Kiezing van 8 Mi. 27 Zondag 6 «fuli 1884. 25s'e Jaargang. Nieuws over de Kieziogen. De Vergadering te Aalst. "gers. Tot eeuwige Gedenkenis GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. tfC-'YYvl/ IX ir-ir tiWÉSWKÜtólfrV- bi BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncon op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAND ABONNEMENTSPRIJS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAN AELST AALST, ZATURDAG 5 JULI 1884. Arrondissement Aalst. Uittredende Leden voor 't Senaat M. LEIRENS-ELIAERT, van Aalst, - M. VAN VRECKEM, van Meerbeke. Voor de Kamer M. WOESTE Karel, van Elsene, Brussel. Achtbare Lezers, die 't groot kiesrecht hebt, gelijk ge weet, 't is dijnsdag aanstaande, kiezing; t'Aalst is er geen strijd; dank aan Uw manhaftigheid en aan Uw Eendracht, durven of kunnen de libera len niet opkomen, en de Kiezing is hier een Plezier reisje naar d'Hoofdplaats van uw Arrondissement. Indien er strijd ware, men zou schrijven Alleman naar de stembus! d'Ouderlingen en de Ziekelijken met rijtuigen aangebracht maar nu zullen er uit Aalst en omliggende zeker weinig katholieke kiezers ontbreken,en dat de verafgelegene doen volgens tijd, staat en omstandigheden. UEd. weet, achtbare Kiezers, dat ons twee Sena- teurs moeten herkozen wordenM. Leirens, die in Aalst zulke diepe achting heeft, wegens zijn krach tige en oprechte katholieke gevoelens en zijn uitne mende dienstwilligheid voor de Kiezers en anderen, die zijne tusschenkomst verzoeken. Niemand, die voetstappen doet bij M. Leirens, om iets van 't Mi nisterie te verzoeken, niemand of als hij vandaan komt, hij zegt Welke brave, gedienstwillige Heer En nu zal de tusschenkomst onzer heeren Gekozenen krachtiger en vruchtbaarder zijn dan ooit. De Vlaamsche Arrondissementen zijn sedert 6 jaar ver worpen en verstooten geweest! 't was alles voor de Walen, alles voor de groote steden niets voor de kleine Steden en den Buiten!... Het geleden onrecht zal in aanmerking genomen worden. Onze tweede Senateur is M. Van Vrkckeu, die voor zijn omstreken, een tweede M.Leirens is;M. Van Vreckem, de geleerde welsprekende mauMen heeft hem zondag t'Aalst gehoord, in 't vlaamsch en in 't fransch, en 't geroep gaat alom, dat er moeielijk een betere Yoiksspreker kan gevonden worden. Alles komt uit 't hert, uit d'eerlijke katholieke ziel, die opspringt tegen de Verdrukking en het Onrecht, den Vlaamschen Landaard aangedaan. Waarlijk, wij heb ben ook in M. Van Vreckem één bekwame en ieve- rige Senateur. Achtbare Kiezers, benevens d'heeren Senateurs, is nog te herkiezen M. Woeste. Al degeen die Minister genoemd worden, moeten zich aan eene herkiezing onderwerpen, om aldus de Koninklijke Benoeming door de stem van 't Volk te bekrachtigen. Zal het nu noodig zijn verdere inlichtingen te ge ven over de manier van kiezen Het potlood is vervangen door eenen stempel, en in plaats van een kruisken te maken in 't vierkant boven de namen der Katholieken, men neemt den stempel en maakt in dat vierkant 't wit bolleken zwart. En vermits wij een redelijk getal Brabantsche In schrijvers hebben, zullen wijnog bijvoegen dal er te Brussel meer dan 1000. briefkes (van weerskanten) vernietigd zijn, voor de volgende rede Er moest daar gekozen worden voor 16 Representanten en 1 Senateur. Die looo Kiezers hebben eerst 't bolleken gezwert boven de namen der Representanten en dan nog 't bolleken NEVENS de naam van den Senateu r. Aldus was hun briefken vernietigd. Als ik t'Aalst 'twit bolleken zwert, boven de namen der Senateurs, dan kies ik te gelijkertijd voor M. Leirens, voor M. Van Vreckem en voor Minister Woeste. Heeren Kiezers, achtbare Landgenoten, U verwacht staan te schilderen, op de jongste kiezing mochten de Brusselsche gardeciviks daar bivakkeeren van 6 ure 's avonds tot 12 ure 's nachts. En waarom al die moeite en al dien onkost Alleenlijk wegens die stomme en baldadige geu zen, meest aangeleid door studenten der slechte Collegiën. Voor de Katholieken en andertreffelijke menschen, moet er op kiezing geen gardevil meer staanals de katholieken verliezen, ze gaan stillekens naar huis en men heeft 6 jaar lang gezien, hoe zy verdraag zaam zijn. Maar die vuil geuzen-braweelen! Winnen of verliezen, ze scheeren hunnen duivel!... Neen. men dijnsdag! Welkom in onze Stad, namens d'hee- lyt -en zal niet beteren in ons Land, of ze moeten an nnmanc il H'f nap7pf pnpn wii nnhnmlpn Hip «Ipehfp Gnllpaipn pii Universiteiten ren Kandidaten en namens al d'Ingezetenen wij wenschen U een aangenaam verblijf binnen onze muren; wij zullen te samen met vreugd en vertrou wen ons uittredende Heeren herkiezen; wij zullen de tijdingen afwachten en ons, als 't God blieft, nog maals mogen verheugen over de verwerping eener vervloekte politiek,en de herstelling van de Vrijheid, van den Land-Vrede, van den eerbied voor Gods dienst en Zeden. Vele listen, lagen en bedriegputten heeft de Vrijmetselarij, sedert 6 jaar bijzonderlijk gelegd; om de zaken in goed orde te brengen, is er Kracht en Wijsheid noodig; maar de liberale Minis ters hadden zelfs in de Belgische Munt de schoone woorden uitgevaagd: God bescherme Belgenland! De Krtholieke Regeering herstelt die woorden; en de al- ophouden, die slechte Collegiën en met 't Staatsgeld te voeden. machtige God zal zijnen bijstand verleenen om h< Vaderland op een goede, rechtveerdige, vrijzinnige baan te brengen. Help u zelve, zoo helpe u God M. WOESTE is op zijn echte plaats, aan 't Minis terie van Justicie; hij kan daar veel kwaad herstellen en veel goed stichten. Wij hopen dat de menschen ;van dezen tijd en 't Nageslacht, op dat punt, zijnen lof zullen mogen verkondigen. Wij hopen dat g'heel 't Ministerie aan 't vertrouwen der katholieke Belgen zal beantwoorden... De Vlamingen zijn recht voor de vuist; de Vlamingen kunnen geen mouwvagers ver dragen, het is te verwachten dat de Ministers, zoo wel als Zijn Majesteit, geen vleiers zullen te kort hebben... Nogtans, 't is de waarheid die ons in alle zaken moet redden. Antwerpen is Yan nu af aan ons, Nijvel schijn! min voordeeüg: Soienies. Verviers, Charleroi, a!' best; van verscheide andereplaatsen zou men kunbei-f verschieten; te Gent leggen de Geuzen hun laatste troel ken op tafel en dreigen van 't kot overhoop te smijten; een teeken dat ze zullen verliezenjin Luxem burg zouden wij misschien kunnen 'ne Senateur ver liezen, omrede dat d'arrondissementen er op een slimme partijdige manier veranderd zijn; in Oostende is ook een versjacheling geweest van distrikten. En voor alle kiezingen valt er met recht en rede te bemerkendat er een groote onrechtveerdigheid en ongelijk heid bestaat, tusschen de Steden en den Buiten. Die Geuzendie Geuzendie Geuzen Hoe brengen zij 't Land in alfronten en onkosten Al de gendarms die naar de groote steden moeten, als 't Kiezing is Al die troepen Die .vermeerdering van Policie De. garde civiks die daar hun schoon uren moeten Wat hebben zij gedaan Wij spreken van de katholieke Ministers... Wat hebben zij tot hiertoe gedaan 1 Begonnen met aan de Steden en Procbiën hunne Vrijheid terug te geven 1 Weg den officiéelen dwang 1 Weg de Commissairs Specials!... Wat hebben *e nog gedaan I De Vrijheid der bedienden uitgeroepen Alle bedienden vrij over hun kinder», vrij in hun overtuiging; de katholieke Minister» vragen niets dan goeden, deftigen dienst.dat de bedienden zouden ll~ beleefd zijn en dienstwillig jegens iedereen 1 iel i Welk verschil met d'handelwijze der liberale Mi- W|e is metterdaad voor de Vrijheid f... Wat hebben ze nog gedaan De Rechten der Vlamingen herkend, Vlaamsch doen schrijven in 't Staatsblad. Wie zijn de ware Minnaars van 't Vaderland De Vlaamsche Provinciën. 't Is de moeite weerd;in de Vlaamsche Provinciën, bijna uitsluitelijk katholiek en zoo vast katholiek dat de Vrijmetsers op veel plaatsen niet durven strijden. Al de macht die de Landverdrukkers nog hebben, komt hun uit de Walen. Bijgevolg Vlaanderen, boven 1 't Zijn de Vlaamsche Provinciën die de Wet moe ten geven. Een eerlijke en deftige Wet 1 Geen verdrukking! Vrijheid en Eerlijkheid - Middelbare Scholen en Athenées. .nryvof ;0>o» A3) -.ion br\o rjio iijdp.ltw" Scholen en dip A.thénées ia de kerken aanwezig zijn. De Professors, ge ziet.ze staan daar, tegen hun goeste, geen enkel teeken van Godsdienst geven ze, zelfs geweerdigen zij zich niet te knielen, onder den oogenblik der Opheffing. Fransehen goddeloozen spotgeestl ln Duitschland, moest een Slaatsonderwijzer zioh op zulke wiize gedragen in den protestantschen tempel of in de katho lieke kerk, nij wierd dadelijk afgesteld. Men verstaat daar,dat de Vrijdenkerij een Leproozerij is, een walgelijkheid die voorzeker in scholen niet mag verschijnen! En de Leerlingen,hoe wonen zij de Mis bij? het grootste ge tal zonder kerkboek, velen 't voorbeeld der Meesters volgende en verre van te bidden, tot ontstichting der aanwezigen die nen Kinderen van 10,12, 14 jaar die reeds op zulke wijze den goddelijken Dienst bijwonen! Waar zijn d'ouders die aan hun kinders zulke manieren geleerd hebben En wat zullen wij zeggen, onder opzicht van zeden? Een kind dat niet bidt. valt vroeg, zeer vroeg en zeer diep in de vuile afgronden der slechte driften.... Over eenige jaren hebben de Professors der Ecole Moyenne t'Aalst, aan hun Overheden gevraagd om niet meer moeten aanwezig te zijn in de Processiën. zulke daad tegen hun overtuiging strijdende. Ware 't katholiek Ministerie niet gekomen, ze gingen ongetwijfeld vragen, om van de Mis ontslagen te zijn'.Maar nu mag de beer niet losgelaten worden, D'Ecoles Moyennes Bijna overal dezelfde 1 Doch ze va ren er naar 1 Z'hebben scholieren, ja, maar hoe? Met den helft bijna voor niet te laten komen en vette plaatsen te be loven. Maar d'hekkens zijn verhangen.Nu zullen de Leer lingen der Vrije Gestichten van Onderwijs gemakkelijker dan alle andere, aan de plaatsen geraken... Voegen wij er no? bij dat die Ecoles Moyennes Alhènés jaarlijks met 'ne schrik van een geld weggaan... Veel Volk geweest! De zaal was den helft te klein veel geestdriftMijnheeren Van Vreckem, Woeste en De Sadeleer hebben bijzonderlijk wel en krachtig gesproken; doch geen bijzonder verklaringen zijn gedaan.Minister Woeste sprak in 't fransch;M.Woeste heeft reeds een zekere kennis van ons Moedertaal; hij leest en verstaat de vlaamsche gazetten, doch M.Woeste heeft zondag uit eigen beweging verklaard dat hij 't vlaamsch zoodanig zal leeren om in vol gende jaren,de Kiezers te kunnen aanspreken in hun moedertaal. Voor M. Woeste is't geen wonder, dat hij onze taal zoo weinig kent, M. Woeste is uit Luxemburg; maar dat jonge heeren uit de Vlaande ren hun eigene taal onmachtig zijn,dat is erg, wreed, en dat is een der ongelukken van de verfranschte opvoeding en van de verfranschte Collegiën. LEVEN ALS IN EEN GROOTE FAMILIE. Dat is te Brussel gezegd op een Meeting der Inde- pendenten,en deze woorden verdienen elks toej uiching! Leven als in éen groote Familie.' De Grondwet volgen Een rechtveerdig bestier hebben! ALLES voor de publieke welvaart, NIETS voor de nichtjes en kozijntjes; NIETS voor den partij winkel! Op zulke wijze kunnen wij vrij en gespaarzaam leven, en 't is Jaarom dat 't Lan» van Aelst sedert 10 jaar de treffelijke liberalen oproept, om met dé katholieken een akkoord te maken, volgens de regels der Grondwet. D'Independenten van Brussel zijn zoowel tegen die zotte schoolonkosten dan wij, omdat ze weten wat er achter schuilt en hoe de Grondwet van 185o 't Vrij Onderwijs uitgeroepen heeft. Wat door Vrijheid geschiedt, i3 duizendmaal beter ëv» het gene de dwang te wege brengt. Ai de Geestelijken der wereld, al de Kloosterlingen sijn Vrijwillige Dienstneraers. Als iemand den Geestelij ken of Religieusen staat gaat aanveegden, d'eerste vraag is: Komt gij hier vrij en ongedwongen Frar.kVijk teg»nwnrpd'5 v<y»l kr>rr>. sen van Vrijwilligers-Pompiers; nooit wierd de belang rijke dienst der Brandblusscherij beter gedaan dan nu waarom? Omdat alles hier door de Vrijheid geschiedt Zondag 13den dezer, Tweede Zondag der Kermis, zal Aalst het bezoek ontvangen van een groot getal Vrijwil lige Pompierskorpsen uit België en Frankrijk... Eore aan al dio moedige Mannen 't Belgisch Leger heeft weinig achting, omdat het een staat is van GEWELD en GEDWONGEN DIENST; zelfs d'otüeiers, meest vrijwilligers, zijn in veel steden van zeer kleinen tel; 't Leger moet vrij zijn, gelijk alle def tige Standen, en dan zullen wij een goed Leger hebben. van Geuzenbe,stuur in België, gedurende 5 jaren, Op 5 jaren hebben zij een deficit gemaakt van 59 millioen 600 duizend franken! en 26 miljoen nieuwe lasten geheven. Ziehier de tafel van inkomsten en uitgaven, jaar per jaar Ontvangsten. Uitgaven. Tekort. 1878 260,249,603 265,894,805 5,645,'202 1879 270,491,119 275,606,472 3,115,552 1880 291,921.128 292,009,655 88,525 1881 299,777,625 302,857,975 6,060,552 1882 501,110,991 516,529,898 15,212,905 1883 305,424,945 322,979,772 19,554,829 1884 320,448,787 326,870,741 6,422.014 1885 326,343,390 329,906,674 5,562,284 59,661,462 59 miljoen 600 duizend franken Maar ziehier ook de vermeerdering der budjetten In 1878 in 1885 Openbare schuld 74,785,815 104,001,559 Dotatie 4,510,303 4,748,675 Recht 16,272,349 15,488,211 Buitenlandsche zaken 1,878,555 2,363,210 Inwendige 9,269,083 22,535,155 Staats onderwijs 12,573,822 21,710,961 Openbare werken 81,554,589 91,961,588 Leger 41,063,000 46,063,800 Gendarmerie 2,920,000 5,490,000 Financiën 15,274,950 15,856,015 De openbare schuld is HulllOGH geklommen; het bndjet van't inwendig UlillioCllj ^et Staatsonderwijs, millioen, oorlogsbudjet, HlllllOCO en dit yan openbare werken, 10 millioen! En intusschen gaan de Belgen gebukt onder de verpletterende belastingen, terwijl Nijverheid, Landbouw en Handel doodelijk kwijnen. Over 6 jaar riep Frère in zijnen onmeetbareu hoogmoed (gelijk Janson zegt) dat het Ministerie van Malou het ministerie van ban kroet was. Nu is hij wel gestraft; hij, de pacha Frère, heeft 't Land naar 't bankroet geleid, en 't is Malou die door België curator van die bankroet is genoemd! Die zich verheft, zal vernederd worden Malou had wel gelijk van aan Graux te zeggen, toen deze hem den sleutel der Staatskas overhandigde: Er is waarschijnlijk niet veel meer in? Een eerste onderzoek heeft getoond dat er 13 milli oen schuld is, zonder de steerten. Daarom heeft minister Beernaert met oneindig veel rede gezegd, dat de toestand der Staatskas, op 10 Juni, alswanneer de geuzenrattec verhuisden, nauwkeurig zal worden opgemaakt en voor de oogen van 't gansche land tentoonge steld. Anders zou de comedie van't jaarTO beginnen, dat de geuzen dc kas vullen, en dat de katholieken ze dan komen ledigen. Wat heeft Jacobs te Antwerpen wijselijk gesproken! Ik zal geene beloften doen, zeide hij, maar ik bid ulieden ons te oordeelen naar onze werken. Bravo! Schaft nu de nieuwe belastingen af en seffens? roepen in koor al de liberale gazetten. Perfekt wel maar dan moet terugkomen, al 't geld onrechtveerdig door geuzen en geuzinnen getrokken... Eerst de zotte wraakroepende onkosten afgeschaft, het intrekken der be lastingen zal komen op zijnen tijd. Bericht over de Scholen. De heer Minister van Openbare Werken heeft bevolen dat alle Ambtenaars en Bedienden van den Staat nu vrij zijn hunne kinders uit de Geuzescholen te trekken, in welke scholen zij ze met DWANG en DREIGING moesten zenden. Wat d'officiéele scholen aangaat, ze blijven veroordeeld, juist gelijkte voren... Vooraleer de gedoemde en vermaledijdde wet van 1879 bij Piet Van Humbeeck in zijn graf te werpen en 't onderwijs in te richten, valt er te bemerken 1° Dat de wet van 1879 al de Katholieke Meesters GEDWONGEN had de scholen te verlaten; 21 Dat door diezelfde wet, de Bisschoppen, de Geestelijkheid en de Katholieken gedwongen zijn geweest, op hunne kosten een on derwijs in te richten; 3° Dat 't Katholiek Onderwijs een Nationaal Werk is geworden en op 10 Juni den zegepraal heeft behaald. Al de zelfsopollering van Geestelijken, van Katholieken, van On- derwijzers en Onderwijzeressen, er zijn Vrijmetsers die zeggen dat de Katholieke Ministers al dit werk onder de voeten zullen laten trappen.... Die Vrijmetsers zijn lasteraars en leugenaars.'Ze meinen dat onze heeren Ministers en Gekozenen geen eer of geen geweten of geen ziel hebben; de zaak is moeielijk;maar de grootste belangen staan op 't spel; 't is een zaak van AL of NIET, België een katholieke Natie blijven, of België vervallen,gelijk Frankrijk door zijn slechte Scholen vervallen is... De Vrijmetsers zullen bedrogen worden in hun schandige verwachting. Men schrijft ons uit GENT Land van Aalst, ge zoudt niet gelooven, hoeveel moeite het ge kost heeft, voor de Katholieke Ministers om aanveerd te geraken, zonder de Reserve aan te nemen.... Misschien, want ze zijn oolijk in 't Hof, misschien waren dit maar grammouschkes om te mogen behouden, hetgene de liberalen sedert 6 jaar hebben opgelegd, en aldus langzamerhand tot het Alleman Soldaat te geraken. Land van Aelst, er zijn woorden van groote waarheid gesproken, dat indien men de Katholieke Ministers weigerden, omdat zij de Reserve, dit tweede Leger verstooten, en indien er op dit punt een herkiezing plaatshad, er geen vijf liberalen in de Kaniers zouden blijven.... Land van aalst, gij hebt groot gelijk van op deze zaak aan te drin gen: Groot Leger, grooten onkost, groot zedebederf, groot gevaar voor onze onafhankelijkheid!... Het laatste woord over deze zaak is niet gezegd; de Reserve is weg, maar wij moeten een merkelijke ver minderingvan militairderij betrachten. Land van aalst, 't is ongeloofelijk hoe slecht en walgelijk die Geuzen worden, nu hebben zij affichen uitgeplukt, die spotten met 0. L. Vrouw. Ha, ze durven dat doen! en zen peilen niet wat er in Frankrijk gereed zit! Ze trekken de straffen op ons Vaderland! ander plakschriften behelzen vuile dobbelzinnige redens! Foei,foei, weg dat slecht volk! X. Een bemerking en een raadgeving. D'Ondervinding komt ons wederom te leeren, hoe geraadzaam het is, tegen een verkwistend Bestuur, wederstand te bieden tot het uiterste. De Regentie van Aalst heeft zich sterk verzei tegen het bouwen der nuttelooze school op de Langestraat; hadde men de wederstand nog eenigen tijd kunnen uithouden, die schandige geldverkwisting zou belet zijn geweest. De weggeworpene Ministers hadden g'heel en gansch d'openbare Werken vergeten; nu is ae kaart gekeerd, de nuttelooze kosten worden gestaakt; men gaat groote besparingen doon, en er zal eindelijk voor d'openbare werken ge zorgd worden. Die niets vraagt, zal weinig of Diets krijgen. Die zijn rechten dapper verdedigt, zal voor zijn landstreek gróote voordeelen verwerven... Gaat t do Dendervallei hare klachten niet doen hooren? Ken Vergadering van de belang hebbende en de samenstelling van een komiteit, zou de zaak op goeden voet brengen.

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1