuwe millioenen staan er geeischt te worden voor nieuwe versterkingen langs de kanten der Maas. Om gansch België tot eene groote caserne te maken,vraagt het ministerie ons immer millioenen op millioenen. En intusschen verkwijnen hier te lande handel, nijver heid en landbouw, zonder dat het ministerie er zich om bekreune. (Goedkeuring.) Het helpt ertoe, integendeel, de algemeene krisis te verergeren door zijne dwaze geldyer- kwistingenen het inlijven onzer arbeiders in een altijd grooter en grooter wordende leger. Eerst telde ons leger 80 duizend man. De zoogezegde liberalen brachten het welhaast op 100 duizend man. In 1868 verhoog .en zij daarenboven het contingent van 40 a 42 duizend en sinas 1879 hebben zij het tot 13,5tt0 man 's jaars gebracht. Gij weet hoe de Gekozenen der M eeting allen ge dwongen soldatendienst bestrijden. Langdurige toe juichingen.) Zij verwerpen in Kamer en Senaat het jaarlijksch contingent en het overdreven budjet van oorlog. Toejuichingen Onder nationaal opzicht is het van 't hoogste belang dat de Meeung zegeprale. (Dat zal zij I) ZIJ is hot die de verfransching van Vlaamsch Belgie heil zaam en krachtig weet te bestrijden. (Toejuichingen.) Zoo gansch België niet heel en al tot een (aanhangsel van Frankrijk vervormd is geworden, is zulks aan de Vlaam sche Meeting te danken. Onze tegenstrevers zijn er fel op, zoo sterk en zoo goed mogelijk Frankrijk en Parijs in al hare grillen en dwaashe den na te apen. (Hoe! hoe!) Zij roemen er zich op de ieverige leerlingen en navolgers te zijn der Sans-culotten van 1793. (Hoe! hoe!) De Meeting integendeel, is Vlaamsch en Nationaal tot in 't merg der beenen. Zij heeft de diepe overtuiging dat alleen eigen aard, eisten taal. eigen zeden, ons nationaal en onaf hankelijk bestaan verzekeren. (Daverende toejuichingen.) Daarom zet zij kloekmoedig en met wijs beleid haren strijd voort tegen de verfransching van het Vaderland; en dien Vabehi.andbciien strijd zal zij niet staken, zoolang en bestuur, en gerecht, en onderwijs, en leger in Vlaanderen niet gansch op vlaamsch nationalen voet geschoeid zijn. (Geestdriftige toejuichingen.) Gisteren nog weigerde het Ministerie dit eerste grondbe- gin van volksrecht te erkennen, dat de ambtenaren de taal moeten kennen van de inwoners waarbij zij in dienst zijn. Gisteren nog complotteerde de geuzerij met de Ruche Walonne (die begeeren ze in den hemel nietom in het vlaamsche Antwerpen, ten eeuwigen dage, een nest van fransche propaganda te stichten, dat bijdragen moesteens het nationaal karakter onzer Scheldestad uil te roeien. IN VLAANDEREN VLAAMSCH! (Langdurige toejuichin gen) is onze leuze en de Walen die zich in ons midden ko men vestigen, moeten stillekens aan,en tenminste in hunne kinderen, Vlaamsche Burgers worden, zooals de Vlamingen te Luik en te Charleroi stillekens aan en zeker in hunne kinderen tusschen de Walen worden opgenomen. (Goed keuring.) is zeer gebrekkig; men moet deel maken der libe rale Associatie; Sop een Kiezerskorps van 22,000 man, zijn er maar 5ooo die aan den Poll mogen deel nemen; en nogtans door de macht van den Poll zijn Doctrinairs en Radikalen vereenigd ge worden. T'AALST, in de Provinciaie Kiezing, er waren omstandigheden aanleiding gevendetot misnoegen, tot verbittering de Poll heelt gesproken alles is effen gelijk op een rollebaan elk aanveerdt zonder eenige moeielijkheid, de beslissing... De Poll is de rechte breedc opene wegde Poll is Vrijheid cn en Eerlijkheid I enz, waren er wel twiDtig zakken. De kerel is in de gevaugeuis opgesloten; de som, welke hij uit deu geldzak van M. Cools gehaald had, beliep tot 1210 frank. Men denkt dat hij een medeplichtige had. Inder daad, toen de bedienden der Bank den dief wegbrach ten, heeft men een persoon zien vluchten, die aan de deur scheen te wachten. ARLON, 4 juni. Eergisteren nacht is in het dorp St-Leger een hevige brand uitgebersten. Vier huizen bewoond door landbouwers, werden de prooi der vlammen. Zonder de hulp der toegesnelde personen, zouden er waarschijnlijk, nog meer woningen vernield zijn. De schade beloopt 30,000 fr. Diefstal t'Antwerpen. Maandag middag was M. Cools-De Cort, koopman in kinderspeelgoed, wonende in de Reyndersstraat, eene zekere som gaan betalen op de Banque du Cré dit Commercial, Huidevettersstraat. Hij telde de som aan het gnichet en had zijnen leêren geldzak er nevens gelegd. Terwijl hij wachtte tot men zijn geld kwam ontvangen, had een kerel ne vens hem plaats genomen en zijnen hoed op den geld zak gelegd. Eensklaps hoordeM Cools den klank van geld; hij zag naar den kerel en bemerkte dat deze zijne hand van onder den hoed wegtrok en verBchei- deno bankbiljetten uit den geldzak had gehaald. M, Cools greep hem bij den arm en riep: Dat is mijn geld; No,'tis mine, antwoordde de andere. M. Cools ontrukte hem echter de bankbiljetten en bleef den kerel vasthouden, tot de bedienden der bank hem in verzekerde bewaring namen. De dief werd naar het policiebureel der 3' wijk ge- bracht, waar hij verklaurde etn Amerikaan te zijD, genaamd Charles Taylor. Men vond hem enkel in 't bezit van een frank, eene ledige brieventesch en een dolk. In zijne kleèren, op den rug, in zijne broeken, in 't Ministerie. R o 111 n.—Och Dominus,lieven dominus noster, wat gaat er, wat gaat er gebeuren?., 'kvrees'k vrees 1 Van dag tot dag, slechter nieuws Die Kiezing van 2 5 Mei voorspelt niets goeds En wij hadden ze nog op 'ne zondag gesteld 1... En ons Capacitairs, waar wij zooveel hoop op stelden, ons Capacitairs! T'Antwerpen, meenen i5oo stemmen boven te liggen en 750 onderEn die ballotteeringen geklopt te Nijvel, geklopt te Namen Brrr dit Paleis moeten verlaten wij waren hier zoowel 1 die gouden frak moeten uit spelen I... oei, oei, nog 3 dagenl Die mannen, hier te Brussel, zijn te publiek goddeloos geweestDat leeft bijeen zonder getrouwd te zijn, dat laat zijn kinders niet doopen 1 In mijn eigen huishouden word ik tegengewerktNog 3 dagskes, dan komt die vervaarlijke iode Juni 1 Antwerpen, Brugge, Oostende, Namen, Nyvel, Virton En zelfs Brusselaan Brussel moeten twijfelenals wij hier te Brussel onderliggen of van ons pluimen laten, och dan moeten wij toch diep in de disgracie van 't menschdom zijn!... En al die cijffers welke men uitplakt! al die miljoenen, die wij ten achteren zijn gegaan !...Mijn eigen bedienden beginnen mij vies te bezien 1 Och,lieven Bonapartel Brrr, er moet ge werkt en geloopen worden Hé, wie is daar in den gang wie I Ha, 't is Pieier Van Humbeeck mos- sieu Pierre, kom toch eens binnen 1 PlETER. Wat is er? ROLLIN. Och, is er dan toch geen misericorde voor ons? Pieter, Pieter, dijnsdag de kiezing! PlETER. Ja, man, 't zijn klodden, 'k vreesl 'k vrees! R©LLIN. Maar er moet gewerkt worden! laat ons de Ministers bijeenroepenl Waar is Frêre? PlETER. Frère!... Laat dien man gerust; hij zit opgesloten in zijn kamer en men hoort zijn ge- grol tot buiten 't paleis! ROLLIN. Graux, waar is minister Grauxl? PlETER. Hij suft op zijn registers, om zijnen deficit te stoppen 1 ROLLIN. En OJin! dat hij komel hij moet werken op zijn bedienden! PlETER. Op zijn bediendenl... Och, erme sukkelaar! de bedienden van post en ijzeren wegen verwenscben ons, in hun hert! Och, konfrater, alles alles gaat ons tegen! ROLLIN'k Had het wel gevreesd, met die zotte onkosten! Ge zoudt moeten drijdobbelen Uil zijn, om goed te keuren al wat men voor uw scho len gedaan heelt! En als wij nu verliezen, ontbin ding der Kamers en dan, adjieu Ministerie, adjieu Representant! Van Humbeeck, al wat er gebeurt is uw schuldl PlETER. C'est ca, laat ons nu ook rusie ma ken, dan zal 't spel compleet zijnl gi, gentsche kwispelt of meint gij als Minister geprofest te zijn! Elk zijnen toer, man; doch 't en is nog niet gezegd dat wij de gaten uit zijn! ROLLIN. Och, in dat geval, vergeef mijn haas tige woorden. PlETER. Er zijn er veel, konfrater, die voor ons moeten stemmen en werken uit iatrert; die miljoenen opdoet, heeft Vrienden. ROLLIN. Ha, dat troost mijn hert; maar, wat gebeurt er? Wat wordt er daar uitgeroepen: Le toscin Patriotique. Minister PlETER. De nationale stormklok! ROLLiN. Weêr een nieuwe gazet van de kle- rikalen! Och Konfrater, malgré al uw zeggen, ik vrees en ik blijf vreezen, mijn hert klopt; en hoort 't Volk roepen, 't Volk van Brussel! PlETER verschrikt. Ja ze roepen ROLLIN. Wat roepen ze: Weg met de lasten die ons verpletteren! weg met d'opeters van ons Land!... Och, Pieter, Pieter, is er dan toch geen misericorde... help! helpl... ik val... in... onmacht. (Minister Rollin valt in zijnen sofa; Minister Piet ro.;pt een der dienstknechten en loopt weg, al mompelende: Sukkeleer! en dat is Minister!... De zaken staan slecht, maar ons Logie zal toch haar beste doen om te behouden, wat wij gesticht heb- ben, en als wij binnen 5 of 6 jaar weerkomen, en avant! met meer koeragie als ooitl In de bijzondere katholieke herbergen der stad zal men dijnsdag de tijdingen der kiezing uitpluk ken; verscheide Aalstenaars die naar Brussel, Ant werpen enz. gaan, hebben beloofd spoedige tele grams te zenden in 't Paviljoen op de Groote Markt. Achtbare Brabanders uit ons omliggende die kiesrecht hebt, laat toch niet achter van U tot de Stemming te begeven, wel op tijd en in 't Bureel op uw kiesbrief vermeld. Ge weet dat er een ander manier is van kiezen? Ja en hoe gaat dat? Volgens gewoonte; als de naam afgeroepen wordt, de Voorzitter geeft u een briefken, ge gaat daarmeê in 't politiek biechtstoelken, ge doet het open en ge ziet boven en nevens de naam der kan didaten zwarte vierkanten met t'halven een wit puntje, op den lessenaar ligt een stempel; ik maak er meé 't wit puntje zwart in 't vierkant boven de namen der Katholieke Kandidaten, ik vouw myn briefken toe, den zegel langs buiten, ik kom uit mijn biechlstoelken; ik toon 't briefken aan deL Voorzitter en steek het zelf in de bus; niemand dan ik moet dit briefken aanraken. En gij, Brussel- sche Vrienden, die getuigen zijt, opgepast; de bus sen wel onderzocht, of er geen geuzenbedrog aan is; wel opletten of degene die de briefkes geeft, er somtijds geen teeken aan doet; de stempels nage zien en den inkt en van tijd tot tijd eens 't lesse naarken gaan visiteeren; van Geuzen moet men zich aan alles verwachten. Feesten te Nieuwerkerken. Maandag 9 Juni, om 10 ure, Solemnele eerste Mis van den E. H. Redant Theophiel. Het dorp bereidt zich deze plechtigheid zoo luisterrijk mogelijk te maken, 's Namiddags om 3 ure, serenade door de Katholijke Fanfaren. Zondag 15 Juni, Concert, gegeven door de heeren Meesters onzer Zondagschool met de medehulp van het Fanfarenkorps dos Katholieken Krings, Koételoo- zen ingang voor de Leden. Plaatsen aan 50 en 25 cent. Een afgrijselijke zaak in Aalst is, dat men op 't Stadhuis de groote verergernis niet ziet en 't zedebederf, door die dansorgelkoten veroorzaakt. Er wordt geklaagd en wreed geklaagd. Te Lon den is het Aquarium afgebrand, een Museum van oudheden en tevens Dierentuin. Een groot getal

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2