Rampen, Misdaden en Ongelukken Storm en Onweder. Overzicht, De werkingen van 't Katholiek Ministerie. De Financiën van Aalst. Kerkelijk Nieuws. Laatste nieuws. W«t booren wij toch van storms, en onweders en ongelukken! Te BLERIK, in Limburg stond vrijdag dcrv. w. ten 5 ure, «keren H. Vaesen zijn zeis te scherpen voor de deur; de bliksem flitst: Vae< sen is dood; hij laat een vrouw met 5 kinderen; de Pachthoeven die op 8 dagen afgebrand zijn, 't is ongehoord! Te PANNINGEN is de steenen molen van Joosten voor 5oo gulden beschadigd zonder brand; te HERLINCKHOVE, bij Ninove,»ijn vier huizen en 'ne molen door 't vuur des hemels vernield. Te BRASSCHAET, op gehucht Kaarten, is d'hofsteê afgebrand van P. Van der Velden, een koei verbrand en 400 fr. in bankbriefkes. Maar 't is zondag nacht dat er een schrikkelijk onweer is losgeborsten boven PARIJS gedonder, slagregen en bagel; in de rue de Meuilmont waren twee stadswacbters gaan schuilen onder een glazen dak en zijn erg ge kwetst, zelfs zou er reeds eenen dood zijn; 't Park is wreed geschon den; op de Bank van Parijs was de bliksem gevallen en men vreesde er veel; doch de pompiers zijn rap komen blusschen. Sedert 10 jaar heeft men te Parijs zulk onweêr niet beleefd. En zondag namid dag is het de beurt van België geweest; de grijze vlaag hing over de Noordzee en schoot zich van daar, op de Vlaanderen en een deel van Brabant: 't was water gieten mei geweld; we vernemen van verschillige kanten, dat er hagelsteenen zijn gevallen zoo dik als een duivenei; t'Aalst is't glazen dak der statie erg beschadigd, maar wat kan dat te pas komen tegen de schade op de velden, aan d'hop, aan 't vlas, aan den oogst, aan den betteraafl Want dezen tijd van't jaar de hoop en 't leven van den Landbouwer staat te vlakke velde, en 't en is geen wonder dat hij altijd in angst en schrik verkeert. Tegen Braine l'Alleus is de bliksem gevallen op cai kudde van iio schapen. 20 zijn er gedooü op aca slag en de herder was ijselijk verminkt: na 24 uren veel afgezien te hebben is hij overleden. Middelburg Vlaanderen. Groot onweder is ontstaan, verleden Zondag, langs ons gewest, 80jarige menschen hadden nooit zulks gezien; een hevige wind heeft in Middelburg en omstreken, voornamelijk op Stroobrugge ontelbare hoornen neêrgeveld of te midden afgebroken, ja zelfs zijn er drij schuren geheel en gansch plat gelegd, waaronder de schoone en sterk gebouwde schuur en stallingen van Fr. Van der Moere; gelukkiglijk dat koeien en paarden op de weide waren, anders ware alles omgekomen. De wind was vergezeld van eene groote hui hagelsteenen, de grootte van hoender-eieren, die los door alles vlogen, weinige ruiten zijn geheel gebleven; vele en overgroote schade in de Polders. Wasch ophangen en vallen. Dat is te Maastricht gebeurd: een vrouw die in de zoldervenster haren wasch uithing, het evenwicht verloor, en viel. zwaar gekneusd wordende, 't Mensch is naar 't gesticht Calvarienberg gebracht. Van 't dak gevallen. Te Oppeven-Oirsbeek (in Holland) bestaat nog de gewoonte dat de geburen en vrienden, als er een nieuw huis gebouwd wordt, dat ze de pannen op 't dak komen leggen, alsdan wordt er getrakteerd. Zoo was het onlangs 't geval, een der helpers viel van de ladder, maar 10 sporten hoog,en nogtans was hij dood. 't Feest-vieren was uit.... Heden rood, morgen dood, schrijft pater Abraham a Sancta Clara. Kind verongelukt. Te Luik in de rue Vieille voie de Tongres, is een kind van 2 jaar J. Ernette, 'ne ketel met kokende water gevallen en korts nadien gestorven. Trein ontriggeld. Te Fleurus, in de Statie, vrijdag avond der v. w. op het oogenblik dat de trein in beweging kwam; eenige reizigers wilden uit den trein springen en zoo is 't gekomen dat een ambachtsman van Boussu Thy onder de wielen viel en verpletterd wierd. Nog andere reizigers zijn gekwetst. Wreedaardigheid. t, Hoe is het mogelijk zoo wreed te zijn! Tegen Audenaarde is onlangs in een graanveld gevonden een kind van 4 jaar, in een bussel strooi gebonden, om van honger en gebrek om te komen. Het kind schreeuwde enjelijk. Men schijnt op 't speur te zijn der wreede moederWat gebeurt er? Prutserij van leven brengt tot de schrikkelijkste misdaden. Hetgeen anders een vreugd en een le vensgeluk is, wordt 'ne last en een ongeluk.... Te Luik, aan de brug Magbin. is ook 't lijk van een kind uit 't water gehaald. De plichtige is gekend en zal hare straf niet ontgaan. Aanranding. E; T'Antwerpen, op den hoek der Provincie-en Bleekerijstraat vond men zondag nacht ten 1 ure, 'ne man liggen met gebroken been. Hij was door 3 personen aangerand en zijn been in stukken gestampt. Gestorven door een speldesteek. '8 't ongeluk wil komenl Te 's Heerenberg, in Holland, een vrouw stak zich *s met .een spelle in haren vinger en wat gebeurde er? De zaak wilde verergerde en 't mensch is er 4 dagen nadatum van gestorven. Verdronken. ierum een ongeluk, le Marly, zondag ten 7 ure V avonds; zekere Van der- -c.üil l-'.jaar, '•!«- ging v.v.«-;wi n,< <:n iicmaio.jiotenuu; kivcgen vcritiouK. Er waren U 11e zwemmers rond, maar ze konden hem niet helpen Te diefte van Ukkel. Mej. Sophie heeft ineen der aangehoudene schurken den kerel he. Ivcnd die haar bestolen heeft, en met den dood bedreigd. Reeds zij 1 er 11.000 fr. gesto len aktiën ontdekt. 2 kinderen door den bliksem gedood. In de Prochie van Olne (Luik) in de kerk onder de Vespers, de bliksem valt neêr op d'hoogzaal en slaat er 2 kinderen dood, 2 kinderen van 13 j3ar die ne vens d orgel stonden; dan vloog de bliksem in ae koor en veroorzaakte er veel schade. De Moeder was in de kerk en viel bijna dood van schrik. Verdronken te Gent Zondagnacht, rond 11 ure, is een persoon in dronken toestand in 't water van den Reep gevallen, aan den Neaerpolderjde nachtwaker kon hem uit het water trekken, maar de ongelukkige was dood. In zijn zak stak een werkboek sken op naam van Jan Ponet. Zele. Brand en diefte. Verledene week tusschen donderdag en vrijdag nacht, is door den bliksem afgebrand, de brouwerij van M. Cb. Moernoudt, op de wijk den Driescb; de schade hierdoor veroorzaak, is zeer aanzienlijk. En bij de wed. De Beule, op de wijk Durm zijn verscheidene honderde franken gestolen; terwijl het mensch met hare twee zonen aan den veldarbeid bezig waren, is de diefte gepleegd; men spreekt van 1800 franken en het droevigste van alles is dat de vrouw van verdriet is ziek geworden. Een fabriek ketel gesprongen. Donderdag lest, 10 juli, rond 6 ure namiddag, in de Bitraep-fabnek vanM. Coliet. waar men tro-sis maakt, (spiritus), staande in de fransche moere, nabij de Belgische grens... Een der werklieden ontstak een fosfoorken en ging zien in den ketel; aanstonds schoot het inhoudende vocht in brand, met zulk een hevigheid en geweld, dat de ketel sprong met zoo een geweldige slag, dat het een uur ver wierd gehoord. Gelukkiglijk niemand dood of gekwetst... Dit had een groote ramp kunnen veroorzaken; indien het vuur overgegaan wasaan een andere ketel, geheel de fabriek had kunnen afbranden of vernield worden Naderhand heeft een der werklieden zijne onvoorzichtigheid bekend en den heer der fabriek was kontent van deszelfs oorzaak te kunnen weten. Dit dient tot een exempel voor andere zulke fabrieken. THAW. Maandag lestleden, in den namiddag liepen 2kinder- kes, aan de Oude Vaartplaats t Antwerpen, gevaar onder den tram weg te wordeG verpletterd. Door het breken van het stopstuig kon de koetsier, spijts al zijne pogingen, den tramwagen niet tegenhou den en de kleinen waren op het punt onder de wielen te vallen, toen de kontroleur De Blaere van het platvorm sprong, de kinde ren ter zijde trok en alzoo redde. Hij bekwam hierbij eenen stoot van den wagen, doch was er in gelukt een dubbel ongeluk te voor komen. De kinderen wonen op de Oude Vaartplaats en waren de waakzaamheid hunner grootmoeder ontloopen. DIEFSTAL. Woensdag heeft in Antwerpen een ongehoorde diefstal plaats gehad. Zekere L. B., was door eene vrouw gelast een koffer met kleêrgoed en geld naar de statie te brengen. Wan neer de vrouw aan de statie kwam, vond zij nergens L. B..noch het koffer. Na lang zoeken diende zij eene klacht in bij de policie, die aanstonds naar den drager op zoek ging. De man was weldra aan gehouden. Op het policie-bureel verklaarde hij het koffer achter eene deur in de statie gezet te hebben, maar daar werd niets ge vonden. Uit de verdere inlichtingen blijkt dat L. B.. niet opde sta tie geweest is. Hij wordt voorloopig in verzekerde bewaring ge houden, maar weigert nog altijd te zeggen waar hij met het koffer gebleven is. De verdachte werd reeds verscheidene keeren veroor deeld voor landlooperij en diefstal. LUIK, i5 juli. Zondag is nabij Borgworm, een dienstknecht, die zich te midden van het veld bevond, door den bliksem gedood. Het lijk was bijna geheel omkleed; aan het hoofd waseene gapende wonde. Het slachtoffer werkte, op hel oogenblik van het voorval, in gezelschap van eene dienstmeid. Deze werd door den bliksem omgeworpen hare kleederen waren insgelijks verscheurd. VERDRONKEN. Te Grobbendonck heeft men 3o dezer, rond 10 ure "s morgends, uit eenen vijver het li,k opgevischt van Karei Aarts werkman, 23 jaar oud, geboren en wonende te Herent hout. De jongeling was den vorigen dag na zijn avondmaal gebruikt te hebben, gaan zwemmen en verdronken. D1EST, 15 Juli, Het onweêr dat zondag namiddag woedde, heeft merkelijke schade aangericht in en rond Diest, alsook ia de gemeenten Kermpt, Schuelen. Halen, alwaar eene zekere hoeveelheid hagel geval len is. Te Heusden is de bliksem gevallen op den koeistal van eenen landbouwer; eene koei werd op den slag gedood. Het vuur is spoedig kunnen uitgedoofd worden. FRANKRIJK. - Terwijl de cholera in't zui- den zijne verwoesting uitbreidt, vie. den de republi keinen te Parijs hun groot feest van 14 Juli. Dees jaar is er een grof ieit gebeurd dar wellicht droeve gevolgen zou knnnen hebben, 't W 1 de gewoonte in het HOTEL CONTINENTAL op a -c lees; de vlag gen der vreemde natiën te bijscb Op het tien van het Duitsch vaandel is de mt.nigte woedend geworden, en heeft het doen intrekken, of zelt, vol gens andere berichten, op den grond gesmeten, vertrapt en aan stukken gescheurdAl de dag bladen van Parijs spreken van 't fe t, maar hunne verhalen zijn zeer verschillend FFRRY heeft aan stonds aan den duitschen afgezant zijn spijt doen uitdrukken om die onbezonnen Laad van eenige fransche beethoofden. De SENAAT is aan 't raadscheeren of hij de her ziening der Grondwet zal aanveerdende herzie ning is toch tegen hem gerichtdaarom zullen er eerst waarborgen van FERRY worden geëischt om de hervorming in zekere palen te besluiten. DE DRIE Keizers zullen waarschijnlijk dees jaar niet bijeenkomen. De policie denkt dat het gevaar te groot is, bijzonderlijk voor den Czar De keizer van Pruisen zal den keizer van Oostènrijk ontmoe ten in een badstad, en de erfprins van Pruisen een bezoek afleggen bij den Czar. Eene misdadige poging is gebeurd om den keizerlijken trein van Oostenrijk te doen ontriggeleneenige rails waren weggenomen, gelukkig was de trein van den kei zer reeds voorbij, en de volgende trein van reizigers heeft op tijd kunnen stoppen. ENGELAND. Groote twist tusschen de Parlementen. De LAGAR-KAMER beeft de nieuwe kieswet gestemd die het kiësreent merkelijk uit breidt maar de kamer der Lords heelt dezelve ver worpen, onder voorwendsel dat terzelfder tijd eene andere verdeeling der kiesdistricten moest plaats hebben. Die verwerping verwekt eene hevige op schudding gansch Engeland door, en eene buiten gewone misnoegdheid tegen het erlelijk recht der Lords. GLADSTONE staat aan 't hoold dier democrati sche beweging, en indien de Lords zijne voorstellen van overeenkomst niet aanveerden, zal hij de kies wet nog eens in de Lagerkamer doen stemmen ge durende den herfstzittijd. Indien de Lords verhar den in hunne tegenkanting, zal een oproep gedaan worden aan het Engelsch volk, en de erielijke voor rechten der Lords zullen op 't spel komen. Twee kanonneerbooten zijn vertrokken om de haven van Berbera, op de oostelijke kust van Afrika voor Engeland in te nemen. Daarmee is Engeland meester van het grondgebied der SOUMALIS aan 't zuiden van Abyssinië, en bekomt een prachtigen vertierweg naar midden-Alrika. VEREENIGDE STATEN. De 2 Candida- ten voor het Voorzitterschap zijn CHEVELAND van wege de democraten, en BLAINE van den kant der republikeinen. De strijd zal hevig zijn, want beide mannen hebben veel invloed op hunne partij. PRUISEN. Een der vurigste aanhangers van Bismark in den REICHSTAG verklaarde onlangs in eene publieke vergadering dat hij uit al zijn krachten den KULTURKAMPF zal bestrijden, die alleen voordeel doet aan de Joden, de i gemeenen vijand der Katholieken en Protest!» ..De mei- wetten moeien verdpijn# Hon derdduizend» handteeke titién legen de inpairriin^ Voortplantyig des Geloofs. Verschrikkelijke sp.oorwe^r?nn> -L 25 doo- den. 90 gekwetsten. .Eene verschrikkelijk spoorwegramp heeft dijnsdag plaats gehad op de baan van Londen naar Manchester. De expre6trein van Manchester naar Londen, is bij Shef field over eene kaai gevallen. 25 reizigers werden gedood en 60 anderen, waaronder vele vreemdelingen, min of meer gewond. Onweêr. Het verschrikkelijk onweêr, dat verleden zondag boven Rotterdam en omstreken w oedde, heeft veel schade aange richt. De mast van een lichterscnip, liggende in de Maas nabij de Willemsbrug aldaar, werd ooor den bliksem getrof fen. zonder brand te veroorzaken, terwijl de mast slechts weinig schade bekwam. Op den nieuwen Binnenweg werden twee boomen tijdens het onweêr midden doorgebroken, waarna zij in het water terecht kwamen. Ook op den Schiedamschen weg is op de riggels van den tramway een boom neèrg- vallen, doch spoedig zag de machinist het, en wist hij een ongeluk te voorkomen. Onder Spijkenisse is een boerenwoning door den bliksem getroffen en brande geheel af. Omstreeks 5 ure sloeg den bliksem in de graanmolen van M. Vink te Semmelsdijk. Hoewel belangrijke sehade aangericht werd, ontstond er geen brand. TeCharlois is een pas gebouwde houtloods, geheel tegen den grond geslagen. Te Kralir-gen werden ee nige boomen stuk geslagen. Te Oollgensplaat zi|n twee tele graafpalen door den bliksem verbrijzeld. De bliksem stak verder brand te Varseveld, te Roermond, te Smeermaas, te St Agatha onder Kuik, te Stuis, te Ierseke, te Spykenisse. In de volgende gemeenten is de oogst totaal of gedeelte lijk verhageld: Aardenburg, Eede, Renkum, enz. Boomen werden ontworteld, daken beschadigd, huizen daverden op huDne grondvesten. Te Wije is tijdens het onweêr een groote vuurklomp in lucht gezien, die uit het noorden opkwam en in de onmid dellijke nabijheid van de kerk aldaar uiteenspatie, terwijl tegelijkertijd hier en daar op kleine afstanden stukken ijs vielen ter grootte van kleine hoendereieren, zonder dat er op dat oogenblik verder hagel of regen bespeurd werd. Te Rozendaal (Holland) brak zaterdag onder het gehucht Rietgoot een felle brand uit in de schuur van den landbou wer Cornells Meesters, welke schuur met het daar aangren zende woonhuis totaal is afgebrand. De schade aan gebou wen en roere de goederen bedraagt ongeveer 9000 gulden, waarvan slechts een gedeelte tegen brandschade verzekerd is. Onder het gehucht Nispen is de schuur van de wed. A. Konings, met 15,000 kilos hooi en al de landbouwge reedschappen door het inslaan van den bliksem vernield. Zaterdag namiddag heeft te Amsterdam een driejarige knaap in een 0 bewaakt oogenblik den inhoud van een medecijnfleschje vergif bevaitende voor uiiwendig gebruik, uitgedronken. Het kind werd in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis gebracht. Eene vrouw te'8 Heerenberg stak zich in het begin ili Wraakneming vaneen Peerd. Dezer dagen werd een peerd te Parijs gruwelijk mishan deld door een voerman. Het dier, dat niet meer voor kon, kreeg stamp op stamp van den wreedaard. Eenige voorbijgangers, door medelijden met het arme dier getroffen, waren op het punt tusschen beiden te ko- 1 men, toen [.et peerd den voerman een stamp op de boOSt gaf. De man viel bewusteloos neêr. en werd in bedenke- lijken toestand naar het gasthuis gebracht. Het zedebederf breidt zich in de fransche hoofd stad van dag tot dag al meer en meer uit. Zekere M D.... kreeg dezer dagen van zijn 13 jarig dochterken een sigaarkoker ten geschenke. Hij stak er aanstond een sigaar in en begon te rooken. Nauwelijks echter begon de koker warm te worden, of een beeldje van eene ongehoorde vuiligheid vertoonde zich voor de oo- gen van den verontweerdigden vader. Hij ging eene klacht indienen bij den kommissaris, die proces-ver baal heeft opgemaakt tegen den verkooper. ST PETERSBURG, 15 Juli, Een 28jarige jon geling heeft zich dezer dagen gezelfmoord in de kerk van het H. Kruis te Warschau. De jongeling heeft drie brieven achtergelaten, een voor zijne ouders, een voor den aartsbisschop en een voor do polieie. Volgens de voorschriften van den godsdienst zal de kerk eenigen tijd gesloten blijven. De hongaarsche dagbladen verhalen, dat drie kleine meisjes, de eene vier, de andere zeven en tien jaar oud, die in een veld te Papa, belladona gegeten hadden, razend geworden en eenige dagen later in de hevigste pijnen over leden zijn. Hebben de Kiezers gestemd legen de personen van Frère, Bara en Van Humbeeck ol tegen hunne wetten en projekten Die personen zijn weg, maar de wetten en kon trakten blijven; bijgevolg die wetten moeten weg, of er niets gedaan 1 Bara heeft bekendMen heeft zotte onkosten gedaan voor 't officiéél onderwijs! Op de liberale Meetingen van Brussel is er geroepen: Schande op al de miljoenen welke men verkwist heeft 1 Veel liberale gazetten hebben geschreven Die kosten van 't officiéél onderwijs, ziedaar een der oorzaken van onzen val 1 En ge vindt een soort van liberalen die roepen Durit aan de scholen aankomen 1 durft die zotte kosten wegnemen 't Zal Revolutie zijn II! Och Heere, och erremen, geeft de jongen een oordjen in zijn hand, want hij heeft toch zulken hoDger 1 Men zou moeten laten bestaan 'hetgene de liberalen zeiven publiek hebben afgekeurd Wie roept er: Durft aan de scholen komen Treffelijke Burgers, liberalen die vrij bestaan, door hun inkomsten, door hunnen handel of be- drijf, door hun werk? NEEN, want al die Land genoten moeten betalen gelijk wii. en zijn moei van te betalen en zouden geerne afslag hebben, in plaats van opslag, gelijk het al 6 jaren zoo perpe- tuneelijk gaat. Wie roept er? 't Zal Revolutie worden, als men de Schoolwet getaakt Wie interessabele personen; geuzen en geuzin- nen die hun loeffen maakten uit de Landopeterij kerels die 6 a 8000 fr. s jaars trokken, om de Pro' chie-Overheden te gaan den duivel aandoen en om wekelijks met hunne vuile zwadderijen een geuzen, gazet op te vullen. Buitzoekers en schoeffelaars roepen: "t Zal Re- volutie worden; maar alle treffelijke Belgen ver. wachten van ons Ministerie groote hervormingen en merkelijke gespaarzaamheden. Or :dé Ministers staan voor een groot Werk; wij mogen «ggeii, dat er nog nooit Minis- rerie^Ér-.lke «e wichtige zending heeft mieren >"t. dezer week, bij het helpen van haar kind, met eene spel in den vinger, De zwilling van het gewonde deel breidde zich weldra uit, en na een smartelijk lijden van vier dagen, be zweek de vrouw zaterdag avond aan bloedvergiftiging. 's GRAVENHAGE, 11 juli. Te Stratum bij Eind hoven had gisteren een treurig ongeval plaats. Twee broeders die zich bij het baden in de rivier de Dommel te ver waagden, verkeerden in levensgevaar; zulks werd opgemerkt door W. Van de Laar, bleeker op de fabriek van MM. Van den Briel en Verster aldaar, en dadelijk begaf hij zich te water om hen zoo mogelijk te redden. Was het hem reeds herhaalde malen gelukt iemand van eenen zekeren dood te redden, thans slaagde hij er slechts in, één der beide personen op het droge te brengen, en werd bij zijne pogingen om den ander ook te redden, het slachtoffer zijner zelfop offering. 's GRAVENHAGE, 17 juli. Gisteren morgena, waren eenige werklieden te Bergen-op-Zoom bezig bezig met t.an eenen waterput te werken, voeneender wanden instortte en de drie ongolukkigen totaal ou der het puin begraven werden. Twee konden nog le vend opgehaald worden, maar de derde had reeds het leveu verloren. Alhoewel verscheide opbrengsten merkelijk ver minderd zijn, nogtans gingen de finantiën der Stad op hun ellen komen, door de 17 h 18,000 Ir. welke men op de Gaz profiteert. Maar die scliool- onkosten, zonder paal of perk die zotte eisschen der schoolopzichters! en bijzonderlijk dien Athene en die Middelbare Meisjesschool moestenalle open bare Welvaart in den grond booren. Weet gij wel, geachte Medeburgers, dat die Athénées de lintwor men zijn der gemeentekassen Men begint met een klas en 5, 4 professeurs; en 't komt uit op 10, 15, 2o Professors, allen wel betaald en voor een handvol leerlingskes. Gelukkig dat de Verlossing gekomen is,om onze Stad te zuiveren van al die lintwormen ONZEN athené, schrijft 't Verbond, ONZE Meis jesschool uit de Pontstraat. Ja, 't zijn d UWE, en omdat het UWE scholen zijn, mogen zij niet lan ger uit d'algemeene kas betaald worden. Och, wat zal Aalst wederom in zijn bloed ko men, tot algemeene welvaart, als al die uuttelooze en verderfelijke geldverkwistingen ophouden Men schrijft ons uit GENT LAND van Aalst, de dagen die wij beleven zijn gewichtiger dan de dagen der kiezing. Men is in onderhandeling over de nieuwe schoolwet; en gelijk ge wel kunt denken, in zulke gewichtige zaak, die zoo nauw de geestelijke belangen raakt, wordt het gedacht der Bisschoppen gevraagd. Men verzekert dat Hunne Hoogweerdigbeden bij drin gendheid naar Mechelen zijn geroepen. De logie doet hare geheime machten werken, om een listige schoolwet te doen stemmen; op veel plaatsen zeg gen de Geuzenmeesters: Wij zullen wel varen, en de Vrije Meesters zullen de slechtste zijn... Land van Aalst, zult ge nu met mij bekennen, dat wij gewichtige dagen beleven: De toekomst des Vader lands hangt er van af.'t Ministerie is ons duurbaar, wij achten en ondersteunen het,maar liever zoudeD 1 wij dat Ministerie zien vallen, dan onder een slechte Schoolwet te komen; en wat zullen wij een slechte schoolwet noemen? Ten eersten, een wet die 't Officieel Onderwijs op zulke wijze laat be staan, dat een tweede wet van Ongeluk later zou mogelijk wezen... Ten tweeden, een wet die in plaats van 't Vrij Onderwijs te helpen en te verhef- len, deszelfs val zou kunnen zijn...Land van Aalst, Ons Heer zal Belgenlandvan zulke ramp bewarenl de toestand is moeielijk, bijzonderlijk als onze hooggeachte Ministeis naar d'hoogte zien, maar dat zij bun oogen werpen op de katholieke Volke ren, die 6 iaar lang den strijd van zeltsopoffering hebben volgehouden en nu recht hebben op ver goeding en geruststelling... Zekerlijk, er is een MODUS VIVENDI noodig, doch de rechten der Overwinnaars moeten herkend worden... Land van Aalst, ik zal niet nalaten u de omstandigheden van den toestand bekend te maken. Het Eucharistiek Congres zal dees jaar plaats hebben te Toulouse van 9 tot 14 September. Er gaan te Brugge groote Feesten zijn voor den gelukzaligen Karel-ae-Goede. Onze hooggeachte Onderpastoor M. Ds Turck is terug, uit het Heilig Land; d'Aalstenaars vernemen met genoegen dat de lange en lastige reis van hunnen weerdigen Geestelijken zeer goed is afgeloopen. Ongetwijfeld zal de moedige reiziger te Jerusalem, te Nazareth, te Bethlehem en op al die andere merkweerdige plaatsen, zijne Landgenoten en in't bijzonder zijne talrijke Vrienden van Aalst niet vergeten hebben... Een reis naar Judeën en Palestina, naar de plaatsen door den God-Mensch bewandeld, dat is 't merk - weerdigste dat er kan uitgepeisd worden, dat is geen reis van nieuwsgierigheid of van vermaak, maar van godsvrucht en van ingetogenheid. Heden, Feestdag van St Vincentius a Paulo. Dikwijls is d'ijselijke en grouwelijke dood van Vol taire beschreven; de dood van St Vincentius was alles dat zacht en troostend kan genoemd worden. - In de Kerk van St JOSEF t'Aalst ziet men op alle uren van den dag, Geloovige Christenen, die O. L. Vr. van Gedurigen Bijstand komen aanroe pen. De eerzame gemeente RESSEGEM, onlangs in rouw en droefheid over 't afsterven van zijnen beminden Herder M. Van der Donck, hetzelfde Ressegem is nu verheugd geworden door het ont vangen van eenen weerdigen opvolger, welken men verhoopt lang te mogen behouden. De E. H. Con- stantinus PRINGELS, die 14 jaren te Ninove heeft gestaan en die aldaar zulke eerbiedige en dankbare gedachtenis achterlaat, voor zijnen iever en zijne minzaamheid, is te RESSEGEM met grooten luister ontvangen. Van aan de statie Herzelc, een grooten triomfwagen, bespannen met 4 peerden, waarop men alle stielen uitoefende; daarachter rond de 90 ruiters en verscheide prachtnjtuigen. Aan 't buis van M. Camiel Van den Berghe, deurwaarder, is hem den wijn van eer gescnonken en wierd hij verwillekomdeven als aan 't Gemeentehuis, en vandaar begal men zich naar de schoone kapel van O. L. Vr. van Bijstand. Daar zijn al de Genoot schappen hem komen afhalen, den Magnificat zingende, men heelt zich naar de kerk begeven alwaar de gewone Ceremoniën plaats hadden. Er zijn groote leesten in d'hoofdkerk van Brussel, tereere van 't H. Sacrament van Mirakel. Don- derdae is overleden de E. H. De Meyer, Pastoor van Oosterzele. Te Toulon is weer een Reli- gieuse bezweken. Op 24 Oogst vertrekt er uit Namen een Bedevaart naar Einsiedlen,Zwitserland. 8 Zusters zijn uit Niort naar Toulon vertrok ken. Te Parijs is overleden de geleerde priester en Schrijver Moigno. GEEN MAN MEER GEEN CENS MEER De menschen vragen vermindering van lasten;d menschen zeggen dat de woorden: geen man meerl geen cms meer 1 een droeve lapzalf zijn en een voortzetting van plichtige langmoedigheid.... Met zulke woorden gaan wij immer vooruit en zuilen tot in de diepte.van den afgrond geraken...Als men den militaire toestand nu aanneemt,met al zijn ver zwaringen, dan zijn de piketten geslagen en 't eer- ste liberaal Ministerie dat komt, zal nieuwe ver zwaringen opleggen. De Kiezers en 't Volk vragen mannen gelijk M. Senateur Van Bemden, uit Antwerpen, die in 't publiek cener groote Vergadering heeft uitgeroe pen: Er blijft in ons Land een Ondier bestaan, dat zijn akelige zuigarmen tot in de kleinste gemeenten uitstrekt, dat het ongeluk in de huisgezinnen brengt, dat de Vrijheid wegneemt door God aan den mensch geschonken; dat ondier is de Gedwon gen Soldatendienst. Er zal een dag komen dat ook dit onrecht zal verdwijnen; dan zal bet Volk hiertoe - iper t uitroe j Scicbs«r,,wic-V»L. niemand gedwongen Soldaat! De Kiezers en 't Volk vragen Mannen gelijk M. Vermeiren, die in den Provincialen Raad van Oost- Vlaanderen, dien iaarlijkschen menscbenhandel aan den schandpaal heelt gespijkerd, tóonende dat de Loting een af beuling is der Familiën en een nut- telooze verkwisting der publieke penningen. De Kiezers en 't Volk dragen in hun hert met diepen eerbied en dankbaarheid, de Mannen die uitroepen gelijk M. Ch. Liénart, in de vergaderingen der Kiezers: VRIJ LEGER EN VRIJ ONDERWIJS OOGST IN DUITSCHLAND.De duitsche Reich- sanzeiger geeft het volgende officieel landbouwbe- richt: De tijdingen bij het ministerie van landbouw ingekomen over den stand van de gewassen en den oogst luiden zoowel voor winter-, als zomervruchten volkomen bevredigend. Uit de oogstelijkestreken zijn gelukkige berichten ontvangen. Slechts bij de tarwe heeft zich op vele plaatsen, namelijk in de distrikten Potsdam, Liegnetz, Hildesheim, Osnabrück, de roost voorgedaan. Ook de hooioogst op te zullen leveren. (In Duitschland schrijft men dien goeden stand toe aan het vochtige weêr, dat daar langheeftgeheerecht.) IN HONGARIE EN RUSLAND. De oogsberich- ten uit Hongarië luiden in het algemeen gunstig. De vruchten die in het voorjaar door droogte geleden hebben, herstelden zich weêr ten gevolge van den regen en het koele weêr in juni. De thans heerBchende groote hitte is voor den oogst zeer gunstig, zoodat tarwe, rogge, maïs en haver over het algemeen eene goede opbrengst beloven. De berichten uit zuidelijk Rusland luiden eveneens gunstig. Uit Ruraenië wordt bericht dat de maïsen graanoogst in Klein-Wallachie zeer gunstig staat, maar dat die gewassen in Groot-Wallacbie en Mol davië door droogte voel geleden hebben. Morgen Zondag, 't Groot Concert te Denderleeuw. Fama volat, men zegt dat onze Commissaris van Policie zijn ontslag zou geven en 't groot pen sioen ontvangen. De National van Brussel schreef deze week; Durven beweerec dat wij tegen de Religie niet zijn, is belachelijk en zinneloos. Er zijn twee zaken die vijandelijk tegenover malkaar staan: De Godsdienst en de Vrijdenkerij. Men zegt dat Bara ten uiterste gevoelig is geweest en getroffen door de nederlaag te Doornijk. Het prachtig Banket, Minister Woeste t'Aalst aangebo den, begint ten balf twee. Men heeft zooveel moge lijk, voor al de leveringen, d'lngezetenen van Aalst den voorrang gegeven. Zoo moet het gaanEn zoo zal er eendracht en macht blijven! Aalst boven! Aan Aalstenaars den voorrang! Indien de Policier kommissaris zijn ontslag geeft, dan zal men buiten Aalst niet mogen gaan, om een goeden opvolger te vinden. Een wreed geval op 't Convoi. Zondag avond,onder dat schrikkelijk weêr,kwam uit Spa terug de Koormaaïschappij de Discipels van Gretry, uit Luik. De bliksem viel op 't convoi en een der zangers wierd getroffen aan de bovenlip en den neus, tot dusverre dat aijn wezen geschon den is. VLAAMSCHE STANDAARD. Niemand kan met waarheid zeggen dat de Geu zen der 16* eeuw verdraagzame menschen waren Wij loochenen de misslagen der Spanjaards niet

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2