Feestviering t'Anlwerpea. Rampen, Misdaden en Ongelukken. De diefte der 80,000 fr. t'Ukkel. Overzicht. AALST. Ilue lacheté; doch aan wel ken kant is de lafheid Overlijdens. Gentsch Kiezersliêken, De Policie van Brussel heelt ncersüglijk deze zaak opgespeurd; 't moet een groote bende geweest zijn; reeds zitten er 12 vast, 6 mans en 6 vrouwen, 6 geuzenkoppelkes. Men heelt waarschijnlijk den kerel die de dielte heeft begaaD, zijn medehelper en verscheide lappen en slijpen die t geld gingen uitwisselen. Te Luik is zekeren F. gesnapt, 'ne Franschman. De Policie van Brussel had d'oog op een andere Vrijdenker, die verscheide gestolene aktiën had uitge wisseld. Men ging zien naar zijn logist, doch hij was weg, zeggende dat hij naar Bordeaux ging; doch 's anderdaags kwam er een brief voor hem; die brief wierd geopend; er stond in te lezen dat er een kamer gehuurd was te Avignon, voor hem en voor zijn Geuzinne; dat koppel was dus naar Avignon en is in de statie gesnapt. Dat is Policie zijn en dieven opzoeken. Indien de Policiekommissaris t'Aalst vinnig ware geweest en ondernemend,hij zou wel de ruiten- brekers van Juni ontdekt hebben... Om goede Policie-kommissaris te zijn, is 't niet noodig van een reusachtig voorkomen te hebben, van er stuur en bot uit te zien, van litaniën te kunnen lezen, neenl een klein, slim, beleefden bedaard manneken zou de zaken honderd keeren beter beridderen. INSTORTING. Men schrijft uit Mecbelen: Heden voormidag 10 juli, is alhier een smartelijk, ongeluk gebeurd. Op de vest, rechtover het slachthuis, heeft men eene kleine vliet, waterafleiding der Melaan, overwelfd. Toen men een der biischofte-dio het gewelfsel ondersteunden, wilde wegnemen, stortte deze eensklaps in, gansch het gewelf meègeslepende. Lambert Janssens, met ser, oud 32 jaar, jonkman, woonachtig te Bonheyden, bleef er onder dood. Twee andere werklieden werden lichtelijk gekwetst. LAFFE AANRANDING. Donderdag morgenu, omtrent voor vier ure, werd een 63 jarige man, in gezelschap van zijne dochter, in de Carnotstraat t' Ant werpen door vijf schoelies. met hoeden op, aangevallen. Van woorden gingen de woestaards weldra tot daden over. Vader en kind werden op de straat on genadig geslagen. De dochter kon op een gegeven oogenblik de vlucht nemen, maar zij werd weldra op de hoogte der Zoologie door hare aanranders inge haald, en zoo ombermhartig mishandeld, dat het bloed dezen middag nog de straatsteenen kleurde. Op den Leuvenschensteenweg, n* 53. te Brussel, woonde Mad. Charlotte D... weduwe 0... Deze vrouw had dikwijls hevige aanvallen van zenuwziekte. Dijnsdag avond, rond 11 ure, begaf zij zich, met eene petroollamp inde hand, naar hare slaapkamer, toen zij eensklaps ten gronde viel, ten prooi aan een de zer krisissen. De lamp ontplofte en deelde het vuur meè aan ae kleèren der on gelukkige. Toen de geburen ter plaatse kwamen op de kreten van Mad. D... vonden zij de ongelukkige vrouw op de afzichtelijkste wijze verbrand ten gronde liggen. Onmiddellijk werd zij naar het St-Jansgasthuis gebracht, waar zij woensdag morgend overleden is. Verdronken. Langs verschillige kanten, droeve gevallen door 't onvoorzichtig zwem men. Na't eten in 't water gaan, gansch bezweet in 't water springen, te vermetel zijn in de waters, altemaal grove onvoorzichtigheden.... T'Halle. d'ander week donderdag, de jonge apotheker Leclerq gaat zwem men naar 'tsas van Lembecq;hij komt daar toe,gansch bezweet; in plaats van te wachten of van eerst zijn polsaders of zijn borst natte maken, hij springt 't water in, haalt 'ne schreeuw op en zinkt in de diepte; de kramp had zijn hert gepakt; hij was dood en laat een jonge weduwe met 2 kin- derkes. Nog verdronken. Te Borgerhout in 't water der vesting, een bediende Jules Fabri oud 40 jaar, gaan zwemmen, een ongeval gekregen en gezonken. Nog verdronken. D'ander week te Vorsselaer, de landbouwer Adriaan Marissen, oud 24 jaar, die was gaan zwemmen, korts na 's noenens geëeten te hebben, het geen 9 keeren op 10, de dood veroorzaakt. Nog verdronken. T'Audegem, maandag 7 Juli na den noen, M. de sekretaris Dubois, een bejaarde man, in de 60 jaren, en die nabij zijn woonst in den Dender ging zwemmen. Men denkt dat een geraaktheid hem in't water getroffen heeft. D'Onweders. Te Roozendaal is d'ander week op een weide doodgebliksemd de jonge- ling Willem Theyle, die er met zijn broeder en 4 ander personen hooide. De bliksem viel neer op zijn vork en vatte aldus zijn lichaam. Hij was dood \op den slag; d'ander personen hebben.niets gevoeld dan een bedwel ming! Kond Dcornijk beeft de bliksem te Angrean een persóon ge kwetst en te Montrail-sur-Haine zijn drij koeien letterlijk verkoold. Te m Namen, to Anderlues is een groote ho'fstede door 't vuur des He- 1,—cl'.l. l'j Hoiiató, c'è iz". weg v<ir. Deventer "naar^ezepe sloeg de bliksem in den wagen van eer. boer, die terugkeerde van de marki. De boer dood, een gebuurvrouw die ook in den wagen za( ge wond, 't peerd dood en 4 verkens dood. Langs Hengeloo,Ucholen, Wier den, Uchen, Vorchtem zijn ook boerderijen afgebrand. Tegen Antwer pen t'Esschen vrijdag, de boerenhofstede van Bergelmans afgebrand. 2000 fr. schade. De weg naar 't Rasphuis. Dat is leeg loopen, in slechte kaveeten verkeeren en den zatlap spelen. Vrijdag, te Kortrijk Basse ville zat ten 2 ure nanoen in een herberg, zekere gast, onbekend, maar hij zag er bedronken uit.... Nu met die hitte, is niet schandaleus. De bazinne was verlegen van den kanneel en verzocht haren schoonzoon Grille Noliet, van den dronkaard buiten te krijgen. Grille gaat erbij, spreekt fraaie woorden, maar de zatlap is ob stinaat en wordt zelfs zoo boos, dat hij een mes uit zijnen zak trekt en Grille steekt in zijnen kop, boven d'oog. Gelukkig is de wonde zonder gevaar, maar de stadsbewaker Van de Casteele is gekomen en heeft den zatten schurk op een plaats gebracht, alwaar hij tijd zal hebben om nuch ter te worden. Een timmerman verongelukt. In West-Vlaanderen, langs de kalseidevan Blankenbeeghe opDudzeele dorp, was men d'ander week bezig met boomen kappen op d'hofsteé van Lefiet. Een der boomen bleefhangen in een anderen boom; de timmerman van Beernem Petrus Van Haverbeke oud 42 jaren, klom er op, om den gevallen boom los te maken, en bleef op den boom zitten; eensklaps, man en boom storten néér, tot ongeluk van den man die op eenen tronk het hoofd kwam verbrijzelen en botsdood lag. Van d'hooischelf gevallen. Te Duffel d'ander week, een schrijnwerker 43 jaar oud en wonende te O. L. Vr. Waver,sliep op d'hooischelf; ten 4 ure 's morgends, hij valt er af en is dood. Een droef geval. Op Brussel Schaarbeek. Er leeft daar een Familie uit den Elzas; de man is slotmaker van beroep en zijn schoonzuster woont erbij; de slot maker is zonder werk, maar de twee vrouwen gaan uit 't werken; de smid wordt stuur, knorrig, spreekt van zijn vrouw te mishandelen en vertrekt naar den Elzas. Donderdag kwam hij terug en wilde zijn vrouw naar Frankrijk hebben; '1 mensch weigerde en hij besloot alleen te ver trekken, doch vrijdag ging hij haar nogmaals spreken, de vrouw bleef koppig, hetgeen haar met tot eere kan gesproken worden; de man wierd kwaad, schoot naar zijn vrouw dat 'ne kogel haar in den hals trof en begon zijn schoonzuster met messen te oversteken Op 't geroep der vrouw- is er volk binnengesprongen, juist als de Fransche slotmaker zijn eigen ging kapot maken; hij bloedde uit zijn keel, maar de toestand zijner vrouw is veel erger nog. Aanstonds is de Wet hem komen halen en als de vrouw naar 't Gasthuis wierd gedragen, vroeg zij om toch nog eens haren man te mogen zien; doch 't was te laat; hij zat reeds achter degrendels: de man 30 jaar oud, de vrouw 27 en haar zuster 31... Droeve dompelaars die den tegenspoed niet kunnen verdragen! Dief aangehouden door een vrouw. Te Brussel, donderdag der v. w. op den Boulvard Anspach, ging ten 11 ure 's morgends een chenapan in 't huis van 'ne koopman pratikeeren. De dame hoorde het, kwam zien, greep den schurk bij de keel en hield hem vast, totdat er Volk van renfort kwam, om den schobejak te binden en aan d'handen van 't gerecht over te leveren.... In een der slechte hui zen van Brussel is een jonkheid aangehouden, die er veel geld verteerde, zat wierd, en met 'ne geladen revolver paradeerde, 't Is zekeren Raoul Couty van Mezierès, in Frankrijk, enbediende in de post te Parijz, alwaar hij met 7100 fr. was gaan loopen. Men heeft zijn zakken uitgeschud en hij had nog 6070 fr. 't Is 'ne jongen miskweekten schelm van 19 jaar oud. Twee kinderkes levend verbrand. Te Mechelen, Stuivenberg, d'ander week donderdag ten 4urezijnd'hof- steden afgebrand van de landbouwers Croes en Willems. Groote verhe zen, maar 't ergste van al, een kind van 3 jaar en een van 5 jaar, in de vlammen omgekomen, 't Schijnt- dat ze met fosforkes gespeeld hadden en aldus den brand veroorzaakt Men schrijft uit Lovendegem ^Vrijdag, rond 4 ure namiddag, is er alhier een groot ongeluk voorgevallen. M. Bernard Wieme, burgemeester dezer gemeente, keerde terug uit Gent, gezeten in eene ressortkar niet een peerd bespannen. Toen hij aan het Rabot gekomen was, werd het peerd getergd door eene wesp; M. Wieme wilde deze met zijne zweep verjagen; doch het peerd verschrikte en ging op hol. M. Wieme sprong uit zijn rijtuig om het peerd te gen te houden; in de vlucht kreeg hij een slag van den dissel, viel ten gronde en werd overreden. Hij kon nog opstaan en roepen tot degenen die nog in het rijtuig zaten, klagende over inwendige pijn, men droeg hem langs den kant der vaart,,waar hijjangzaam neêr- zonk en stierl. EGYPTE. Niemand weetwat er van Generaal Gordon is geworden. Men schrijftdat hij door zijne eigene soldaten is vermoord, omdat hij Wee pachas verraders had doen door den kop schieten. De muiters zijn van de stad meester geworden en heb ben ze aan den Mahdi overgeleverd. Het engelsch Goevernement, dat waarschijnlijk alles weet, ge baart van niets. Volgens andere berichten, biedt Gordon nog wederstand in Khartoem, doch hij be gint zijnen moed te verliezen. FRANKRIJK. Minister Ferry heeft het ori gineel vredestraktaat van Tien-Tsih ontvangen. Men zegt dat Frankrijk eene oorlogschadeloosstel ling vraagt van 2o0 millioenen, maar de Chinees is uitnemend traag om dokken. Daarenboven heeft Ferry de handen vol met de Con lerende van Lon den over Egypte, en de Franschman is tegenwoor dig zoo dwaas dat hij zonder twijfel de castanjen uit 't vuur zal halen Yoor zijnen fijnen gebuur.Ein- delijk hebt ge daar deradikalen aan wie Ferry eene herbakking der Grondwet heeft beloofd. Om al die hinderpalen te overkomen,zal 't waarschijnlijk niet genoeg zijn de gebeden van de fransche Republiek afgeschaft te hebben. De fransche katholieken trachten 'nen «algemee- nen bond te stichtende Univers heeft in breede lijnen een katholiek programma geschetsfrmaar er bestaat zoo weinig eendracht tusschen ijle katho lieken van Frankrijk, en de OrleanistiIn willen niet hooren van een programma aan den graaf Parijs op te leggen. OOSTENRIJK. Hoeveeljaren reeds lieerschen daar niet liberalen, vrijmetselaars en jodpn onder een Maar hun rijk is uit. In Monavi^ is hunne geddelooze kliek verpletterd, en in Ned^-Oosten- rijk zijn ze lager gezonken dan ooit. De Duitschen van Oostenrijk willen katholiek en Oostëntijkers blijven, enverstootenallevergeuzingenverpruising. Veel Volk geweest in de Stad, zondag laatst; de straten waren bevlagd ter eere der vreemde Maat schappijen; schoon was bij, dien Stoet van 49 Mu ziekmaatschappijen, elk opgeleid door een beleefd heids-Commissaris; g'beel den namiddag was er in Aalst een aangenaam muziekspel, maar de menigte verdrong zich bijsonderlijk rond de 4 theaters, om de puike muziekstukken tehoorenen toe lêjuichen. Men had seer wel gedaan van op d'Esplanade een vierde kiosk te plaatsen; g heel de Stad moet ons even lief zijn; daarbij, d'Esplanade is een der schoonste stadspleinen, en de verdeeling der feeste lijkheden op verschillige punten der Stad, brengt beweging en vertier in al de straten. Ons Voorou ders verstonden deze zaak allerbest; en welke wijze schikking hadden zij niet, zelfs voor de markten! De groote markt als middenpunten dan 4 markten aan de vier verschillige uiteinden der stad:d'Hout- markt, de Kolenmarkt, de Zoutmarkt en de Ver- kensmarkt. Op zulke wijze had g'heej de Stad profijt van de merktdagen. Deze weel' twee maal Concert geweest op de Groote Mar' Toens- dagdoor 't muziek der klein Soldaatjes, \nder- e, door de loc je. Ga? de. .VM'.w ziek,'eesten, waarover de Soldaatjesschoor en de jonge Garde den openbaren dank verdienen bergen, Zorjdag, Groeten Kermisdag, djees jaar bijzonderlijk opgeluisterd"door de Vt.gadering van Pompierskorpsen uit België en 't Noorden van Frankrijk. Groote Revue op de Kastanjevesten; daarna optocht rond de Stad en Chineesche Schijf- schieting op d'Esplanade of 't Plein der St Josefs- kerk. DE FINANCIËN DER STAD. Ze begonnen er treurig uit te zien, in weerwil van de 17 a 18,000 fr. die de Stad nu jaarlijks op de Gaz profiteert. De verlichting der stad kostte vroeger deze som; volgens d'artikcls van den Afstand van 3o jaar, (afstand welken wij bestreden hebben) volgens een der artikels moet de stad kosteloos verlicht worden. 17 h 18.000 fr. min uit te geven, geachte Mede burgers, 't is nog al een ronde som. Doch alles werd verzwolgen door de schromelijke kosten van 't officieel onderwijs! Die school op Mijlbeekl Die school, dat wraakroepend schelmstuk; die school met eenige gedwongen leerlingskee en 'ne meester en een mammezel, die daar op de kosten van arm en rijk, schoon luie dagen hebben beleefd. Aan d'ander scholen moesten er zelfs lusthoven komen! I! En dien Athene! dat verderf voor de Stadl Den Athené, honderdkeeren nutteloos in onze Stad, met geweld opgelegd en van jaar tot jaar in kosten vermeerderende. In 1826 was hier ook een civiel Collegie door den HoUander opgedrongen; den Hollander was verder gegaan, hij had 't Geestelijk Collegie afgeschaft; niemand der Geestelijke Lee raars mocht latijnscbe les geven in de stad; en nogtans, dien Athene stond verlaten, en aanstonds de jaren 3o werd hii afgeschaft. En wat zullen wij zeggen, geachte Medeburgers, van die school uit de Pontstraat Er waren in de stad vrije scholen genoeg; M. Eyerman, kopstuk der Vrijmetselaars, sticht een betalende Meisjesschool; de liberalen leggen jaar lijks uit; dat was hun recht en hun vrijheid, alhoe wel een school door Vrijmetsers gesticht, bij een katholieke Bevolking in afkeer moet st^an. De liberalen betalen 2, 3, 4, 5 jaar, en eindelijk werpen zij HUN school op den rug der S:ad; ons Magistraat reklameert, ons Katholiek Magistraat verzet zich tot het uiterste; niet te doen!die liberale school wordt op den rug der siad gelegd; de mam- mezellen krijgen opslag; er moet een nieuw lokaal komen; dat lokaal wordt veranderd en versierd als een Paleis, en wie moet er aUes betalen? De Bur gers! d'Ingezetenen! De Staat beeft een groot hulp geld gezonden, doch is dat ook tot den laatsten eens, van 't geld niet, door Burger en Boer bijge bracht, is dat ook 't zweet en 't bloed van 't Volk niet! Maar de kaart is nu gekeerd; de wraakroepende geld verkwistingen gaan eindigen; willen de libera len betalende scholen, Athene's hebben, dat zij die met bun geld betalen; 't is vrijheid en volle liber- teitl De Stad gaat door al die afschaffingen terug in baar bloed komen; de finantiën zullen verbeteren; zonder eenige nieuwe belasting zal men nuttige openbare werken kunnen verrichten, werken die tot voordeel en gemak van alle Ingezetenen, libe raal zoowel als katholiek, zullen dienen. Leve de VrijheidI Leve d'Eerlijkheidl Leve de Gespaarzaambeidl "9 Handelsblad van Antwerj n gaf za- j turdag een merkweerdig artikel, alsvolgt: Eene lafheid zoo betitelt de Gazette gisteren een artikel; men vraagt zich af of het artikel zelf wel iets anders is dan eene lafheid België, roept dat huichelblad uit, wil geen bescha ving. het wil geen schoolmeesters meer! Laf, niet waar En die uitroep wordt als eene be- leediging gericht tot eene partij, die in de leste jaren millioenen uit haren zak betaalde, om scholen en on derwijzers te onderhouden Wilt ge weten hoe de Gaeelte denofficieelen school meester afschildert Och arme als 'ne sukkelaar, die met 'nen kalen, versleten zwarten frak loopt als een miskende ge leerde van eerste klas als een specialist en die zich voor 1600 a 1800 fr. moet afbeulen I Dat zou eene heel aandoenlijke historiezijn, als ze., waar was. Maar de oüicieele schoolmeesters hoeven hier in geen aüaterke te loopen van dezen of genen rijken li beraal; ze worden integendeel dobbel en dik betaald en velen nog wel om hoegenaamd niets te doen tenzij te rentenieren, soms te jagen en konijnen te kweeken De arme sukkelaars hadden gedacht, zegtde Gazette dat hun gemakkelijk leventje voor eeuwig zou blijven durendat ze en dit is piramidaalDoven de partjen stonden, en deor al de partijen moesten geëer biedigd worden. Prachtig, niet waar De schoolmeester heeft zich openlijk partijman ge maakt hij heeft op de kongressen en champagnepar tijen, tegen de papen gebruld; hij heeft zich ten dienste gesteld van de logie en de doktrinairs hij is soms den prieBter gaanbeleedigenin de kerk; hij heeft zijn gal uitgespouwd in de schoolenkwes- ten, tegen al wat aan onzen kant eerbiedweerdig is. En niettegenstaande dat,moeten wij hem als onpar tijdig aanzien Moeten wij hem eerbiedigen en dege nen die niets te doen hebben, toch maar aan de alge- meene kas laten eten Om boven de partijen te staan, menheeren, moest gij zelf alle partijen eerbiedigen en dat precies hebt gij niet gedaan I Het land steekt vol schuld er moeten besparingen gedaan worden Wat is er redelijker dan dat men die welke niets doen, fatsoenlijk bedanke Neen, lalt en miauwt de Gazettege gooit ze op straat, zonder hulpmiddelen, zonder steun, en ze wor den uitgelachen en L eleedigd door boeren-lnmmels, die triomfeeren, terwijl de arme sukkelaars verlegen wegschuiven Noch van dezen, noch van genen kant is die schil derij waar. Wij, zijn geen laffe beleedigers, en uwe effieieole schoolmeesters. Gazettezijn geen lammekens van on- noozelheid verre van daar 1st alle geval niemand heeft het recht zonder werken op de kap van 't algemeen te leven, terwijl andere ambtenaars hard moeten z weeten voor een korst brood. Maar wat het romantiekste is in het artikel der Gazette, is zeker de schilderij der schoolmatressen. Ziet ze, die arme matrossen, dikwijls wees kens ziet ze in haar mager en armzalig kleed; ziet dat bang geremle, met een modest gezichtje en.... een droevig glimlachje. Zoo zijn de onderwijzeressen in een zieken engel- schen roman, door een teeringachtige miss geschreven maar voor deu'duivel 1 de ineeïfo vim ódfc rsèhoolma- tressen hebben gouden ketings, an lioogo talonnekens, niet zelden 'nen Rubens en frou frOu tot op den neus. Wij hebban ae gezien iu ae-hooiiiouwleK, in uitrtap jes en plezieren we zagen ar twee of drie weken ge leden eene groep op eene buitenkermis, en we moeten bekennen dat het geene blecke geramton waren.... maar levenslustige, zingende, dansende eu vroolijke creaturen. En dan, als ge wiBt wat die arm scböpkens te ver dragen hebben op de dorpen! zegt de sumpende Gazette. Al de dorpsmeisjes zijn jaloersch van die matres3en -Bah Al de ploegknechten zijn er kwaad tegen, omdat ze met hen niet willen vrijen. Wel, wel Al de boerenheeren biskeeren omdat die arme suk kels zich niet hebben laten verleien. Schrikkelijk I Al de nobelen, graven en barons, zitten achter die beschaafstersen nu afgod Van Humbeek dood iB, we ten deze arme liberale onderwijzeressen niet meer hoe hare deugd te redden 't is om van zijnen stek te vallen Het was dus het bestaan van het liberalism, het wa ren dus de traktementen, die al deze deugden recht hielden, en nu het liberalism gevallen is, zullen zij ook onder de aanvallen van de ploegknechten en no belen bezwijken! Wij kennen maar één middel om haar deze trakte menten te laten behouden Dat de liberalen al de officieele schoolmeeters en schoolmeesteressen, die zonder emplooi vallen, zoolang uit hunnen eigen zak betalen,dat het liberalism weer meester wordt Waarom zou het liberalism depionniers de la civi lisation niet onderhouden Wij hebben de onze wel jaren lang gehouden. Of zouden wij edelmoediger zijn dan de liberalen? Of zouden wij daden hebben voor die, welke aan onzen kant staan, en de liberalen enkel.... woorden?. Zoo zal het zijn neen, zoo is het! Komaan, liberalen, d 't Is in Antwerpen dat er dijnsdag avond Groote Feest is govierd; ziehier hoe M. Voorzitter Lam bert VAN RYSWYGK, zich uitdrukte. Medeburgers, vrienden, zoo sprak hij, M.Victor Jacobs (Langdurige toejuichingen.) heeft mij per brieve verzocht u te willen melden dat hij heden op de Meeting niet kan aanwezig zijn. Hij istrotsch en fier Antwerpenaar te zijn! (Daverende toejui chingen), en hoopt door zijne handelwijze uw vertrouwen weerdig te blijven. (Betooging,geroep: Leve Jacobs] Hij gelast mij u allen in zijnen naam tc bedanken voor de manmoedige houding, die gij in de drie achtereenvolgende kiezingen gehou den hebt. (Toejuichingen). Nu in naam van de kommissie van krijgsdienst- baarheden, proficiat (Toejuichingen.) De geuzen zijn tegen den machtigen scroom der Meeting niet durven opkomen. (Toejuichingen.) zij zijn wegge vaagd, uiteengestoven als kat. (Daverende toejui chingen.) Gij hebt vandaag niet gestreden. Gij hebt slechts een praaltocht naar de stembus gedaan. Antwerpen heeft vandaag zijn machtig Meetingle- ger in oogenschouw genomen, dank en hulde dan aan dit prachtig leger! In het land echter was het anders gelegen; bijna overal hebben onze vrienden hardnekkig moeten strijden en de zege behaald; Brussel alleen heeft onze verwachting niet beant woord, doch dit is wellicht eene kleine beproeving, om ons niet te uitzinig van vreugde te maken. Ge lukkig is er nog nieis verloren. Vertrouwen wij dat de uitslag der ballotteering binnen acht dagen voordeeliger zijn zal en dat Brussel weer de oude brabantsche stad, het Brussel van ANEESSENS worden zal. (Bravo 1) Heil dus, heil aan de vrienden van Brussel! Leve Brussel 1 Er wordt met hoeden en zakdoeken gewuifd. En heil, driemaalheil aande vrienden van Gent! (Toejuichingen.) Gent is weer het oude Gent ge worden I (Daverende toejuichingen.) Gent heeft de Leliaerts over boord geworpen (leve Gent!) en is opnieuw de stad der Artevelden geworden. (Er heeft bier andermaal een dier betoogingen pla.- s welke men ziet en bijwoont, maar niet beschrij: Heil en hulde aan al de andere gewesten des lam! waar zoo moedig gestreden en gewonnen wer i, aan u allen hier aanwezig nog eens onzen innigen dank. (Toejuichingen). En gij, gekozenen van Antwerpen, voldoet aan de verlangens van dit volk! (Diepe stilte). Gij, Oogels-Osy (M. Cogels staat recht, groet de me nigte, die jubelend den kreet van zoo even her haalt: Leve Cogels Osy) voldoet aan het verlangen van dit volk, voor hetwelk gij reeds zoo groot deel van uw werkzaam leven hebt opgeofferd Gij, Jaak Van den Bemden (Toejuichingen) die de vlaarasche burgerij vertegenwoordigt, voldoet, binnen de palen uwer middelen, aan hunne ver zuchtingen en verlangens, en het zal uwen naam zegenen. (Dat zal hij. Leve het Vrijwilligersleger!) Gij, Athanase De Meester, die reeds zooveel diensten in liefdadige en andere instellingen bewe zen hebt, en door uwe talrijke vrienden en ken- nissen reeds lang tot hoogere bestemming aange duid, gij zult aan aller verwachting beantwoorden. (Toejuichingen.) Nog een woord: M. Gaston de Pret is afwezig, de buitenlieden van Scbooten waar hij zijn hof heeft, wiUen hem niet laten gaan, zij doen hem eene schitterende manifestatie. Pret k faire le bien dat is zijne kenspreuk,en wil in het vlaamsch zeg gen dat wie edelman geboren is ook een edelman zijn moet. En wie voert er met meer recht die leus in zijne schild dan de zoo gevierde Antwerpscae familiën de Pretl De namen van vele hunner voor zaten worden nog in zegenend aandenken gehou- den, voor de weldaden en deugden die hun ken merkte. Hij zal hun weerdigen opvolger zijn, meer dan ooit is het noodig dat de edelman den burger de hand leene om het lot van den werkman te ver zachten. Vandaag en morgen juicht en jubelt, maar dan moet gij beginnen te denken aan een ander werk, aan een zware taak. Er blijft ons nog het palladium onzer vrijheid, het stadhuis in te nemen. (Geest- driftige betooging.) Maar vergeet niet dat onze vij and zich daar verschanst heelt in dit bolwerk; hij zal alles doen wat hij kan om het te verdedigen. Mochte het onze ministers believen de gemeente, raden te ontbinden. (Geroep: Zij moeten ze ont* binden; weest dan aüen gereed om het ongedier* daar te zoeken, waar het nestelt! (Toejuichingen.) Dan wanneer wij het stadhuis gezuiverd hebben, dan op nieuw gejuheld. Dan zal O. L. Vrouwen toren fierder dan ooit zijne kruin gevlagd en be wimpeld ten hemel steken; dan zal de beiaard spe len Terwijl de spreker door zijne vrienden omringd en geluk gewenscht wordt, doet het volk het: Dan zal de beiaard spelen.... door de zaal klinken. M. Senateur VAN BEMDEN sprak alsvolgt M. Jaak van DEN BEMDEN. (Toejuichingen.) Even als mijne kolle -H moe', ik mijnen jnnigen aa.« uc Senaat nebben gezonden. Een ministerie van centralisatie is een ministerie van dwingelandij. Dat was het ministerie dat over eenige dagen met zoo veel klank gevallen is. (Toe juichingen.) De vorige ministers hadden aUe mach ten onder allerlei voorwendsels te Brussel samen getrokken. Gemeente en provinciën hadden niets meer te zeggen, hoezeer ook ons volk aan de vrij heden gehecht is. M. Jacobs heeft hier op deze plaats meermaals verklaard dat de gemeenten en de provinciën onder een konservatief ministerie die volheid van vrijheid zullen weerom krijgen, waaraan zij zulke groote behoefte hebben. (Toejuichingen.) Antwerpen, meer dan elke andere stad, is altijd jaloers geweest op die vrijheid. Mochte ik hier eeoe hoop uitdrukken,het zou zijn dat er geen mi nisters meer zouden komen die nog de macht zou den hebben de burgemeesters aan te wijzen; maar' dat de gemeenteraden zelf hunne eerste magistraten zouden mogen kiezen. (Daverende toejuichingen.) Als Vlamingen hebben wij reeds alle reden om voldaan te zijn over ons nieuw ministerie. M.Jacobs in eenen omzendbrief heeft recht gedaan aan onze taalgrieven (toejuichingen); maar er blijft in ons land nog een ondier bestaan, dat zijn akelige zuig- armen tot in de kleinste gemeenten uitstrekt; dat het ongeluk in de huisgezinnen brengt, dat devrij- heid wegneemt door God aan den mensch geschon ken, dat ondier is de gedwongen soldatendienst. (Leve het vrijwilligersleger! Toejuichingen.) Erzal een dag komen dat ook dit onrecht zal verdwijnen; eens zal het volk hiertoe rijp zijn en overal uittroe- pen: Soldaat wie wil, niemand gedwongen sol daat! (Langdurige toejuichingen.) Gelijk wij in ons laatste nieuws van v. w. meedeelden is Mr A.mand Neut, de oudste katholieke gazetschrijver van ons Land, eenige dagen voor de kiezing overleden.... 't Was een manhaftige katholieke ziel en 'ne man van groot talent Zijn begrafenis is plechtig geweest en indrukwekkend. De overledene heeft 3 zoons in 't Gezelschap Jesu. T'Aalst is overleden gisteren noen, Madame Weduwe B00NE, uit de Molenstraat, eene oprecht christelijke Vrouw en de oude achtbare Moeder van den E. H. August Boone, Apostolijkè Missionnaris te East Greenwich (Londen), die juist sedert eenige dagen in 't Vaderland was teruggekeerd. Lijkdienst en Begrafenis zullen plaats hebben, Maandag 14 Juli ten 9 ure, in de Groote Kerk. 't Is uiteen buisuw stem 't Is uit I 't is uit't is uit Zij knipten onzen laatsten duit Voor scholen en soldaten; Zij vonden goed de kas gevuld, En hebben, met millioenen schuld, Een leege kas gelaten. Een buis een buis 1 een buis! Wij houden ons vier knikkers t'huis, Ons geestige Abrahamen Minister Graux had nooit genoeg, En, toen hij weer milioenen vroeg, Zij knikten eeuwig Amen, Uw stem, uw stem,, uw stem, 0 kiezers, zingt het requiem

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2