Misdaden, Kampen en Ongelukken. Overzicht. Sterfgevallen. De Kamer. De inkomende Rechten. De misdaad van Elouges. Zondag was M. Norbert Daquesne den avond gaan doorbrengen bij lijnen vriend M. Notaris Libiez te Eloagea. Ten half elf verlieten ze mal kaar. Wil ik, zei de Notaris, wil ik mijnen knecht meezenden? Och, niet noodig vriend, ik ben niet vervoerd; ten anderen, dees is voldoendel en hij toonde zijnen gaanstok. M. Dnquesne moest maar een half nurken gaan. Ten 3 ure was hij nog niet thais; en vermits hij geen aitblijver was, werd zijn vronw erg on gerust en zond den knecht met eenen gebaar naar Eloages. Halverwege, in de diepte van eenen weg, verre van alle woning, von den zij den ongelukkigen liggen, dood, den strotader afgesneden met eenen dolksteek; hij was ings achter aangerand, had zich verdedigd en dan nog eentn steek bekt men in den onderbuik. M. Daquesne was maar 52 jaar oud; veertien dag- n te voren was zijn hond door een onbekende gedood; men denkt op wraakDe gendarms hebben zekeren Charles Bataille aangehouden, een brouwerszoon uit Qnievrain, maar hij heeft zijn onschuld bewezen en is door 't Volk met een ovatie ontvangen.... Men weze toch voorzichtig in d'aanhoudingen. Moordpoging te Havré. Een verschrikkelijke misdaad werd Zondag avond te Havrè, bij Bergen, ge pleegd. Bet huis van den Pastoor staat te midde vd eenen hof, die in het ronde door muren omsloten is. Rond acht ure 's avonds werd er gebeld. De zuster van den Priester ging seffens over de binnenplaats en vraagde herhaalde malen: Wie is daar?» Daar niemand antwoordde, wilde zij terug in huis gaan. Eensklaps sprong een kerel van achter eenen hoop hout te voorschijn, wierp zich op haar eu bracht haar met een scherp werkluie een geweldigen slag op de linkerslaap toe. De ongelukkige liet een harden schreeuw hooren en zakte ineen. De eerw. H. pastoor schoot seffens toe; hij hoorde in de duisternis den laffen aanvaller vluchten. De wonde van het slachtoffer is breed en diep. Men denkt dat er twee plichtigen zijn; een. die in den hof was gedrongen en zich daar verborgen had, en een andere, die belde, om het slachtoffer buiten elokken. Diefstal was denkelijk de drijfveer dier ijselijke misdaad. Het parket van Bergen heeft zich naar Havré begeven en een onderzoek be- RAMPEN. Schrikkelijke ramp aan den Ouden God bij Ant werpen, drie kinderkes over den ijzerenweg gaan, verrast door 't convoi; een meisje dood op den slag; er was daar een blinde bar- reel, 't is te zeggen zonder buizekesman. Zondag is op Schelde t'Antwerpen, aan d'hoogte van Lillo een zeilbootje met 4 man in, door een stoomboot in den grond geboord: ziju verdronkenJan - Tan Bejlen, smid, Laurent Graeve, fakleur in bier en Guslaaf Jan- en de troepen samentrekken in Sici- nejn, wonende aan de dokken. De roeier Thys is gered en te Lillo i [£n Sard'm4 °m °P eeISte Semm Zee te Ste' Ottnrrtaltranhf To I uil* in rla Lncorn *st_l nirpnt 711,1 il rlo cnlil-i. 't Is op de hoofdstad van Soedan p V stad Khartoum dat de oogen der ganschc wcrcid :iu gevestigd zijn. De stad is verrac.^i> aan den Mahdi door egyptische pachas geleverd, en haar brave en heldhaftige verdediger, generaal Gordon is krijgsgevangen van den Madhi of wc! in ie worsteling gesneuveld. De onzekeihcid over zijn lot verwekt in Engeland eene onbes luijfelijke o- schudding; te Londen houdt men ministerraad op ministerraad, de telegraaf werkt onophoud ad tusschen het Foreign - office of ministerpaleis van Londen en het leger van generaal Wolseley die Gordon ging verlossen. Wat zal Wolseley nu uitzetten met zijn legerken van 6 duizend man, in 3 deelen ver uiteengespreid? Kononel Wilson is langs de woestijn tot bij Khartoum geraakt, maar hij is moeien vluchten voor de overmacht van den Madhi, en zijn stoombooten zijn tegen de steen rotsen verbrijzeld, en zijn 5oo mannen zitten op eilandje in den Nyl. Generaal Earbe vaart traag zaam den Nyl op met zijne vloot welke 3 duizend kemels langs den oever vergezellen, en het derde deel van 2 duizend man blijft blootgesteld in de brandende woestijn die naar Khartoum leidt. De tijding is gekomen dat Wilson met zijn man nen is gered en te Korti bij Wolseley geraakt. 9 Duizend soldaten schepen zaterdag aanstaande te Portmouth voor Souakim eene haven in de roode zee; uit Bombay vertrekken naar Egypte 3 regimenten voetvolk en een regiment ruiterij van Indische troepen. ITALIË gaat Engeland krachtdadig helpen; 12 duizend man worden gestuurd naar Souakim om met den Engelschman de rebellen te bevech ten en de lange kust der roode zee te bewaken. Voor zijn medehulp zal Italië vergoedingen krijgen op die kust en in de kom van den Hoogen Nyl, en ook begunstigd worden in zijn koloniale uit breiding op de oostelijke Kust van Afrika. Minister Mancini gaat een crediet vragen van uauwelijks is zij open, of de geuzen stormden de trappen op van 't Provinciaal Bestuur.... Onder 't oud Ministerie, zelfs aan de Katholieken van buitengewone bekwaamheid en aanbevolen door hooggeplaatste edele Heeren, Bara zegde vlakaf: '1 En kan, 't en zalnié zijn!.... Als politieke partij, we zijn toch zoo zwak! Onder hun Ministeriën, de katholieken hebben nooit voordeel en zelden hun recht. Er zijn nu waggons restaurants tusschen Biussel en Veurne. Tot Ostende is een walvisch ingebracht, gevangen in de Noordzee en heeit een lengte van 60 voet. Men zou zeggen: een schip zonder Masten dat in zee drijft. Dit monster is op het zeestrand bezweken en verkocht voor 15oo fr. De walvisch is niet goed om eten, maar levert veel olie en traan. Te Nicoleski, bij Moscou is een katoenspinnerij met 8ooo werklieden. Er wierd grof onrecht gepleegd tegen de werklieden, die in opstand gekomen zijn; er waren 2ooo soldaten noodig om dorde te handhaven. De Koningin van Oostenrijk gaat voor een maand naar Amster dam wonen; z'beeft in een hotel 30 kamers en bui ten de stad een schoon kasteel, al dat liaarherteken lust en belieft; maar 't geluk heeft weinig plaats vandoen. Tot hiertoe was er maar alleen zwavel te vinden op 't eiland Sicilië; nu schijnt het dat er in westelijk Siberië, groote zwavelbronnen ontdekt zijn. Men zegt dal er t'Aalst wijken zijn, die op de bedorvene peslholen van Antwerpen beginnen te trekken. Te Dublijn is overleden de Kardinaal-Aartsbisschop Mac Cabe; tot Oostende de Notaris Liebaert; te Gent is een jongeling die gelot had en erin was, subiet doodgevallen; insgelijks te Gent M. Tevels, meester kleermaker, Korte Meire, was dijnsdag ten 11 ure bezig met kleeren te snijden, als hij ineenzakte en was dood. T'Aalst is overleden in den jeugdigen ouder dom van 40 jaren aangebracht. Te Luik in de kasern St-Laurent,zijn al de solda ten van een bataljon linie ziek geweest, met krampen aan de maag en ander teekens van vergiftiging. Welke eetwaren mogen er nu weéral vervalscht zijnZaturdag avond te Gilly, de barreelen waren gesloten voor den trein die ging passeeren, als een juffer zoo onvoorzichtig was van langs onder door te kruipen, toen de trein voorbij sjoefde en de dochter omverwierp, 't Is zekere Clara May- anne. Een wonder geluk dat zij niet vermorzeld was. Te Gent in de Grasfabriek,een jongeling die moest gaan loten,sukkelde maan dag over een stuk lijnwaad, viel met d'band in 't wiel van een ge touw en het eerste lid van zijnen wijsvinger wierd afgedraaid. Zaterdag en zondag avond zijn te Gent verscheide personen in 't water geloopen. Zondag ten 9 ure 's morgendswas de schil der D. in d'Huivetterstraat te Gent bezig met werken aan'ne gevel. Een kar die voorbijrijdt doet de ladder vallen en den schilder op den grond stuiken. Hij ligt in 't hospitaal. 't Gaat zoo slecht te Parijs dat de C mpagnies van Tramway elke week 30,000 fr. mir oatfangen. De groot-Vikaris van Gibraltar is vermoord door ee nen beenhouwer die zinneloos was geworden! Te Parijs de bo- venraeid van Mevr. B... was gevraagd ten huwelijkdoor den bureel- bediende Candas, een gemeine vent; ze weigert; en wat is er ge beurd? Hij is komen bellen, maandag ten 5 ure; de bovenmeid opende; en hij heeft in haar wezen een Heter zwavelzuur gewor pen, zoodat de dochter voor dood in 't gasthuis ligt..Maakt, zelfs van verre,geen kennis met slechte krawatlen. DiEFTEN. Een behendige gauwdief heeft d'aader week te «Ir. -1 t«on -'"»J).0ft fp onff"* seld, met eenen va's.ben naam op le geven .Hij logeerde in 't Grand Hotel met eenjuweel van een dame De dief is zich in Parijs komen gevangen geven. Hij is uit Frankfort; maar de parruur van 20,000 fr. is weg; ik heb, zegt de dief, ik heb ze gegeven aan de dame, en haar naam of woonst zal ik niet zeggen, 't Is de Goud smid die mostaard zal eten. Langs Neerhasselt zijn zooveel die ven van konijnen en hinnen, dat de Borgerlijke Wacht moet uit gaan... Ze zullen wel in de keers vliegen, die dieven ze stelen niet uit nood, maar om te drinken en te brassen in de vuil spelon ken van 't ZedebederfTe St Antelinckx en Heldergem zijn ook veel hoenders en konijnen gestolen. T'Heldergem zegt men hoenders en te Neerhasselt hinnen. Dieven zijn halve moordenaars, en zonder het te weten geraken zij dikwijls voor hun leven in het Rasphuis. T'Herzele, donderdag avond v. d. w. terwijl "t volk aan 't eten was, zijn er dieven gedrongen bij J. B. Geerts, groen- gaert. Op de deur waren twee bonten grendels en van onder een openingske voor d'hoenders; z'hebben de twee leeren leentjes afge sneden, de grendels weggeschoven, zijn langs den gang ingekomen, hebben aldaar den hond weien te bedwingen, hebben een koffer opgepakt dat 429 fr. inhield en zijn vertrokken.Achter't huis heeft men 't kofferken teruggevonden; 't geld was er uit. Zondag avond,te Gent,in den schoenmakerswinkel op den hoek der Leikaai, de menschen waren uitgegaan, dieven hebbeneen glas uitgesneden, zijn in 't huis gebroken en hebben er de tooglade geruimd en ver der bun provisie van schoenen opgedaan SCHROKKER1J. Te Brussel rodeert 'ne chenapan, wel gekleed, met sleedsche manieren en die in d'huizen van Geestelijken gaat, als hij weet dat zij afwezig zijn. Hij vraagt pen en inkt; terwijl de meid weg is, neemt hij met een fransche tabiieteit, 't een en ander meé... De geleerde schelmen zijn de gevaarlijkste Te Brussel zijn 7 beurzesnijders tot boet en gevan g verwezen dijnsdag morgend zijn er in d'Hallen 3 gesnapt, op heeterdaad van diefte Snssen Willem F. en Marie B. De duitache meid Anna Kaiser, te Etterbeek zoo deerlijk verbrand door een petrollamp, is maandag id St- Jans hospitaal bezweken. De ramp op de Schelde t'Antwerpen is schrikkelbk geweest: Van de 4jonkheden die op 't zeilbootje zaten, rol den er 2 onmiddelijk in de diepte. Thys en Van Beylen konden zich van weerskanten aan bun bootje vastklampen, en bleven daar in de Schelde hangen, tot er hulp van Douaniers kw?"*; <1 och te laat voor Beylen; h bezweek korts nadien, te LIJ'o. BUITENLANDS. De moordenaar der dochter Alliaume zit te Parijs in 't gevang zoodanig geslagen, dat er geen woord uit te krijgen is. Te Barcelona in Spanje is een bende valsche munters aangehouden; men rekent dat er in Zwitserland 1500 anarchisten nestelen, meest boekbinders en kleermakers. In Pensylvanië, Amerika, is een petrolbron in brand geraakt; die bron leverde da gelijks 25,000 vaten olie; de vlammen verheffen zich lot een hoogte van 200 voet.D'anarchisten meinden zondag te Parijs Meeting te houden; daags te voren is g'heel en gansch 't Komiteit aangehou den. Er is te Parijs, in de roe Faubourg du Temple, een groot gebouw, waarin 129 huisgez nnen wonen. Te St Ouen bij Parijs is afgebrand de groote stokerij van d'heeren Duval en Cgnie; 500 duizend fr. schade. De Italiaansche driemaster Aguila, die naar Marseille vaarde met graan, is gezonken; 6 man der ekwipagie, dood!... Arme weduwen en weezen HOPMARKTEN. PARIJS, 11 febr. Het weer was deze week gunstiger voor het bierverbruik, en de brouwerijen bebben wat meer werk. In hop was de handel vrij levendig; de planters verkoopen gemakkelijktot vorige daling, ofschoon de prijzen thans lager zijn dan in het begin van het seizoen; in het jaar 1879 waren de prijzen even laag. In Duitschland ging de vorige week veel om, en werden 1200 balen verkocht, hetgeen veel is voor den tijd van hel jaarvooral goede kwal. genoot veelvraag; in Neuron 1 werden dit seizoen verkocht 121,000 balen; goede kwal. bedong 90 tot 110 nk., en prima 115 tot 150 mk. In Bourgogne was de handel weer zeer levendig. Wat is er toch van Gordon geworden? Volgens sommige berichten heeft hij zich verschansd in de Grieksche Kerk van Khartoum en weerstaat hij aan de Araben, maar 't is meer waarschijnlijk dat de held reeds gesneuveld is. ENGELAND. De dynamiters'j."Cunning- ham en Burton zijn maandag wederom versche nen voor de rechtbank, hunne vroegere verklarin gen zijn vol leugens; Cunningham is van New-York toegekomen op 20 December, en Burton den 24. De procureur eischt de doodstraf voor beiden als brandstichters en moordenaars; de uitspraak is verschoven tot maandag aanstaande. Op Burton heeft men ook een plan gevonden van West-Min ster Hall, en de aanwezigheid van die mannen ging altijd gepaard met de aanslagen door dyna miet. In de Vereenigde Staten, waar de hoofdzetel is der dynamieters, worden ze nu streng bewaakt, en op den Canada moeten ze niet peinzen om gunstig hun plannen te smeden. De bond der goeverne- mententot uitlevering der dynamieters en anarchis ten, door Rusland en Pruisen ontworpen, zal aan de kleine Staten gelijk België Holland en Zwit serland, worden opgedrongen; Frankrijk zal zich ook mogen schikken, en weigert Engelandv dan wordt net een afgrijslijk hol van alle slag van moordenaars- SPANJE De we^Vniar^krir.is. Ti» ~tc steden, te Seviiie, Barcelona enz. loopen er duizenue arbeider:; zonder werk, in de provincie Cafalaunië alleen zijn er wel40duizend. Het enkwest heeft bewezen dat er zeer vele dier werklieden bij de geheime genootschappen van anarchisten zijn ingelijfd; deze genootschappen hebben hunne dagbladeren en vergaderplaatsen; de hand der Internationale doet zich overal gevoelen. Na eene betooging te Madrid heeft het goever- nement besloten zooveel werk mogelijk aan die arbeiders te verschaffen, maar de krisis woedt overal, in Frankrijk gelijk in Amerika. Te Parijs ook heefi men sommige muiters en anarchisten vastgeklampt. In Frankrijk en Pruisen is er kwestie in de Parlementen,van de landbouw te beschermen met eene taks te heffen op de vreemde granen. De fransche minister en Bismarck verdedigen die be lasting. In België wordt de kwestie besproken in de sectiën der kamer. Laatste tijdingen over Gordon. Een telegram van Korti, waar Kolonel Wilson den 0 februari met zijne mannen is teruggekeerd, bericht dat twee Pachas de stad Khartoum verraderlijk den Madhi hebben overlererd den 26 januari. Een van hen deed de soldaten van 't garnizoen langs 't Noorden trekken om 'nen zoogezegden aanval van den Mahdi af te weren, terwijl de andere verrader een poort der stad deed openen, en de rebellen stroomden er binnen. Op bet gedruis kwam Gordon aan de deur van zijn paleis, maar hij werd oogenblikkelijk op den dorpel gepoDjardeerd. Men schrijft dat Italië den Engelschman gaat helpen met garnizoenen te leggen in Alexandria, Kaïro en andere steden, om ganBch het engelsch leger beschik baar te maken voor den oorlog in Soedan. Die garni zoenen zonden daarna dienen om Tripoli in te palmen zonder lawijt. De groote Saltan en de Khedif van Egypte protesteren zonder ophouden tegen de kuiperijen M. Franciscus VAN DER HAEGEN, OUD-PAUZELIJKE ZOUAAF. en een der braafste Ingezetenen van Aalstzijn lof wordt verkondigd door rijk en doorarm,en zijne goede hoedanigheden en deugden hoort men alom vermelden. Geboren te Meire en in den bloei zijner jeugd zijnde, wierd hij Vrijwilliger bij 't Pauzelijk Leger, om de Ga- ribaidisten en ander satellieten der Vrijmetselarij uit de Kerkelijke Staten te weéreD.De PanzelijkeZonaren! als deze naam vernoemd wordt, er gaat een trilling van eerbied door de wereld, en men denkt op Vrijheid, Dapperheid op deugdzame ManhaftigheidZouaaf Van der Haegen was aanwezig op de veldslagen van Mentana, Verola, Monte Rotonde en Monte-Libretti overal deed hij zijn plicht, heldhaftiglijk en op zijn borst prijkte weldra 't Eerekruis Fideï et Virtute. In 187o keerde hij naar zijn Vaderland terug en bleef de brave, gemoedelijke, liefdadige en dienstwillige ziel, welke men overal zoo hoog wist te schatten. T'Aalst was hij gevestigd; hij wierd er gekozen als Onder- Voorzitter der Zouaven-Societeitthans was hij ge trouwd, vader van 2 kinderen en aan 't hoofd eener groote bakkerij, aan de Zoutstraatpoort, toen de Dood hem is komen vinden. Veel oprechte droefheid is rond zijn lijk geweestde Begrafenis was aandoenlijk zijn doodkist was versierd met den edelen Zouavcn- teuue,door hem zoo eervol gedragen en met welken hij op dd slagve; ion voor Kerk en Recht, zoo dikwijls de ood badjrutrotscflnJ: ▼«ci volk wa.- aanwezig de L. E. II. Deken ging'met de menigte ten 01'eren de ond-Zocaven van Aalst en omliggende waren daar,den reuwkrep aan den arm; zij droegen breinen modegezel van 't Sterfhuis naar de Kerk, baden daar voor de rust zijner ziel, en 't is op hun schouders dat hij naarde gewijdderustplaats is gedragen.... 't Land van Aalst geelt een bijzondere melding aan den Overledene, we gens zijn edelmoedige zelfsopoffering als Zouaaf en om dat hij meer bezat daa goud en rijkdommen, de schat ten van braafheid en van edelhartigheidZijn gedachtenis zal in zegening blijven. onderzoeken en vernietigen, noemde h|j als rechter 'nen liberalen arrondissements-kommissaris, met ljjf en ziel aan 't liberaal ministerie verslaafd, en die zui vere en onpartijdige rechter moest de zaak alléén be slissen, met gesloten deuren, gansch in 't geheim, en Rolin, die heilige man, keu. natuurlijk de vernieti ging van de Mechelsche kiezing goed. Daar is niets in te beknibbelen, want al de liberelen zijn rechveerdige en oniaalbaro rechters. Maar Thonissen, die'nau liberaal bij de onderzoekers voegt, die is een monster van partijdigheid eno»recht. En met zulken dommen praat hopen onze liberale Kamerheeren het land te misleiden 1 Aan welken kant is de snoode en verachtslyke co- medie? Maar ze kost toch duur aan de arme Belgen. Mat zulkea Hauwen zeever is de gansche zitting van Dijns dag verspild, dito eene zitting die aan België zoo iets kost gelijk 4 duizend franken. Maar het liberaal recht en de politieke eerlijkheid zijn toch gered! Belgen, wees getroost 1 Woensdag is eindelijk de discussie begonnen over't budjet van 't inwendige, 't is te zeggen over de toe passing der schoolwet van 84. Minister Thonissen heeft in klare woorden de han delwijze van 't -goevernement uitgelegd met eene zachtheid en gematigdheid, die al de liberalen in hun hert moeten bewonderen, heeft hij de gematigde wet van 84 toegepast. Tot hiertoe zijn er 20 gemeenten die geene gemeen teschool moeten behouden. Waarom? omdat zij bijna of volstrekt ledig zijn. Veel andere gemeenten die in 't zelfde geval zijn,wachten naar de toelating. Op 8,652 Staatsonderwijzers zijn er 792 in beschik baarheid gesteld, met een hulpgeld van ten minBte duizend franken, en daarbij genieten zij nogalle soort van onderstand. Den 1 Januari waren er 5 duizend gemeentescholen in 't Land; men vraagt deafschaffing van 836 die reeds vervangen zijn door 1180 uitmuntende vrije scholen.. Waar is de val van 't onderwijs? Thonissen klaagt ook over de lamlendigheid van zekers inspecteurs die na 3 telegrams nog geen teeken van leven geven, en hij dreigt ze af te stellen, als 't noodig is. ZoohaaBt men aan eene staatssshool raakt, roepen al de liberalen in koor: Schandaal! schandaal! Maar in 't Limburgs alleen heeft men 30 scholen geslote» waar geen enkele leerling te vinden isEn op die836 scholen wier afschaffing men vraagt, zijn er 270 die geen 10 leerlingen tellen In zekere gemeente zijn er 4 onderwijzers voor 4 leerlingen 1 Waar is 't schandaal? Thonissen heeft aan 't einde beloofd de schoolwet Van 84 toe te passen volgens haren geest van Vrijheid en terugkeer tot de overleveringen van 't jaar 30. van Italië. LOOPENDE NIEUWS. 't Doet pijn aan 't hert en 't gruwelt als «en hoort zeggen dat een christelijk man haat draagt, dat hij zijn katholieke positie gebruikt om perso nen te benadeeligen tegen welke hij iets heeft. In 1883 heeft een liberale Brouwer in den Ge meenteraad van Ostende gezegd: Wij moeten die dansorgels beteugelen, wij Mogen dat walgelijk zedebederf niet laten voortwoekeren; misschien zullen wij nin bier verkoopen, maar d'openbare zedelijkheid zullen er veel bij winnen... Verbazend groot moeten de sommen zijn die in Aalst door 't jong werkende Volk aan de koten der Draaiorgel- derij worden gegeven. Indien al dit geld besteed wierd voor't onderhoud en 't welzijn der Familiën, welke rust, welke welvaart voor alle neeringdoende Ingezetenen! In Frankrijk zijn thans 392,000 drankhuizen; in 1870 beliep dit getal maar tot 300,000. Men zegde deze week dat Armand Peltzer in 't prison gestorven was. Van biechten of berechten zal er daar geen spraak zijn. Zulke helschescbavuitenzijn doodsvijanden van de biecht. Dees jaar zal er geen Kleine Oorlog zijn, zoo loopen toch de geruchten; en de schadevergoeding aan den Inspekteurder Burgerwacht is verminderd tot lo,ooofr. 't Is nog 10 keeren te veel! De liberalen spekuleeren gedurig op de grx j; t-id n lauwheid der katholieken.T'Antwerpen, een plaats van geneesheer voor den Landve uizarsdienst, Dijnsdag is opgevischt aan 't Moutmolengat, 't lijk van den grafmaker Van de Perre, die ook als Vrijwil liger den Paus had gediend en vier veldslagen bijge woond. Van de Perre had verdiensten en hoedanighe den; 't was een goed eD edelmoedig hert; in Italië had hij uitgemunt in 't oppassen der Choleralijders zijn gedrag was onberispelijk, behalve, waarom zouden wij het verzwijgen? behalve dat hij zich soms een weinig vergat in den drank... 't Is een les voor allen,om toch in geen slechte gewoonten te komen. Over een goei maand was hij zijn jaargeld in de stad gaan ontvangen, had hier en daar een glas bier gedronken, aan den klap geraakt, blijven zitten en zal 's avonds .ongelukkiglijk in 't water gevallen zijn, door een oprecht ongeluk. Van de Perre wordt vermeld, met een eer die aan zijn Gedachtenis enPamilie blijft, omdathij ookdeel maakte van de uitgelezene Jongelingen, die riepen gelijk wel eer de vrome Machabens: Sterven willen wij, liever dan de heilige zaken te zien schenden en krenken! RECHTBANKEN. 't Is de naaste week dat de drij passan ten van Michelbeke voor d'Assi- sen gaan komen, wegens gewel dige aanranding op den publie- ken weg. Deze week zaten op 'tBanksken te Gent devijfschuwo mannen, de vijf wreedaards van Hansbeke, die aldaar in den nacht van 14 october, pachter Moens van Mariakerke hebben vermoord, als hij uit d'hercerg naar zijn tante ging, alwaar hij op kermis was. 24 messteken had hij in zijn lijf; dezelfde 5 kerels zijn nog beschuldigd van denzelfden nacht 'ne ménsch aangerand te hebben, zekere Van den Abeele; na de moord op Moens, riepen zij hem in den donkeren: Wie is daar! Hij antwoordde: Dat gaat u niet aan!... Daarop wierd hij achtervolgd en zoo erg mishandeld, dat hij buiten kennis bleef liggen. Ook M. deKerkhove d'Ousselgem hebben zij in zijn rijtuig aangevallen. Na loochenen zij hun plicht en steken het, den eenen op den anderen. Een kandidaat-fakteor van de Post, zekere P. R.... is te Brussel tot 3 maand gevang ver oordeeld, om 400 dagbladen, omzendbrieven en doods- kaarten, welke hij moest uitdeeleD, vernietigd te heb ben. Awé, vroeg de President, awé??? M. ik aanzag die uitdeeling als nutteloos!!!... En de code-civiel wierd opengeslagen en zijn vonnis lag op hem. Te Soniën, met de Gemeentekiezing, is er een ka tholiek schandaal gebeurd, zoo ijselyk dat al't hair van de liberalen van Kamer en Land te berge rjjst! Beeldt u in,dat de liberalen zich verzetten tegen de zegepraal der katholieken te Soniën, en dat minister Thomssen, die bloedhond, een commissie heeft laten noemen om de klachten der geklopte genzen te onder zoeken. Die wreode commissie was samengesteld uit den vrederechter van Soniën, een katholiek man, eilaas 1 en van 2 provinciale leden, een katholiek en een libe raal. Dat is ongehoord volgens de schreeuwers der Ka mer, dat is eene eerlooze comedie Minister Rolin deed het beter. Toen hij over 2 ja ren den uitslag der gemeentekiezing van Mechelen, waar de Katholieken met 200 stemmen hadden ge wonnen, toen die scrupuleuze Rolin die kiesing deed Frankrijken Duitschland zijn met deze zaak be zig; in de twee Parlementen wordt het voor en het tegen tegen neerstig onderzocht. In de Fransche Kamer zijn er 49 sprekers over die kwestie, Er zijn er die zeggen dat de Eigenaars alleen en de groote boeren aan die rechten zullen winnendat men voor 't grootste getal moet zorgen,en ze raden aan, van landbouwkomiteiten en landbouwkredieten te stichten. Er wordt daarop geantwoord, dat, als de groote boeren lijden, hun werkvolk ook lijdt; dat sedert 1882 de prijzen der granen niet vol doende zijn, om d'onkosten tedekken.En van land bouwkrediet sprekende, wie zal willen leenen aan een Nijverheid die ten achteren gaat!.. In de Duit- sche Kamer zijn de Socialisten bijzonderlijk tegen de nieuweRechten. Ziehier hoe kanselier Bismarck een eerste maal heeft geantwoord t De vorige redenaar heeft gezegd, als wij de zweedsche konkurrencit uit Duitschland uitsluiten, ons dan het ?'vr/;n ;rhr-ho;;t ;n Holland en 8§j«tië konkjjrrenoie zal. aandoen. Do lieer atgeveerdigdë weet zeker niet dat die konkurrencie reeds lang bestaat. De boerenstand, in de omgeving van eeQ groot bosch, dat krachtig geëxploiteerd wordt, heeft het buitengewoon voordeel voor zijne peerden, vooral in den winter doch ook in den zomer in den werkeloozen tijd, volle bezigheid te vinden. De kleine hoeven bloeien slechts daar waar zij voor hun trekvee genoegzaam werk vinden, in den tijd wanneer zij het vee op den akker niet noodig hebben. Men moet dus niet beweeren dat de boschbezDtor alleen door het recht op het hout beschermd wordt. De bosch- bezitter is inderdaad met in staat, dieduizende werklieden, welke van de houtnijverheid leven, werk te bezorgen, als het hem niet mogelijk gemaakt wordt met de woudpro- dukten uit het buitenland te konkurreeren. Ik kom nu tot het recht op het graan en tot de beweering dat de vermeerdering van het invoerecht den prijs van het graan zal doen stijgen en tot maatschappelijke gevaren aan leiding geven. Toen zes jaar geleden de nieuwe toltarieven werden ingevoerd, deed men dezelfde voorzêggingen. Zij hebben zich niet verwezentlijkt; integendeel, het graan is thans goedkooper dan het ooit seden honderd jaar geweest is. Indien nu het invoerrecht verdrievoudigd wordt, zal dan de prijs stijgen? Zoo ja, dan zal het strekken ten veordeele van den landbouwer. Zoo nee*, dan zal het recht door het buitenland betaald worden, en waarom zou de minister van financiën van het duitsche rijk, de rechten niet aanne men, die het buitenland betaalt? (Zeer wel! rechts). Wij zullen er dus in alle geval voordeel bij hebben. Ik wil thans de beweering met weerleggen, dat de lage graanprijzen een land.gelukkig maken. Ik heb dat reeds herhaaldelijk gedaan; Ik wil nog enkel hierop uwe aandacht|roepen, dat volgens die beweering de Russen en de Rumehiërs, gezien de prij zen van het graan, gelukkiger zouden moeten zijn dan de Franschen en de Belgen! 't Is eene ongerijmdheid te beweeren, dat ons hoofddoel moet zijn, goedkoop graan te bekomen. Zijn de kleeren, de woning, enz. niet even onontbeerlijk aan den werkmam als brcod? (Zeer wel, rechts.) Wat helpt goedkoop brood bij eene oneindig dure klee ding? Indien alles tot den laagstmogelijken prijs gebracht werd, zou datzeer aangenaam zijn voor degenen, die geen belang hebben in onze nijverheid, doch het zou hun gaan zooals de kreeften, die koud in het water gezet worden, en wanneer het water warm wordt, zich zeer goed tè moede gevoelen; doch het einde is het ergste. (Gelach), DeDkt op de gevolgen, indien het u zoo gelukken mocht den prijs van het graan te verminderen. Door eene gelijke prijsvermindering zouden de nijverheidsvakken een hevi- gen slag ondergaan. Doch kals uu eene prijsvermindering; voor graan en brood een geluk is, waarom dan niet in de ijzerleder- glas nijverheid, enz. alles ook zoo laag mogelijk stellen? Zoo eenige nijverheid recht heeft op bescherming, is het toch, in onze grondwettelijke instelling waarin de meer derheid beslist, diegene waarvan de meerderheid afhangt: de landbouw. (Zeer wel! rechts). Er moet niet alleen gezorgd worden voor de werklieden maar ook voor de andere lieden, die op het land leven.' Het liedt zegt: Es ist kein Dörffein so klein, Ein Hammerschmied mus drinnen sein. (Gelach). Doch er isnietalleendesmid,maar ookde schrijnwerker de wagemaker, de kleermaker en schoenmaker ik wil vaa' do andere ambachtslieden niet spreken. De voorspoed v an allen hangt af van den voorspoed van den landbouw. De boer laat geen kleeren maken, als hij daartoe geen geld heeft. Als zijn overschot aan baar geld hem niet toelaat kaas bij het brood te voegen, laat hij den kaas weg; is ook de boter te koslelijk,dan laat bij ook de boterweg en eet droog brood. Dat heeft voor gevolg dat de ambachtsman slechts dan iets van hem verdient, als de boer gereed geld heeft. Heeft de boer noch boter noch kaas bij zijn brood, dan laat hij geen nieuw kleèrcn maken en zoo is de leus: Hat der Bauer Geld, Hats die ganze Welt, op alle klassen toepasselijk. Ik verlang dus enkel bescher ming voor de nijverheid, waarvan de meesten onzer mede? burgers afhangen. Gij hebt altijd zuiken buitengewonen -x! eerbied voor de meerderheid; waarom eerbiedigt gij ze dan I niet als er spraak is van den landbouw? Voor mij is dat onbegrijpelijk. Men beeft mij verweten f dat ik voor de majesteit des volks weinig achting had. Ik wil het woord majesteitlaten vallen, want yoor mij

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 2