Ruuipeii; Misdaden en Ongelukken. Overzicht. Aalst, 2000 Kaihoiiek. 500 Liberaal Liberalen van Aalst. De Kiexing t'Aalst. De Kiezing van Zondag, Boekbeoordeeling. Leuven. Antwerpen, ©'afgedankte Ministers. HANSBEKE, boven Gent, grooten schrik in die Gemeente, 't Parket is er wederom geweest; de vijf verdachten blijven cyniek, dat wil zeggen niet bewust van de zware beschuldiging onder welke zij liggen. Niemand moet onschuldig veroordeeld worden, doch laat ons hopen dat de plichtigen, volgens de maat van elkers boos heid, gekend mogen zijn en gestraft wezen.... De vermoordde Pie- ter Moens, oud 46 jaar, gebortig van Hansbeke, was sedert 1881 te Mariakerke op een hofstee gevestigd met zijn 3 broeders; met de kermis was hij zijn tante komen bezoeken en was 's avonds naar 't Withuis gegaan. Daar had hij twist gekregen en vroeg om er te mo gen vernachten; maar zijn aanvallers zegden:Als Moens hier blijft, gaan wij ook niet weg.... En Moens ging weg en Moens wierd laf- hertig vermoord en rond 3 ure, als zekere Bruno De Neve, achter de Pastorij passeerde,hoorde hij kuchen en kermen,en zag daar 'ne mensch liggen, badende in zijn bloed en vroeg: Wie zijt gij? Ik ben, sprak Moens, ik ben.... maar geef mij water, als't u blieft. Met behulp van een tweede persoon,Petrus Andeel, werd de onge lukkige in een ezelstalletje gedragen en stierf daar ten 5 ure. 3o zware wonden had hij; zijn tante is schier zinneloos van verdriet; 's morgens wist zij nog van niets, ging in 't vroeg naar de kerk en trapte onderwege in een bloedplas waarin haar ongelukkige neef gelegen had. De moord van Gullegem. In den nacht van 22 September was aldaar vermoord, Mr Holvoet August en zijn vrouw Rosalie Remarey; voor dit schelmstuk komt nu aangehouden te worden Julius Holvoet, mulder, broêr van 't slachtoffer; een landbouwer, die te Moorseele werkte, ging juist voorbij't huis, als de moord plaats had en heeft Julius zijn broeder zien doodslaan, de moordenaar had zijn stilzwijgenheid gekocht, mits eensomme gelds die hem beloofd was; dit geld niet ontvangende, heeft hij alles in 't licht gebracht. 8 gendarms zijn Julius komen uit zijn huis halen. OOSTAKKER. Er logeerde daar in 't hotel der Grot een fransche dame, een soort van Geuzinne, die daar sedert eenige maanden verbleef,met grooten poindonneur; de baas werd ongerust, vroeg zijn geld, ontving fransche complimenten en zag weldra hoe laat het was. De gendarms van Evergem zijn die schoon madam komen halen. Z'heeft nu een kosteloos civiel logist. ANTWERPEN. Elisa Van Huygevaert van Turnhout, die nende in d'offerandestraat, is uit een venster der eerste verdieping gevallen, terwijl zij de ruiten kuischte. Haar schouder gebroken en gewond aan haar hoofd. Zondag nacht, hevigen storm geweest op Schelde, aan de zee. Er was hagel en regen bij. Arme schippers arme visschers, die u met zulk weêr op de wijde en diepe zee be vindt! Zaturdag noen is uit de Schelde gehaald 't lijk van Ysen- boot, oud 60 jaar, gepensionneerd onderbrigadier der douanen. Den nacht daaropvolgende is in den Kooldijk verdronken en opge- vischt een onbekend persoon, groot 1 m. 70; blond hair en knevels, blauwen kiel, witte demitten broek, witte kousen; op zijn rechterarm is ingebrand een matrozenbeeld met de letters F. B. Slechte kinderen. Eene enkele pijp bederft de orgel; een boos kind alleen is genoeg om 't geluk van geheel een huisgezin te stooren; geen schepsel, zegt Plato, wordt zoo wild en onbuigzaam als de mensch, zoo hem eene vroegtijdige tucht en opleiding ont breken... Hoort wat er wederom gebeurd is te Rousbrugghe in West-Vlaanderen: zekere Dehaese, kommies der douanen, leefde sedert eenigen tijd bij zijn vader zonder te willen werken en liep de straten en de gemeine herbergen af; d'ander week, ais de Vader hem berispte, kreeg hij voor antwoord: Ik zal u vermoorden! En inderdaad.de bandiet is op 't laatste van d'anderweek, op zijn vader gevallen en heeft hem vijf messteken toegebracht. Vroeger was hij nog veroordeeld geweest, voor mishandelingen op zijnen vader. De vader ligt zeer slecht. GENT. De leerlingen van den Koninklijken Athene gaan nu ook de studenten van 't Collegie afwachten en zijn gewapend met stokken en knotsen. Welke jonkheden, welke mans zullen dat wor den!? LOOCHRISTI. 6 Werkmanswpningen afgebrand, 's nachts; zelfs de kleeren der bewoners zijn erin gebleven! Men zegt dat ko nijn endievenonvrijwillig de oorzaak dier wreede ramp zijn. Men lamenteert dikwijls voor groote brandrampen, doch. alle: is daar verzekert, terwij'; geringe mensch en geen de minste schadeloosstel- vanhetgtatiaj verUsscc» m| Men schrijft uil Lier, 26 Oktober: Gister inorgend vroeg keerden voerman Peeters en smid Marien, beiden van Itegera, met eene vollekarvracht zwaarijzer, terug huis waarts van onze stad Het paard voor de kar was een kloek dier, zoodat alles er uitzag alsof de reis goed en spoedig moest afloopen. Op weinigen afstand buiten de Leuvensclie poort, den weg op naar Berlaar, was eene der ijseren staven losgerukt, zoodat het paard daardoor in zijnen gang gehinderd werd. Mariëu klom op de kar en Peeters zou een handje helpen langs voor. Hoe het nu gebeurde, is moeielijk te zeggen, maar eensklaps viel Peeters op den grond en het wiel der zwaar geladen kar ging hem dwars over de borst. Zwaar gekwetst werd de arme man op de kar gelegd en naar huis gevoerd,waar hij zondag na hevige pijnen te hebben verduurd, overleden is. In dezelfde uren dat de twee man, waarvan de eene zoo rampzalig het leven verloor, afwezig waren, brandde bij Mariën de schuur tot tegen den grond af. Alles wat er was werd de prooi der vlammen Zeeramp te Nleuwpoort. Een dezer dagen had te ftieuwpoort-liaden, in het zicht van het strand, eene zeeramp plaats. De zee stond verschrikkelijk hol. Op eene halve mijl in zee zag men een schip dat op het punt was van te vergaan en op hetwelk on- gelukkigen wanhopige teekens deden. Men begon seffens de reddingsmiddelen uit te werpen. Moedige matrozen, niettegenstaande de woede der zee, besloten de redding der bemanning te wagen. Na ongelooflijke krachtinspanning gelukten zij er in het vaartuig te bereiken; zeven mannen sprongen in hunne boot; eenige stonden daarna zonk het schip de diepte in. Het was de Flora-Anna, ko mende van Noorwegen met eene lading hout voor Brest. De kapitein, M. Johanson, ziende dat zijn schip verloren was, werd zinneloos van droefheid, zegde vaarwel aan zijn scheepsvolk en wierp zich in de golven. Hij was 35 jaar oud, en laat eene weduwe met verschei dene kleine kinderen achter. BUITENLANDS. In 't centraal bureel van den ijzeren weg van't Westen te Parijs, is aan een heer 110,000 fr. ontstolen in papieren weerden.Men zegt dat de voortvluchtige post-direkteur van Yzendyke in Athenen gepakt is. De stoomboot Craigtford, van Ysland naar Leith varende, is 3 mijlen van Frasenburg, op de rotsen geloopen; hij was geladen met schapen die in zee geworpen wierden; 25oo schapen en 16 poneys zwommen aan land, doch 700, 6chapen en 1 poney verdronken. De passagiers en matrozen zijn allen gered. In Hanover wordt het koren door de ratten vernield; er zijn boeren die op éenen dag 3 a 400 ratten doodslaan. In Rusland zijn twee luitenanten opgehangen wegens Nihilisterij, de luitenant ter zee baron van Stromberg en de luitenant der artillerie Rogatchoff. In 't zuiden van Frankrijk sterven nog altijd men- schen van den Cholera. Te Pesth loopen de geruchten dat de Policie zich verstaat met een dievenbende. 't Is inderdaad waar dat er in Pruisen 3 mannen der landwehr tot gevangvan 3 tot7 jaar zijn veroordeeld, om gereklameerd te hebben, toen zij in eenen beestenwagen moesten reizen.Wat zijn de wereldsche wetten,wreed onverbiddelijk en dikwijls onredelijk! ■i 'i - 1 1 1 kas die reeds gekleed staat als muldersknecht Pater Lukas we zijn verraden, de gendarms komen! Parochianen, meuschen,draagt dien kofl'er meê en volgt ons.... Een kas wordt geopend, in die kas is een deur; die deur brengt in een geburenhuis; gij, zegt 't Bal- juken aan de gezellen, gij allen, langs de kerkstraat weg, ik weet voor Pater Lukas een veilige schuilplaats... En 't Baljuken stapt met den Geestelijken het Kerkstraatje over, als bij bijna omverge worpen wordt door iemand die in snelle vluchtde duisternis door schuift. Men herkent elkaar; 't is Tommen den bierkruier: Balju ken, verraad, verraad! de gendarms zijn reeds in de Zoutstraat; er wordt ook gewaakt aan de Kerkstraat! Dat zal hij mij bekoopen 't Baljuken antwoordt niet, tikt tweemaal op zijn deur, hoesteens, de deur gaat open, hij duwt den Geestelijke binnen en trekt den bierkruier bij den kiel, opdat hij ook volgen zou ('t Vervolgt.) Overal in Europa, Kiezingen :n I> Uand, Zwitserland en Holland. In Zwitserla d was 't zondag laats le doen. De zaak is nager. -eg geble ven gelijk ze was; de radikalen winnen iénen zetel te Bern, maar verliezen ëënen te Fribur nen te St-Gall en twee te Genova. In d'andere k'ltons niets veranderd. y» Op 28, Kiezing voor al de ledi de 2" kamer van Neerland. De Conservatieven, sa nengesteid uit Katholieken en protestanten, hopen de zwakke meerderheid der Liberhaters neer Le vi Ifen. Maar de groole slag van 28 Ükt. vordt gele verd ia Pruisen. Volgens de Geriuma zijn deze kiezingen de gewichtigste sedert 't jaar "4, en zul len beslissen over de wending van 't lolitfek in Pruisen. Het Centrum staat pal in zijne stelling en zal geen zetels verliezen; maar de nat: maal libe ralen, vrienden den Culturcampf, tr iclilen met sommige conservatieven een nieuwe pa tij te vor men,de Middelpartij, verslaafd aan Bi? narkenzijn gcevernement, op voorwaarde da'hij r 'et de Ka tholieken geene vrede makeu. 't Hertogdom Brunswick riskeert door Pruisen te worden ingepalmd. De hertog van Cumberland, wettigeerfgei aam, isdoor de ministers van 't hertogdom rn do >r Bismarck niet erkend, de Bondsraad van t Keik *rri;k moet beslissen. Te vergeefs heeft Cumberla d door 'nen openen brief bezit genomen var. B' uaswick; te Berlijn heeft men geen betrouwen in den ontroof den zoon des Konings van Hanover. II>j heeft ook 'nen brief geschreven aan den Keizer, maar deze wilde hem zelfs niet lezen. Oorlog met China. Merkelijke versterkingen gaan in November uit Frankrijk vertrekken; men voelt de noodzakelijk heid van 'nen grooten slag te geven om den Chinees te dempen; 'teiland Formasa zal ganscb geblok keerd worden, en de kaders van t Tonkijitech le ger aangevuld. Oostenrijk. Keizer Frans heeft in antwoord arn de voor zitters der Parlementen verklaard dat Pij volle be trouwen heeft in eeaen vasten en voorspoedigen vrede; dat is 't doelwit van de vereniging der drie Keizers geweest, en hun onderli. g betrouwen zal aan de vreemde landen ook voordeelig wezen. Egypte. Een aanhoudend gerucht loopt dat Khartoum door de troepen van den Mahdi is ingekomen en Gordon krijgsgevangen; dat ware ee?. harde slag voor 't ministerie Gladstone, en ten oole tegen kanting van al zijn plans tot be lediging van Egypte. Rusland, De Nihilisten steken wederom de ..oofden op; hunne werkeloosheid dezer dagen ïroorzaakt door het verraad v. - deze zijn teruggekeerd met een rtp>i >e*cu o«rr geheime politie. Engeland. Het Parlement is geopend door de troonrede van Koningin Victoria. Zij bestatiet vooreerst de vriendelijke betrekkingen van haar goevernement met al de vreemde Mogendheden; drukt de hoop uit dat de Egyptische kwestie voor goed zal gere geld worden 111 't berlijnsch Congres, en kondigt dan dat de bill over 't kiesrecht, in den laatste» zittijd door de Hoogere Kamer verworpen, op nieuw zal worden voorgedragen. Daarop heelt Gladstone in 't Parlement de nieuwe Kieswet terug op l berd gezet; de milords morren en vragen op voorhand de nieuwe verdee- ling der Kieszetels. Dat weigert Gladstone; de voeÜDg groeit aan en de radikalen eischen etlenaf de afscliafling der Hoogere Kamer. Nihilisten. Uit St-Petersburg wordt gemeld dat de revolutionnaire partij een vlugschrift uitgeeft, waarin de kwittanciën ge drukt staan voor al do sommen tot verspreiding der nihilis tische denkbeelden ontvangen, liet schrift somt tevens de oorzaken op. die gedurende eenigen tijd de beweging hebben doen ophouden. De bijzonderste dier oorzaken was liet ver raad van eenige eedgenoten. De revolutionnaire partij heeft hare handelingen moeten staken, zoolang Degaiell'en ver scheidene andure nihilisten in dienst waren der geheime policie, onder bevel van Soudeykine. Dan was alle werking eene onmogelijkheid. Thans is de bijzonderste verrader weêr tot de nihilisten overgeloopen en heeft hun eene vol ledige lijst van al de geheime policieagenten gegeven. Te Muhlhausec, in den Elzas. is dezer dagen een man, zekere Jan Schupp, overleden in denouderdomvan 103 jaar en 8 maanden. Gevallen. Er wordt thans te Berlijn veel gesproken van de ongeluk ken eener jonge vrouw, die aldaar gedurende eenigen tijd vele uitgaven deed. Zij bewoonde een hotel en de eigenaar werd door haar gedurende eenen langen tijd regelmatig betaald. Op zekeren dag nogtans kwam de hotelhouder met eene rekening van 2t oO fr. en vroeg dringend om betaling. De jonge vrouw vroeg uitstel, maar de man kon hier niet in toestemmen, hij moest betaald worden zoo niet hij zou.. Eenige oogenblikken later telegrafeerde de schuldenares naar Milaan; lk heb 50UU fr. nooüig en de öOOo fr. kwa men aanstonds. Zonderling nogtans van af dien dag kwam er niets nu er. Er werd opnieuw verteerd; de hotelhouder liet inlichtingen vragen eu vernam weldra dat zijne kliënte zekere mevrouw Hila de Candia was. Men aanzag haar voor de weduwe van eenen italiaansehen ollicier. Daar er echter geen geld kwam, begon de policie een onderzoek en inen vernam weldra dal de zoogezegde we duwe geene weduwe was, maar dood eenvoudig de doch ter van den befaamden adelijken-theaterzanger Marie, markgraaf van Candia, en van de beruchte Carlotte Crisis. De policie zette hare opzoekingen voort en vond onder de' papieren der vrouw eenen brief van haren avokaat te Mi laan, die haar meldde dat zij in vijf jaar tijds 285,000 fr. verleerd had. Uijzond haar het overschot barer fortuin, 3o,ooo fr., en|wildezich niet langer metharezaken bemoeien. De edele vrouw zucht thans in de enge cel eener gevan genis te Berlijn- Keizerlijke Jager. DePolitischc Correspondenz deelt de volgende bijzon derheden meê over de opbrengst der jachten van den kei zer van Oostenrijk. In veertig jaren tijd, van 1844 tot 1884, heeft keizer Franz-Joseph de volgende stuk wild gedood: 14,174 fezan ten, 8200 patrijzen, bi56 hazen, 4418 konijnen, 1340 gem- sen, 14o4 eenden, 1279 wilde varkens, 8-23 sneppen, 807 herten. 9-22 reeën, 162 korbanen, 3;7 reebokken, 28fl kwak kels. 204 damherten, 197 vossen, 65 klein korhanen. 6 ha zelhoenen, 1 beer, 41'wilde dieren, z- ai- wolven, lynxen enz, eindelijk 1287 roofvogels, arenden, gieren, enz., enz. Memchen, gaat bet niet te vcif Ze durven, de liberalen, op hun transparanten uithangen LEVE DE VRiJHEID! En wie heeft er Aalst dc:. ar beider verdrukt Wie heeft er geiegd: De tneJalie van Franciscus hier of uw brood kwijt! Wie heeft er gezegd: Uw kinderen naar ons scholen, of van honger sterven 1 Wie heelt er hier gevierd en ap plaus gegeven, als de Stad GEDWONGEN wierd nuttelooze kosten te doen, als d'Inkwisilie hier op 't Stadhuis kwam zetelen 1 En dat durft schrij ven: LEVE DE VRIJHEID!... En dat voegt er bij: Dat de wet van 1884 een wet van uithonge ring is Kunt gij persoonlijk noemen wie er uit gehongerd wordt V Neen, de wet van 1884, al de groote gazetten van Europa hebben het geschre ven 't Is een wet van wijze vrijheid. 't Is een wet die in veel artikels de katholieke belangen slachtoffert, om tot Vrede en Eendracht te geraken. Maar liegen en bedriegen, dat doen zij op hun transparanten en in bun gazetten; ze durven schrij ven dat Belgenland met hun is, en ze verzwijgen dat, op de 25oo gemeenten van ons Land, er maar 5oo liberaal zijn. Of telt de stem van een domme Brusselaar mis schien meer dan 1000 andere stemmen? 'tZijn de bazen van geheime slechte koten die in Antwerpen den doorslag gaven; ze weten dat de Meeting een algemecne kuiscbing zou doen; se weten dat zij zouden moeten ophouden de jonkheid in vuile nesten te brengen; en daarom, ze stemden liberaal; en die stem is volgens 't Verbond meer weerd dan de stem van 5o Aalstenaars-Stadsgenoten, dan 100 deftige Landbouwers LIEGEN EN BEDRIEGEN, dat is hun dage. lijksch brood; Aalstenaars, 't Verbond durlt schrij ven dat er Geestelijken, zelfs biDSt den nacht in de huizen ziin geloopen, om voor 't Katholiek te wer ken; dat de katholieken geprest en gedwongen hebben En elk weet dat de katholieken bijna niet gewerkt hebben; w'hebben onzen vijand te klein geacht w'hebben te veel gerekend op ons vroegere meer derheid; we zijn onverschillig geweest maar dat zal nimmer gebeuren, al wat katholiek is roept dat en vraagt het Een sterke, serieuse Inrichting moet er komen! En om op de leugens van 't Verbond terug te keeren; het durft van dwang spreken, valschelijk; maar zeg eens, Verbond, wie heefter deschoone vrije kiezingswet willen dooden voor veel kiezers wie is geloopen bij de vreemde liberale Grondeige naars, opdat ze zouden komen hunne Pachters dwingen van voor 't Liberaal te kiezen ol van thuis te blijven Zijt gij het niet, gij, liberalen, dezelfde die onder den schoolstrijd uw beeuen afliept, om de brave katholieke werklieden doen 't mes op de keel te zetten! Meester, fabriekant, deze of gene zendt zijn kind naar de katholieke school, en ge moest dat toch beletten! En de man wierd ge roepen en 't bevel wierd gegeven en hij kwam thuis en bij moest tot zijn vrouw zeggen: Vrouw, 't zijn ons kinders! wij hebben ze geKweekt en groot ge bracht wij hebben er ziellast over, maar 't is over gedragen; wij moeten ons kinderen naar de ver oordeelde school zenden! Och God, man,man! ze zijn daar toch zoo goed bij de Nor. :ckes En die officiéél© mogen hunnen Paschen niet houden! 't zijn gedoemde scholen! Vrouw, wij moeten! en ge weet, werk slabakt!... Ach, 'k zou mijn mijn bloed voor u gevent niaar ik mag u toch niet laten verbongereni... En man en vrouw weenden in ,1e vlieraendste wanhoop, en ze lieten bun hoofd zioken en de kindecen wierdea geleverd, gelijk in Polen, en zoo hadden d'officicele scholen meer kin deren,maar ook tegelijkertijd MEER VERMALE- DIJDING... Liberalen, Geuzen, dat is uw werk geweest, overal; en nooit ol nimmer cal dat in Vlaanderen vergeten worden. Mannen uit d'Alliancie, durft dan toch de boeken verde digen, die gij aan 't werkvolk uitdeeltdurft 0. a. verdedi gen het boek Helena of de lotgevallen eener diepgevallene dochter!... Ha. ge zwijgt, g'herkent dus dat gij boeken uit deelt, aan al wie komen wil, boeken waarvan gij geen uit treksels zoudt in uw Verbond kunnen meedeelcn, zonder zelfs inenigen liberalen Huisvader te doen roepen: 'tls schande Zijn wij ten achtereD gegaan? In goede inrichting JA. Blijft die inrichting gelijk zij is, er valt te vreezen voor 1887docli er zal geen nood van zijn; binnen korte dagen zullen de katholieken voor een sterke rechtveerdige inrich ting zorgen; elk te vrede stellen, kan niemand, maar recht doen, kan elk; en eens dat wij goed ingericht zijn, daler een oprechte Eendracht bestaat, dat al wie recht heeft, op de kiezerslijsten staat, laat de liberalen dan maar afkomen; ze zullen met èenen keer hun yolle goesting hebben Talrijke Ballotteeringen moesten zondag plaats hebben; de algemeene uitslag is dat de katholieken op 5i plaatsen AANWINNEN en de liberalen maar op 5 plaatsen. In Ronsse en Soignies hebben wij een groote meerderheid; 14 Geuzen-Burgemeesters liggen omver. Te Ronsse zijn de liberalen zoo on verstandig geweest, de katholieken te willen belet ten van hunnen Triomf te vieren. stelling. D'heeren Studenten waren vergaderd geweest, om een adres te sturen tot d'heeren Malou, Jacobs en Woeste. Hierover waren de Geuzen gebelgd en buiten stond hun gemein volk de Studenten af te wachten... Als gevolg daarvan hebben dc Studen ten besloten niets meer bij de liberalen te koopen, dees hun besluit per plakschrift bekend maken de. De Policie heeft dit plakschrift afgescheurd. Er stond in dit schrift te lezen dat Leuven 4 miljoen 's jaars van de Studenten geniet en deze hiervoor beloond worden door bcleedigmgen en mishande lingen- M. JACOBS is in zijn gebortestad geweestaan de statie stond een vuilgeuzengespuis te schuifelen, doch in de stad wierd bij met den diepsten eerbied ontvangen. Men verstaat zich t'Antwerpen niet uit de Kiezing; er moet een groot geheim be drog geweest zijn, een middel om de bedienden een geteekend briefken :c geven. Men #egt dat de medeplichtigen in de moord van Bernays nog niet gerust mogen zijn; 't Volt. zegt veel cn weel veel t'Antwerpen. De Tentoonstelling. De Belgische voortbrengers, die willen ten toon stellen, zijn ver zocht onverwijld hunne vraag te zenden aan het algemeen Sekretariaat der Belgische Afdeelmg, Orangericstraat 3, Brussel. De fransche colonies zullen een paviljoen hebben van 1000 vierkante meters, Oostenrijk, Italic, Portugaal, Brazilië en andere Landen nemen veel belang in de Tentoon. Dc Nachtraven, door M. August Snieders, een boekdeel Hit onze dagen; welk treffend en nutig boek! Het leven van de bedorvene menigte in de groote steden hun uitspat tingen; de kanker die de groote familiën afknaagt. de ver nedering en de schande der Vaders. Moeders en Echtgeno ten dat alles is met meesterlijke trekken natuurlijk afge schetst.... N. Snieders, uw boek, over d'hedendaagsche sa- menfevmg.is een goed werk; uw boek zal vele blinddoeken van d oogen rukken.uw boek zal doen sidderen en weenen- uw boek zal gelezen en herlezen worden, in onze Letter kunde blijven en er veel goeds op zijnen weg laten. Wij ra den onze geeerde Lezers zich De NACHTRA V EN aan te schaffen Een liberaal blad vertelt dat, terwijl op 190ct.de groote kiesstrijd geleverd werd, M, Malou zeer rustig bezig was met zijne geraniums te verzorgen. Eensklaps kwam een bewoner der gemeente inden hof gestormd. Mijnheer, zegde hij, de liberalen zijn boven te Brussel 0 Ha! zegde M. Malou, zonder het hoofd op te heffen. Wij zijn geslagen te Antwerpen, te Doornik, te Namen! Bah! antwoordde M. Malou en hij werkte voort. Wat zegt gij er van, M. de Minister? Wilt gij een glas porto? Het vertelsel kan zeer waar zijn, behalve het glas porto, zegt een konservatief blad. M. Malou heeft een gerust geweten en wordt niet afgeknaagd gelijk de Fréres en Baras, door den zucht naar het gezag. Sedert 1 October had hij het hotel van financiën betrokken, veel te groot voor zijn huisgezin; twee kamers waren voor hem voldoendeVeel bagagie heeft M. Malou, nooit, en als hij uit de Wetstraat zal naar huis gaan, neemt hij eenvoudig plaats op den tram. M. Woeste, wien de tegenpartij zoo haat, doch aan wiens eerlijkheid en rechtschapenheid de beste der liberalen op verre na niet raken kan heeft afscheid genomen van het dienstpersoneel. Geen een van deze beambten zal loochenen, dat er nooit een werkzamer minister geweest is, geen die gewetensvoller en welwillender was. s Morgens ten 6 ure was hij op en werkte den heelen dag door. Alle dossiers wilde hij zelf zien. Geen brief hem toegericht, bleef zonder antwoord. Grooten en kleinen werden ontvangen. Onder den wat droogen toon op welken hij antwoordde, lag eene groote goedheid verborgen. Dit leste is eene waarheid; wij kennen M. Woeste persoonlijk en nooit ontmoetten wij eenen persoon, die zoo ge durig wint in achting als hij, naar gelang men met hem spreekt. Het leven van M. Woeste is zoo eenvoudig mo gelijk; hij is streng in alle zijne plichten voorzich- zelf, welwillende in alles voor anderen. Wat zijn talent betreft, dit is erkend, doch het zal nog meer uitschijnen en geduchter dan ooit zal hij in het Parlement terugkomen. De geuzerij wist wel wien zij haatte. Zij heeft M. Woeste doen weggaan, doch gebroken heeft zij hem niet, zoo wel als M. Victor Jacobs, een ander voorwerp van haren haat, omdatdeze stoutweg den wensch des lands involgt. M. Jacobs is zeer gerust in zijn omslag: op dit oogenblik jaagt hij in de omstreken van Audenaarde. Evenals M. Malou zal hij rustig naar zijnen vroei gere bezigheden terugkeert, zelfs die van lid va- •et kerkiabneL z.j paree Luc- i.i t u v ergeten In dc viermaanden, die hij aan tiet bewind was, heeft hij veei gedaan dat door ieder eerlijk man zal worden toegejuicht. M. Victor Jacobs was een doren in het hart der logie, omdat hij het onrecht aan 't lijf durfde dat door haar en hare handlangers gepleegd werd. Hij wilde aan het eigenaardig en nationaal gevoel ge hoor geven en dit krachtig doen herleven. Vandaar dat hij zoo vlaamschgezind was; doch dat juist wil het liberalism, wil de logie niet. Geen terugkeer tot het aloude VlaanderenDat hindert de geuzerij; het fransch is het element van ontmunting voor het Vlaamsch land. Dan nog is M. Jacobs een Antwerpenaar, een van dat fiere «Huis van Antwerpendat zoo stout, en sedert jaren, de verbastering en de verpesting bij middel van het liberalism bestrijdt, en vooral wil hij niet hooren van het militarism, den droom van de grooten en machtigen. N iet de schoolwet, het militarism is de wezen lijke reden van den val des ministeries: de libera len alleen willen heel België in een groot soldaten- kamp veranderen en daarom moeten zij weêr meester worden, en men zag wel dat men met ons ministerie allengs al verder van het verwezenlijken dezer ontwerpen verwijderd was. Een eersten slag moest er dus worden toege bracht; een tweede zal volgen, als 't maar mogelijk is, en men zal MM. Frére-Bara terugbrengen: zij, die reeds een ontwerp van alleman soldaat, in de Kamers hadden neergelegd, toen de kiezers hen wejoegen. De steen van het militarism was den burger van het hart gerold, en hij lag voor lang beneden aan den berg. De geuzerij begint hem nu weêr naar boven te werken, en middelerwijl ruimt men boven zooveel mogelijk de hinderpalen uit den weg. Eens zal er een vloek uit het kiezerkorps opgaan, als goed en bloed zal zijn opgeofferd; als al wat armen heeft in België, zal soldaat gemaakt zijn, en aan die ramp zal niemand ontsnappen. Zij, die nu de lafheid hadden voor de geuzerij te stemmen, zullen zelf het bloedigst gevoelen wat kanker zij zich zullen geslagen hebben. De schoolwet? Zijt ge dwaas, datwashet huichel- kraam, waarachter de liberalen zich verscholen. LOOPEN DE NIEUWS. Nu zien wij WIE de vijand der Katholieken is, en waarbij het komt dat de Schoolwet zoo flauw en zoo lletsch was! Van over 20 jaren heeft 't Land van Aelst geschreven dat 'tofficiéel Onderwijs ons in de wreedste klodden zou gebracht hebben. 75o Meesters en Meesteressen leverden de Staats normaalscholen alle jaren! en al dat Volk moest geplaatst worden! En dat schoon regiem zou moe ten blijven duren, volgens de liberale gazetten. Niet alleen leverden de Normaalscholen alle jaren 75o man, maar de zoons van Schoolopzichters die 16, 17 jaar waren, kregen een plaats, terwijl zij hun studiën voortdeden... Geen wonder dat al dat Volk roept: Vive le Geus! leve de wet van 1870! De wet van 1884 is een wet die gedeeltelijk recht geeft aan 't Volk dat de Staatslasten moet opbrengen! De macht van 't Volk wordt sterk, vermits de kiezing geheim is en dat wij tot een soort van algemeene stemming naderen; de macht van 't Volk wordt sterk en nooit zal 't Volk zijn ware Vrienden en Weldoeners vergeten. Als Brussel alleen mag de wet gt ven, dat Brussel dan alleen de contribu- tiën betaalt, dat Brussel dan alleen soldaten en gardeciviks levert! Maar'tis juist het tegenover-

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2