Zondag 22 Februari 1885. 26*'" Jaargang Jlofslade naar itoBgolie^fjjS; GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. De Toestand. Pensioeu 1 [Waterwerken, De Vlamingen en de Walen. Een -week te Parijs, Spreekplaats, r> O BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoneen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAID ABONNEMENTS-PRIJS 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAN AELST AALST, ZATERDAG *21 FEBRUARI 1885. GEMENGDE BERICHTEN. Er zijn reel tcekens van vroege Lenie, welke in d'Almanakken begint den 20 Meert. Van Aschdag tot Beloken Paschen, is het den Besloten Tijd, aldus bepaald door't Concilie van Trente. Het oud en schoon kasteel van Lede is verdwenen, de boomen zijn uit gekapt en in de gebouwen gaat een Fabriek komen, 't Zijn Hollandsche Gereformeerde. In Holland raadt men de Roomsch-Katholieken aan,van in geen woordenwisseling te treden met de Protestanten het Geloof is een gave. Bidden, en door een deftig leven de voortreffelijkheid van onzen Godsdienst toonen. In 1868, zoo lezen wij in 't Leven van Kardinaal Dechamps, alsdan stapte te Mechelen van 't convoi een groote Personnagie uit 's Konings Hof, en hij begaf zich naar 't Aartsbisdom, en hij verzocht den Aartsbisschop van te willen zorgen dat de Katholie ken tegen het Budjet van Oorlog niet zouden stem men... Hij ontving daar een beleefde weigering.... Hieruit ziet men weêral aan wie wij die pijnlijke Bloedwet en dien zwaren Oorlogsbudjet te danken hebben. Graaf Merode de Westerloo, Onder- Voorzitter van 't Senaat, is gevaarlijk ziek. Maan dag is er bijna brand geweest te Brussel, in den theater waar de Koningin aanwezig was 't mensch was ten uiterste verschrikt. Ze spreken van d'Ar- rondissements-Commissarissen af te schaffen. Baardegem heeft Zondag zijnen Burgemeester op een treffende en schitterende wijze ingehaald. G'heel Aalst stond er in bewondering voor Hij regeere lang, tot bloei, vrede en welvaart van Baardegem. Vrede en Welvaart is 't zelfde, en er kan geen vrede zijn, waar de Borgerlijke Macht tegen de Geeste lijke Macht opkomt... Daarom, gelukkig de Paro chiën die gelijk Baardegem, eenen wijzen Katholie ken Burgemeester hebben. Goddank, onder dit opzicht mag de groote meerderheid der Vlaamsche Gemeenten zich geluk wenschen. Armand Pelt- zer sterft; zou hij geen veropenbaringen doen over zijn medeplichtigenP'over de geldschieters? Want er was daar een complot van een bende. Wij lezen in Dender en Schelde van Dendermonde, er was daar reeds een Patronagie voor de kinderen van 11 tot 14 jaar, en nu gaat er etn bijkomen voor de jon gelingen van 14 tot 17 jaar. In de steden bijzonder lijk heeft 't Jongelingsschep bescherming noodig. Heden wordt de passerelle van Aalst te Gent in aan besteding relegd. Den Dikken van Pamel is maandag in zijn bed dooJgevonden 33 jaar, 3oo kiles. Een lastig leven gehad; veel onkost aan zijn 1 Familie, groolen.last voor zijn eigenjwas 'beschaamd j over zijn buitengewone corouEncie, weigerde zich .'aten zien, alhoewel' hem dikwijls groote' SiVftiïhen geboden waren; kon in de rijtuigen van den ijzeren weg niet. Te Brussel den 7 Sept. een glazema ker der stad ziet dat een groep manifestanten van hunnen rijken standaard gaan beroofd worden; hij ziet dus een diefte; hij springt er tusschen om de manifestanten te helpen en wordt veroordeeld tot 3o fr. boet. De kiezings-kaart door M. Malou opgemaakt, heeft reeds 36oo koopers gevonden. 1879 tot 1884! laren van strijden en van lijden! Wat is er niet opgeofferd! Wat is er niet geleden door de katholieke Belgen! 1884 bracht ons den zege! Nooit is er zulke glans rijke overwinning geweest; de liberalen lagen ver pletterd en vermorzeld. Nu, zegde men, zullen ze wel weten hoe laat het is. 1885 moest een jaar van rijken oogst zijn. 1885! welke bittere teleurstelling! De wet van 1884, zoo uiterst gematigd, die zoo weinig gaf aan de katholieken, welnu, dal weinige bekomen zij nog niet! 't Is ongehoord in België, dat een wet met zulke meerderheid gestemd, niet wordt uitgevoerd. Men zou zeggen dat 't Ministerie de Gemeenten aanzet om te verzaken aan de rechten hun door de wet van 1884 gewaarborgd. Er zijn gemeenten, waar geen enkel handteeken is voor d'officiéele school en nog kan de Raad dezes afschaffing niet bekomen. De liberalen lachen met de katholieke Belgen. D'Inspekteurs blijven meester! De lasten en plagen, gelijk Athenées en Middel-- bare Scholen blijven bestaan. Blijft dit duren, er zal een groote moedeloosheid komen onder de katholieken. En wat gebeurt er te Brussel? Nooit waren er zooveel Feesten in d'hooge katho lieke wereld. Wij hooren niet, dat ze daar bijeenkomsten hou den, dringende bijeenkomst, om 't katholiek Vader land te redden, om volgens den wil van Kiezers en Volk, het onrecht te herstellen, de Vrijheden terug te geven.de Bloedwet te verzachten en de Belastingen merkelijk te verminderen. Maar wij hooren dat er nooit te Brussel zooveel Feesten zijn geweest; er wordt daar gezongen en ge- klongen, gedanst en gesprongen. In de jaren 90, als de koppen te Parijs afgeslagen wierden, als Robespeer en Marat daar heerschtten,te Coblentz waren eêlmans, waren katholieken bijeen geschaard, en de Geschiedenis leert ons dat, terwijl 't bloed stroomde, zij met den beker in d'hand en den voet ten dans geschoeid, in de plezieren en ver maken zwommen. De Logie regeert en is meester; de Logie doet ons nu meer kwaad dan onder haar Dwangbestuur; de Logie wil onder een katholiek Ministerie, doen ver stalen al wat zij 6 jaar lang tegen onze Rechten en Vrijheden en Belangen heeft gepleegd!...- Als er niet krachtig tegengewerkt wordt, als er geen verande ring komt in dezen lammen toestand, dan zullen de groote zegepralen van 1884 zonder duurzamen goe den uitslag zijn geweest... In 1883 ontstond in Bel gië een beweging om een Programma op temaken; veel hooggeplaatste Katholieken waren vijandig aan bet opmaken van een Programma; nu is hut eer et piic ?ar te toon er, L. 't Katholiek Bet■-* zender ren vast Programma kan geréd worden. Eenofficiéele Meester van Antwerpen heeft een Pensioen bekomen van 4200 fr.ll! En ze noemen dkt uithongering! 't Is te vreezen darde Walen wederom rapper zullen zijn dan de Vlamingen voor de Werken van openbaar nut... De Vlamingen laten zich wegzen den met een beeldeken. Er is geen geld Dat kan nu niet zijnl later! later! het ligt in studie!... En onder- tusschen, de Tijd vervoordert, 't Katholiek Ministe rie heeft er geweest en de Walen en de groote steden zijn weg met al de voordeelen.Wat heelt het Arrondissement Aalst genoten sedert 20 jaar,van al de millioenen der Openbare Werken NIETS. Wat heelt de Stad Aalst bekomen NIETS I Wij helpen al dit geld bijeenbrengen en wij zien het voor onzen neus weggaan... Onder een liberaal Ministerie worden wij stelselmatig achteruitgesteken; het is NU dat er moet gevraagd en gewerkt worden... Frank rijk gaat groote waterwerken uitvoeren; wij kunnen er ons profijt uit hebben, met den Doorsteek op Baasrode en de verbreeding en verdieping der Vaart tot aan Condé. Aldus zou de Dendervallei van over stroomingen bevrijd lijn, en men heelt een rechte gemakkelijke scheepvaart van Antwerpen, op Baas rode, Aalst, Ninove, Geeraardsbergen, Lessen, Ath, en met Condé door Frankrijk raar de Middelandsche Zee. De verbreeding en verdieping van die Vaart is het eenigste middel om Henegauw, Brabant en Vlaanderen van d'Overstroomingen te bevrijden. En hoeveel zou dit werk van algemeen Belang kosten Geen i5 miljoen franken... M. L. Gheeraerbts heeft die zaak opgeworpen in de Kiezers-Vergadering en nadien in den Gemeenteraad... Men hoopt dat het daarbij niet blijven aal Oost-Vlaanderen heeft recht van spreken en van vragen; nu is 't de tijd, en indien men een algemtene Vergadering vroeg #an Voorstaanders dier werken, de bijval zou groot sijn, cn niet lang zou men wachten de gesamentlijke po gingen met den besten uitslag bekroond te zien... De Ministers vragen niet beter dan gerust gelaten te worden; doch wie met recht vraagt en aanhoudt,ein digt met te bekomen hetgeen hij vraagt. ten minste zoo ver bet geweten is, want met hon- derde schelmstukken blijven er ongekend en onge straft; deze week heeft de Burgemeester van 't 6* arrondissement zich gezelfsmoord; de bediende van een koopman, rue Poissonnièr# is weggeloopen met 80,000 fr.; in de rue de l'Opera is gesto len voor 8 900,000 fr. Men spreekt van Ont vangers die hun eigen een inkomen bezorgen van 3 iï 400,000 fr. De CommuDard Jules Vallés is soUdairlijk begraven; 50,000 man veel roode vlag- geh in den Stoet; men riep met geestdrift: Leve de Commune Een fabrikant van gemaakte bloe men is aangehouden, ender beschuldiging van zijn vrouw vergiftigd te hebben, In de Rue de Cüchy heeft een jongeling zijn lief omvergeschoten; in de Rue du Meudon is 'ne vent gevonden met 2 won den aan zijn hoofd; te Bas-Meudon hebben twee echtgenoten hun buis in brand gectuken. Zekere EoiileM. noodigde een welhebbende jongeling nit, om met hen te komen eten;, men al en dronk tot iaat in den nacht; als de jongeling wilde beulen, ^J Land van Aalst f Achtbare Lezers - Uto Proces verloren Ja, achtbare Lezers,en de naaste week zal ons Vonnis in de gazet staan, een lang uitgebreid stuk jn de Fransche taal, als 't U blieft. En wat sijn de gevoelensLand van Aalst Aangenaam is het niet, de Deurwaarders te zien afkomen, tusschen Advokaten te moeteD loo- pen, voor Rechters te verschijnen en veroordeeld te worden; maar de Rechters zijn menschen gelijk wij; zij vonnissen maar voor den tijd...Wat moet het zijn, welken angst en vrees moet het hert beklemmen, van iemand die altijd lap èn vel èn geus is geweest, en die den Deurwaarder de Dood ziet afkomen,om hem voord'Opperste Vierschaar te brengen.Daarop hebben wij dikwijls gepeisd.met die dagen; geen wonder dat het afsterven der Goddeloozen zoo wreed en zoo akelig is... In Proces liggen is niet aangenaam,men schen; maar hebben wij aan den eenen kant, zwarte en valsche ondankbaarheid ontmoet, van wege per sonen die veel aan 't Land vin Aklst verschuldigd zijn,aan den anderen kant zijn ons ook menigvuldige blijken van ware oprechte Vriendschap toegekomen; waarlijk, wij wisten niet dat 't Land van Aelst zoo veel verkleefde Vriendschap in de wereld bezit!... De ondankbaarheid en de vijandschap zullen wij trach ten te vergeten,om alleenlijk van d'Ondersteuning en de Vriendschap een zoet en dankbaar aandenken te behouden. Land van Aalstgaat gij in appel niet? 't Verbond is in appel en sal waarschijnlijk veel min hebben. N....e....e....nachtbare Vrienden, Het Land van Aklst en gaat in appel niet,en als gij wilt, we zullen later breedvoeriger die zaak bespreken. Land van Aelst, de Carnaval t'Aalst Ja, Ulieden zult verder lezen hoe de zaken ge staan en gelegen zijn; er wordt schrikkelijk gewerkt om 't Zedebederf te verspreiden; 't is juist gelijk over 100 jaar,toen de groote FranscheRevolutie wierd be reid, door een schromelijk Zedebederf. Als de men schen bun uogen niet openen, er zullen grouwelijke schrikkelijkheden gebeuren. Er sijn toch schoon Feesten geweest. Land Ca- valkades, Concerts Cavalkades niet; wat de Concerts aangaat, zun- dag waren er 3, 't eerste door de Klein Soldaatjes, op Stads-Schouwburg, ten profijte van den Armen morgen ten H ure worden de broeden uitgedeeld Er teas veel volk geweest op Concert De zaal strijkende vol En heeft men schoon gespeeld Ten uiterste wel, 't kon moeielijk beter zijn; men ziet dat er order is in die school, want 't zijn dMr Vrijwillige Soldaatjes, en indien men een Leger van Vrijwilligers vormde, fce zoudt eens zien hoe de Troep zou gezien en gerespekteerd 'sJjn... Nu gaat alles daar met dwang en ruw geweld... Maar om voort te spreken over 't Concert Tier Soldaatjes er was een machtige en sterk geoéfende sympbonie, on der de Direktie van eenen Officier der school het Las Morts Vivants is met veel aanleg en genie op gevoerd; zang-en muziekstukken verraden ervaren Leermeesters en ieverige Leerlingen; er was ook een Vlaamsch stuksken r Nardje de Duivenmelker; we zijn immers in't hert van Vlaanderen en d'eer van ons Geslacht vraagt dat op elke Feest de klanken der •e schoon* Moederiau! gehoord worden jK3* «i-Wr-r»- d3! stukken in overvloed en ie Vlaamsche Mcrieksjhool levert een rijke geniale voorraad Ken Feest mag niet te lang duren; 5 h 3 aren is ruim genoeg de Soldaatjes hielden hun Volk van half zes tot na half tien, doch de vermoeienis ging weg en bij elk bleef een aangenaam geheugen, als men 't Chineesche Feest had opgevoerd. Waarlijk,een verrukkelijke en tooverachtige vertooning, onbetaalbaar en onbe schrijfbaar... M. de Commandanten heeren Officie ren, Proficiat en Dankbetuiging Denzelfden avond had er een groote Avondfeest plaats in den Kring De Vriendschap, door d'heeren Meesters der Zondagschool, en door de Weesjongens in bun Ge sticht. Maandag, een zee van Volk trok naar 't Col- legie voor de groote Muzikale en Tooneelkundige Avondfeest, welke volgens gewoonte, met den besten uitslag is bekroond en rond de 1000 franken aan den Armen zal leveren. Eer en dank aan de Gestichten, die gelijk 't Collegie van Aalst, aan alle klassen der Aalstersche Bevolking, onder stoffelijk en geestelijk opzicht, gewichtige diensten bewijzen... REIS VAN (China.) door den Eerto. Missionnaris Ev. JDc Boeck. 4 HoofdstukS. Napels Weèr in Zee. Port-Saïd. I Iet meeste getal der Napolitanen zien er dan nog uit, juist of zij sedert hun H. Doopsel nooit meer gewasschen zijn, ge kunt wel licht denken hoe proper!!! Buiten deze bijzonderheden, die precies den geestdrift van den bezoeker niet verwekken, buiten dat, vindt men in Napels kunststukken onder betrek van bouwkunde enbeeld- houwerij, die in zich aileen genomeneen bezoek waard zijn. Zoo onder andere, de hoofdkerk is alles wat schoon is: boven het hoofd altaar praalt er een groot en prachtig beeld der H. Maagd, die ieders oogen op zich trekt dfior zijnen luister, verders de kolonnen in granietsteen verwekken de algemeene bewondering. De Cathe- di. al is gebouwd op den vroegeren tempel van Apollo en Neptune, twee goden, die tijdens het heidendom zoo 't schijnt, in Napels stijf in eer waren, maar die door 't alvermogend Kruis overwonnen, nu zuchten onder den prachtigen en hoogen Christitempel. Wij zijn in die heidensche krocht van vroeger neergedaald, nu is zij in ou derkerk herschapen, men bewondert er vooreerst den vloer, gansch uit schoonen marberen steen vervaardigd, dan ziet men er het mar- beren beeld van zaliger Kardinaal Caraffa, een meesterstuk van M chel-Ange; 't is zoo wonder schoon uitgebijteld, dal men bij het ec 'rste zicht zou meenen voor een levendige mensch te staan; ver- dt rs treft men er nog verschillige schoonheden aan en vele reliquien van heiligen, die vroeger in Napels gemarteld zijn. Na dit belang rijk bezoek zijn wij nog in verschillige anderekerken geweest, waar wij nog vele kunststukken aantroffen, o. a. in de kerk der EE. PP. Dominicanen, geloof ik, vonden wij den alombekenden Christ au suaire(0. L. H.in het graf) een marberen beeld van Michel-Ange, voorstellende O. L. H. in doeken gewinteld en rustende inhetgraf; door den doek kan men al de trekken van het beeld erkennen, 't is oprecht wonder. Als wij nu zoo gedurende eenen zekeren tijd in Napels rondgedwaald hadden, was het omtrent 10 ure, dus meer dan tijd om op onzen boot te gaan denken; wij begaven ons terstond naar de have en 1/4 voor d*n elven kwamen wij op den Natal te rechte. Wij troffen er 2 nieuwe reisgezellen aan, die voor ons meer dan voor al de andere passagiers, belangrijk waren: eenen bisschop en eenen priester-missionnaris, Mgr de Courmont en M. Le Roy, die zich beiden naar Zanguebar (Afrika) begaven en met ons tot Aden op den Natal verbleven. Wij ontvingen met den zegen van Monseigneur weêral eene nieuwe verzekering voor het overige van de reis. Op het dak van den hoot gekomen deed Mr Le Roy, een doorgoede Missionnaris, ons den Vesuviusberg bemerken die juist achter den Natal ute zien was: zijne kruin was in eene dikke wolk gewenteld, die zich langzamerhand langsde wanden van den berg na ar den grond richtte; 't is een statige en hooge berg, spijtig maar dat hij soms van die ku ren heeft die de menschen van den omtrek zooveel onheilen bij brengen: op het oogenblik onzer aankomst aldaar, was hij rustig, alleen de rook en eenige roode asschen, die zich bij poozen uit den top wierpen, deden genoegzaam zien, dat er van onder iets anders was dan eenen ijskelder. Het wierd 11 ure en op een commande van den kapitein lichtte men het anker, de klok weêrgalmde nogmaals en wij waren weldra Napels uit het zicht verloren. In den namiddag was de zee tamelijk kalm, nogtans onze nieuwe reisgenoten moesten op hunne beurt met de plaag die ons eenige da gen te voren hare geschenken had aangeboden, kennis maken en ook hunnen tol aan de visschen betalendaarmeê mochten zij ook gerust zijn, zij waren verzekerd even als wij;en tot Aden toe wisten zij van niets meer. 's Anderdaags (20 Febr.) maakten wij kennis met een klein tem peest dat de bootheen enweér slingerde juist of het maar eene mos selschelp zou geweest zijn gevaar was er niet bij, maar bij pozen sloegen de baren met zulk een geweld op het schip aan, dat zij een groot gedeelte van het dek onderzettendit had natuurlijk voor ge volg van de onrust in verschillige magen tedoen komen; er wasbijna niemand boven meer te ziendeze maal ontsnapten wij alle drie, wij wierden hoegenaamd niets gewaar. In den namiddag zagen wij misschien voor de laatste maal Europa in de kusten van Siciliên.'s Nachts was er eene braak aan 't machien gekomen door het springen van eenen boutwij bleven gedurende drie ure stil, maar ik rustte zoo goed dat ik er hoegenaamd niets van wist en het slechts 's morgens na de H. Mis vernam. (21 Febr.) Nu lazen wij regelmatig alle dagen mis. Hoe aangenaam en ver rukkend is het niet van een scheppend woord, zijnen Goden Za ligmaker, te midden lei golvende baren in zijne handen te ontvan gen op die oogenbiikken is men onder den invloed van gevoelens die men onmogelijk niet zou kunnen uitdrukken, men smaakt het genot,maar het beschrijven wareniet mogelijk. Wij ontmoetten dien dag nog verschillige eilanden, bedekt met hooge bergen, wiens top pen onder eene dikke laag van sneeuw begraven lagen. 's Anderendaags (22 Febr.) bijna den ganschen dag bracht eene kleine ontstuimigheid hetschip in eenen dubbelen zin in beweging; wij hadden zooals men in 't fransch zegt de vereeniging van den roulis en den tangage slingering en stampen. De roulis brengt den boot in beweging van den linken naar den rechten kant van het schip en de tangage veroorzaakt eene waggeling van voren naar achter. Als men die twee bewegingen in de zee samen heeft, dan is het moeielijk om uit te houden, ook het meeste getal der pas sagiers lagen machteloos op hun bed uitgestrekt, wij kwamen er weêrom gelukkiglijk met eene kleine ontsteltenis in het hoofd af. Den 23 Februari, eenen zaterdag, om 7 ure 's morgends hield de Nalal i) weeral eens stil. en dezen keer was het Port-Said, eene Egyptische stad die wij voor oogen hadden. Monseigneur de Cour mont en M Roy kwamen ons ««ilnoodigen om een klein uitsta tv. ken tot binnen in de stad te maken. Dit voorstel wierd aanvaard en kort daarna bevonden wij ons in de woelige straten van Port-Saïd: Deze stad heeft zooveel kwartieren als dat er verschillige volkstam men in woonen, men vindt er Europeanen, Araben, Negers en Simalezen, alleen de Europeanen zijn wit, de overige zijn allemaal om te zwarter. Het Europeesch kwartier paalt aan de have, en behelst een aantal schoone en groote huizen, prachtige hotels en welvoorziene winkels. Daar men van op hetschip anders niets ziet als de Euro- peesche huizen, denkt men vooreest dan men zich voor eene dier rijkelijke steden van Europa bevindt, maar nauwelijks is men de eerste straat door,of men valt in de kwartieren van de Zwarten die alles buiten schoon zijn; bouwvallige en gebrekkelijke huizekens van hout gebouwd, van twee meters hoog en slechts 8 of 10 vier kante meter» oppervlakte met hunne kleine raamkens en eigenaar dige deurkens, gelijken zij eerder op verlatene stallen dan wel op verblijfplaatsen van menschen; nogtans't is daar dat het grootste getal der bewoners van Port-Sayd hunne dagen in slijten en zij vinden dat bijzonder schoon!! Goesting is koop,zei den boer, 't bij zonderste is dat zij tevreden zijn. Voor dat de zeeengte van Suez doorstoken was, bestond Port-Said niet, 't was gelijk al de omlig gende streken, eene woestijn en nu nog zijn de straten anders niets dan zandhoopen, buiten den schoonen hof of park van Lesseps, waar er weelderige planten bloeien, zou men te vergeefs een pijl ken groente in Port-Said zoeken. Daar Mgr gaarne een bezoek bracht aan de Zusters van den Goeden Herder, ontbrak ons den tijd om bij de Missionarissen dier streek eenen goeden dag te bren gen. Zij bezitten er een lief Kerksken dat te midden der brooze hutte kens van de Araben als een allerschoonste paleis voorkomt. In het gesticht der Zusters van den Goeden Herder gekomen, waren wij niet weinig benieuwd om kennis te maken met de weeskens en pensionnairs die aldaar onder de bestiering van die goede zusters eene uitgelezene Christelijke opvoeding krijgen. De Moeder noodigde ons dan ook uit, om het huis eens rond te gaan: hier waren er ook van alle wezens te vinden, zwarte, halve witte en witte; niets ontbrak er, velen van die kinderkens kwamen daar,nog heiden zijnde, de lessen der Zusters bijwonen en wierden zoo stillekens aan, Christen,verscheidene spraken er Fransch; spij tig maar dat ze geen Vlaamsch verstonden, toch, 't Vlaamsch is overal verspreid: in Port-Said, onder de Zusters bevonden er zich die van Brussel zijnde,Vlaamsch verstonden en spraken, zij waren gelukkig van hunne Moedertaal nog eens te hooren en wijvan ze zoover nog mogen te spreken. Maar de tijd, die nooit stil staat, kwam ons weêrom verwittigen dat de «NataJ weldra het anker zou gelicht hebben om zijnen weg te vorderen; wij verlieten dus die goede Zusters om tot onzen boot terug te keeren die op slag van 12 ure vertrok. Op eenige oogen biikken bevondep wij ons in de mond van het Kanaal van Suez dat slechts sedert weinige jaren is gemaakt; onze eerste Missiona rissen zijn die zeeengte nog per spoorweg overgetrokken. t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 1