De Manifestatie van Zondag. De Verraderij. I)e Gevolgen. 37 Zondag 14 Septfmber 1884. Jaargang GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. Maar de Stad Brussel ©prorp. CDc iRoorücnaatP nan Qrusscl. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Anncracen 20 contiomeo per regel. Annoneen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 fir. jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen, genomen, rechfcUteks bij ons of door post of briefdragers. YAI AELST AALST, ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1884. De Katholieke Manifestatie van zondag! Nooit heeft Brussel zulken Stoel gezien... Van 5 lire's morgens moesten de speciale treins gedurig rijden met Volk naar Brussel en met leege treins om nieuw Volk aan te brengen; men heeft moeten lokomtieven en rijtui gen leenen aan de vreemde ijzerenwegen; meer dan 90,000 kaarten speciaal voor Katholieken zijn uitge deeld... Ea veel gemeenten,zooals St Lievens-Essche, St Lievens-Haulem enz. zijn te Brussel niet kunnen geraken, terwijl Aygem, Merchtem en andere maar ten 4 ure zijn toegekomen, te laat om deel te maken van den Stoet. Van 's morgends te Brussel zijnde, stonden wij Aalstaf te wachten aan den Boulvard Anspach; hier en daar liepen benden schuifelaars, vloekende tus- schea bun tanden, en razig ziende naar de kortegen die toekwamen, terwijl vele afgezonderde Katholie ken, die de Nationale Kokarde droegen, beleedigd wierden en aangerand. Doch er stond ook veel goed Volk uit Brussel en elders den Stoet te bewonderen. Ten half twee begon de optocht Twee ruiters, de Vlaggen dragende van 't Vaderland en van d'In- dependenten, de groene Vlag der Hoop op Vrijheid en Eerlijkheid; daarop volgde onmiddelijk Brussel, Brussel! welke macht van katholiek Volk hebt gij toch! met rijen van 8 man dicht ineengesloten, volgde Brussel stad, St Gillis, St Joost-ten-Noode, d'ander voorgeborgtei; en omliggende Gemeenten; verbazend groot was hun getal en alleen sterk genoeg om een ontzachlijke kurtége uit te maken; eere aan de Ka tholieken en Ir.dependenten van Brussel!.. Dan kwa men de Katholieken der Negen Provinciën en van half twee tot half vijf was 't een aanhoudende Op tocht; nooit zal dat uit 't geheugen gaan; al die eeu wige vlaggen en wimpels, die schoone en kruimige opschriften, die zee van Volk, welke gedurig uit de Bonlvards kwam geslikt; ten half vijf, meu dacht gaal dal blijv: n iuren? En dan, achtbare menschen, dan moesten ze komen op twee rangées van 8 i 10 man, en die thalven van de bolvards stond, moest zich gedurig omkeeren om langs beide kanten te kunnen zin., bewonderen eu toejuichen. Van ai Ie katten hoorde meu roepen: Och, zie toch eens wat deftig Voik! Wat oneindig verschil m l den St®t-i E. is vrrgc.-ijRcnis .u..i eu wat treffelijk Volk! rijke ilceren, Koopman;-,lin gers. Landbouwers, Werklieden, Senateurs en Volksver tegenwoordigers, Burgemeesters met den sluier om de lenden, die aan 't hoofd gaan, gelijk van Neder- brakel; Schepenen, Raudsheeren BrusselBrussel! welk uitgelezen Volk hebt gij in uw omheining! En er zijn er uit Limburg en Luxemburg, die verscheide dagen gaan blijven, eens de stad willende bezichti gen. Ge ziet daar de Walen en Vlamingen;nooit had den wij gepeisd dat de Katholieke Walen zoo sterk waren en zoo eensgezind.... De Muzieken spelen, de vlaggen waaien, de Volkeren juichen en men hoort te nauwernood 't geschuifel der Geuzen. Dat geschuifel, Mr, zegde mij een bejaarde Brusselaar, die nevens ons op den Boulvard stond, dat geschuifel is al dat luche is Ja, voegde een brusselsche vrouw erbij, nu zien wij welke gevoelens die mannen hebben. Over 8 dagen, als de liberalen manifesteerden alles was stil; men liet de betooging gerust En nu, 't is indigne!.,. Doch men had de tijd niet veel te spreken, er was gedurig te zien en te bewonderen; daarbij er kwamen geruchten dat het er spande aan de Beurs en hoogerop; Aalst, de tal rijke Stoet van Aalst was daar en wij vervoegden er ons bij, om getuige te worden van de eerloosste en laf hertigste Verraderij die ooit in een beschaafd Land is gepleegd. 8 dagen te voren was de liberale Manifestatie door de straten getrokken, zonder dat er een enkel te- gengeroep opging;de Katholieken hadden hun Mani festatie uitgesteld, op 't woord van eer des Burge meesters Buis, dat hij voor d'orde instond, dat zij niets,' niets moesten vreezen. 't Was een kampstrijd voor 't grootste getal mannen, die VOOR of TEGEN de Schoolwet zouden manifesteeren.Niet alleen Buis, maar g'heel de liberale partij had haar woord van eer verpand. Thalven in d'ander week,onze Vrienden van Brus sel hooren dat de liberale benden vergaderd en aan- gewerfd worden: ze gaan bij den Burgemeester, ze schrijven hem, bij zegt: Ge moogt gerust zijn in al- alles! Den zaturdag avond, zij hooren weêr: de Stoet zal aangerand worden en uiteengeslagen wéér gaan ze naar 't Stadhuis en Buis bevestigt zijn gege ven woord. Buis was verwittigd en Buis heelt geen de minste maatregels genomen of laten nemen. De Manifesteerders hadden geen kwaad vermoeden; ze dachten wel op geschuifel, doch nooit of nimmer op de moordenaarsbenden die van aan de Beurs tot aan de Glazenstraat en verder geposteerd stonden, gewapend met dikke loodstokken. Nooit zal men kunnen beschrijven wat daar ge beurd is; als razende honden sprongen die Geuzen vooruit, bijzoaderlijk slaande op ongewapenden en op ouderlingen; met honderde Manifesteerders zij a daar gekwetst; menschen die aan de vensters stonden zijn in onmacht gevallen, al dit bloed ziende stor ten. Het valle, dit onschuldig bloed, op de wet van 1879 en op d'eerlooze liberale partij. En gij, liberalen, die t'Aalst en elders uw vermaak hebt in die laffe moordenarij, verlustigt u dan ook in de misdaden der dieven en sluipmoordenaars die bij nachten en onlijdoo, a huizen .dringen en ae wecr- looze ro-m. Stadsgenoten op t- :Iorpën, drinkt dan ook het bloed van al de vuige moordenaars, die meer te ver ontschuldigen zijn dan uw koufraters van Brussel. De inoorderij heeft drij uren geduurd; de Minister van 't Inwendige deed aan Buis vragen of hij liet leger niet noodig had; Buis antwoordde: neen Buis ging zien! Buis was getuige van die cannibaalderij en Buis ging terug zich in 't Stadhuis op zijnen sofa liggen eu er een lekkere sigaar rooken. O gi valsche loerias! dat zal aan uwen naam vastgekleefd blijven! En de policie! de Garde-civikDE POLICIE WAS MEDEPLICHTIG. Zij beschermde de stokslagerszij belette de wettige verdediging; en als er 'ne rnensch gekwetst was ten bloede, en achter zijn aanvallers liep, naar wie zoudt gij denken dat de Policie zich keerde? Naar de bandieten en dieven Neen met vijf, zes trokken zij naar den gekwetste hij wierd vastgegrepen en meêgedaan. Dat is nooit in een Land der wereld gepleegd,en nogtans dat wordt be vestigd door honderde en honderde treffelijke getui- D'Helle zegepraalde zondag; 't was een ulgemeene samenzweering; de garde-civik stond in den weg voor de Verdediging der Manifesteerders en hielp op veel plaatsen de Communards van Brussel; er waren djiar geuzen uit alle steden, om aan te toonen wip er moest verraderlijk neórgeslagen worden... In dien wij schreven tot binnen 8 dagen, nog zouden al die gruweldaden niet aangeboekt zijn... En er ston den daar gendarms, en ze zagen daar stelen, aanran dt, ten bloede slaan, en ze lieten de dieven en de mpordenaars loopen Voor 't braaf Volk was er geën Wet of Recht, de Booswichten liet men doen- vry! Brussel, Brussel! nu hebt gij uw slecht volk ge toond; 80,090 vreemdelingen hebben gezien dat gij een laffe moordkuil waart. Cartouche, Baekeland, Vosselaar hadden nog eenigeeerjde brusselsche Geu zen liepen rond als tiegers... Maar 't is op geen koude steen gevallen... Reeds zondag heeft Brussel verscheide honderde duizende franken schade gele den; veel vreemdelingen zouden daar den avond hebben doorgebracht, zelfs voor eenige dagen ver bleven zijn, nu is elk naar de statie geloopen, en een algemeen geschrei van wraak gaat op tegen Brussel wee de brusselsche Geuzen die men als stokslagers gezien heef;! Dat ze naar de Provinciën durven ko men de kalandisie af bedelen, hun hoedeken in de handen eu buigende als een knipmes; ze zullen de deur uitvliegen; want de algemeene roep gaat op: Wee Brussel, zoolang de schande niet is uitgewischt! i. De Manifestatie is onderbroken geweest aan de Beurs; men kon niet verder dan drummende en vechtende;verscheide duizenden zijn tot aan 't Paleis getaakt, om de Petitiën af te geven; met honder de schilden en vlaggen zijn gebroken en geschonden, moet alles bestalen, de schade' en kwetsuren, alles, ver',les, pijn en smette. Er is te Brussel een komiteit va/rj hulp; de schade moet opgenomen worden, zoo en gezonden raar den Kr;ng van ivefep <i t'Aalst bij get. kleine som mueien betalen en de koffiehuizen en hotels en handelshuizen klagen nu reeds putton ia Ij'aarde. .j'.LGEMEENE REGEL Te Brussel niets meer gekocht, tenzij bij goedgekende Katholieken of Inde- pendenten. ALGEMEENE REGEL de boulvards van d'een statie naar d'ander zijn meest bewoond door vreemde Geuzen. II- Zullen de Vrijmetsers nu deteekeningder School wet verhinderd hebben Integendeel, de Wet is reeds in 't Senaat gestemd en deszelfs bekrachtiging zal volgen. Schoolkijkers der Geuzenscholen, olfici- ée!e Meesters zijn te Brussel gezien tusschen dat Volk en 't Katholiek Bloed is een eeuwige afgrond! Dat ze nu loopen bij de Vrijmetsers van Brussel, die toch zooveel geld hebben, die koeken op stokken uitstaken, naar de treffelijke Manifesteerders; welnu, boffende Vrijmetsers, voedt nu uw volk (11. De Wet vac 1879, in bloedstorting begonnen, is in een algemeene bloedstorting begraven. Vervloekt zij de gedachtenis dier wet ten eeuwigen dage Leve 't Vrij Onderwijs 1 Ons Onderwijs en ons On derwijzers boven! Daarop gaan de Gemeentekiezin- gen plaats grijpen. BEMERKINGEN» A. Men zegt dat Buis gezegd heeft, als ten Z ure, hooggeplaatste Katholieken hem den toestand gingen voor oogen leggenj Waarom moest ge naar Brussel komen inanifesteeren Ditzelfde woord is deze week dikwijls herhaald geweest: Waarom moesten ze naar Brussel gaan Waarom omdat België een Vrij Land is omdat elke ongewapende Vereeniging door de Grondwet is gewaarborgd? Omdat Brussel ons iu Juni de zege praal heeft gegeven Omdat de liberaleu hun woord van eer verpand hadden Als de katholieken naar Brussel niet mogen gaan manifesteerun, dan moeten de Ministerièn en de Kamers naar een Yeilige stad verplaatst zijn; Brussel is d'Hoofdstad van g'heel België; als Brussel voor ons niet open eu vrij is, dan kan zij d'hoofdstad niet blijven. b. Het walgt als men ziel hoe in verscheide steden, liberalen die er nog treffelijk uitzagen, partij trekken voorde monsters van Brussel... Gij, liberale vrouwen en dochters die uitkomt voor dat Volk,weet go wel dat er zondag te Brussel geen enkel slecht ju weel in de koten van ontucht was thuis gebleven, dat al die verworpene eu onteerde schepsels daar ston den, om tegen 't Katholiek te huilenen te schuifelen? En zijt ge niet beschaamd u bij dat volk. te mengen? C. De drie Keizers van Europa nemen maatre gels tegen den Oproer; de Oproer heeft zich zondag te i russel vertoond... Bericht aan Z. M. Leopold II. D. De liberalen, zoo schrijft het dagblad Le Fra.v;ais, de liberalen hebben getoond dat zij geen eerbied hebben noch voor recht, noch voor vrijheid! E. In de Walen is de verontweerdiging nog heviger dan in de Vlaanderen. Men maakt er een verbond tegen de Geuzen van Brussel. Te Chatelet slaat er op verscheide vitriens te lezen Verboden ingang aan de brusselsche comrais-voyageurs. bi de lbento Auoci- 'tKw - 1 nangfeiv >rve.a. dc liberale gvzelt!\" tud len* gescho ven De brusselsche fóvoikiog zat de Rechten der tegenstrevers weten te eerbiedigen; gelijk nernays valschelijk uitgelokt wierd en verraderlijk aangeval len, zoo zijn het ook de Manifesteerders geweest. De Gouverneur van Brabant opent een onderzoek over de gruweldaden van zondag; die iets weet ten laste der moordenaars raag hem gaan spreken ofwel per brief zijn klacht indienen, mits het handteekeu te doen wettigen. De klachten mogen gesamenttijk do ar den Burgemeester opgemaakt worden. Bij voorbeeld t'Aalst: Al de Mani festeerders zullen teekenen dat de Policie valschelijk te werk ging, en de stokslagers opentlijk beschermde; dat zij de plak schriften liet in stukken slaan en de verdediging belette. DE STRAF begint voor Brusselze zal lang zijn en zonder genade. De bestuurder van 't muziek van Op-Woluwó heeft op zijn hoofd zulke dagen gekregen dat hij op den grond neérzonk. Men heelt hern naar zijne woning gedragen.eu dijnsdagmorgend is de ongelukkige gestorven. De graaf van Liedekerke, representant van Dinant, is aan 't hoofd ge kwetst, alsook een advokaat van Dinant eu veel katholieken van die deputatie. De graaf, door 20 schelmen omringd, werd in eenen sigaren winkel geleid door 2 agenten die hem zeiden dat zij anders voor zijn le ven niet verantwoordden. De Senator van Brussel, graaf d'Oultremont, heeft verscheide wonden gekregen en ligt ziek in zijn huis. Graaf van W ykersloot, die te peerd was, heeft verscheide messteken in zijn been ontvangen. Bij de Beurs.een weerlooze ouderling krijgt langs achter 'nen slag dat zija bloed stroomt. Een heer leidt hem uit de menigte,en een gardecivik, dit ziende, roept hem toe: 'k zou u wel mijnen degen door 't lijf steken. M. De Clerck van Brugge heelt meer dan 10 stokslagen gekregen nabij do 0ud-Kleermaker3straat; gansch bebloed wilde hij uit den rang komen, maar de burgerwacht dwong hem daarin te blijven. Die van Vilvorde werden driemaal met eene helsche razernij aange rand; veel gewonden. Graaf AlfonS de Viliermont, die commissaris was, kreeg 'nen slag in zijnen nek, en zag 'nen garde-civik die met zijn bajonnet 'nen gendarm bedreigde omdat deze de manifesteerders wilde beschermen. Van Ittre, (Brabant) werden erg gewond 3 muziekanten en twee an deren. M. T'Seratevens, oud-Volksvertegenwoordiger van Nyvel, heeft de eerste zorgen gegeven aan een gekwetste die in het hoofd drie gaten had. Zijn twee zonen zijn ook erg geslagen. Graai de Villers, burgemeester van Leeuw-St-Pieter, en 20 van zijn mannen zijn gewond; vaandels, schilden, en al de muziekinstrumenten in duizend stukken geslagen. De burgerwacht deed met de moordenaars raeê en belette de Katholieken zich te verdedigen. Men wierp op hen met stukken hout, steenen, blauwsel en rotte eieren. Op de Henegauwsche Lei een grijsaard van 70 jaren werd door 5 jonge schelmen aangerand, op het hoofd geslagen en op den grond gesmeten. Dan ontrukte men hem zijn uurwerk, een politieagent, die dit alles zag liep achter den dief en vijf stappen verder liet hij hem los. M. Coknesse, zoon van den Volksvertegenwoordiger, heeft bij 't aan komen in de Noorderstatie, 'nen ponjaardsteek gekregen in den hals; hij werd in een naburig hotel overgebracht. Advokaat Lebeau van Luik, aan 't voorhoofd gewond, is in een apo theek gedragen. Om 4 ure, eenige manifesteerders keerden rustzaam tei ug.ioen eensklaps een venster der tweede stagie van een herberg werd opengedaan en een stoel geworpen die een grijsaard aan 't hoofd erg wondde. M. Hap, oud-burgemeester van Etterbeek, werd onder de voeten ge trapt in de straat van Bon Secours. M. De Roeghen, gemeenteraads lid van Etterbeek, is door een twintigtal schelmen omringd, en zoodanig mishandeld dat hij uitriep: Slaat mij maar seffens dood! De ellendigen gingen voort met hem te slagen en huilden dat hij zijn Kokarde moest afdoen. Hij weigerde. Al zijn geld werd gestoler. Eengardeciviek van 't tweede legioen, denkende dat hii met een katholieke te doen had, heeft de frak gescheurd van eea ollieier der pompiers. Om dit stuk aangehouden, zeide hij dat hij den eenen voor den anderen had genomen cn werd losgelaten. Aan 't hoofd van den Stoet waren de Independentcn van Brussel, bijna al de Volksvertegenwoordigers: Simons, graaf de Merode, Desmedt, Stroobant enz... Bij do Beurs worden zij aangerand door20ü jougeungeo met dikke knuppels gewapend. Verscheidene Independentcn werden erg gewond; een schavuit gaf 'nen slag op den arm van graaf de Merode; deze liep hein na in de menigte, maar men moest hem eruit halen om niet te bezwijken onder de menigte der eerlooze aanranders. Om half drie is burgemeester Buis op den grooten trap van de Beurs de schurken komen aaaschouwen,en is zonder iets te doen terug naar 't Stadhuis gegaan. Daar telephoneerde men hem dikwijls uit 't Ministerie, of de tussehen- komst van 't leger niet noodig was, en de e'iendigc Burgemeester antwoordde; neen! Rechtover het huis Thierry heeft de burgerwacht der doortocht zoodanig verengd dat éen man alleenlijk kon doorgaan. Veel Katholieken werden dan mishandeld, met vuisten geslagen of metlooden stokken; hunne schilden wer den verscheurd alsook hunne driekleurige linten, on de burgerwacht ver roerde niet. Men zegt dat de burgemeester van Gcmbloux vermoord is, en inbeldooden- huis van Brussel ligt nog een lijk. Brugge heeft zich dapper verdedigd met zijnen burgemeester Visart aan 't hoofd; maar wat konden zij zonder wapens, tegen sluipmoordenaars gewa pend van top tot teen? Welk spijt hadden zij niet van geloofd te hebben aan 't eerewoord van den schandaleuzen burgemeesier van Brussel? Zij hebben nochtans hun vaandel en hunne kartels bewaard.Verscheide gewonden; M. Van den Straeten ontving een leeliike wonde aan't hoofd; en 't bloed stroomde. Maar het zien van bloed maakte de monsters razend; en de Burgemeester die wilde tusschenkoraen, kreeg ook verscheidene slagen. Men wierp met alles naar de Katholieken, met stukken van schild ra, steenen enz.. En een gardecie- vik, wiens bescherming hij inriep, antwoordde: Dat zal u leeren te Brussel ko men manifesteren. Senateur Van Crombrugge, verscheiden stokslagen ge kregen. Luik. de kandidaat van 't Senaat heeft op den kop 'nen hevigen slag gekre gen die misschien erge gevolgen zal hebben; M. Cloes is op de schouder met woede geslagen, protessor Pre vers, eu Anciou, provinciaal raadslid, ook mis handeld- Aan den Berg van't,Hof, ainCatiden e.a va lef zijn de Katholieke en Independentcn met eer en genoegen to:-, j ii -;.t. De politie raapte de vaandelstokken en -cliiidon op, en wierp ze aan de geuzen die duaraeè op de katholieke* slot* eu Op oc-Grasmarkt dreigden do garde* i.-ken e kunne vuisten tegen de ^atholieken. M. Dewitte, gemeenteraadslid van Kortrijk, heeft met 'nen leoden stok op het hoofd eene erge wonde gekregen. In de Beurs heeft een doktor der burgerwacht meer dan 100 gekwetsten verpleegd; hij denkt dat verscheidene zulten bezwijken. De Independent ITcbbelincx i3 in de steeostraat door eene bende overrom- meld, men roept;'t is Uebbelincx, slaat hem dood! Hebbelincx dio niets had als een regenscherm, is vooruit gegaan, gebarende dat hij een revolver had. Do lafaards zijn weggevlucht. Een brigadier der gendarms riep uit: Men ranselt zo maar af, ze hebben bet wel verdiend! En gardecieviken die het bloed zagen stroomen, hoorde men schreeuwen: zeer wel, men moest ze allen vermoorden! Getuigen verklaren dat een landsman door'ne vagebond van Brussel zijnen parapiuic uit d'liandeu wierd getrokken; de landsman liep erachter en daarom wierd hij, de bestolene als ruststoorder aangehouden. Emmanuel Van den Broeck van Okegem is gewond in zijnen voet, door de bajonnet van een luifer der garde-civik, die zelfs in dienst den vuigen taffen Geus vertoonde. Dat zo maar effenaf do gardo-civik afschaften Vier boeren trokken maandag morgend naar huis. Aan de Noorderstatie te Brussel zien zo drie Geuzen met blauwe lintjes die inet hen schenen den spot te drijven. Elk zijnen man, roept een der boetten, en in een oogwenk lagen de drie Geuskens op den grond en werden duchtig afgerammeld. Al de aanschouwers juichten toe. De vierde boer wachtte naar zijnen man, maar niet een geus kwam te voorehijn. Te Ninove was 't dijnsdag merktdag, en de Brusselaars die daar gewoonlijk, komen komen, zijn door li-jt verantweerdibd volk weggejaagd. Ja. Geuzen, uw brusselsch hol in, zoolang do helsche schelmerij vau zondag niet uitgeboet is. Een persoon van Kluisen is gekwetst aan zijn hoofd; ware de slag eonige mi- limeters hooger op den schedel geweest, de man lag morsdood, Uit Zomergem wordt aan het Fondsenblad geschreven Mijnheer, ik heb nooit voor do katholieken gestemd, maar voortaan ben ik uwen man. ik heb altijd gedacht dat de liberalen trelfelyke menschen waren. Hun gedrag te Brussel en de goedkeuring die uno* dagbladen daaraan geven, bewyzen dot bij schelmen zijn. n Men leest in l'Ami del'Ordre: Woensdag kwam een handelsreiziger van Brussel bij een koopman to Namen in de rna de Far. Deze hando sreizigor vertegenwoordigt een huis, waar meu verschei dene blauwe doeken voorde vensters had gehangen en waar men met woede tegen de katholieken maui/vst.erde. Du koopman van Namen nat dit alles gezien. Nauwelijks wus du haudelareuigor binnen gekomeu of hij word sum de Uenr gezeten nog deuzeffien 'lag deed dazu koopuiaa bestellingen j van koopwaren in Ëogehindea Duilschlund. j Dit liberaal' huis van Brussel verkocht ieder jaar aan dezen koopman voor omtrent 4fJ,000 fr.

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1