Kampen, Misdaden en Ongelukken. Overzicht, De Ziekte. Het Land van Aelst. De Verfransching. De Schoolwet Kerkelijk Nieuws. DE KAMERS. *urg. Vilain Xllll St Nikol. ^an Willigen Hasselt VanOckerhout Brugge Van Vreckhem Aalst. De Leden van't Senaat worden gekozen voor acht jaar.De helft wordt alle vier jaar vernieuwd. Volgens de kieswet, art. 175, moeten de Senateurs van Antwer pen, Brabant, West-Vlaanderen, Namenen Luxemburg in 1886 herkozen worden. Deze van Oost-Vlaanderen, Henegouwen, Luik en Limburg in 4890. Heeft de ontbinding dit order verandert? wij denken 't niet. Den brand te St Lievens-Essche. Dat is toch een wreede ramp geweest: Een groot hof van 4 werkpeer- den; eensklaps ontstaat er brand aan de straat, in de stallingen der vette beesten, en geen blusschen ofverweeren is er aan! En de Pachtersse, een vrouw van 50 jaar, die erin blijft, men meinde dat 't mensch gered was, dat zij zich in de gebuurte bevond 1... Menschen uit Esschezijnons komen zeggen, dat zij nooit grouwelijkeren brand hebben bijgewoond: daar naast stond een groot hof met strooien dak, en wel 50 man zat daarop om die hofstee te redden, alwaar zij in gelukt zijn.... En de zoon uit de •verbrandde Hofsteê ligt in 't Collegie van Geeraardsbergen; hij dacht waarschijnlijk op d'aanstaande vrolijke vakantie en wordt naar huis ge roepen, voor die schrikkelijke rampIG'heel d'omstreek neemt deel in den rouw dier achtbare Familie en alle goei zielen bidden voor hmn zalige vertroosting. Treinwachter verongelukt. Louis Salie, oud 44 jaar, wilde maandag morgend rond 8 ure te Brussel over de rails gaan naar den trein die op hem wrchtte, als hfj ouivtr geworpen werd en verpletterd door een leeg', lokomotief die naar d'hangaars reed. Hij stierf in d'armen van degene die hem opnamen. Deze brave bediende laat een weduwe en 4 kinderen, en wat is hier wéér de plicht van den Staat als die menschen t helpen! En 't is daarom dat alle zotte geldverkwistingen een wreede bloedzuigerij zijn; en 't is daarom dat 't gevallen Ministerie niet genoeg kan verwenscht worden. Beurzesnijder Hoe durven ze dat bestaan? Vreezen ze niet, van morsdood ge?lagen te wor den? Te Brussel heeft de Policie 'ne kerel gesnapt die 't geld ging stelen uit de zakken van beestenkoopmans!.... Hij is uit Engeland ot Amerika.... Reeds ver- scheide koopmans had nij bestolen en als dePolicie hem aanhield, stak hij twee gouden louis in zijnen mond, meinende aldus dezen ponk te redden. Doch hij moest alles laten schieten en werd meègeleid naar een kosteloos logist. Trein-botsing. De trein-expres uit Ostende 5,40 's morgens, heeft zondag in de statie van Brussel een geweldige botsing ondergaan, veel stoffelijke schade, veel schrik, maar een Engelschman alleen is gekwetst aan zijn voorhoofd. Verdronken. Op Schaarbeek, d'ander week, vier jonkheden, die te veel in de flesch geke ken hadden, wandelden langs de Vaart van Willebroeck; juist aan d'herberg l'Amour, een der jonkheden spreekt van in 't water te gaan en om te langst onder te blijven. Zekere Van Open, oud 27 jaar, neemt dat zot propoost aan, gaat in 't water, duikt en komt niet meer boven. Aanstonds waren de 3 ander gansch nuchter, ze zoeken hunnen gezel op, doch te laat; een half uur nadien werd er een lijk opgetrokken.... Welke levenslange knaging voordie jonkheden! Die vuurwapens, die vuurwapens Te Luik, rue Grande Bèche, d'ander week, een jongen van 14 jaar, speelt thuis met een vuurwapen; hij mikt op zijn nichtje, een kind van 12 jaar;'t schot gaat af, 't nichtje is erg gekwetst in haar oor!... Welke knaging voor d'Ouders, die vuurwapens in 't bereik der kinders laten! Ongeluk op Jacht. De wilde euverzwijnen doen veel kwaad in de graanvelden rond de bo8schen van Daverdisse, Charby, Lamprey, Wellin enz. derhalve wordt er jacht op gemaakt; in den nacht van 22 tot 23 dezer, twee man van Daverdisse zaten op hunnen loer om die wilde zwijns te achiete n; zii hooren geritsel in 't bosch, zij schieten alle twee gelijk, eilaas! z'hooren een gekerm van menschenstemmen; z'hadden geschoten op 2 'agers die ook op loer lagen; de eene is botsdood, de andere, erg ge- •kwetst. De twee daders van dien onvrij willigen doodslag zijn wanhopig. Hasselt. Onweder. D'ander week donderdag is over die stad en omstreken een geweldig onweêr losgeborsten. Zoo men meidt zou een 20jarig meisje, eenig kind, door den bliksem gedood zijn. Verdronken in een kuip spoel. Een kind van 2 jaar, och armen, Reneken Vergauwen van Oedelem;het hoofd voorover in een kuip spoel gevallen en versmacht. Metser Ingezakt te Gent. Zaturaag op <ien Zwijnaardschen steenweg, een metser moet een steenput verdiepen: als zijn werk geëindigd was, begon de put langzaam in te zakken, gelukHgüjk dat 't gew-hrci van den metser, volk ter hulp kwam, om i: Ti vast te grijpen en uit te trekken, anders riskeerde hij er zijn dood te ▼inden. Een erge misdaad is Woensdag nacht, rond 4 uur, op den Hundelgemschen steenweg, te Ledeberg, gepleegd. De genaamde Serafien Longeuville,heeft in eenen twist met 2ijnenschoonbroeder Jan Aelbrecht, voerman, dezen laatste verscheidene messteken toe- gebracht, waardoor de darmen uit het lichaan hiDgen. De heer doktor De Coninck onmidellijk ter plaats geroepen, heeft hetslach- toffer de noodige zorgen toegediend. De dader werd van zijn bed gehaald en is aangehouden. Het slachtoffer verkeert in hopebozen toestand. Dijnsdag avond rond 5 ure, hield een rijiuig stil voor het wisselkantoor van M Fronconnier, Boulevard du Hainaut, 472, te Brussel. Een gentleman stapte er uit en wendde zich tot M. Scheu- ers, klerk, die zich alleen op het kantoor bevond. Zoudt ge mij geen twee pond sterling kunnen wisselen? Ziehier 50 fr. De vreemdeling stapte terug in het rijtuig; toen hij den koetsier wilde teeken geven om door te rijden, riep hij eerst M. Scheuers n Gij hebt mij nog twee frank tekort gegeven. De klerk vroeg verschooning en toen hij terug in het kantoor wilde treden, zag hij een anderen Engelschman die tegen de deur leunde: Wisselt mij een pond. Kom binnenNeen, ik zal straks terugkomen.» Eenige oogenblikken later bestatigde men dat er 4000 fr. uit de kas verdwenen waren. Deze behendige dieven zijn onbekend. THLENEN, 30 juli. Maandag namiddag was in de suikerfa briek van M. Vandenbossche, alhier, een werkman, de genaamde Vanderstappel,.oud 62 jaar, in eenen put gegaan om dezen te kuis schen. Dezen put had hoogstens 3 a 4 meters diepte. Nauwelijks was de ongelukkige in den put gedaald, of hij bezweek. De toezich ter Blocquiaux, oud 32 jaar, ziende dat Vandersiappel levenloos neêrstortte, en niets raadplegende dan zijn moed, snelde te hulp, doch helaas! hij onderging het zelfde lot. Verscheidene personen wilden nog inden put gaan doch zij werden tegengehouden. Met behulp van haken heeft men de twee slachtoffers opgehaald. De beide ongelukkigen waren verstikt. Een kind verongelukt. Zaturdag avond. 19 Juli, rond 7 ure, te Proven had Hendrik Criem, komende van Poperingen, zijn wagen met peerden bespannen, gezet aan de herberg de Sterre, bewoond door Amand Kamerlinck en binnen gegaan om een glas bier te drinken. Terwijl hij binnen was, loopt het 7jarig meisje van Kamerlinck naar buiten, springt op den wagen en maakt de linde los waarmeè de paarden aan den wagen vastgehecht waren. Door de eene af andere beweging gaan de peerden op nol, met het gevolg dat het meisje uit den wagen stuikte en dood gereden wierd onder de wielen!!! Een ander meisje, speelmaat van de onge lukkige lrena Kamerlinck, is door de wielen aan den voet nog al erg gekwetst. Laat nooit geen bespannen peerden alleen. Ongeval. Een werkman van den Staatsspoorweg, Henri De Schutter, oud 44 jaren, geboren te Hamme en wonende te Bug- genhout, was woensdag nam.tusschen 4 en 5 ure,bezig met werken aan de kraan op de Rhijnkaai.t'Antw. toen eensklaps eenige landen van hel kamwiel braken. De werkman werd door een hevigen slag van de windas getroffen, die hem den schedel verbrijzelde. Hij is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Schipbreuk. 130 slachtoffers, Nadere berichten over de zeeschepen Laxan en Gyon, die opeen gevaren zijn en gezonken aan de kaap Finisterra. De Engelsche Laxan, een schip van 830 tonnen, vaarde van Taganrog naar Rot terdam, met een lading graan. Er waren 20 matroozen aan boord, daarbij twee passagiers en de vrouw van den kapitein met haar kind. liet Spaanscb schip Gyon was veel grooter, had 443 passa- •giers, 78 matroozen en vaarde van Corogne naar Cuba. De aanva ring geschiedde op 'ne maandag ten 7 ure 's avonds; 't weêr was donker en een dikke nevel bedekte de zee. Eensklaps hoort men op de Laxam een gefluit, aanstonds daarna ziet men 't spaansch schip, doch te laat om het te vermijden; het botst tegen den Laxam, dat letterlijk in twee wordt gesneden en zonk, doch de manschappen hadden de tijd zich op de Gyon te redden; daar vaarde men gerust voort, maar 't en duurde niet lang of men wierd groote lekken ge waar, die niet konden gestopt worden en den ondergang van dit schoon vaartuig veroorzaakten. Men schat op 430 het getal der slachtoffers. -.en bijeen. Nihilisten, :n politie- Te WAR- men een onds om 8 zijn en de uitgedreven; deczar zijn verblijf van van Nihi- massa de 't schijnt dat de drie Keizers toch komen niettegenstaande de perijkcls maar een schroomelijk getal soldatei mannen zullen al de wegen bewaken SCHAU, waar de cxar is verwacht, hei soort van belegstaat uitgeroepen; 's •- ure moeten al de koffijhuizen gesloteti verdachte personen worden de stad, 't is in een forteres buiten de stad dat intrek nemen zal. Te POTSBAM ooi den pruisischen erfprins, is een compl- listen ontdekt, en de Russen moeten hoofdstad Berlijn ruimen. LONDEN. De CONFERENTIE misiukt.de ïinan- tieële voorstellen van Engeland worden niet aan' veerd, en van den anderen kant, wat de politiek aangaat, Gladstone weigert een vree ade inmen ging. Men schrijft dat Bismark zijr.e vriendelijke bemiddeling zal verleenen om een akk'. ord te tref fen tusschen Engeland en Frankrijk. De MEETINGEN gaan hunnen gaij tegen de kamer der LORDS die de nieuwe kies et heoben verworpen. Te Manchester was er ÖO dui'tnd man bijeen, die eenparig riepen-, weg met S LIS* BURYl weg met de erfelijke voorrechten der LordsI ZWITSERLAND. Mgr FERRA7A is afgevaar digde van den H. Stoel benoemd bij 'en BOND* RAAD te Bern. 't is het einde van de;: Kul.'UR- KAMPF. Daar ook heeft de wijsheid va: Leo XIII aan de staatsmannen doen zien hoe otzinaij-het voor de goevernementen is,de katholieli Relig 2 te bevechten die alleen aan volkeren ei\ staten den vrede geven kan RUSLAND. Te WARSCHAU zijn zï<> verdachte personenaangehouden, meest rusaischewerklieden, eenige Duiischers en poolsche Joden, niet één Katholiek. De vrederechter Bardowski is ook ge klampt; een zijner confraters deed bij ve rgissing de frak aan van Bardowski, en vondt in zijnen zak revolutionnaire schriften welke hij aanstond aan de politie overhandigde. Twee officieren, die met Bar dowski gecompromitteerd waren, hebben zicb ge- zelfmoord. ^Frankrijk. De HERZIENING der Grondwet is in 't Senaat aanveerd met 145 stemmen tegen 115 met uitzondering nochtans van 't artikel 8 dat de rechten der beide kamers wijzigde in zake van finan- tiën. Men zegt dat er gevallen van ziekte zijn in Italië;Holland heeft de slaapwaggons uit Frankrijk en Spanje verboden; België heeft ook den invoer verboden van vodden en vellen uit 't zuiden, en in Antwerpen neemt men de goede voorzorgen van aanstonds het suooi te doen verbranden dat uit 'le besmette streken ot't omliggende komt... God zij dankl tot hiertoe is de ziekte van onze streken af gebleven; in Frankrijk, ze sluimert, met een lichte uitbreiding, doch men heeft nog gezien, dat, na een korte sluimering,zij des te geweldige!: losberst. In een stad tegen Marseilje zitten 29 raaikale Geu zen aan 't hoold; zoohaast de ziekte haai apparitie deed, zijn er van de 29, 21 uit de stad j lucht... Te Toulon is de ziekte verminderd en vluch telingen «ja.reeds-JweêrgefeeeHs doch *-*ii dat de ziekte in Italië, provincie Turijc is uitge borsten, in het stedeken Moncalieri. D'Overheden en l Volk hebben er den kop verloren. In het zuiden van Frankrijk zijn reeds i3 Religieusen be- zweken; twee, drij Geestelijken zijn ook als slacht offers gevallen. De Protestantsche gazet De Standard schrijft Te midden van d'algemeene vrees, is 't Gedrag der Geestelijkheid bewonderens- weerdig. Ge vindt er hier en daar, zelfs onder de katholie ken, die zeggen: 't Land van Aalsi doet kwaad Waarom? Omdat het een vrij katholiek en onafh&n kelijk bestaan heeft! Omdat het de waarheid opzoekt en schrijft, zonder opzicht van personen of gezind- heidl omdat het zijn programma volgt, de moeialerij van den Staat bestrijdt, de Gespaarzaamheid aan raadt en de Grondwettige Vrijheden tracht uit te breiden, 't Land van Aelst doet kwaad Waarom Omdat het Bedert 20 jaren en meer, zaken bestrijdt die nu algemeenlij k als een plaag werden uitgeroepen? Van over 20 jaar heeft 't Land van Aalst geschreven: Dat officiéél Onderwijs zal groote ongelukken berok kenen! Die moeialerij van den Staat moet eindigen 't Land van Aalst doel kwaad Waarom? Omdat het het in Aalst geschreven heeft tegen de statie, volgeDs 't plan-Blondiau, tegen den afstand der Gas, tegen 't Gusthuis, om een gezond groot hospitaal te bouwen en een nieuw kwartier te hebben, tot aan den Dam, langs den anderen kant, de Houtmarkt en Pontstraat aan de Vaart verbindende. Inaien, schreef 't Land van Aelst, indien men er heden niet kan aan denken een nieuw Gasthuis te maken, dat men dan toch alle groote onkosten vermijde, aan iets dat veroordeeld is en geen lang bestaan KAN hebben Doei 't Land van Aalst kwaadomdat het tegen de Draaiorgelderij schrijft, en tegen de Policie van Aalst, die misschien de zwakste is en de toegevendste van g'beel Belgen- land, en aldus tot de uitbreiding van 't zede bederf ieverig medewerkt!.... 't Land van Aalst doet kwaad! waarom? omdat het de misbruiken en ongerechtighe den aanklaagt, zelfs al geschiedden zij langs onzen kant.... 't Land van Aalst doet kwaad Dat elk oor- deele: 't Land van Aalst wordt meest gelezen in ons Arrondissement; verre van ons, de verdienste van onze andere konfrators te willen betwisteD, maar sedert 't ontstaan van 'l Land van Aalst zijn wij bo ven geraakt in Arrondissement,Kanton en Stad en is ons Meerderheid met elke kiezing aangegroeid waaruit wij eDkel en alleen de bewijsrede trekken dat 't Land van Aalst hier geen kwaad gedaan heeft, of geen kwaad doet, of als 't Ged blieft, geen kwaad zal doen, maar bljjven strijden voor Eerlijkheid en Vrijheid, voor de belangen van Godsdienst en Vader- lane, door alle eerbare en wettige middelen, gelijk de achtbare Stichters van 7 Land van Aalst nitsluite- lijk voor oogen hadden. De Vlaamsche Leeuw heeft met a grijzen en grouwel, het spektakel der Kamers aanschouwd; dat d'heeren van Antwerpen, dat MM. Van der Smissen en Stroobants van Brussel den eed in het Vlaamsch aflegden, om hulde te bewiizen aan de Moedertaal, om te toonen dat ze toch Vlaamsche Medeburgers zijn, en wat is er gebeurd De libe ralen en Vrijmetsers hebben een schetterend gelach doen hooren 1... Dat zal onthouden worden I Die ongelukkige verfransching 1 dié zoons en dochters, ontrukt aan hun Moedertaal, die een vreemde taal slabberen, die zich voeden aan een vreemde letterkunde en aan een geschiedenis, die op haar meeste bladziiden, te pompadouraebtig is; die verfransching 1 een verlranschtel katholieke jonkheid telt maar half in 't politiek leve 't is een vreemde doolaard in zijn eigen VaderlarfL, hij suk. 1 kelt rond en valt maar al te dikwijls in vaddigheid en in wulpschheid. Die ongelukkige verfranschingons langs de taal verbinden, aan een vijandige en verrotte con- tréel... Maar d'oogen gaau open; de dageraad van leven en bloei glimt aan den gezichteinder; 't bloed trekt meer dan 1000 peerden en de Vlaamsche Belgen willen vrij zijn, willen in hun taal aange. sproken worden,en willen ophouden van, zij alleen in de gansche wereld, hun eigen taal te zien ver trappelen Ons Nationaal Ministerie, op 8 dagen heeft het meer voor de Moedertaal gedaan, dan de liberalen op 6 jaar; en te Gent, in St Barbara, is een Feest geweest, waarop de Vlaamsche klanken zijn ge hoord, en waarop in 't Fransch door den zoon van M. Cambon uit Oostende, waarop namens de leerlingen van Rethorika, werd geroepen Katho liek en Vlaamsen 1 Onze Hoogeerweerde Hulp-Bisschop Mgr de Battice was daar aanwezig; een helderziende en diepdenkend Man, die weet wat ons Vaderland noodig heeft; de Kerkvoogd had reeds gesproken, maar nogmaals stond hij recht en in de Vlaamsche taal welke hij even als de Fransche, zoo machtig en krachtig en zwierig kan gebruiken, in het Vlaamsch sprak hij tot de Eerw. Oversten, tot de Prefekten, Professors, Surveillanten, oud-Studen ten en Studenten van dit vermaard Collegie Eerwaarde Heeren en Jonkheden, zegde hij, de Taal, de Moedertaal; vergeten wij nooit of nimmer de Moedertsai; fransch leeren, zekerlijk, zoo vol maakt mogelijk, maar de studie, de oelening van het Vlaamsch behertigen, om bij machte te zijn, later, overal waar 't nood doel, de heilige belangen van Kerk en Vaderland te verdedigen I Wij eindigen; deze woorden zijn te schoon en te krachtig,zij komen van te hoog, om niet aanstonds overwogen te worden en in d'herten geprent. Het volgende verzoekschrift is door bet dekenaal schoolkomiteit van Antwerpen aan dekatholiekejleden der Kamer vun Volksvertegenwoordigers gezonde: Dekonaal-schoolkomiteit van Antwerpen. Antwerpen, 28 juli 1884. Achtbare lieer Volksvertegenwoordiger Op het oogenblik dat wij van de hatelijke ongeluks wet van 1879 gaan verlost worden, stijgen uit alle deelea des lands stemmen op, om het behoud der vrije scholen te vragen. Iedereen voelt dat daarin de waar borg ligt, om in de toekomst, bij den terugkeer van een liberaul gouvernement, voor den zielenroof be vrijd te zijn. Wij zien dus met het grootste genoegen, dat het nieuw wetsontwerp op het lager onderwijs de vrijheid der gemeenten en bet grondbeginsel van 't vrij on derwijs op zoo breeds sehaal huldigt. Echter vreezen wij dat in de meeste groote gemeenten, in Bommige steden zeker, de strijd tusschen 't officieel en 't vrij onderwijs even vinnig zal voortduren. Daar, waar een liberaal gomeentestuur heerscht, zullen de ge meentescholen ongetwijfeld onzijdig blijven, en de katholieks ouders zullen er hunne kinderen niet kun nen zenden. Echter vinden wij in bet nieuwe wetsont werp geene ondersteuning genoeg, om den strijd te- Jen een machtig gemeentebestuur vol te houden, mmers, dit laatste heeft maar in de gemeentekas te futten, om zijn personneel goed te betalen en in alle ehoeften ruimschoots te voorzien. Het vrij katholiek onderwijs daarentegen, zal, zonder eene voldoende bescherming der wet, van alle hulpmiddelen ontbloot zijn. Trouwens, de brave menschen. die zich sedert vijf iaren zooveel opofferingen hebben getroost om duizenden kinderen aan het liberale dwangjuk te onttrekken, zullen hunne gelden weigeren onder een katholiek goevernement, dat naar hnnne meening in de behoeften van 't onderwijs voor iedereen moet voorzien. Niets is overigens billijker. Kan een recht- veerdig staatsbestuur eischen dat de katholieke bur- fers alloen de kosten dragen van 't onderwijs hunner ehoeftige medeburgers? Men beweert niet, dat er geen geld is om de bestaande vrije scholen te onder steunen. Toor zulke billijke zaak moet er geld zijn; en de ^toestand der Staatskas zal niet aanhoudend slecht blijven. Ten andere, indien zij niet bestonden, en al de behoeftige kinderen naar de gemeenteschool gingen, moesten gemeente, provincie en Staat er dan de kosten niet van dragen? Men kan toch een deel der burgers niet belasten met eene verplichting, die op gansch de gemeente weegt. Wij durven dus hopen, achtbare heer Volksverte genwoordiger, dat gij de hierna volgende aanmerkin gen op het wetsontwerp, door het Staatsbestuur néér- gelegd, uit al uwe kracht zult ondersteunen en in dien zin wijzigingen aan den tekst der wat zult gelieven voort te stellen. 1° In overeenkomst met het verloog der beweegre denen moet bet grondbeginsel van 't vrij onderwijs op den voorgrond staan, dus moet art. 1 slechts ei schen dat er in elke gemeente minstens ééne welin gerichte lagere school basta, aan de inspektie onder worpen. De gemeente zal maar verplicht zijn eene of meer gemeentescholen te stichten of te behouden, als het bewezen,is dat het vrij onderwijs niet toereikend is. Indien minsten dertig vaders van schoolkinderen 't gemeenteonderwijs vragen om gegronde radenen, zal dit de noodzakelijkheid genoegzaam bewijzen. Indien bet opperhoofd der bestaande vrije school de inspek tie weigert, zal de gemeente insgelijks kunnen ver plicht worden zelf eene school in te richten. 2' Het gemeentebestuur is verplicht het kasteloos enderwijs te verleenen aan al de behoeftige kinderen der gemeente, niet alleen aan die wier ouders onder stand hebben van 't bareel van weldadigheid, maar aan al degenen wier ouders minder dan 10 fr. rechts- streeksche belasting betalen in de plattelandsgemeen ten en minder dan 20 fr. ia de steden. Jaarlijks in de maand juli maakt de gemeenteraad de lijstop van al de kinderen, welke recht hebben op kosteloos onderwijs, en is verplicht aan de vaders of voogden van die kinderen raaandelijkBcho schoolboDS af te leveren voor het volgende schooljaar. De ouders zijn vrij hunne kinderen met die bons ter school te zenden waar zij willen. Dit alleen zal de vrijheid der huisvaders waarborgen. 3° Het kan gebeuren dat het gemeentebestuur den godsdienst op het programma stelt en den bedienaar van den eeredienst in de school taslaat, en dat echter vele ouders hnnne kinderen naar de gemeenteschool niet willen zenden, omdat zij geen betrouwen heb ban in 't onderwijzend personeel of om andere rede nen. Derhalve moest de restrictie in art 4 gemaakt alga- meener zijn, en luiden Als in de gemeente minstens dertig vaders van schoolkinderen zijn, die gewetens bezwaren hebben tegen hetonderwijs in de gemeente- of aaDgenomen scholen gegeven, zal de gemeente ver- plicht zijn ep de met redenen gestaafde aanvraag der ouders, eene of meer scholen naar hunnen keus aan te nemen en te subsidieeren, mits deze scholen aan de andere vereischtan ter aanneming voldoen. 4° Bij art 8, dient bepaald te worden, dat de jury voor 't aileveren der diploma's zal bestaan uit een ge lijk getal leden van het 't vrij en officieel onderwijs. Zonder dat, is er geeae genoegzame waarborg van on partijdigheid voor alle gezindheden, en kan dus de wet niet duurzaam zijn. 5® Tot de goede regeling der inspectie is in het noo dig in art. 10 bij te voegen, dat de aangenomen en vrije gesubsidieerde scholen geispecteerd worden door eene provinciale commissie, bestaande uit een Jstaats inspec teur en een vrijen inspecteur van elke gezindheid, die •cholen van dien aard in de prDvincie bezit. Zolke inrichting der inspektie is noodzakelijk om de onpartijdigheid en de rechten der vrije scholen tege nover de effleieële genoegzaam te verzekeren. Ook dienen de bepalingen wegens de samenstelling de jury en der toezichtacommiteiten in de wet vermeld te wor den, opdat, bij eene mogelijke verandering van be wind, de wet niet gansch ten nadeele van het vrij on derwijs worden uitgevoerd. Achtbare Heer Volksvertegenwoordiger, wij reke nen op uwe welwilende ondersteuning om de toekomst van 0113 vrij onderwijs te verzekeren, van dit vrij on derwijs, ingericht ten koste van zulken hardnekkigen strijd, ten koste zooveel edelmoedige opofferingen van zooveel milioenen onzer icvorige katholieke bevolking Wij rekenen ad U voor het behoud van het vrij onder wijs, zoo noodzakelijk tot den bloei en het welzijn van ons dierbaar vaderland. Namens het uitvoerend komiteit De schatbewaarderDe secretaris, FRed. BELPAIRE. Ch. BELLEMANS. SURVEILLANT EN AFGEZANT DER LOGIE. Afgezant. Awé, hoe is 't hier, t'Aalst Surveillant. Och, hoe zou 't zijn! Afgezant. 'k Heb g'hoorddatde liberale manschappen van Aalst hier zoo diep inde mistroostigheid lagen! Surveillant De slag was toch zoo zwaar! 3 Ministers verliezen en 27 oppervogelsl Verpletterd liggen met zulke meerderheid! Geklopt zijn te Brussel! 't Was om geen ge zonde uur meer te hebben! En wat zeggen Bara en Frère en Janson? Afgezant. Janson moet zwijgen met zijn radikalen. Surveillant. Maar al ons jonkheid is radikaal Afgezant. Soit, ze moeten nu voor eenigen tijd de ba rak in!.-.. En wat nieuws t'Aalst? Wat zeggen ze van den Athenè? Surveillant. Is 't waar, moet hij weg? ons mannen zeggen dat hij zal blijven en ze zijn bezigmet vannu af aan, op te teekenen al dat beencn heeft, om te kunnen zeggen- Voor 't schooljaar 1884 85, ziet en kijkt! er zijn zooveel eleven. Afgezant. Ach, ha, ha! Surveillant. Ge lacht daarmee! Afgezant. Uw mannen! uw mannen! De katholieken zouden de grootste zeemenissen der wereld zijn, indien zij zich in dat boerenbedrog lieten vangenMaar a propos van uw mannen! 'k Heb daar 't Verbond gelezen. Surveillant. Welnu, is 't niet verbeterd? den Grande- rik heeft gevraagd om zich te mogen achteruit trekken, ge weet zijn positie van 8000 fr. loopt gevaar. Afgezant. Ja, dien vogel is gekend; maar ge moet't Verbond beter surveilleerenl Wat beteekende zondag dat razende geschrijf:cc Moord en brand! alle 0fficieele Meesters en Meesteressen naar Gent! Geweld tegen geweld! Wat zotten praat! Surveillant. 't Is nogtans veel gelezen 1 Afgezant. Als er 'ne man gehalsrecht wordt, er kom' ook veel Volk kijken! Surveillant, weet ge niet dat Bara zelf tegen die groote schoolonkosten gesproken heeft? weet ge met dat wij een fout gedaan hebben met dat officiéél school- volk te veel ia te volgen? en nog waren ze niet te vrede. Surveillant- Dat is waar! T'Aalst vroeg d'Inspektie nu ne grooten hof voor madam Verhagen en op de school m de Pontstraat, moest een stagie komen! Afgezant. Ziedewel! en dat begon inden neus van ons Volk te steken; veel liberalen hebben daarvoor legen ons gestemd; en als die zotte kosten weggenomen worden, gaan roepen: Moord en brand, is dat niet zot en dom! Surveillant. - 'k Zal 't zeggen, meester Afgezant. Ja, ja, zet ze maar eens wel op d'hekel; want had uwen Athene 'ne stamp noodig om te vallen, hij zou ze van uw Verbondsmannen gekregen hebben. Surveillant. Daar verschiet ik van! Afgezant. In dit geval hebt gij 't Verbond niet gelezen; stond er met in te lezen, zondag over 8 dagen: Wij willen den Athene behouden en de Middelbare school, om alle geuzen rijk te maken! Surveillant. Ja, daar hebben ze nog al den aap meè geschoren in de stad. Afgezant. En in 't Nr daar opvolgende: Onzen Athenè, wij willen door den Athené 't Volk ontrukken aan 'tjuk der rijken en der edelen!.... Welke stommigheid! Wat moe ten de rijke liberalen daarvan zeggen? 11a, do Staatsscholen moeten dienen om socialisten en anarchisten te kweeken! En dat wordt geschreven in Aalst! Surveillant, dat is zijn eigen ruiten uitsmijten! Surveillant. We zullen er beter oppassen, en 'k zal mij al d'artikels doen brengen. Afgezant. Alzoo wii t ik zeggen* en nu tot October we zullen uwen Triomf komen vieren; want ge aattoch winnen, dezen keer! Surveillant. Och lieven dens! winnen! 'I "loof dat die jonge liberale lui razen van baktanden. Ze willen stnj- den met October en nooit zal onze neérlaag grooter geweest Afgezant. Alla, stelt daar order onder, en vindt ge gelden kandidaten, laat de jongens maar eens hun hert pphalen.... Verders, ge weet ons orders over 't zedebederf; in Aalst gaan de zaken goed, hoor ik; en vroeg of laat, dat zal in ons voordeel uitdraaien... Surveillant, ge zijt gegroet. Surveillant. Afgezant, uw ootmoedige dienaar! Donderdag St Ignatius geweest, groote plechtige Diensten in de Kapel der Jesuieten. Maandag 4 Augusti, eerste maandag der Maand, de Devotie tot e hielen, in d'Arme Klaren van Aalst, ten 6 ure Mis en korte aanspraak door den fi. H. Coliin. De geloovige Zielkes mogen toch niet vergeten wer den. Joukheden uit Gent hebben't gedacht opge- vat van een Bedevaart naar Oostakker te doen, uit Dankbaarheid en om te herstellen den smaad Ons .Lieve Vrouw aangedaan, door de Geuzen van Gent, die zich niet geschaamd hebben plakschriften uit te hangen, met spotterny tegen de Moeder Gods. (Te Aalst zijn er ook iu een Geuzsnherborg spotliekes gezongen tegen d'fl. Maagd); het gedaeht der katho lieke Jonkheden van Gent heeft bijval gevonden en zondag 10 Augusti is er een groote Bedevaart vastge steld.Man zal Bijeenkomen ten half vier,op den vrijen grond van 8t Amandsberg om ton 4 ure stoetsgewijze naar de Kerk en de Grot te trekken. Maandag, H. Dominions. Dijnsdag O. L. Vronw ter Sneeuw; Begankenis t Erembodegem, naar 't Kapelleken-ter- Muren. STERFGEVALLEN. Zaterdag laatst is in den Heer ont slapen de Eerw. HeerG.E. Christiaens, pastoorvan Adegem sedert 10 December 18oi. De vrome grijsaard had den geze- genden leeftijd bereikt van omtrent 84 jaren, en oefende vroeger gedurende 15 jaren en 5 maanden de herderlijke bedieningen uit te Balegem. In deze laatste jaren toonde hij Dijzonaerhjk zijnen miiddadigeniever door het stichten van ""•el Kanken^6 schole0' Hetschoon gasthuis heeft hem PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is benoemdPastoor te Oosterzele, de E. H. Der Weduwen, onderp. in .0 L. Vr. Kerk te S. Nikolaas. De eerw. H- Moreels, pastoor van Oostakker, is bestierder der Theresianenkerk van Aude- naarde benoemd, plaats door wijlen den verdienstelijken Heer Van Loo bediend. —De eerw. HeerdoctorColinet blijft bij de Universiteit van Leuven als hulp vanden vermaarden hoogleeraar Mgr De Harlez. T'Hekelgem wordt een bedevaart ingericht naar SIT- lar TARD, boven Maastricht. Men vertrekt den laatsten zaterdag van Augusti om terug tc zijn 's anderdags ten 6 ure. Ver mindering van prijs. Inschrijving bij M. Van Nieuwenborg te Hekeigem Boucout enjufr. Van Varenberg,Erembodegem E. H. COLIHET. Te Leuven wordt in de geleerde kringen en gezelschap pen, met eer en lof vernoemd een onzer Stadsgenoten, de E. H. Col 1 net. Priester van ons Bisdom, te Leuven studee- rende en aldaar verheven tot den hoogen graad van Doctor in Oostersche Talen. Vooraleer die zeldzame onderschei ding te ontvangen, is onze Eerw. Stadsgenoot twee uren lang, in een openbare zitting, op de proef gesteld, door de geleerdste navorsehers der Oostersche Talen; en daarin zoowel als in een werk dat hij voordroeg over oude wiis- geenge en godsdienstige leerstelsels, daarin verwierf hii de toejmclnngen van de hooggeleerde Vergadering De E H. Colinet vereert zijn Bisdom en zijn Gebortestad; zi'in titei van Doctor in Oostersche talen is hij verschuldigd aan een lange en taaie arbeid des geestes. en aan een bijzondere ge schiktheid voor deze dorre, doch nuttige studie... Wii ziin ^en jeugdigen Stadsgenoot een eer- en dankvolle melding Dijnsdag is 't Kamer geweestde Kiesingen van Virion en Oslende zijn goedgekeurd; Bouvier heeit de toegevendheid der Meerderheid beantwoordmet te komen bulderen en huilen dat de katholieken de

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2