Diefte van 46,000 Ir. - Aanhouding. Misdaden, Kampen en Ongelukken. Overzicht. De Vrienden die spreken. Letterkunde. Ja,'ten is geen klein bakte, 46,000 fr Jufvrouw Verhulst, van Brugge, moest d'ander week naar Brossel 46,000 fr. zenden to dien einde deed zij in de Bank 2 trekbrief]08 balen en zond ze naar Jufv. Mor tier. te Elsene bij Brussel; een dag gewachttwee dagen gewachter kwam geen bewijs van ontvangst; geschreven; jufv. Mortier antwoordde dat zij niets ontvangen had; en nogtans de trekbriefjes waren betaald cn de 46,000 fr. waren opgestreken... Aanstonds zijn de parketten van Brussel en Brugge beginnen te zoeken; ja, er was met vervalscht hand- teeken een diefte gepleegd; ze vinden dat een briefdrager van Brussel zekeren T..., sedeit zaturdag verdwenen was langs dien kant gezocht, gehoord dat hij zati.rdag laatst in de Neérlandsche Bank een groote som had uitgewisseld en daarmee opgestoken was. Aanstonds zijn de kentee- kens van dien onti uwen gast naar alle Statiën, Policie Bureelen en Gen darmeries gezonden en reals woensdag liep 't gerucht dat hij aangehou den was tot Antwerpen,op 't oogenblik dat hij naar een schip uitzag om in Amerika te geraken. De naam van den briefdrager is Alf. T...; sedert zaturdag verbleef hij te Antwerpen in een herberg der Spuistraat Hij gaf zich uit, als een gardevil van Brussel die de diefte moest opspeuren; hij maakte veel ver tier en de baas, dio nesten gewaar wierd, ging de Policie verwittigen. 2 Policieagenten in burgerskleeren, begaven zich dijnsdag avond naar de herberg en begonnen met den vent te klappen; hij zegde opnieuw dat hij gekomen was. om den fakteur te vinden; de 2 agenten maakten zich be kend, maar hij wilde niet méégaan en bleef haperen tot 1 ure 's nachts; dan ging hij meè naar buiten, doch scheen bedronken en wilde de vlucht nemen. Maar seffens wierd bij bij de kraag gepakt. Ondervraagd zijnde, op 't policiebureel, loochende hij alles; men door zocht zijn zakken; hij had 7000 fr. Awé? wierd hem gevraagd. Die 7000 fr., zegde hij, komen voort van 2 gechargeerde brieven die ik heb ingepalmd, maar de 46,000 fr. heb ik niet; deze zaak kan mij niet ten laste gelegd worden ANTWERPEN. T'Antwerpen is aangehouden een kantoorklerk van den stoommeelmolen T. en Cgnie oit Roermond, alwaar hij beschul digd wo*dt van geld-verduisteringen, ten nadeele van zijn meester. Zaturdag achternoen, rond 5 ure, werkte de genaamde J. B. Schinck, oud IS jaar, geboren te Santvliet, hij werkte t'Antwerpen aan 't nieuw I Woeste raochtjzijne heerlijke rede eindigen met deze schoone woorden: Wij, Katholieken, wij vertegenwoordigen de ge meentevrijheid, de wenschen der huisgezinnen. Zulke politiek hebben wij in Juni gehuldigd en hebben de Kiezers van Verviers, na die van Philip- pevilleen Antwerpen bekrachtigd. Zij bewijst dat het vaderlandslievend gevoelen der Natie met ons is. De Engelsche gazetten zeggen eenparig dat de ministers wagen van Gladstone waggelt en kraakt en op zulk 'nen hobbeligen weg voortrijdt, dat hij alle oogenblikken riskeert om te slaan en al de ministers in 't stof te smijten. Gladstone weet niet wat doen met Egypte en Soc.Jau, en 't is niet te verwonderen, want in zijn meerderheid der Kamer hebt ge Radikalen die de onmiddellijke ontruiming j van Egypte eischen, en van den anderen kant nog al liberalen die de in bezitneming van dit land vergen. Tusschen die twee partijen kan en mag Gladstone niet kiezen; hij moet tusschen twee waterkens varen en een duistere en dubbelzinnige politiek volgen, diejjniemand te vrede stelt in Engeland. De Kamer der Lords heeft tegen die politiek een blaam gestemd met eene overgroote meer derheid, en in de Lagere Kamer heeft het op 600 leden,maar 16 stemmen geschild ofGladstonewerd er ook geblameerd en over boord geworpen. Het Engelsch ministerie lijdt dus aan een kwij nende ziekte. 0I, Minister Granville heeft in 't Parlement ver- Museum. Men moest daar een mijn doen ontploffen; een der steenen trof j klaard dat Bismarck en al zijn gazetten zoo bitsig hem aan tijn hoofd en bij viel mor.dood; nogta™ .torn) hij op meters Engelschman, omdat deze hel voorstel afstand van de mijn. Zaturdag avond ten half negen, zijn er 4 dieven I v b gekomen in 't huis van M. Debaeremaeker, major bij d'Artillerie, Schuil- i yan den Kanselier heeft geweigerd, te weten Egypte straat N° 1; de dieven waren volop aan 't stelen, toen zij verrast wierden f in te palmen op voorwaarde van de Koloniale po- door den knecht. De knecht had den degen zijns meesters in handen en koppelen schurken; een hevig gevecht had plaats, maar viel op de rrD 't veld bleef aan den knecht, want de dievon moesten het hazenpad kie zen, hun geroofd goed in brand latende. De punt van den degen was met bloed bedekt, zoodat verscheide steken raak geweest waren. TONGEREN. Een wreede moord werd maandag avond te Mechelen-bij-Lanaken gepleegd. Zes kerels hebben den genaamde T.. varkenskoopman, aangevallen en bij middel van messteken gedood. Het parket van Tongeren heelt zich ter plaats begeien. Vijf der aanvallers werden aangehouden, de zesde is er in gelukt te ontsnappen. Eene zeldzame gebeurtenis heeft een gemeente in opschud ding gebracht. De jonge dochter Elisabeth Lieben, naaister van beroep, uit het gehucht Gelieren, te Genck, was woensdag laatst leden te Sutendaal aan 't werk geweest. Na afloop van genoemden dag, begaf zij zich huiswaarts; haar weg was door bosscnen en struikgewassen omgeven; eensklaps hoorde zij geruchten zag tezelf dertijd eenen gemaskerden persoon verschijnen; het jeugdig meisje nam in allerijl de vlucht. Niettegenstaande geeDe vervolging plaats had, heeft het gebeurde haar zoodanig verschrikt,dal zij twee dagen later is overleden. GENT. Erge gevallen, vrijdag op de Beestenmarkt: Een varken vluchtte en liep tusschen de poolen van een koe; de koe verschrikte, wilde over de balie springen en wierp aldus den boerenknecht bteurte- wagen van Oostakker omver, welken met inwendige wonden in 't (jast- huis ligt. Zaturdag nacht is er gestolen bij M. De Baere Fievé; kl. Dok, zegge ingebroken langs de kelderkeuken engestolen veel zilverwerk een marmeren ponduul, stuk lijnwaad, pakken katoen, banddoeken en 3 fr. van de meid. Zondag is ingevallen 't magazijn van M. Thompson en Cgnio op den Dok. De schade is groot en een oud wijveken van 81 jaar, Mieken Matthys, wonende in de LaDd van Maasstraat, is in de Ynjscherij verdronken. In den nacht yau zaterdag tot zondag is in de U'ie^r.vAt op verreneide niaatsen gestolen, bij bargcrsmenschej^. B^n dronkaard, die rondging voor stomdooven, ia aangenouuwj. - turdag i* in de Gantoise een werkman erg verminkt; bij was besigmet dopoba te kuischen; 't maehien bep on eensklaps te draaien en de man wierd deerlijk verminkt: een geweldige slag boven 't hert, kneuzingen in 't aangezicht en zijn linker arm boven d'band gebroken. BRUSSEL. Gaat het ooit anders? In een kroeg ofte kaveet te Brus 8el heeft de Policie een jongen bureelbediende aangehouden, die schrift- vervalsching en schrokkerie gepleegd had, om aan geld te geraken. Hij zit nu achter de traliën. De stukken wijn te S. P. Jette gestolen, zijn den helft weergevonden in een magazijn van Brussel. Attentie te Brussel, opgepast! Er zijn daar kerels van geuzen-oorsprong eu cajevans der slechte ka- veeten, die aan de statie de reizigers afwachten, dezelve in naburige herbergen lokken en aldaar pluimen..,. Die naar Brussel gaat, dat bij informeere naar goede herbergen en naar eerlijke hotels].. Want, die on voorzichtig is, baalt er schade en schande van! Valsche Munters te Brussel. Zaturdag avond ten 10 ure, een hotel baas van den Boulvard d'An Ier- lecht komt in 't Policiebureel van Cureghom declareeren, dat twee venten hem betaald hebben met valsche stukken van 2 fr., de vigie van Leopold deux, en 't iaar 1865.De Policie schoof or achteren denzelfden avond had eij reeds bij den schabernak op den steenweg van Bergen zekeren C....; hfj kwam uit 'no wii kei en had er ook valsch geld uitge geven; zijn kameraad nam de vlucht, dcch wierd ook in een herberg van de Liverpoolstraat aangehouden, 't Was zekeren L. reeds gemar keerd als dief; zij hadden nog valsch geld in hun bezit. WEST-VLAANDEREN. Onlangs was er een peerd gestolen te Ko men, een peerd van 1000 franken. De dief is ontdekt te Ieperen en 't peerd zal aan zijnen eigenaar terug gegeven worden. Te St Jooris bij Bloemendaal, wa3 een zwart en w 11 gespekerde koe gestolen, ten nadeele van de weduwe Pieter De Loof De Policie en Gendarme van Beernem zijn er achter gestoven en hebben 't gestolen goed ontdekt in een herberg aan de Statie gehucht Steenbrugge. De dief is zekeren Jan Van Asscbe oud 25 jaar en zit in arrestatie te Brugge. Rond Dixmude nestelt een bende kerkd.even, en z'hebben reeds verscheide gewichtige dieftens be dreven Een gazet der Sccialisten sprak onlangs spotachtig van zulke dieften, willende bedieden dat het geen groot erg is, kerken en kapellen te bestelen —Zondag, inde statie te Torhout, een bediende wilde op den rijdenden trein, viel onder de wielen en wierd verpletterd. In zelfde statie zijn twee goederen-wagons in splinters gereden. In dito stad heeft een schoenmaker zondag een getrouwde vrouw willen dood schieten; d'historie van ongeregeld leven en van geneverke-lief. BRUGGE. Mej. V.... is bestolen van 46,000 fr. De Parketten van Brussel en Brugge zoeken de p.ichtigen op. Juffer V. had voor de bank van Brussel twee stukken gemaakt voor 46,000 fr. en dit geld is door een derde persoon met een valsch handteeken ontvangen. NEDERBRAKEL. Wat wordt er tegenwoordig veel gesproken van stalen. Langs de gemeenten Nederbrakel, Opbrakel, Everbeke en elders is men reeds niet meer verbaasd als men hoort zeggen dat een dertigtal hennen gestolen zijn. Overeenigcweken warden de bennen gestolen, een zestiental en een haan, van J. Ghyselinck te Opbrakel. d. w. zijn dieven ingedrongen in de stalling van Ev. F. te Everbeke, de dieven hebben het hazenpad genomen als zij reeds meester van zestien hennen en eenen haan waren. Op dezelfde gemeente bij M. Van de Sande, hebben de ia- aards Degen en vijftig hennen medegenomen. Een oud Kensch verbrand. Te Dour, rue Plantis, den 24slen dezer ten 11 ure 's avonds, do we- duwe Saussez, 60 jaar oud, willende uit haar kamer naar lieden ko men om d'uur te zien, wat is er gebeurd? Zij had een petrollamp in d'band, ze mietert, ze valt, haar kleederen schieten in braad haar kinderen schieten wakker, komen toegeloopen, helpen hun moeder, maar eilaas 1 't was te laat en d'arme sloor sterft in hun armen. litiek van Bismarck te begunstigen. Bismarck antwoordt in den Reichstag dat de woorden van Granville niet waar rijn, dat hij den raad niet heeft gegeven van Egypte te pakken; in tegendeel dat hij, geraadpleegd zijnde, aan 't en gelsch goevernement heeft laten weten dat het geenen vasten voet kan nemen in Egypte zonder overeenkomst met den Sultan diesusurein is; ove rigens dat Duitscbland de bezitneming van Enge land niet zou tegengewerkt hebben^ Gelijk men ziet, heeft de slimme diplomaat in bedekte woor den Engeland opgehitst om Egypte te behouden tegen zekere voordeelen voor zich zeiven. Oorlog met China. Admiraal Courbet sluit de?moodingen van rivieren af en blokkeert Chi- necsche havens; de invoer van rijst is er verboden. In Tonkijn trekt generaal Brière op, naar de stad Tuyen-Quan waar 't fransch garnizoen een woedenden aanval van Chinezen heeft afgeweerd. De Fransche gaan wel vooruit. RUSLAND gaat in Afghanistan botsen tegen de voorposten der Engelschen. In 't Parlement van Engeland is er gevraagd of dit een Casus belli zou zijn, en de minister heeft tijd gevraagd om 't antwoord te overleggen. DUITSCHLAND. Bismarck vraagt dat men hel duitsche Volk raadplege over zijne Kolonvde po litiek. *1 i' nieuwe Kieringen- .«'J toont zich zeer misnoegd omdat Lort! Gr-...- n J viiie vertrouwelijke onderhandelingen ib't engelsch Parlement heeft uitgebracht. In t vervolg, zegt zijn Gazet, zullen twee Staatsmannen niet meer vertrouwelijk kunnen klappen, en de verklaringen van 't blouw boek van Gladstone worden won derlijk en betreurenswaardig genoemd. Zijdelings is Engeland ook verwittigd dat het in Egypte niet meer zal mogen handelen volgens goedkeuren, maar zich te schikken heeft naar den billijken eisch der Mogendheden. ZWITSERLAND. Een klopjacht op anarchis ten heeft te Bern plaats gehad. Die gasten wilden het federaal Paleis vernielen en de stad in brand steken. Een dertigtal zijnreedsaangehouden, meest duitsche werklieden. ROME. Op 2 Maart, verjaardag zijner kroning, heeft Z. II. de Paus eene merkweerdige rede voor de Kardinalen uitgesproken. Hetgeen ons bedroeft, zeide Leo XIII, is vele kroninkrijken en natiën te zien de Kerk miskennen, bare heilige inzichten lasteren, hare vreedzame zending bevechten, hare heilzaamste instelligen vernielen en hare weldaden verwerpen, terwijl men voornamelijk van de Kerk de redding der maatschappij moet afwachten. De Paus voegt erbij: De maat mijner droefheden vervuld door den toestand in welken men te Rome het Pausdom stelt, toestand die alle dagen pijnlij ker en wreeder wordt! Zij die beweren dat de Paus zich kan vergenoe gen met den huidigen toestand, voegen bij 't on recht de spotternij en den schimp; want 't is een klaarblijkend feit, dat wij in den legeuwoordigen toestand van eene vreemde Macht afhangen die op elk oogenblik, als zij 't wil, hare vijaud&bap op ons kan doen wegen. Welke waarborg hebben wij nog dat het Vatikaan zal geëerbiedigd worden? En daarenboven, waar is de vrijheid van den Paus in het besturen de Katholieke Kerk Z. H. heeft daarna wel bewijzen aangebracht, de inpalming van de goederen der Voortplanting, de Ketterij die men te Rome bevoordeeligt. Zulk een toestand, heeft de Paus bijgevoegd, zal nooit aanvaard worden, noch door Ons noch door onze Opvolgers. van dit Volksblad schreven ;n luineerstenumm. ton bewijze van hunnen Vrijheidszin: I»« liberale Fabrikanten moeten dit blad aan hun werklieden doen lezen!!!... Juist gelijk 't Verbond schreef onder de regcering van Pieter Van Hum- beeck: Alle officiéele Meesters moeten ons blad lezen en verspreiden.... Wat nu de kwestie der Granen aangaat, indien de Landbouw meer opbracht, zou alles zijn voor de Grondeigenaars? Neen, de pachten moeten toch eerst vooraf betaald worden, en is er iets over. 't gaat naar do stad, bij den kleergcedwinkel, bij den smid. bij den meubelmaker enzooveorts; en alzoo leeft iedereen bij den Bloei des Land- bcuws.Wij doen aan de liberaleGrondeigenaars.Ambachts mans en Winkeliers bemerken, hoe hun belangen door de liberale drukpers voorgestaan worden.... - Nu van ander zaken gesproken, die tot eer en luister der stad verstrekken. 'T CONCERT VAN ZONDAG, door de Koormaatchaupij St Cecilia, gevestigd inden Meiboom, 't Concert op do Groote Zaal van 't Stadhuis ten profijte der Noodlijdende Medeburgers; zeggen wij zonuer aarzelen, dat dit Concert een verheven Muzikaal Feest is geweest, hetwelk op den grond der edele Kunst, veel acht bare Familiën van beide gezindheid had vergaderd. En niemand, of hij sprak lof en dank aan inrichting zoowel als aan uitvoering; en deugd deed het aan vele harten en tot eer der stad mag het bekend gemaakt worden, dat in een zwierige en krachtige koor, de Vlaamsche Zang ter Feestzale werd iDgevoerd.Üc wecrdighcid van onzen VlaamscheStem eischt toch dal wij onze schoone Moedertaal erkennen, en de Vlaamsche Muziekschool met meesters als Pieter Benoit, Tinei. Wambach enz. heeft in dezen tijd oorspronkelijke Meesterstukken geleverd, welke zelfs in vreemde Landen op groote theaters zijn uitgevoerd; ja, men zou zeggen dat de Vlaamsche Muziekschool naar den roem streeft, door de Vlaamsche Schilderschool in de 16* en 17® eeuw behaald... Eere bijzonderlijk wien eere toekomt: 't Concert stond onder de ervarene direktie van M. De Mol, Zangmeester der St Martenskerk; met gehoegen heelt men de uitmuntende Zangeres M'"® E. D. L. gehoord, de achtbare Stadsgenote op welkers bewonderonsweerdig talent men immer mag rekenen,als er een goed werk te verrichten is;M.Ch.Roels, organist en professor inSt'Barbara te Gent, heeft bewijzen gegeven van talent en groote ervarenheid op 't harmonium, en in M. Emiel Scheehlinck, die verscheide stukken van groote meesters op de piano terug gaf en de begeleiding hield, gansch 't Concert door, in dien jeugdigen Muziek minnaar mogen wij iemand begroeten, die gewis een Be- roemdheidzal worden, als God hemgezondheid enkrachten bewaart, hetgene hem algemeen wordt toegewenscht Na een bijzondere melding aan de Solisten in het grootsch gewrocht Quentin Durward van Gevaert, 3(leakt. en wel namelijk aan M. J. G. die ook uitmuntte in les Stances a la Charite. aan M. E. L- en M. E. V. L). B., na deze heeren in 't hijzonder den publieken dank overgebracht te hebben, mogen wij St Cecilia volmondig geluk wenschen met haar uitgelezen Concert, hetwelk een verheerlijking is geweest der Schoone Muziekkunst en een ruime som zal opgebracht hebben voor den Armen, die het in dezen tijd bijzonder noodig heeft. Bemerken wij ook dat dit Feest, ten 6 ure begonnen, rond half negen was geëindigd. Feesten die 4, 5 uren duren, worden lastig en afmattend, en hierin heeft St Cecilia een voorbeeld gegeven, dat verdient nagevolgd te worden. Men aeldt uit Weenen dat de diereutemmer Seeth zondag door zijne wilde diereu is verscheurd geworden, terwijl hij bezig was met eene vertooning te geven indencirk Renz. Men heelt niets anders uit de kooi kunnen halen dan eenige misvormde licbaams- deelen. Twee jaren geleden gaf Seeth vertooningen te Brussel in den Cirque Royal, bestuurd door de heeren Priamien Pierantoni, waar van laatstgenoemde zich thans met eenen cirk te Gent bevindt. Hij trad alsdan in de leeuwenkooi, vergezeld van eenen grooten haze windhond. Seeth, die zoo ongelukkig 1 zijn einde gekomen is, was nog geen vijfentwintig jaren oud Aalst.® BESCHAVING! roept een zeker soort libe- ralen van de stad, en ze geven aan 'tVolk boeken, romans uit Holland van 't grofste zedebederf; vaders en Moeders, ziit voorzichtig! ge weet somtijds niet hoe t ongeluk in uw huis komt! W'hebben de titels dier boeken aangewezen en we zijn zeker dat in geen enkele ordentelijke liberale Familie, de Dienstboden zulke boeken zouden mogen lezen! VOORUITGANG, roepen de libera len in hun zoogezegd Volksblad, en wat doen zij in dit blad ter gelegenheid van de inkomende rechten op de granen? w at doen ze? Uitvallen tegen kasteelheeren en grondeige naars; de kasteelheeren en grondeigenaars in den haat van t werkende Volk brengen; juist alsof men de levensmidde- lenzou belasten, uitsluitelijk in't voordeel der kasteelheeren en der grondeigenaars.... Maarde rijkdommen zijn verdeeld tusschen iberaal en tusschen katholiek; en is bet noodig hier ook dat vuur van baat op te hitsen? Moet 't Volk hier ook roepen gelijk te Parijs, gelijk te Brussel, gelijk te Gent t liberaal werkvolk begint te roepen: Noch God, noch Meester! dood aan rijken en aan burgers!.... Js 'i niet ellen- I dig. dat men in deze hoogst gewichtige zaak der inko mende rechten geen andere rede heeft dan te roepen- is alleenelijk voor de Grondeigenaars!.... En d'opstelders I Nota bene: Vergeten mogen wij toch niet, een bijzondere eervolle melding te maken van M. De Winter van Antwer pen, denken wij, die als fluitist de geestdriftigste toejui chingen verwierf. Slinus. Dag, Vriend Nellis, en hoe is 't? Nellis. Goed, navenant tijd en omstandigheden; 'ne mensch moet zijn kruis hebben, Stinus! Maar, in ons Land nestelen tegenwoordig afgrijselijke filcns van deugenieten.... En wat nieuws in de wijde wereld? Stinus. Wat nieuws? Z'hebben daar onzen Koning Vorst van den Congo geproclameerd! Nellis. Och, heeft hij nog niet genoeg met zijn eigen erf? 't Gaat hier perbliksem, al schrab genoeg, en om wildemans en vuil breabattis te vinden,moet hy uit zijn Brussel niet gaan! Congo! Congo! wat górt ons Congo Stinus. Als 't maar geen tweede Mexiko wordt, Nellis; en als dat geen gelegenheid wordt om ons leger nog te verzwaren en een vloot van zeeschepen te doen maken, op de kosten van u en van mij! Nellis. 't Is te verhopen, Vriend, dat de Kamers goed uit hun twee oogen zullen zien! En wat zegt ge van 't Land van Aalst? St inns. Van die condamnatie! Nellis. Ja. g'heei den eerster kant stond er vol van w«r nar''--ftYinst naar mijn dochter beeft hei <jUa uitgciegi.in eert Slak betoeivtiini door oën-iCOaing, i Stinus. 't Land 'ueei't nogtans altijd goeden raad gegeven aan Zijr. Majesteit! Nellis. Och, Stinus, wat wilt gij hebben? de grro- ten willen gevleid worden; de condamnatie liep dus, omdat 't Land van in 1875 en vroeger op de Policie en op den Commissair geschreven had. Stinus. Awé? en verder JNellis. Daarom moet 't Land aan den Commissair 3500 fr. geven, en 500 fr. om 't vonnis in de gazetten te zetten, plus de kosten! Stinus. Nellis, 't is erg! 't is grof; 't is wreed! Maar daarom zal 't Land van Aalst ons genegenheid niet verliezen. Nellis. Ter contrarie! die ons verdedigt, verdient ons dankbaarheid; en al wie d'artikels opvolgt, moet bekennen dat 't Land zijn persoonlijk belang daar laat, om 't algemeen belang te verdedigen. Wat vraagt 't Land? Een rechtzinnige en krachtdadige politiek? Stinus. En is dat 't belang van ons Vaderland niet? Nellis. 't Land van Aalst bestrijdt de Bloedwet. Stinus. En is de Bloedwet deflsjch niet.de flawijn die ons bloed uitzuigt! Nellis. 't Land van Aalst bestrijdt van over 20 jaar de moeialerij van den Staat in de gemeente- arm en kerkbesturen. Slirnis. En is 't geen schande dat de mannen van Brussel, zooveel deftige heeren bestuurders behandelen alsof ze met slechte inzichten bezield waren? Nellis. 't Land bevecht 't Volksbederf! Slinus En wat is 't Volksbederf, dan de kanker der Familiën en d'oorzaak van algemeene treuring en verval. Nellis. 't Land van Aalst vraagt den PoU. Stinus. En zonder den Poll, zijn wij oprecht kie zers? De Poll, isdatde weerdigheidniet in de kiezingen, en 't middel om den wil der Kiezers te doen uitvoeren?. Nellis. 'tLand van Aalst vraagt overal een eerl.jk, werkzaam en spaarzaam bestuur. Stinus. En is dat te veel gevraagd? Hoort, Vriend, indien men den raad van 't Land had gevolgd, wij zou den nu in znlke droeve labirenten niet zitten. aan te trekken, want 't Volk is niet ondankbaar! Slinus. Ja, alzoo spreken! 'tis ver van lachen, zei 't beggijntje en 'tgrees dat haar kaken niet opdroog den. Nellis. Maar tusschen een en twee, wij lijder en 't Vaderland gaat k. n en als onze Souverein a/.oo niet spreekt, vermits de Grondwet zegt: Alle m oht komt uit 't Tolk! Slinus. Ja, dat is zelfs artikel éen! Nellis. Vermits de Souverein ons niet wil redii-.-n, de Gekozenen van 't Volk zouden er met de gr.> >te schaar moeten doorgaan en eerst en vooral diepriei. en uit ods hert trekken.... Stinus. Bravo, Nellis, alzoo moet er gesproken worden.... Kom, daarop trakteer ik met een pint. Nellis. He-je dat zondag gelezen, Stinus, dat ze langs Opwyck en Merchtemzich toeleggen op den ajuin en dat die vracht daar zoowel lukt! Stinus. D'akkers zijn daar vruchtbaarder, Nellis; go kunt dat bemerken van Opwyck af, en z'hebben daar een dobbele opbrengst tegen ons! En als zo déar klagen, dan mag er gezegd worden: De garnissairs komen af! Nellis. De Landbouw is bezig met kreveeren Slinus. Dat is zeker; en de rede? de klein op brengst! Ga naar de Markt met een voer graan,en 't is de moeite niet dat ge krijgt; nauwelijks de landpacht en de vette. Nellis! Nellis. Wat blieft er u, Vriend? Stinus. Onze Koning, met respekt, interesseert eich veel aan den Congo en steekt er zelfs veel milli- oenen van 't zijn in. Nellis. Dat zeggen ze! Slinus. Waarom, perbliksem, neemt hij geen be lang in zijn eigen Volk, dat zooveel afziet! Kent Leo pold II den toestand niet? Ncllts. Mij dunkt, hij zou den eersten moeten zijn om te zeggen: 't Zijn lastige jaren, medeburgers, er moet gespaard worden! 't is toch overal vrede! en ons Leger kan toch niets doen, dan ons 'ne groote vijand op den nek halen. Wij zullen den helft der joDgens daarlaten! we zullen de Genie stille leggen en dat is dikke 30 millioen 's jaars gespaard! Stinus. A la bonbeur! dat is geklapt! Nellis. Stinus, als Leop ld in zijn hert ging, zou hij alzoo niet moeten spreken? en indien bij eens zeide: Hoort, Belgen! hebt gij liever uw vrije BCüolen en uw Vrij Onderwijs, des te beter, ik wil niemand dwingen en 't is weëra. veel millioeiien gespaard! Indien de Ko ning alzoo sprak, de menscbeu zouden hem dooreen vuur dragen; ze spanden de peerden uit, om zijn koets In - Onze Vlaamsche Wekker, - van Leuven, vin den wij een flink geschreven artikel van Baron I.eo Bethune, Doctor in Letteren en Wetenschappen. De afleveringen van dit Tijdschrift worden bijzonder in- k- wserdig onder opzicht van letterkunde en verdedig ng der Vlaamsche Rechten. ZEDEBEDERF. De liberale gazetten nemen een deel van ons ari kei over't Zedebederf over,... Wat hebben diezelfde .ja- zetten vóór de kiezing geschreven? Dat de beteugeling der Draaiorgelderij een onweerdige Broodrooverij zoo zijn.... Liberaal kiezen om van 't Zedebederf verlost te zijn, en zich willen wasschen met eenen koolzak. dat komt op éen en 't zelfde uit.... De liberale gazetten van Aalst hebben nog niets gerept over de deftige boel. en door 't Willemfonds ter beschikking van de werkende klas gesteld. De Kiezingen. Er zijn nu in de Kamer 87 katholieken en indep in den ten en 51 liberalen. In Juni 1886 moeter gek o/.en worden voor 20 katholieken en voor 49 liberalen; d'her- kiezing van de Katholieken lijdt geenen twijfel, m iar van de 49 liberalen worden er ten minste 30 hardnek kig bestreden. Buurtspoorwegen. Onder 'n et getal waarvan d® voorbereidende studiën afgemaakt zijn, komen voor l® eene lijn van Gent over Mariakerke, Vinderhoute» Lovendegem, Zomergom, Ronsele, Ursel, Knesselare, St. Joris en Beernem naar Oedelem2e eene lyn van Gsnt naar Ruiselede langs Drongen, St-Martens-Lcerne Vosselare, Nevele, Lootenhulle en Poucque; 3® eene lijn van Gent naar Wachtebeke; 4® eene lijn van Lem'u ko naar Oost-Eecloo en Ertveide on 5® eene lijn van Adegem over St-Laureins, St-Jan, St Marguerite, Wa terland en Watervliet naar Bouchaute. Arrondissement Audenaarde. TeRonse, in het arrondissement Audenaarde, is M. E. De Malander tot burgemeester en M. I. Masser tot schep ine benoemd. Zijn verder tot schepenen benoemd: Edelare: M. S. De Wolf. Heurne: MM. J. Cnudde en P. Weytens. Leupegem: MM. R. Vandeputte en G. Parisis. Mullem: MM. C. Van Merhaettge enA. DeCraene.—Munck- zwalm: MM. A. Feliers en F. X. Goedertier. Nederzwalm-Hermelgem: M. J. Simoens. Nokere: M. C. De Smet. Petegem: MM. R. Lehambre en F. Gevaert. Ru yen: M. C. Guillery. Scheorisse: MM. V. Vanderdonckt en P. L. De Ronne. St-Cornelis Hoorebeke: M. E. Vanderlinden. Ste-Maria's- Lierde: M. P. Vanhelleputte. Arrondissement Aalst. In het arrondissement Aalst zijn de volgende burgemees ter en schepenen benoemd: Letterhautem: MM. L. E, Ilanssens en 0. Verbrugghen, schepenen. Overboulare: M.G. Vander Naillen, burgemeester; MM. F. X. Brootcoorens en P. F. Vander Mynsbrugge,schepenen. Smeerhebbe-VloersegemM. C. L. Van Damme, schepene. Steenhuyse Wijnhuyse: MM. J. li. De Mulder en P. As- coop, id. Voorde: M. H. Pessemier, schepeno. CUMBERLAND. -- De gedachtenlezer Cumberland had ecu aantal personen üitgenoodigd ia het Hotel St- t«Antwerpe omrede zijnet aerate vr.u den gemeemai aad. van den handel, van do balie, van der» staf der burgerwacht, en:.. Verschillende per sonen werden aan eene proefneming onderworpen. Men denkt sterk on aanhoudend op dit of dat voor werp in de kamer; daarna blinddoekt zich Cumberland, legt de hand, met het bovengedeelte tegen het voor hoofd van zijn suject en begint de opzoeking. Van de vier of vijf proefnemingen mislukte en slechts eene. MM. Malissart, Mols, de Terwagne, Van Calster, on Gittens werden na gelast eene doekspeld, op afstand van 1000 meters in den omtrek, te gaan verbergen. Cumberland, nadat de kommissie terug gekomen was, deed eenen ijzerdraad rond don pols van M. Malissart hield dezen draad en tevens de hand met duim en wijs vinger vast, en verliet het hotel, gevolgd door eenen stroom van volk. Hij ging geblinddoekt rechtde Groen plaats op, sloeg rechts in en trad in den winkel van Mej. Bulens, doorzocht rechts en links het magazijn, doch zonder te gelukken. Eensklaps keerde Cumberland,op zijne stappen terug, sloeg het Hespenstraatje in en recht op een huis aau; doch volgde driftig de Melkmarkt tot op zekeren af stand. Nogmaals keerde hij terug bleef staan en tastte, dicht bij het hooger bedoelde hui8 rond en sloeg daarop den weg in der Eiermarkt. Ook van daar keerde hij terug en hield nogmaals stil bij gezegde huis, waarna hij driftig eene woning binnentrad, doch hetzelve an dermaal verliet. Nu was de vond gedaan; het naastgelegen huis n. 45, tegenover het Hespenstraatje, was het huis waar de kommissie de doekspel verborgen had. M. Mallissart als meèslijpende, trok Cumberland binnen en een mi nuut later kwam hij buiten en hield de spelt triomfant in de hoogte. Men had ze verborgen achter eenen kan toor-almanak. Het publiek dat de straat opkropte, juichte den vin der luidruchtig toe en leidde hem triomfant terug naar het Hotel St Antoino. De policie was niet in machte om de volksbeweging te bedwingen en meer dan eens dreigde men Cumberland omver te loopen. M. G'ts, schepene, is op gegeven oogenblik tusschen getreden om het publiek te doen ach.eruit gaan. Met een woord, de proef is volkomen gelukt, In den nacht tusschen dijnsdag en woensdag is te Meireibeko een persoon, waarschijnlijk van zijn ver stand af in 8laapgewaad op vlucht gegaan. Hij is met groote moeite ta Ledeberg door de heeren Coupé en De Taye aangehouden en naar zijn huis te ruggebracht. D..., werkman te Brussel was sedert eenige da gen ziek. Een apotheker uit eene der wijken be reidde het geneesmiddel, door uen doktor voor geschreven. Bij den eersten lepel welke D....ervan innam,viel hij morsdood. De iamilie van den over ledene, en de maatschappij van ouderlingen bij stand, waarvan b.... deelmaakte, hebben eene klacht bij het gerecht ingediend. Het parket heelt een onderzoek bevoleu. De lijkschouwing zal be wijzen of er hier eene natuurlijke dood of eene vergiftiging bestaat. Eene dame van Wetteren kwam woensdag avond te Brussel aan. Eeu fatsoenlijke heer, die zich Swart noemde, kwam met haar iu gesprek en bood haar een glas bier aan. Zij aaiiveerdde het vriendelijk aanbod en ging met den dienstwillige n eene herberg der Begijnhofstraat. Eenige minu ten nadien groette de beleefde heer de dame van Wetteren en vertrok. Deze leste bemerkte toen, dat de gauwdief mei barer porte-monnaie, inhoudende 68U fr., verdwenen was.

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 2