Misdaden, Ham pen en Ongelukken Brandramp tot Eist Overzicht. DE KAMER, Wraaknemingen. DENDERH AIJTE1M. Zondag nachl om 1 uren en alf ontstond er brand in d'Hofsteë De Weder, gelegen op de twaalf bundels, n Er was geen middel van't vuur t'overmeesteren, want zelf d n boer, zijne vrouw en kinderen moesten balt gekleed de vlocht iu-men om hun leven te redden. Op min dan eene half uur lag geheel d'Hofstcde in asscbe. Alles is er ingebleven en'niet was verzekerd. Deze schrikkelijke ramp is wederom aan de schelmerij toe te wijlen. Toen d'Hofsteê De Wede voor goed aan 't branden was, kwam een onbekende op het groot en sr .oon hof van den Heer Burgemeester, toege- loopen; hij begai ch naar een aftreksel der stallingen waarhij ge makkelijk het vuur kon insteken; maar gelukkiglijk bemerkt zijnde door de Dame van het hof, heeft hij van zijn boos inzicht moeten afzien. Daar verjaagd zijnde, is hij geloopen, langs de booL aarden, naar de naaste gelegene Hofsteê van Craye, welke hij heeft kunnen in brand steken. Doch deze brand was algauw bemerkt ei overmeesterd en 'tis daar dat den vermoedelijken brandstichter door den zoon des huis achterhaald is geweest. De verontwaardiging en de opgewonuenheid van het volk tegen de- aangehoudene was zoodanig dat de heer Burgemeester de meeste moeite gehad heeft van den schelm lovend in d'hauden der gen darmen overteleveren. God gave, dat eindelijk de onmenschelijke booswichten der af grijselijke branden welke sedert omtrent een jaar onze streek met schrik vervullen, mochten gekend worden en hunne maar altewei verdiende straf ondergaan. 't Parket is Dijnsdag achternoen ter plaats geweest; de vermoe delijke dader zat gevangen teNederbrakel en is terplaatsgebracht; hij heeft niets bekend; do fijnste antwoorden waren de zijne; nog- tans, zijn schoenen getuigen tegen hem en zijn klak is gevonden op 't hof vjn den heer Burgemeester achter een oveken. De aangehou dene is een man van 33 jaar, en oprechte nichtraaf, zoo men zegt; hij is van Michelbeke... De brand kon gezien worden van Paricke en Maarcke en heeft een ongehoorde opschudding verwekt, j Men kan zich niet inbeelden welke schrik er sedert eenigen tijd n destreek heerscht wegens die brandrampen; alseen zekere persoon op 't dorp of in 't omliggende gezien was, dan dierf op de pacht hoeven niet slapen gaan; erwierd een nachtwacht gehouden. Mocht de Brandstichter toch ontdekt worden en achter de grendels ge houden! ST-HUBERT. Ken verschrikkelijke brand heeft alhier, in den nacht van maandag tot dinsdag zeven huizen, schuren, enz. in asch gelegd. VERVIERS.Zaterdag laatst liep de genaamde P... met een geweer door de straten van Verviers. llij bedreigde er de voorbij gangers en voornamelijk zijne schoonzusters meê. Eindelijk ging hij in een herberg der Hodimonstraat. De adjuukt-kommissaris Vanderlinden begaf zich daarhenen om den gevaarlijken kerel aan te houden. Deze legde op den adjunkt aan en loste <-en schot. De kogel doorboorde de zoldering. Dan begon een strijd lijf om lijf en de agent gelukte er eindelijk in P... aan te houden en ter be schikking van den prokureurdes konings te stellen. Zondag avond, rond 6 1/4 ure, had in de Vlamingstraat, te Brugge, een treurig ongeval plaats. De genaamde Jan Vmcbaeve, een doove hovenier van 62 jaar, wonende in de Vischpaanstraaf, komende van het lof der Jezuïeten, hoorde de aankomst der rij tuigen niet die op dit oogenblik aldaar malkaar voorbijreden. Ongelukkig werd hij door het paard van eene derzelve overre den, botste ten gronde en ontving zware verwondingen aan den rechter kant van het hoofd, zoodanig dat het deel zijn bekkeueels van de bovenste rij tanden gebreken is. De koetsier tjakte zijne paarden en men verloor hem uit het zicht, zoodat men hem niet kent. p» ^darmen,, van Zelzate heeft woensdag op aanduiding van den heer Colson, onder-overste van den spoorwegdienst, eenen jongeling dier gemeente aaugehoudeu, die tu!;jke tieften begaan had in de statie. De betichte heeft bekend; men heeft op hem eene som geld ge vonden, die denzelldeu dag gestolen was. BRUSSEL. 't Heeft beginnen te branden ir. 't hotel van 't Mi nisterie der ijzeren wegen, d'ander week; de schouw die verstopt was, of die uitvluchten gaf, of te geweldig brandde of schafeling en stroo dat aan de schouw lag; maar de pompiers hadden het rap ge- bluscht. Een fransche rat, die hier valselie munt sloeg en te Lu.k complicen had, wordt door de gardevils van Brussel opge zocht. De fameuze Policie-kommissaris Poppée van Meulebeek, de Lp en zelfsmoorder is civiel begraven. Een zatte prij van 'ne koetsier op Sl-Joost-ten-Noode wonende, Liedekerkestraat, 't ver ken kwam donderdag avond thuis, en begon zijn vrouw te slaan; de vrouw verweerde haar met den koterhaak, de geburen kwamen er tusschen en de roekelooze prij van eenzatterik,pakte den gebuur N. vast om hem niet meer .'evend los te laten. De dochter van N. wilde haren vader verdedigen en wierd door 't euverzwijn van den zatlap bijna verwurgd. Maar z'hebben toch denrampzaligaard vast gegrepen en naar den amigo gedaan. Verscheidene passanten van St-Gillis hebben te Brussel rond de 40,000 fr. gestolen en zijn ermeê naar Parijs. De Policie-kommissaris van St-Gillis iser achter gestoven. Zekere Sieur L. was ten 6 ure 's avonds van Hai naar Brussel vertrokken en had bij zich 1,840 fr. in papieren geld. Te Brussel aankomende, viel hijbijna morsdood van alteratie; zijngeld was weg! Op elk bankbriefken staat een nummeren hij had 't goed gedacht opgevat van dien" aan te teekenen. Alzoo ziet hij misschien nog zijn geld terug, ten ware de dief of de uieven hooggestudeerde mannen mochten wezen. De kavalkadevoo; d'uitgehongerde.Mees- ters is in verscheide punten zeer schandaleus geweest, 't Vat geeft uit wathet in beeft tn met wie men verkeert, wordt men geëerd. LAKEN. In die residenlieplaats was onlangs gestolen bij de weduwe Van Dyck. D'opzoekingen der Policie waren vruchteloos geweest, een gebuur voorstelde van in de naburige huizen te gaan zien. Daar vondt men de dief, zorgvuldig verborgen onder 't hooi. Men heeft hem in 't droog gebracht van waar hij naar de Vierschaar zal komen. GENT. Vrijdag in de Tweebruggeschestraat iseen hoveniers- gast maar 'ne second van zijn dood geweest: Zat ziju, vallen, op 't oogenblik dat een brouwerswagen voorbijreed, vallen en 'l wiel dat langsheen zijn hoofd kwam, zoo dicht, ei, dat 't vel er afgefrutseld was. Zondag achternoen ten 3 ure, 3 linie-soldaten die de kel derkoorts hadden, gingen varen. Aan de Minnemeersbrug kantelde hun bootje om en zonder mannen van hulp, de piottekes verdron ken.In de Wellinckstraat, in een logisthuis van eersten rang, natuurlijk, woont een vrouwvan haren man gescheiden; 't wijf was zondag naar de foore, de man komt langs de venster binnen, maar zoohaast de Sara het gebeurde had gehoord, ze komt afgeloopen, slaat haren vent met tong en hand en sleurt den zebedeus met de beenen naar buiten. Daar lag hij zieltogende; hij is naar 't hospitaal gebracht en 't ge rucht liep dat hij er bezweken is. Men heeft proces verbaal opgemaakt. CONVOI-RAMPEN. Zaturdag werd de machinist instructeur vau het depot te Namen, nabij de statie dezer stad door een loko- tief onthoofd; hij laat een weduwe en 4 kinderen. Den dag te voren was er grooten schrik en angst afgezien ouder den tuimel tusschen Brussel en Bergen. Juist onder den grond zijnde, de tiein reizigers scheidde zich in twee, en 10 rijtu De Rus en Engelschman hebber minste goeste om te vechten in Azu zegt men, heeft alzoo geklapt; de st< uts'.r alleen kunnen zich inbeelden dat ik v ~n 'nen oorlog te verklaren waarin de schittcre-vlste zegepralen niet kunnen opwegen tegen de opp >t- feringen welke die oorlog ons zou kosten. De mi nisters hebben 't zelfde gedacht, en de Kozakken en Afghanen gaan achteruittreldsen tot dat de de finitieve grensbepaling gemaakt zij. Ferry zelf, de fransche minister, biedt zich aan als bemidde laar, doch 't is met de hoop dat Rusland en Enge land 't zelfde zouden doen voor Frankrijkbij 't hof van Peking; want die oorlog met China kwelt en verveelt Frankrijk. Men behaalt wel victorie op victorie, maar 't kost geld en bloed, en 't profijt is mager. Men kan toch geheel het fransch leger naar China niet zenden om dit onmeetbaar Keizer rijk te onderwerpen. Intusschen lijdt de koophan del, de inboorlingen worden verbitterd op de Eu ropeanen, de missionarissen en christenen worden vermoord, en overal in de Koloniën berst er oproer uit, 't zou genoeg zijn dat de Franschen eens goed geklopt werden om 'nen algemeenen opstand der Muzulmannen in Azia en Afrika te verwekken. In Cochinchina. in de provincie Cambodge, bedreigen de muiters de stad Saigon; de fransche bevolking moet 's nachts en dags onder de wapens zijn, en de soldaten uit deze kolonie naar Tijnkijn vertrokken, worden in allerijl teruggeroepen. Rus en Engelschman spreken meer van akkoord temaken: Gladstone heeft het aangekondigd in 't Parlement, en de Times is ook te vrede, op voorwaarde, zegt hij, dat, terwijl de diplomaten te Londen en St Petersburg protocollen opstellen, de Kozakken niet altijd vooruit treden, gelijk hun gewoonte is. Egypte en Soedan. Tusschenpoos.Vanweers- i kanten bereidt men zich tot eene derde en beslis sende Campagne. De twee eerste legerkens van Engeland, alhoewel zegevierend, zijn te niet door de ziekten en 't klimaat; het derde is op weg. De ontscheping zal plaats hebben aan de stad Soua- kim waar 't engelsch kamp tegenwoordig dikwijls wordt aangerand door Mahdi's luitenant Osman Digna. De stad Kassala, volgens men bericht, is door de Araben ingenomen, en gansch't garnizoen over de kling gejaagd. Verder in 't zuiden, in de provincie Kardofen, werft Mahdi zoo veel troepen mogelijk aan; men zegt zelfs dat de strengheid zijner maatregelen ee nen opstand heeft veroorzaakt. Dat geeft hoop aan de Engelschen aan wie Italië toch hulp gaat zen den, zoo 't schijnt; want uit Rome seint men dat een expeditieleger van 12 duizend man gevormd wordt om den Soedan te helpen bevredigen. De Mahdi heeft zijne spioenentot in'tengelsch- leger. Dezer dagen heeft men te Alexandrië den pacha Z ebehr met zijne zoons aangehouden en nog andere Araben die de sekreten van 't engelsch leger aan Mahdi overbrachten; de verraders wor den naar't eiland Cyprus gevoerd. De fransche Communard Pain, officier bij den Mahdi, tracht naar zijn land terug te keeren, maar wordt door de Engelschen opgezocht. In 't Kamp van den Mahdi zijn krijgsgevangenen 7 Katholieke priesters en 5 nonnen; ze hebben laten weten dat bij de in neming van Khartoum wel 2000 inwoners zijn vermoord geweest, waaronder bijna al de Europe anen. Minister Mancini verklaart in 't Parlement dat 7AaV.<i Dere«i ie Bugalaad ging van den Soedan, maar dat geenr ernstige lusschenkomst zal plaats grijpen zonder de toela ting der Kamer. Rome. In gevolgen van een eenparig besluit der Congregatie van Kerkelijke zaken, heeft Z. H. de Paus geprotesteerd bij 't russisch goevernement tegen de verbanning van den bisschop van Wilna en deszelfs coadjutor. De zwakheid, om niet te zeggen de medeplichtigheid van 't fransch minis terie in 't jaarlijksch verminderen van 't budjet der eerediensten heeft den pijnlijksten indruk in 't Vatikaan gemaakt; de Kerk in Frankrijk is over geleverd aan den onverzadelijken haat der radi- kalen. Het Senaat heeft, op 't aandringen der ministers, de meeste verminkingen van 't butjet toegestaan. Altijd dezelfde politiek: den hals bukken. Het naaste jaar zal men herbeginnen af te knagen. Midden Afrika. Vrije Staat Congo, Een Afrikaansch Seminarie gaat te Leu ven aan 't Amerikaansch College |bijgevoegd wor den. Te Woluwé, bij Brussel, bestaat er reeds een gesticht tot vorming van afrikaansche [missionaris sen. Mgr G au tier van Leuven is naar Rome om over de zaak te handelen. De Kamer en sommige gemeenteraden en genootschappen van 'tland heb ben aan Leopold II gelukwenschen gestuurd om de erkenning van den vrijen staat Congo. Leopold zal waarschijnlijk den titel van Koning van Congo mogen aanveerden, maar dit gaat geens zins ons onzijdig land aan. Het goevernement van Congo blijft een privaat genootschap; wil men daartoe Vrijwilige Soldaten aanwerven, dat Is recht en redelijk. De bespreking van 't budjet van openbaar onderwijs wordt voortgezet. De eerste questie welke zich deze week voordeed, was de verdeeling der toelagen aan de gemeenten voor 't onderwijs. Onder dewet van79 washet willekeur en miskenning der vlaamsche en katholieke gemeenten. Hasselt liberaal kreeg eene toelage van 30,000 fr., Sint Truiden katholiek, 't sommeken van 6,289 fr. De waalsche streken ontvingen 't dubbel van de vlaamsche. Aan dit schreeuwend onrecht heeft het ka tholiek ministerie een einde gesteld; het neemt voor bijzondersten grondslag de bevolking der gemeenten, maar neemt ook hare geldmiddelen in acht. Lippens van Gent wil voor basis de schatplichtigen hebben, zoodat Gent waar de opcentiemen veel booger zijn dan in de andere steden en dorpen, in evenredig heid van de toelage zou genieten. Te Gent, zegt Lippens, betaalt elk inwoner 8 fr. 31 doch als men alleen de schatplichtigen neemt, dan be taalt eenieder de som van 55-fr. 33 c. Tc Aalst betaalt men 3 £r. 44 c. per inwoner; en elke schatplichtige 9 fr. 58 c. Te Oudenarde, 18 centiemen per inwoner; 1 fr. 02 c, per schatplichtige. Te Geeraardsbergen 96 centiemen per inwoner; 3 fr. 25 c. per schatplichtige; te Ninove, 1 fr. 35 c. per inwoner; 6 fr. 70 c. per schatplichtige. Minister Thonissen heeft zijnstelsel verdedigd, omdat de regel, dien hij toepast, in het overgroote getal ge- j vallen rechtveerdig is. Onder de wet van 1842 moest de gemeente tusschen- komen tot een bedrag van 2 opcentiemen op de hoofd som dei rechtstreekbche belastingen. Van Humbeeck vond een ander stelsel uit, de bijdrage Het goede, het volmaakt s'Hael is nog altijd te vin i den. 't is de welstand dorgemeente niet die mag dienen de tot grondslag, maar de schoollasten. en de schoollasten ar, staan gewoonlijk in evenredigheid met de bevolking. -rs Omdat eene gemeente die rijker is (gelijk vele waal- ,_n fcche gemeenten) of wel onkosten van weelde voor de scholen maakt, moet zij daarom eeno groote toelage genieten? Dat schijnt niet billijk. Jacobs zou ook willen het engelsch stelsel als grondslag aanveerden, niet de schoolbevolking maar het schoolbezoek, doch daarte gen ie Lippens ook. Woensdag is de zaak der arrondissements commissa rissen op het tapijt gekomen. De middensektie der ka mer vraagt hunne afschaffing. Zonder zoover te gaan, vraagt Visart dat men de vroegere onrecht veerdigheden herstelle. Eertijds waren ze eenvoudig bestuurlijke ambtenaars die inden dienst vergrijsden. Nu zijn 't alleenlijk politieke agenten geworden, en wat voor agenten Hij heeft het voorbeeld aangehaald van den kadó van Oudenaarde, Van Butsele die in 't liberaal beroepshof van Gent zulke oorveeg heeft ont vangen om zijne buitensporige partijdigheid. En op 35 arrondi88ement8-kommi38arisscn zijn er 28 vranke liberalen, en dit zijn de helpers van een katho liek ministerie De liberale De Kerckhove is verontweerdigd om die verdeeling in liberale en katholieke ambtenaars, maar wie is er de schuld van T Een oud arrondissements-cemmissaris, Jamme van Luik, heeft zijne ond collegas verdedigd, en gezegd dat zij de oogen en ooren zijn van het goevernement, om goede burgemeesters en schepenen aan te wijzen, om de onverstandige burgemeesters te verlichten en de dwazen te beteugelen, om de schriften [der Gemeenten na te zien en de registers van den burgerlijken stand, en do militiezaken en de loting, en deze netelachtioe zaken doen ze beter omdat ze betaald worden; en als men zegt, voegde Jamme erbij, dat het politieke man nen zijn, dan zal ik antwoorden dat ze eerst en vooral mannen zijn van eer en absoluut onpartijdig! Aan dit pleidooi pro domo heeft de heer Colaert ge antwoord dat de commissarissen alleenlijk briefbussen zijn die den dienst vertragen, nuttelocze ambtenaars aan wie men sedert 1874 al de gemeenten boven de 5,000 zielen heeft onttrokken en die de andere even gemakkelijk kunnen missen, 't Zijn niets als partijman nen; Rolin heeft er een massa afgesteld, en evenals de schoolopzieners, doen zij voor 't katholiek ministerie niets als stokken in 't wiel steken. Wie noemde hij ge woonlijk tot arrondissements commissarissen Brouwers, handelaars, kooplieden in bier of mis lukte advokaten. In Holland zijn zij afgeschaft, en niemand begeert hunne verrijzenis. De handelwijze van commissaris Van Butsele te Ronse 't was de perel van dit antwoord; die politieke agent schrabte schoenmakers en klompenma kers van de lijst onder voorwendsel dat het kloosterlin gen waren! M. Woeste bestempelt dit gedrag met't woord van politieke deugenielerij (coquinerie poli tique). In een woord, zeide de heer Colaert, die com missarissen zijn een nutteloos, gevaarlijk, soms zelf ti ranniek raderwerk. Rolin,die voor niets achteruitwijkt, isdan opgestaan om de benoemingen van burgemeesters te beknibbelen, en zijne roliaansche burgemeesters wit te wasschen. Hij zegt voor zijne verschooning dat hi, mannen zocht, bereid om de wetten uit te voeren, wel te verstaan met liberalen iever en volgens zijnen zin. Stout zijn is wel, maar te stout zijn, dat is dom. Rolin heeft er de waarheid van gemaakt, wanneer men hem eenige van zijne willekeurige enschandige benoemingen onder den neus heeft gewreven. De zachte Thonissen heeft een litanieken opgemaakt van roliniaansche benoemingen. In 1878 heeft meester RQlin 284 burgemeesters en 300 schepene afgesteld! allen in Katholieke gemeenten. Ik, zeg Thonissen, heb 200 burgemeester veranderd, waarvan 170 op de vraag zelve der gemeenteraden. Dan heeft Thonissen van bij zondere gevallen gesproken. Rolin b6echu!digt mij van te Lcnzóo 'ne koeiwachter tot burgemeester genoemd l-e hebben: dj»» Koeiwachtc-r is schep;yejsedert 6j&reu, en door Rolin ze»i ueuoemu Daarbij Üij is liberaal en door den liberalen arrondissements commissaris voor gesteld. In een ander dorp, zegt Rolin, heb ik 'nen onderling benoemd die kindsch is. Welnu die man heeft 70 jaren, is dokter en burgemeester sedert 1855. Te Presles misdoet Thonissen omdat hij 'nen bur gemeester noemt die jong ls. den graaf de Oultremont enz. enz.. Ge ziet hoe belachelijk Rolin nit, zijn expedi tie komt. der reizigers scheidde zich in twee, en 10 rijtuigen bleven staan, i terwijl al de lampen uitgingen, 't Gekerm dat er opging, was onbe- j der gemeente voigens de patrimoniale inkomsten en 8chrijfelijkelk meinde zijn laa:ste uur gekomen te zijn; pijnlijke do opbrengt van 't gemeentefonds. In geval van ontoe- oogen blikken zijn daar beleefd, doch weldr;. kwam een lokom., lief «Ikendheld_wordt er door de-regeering bijgevoegd. - i -1 1 Maar dit stelsel werd nooit toegepast en is zelfs door de rijtuigen uit den tunnel ha le Gouy, legen Chaiieroi, j de liberalen afgekeuid. want Van Humbeeklettegeens- >.r. Vort rl tt' Hu C.' .AOII. ,L-or-l.?'Orwiii - woensdag van d. w., de schoeui. aker Grandjean springt van eenen zins op de lasten der gemeenten. rein, valt, zijn twee beenen werden afgereden. Jacobs heeft ook het stelsel van Thonissen verdedigd. RECHTBANKEN. Dr Quinèt /an Gilly die te Parijs dat spektakel van doodschieterij heeft gemaakt, zit aldaar ge vangen. De civiele ze- deleer is hierweêral de schuld van alles; 2 la in iliën in druk en af fronten Bloed vergoten Brij jonge slatiebe- dienden van Antwerpen drij garde-convois, Sus Gevers, Nest Jacques en Staaf Van den Bossche, die hun vingers te lang lie ten hangen, zijn betrapt en verwezen tot 4 a 20 maand gevang. En hun plaats kwijt, natuurlijk, van zelfs, met rede, onvermijdelijk Een koop man in sigaren, wonende op den fameuzen boul- vard Auspach en die op 7 sept. drie manifestanten van Lokeren bedreigd had, met eenen revolver, hq is verwezen tot50 fr. boet... Wat zullen wij zeggen? Men hoort van verre dat de winter koud is, en men zou willen dat in al d'hooge Gerechts hoven geen andere Manschappen zetelen dan l.be- ralen. De Brusselaar die onlangsnaarzijn vrouw geschoten bad met zijn geweer der garde-cirik, hij is maar tot 50 fr. boet veroordeeld, omdat de vrede tusschen d'echlelingen was hersteld...Vrien denmogen wel eens kijveu, maar moeten toch vrien den blijven, 't Is stil waar het nooit en waait, schreef meester Lieven dikwijls. Schoolmeesters mogen geen tik geven aan een ondeugend kind, of de wet komt er tusschen.En wat is er t'Afitwerpen gebeurd? Een policie-agentwas bezig met kinderen te slaan; een burger komt er tusschen, hij berispt den gardevil; de Burger is voor de Vierschaar ge bracht, doch enkel tot een boet van simpelepolicie veroordeeld. Verscheide veroordeelingen zijn uitgesproken tegen mijnwerkers die anderen belet hadden van te werken, of eigendommen bedreigd. Een kleine deugniet, die wel zijnen naam ver dient, is zekere J. Baekelant, van Ledeberg. Die jongen, alhoewel nauwelijks 15jayr oud, verscheen donderdag te Gent voor de korrektionneele recht bank, als beschuldigd van niet min dan vier-en- deriig dieften, waarvan eenigemet geweld gepleegd werden. Om een voorbeeld te geven van de verre gaande stoutmoedigheid van den kuaap, diene het volgende: Baekeland wasin den katholiekon kring, te Ledeberg, het schofken gaan lichten, terwijl meer dan twintig personen in de zaal waren, en was met den inhoud op vlucht gegaan. Men zal Baekeland tot aan zijne meerderjarigheid in de school van verbetering opslui.en. 't Wordt bet Samenlevingske De Telegraf en Coeriers brengen ons schooae nieuwstijdingen. Dat komt door die Geuzerij en doordie Vrijden kerij, door die vrije -n slappe Zedeleer, waaran 1 zelfs in ons kamp zoo dikwijls wordt toegegeven Er moeten Volksballen zijn, men moet komedie stukken geven, die een eerbare dochter en vrouw doen blozen; men moet naar Brussel gaan, naar't bedorven Brussel, om zedeiooze stukken, opge luisterd door schoon muziek, le gaan hoorenc 1 wat zien wij overal? Een diep verval van Zeden e Eerlijkheid Hoort wat er wrêral komt te gebeuren in Hollaii I tot Rotterdam, en het moge dienen als vermaning eu les, voor rijk en gemein: Over 2 jaar, er woonde te Brussel een Japansch I'rins ambassadeur vanzijn Land, ÜieOngeloovigen zoeken niets dan hun vermaken, en hebben de Ze deleer der Logie die zegt: Geniet, geniet! maar krenkt niet te zeer uw gezondheid! Prins Sakurada, zoo rijk als de zee diep is, giDg te Brussel veel uit en had weid ra kennis me: Jeanne Lorelte, de dochter van eenen slotraakersbaas, die op Meulebeek woont. Die dochter ging veel naar bal en komedie, ze kon zingen als een destelvink, en had op deu Conservatoire leeren de piano spe len thuis zijn, schuren en wasschen, stoppen en naaien, den boek houden en de kalanten ontfan- gen, wat peisde gij welneengekleed zijn als een baronnes, cadeaukes krijgen, de boulvards afdrel sen en in rijke hotels dineeren. In Juli 1883 w..rdt de Prins of beter de Prisj naar Holland geroepen als Ambassadeur; de brusselès gaat meó; de Prisj koopt voor haar een villa; ze rijdt daar uit met de voitureu van d'Ambassade; z'is vrij en gelukkig en lacht met de dochters die in den huiselijken kring en bij hunsgelijkeu den Vrede en 't Geluk vinden. Niet lang geleden, de Brusselès meinde dat de Prins nog jongman was, en z'hoorde dat hij getrouwd is en vrouw en kinders heeft; hij, van zijnen kant, verneemt dat de Familie gaatnaar Holland komen bij wilt zich van deBrusselès ontmaken; na dwaze onwettige liefde volgt doorgaans een diepe afkeer; wat dwaze liefde voegt bijeen, scheidt de kluppel algemeen. De spektakels beginnende brusselès speelt op; de Prins lijdt schande en schaamte; hij wilt voor zijn Hotel op straat niet beleedigd wor den; hij verwittigt de Policie; hij vlucht vau den Haag naar Rotterdem; Joanna Lorette volgt hem er schijnt een verzoening te zijn; ze dineeren le sa men en spelen tot 11 ure met de kaart in een groot Hotel; 's morgends vroeg, ten 4 ure, een der g^r- C-ons hoort gerucht op de kamer, hij gaat er heen! Wat ziet hij? bloed op de deuren, op vensters, op plancher, op gordijnen, de Prins die te bedde ligt badende in ziju bloed en de Brusselès die waanzin nig rondloopt. Wat is er gebeurd? De Ambassadeur kon het niet zeggen, hij stierf eenige uren nadien en de Brusselès blijft gesloten als een slijkmossel. Men vermoedt dat zij den Prins heeft doodgeschoten in zijnen slaap en daarna met haren dolk haar eigen heeft willen ombrengen, maar dat de moed van dit laatste schelmslukfaalde. Aanslonds is zij in de gevangenis opgesloten; haar Vader is uil Brussel komen toegeloopen; welke hartpijn voorden man! welke schandeHce gelukkig zou dat fciitsgrzin zijn, indien de dochter een weerdige burgersdochter gebleven ware eu naar 'ne jongeling van baren staat had uit gezien, in plaats van die grootheid na te jagen.... Bouwt en trouwt met uws gelijk, Arm met arm en rijk met rijk. Zoo zongde VlaamscneDichler, maar tegenwoor dig, in die Geuzenwereld, 't en is geen trouwen meer, maar op zijn Vrijdenkers leven, de koppen op hol brengen, door't glinsteren vaa juweelen ca plezieren't is, ja, in de groote steden een op rechte zwijaerij. Wee de figuranten die er in meê- doen!.. De rijke verliest zijn eer en dikwijls zijn leven en de dochter van geringeren stand verliest hare rusten 'tgeluk van haar leven.Die zich onder den druf mengelt wordt van de verkens geëten.... T'Aaist in de boeken door deLiberalen aan'twerk volk uitgedeeld, men leest erin, dat op een orde loos en zedeloos leven, een toekomst volgt van hui selijk geluk!!! Dat zijn formeele valschheden! de preuven zijn er weéral te Rotterdam; die leven ge lijk er in die boeken staal, eindigen doorgaans in 't Hospitaal of Prison; enkomen zij zoo ver niet, het lot der vertrapte en bemorsde bloemen is hun deel. Gestolen te Erembodegem. Zondagavond tusschen 8 en 9 ore, bij Th. Uylebroeck, Ninofstraat, terwijl 't volk 111 de gebuurte was, naar 'ne wafelslag, is er in hun huis een diefte gepleegd,den koffer opengeoroken, met eenen hamer die daar lag en al 't geld uitgehaald, verscheide honderde franken. De dief of de dieven zijn ook al gasten, die op geen Paa8chplicht zuilendenken. Immers deregels der resti tutie zijn streng en onverbiddelijk Weergeven, of heeft men het niet, sparigleven enmet 't eerste geld datmen bijeenkrijgt, zijn scüuld voldoen.Er zijn er die zeggen: Ik zal niet te biechte gaan, ze kunnen toch niet zeggen Ik zal niet sterven WREEDE MOORD IN 'T Kanon tusschen dc wijken Vendelen Anderenbroek, wie in 't omliggende kent die her berg met! De baas, Uoaiien Van der Stockt, 'nen joagman, in de 5o jaren, daar alleen levende als een kluizenaar,een fijne tong die zijn volk kon doen lachen en die in zijn huis 't barbieren deed; woensdag 11. was de baas uit 'T KANON met geen oogen te zien. Rond den avond, men begon ongerust te worden, men ging zien, en wat vond men in d'her- bergkamer? O de wreede monstersl De man lag daar vermoord achter zijn stoof, doodgeslagen, een zijner oogen hing uit zijn bootd; op de tafel ston den vier roooierkes, die uitwelken gedronken war; voor 't lijk hadden de moordenaars kleergoed ge hangen, om hun schelmstuk zoo lang mogelijk te verduiken; dietstal moet derede geweestzijn, want zelfs dc broek welke hij aan had, was omgekeerd om er 't geld uit te halen. Nu herinnerde men zich dat er daags te voren voor den noen een vreemde ling in dat huis was geweest en dat hij 's avonds was weergekeerd. Men wist ook le zeggen dat er ten half tien 's avonds op de slaapkamer licht was geiien dat moesten de moordenaars geweest zijn, want dc kist is opcBgebroken en 't bed is gansch opgeschud en onderzocht. Donderdag is 't Parket van Oudenaarde de lijkschouwing komen doen cn de geburen ondervragen. Men heeft verdachting op eeuige gememe kerels.

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 2